Jac. Hermans,Ik ben geen altruïst' Studie Delftse studenten: Terneuzen beste plaats vaste oeververbinding 2 Handhaving veer Kruiningen bepleit Leeuwse ALMANAK Raad handhaaft zijn standpunt DUITSER MAG IN MARIEKERKE ZOMERWONING NIET HOUDEN Rak van Scheelhoek voor scheepvaart gesloten VW veroorzaakt ongeval bij St-Anna: bestuurder rijdt door 's-Heer-Abtskerke niet naar Goes G. J. DE JAGER: ,CBTB ACHTER CHRISTELIJK LANDB0UW- EN HUISH0UD0NDERWIJS' EERSTE BEDRIJF: BAKFIETS MET BOTER, KAAS EK EIEREN Samenwerkingsplan van Terneuzense KVP-AR-CHU PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 JULI 1963 KEIHARDE FEITEN' WINNEN HET VAN ZWAKKE ARGUMENTEN' MIDDELBURG Een uitgebreid onderzoek door studenten van de technische hogeschool in Delft heeft geleid tot eenzelfde concln- sie als die welke de stichting vaste oeververbinding heeft getrokken: de beste plaats voor de verbinding ligt ten westen van Terneuzen. Zoals bekend pleiten zowel finan ciële als waterstaatstechnische overwegingen echter voor een si tuering ter hoogte van de lijn Kruiningen-Perkpolder. De stu denten vinden het niet acceptabel straks het veer Kruiningen-Perk polder op te heffen, dit in tegen stelling tot de bij Zeeuwse deskun digen postgevatte mening. Tijdens de ontvangst van de studenten op het kantoor van de provinciale pla nologische dienst wees directeur IVL de Vink echter op het nieuwe element dat ïr Van Krevelen bij zijn afscheid van de Zeeuws- Vlaamse kamer van koophandel in de zaak van de veerdiensten heeft gebracht door te wijzen op het be lang van het creëren van een spe ciale veerdienst voor industrieel vervoer. een nieuwe doorgaande route mee uit gebreid. De scheepvaartkruisende veren worden zoveel mogelijk beperkt. De studenten hadden hun inde richting van verkeerskunde aan de afdeling weg- en waterbouwkun de van de technische hogeschool in Delft aan de problematiek rond eer vaste oeververbinding gewijd. De stu die werd verricht onder supervisie van prof ir J. Volmuller. Twee van de vier onderzoekers de heren F. Ie Clerq en C. van Tracht kwamen hun conclusies woensdag met een schat aan documentatiemateriaal il lustreren. Men had er geen half werk van gemaakt. Met bijlagen meegere kend" vulden de resultaten van de studie vijf boekwerken... Enthousiasme De actualiteit van het onderwerp heeft ongetwijfeld ons enthousiasme voor het probleem vergroot, zo werd gezegd in een toelichting. Het maakte tevens dui delijk dat grondiger onderzoek op ver keerskundig gebied voor een investering van deze orde van grootte op zijn plaats is. Meermalen is ons, zo zeggen de stu denten. gebleken dat het bij voorbaat uitsluiten van bepaalde oplossingen een onvolledig beeld geeft. Achteraf be treurd men het dan ook dat de moge lijkheid om bij Vlissingen-Breskens een vaste oeververbinding aan te leggen niet hebben overwogen. Eerst na een duide lijk beeld te hebben verkregen van de wensen van het verkeer kan men re kening houdende met wat technisch mo gelijk is, economisch aanvaardbaar en planologisch wenselijk is, komen tot realisering van een nieuwe verbetering van de weginfrastructuur. Uit de vijf alternatieven die er voor wat betreft het verkeersaanbod voor in aanmerking kwamen is op econo mische gronden voor situering bij Ter neuzen gekozen. Het probleem is in zijn meest simpele vorm wel duidelijk bij de Westerschelde zo constateren de men sen van de technische hogeschool: naar mate de vaste oeververbinding meer naar het westen wordt gelegd worden de kosten ervan steeds hoger, maar gaat er ook steeds meer verkeer Hoe verder de verbinding echter i het oosten komt te liggen des te zwaar der xvordt de druk op het veer Vlisssïn- gen-Breskens. Dit laatste ten tot ge volg hebben dat meer boten moeten worden ingelegd en dat daardoor een te intensief kruisend scheepvaartver keer ontstaat. De kans op calamiteiten neemt op deze wijze toe, terwijl econo misch verliezen kunnen