OKKER/RIESSEN IN DE FINALE KOEL WON SPURT IN ST.-JANSTEEN VAN L00Y EENZAAM NAAR ETAPPE-ZEGE Pellenaars: petje af voor Van Looy 12 KLASSEMENTEN VAN DE TOUR Perez Frances duwde Pijnen de sloot in MILITAIREN WONNEN VAN ARNEMUIDEN 6-0 Den Hertog won wéér Andreiko naast Sijbrands Handbalwedstrijden in Domburg O DONDERDAG 3 JULf 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Van onze speciale verslaggever) LONDEN" (GPD) Voor het eerst in de tennishistorie heeft een Neder lander het tot de finales van Wimble don gebracht. Dat gebeurde gister avond even voor achten. Okker en zijn Amerikaanse vriend Marty Ries sen zegevierden daar onder ovationele toejuichingen van de 14.000 toeschou wers met 6-3, 3-6, 6-3, 6-4 over de befaamde Australiërs Rod Laver en Roy Emerson. Het was Okker, die met zijn in deze partij bijzonder ster ke service het pakkende sluitstuk plaatste op deze in flitsend tempo ge speelde match. Onze landgenoot was ongetwijfeld de beste van het vier tal met zijn knalharde drives, gena deloze volleys en ontluisterende fore- hand-topspïnballen. Het was vooral Emerson die in de laatste game onder vuur werd genomen en volkomen on der dat Okker en Riessen ontmoeten vrijdag in de eindstrijd de winnaars van de partij tussen de Australiërs Newcom- be-Roche (de titelhouders) en de Zuidafrikanen Hewitt-McMillan, die door hij nogal wat fouten maakte. Hij paste zich later echter uitste kend aan bij het gedecideerde spel van zijn partner. Okker was in de eer ste serie van vier servicegames de enige die zijn opslag wist te houden, hetgeen Okker-Riessen meteen al aan een aantrekkelijke voorsprong van 4-1 hielp, die snel tot 6-3 werd uit gebouwd. Okker en Riessen gingen vervolgens vrij consequent de Australische op stelling toepassen bij eigen service (de speler die de bal in het spel brengt, staat in de linkerzijde van de baan op dezelfde helft als zijn part ner aan het net. Hierdoor dwingt men de ontvangende speler rechtdoor te slaan op de forehand van de tegen stander). De tweede set ging echter verloren, omdat Riessen zijn service- game na 1-2 niet kon houden, hoewel hij op 40-0 had gestaan. Laver ver raste echter met prachtige returns en tot slot maakte Okker een fout. Ook in de derde set weer veelvuldig serviceverlies, behalve door Okker, hetgeen de Nederlands-Amerikaanse combinatie opnieuw op 4-1 bracht. Vooral Okker hield een geweldig tem po aan, maar hij wisselde ook slim af in de lengte van volley en drive, waar door hij de tegenstanders uit hun rit- SINT-JAN STEEN Gerard Koel heeft dinsdagavond in Sint-Janstëen een profwedstrijd over tachtig kilome ter gewonnen. Koel was de snelste in een eindsprint van het gehele peloton. Harrie Steevens werd met een band dikte verschil naar de tweede plaats verwezen. Op het zeer snelle parcours in Sint- Jansteen moesten de 51 profs, die daar dinsdagavond vertrokken 55 ronden van 1600 meter afleggen. Om echt wielerspatten te veroorzaken was het parcours te snel en de afstand te kort. Er viel voor de vele duizenden aan de kant dan ook weinig opwindends te beleven. Wel deed de Hagenaar Mari- nus Paul in de 20e ronde de toeschou wers rechtveren, toen hij, nadat hij een premiesprint oom een lap stof roy aal