optreden. Voor een oeververbinding bij Terneu zen pleiten: De centrale ligging van Terneu zen in het regionale gebied. Het re gionaal verkeer is het meest gebaat bij enkele kilometers afstandsverkor ting. terwijl liet meer dan de helft uitmaakt van het totale verkeer over de Westerschelde. Er wordt een directe verbinding gerealiseerd tussen de grote stimu leringsgebieden: de haven en indus trie-gebieden rondom het Sloe en het kanaal Gent-Terneuzen. Veel vracht vervoer zal dan van de veren kunnen verdwijnen. De internationale wegenstructuur wordt er op een logische wijze in de vorm van Keihard Volgens de studenten steken argumen ten ten gunste van het tracé Kruinin gen-Perkpolder zwak af tegen de .kei harde' feiten die pleiten voor een ver binding bij Terneuzen. En men verwijst naar een nota voor de waterhuishouding van Nederland waarin een aantal rede nen worden genoemd die scheiding van zeehaven- en zoetwaterbekkens wense lijk maken. In dit verband wordt uit gaande van de realisering van het Rei- merswaalplan gedacht aan de aanlesr van een dam door het oostelijk deel van de Oosterse helde. Aan deze dam zou dan uiteraard tevens een verkeers functie kunnen worden toegekend. Voorts wordt gewezen op de toekomsti ge havenontwikkelingen op de linker Schelde-oever en het Reimerswaalplan. Uibgaande van het uiteindelijke stel sel vaste oeververbinding bij Terneu zen in combinatie met de veerdienst Vlissingen-Breskens hebben de studen ten enige gedetailleerde studies ge maakt over de wegenstructuur op de noordoever, de aansluiting van de vaste oeververbinding op het wegennet op de zuid-oever, het tracé van het wegvak van de vaste oeververbinding tot de oost-west verbinding op Zuid-Beveland en de studie over een verkeerslichten installatie van een (Haarlemmermeer) kruispunt. Geen doorsnijding Over het aansluitend wegennet wordt opgemerkt dat Terneuzen en Hoek het meest zijn aangewezen op de kant waar ze het meest geïsoleerd zijn: het noor den. Denkt men aan een ontwikkeling van deze kernen tot een gezamenlijke grootte van ongeveer honderdduizend inwoners omstreeks het jaar 2000 zo als de tweede nota over de ruimtelijke ordening meldt dan is volgens de onder zoekers van de technische hogeschool directe ontsluiting via een autosnelweg welhaast een gebiedende eis. Een direc te verbinding met het noorden, dus met een vaste oeververbinding bij Terneuzen wordt dan ook geen doorsnijding in dit opzicht wenselijk geacht. Doorsnijding van recreatie of landschappelijk waar devolle gebieden dient men in het alge meen te voorkomen, zo wordt gesteld. Zeker daar waar sprake is van natuur bescherming. In dit verband wordt de Braakmanpolder genoemd. Men komt tot de conclusie dat Belgische planolo gen een voorkeur aan de dag leggen voor een vaste oeververbinding ten wes ten van Terneuzen. Het tracé dat zij op Belgisch grondgebied aangeven doet dit tenminste vermoeden. Door de oe ververbinding ten westen van Terneu zen te situeren kan naar men heeft onderzocht worden vermeden dat hoofd routes met het kanaal Gent-Terneuzen moeten worden gekruist. Over de sociologische inpassing wordt opgemerkt dat een weg niet alleen een verbinding tussen maar ook een schei ding van gebieden betekent. Vooral een autosnelweg kan grote gebieden isoleren in plaats van ontsluiten. In een gebied mot gespreide agrarische bevolking als in de Zak-van-Zuïd-Beveland dient men volgens de onderzoekers dan ook te let ten op de sociologische verbanden. De reeds aanwezige wegstructuur kan men :n deze al zien als"een aanwijzing, zo ordt gezegd. De heer De Vink bracht tijdens de ontvangst namens ETI. PPD en Waterstaat dank voor het werk van de studenten. Zonnewijzer Een ernstige oproep vandaag, tot teruggave van een zonnewijzer. Het instrument is verdwenen uit de tuin van de heer Ludwich te Vlissingen, op de hoek van de Ma rijke weg en de Julianalaan. En niet voor de eerste keer. De be