won, zichzelf in een valpartij be trok, die het ergste deed vermoeden. Gelukkig bleek alles met materiaal- pech af te lopen en diaar wist het wie lerpubliek wel een oplossing voor: het taste royaal in de beurs en dat leverde Panl 245 gulden op. Eindelijk lewam er in de 30e ronde een serieuze ontsnapping, waarbij Zoontjes en Vianen waren betrokken. Het pe loton reageerde echter heftig en door toedoen van Verschueren en Deloof kwam alles weer bij elkaar. Zowel Jan als Huub Harings probeerden daar na nog wel even weg te komen, maar het peloton voelde er niet voor om Jan Harings zijn zege van de vorige dag (in Maastricht) te laten herha len. Theo—Theo', brulde heel Sint- Jansteen, toen de zoon van de Steen- se melkboer zich vijf ronden voor het einde een vijftigtal meters van het Seloton had losgemaakt. Dat het pu- liek zijn zin niet kreeg, was te wij ten aan Wirn Deelen en Gé van der Winden, die er onmiddellijk achteraan gingen, terwijl ook Zoet en de ge broeders Harings er weinig voor voel den om Verschueren de bloemen te la ten Het eind van het liedje was, dat vijftig renners op de eindstreep af stoven en daar bleek zesdagenspecia- list Genard Koel enkele band di kten sneller te zijn dan Harrie Steevens. Deuitslag: 1. G. Koel, Hoogerheide, 80 km in 2.02. 10; 2. H. Steevens, Els- loo; 3. Jan Serpenti, Axel; 4. J. var Katwijk, Oploo; 5. M. Breure, Rotter dam; 6. J. Harings, Sibbe; 7. G. Gil- moore, Australië; 8. H. Harings, Sibbe; 9. G. Vianen, Kockengen; 10. L. de Groot, Utrecht; 11. P. Kisner, Hei kant; 12. J. van Segigelen, Roermond; 13. Wieland; 14. B. Panter, Australië; 15. R. Deloof, België. Morgen, vrijdag, zullen handbal- wedstrijden worden gespeeld op het ge meentelijk sportterrein te Domburg. Deze wedstrijden zijn georganiseerd door de Domburgse handbalvereniging DHC in samenwerking met de plaatse lijke VW. Het Zeeuws elftal speelt tegen Olym pus uit Vlissingen een demonstratie- wedstrijd. Als voorwedstrijd, spelen te 18.45 uur de dames van DHC een wed strijd tegen de badgasten. De bad gasten kunnen zich daarvoor opgeven %het VW-kantoor. e heren zullen soelen om half acht. ARNEMUIDEN Het Nederlands militair elftal heeft woensdagavond in en tegen Arnemuiden (6-0) technisch en tactisch een zeer aanvaardbare par- tjj voetbal op de grasmat gelegd. De militairen hebben het zeker niet ca deau gekregen van de energiek voor een goed resultaat spelende Arnemui- denploeg. Ook de militairen speelden voor wat ze waard waren, want ze moesten trachten zich een plaats in de militaire ploeg, die op 13 augustus in Winterswijk uitkomt tegen het Westduitse militaire elftal. .Technisch en tactisch speelde Arne muiden een zeer aanvaardbare partü voetbal en ik ben verrast door de con ditie. onder meer probeerden deze jon gens modern voetbal te spelen en hun spelopvatting is te loven', aldus het oordeel van trainer Jan Zwartkruis. Jaap van Madis, trainer van Arnemui den, vond dat zijn spelers toch nog heel wat tekort kwamen, maar dat was ook te verwachten; ,We kwamen toch wel duidelijk conditie tekort en aan vallend was er te weinig durf om vrij uit te spelen. Toch is het een geslaagde wedstrijd, waarvan heel wat te leren valt'. Voor de ongeveer 1750 toeschouwers (de opbrengst was voor Sport Steunt Zonneveld) was het natuurlijk wat te leurstellend, dat het de nationale doel man Jan van Beveren hoegenaamd niet aan het werk heeft gezien. Slechts en kele keren moest hij handelend optre den en alleen in de 11e minuut kwam hij even in moeilijkheden toen hij niet geheel juist reageerde. Maar Klaas Poortvliet schoot juist naast. Arnemuidenkeeper Van Belzen, uiteindelijk da bal zes keer uit het moest halen, heeft een uitstekende wedstrijd gespeeld. Met de Feijenoor- der Boskamp, die een excellente par tij voetbal weggaf, stal hij de show. Na twintig minuten werd het eindelijk 1-0, toen Veen (Zwolse Boys) de bal vlak langs de binnenkant van de paal joeg. Nadat Jan de Nooijer een onver wachte kans door slecht richten onbe nut had gelaten, moest doelman Van Belzen al zijn registers opentrekken bij schoten van de militairen. Voor rust moest hij nog eenmaal, ge hinderd door de zon, zwichten bij een schot van Boskamp. Na rust zorgde Veen al snel voor 3-0. Poortvliet schoot na een goede aanval de bal juist iets te hoog om Van Beveren zijn kunnen te laten tonen. Bachoffner (DWS) schoot onhoudbaar nummer vier in de touwen, Deze speler zorgde na een fraaie redding van Van Belzen ook voor 5-0 en Veen maakte kort voor tijd het halve dozijn vol. me haalde en tot aantrekkelijke kan sen dwong. Even dreigde nog de voor sprong in de derde set teniet te gaan toen Riessen zijn game moest prijs geven door een gemiste volley (4-3). Het was vervolgens echter vooral Ok ker, die door schitterend variabel spel Emerson tot capitulatie dwong (5-3). Daarna ranselde Okker ook de ze set naar een snelle zege, met ser vice-aces en .onzichtbare' volleys. Op love werd het 6-3. Marty Riessen werd volkomen mee gezogen in het prachtig sluitende spel van zijn partner. Door de enorme vaart van de jonge tegenstanders wer den de toch zeer geharde Australiërs volkomen overspeeld. Ook de grote Rod Laver, de onbewogen killer, ging onder deze pressie fouten maken. Zijn servicegame werd hem onmiddel lijk uit handen geslagen, waaraan hij zelf meewerkte door tot slot een vol ley in het net te laten doven (3-2) Deze doorbraak opende voor Okker en Riessen de weg naar de finale. Tom, nu en dan weer listig inhoudende, ser veerde .schoon' naar 4-2. Na 4-3 hand haafde ook Riessen zijn service, waar in Laver echter een belangrijk aan deel bad door drie fouten achtereen te laten noteren. Okker-Riessen kre gen vervolgens reeds drie matchpun- ten op de service van Laver. maar in hoofdzaak door falen van Riessen gin gen deze teniet. Toen kwam Okker ech ter aan slag. Met schitterend volleren on een smash bereikte hij het vierde match punt, dat werd gehonoreerd met een bal op de voeten van Emerson. Okker en Riessen hadden op impone rende wijze de laatste ronde bereikt. .4 l)VER.TRNTIE i NANCY De Belg Rik van Looy, van de Nederlandse ploeg Vissers, heeft vandaag de vierde etappe van da Ronde, van Frankrijk gewonnen. Het was een rit over 214 kni van Charleville naar Nancy. WALDMOHR (ANP) Fedor den Hertog boekte woensdag in de derde etappe van de Ronde van Rijnland Palts zijn even zovele ntzege. Hij fi nishte in deze rit van Zweibrücken naar Waldmohr met een