trokken tuin heeft een wat park achtig karakter. Er staan geen hekken omheen, zodat Jan en al leman meent dat men op dit parti culiere perceel maar wat roiul kan banieren. Dit vindt de heer Dud- wicli niet erg. Maar ze moeten van z'n zonnewijzer afblijven. Want het is niet de eerste keer, dat men niet het instrument aan de haal is gegaan. Toen werd het bovenin een lantaarnpaal terug gevonden. Nu is het het laatst Jesignaleerd op het topje van et grafmonument voor de vice- adnüraal Bouricius, in het park tegenover Bethesda. We kunnen ons voorstelfen, dat de heer Ludwich tien gulden be loning heeft uitgeloofd, voor de man, die z'n zonnewijzer terug brengt. Het komt tocli al niet zo vaak voor, dat je op zo'n ding leunt zien hoe laat het is. MARIEKERKE Het gemeente bestuur van Mariekerke betaalt de volhardendheid van een Duitser, de heer Nagel uit Mun ster, in een proefzaak of deze Duitser een zomerwoning in de gemeente mag hebben, met ge lijke munt terug. Reeds twee maal is de heer Nagel die reeds 16 jaar in Aagtekerke komt in beroep gegaan tegen de beslissing van de raad, dat het pand in de Burg. Bosselaar- straat geen zomerwoning mag zijn, half mei vroeg hij voor de derde maal toestemming en gis teren besloot de raad van Ma riekerke op voorstel van b en w het beroep van de heer Na gel opnieuw ongegrond te ver klaren en het huis geen zomer woning te laten zijn. Ondertussen in augustus 1968 werd de heer Nagel geverba liseerd en door de Middelburgse kantonrechter tot 100,- boete veroordeeld. Hij is hiertegen in beroep gegaan en zowel de heer Nagel als de raad wacht nu met spanning op de uitspraak van de rechtbank. Het gemeenteliestuur wil dus het been «.tijfhouden, al was de heer A. Franc- ke (ar) aanvankelijk een andere ge dachte toegedaan. ,Wij hebben geen middelen om het tegen te gaan, dus moeten e maar ja zeggen', vond hij. .Bovendien is er nu vrijheid van \vo- ningverhuur.' Dat gaf de burgemees ter J. de Wolf toe. .Maar dat neemt niet weg, dat. b en w beperkingen kunnen opleggen.' meende de burge meester. ,De heer Nagel, overigens een zeer sympathiek man, gaat met. zijn zaken door en moet daar dan maar de consequenties uit trekken.' ,Als de heer Nagel veroordeeld wordt en wij doen niets dan krijgt hij zijn zin en kan de verordening in de kast', aldus de heer A. Francke. .Maar dat is niet waar', reageerde de burge meester, ,wij weten dan dat onze verordening bindend is.' De heer De Wolf voegde er aan toe: .Het is voor mij nog een moeilijke zaak wat te doen als de zaak met een geldboete is afgedaan. We kunnen hem, maar dat zeg ik onder voorbehoud, op nieuw laten verbaliseren voor reeïdi- (Van onze correspondent) ROTTERDAM De afsluiting van het Haringvliet bereikt een nieuwe fase, als volgende week (8 juli) het Rak ran Scheelhoek voor de scheepvaart wordt gesloten. Het scheepvaartverkeer naar en van zee gaat dan via de nieuwe schutsluis te Stellendam, die daarmee volledig in bedrijf wordt genomen. De grote spuisluizen in het Haringvliet zijn vrijwel gereed, het Noord-Pampus tussen de sluizen en het eiland Goeree- Overflakkee is afgesloten en de dijk om de bouwput van de sluizen is vrijwel geheel weggebaggerd. middel van de kabelbaanmethode afge sloten. Bij de bouw van de Grevelin- gendam is dezelfde methode toegepast. Rijkswaterstaat gaat binnenkort de ka bels voor de kabelbaan over het Rak van Scheelhoek aanbrengen. Enige tijd geleden is al een aantal pijlers voor de kabelbaan gemaakt. Om de kabels tus sen de pijlers te kunnen aanbrengen, worden hulpsteunpunten in het water geplaatst. De kabels worden daarover uitgelegd en. vervolgens geleidelijk op spanning gebracht. De sluis te Stellendam wordt van (ADVERTENTIE) ianJpasla Behoud van Uw tanden TERNEUZEN Een onbekende rode Volkswagen heeft woensdagmiddag om half zes op de kruising St-Anna by Ter neuzen een nogal gecompliceerde aan rijding veroorzaakt tussen drie andere