voorsprong van 1 min. en 20 sec. op de West duitser Becker. Met een achterstand van bijna vier minuten ging een groepje van zes renners over de streep, van wie Hoekstra de sprint won. Van Katwijk legde beslag op de vijfde plaats. Fedor den Hertog ver grootte zijn voorsprong in de totaal- rangschikking door deze etappezege aanzienlijk. (Door Kees Pellenaars). NANCY Wanneer ik in de Tour een hoofddeksel zou dragen dan had ik het gisteren op de sintelbaan van Nancy zeker afgenomen voor Rik van Looy. Wat hij in de rit van Charleville naar Nancy heeft gedaan, mag alle jongere renners tot voorbeeld strekken. Voordat de bergetap pes beginnen heeft hij de moed gehad in de slag te gaan. Hij wist dat het zijn laatste kans was om nog eens in een Tour op het voorplan te komen. Tenminste deze Tour zal wel de laatste in zijn lange en succes volle loopbaan zijn. Het moét daarom voor Rik een geweldige voldoening zijn geweest om dit in de slotfase van zijn sportloopbaan te mogen beleven. Ik ben er van overtuigd dat hij nog jaren zal denken aan de warme middag, toen hij na een lange solovlucht, waarin hij zoveel voorsprong veroverde dat hij op een gegeven moment zelfs in de gele trui reed, als winnaar over de eindstreep ging. Ik zou het ontzettend jammer hebben gevonden, wan neer Rik op het laatste moment de overwinning nog'zou zijn ontgaan. Nogmaals, de jongeren mogen aan de durf en het doorzettingsvermo gen van de Belg een voorbeeld nemen. Kort voor de start in Charleville sprak ik met Gerben Karstens. Karet -zei ik- wanneer laat jij je eens zien'. Zijn antwoord was: .Vandaag vlieg ik erin'. Waar is hij in die rit gebleven? Juist deze etappe was voor hem geknipt. Vandaag komt er een zeer lastige rit met twee cols van de derde catogorie. De col De la Schlucht en de Col de Firetplan. Vooral die tweede is volgens mij bijzonder lastig. Karstens had dus gisteren inderdaad zijn slag moeten slaan. Nu deed dat Rik van Looy. Ondanks de broeiende hitte begon hij aan een lange vlucht waarin hij een dikke honderd kilometer alleen reed. Daarmee greep hij zoals ik al zei op het juiste moment zijn laatste kans om in een Tour een zege tehalen. Het verdere verloop in deze Tour de France is ook gisteren nog steeds gebleven zoals het reeds voorheen werd geschreven. Het Merckx-complex verdween ook niet tussen Charleville en Nancy. Het kwam zelfs nog duidelijker dan de voorgaande dagen naar voren. Toen Rik van Looy aan zijn opmars bezig was, ging geletruidrager Julien Stevens in de aanval. Niemand van de groten ging met hem mee, omdat Merckx Ln het peloton bleef. Die groten richtten hun koers ook nu weer op het doen en laten van Merckx. Intussen blijft de mening heereen dat de Belg vandaag of morgen een inzinking krijgt. Persoonlijk geloof ik daar niet in. Ik acht het eerder mogelijk dat hij vandaag of morgen zal toeslaan tijdens een etappe waarin niemand iets van hem verwacht. Dat heeft hij immers gedaan in de Giro d'Italia 1968 en ook dit jaar. Wanneer dit gebeurt zullen de concurrenten zicli neer moeten leggen bij de oppermachtige Merckx. Neen, ik moet nog zien of hij een noemenswaardige inzinking krijgt. Hij rijdt namelijk niet een bravoure waarvoor iedereen bewondering