auto's, waaronder een autobus. De bestuurder van de Volkswagen reed op de uitvoegstrook van de linkerrijbaan tegen de rijrichting in. De bestuurder van een personenato, W. L. uit Terneu zen, die van de uitvoegstrook gebruik wilde maken, werd daardoor gedwon gen naar rechts uit te wijken. Er ont stond daardoor een aanrijding met een autobus, bestuudd door F. de K. uit Eksaarde, die juist bezig was een per sonenauto te passeren. De bestuurder van de bus week op zijn beurt naar rechts, waardoor een tweede aanrijding ontstond. De bestuurder van de Volks wagen die de beide aanrijdingen veroor zaakte maakte van de verwarring ge bruik om er vandoor te gaan. Hoewel er veel ooggetuigen van het ongeluk wa ren, had niemand het nummer van de auto genoteerd. Bij de aanrijdingen ont stond lichte schade. Zij die inlichtingen kunnen geven over de identiteit van de bestuurder van de weggereden Volkswagen worden ver zocht contact op te nemen met de poli tie in Terneuzen (01130-4151). Het gaat vermoedelijk om een oud model VW. Volgens ooggetuigen zaten er een man, een vrouw en een kind in de auto. VLISSINGEN In het verslag over de behandeling van de Bevelandse her indeling in ons nummer van woensdag is ten onrechte vermeld, dat 's-Heer- Abtskerke naar Goes gaat. De gemeen te 's-Heer-Abtskerke zal namelijk vrij- wel geheel deel uitmaken van Nieuw- maandags 4 uur tot 's zaterdags 201 Borssele: de grens is namelijk de nieuwe uur dag en nacht bediend. In de periode rijksweg 58. Dat betekent, dat slechts van 15 april tot 15 oktober wordt de een zeer klein gedeelte van het grond- sluis op zon- en feestdagen bediend van gebied van 's-Heer-Abtskerke met 8 tot 10 uur, en van 13 tot 14 uur en ongeveer 30 inwoners in de toekomst van 17 tot 19 uur. bij Goes zal horen. De heer A. Francke: .Die honderd gul den, daar lacht iedereen om. De heer Nagel kan drie maal een proces krij gen, daar geeft-ie niks om. We zou den moeten kunnen zeggen: je mag er geen voet meer inzetten.' De heer Nagel heeft tegen onze waar schuwingen gehandeld. Hij zal wel gedacht hebben: het zal wel zo'n Bij diploma-utreiking aan christelijke middelbare landbouwschool Middelburg ,De boer van morgen Euroboer' MIDDELBURG In de aula van de nijverheidsschool j)e Waaijeuburg' te Middelburg vond dinsdagmiddag ten overstaan van vele ouders een openbare eindles plaats van de christelijke mid delbare landbouwschool, waaraan tege lijkertijd de uitreiking van de diploma's was gekoppeld. Tevens werd de gelegen heid aangegrepen het 20-jarig bestaan van de school in alle bescheidenheid te herdenken. In zijn inleiding zei de heer G. J. de Jager, voorzitter van het sóhoolbest/uur en van de Zeeuwse CBTB, dat één van de doelstellingen van de CBTB altijd is geweest het bevorderen van christe lijk landbouw- en huislioudonderwijs. Van welke betekenis dit onderwijs de afgelopen twintig jaar voor de Zeeuwse agrarische jongeren is geweest is moei lijk te schatten. Sprekend over de ge lijkenis van de zaaier, meende de heer De Jager, dat ook op deze school, zij het met menselijke gebreken, het zaan was gestrooid. Ook op maatschappelijk gebied is moeilijk exact aan te igeven van welke betekenis dit landbouwonderwijs is ge weest. Maar uit het feit, dat tot er met vandaag reeds 338 leerlingen het einddiploma hebben ontvangen, mogen wij toch wel conncluderen, dat de school van grote betekenis i3 geweest voor de agrarische jongeren in Zeeland. Velen van de geslaagden hebben hun weg ge vonden. zij het niet altijd als boer, dan toch indirect op het brede terrein van de landbouw in Nederland. De heer De Jager meende te mogen zeggen, dat in de voortgaande ontwikkelingen, die zich de laatste jaren zo sterk manifesteer de opleiding op deze school bepaald niet is achtergebleven. Het zijn juist deze ontwikkelingen die in hoge mate brede re eisen zullen stellen aan de toekom stige ondernemer in de landbouw. Wil len wij deze