heeft. ARNEMUIDEN Deze foto toont een van de schaarse momenten, dat doel man Jan van Beveren flinks) van het militaire elftal in actie moest komen bij een aanval van Arnemuiden, woens dagavond in het vissersdorp. (Foto PZC). HOOGEZAND De Nederlandse kampioen Tony Sybrands moet, door dat hij woensdag in de achtste ronde van het internationale damtoernooi in Hoogezand aan de Amerikaan Smith remise moest toestaan, zijn leidende positie op de ranglüst delen met we reldkampioen Andreiko, die vorig jaar winnaar van het toernooi werd. De uitslagen van de partijen van de achtste ronde zijn: eregroèp: Adjeidj (Sur) - Andreiko (Rusl) 0-2, Wiersma (Ned) - Van Dijk (Ned) 2-0, Koeper- man (Rusl) - Kuykcn (Zwits) 2=0, Bronstring Ned) - Baby Sv (Sen) 0-2, Smith (VS) - Sijbrands (Ned) 1-1, Hisard (Fr) - Agafonov (Rusl 0-2. Stand: 1 Sijbrands en Andreiko. beiden 13 punten, 3 Wiersma en Koeperman, beiden 11 punten. 5 Aganfonov en Kuyken, beiden 9 punten, 7 Baby Sy 8 punten. 8 Bronstring 6 punten, 9 Hi sard, Smith en Van Dijk, allen 5 pun ten, 12 Adjiedj 1 punt. (Van onze correspondent) NANCY De al zo lang afgezette Keizer van Herenthals, Rik van Lpoy, glimlachte fijntjes op de zwarte sintels in Nancy. Want Rik (35) had al zovaak uitgekiend en even vaak verteld, dat die Franse ronde voor hem eigenlijk maar niets was en dat hij veel meer heil zag in het wereldkampioenschap voor eigen volk in Zolder. ,Ik wil', stelde Rik al lang voor Roubaix wat nors vast, ,op de Omloop van Terlaemen wat laten zien en niet in de Tour de France. Als ik toch moet rijden, ga ik alleen voor een ritzege en verder geloof ik het wel'. Toen dat zowaar op deze lange warme dag van Charleville naar Nan cy nog lukte ook, ja toen was de .bejaarde' Rik dik tevreden. .Luis ter, met deze ritzege word ik misschien toch geklasseerd voor de Belgische wegploeg in Zolder, nu, dan rijd ik nog door tot de Balon d'Alsace overmorgen en ik kijk daar of het nog gaat in de klim. Lukt dat niet, dan stop ik. Geloof me, Willem II weet dat, want ik heb dat al vaak gezegd. Voor het wereldkampioenschap hoef ik niet te klimmen en dus ga ik mij thuis lekker op de vlakke wegen voor bereiden'. Sluwe Rik had het allemaal goed beke ken. ,Ton', had hij zijn ploegleider Vis sers in Charleville nog in het oor gefluisterd, als het vandaag stil valt, dan waag ik het erop. De weg is vlak en als ik met nog zo'n 50 kilometer te gaan tien minuten heb. dan red ik het wel. Dan kan ik elke tien kilometer twee minuten besteden'. En toen de groten op het smeltende asfalt wel waak zaam waren, maar zich niet in wen sten te spannen, toen wilde Rik het wel proberen. Honderd kilometer was er toen geluierd. Nog 114 km lagen er voor de wielen van Rik van Looy. Ton Vissers: ,Rik gaf mij het teken. Ik stuurde de jongens naar voren en reed met de wagen meteen langs het peloton. Iedereen dacht, dat ik vast naar de ravitaillering ging, die toen vlakbij was, maar Rik demarreerde en ik zat er meteen achter. Stevens nu had maar zeven minuten ,rust' op Van Looy en zijn gele trui begon wat vlekken te vertonen. Dus raasde Julien weg met 6 begc-rigen en René Pijnen aan zijn vr.e!.