ontwikkelingen op kunnen vangen, dan zal naar mijn oordeel, meer dan tot mi toe de nadruk in de opleiding moeten vallen op dit toekomstige on dernemerschap. Temeer omdat de EEG doorgaat en de boer van morgen met terdaad Euroboer wordt en zal moeten leren in dit kader te leven en te denken, aldus de heer De Jager. Opheffing Een andere zaak die momenteel in de belangstelling staat Is de po sitie van de chr. middelbare land bouwschool. Deze winter is er over leg geweest tussen liet. ministerie en de diverse landbouworganisaties over eventuele opheffing van een aantal scholen, niet alleen in Zeeland, maar ook elders in den lande, zo vervolgde I de heer De Jager. niet lopen, maar dan is hij toch I Als motivering gold daarbij het afne- mis.' Na deze uitspraak van burge- mend aantal agrariërs in de toekomst meester De Wolf besloot de raad I en de noodzaak van grotere scholen, unaniem met b en w mee te gaan. I zozeer gewenst voor bredere opleidings mogelijkheden. Op zichzelf zijn dit doel stellingen die geen zinnig mens kan ver werpen, vond de heer De Jager en het is juist daarom, dat de landbouworga nisaties besprekingen voeren, hoe de toe komstige opzet zal moeten worden. De ze besprekingen verkeren nog maar in het beginstadium en daarom wilde hij op dit moment nog niet verder op dezè zaak ingaan. Eén ding wil ik in alle duidelijkheid wel zeggen, vervolgde hij; wij moeten als schoolbestuur en als or ganisatie een open oog hebben voor de ontwikkeling die gaande is. We doen ook als landbouw onze positie geen goe<L wanneer we niet meegroeien in en met deze ontwikkelingen. Het beleid dat wij voeren zal daarmee terdege rekening moeten houden. Natuurlijk kost een eventuele opheffing van welke school dan ook. pijn. Maar het is in wezen de zelfde pijn die het een boer kost. indien hij tengevolge van de ontwikkelingen zijn bedrijf moet beëindigen en een an der beroep moet kiezen. Voor ons aJs CBTB blijft het ideaal een christelijke school. Niet alleen de toekomstige on dernemer is belangrijk, rnaar bovenal de en het we.zijn van deze mens en het is duidelijk, dat wij aan zijn vorming als beelddrager Gocls grote waarde hechten, aldus de heer De Jager, die tenslotte directeur Ir. H. Steur en het lerarenkorps hartelijk dank ze voor de grote toewijding en plicht! trachting waarmee zij het onderwijs en de opleiding .gestalte hebben gegeven. Hierna werd het woord gegeven aan en kele leerlingen, die hun ideeën ver tolkten over de toekomst van het ge mengd bedrijf en het akkerbouwbedrijf. Het spreken in het openbaar ging deze pas-gediplomeerden zeer goed af, wat tot uitdrukking kwam tijdens de dis cussie. Een vrolijke noot bracht tenslotte de diploma-uitreiking, waarbij directeur Steur oji humoristische wijze voor elke leerling een toepasselijk woord had. Diploma's J. C. den Boer te Zonnemane. den Boer te Noordgouwe. M. L. den Boer te Duivendljke, S. Bosselaar te Aagtekerke. S. Coppoolsc te Grijpsker- ke, G. v.d. Driest, J. Maljaars en A. F. Pouwer te Serooaketike(W), J. A. Hoo- gesteger te Souburg, J. de Jager te Anna Jacobapolder, J. Kodde te Vlissingen. land, K. L. Ras te Canach( Luxemburg) M. C. bij de Vaate te Looperskapelle. A. J. Vader te Middelburg, A. Wisse te Meliskerke en J. van Wouwe te Brou wershaven. Bevorderd naar de tweede klas werden: Z. A. de Buck en B. Corbijn te Oost- kapelle, S. J. Crucq te Arm em ui den. J. P. Dees te Kortgene, C. J. Dielemam te Arneniuiden, J. Dingenianse en A. Francke te Middelburg, J. Gilde te St-Laurens. L. J. Loricr te Middelburg, P. A. van Maldageni en J. W. Reynierse te Biggekenke. M. 1. Verhulst te Nieuw en St-Joosland. J. de Visser te Vrouwen polder. Aamtal herexamens: twee VLISSINGEN Wie is Jac. Hermans? De man ach ter de Prijs-slag winkels heeft niets van de gewiekste onder nemer of de gespannen, door manager-ziekte beslopen za kenman, zoals men zich hem onwillekeurig voorstelt. Hij is een goedlachse Amsterdam mer, die men zijn 53 jaren niet aanziet en die zich haast een duidelijke verklaring af te leggen: ,Ik ben geen altruïst'. Hij bedoelt dat er in de soms onwaarschijnlijk lage prijzen van de artikelen in zijn acht entwintig filiaalbedrijven een winstmarge besloten ligt. Een vrolijk gezicht, geen overdre ven energieke trekken. Een man van liet evenwicht, met een op merkelijke carrière", het hele be drijf bestond aanvankelijk uit één bakfiets, door hem persoon lijk aangedreven. Een sublieme vorm van een kleine zelfstandi- Ïe. Jac. Hermans groeide op in e Amsterdamse Rijnstraat. Zijn vader was een .vrijgestelde' van de christelijke werkliedenvereni ging .Patrimonium' (vaderlijk erf deel) en ook zijn moeder was het zakenmilien volkomen vreemd. In het gezin werd gesproken over wat het betekende te leven in een tijd, waarin de sociale voor uit-gang zich aandiende. Jac. Hermans moest al spoedig zijn aandeel waar maken in die sociale vooruitgang. Hij was toen vijftien, toen hij loopjongen werd bij een kleine kruidenier. Er werd een loopjongen gevraagd, ,goed Icunnende fietsen' en dat deed hij drie jaar. Maar ambitie laat zich niet op twee pedalen wegdrukken. Hij kocht een bakfiets en begon voor zichzelf': Jac. Hermans, per bakfiets in boter, kaas en eieren. De tweede helft van de dertiger jaren was begonnen. Crisis, geen geld onder de mensen. ,Ik weet nog hoe blij lk was toen een van de vrienden van m'n vader me eens honderd gulden wilde le nen, hoe dankbaar ik daarvoor Het was een kans het assorti ment uit te breiden. Er kwamen levensmiddelen bij. En omdat nie mand zich in die dagen over branchevervaging bekommerde, vertoonde de curve van zijn om zetcijfers een bemoedigende op gang. JAC. HERMANS Tekeer Dan slaat, nog altijd per bakfiets, Hermans zijn eerste slag: ,Ik be gon eigenlijk nog maar met die handel, toen kocht ik van Luyclcs een fles azijn, een fles slaolie en een potje mosterd. Alle drie bij elkaar gingen ze weg voor 59 cent. Ik nam er 24, van alle drie. Weer weg. Toen van elk honderd vijftig. Moet je je voorstellen. Dat kwam allemaal in dat bene- denhuisje aan, had je m'n moeder tekeer moeten horen gaan'. Hermans kon op z'n twintigste jaar, het was 1936, een dunne tijd, een winkeltje in de Rijnstraat openen. Het bleef een tijd vol zor gen. De oorlog kwam, met een onvoorstelbare schaarste aan goe deren. .Je had in 1945 alleen een lest vol met bonnen en dat duurde tot 194S-1949, toen de distributie was afgelopen'. Maar juist in die tijd bereiken Hermans de eerste verhó-len uit het wondere Amerika. Verhalen over omzetvergroting, over zelf bediening. Hij is in Amsterdam één van de eerste kruideniers, die voor het zelfbedieningssysteem kiest. Intussen droomt hij van massaverkoop, van uitbreiding. Hij gaat voorzichtte te werk. Nog in 1946 heeft hij de kans gehad twee winkeltjes in de buurt van de Rijnstraat over te nemen. ,Zo lieb ik geleerd hoe Je een filiaal bedrijf moet beheren'. In 1955 wordt het oorspronkelijke pand in de Rijnstraat uitgebreid. ,Dat was voor mijn gevoel met vijftigdui zend gulden toen een enorme in vestering'. Parkeerruimte Er ydt loop in liet bedrijf en dan schiet, nog steeds in Amsterdam, het ene filiaal na het andere uit de grond. Hermans herinnert zich het succes van liet zelfbcdienlngs- Idee, dat uit Amerika kwam over waaien. Daar moet hij zich ori ënteren. begrijpt hij. Hij maakt verschillende reizen, volgt er cur sussen en vergeet dan een van de belangrijkste lessen: no par king, no business, geen parkeer ruimte, geen zaken, waarvan hij eerst later (zijn nieuwe, vandaag geopende vestiging te Vlissingen heeft vierduizend meter parkeer- rumte) de wwarde zal beseffen. ,Die Amerikaanse reizen hebben me geïnspireerd om op een heel andere manier dan in Amsterdam in massa levensmiddelen en non food artikelen te gaan verkopen. Ik werd geconfronteerd met een nieuwe verkoopstijl. Er was een ondernemer