~Julien deed met ploegmakker Mintjens veei kopwerk tot hij, eenmaal binnen de vereiste cirkel van 7 minuten, opeens alle arbeid weigerde. Geen haatgevoe lens meer? Driessens: .Zijn trui was veilig. Ik wilde niet, dat hij zich on nodig zou forceren. @nancy ^™\hRomberviller3 j A-Bruyéres V SMuchl IMtrl Gérordmer st$ca Guebwiller^ 193,5 km j mulhouse Rik had zijn werk ln deze tour ge daan. Met eerbiedige medewerking dan weliswaar, maar ook met geslo ten beure. Een prestatie, die waar dering verdiende. Van Jan Janssen bij voorbeeld. .Je kan van Rik alles zeg gen. Hij ;s heus geen kevertje, maar ik heb bewondering voor hem. Zeker nis ik mui: jonge jongens in mijn ploeg kijk. Die zitten maar te kla gen. da*, het zo warm Is en zo. maar rijden, ho maar. Juist :n zulke etappea moeten die jongens .gaan' en zorgen dat ze geld verdienen. Nee hoor, ze laten zich door Rik van Looy nota bene de kaas van het brood eten. Een lesje, waarvoor Ik het grootste res pect heb'. „2-7-1969 RIT 'CHARLEVILLE 0 "MÉZIÈRES Sedon x/"** Monlmédy* A Jamvillers ^jéloin 214 km Thioucoort Pont-ö-Mousson^ 4- NANCY® Rik van Looy zette zich aan een karwei, dat hij al lange tijd niet meer had gekend, in de hoop, dat de heersers in de groep zijn actie zouden respecteren. En zowaar, Poortvliet^ Haast, Nijdam, Van der Flaes en Tim merman mochten het peloton verze gelen, want Rik werd zijn laatste avontuurtje in de Tour wel gegund. En Rik wipte in de cadans, die eens wielerminnend België gek maakte, vlot naar meer dan 12 minuten voor sprong. Maar zelfs de lichtste glooiin gen martelden al de kuiten en de dij en van de .oude' Rik en zo smolt de voorsprong onder de brandende zon. Maar de chronometers hielden Rik met de vereiste marge verbeten in het zadel. En nog zou hem de laatste glans zijn ontnomen, als de Faema- garde meedogenloos had willen rege ren. Op kop van de meute immers werd ,ge!e' Julien Stevens onrustig. Stevens, de vijand van Rik van Looy. Na financiële strubbelingen met Van Looy stapte Julien twee jaar gèleden boos weg uit het Willem Il-peloton vond de schoot van Lomme De uitslag van de vierde etappe is: 1 Van Looy (Belg, Vissers/ 214 km in 5 uur is min. 02 sec. (met bonifi catie 5.17.42) 2 Stevens (Belg. Dries sens) od 42 sec. (niet bon. 5.18.34); 3 Zandegu (It, Pezzi j op 44 sec. (met bon. 5.18.41); 4 Mintjens (Belg, Dries sens); 5 Letort (Fr, Pla/ud): 6 Perez- Frances (Sp. Geminiani); 7 Berland (Fr, Geminiani8 Panizza (It, Pez- zï) allen z t als Zandegu: 9 Pijnen (Ned. Vissers) op 1 min. 37 sec.; 10 Wagtmans (Ned, Vissers) op 1 min. 57 sec.; 11 De Vlaeminck (Belg. Schot- te); 12 Dancelli (It. Albani); 13 Bas so (It, Albani); 14 Lemeteyer (Fr. Magne); 15 Janssen (Ned, Geminiani); 16 Nassen (Belg, Sehotte); 17 Wright (GB. Geminiani); 18 Mascaro (Sp. Langarica); 19 Riotte (Fr. Magne i; 20 Bellone (Fr, Geminiani); 27 Dol man (Neö, Vissers); 30 Ottenbros (Ned, Vissers); 31 Van der Flaas (Belg, Vissers) 37 Poortvliet (Ned, Vissers); 39 Merckx (Belg, Driessens): 41 Gimondi (It Pezzi); 50 Beugels (Ned, Magne); 93 Timmerman (Belg, Vissers); 111 Haast (Ned. Vissers) z t als Wagtmans 5.19.59: 125 Kar stens (Ned, Plaud) op 1 min. 12 sec.; .127 en laatste: Nijdam (Ned. Vissers) op 12 min. 18 sec. Het algemeen klassement na de vier de etappe: 1 Stevens (Belg. Driessens) 19 uur 21 min. 51 sec.; 2 Letort (Fr. Plaud) op 1 min. 28 sec.; 3 Merckx (Belg. Driessens) op 1.37; 4 Altig (Wdl, Pezzi) op 1.45; 5 Panizza (It. Pezzi) op 1.51; 6 ex aequo: Janssen (Ned, Gammiam). Grosskost (Fr., Geminiani) od 1.57; S Gimondi (It Pezzi) op 2.Ó7; 9 Bracke (Belg. Plaud) op 2.08; 10 ex aequo: Poulidor (Fr, Magne); VI- anelli (It, Albani) op 2.12; 12 Schutz (Lux, Albani) op 2,14; 13 Wright (GB, Geminiani) op 2.21; 14 ex aequo: Pmgeon (Fra, Plaud), Harrison (GB. Caput) op 2.22; 15 ex aequo: W. in 't Ven <B.. Cooisi. Ocana 'Sp., Machain) (Bel. Cools). Ocana (Spa, Machain) op 2.24; 16 De Viaeminck (Bel. Schot- te) op 2.26; 19 Wagtmans (Ned, Vis sers) op 2.31; 20 Van Spr.ngel (Bel, Cools) op 2.35: 21 Aimar (Fra, Gemi niani) op 2.37: 48 Ottenbros (Ned. Vissers) op 3.52; 50 Van Looy (Belg, Vissere) op 6.0S; 71 Pijnen (Ned, Vis sers) op 12.07; 72 Beugels (Ned, Mag ne) op 12.08; 87 Van der Flaas (Bel, Vissers) op 12.56; 98 Karstens (Ned, Plaud) op 13.45; 101 Dolman (Ned. Vissers) op 14.04; 120 Haast (Ned, Vissers) op 14,04; 120 Haast (Ned, Vissers) op 14.04; 121 Timmerman (Eelg, Vissers) op 21.57: 126 Poort vliet" (Ned. Vissers) op 42.44; 127 en laatste: Nijdam (Ned., Vissers) op 1 uur 10 min. 46 sec. Het bergklassement na de vierde etap pe: 1 De Vlaeminck (Belg, Sehotte) 6 pnt: 2 Ex aequo: Merckx (Belg, Dries sens), Danceili (It Albani) 4 pnt; 4 ex aequo: W. in 't Ven (Belg. Cools), Van Looy (Belg. Vissers). Timmer man (Belg, Vissere), Perurena (Sp, Machain) en Cooreman (Belg, Cools) allen 3 punten. Het dagploegenklassement luidt: 1 Driessens I Stevens, Mintjens, Merckx) 15.57.29; 2 Geminiani 15.57.31 (28 p.) 3 Pezzi z t (52 pl.)4 Vissers (Van Loov. Pijnen. Wagtmans) 15.58.44; 5 Plaud 15.58.44. Het -algemeen ploegenklassement luidt: 1 Driessens 58.47.34; 2 Pezzi 58.47.55; 3 Geminiani 58.48.34; 4 Plaud 58.51.24; 5 Cools 58.52.16; 12 Vissere 58.59.37. NANCY (GPD) José Perez-Fran ces, warmbloedig zoals elke Spanjaard kan zijn, smeet met oorverdovend ge raas de eigen glazen in. Terwijl de Bic-formatie in <le ochtenduren een eenvoudig strijdplan voor de vierde etappe Uad ontwikkeld, teneinde Jo sé wat naar voren te schuiven in het klassement, wenste José zijn eigen tactiek te bepalen. Hij smeet 20 kilo meter voor het einde botweg René Pijnen tegen de grond en incasseerde prompt, nog tijdens de wedstrijd, een straf die v oorlopig werd bepaald op vijf minuten achteruitzetting in het algemeen klassement en een fikse geldboete. ,Wat ontzettend stom', zei Jan Janssen, die de misdragingen van zijn ploegmakker verbijsterd aanhoor de. Nou zie je eens wat een knallen dat zijn. Dat noem ik toch geen cou reurs. Je rijdt en remt uit alle macht om zo'n vent wat op te laten schui ven in het klassement en nou flikt'ie zoiets. Belachelijk'. Terzijde, ontsteld, zoekend naar woor den en bloedend uit vijf, zes wonden, vertelde René Pijnen zijn verhaal: .We zaten in een groepje van acht man achter Van Looy aan. Bt deed natuur lijk geen werk. Ik moest remmen, voor mijn ploegmaat. Eerst kwam die Perez naast me rijden en hij begon van alles in het Spaans tegen me te roepen. Maar ik nam natuurlijk geen kop. Toen hij zijn beurt had gehad en zich terug