geweest, die In zijn supermarkt niet goed gang kon krijgen. Hij lichtte het bedrijf door. Tachtig procent van de om zet bestond uit twintig procent van de artikelen. Die man gooide het roer om en ging met twin tig procent van de artikelen wer ken. Dait kon hij in massa en der halve veel goedkoper doen. Het lukte wonderwel. De man, die dit heeft ontdekt, inspireerde mij'. Die inspiratie leidt tot Hermans' sprong naar West-Brabant en Zeeland. Er komt een nieuwe naamloze vennootschap, met als directeur mr Muurling. Met, op dit moment, zes vestigingen in Brabant en zes in Zeeland, met plannen voor Oostburg en Zie- rikzee. Zijn recept Is simpel: ver pakte artikelen, zo weinig moge lijk arbeid, een zo sobere mogelijk inrichting en uitsluitend artikelen, die niet prijs-gebonden zijn. Het weekblad .De Sniegel' legt Hei- mans in de mond: Liever duizend dubbeltjes winst dan honderd kwartjes'. Hij kan zich niet her inneren dit gezegd te hebben, maar het wordt een uitgangspunt. Er is ook nog zoiets als verticale prijsbinding. Dat levert nog een aardig conflict op met de Ne derlandse importeur van Badedas. De importeur wil een uniforme prijs van 2,95. Hermans ver koopt het schuimende vitamine- bad in Zeeland voor 1,95. Her mans betrekt het spul in Duits land. De Nederfanase importeur koopt de voorraden in de Prijs- slag winkels op. Hermans koopt nieuwe voorraden in Duitsland. Hermans wint de slag. Hij zet de importeur meer voor. dan hij aankan. Ha-ha-ha, een gulden on der de prijs en dan is het nog een leuk artikel voor ons'. Hermans importeert nu Franse suiker, omdat hij zich niet aan d'c prijsbinding voor Nederlandse suiker wil houdén. Afstand Hij maakt, met zijn 53 Jaren, de indruk van een begin veertiger. .Iedereen in onze bedrijven wil len we nu op 60-jarige leeftijd pensioneren. Dan kon omdat je een mooi, jong bedrijf hebt. Als het allemaal zo mooi lukt in een bedrijf dan zeg ik het is mogen gelukken. Eén ding heb ik goed gezien: je moet enthousiasme kun nen doorgeven, bouwen aan iets wat je voor ogen staat. Als je eens wist wat mijn eerste autoot je. een Clievroletje van zeshonderd pilden, voor mij betekent heeft. Nu is het allemaal anders, ge makkelijker. De Jongelui weten niet beter en dat is maar goed ook'. Pensionering op zestigjarige leef tijd. ,Dus u gaat over zeven Jaar met pensioen?' ,Ik ben sterk bezig bevoegdheden te delegeren. Als je zestig bent, moet Je wat afstand kunnen ne men'. TERNEUZEN De KVP, de ARP en de CHU streven naar ern nauwe voito van samenwerking in de toekomstige gemeente Gxoot-Terneuzen. Het juiste karakter daarvan zal in september aan staande nader worden bepaald. De drie partijen willen bjj de eerstkomende ge meenteraadsverkiezingen nog wel met afzonderlijke lijsten uitkomen, maar een groot aantal zaken wil men geza menlijk gaan doen. Over de samenwerkingsplannen worden in het jongste nummer van het medede lingenorgaan van de KVP-Terneuzen na dere mededelingen gedaan. De bestaande kiesverenigingen van ARP en CHU in de gemeenten, die straks tot Groot-Ter- neuzen gaan behoren, hebben reeds een overkoepelende kiesvereniging gevormd. De KVP streeft naar de vorming van een 'soortgelijk orgaan. In do bestaande gespreksgroep van de Terneuzense af delingsbesturen van CHU, KVP en ARP is besloten in september aanstaande de vertegenwoordigers in de overkoepelen de kiesverenigingen bijeen te roepen. Gesproken zal worden óver de aard en het karakter van de samenwerking- Ge dacht wordt onder meer aan het geza menlijk bepalen van standpunten over te nemen besluiten, het onderling rege len van de kandidaatstelling van wet houders, het samen voeren van propa ganda. en het samen uitgeven van een periodiek. Kritiek Het orgaan van de KVP-Terneuzen be steedt, behalve aan de samenwerkings plannen, ook nog even aandacht aan de kritiek van KVP-jongeren. Voorzitter Jac. Stienen op de activiteit van de KVP tweede-kamerleden. De heer Stie nen had onder meer het Zeeuwse KVP- lid drs Dusarduijn bij de .inactieve groep' ondergebracht. De afdeling Ter neuzen van de KVP neemt het voor de lieer Dusarduijn op. .Wij kennen Dusar duijn als een keiharde werker, als een goed verdediger van onze belangen, die. waar men hem ook naar toe roept, steeds verschijnt'. EXAMENS Aan de modevakschool ENSAID te Breda slaagd voor tailleuse mejuffrouw M. v. d. Guchte te Driewegen, opgeleid door M. C. van Iwaarden te Heinkens- zand. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen chemie de heer I. de Pagter te Krabben- dijke. Aam de nijverheidsschool te Bergen op Zoom slaagden voor de primaire oplei ding (met lof) Maria Imands uit Oud- Vossemeer, Agnes Pauwels uit Rilland- B a till en Diny van Tri jen uit Oud-Vos- semeer. Voorts Lenie Blok uit Rilland- Batih, Lausina Caipellen uil: Oud-Vosse- meer, Nelly Havermans uit Oud-Vosse- meer, Amneke de Jong. Ril land-Bath en Matthy Meesters. Rilland-Bath. Voor de opleiding assistente A (met lof): Ka- trien Stijns uit Oud-Vossemeer. Barba ra Verhees, Oud-Vossemeer en Maria Goretti vaai den Dties uit Heinkens- zand. Voorts Toos Plompen uit Oud- Vossemeer: Addy v. Poortvliet Oud-Vos semeer. Voor de opleiding assistente N (met lof) Marty Vissoher uit Krabben- dijke en Hanna Caipellen uit Oud-Vosse- Aan de technische hoge school te Delft slaagden voor het examen propaedeutisch natuurkundig ingenieur de heren J. Dversen uit Middelburg en J. A. Glas uit Kapelle: voor het propaedeutisch werktuigkundig ingenieur, de heren A. M. R. Baecke uit Biervliet. A. C. van de Voorde uit Oostburg en Q. J. van de Vrie uit Biezelinge: voor het propaedeu tisch wiskundig ingenieur A, A. Bermen uit Kapelle. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde mejuffrouw J. A. B, D. van Na- lnuys uit Vlissingen voor het kandidaats examen psychologie. De heer Chr. Mazure te Davos overleden MIDDELBURG In het Nederlands sanatorium te Davos (Zwitserland) overleed de heer Ohr. Mazure. In leven directeur-eigenaar van .Focus-veilig NV' en de firma .Focius-optiek'. Hij werd 59 jaar. De heer Mazure heeft on geveer 15 jaar aan het hoof;l van het bedrijf gestaan. Hij was ook commissa ris van de firma .NV Merison'. De cre matie vindt vrijdag plaats tc Driehuis- Westenveid. Barcelona, zwaar bewolkt Belgrado, onbewolkt Berlijn, half bewolkt ikforl, licht bewolkt Innsbruck, regen Lissabon, onbewolkt Locarno, geheel bewolkt Londen, licht bewolkt Luxemburg, licht bewolkt Madrid, onweer Malaga, licht bewolkt Mallorca. licht bewolkt Mllnchen. onbewolkt Nice, geheel bewolkt Parijs, licht bewolkt Rome. geheel bewolkt ZUrich. onbewolkt HET WEER IN EUROPA 23 graden 25 graden 25 graden 24 graden 29 graden 18 graden 24 graden 26 graden 30 graden 26 graden 31 graden 23 graden 24 graden 26 graden 26 graden 24 graden IETS KOELER Flinke zonnige perioden en np de snees- te plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige noordwestelijke wind en iets koe ler dan woensdag. Perioden met zon. voornamelijk droog en gematigde temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederlamd: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 9; Min. temp.: omstreeks normaal; Max. temp. omstreeks normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zaterdag Aantal uren zon: 3 tot 10: Min. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden bo ven normaal: Max. temp. omstreeks normaal: max. temp. omstreeks nor maal; Kans op een droge periode, van minstens 12 uur: 90 procent; Kaïns op een geheel droog etmaal: 70 procent. STRANDVVEERVERW ACHTING Achter een zwak oceaanfront stroomt overdag met rustige wind tussen west en noordwest iets koelere lucht binnen. In de middag temperaturen van 19 tot 20 graden. Zèewind: 17 graden. Vooruitzichten: in de droge lucht komen wel vrij veel uren zon voor, echter niet frisse zeewind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2