liet zakken, reed ik op de laatste plaats. Hij kwam naast me rijden en gaf me een zet. Ik vloog zó de graskant in.Ik kon nog op de fiets blijven. Ik reed terug naar dat Toen komt die Perez naast me, haalt zijn been uit de toeclips en schopt zó tegen mijn stuur. Midden op de weg. Ik viel met een enorme klap op de grond. Ek stond weer op, ik was even duizelig, en toen reed Ik weer ver der. Maar ik kon dat groepje niet meer halen. Achteraf eigenlijk maar gelukkig, want ik weet niet wat ik hem zou hebben gedaan. Hoe is het mogelijk? Als je al "zo lang op de fiets zit, en je moet je dan nog van die praktijken bedienen....' José Perez-Frances (31) wist het al lemaal andere te vertellen. Heel sim pel eigenlijk: .Die blauwe Hollander begon me op een gegeven moment weg te duwen en toen heb ik terugge duwd'. Pijnen: .Belachelijk. Ek "heb even tegen hem aangehangen, om dat hij toen al begon met me in het gras te duwen, omdat ik geen kop Hij raakte compleet zijn hoofd kwijt' En Poortvliet: .Vanmorgen bij de start was dat ook al zo. Ik zag een banaan bijna uit zijn zak vallen. Ik kon de klap nog net ontwijken'. Een tumultueus einde aldus van een vrij vlakke etappe, die uiteraard .ge dragen' werd door een immense solo van Rik van Looy. Ruim 100 kilome ter reed Van Looy met imponerend .technisch' vertoon op kop. Nimmer stokte zijn ritme, hoe golvend het parkoers ook was. JDe Oude' bedien de de derailleur met formidabel vak manschap en kwam tot een maxima le voorsprong van ruim elf minuten. In de brandende zon. over de smelten de wegen, hield zijn ritme verras send lang stand. Maar 10 kilometer voor het einde brak het das toch. Van Lonv begon te stampen -*n verried zijn onzekerheid door een frequent omkij ken. Toch haalde hij Nancy met voor sprong, begeleid door veel mild ap plaus en tenslotte door het uitrijden de peloton met goedkeurende taiik- De .vedetten' vonden het we! aardig, van Rik en van die Willem O-ploeg. En ze maakten zich enigszins boos op Perez-Frances. Felice Gimondi: .Hoe kan die man dat nou doen? Het :s toc-h normaal, dat iemand afstopt als zijn ploegmaat oprijdt? Bij ons ;r. de groep stopten die blauwe ren ners toch ook allemaal af?' en Altig: .Toen Van Looy ging was ik een beet je verrast. Toen niemand naar hem toesprong, dacht ik; die komt wel terug. Want Van Looy is niet meer iemand voor een lange solo. D:e wacht we! tot er een behoorlijk groepje bij hem komt. waarvan hij eventueel de spr.nt kan winnen. H:j heeft het toch goed gedaan, die Rik. Ik had van daag zelf wel voor de trui willen rij den. als :k toevallig goed weg was gekomen. Maar als tk ging. sprongen meteen alle mannen mee," de' groten dan. Als dat gebeurt, wordt er niet meer doorgereden. Toch is er ook van daag weer flink gekoerst. Ga maar na: vanaf het vertrek is het niet meer rustig geweest. Tijdens ae koers even, toen Van Looy zo ver kon weglopen, maar daarna was er al weer volle jacht. He: lijkt wel of niemand bang is voor de bergen in de Elzas'. Het peloton kwam inderdaad voluit rijdend achter Van Looy in Nancy '••an. De groep werd voorafgegaan door een achttal, dat zich heftig bekom merde om de dagprijzen. Zó heftig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9