Rijksoverheid wenst één mis voor Zeeuwsch-Vlaanderen' Westerschouwen ook voor dagrecreatie van groot belang Jongetje gedood op camping Breskens BIJOU UDI-Wolphaartsdijk vierde het 60-jarig jubileumfeest Goese hoofdagent gewond na slip met motorfiets ALMANAK Dodelijk ongeluk bii Bruinisse CARAVAN ONDER STROOM Uw reis waar ook naar toe begint met een KOFFER OF REISTAS VAN KUNST IN ZEELAND Het ongehoorde gehoord Feestelijk barokconcert DE LAATSTE HAND 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 JUNI 1966 VOORZITTER SCHOOLBESTUUR R-K MLS HULST: OP DEN DUUR SLECHTS ÉÉN VOOR ZEELAND HULST ,In Den Haag begint de mening te leven dat er misschien teveel middelbare landbouwscho len zijn in Zeeland en dat men het met name in Zeeuwsch-Vlaanderen maar met één middelbare land bouwschool zou moeten doen'. Dit zei zaterdagmorgen de voorzitter van het schoolbestuur van de r-k middelbare landbouwschool te Hulst, de heer F. C. Verhelst te Westdorpe, ter inleiding van de di ploma-uitreiking aan de geslaagde leerlingen van de school. De heer Verhelst wees erop dat ook het agrarische bedrijfsleven wordt ge confronteerd met de fusie- en con centratiekoorts. .Onze hooggewaardeerde landbouwvoor- lichtingsdienst wordt thans zeer sterk Ingekrompen.' zei hij. .Denkt men in Dén Haag dat men nu maar moet door gaan met hakken in Zeeuwsch-Vlaande ren. eerst in de voorlichtingsdienst en nu in liet landbouwonderwijs?', vervolg de de heer Verhelst. Daar deze ene school voor Zeeuwsch- Vlaanderen gezien door de bril van de rijksoverheid dan uiteraard in Schoon- dijke gevestigd zal moeten zijn, merkte de voorzitter op dat de Oost-Zeeuws- Vlaamse jonge boer het er dan voor over moet hebben om dagelijks honderd ki lometer of meer extra te reizen om zijn broodnodige wetenschap op te doen. En of dat nog niet genoeg was voegde de heer Verhelst er nog aan toe: .dat is nog maar een begin, want men denkt in Den Haag op den diuur aan één school voor geheel Zeeland. Als standplaats zou Goes daarvoor het meest in aanmerking komen. De heer Verhelst zei dat er van uit wordt gegaan dat een grotere mid delbare landbouwschool tn het kader van de mammoetwet grotere mogelijkheden biedt voor het onderwijs dan een kleine school. Met name wordt hier gedacht aan een verdere specialisatie in net on derwijs. Het schoolbestuur is evenwel van mening dat een grotere waarde moet warden gehecht aan een brede land bouiwfkiundiige vorming. Specialiseren ka men zich altijd nog in een later sta dium met behulp van onder andere het vervolgonderwijs. Het schoolbestuur neemt voorts als eerste uitgangspunt dat iedere argraniër binnen redelijke afstand middelbaar agrarisch onderwijs moet kunnen volgen. Hij doelde daarbij onder andere op langrijke verschillei nuer andere op be- in belastingheffing, sociale lasten en al of niet verkapte sub sidies. .Wanneer men ons dan bovendien nog verder zou willen ontwapenen door ons de stelleste wapens van onderwijs en voorlichting af te nemen, dan drei gen wij de strijd in de Europese markt ♦e gaan verliezen. Alles', meende de oorzitter. ,dat alles maakt de Zeeuwsch Vlaamse boer niet alleen diep bezorgd, maar het leidt ook tot bittere stem- De heer Verhelst meent dat de rijks overheid de ongunstige geografische vor men en aftmetinigen vam Zeeuwsch-Vlaan deren zal moeten accepteren en de con sequenties daarvan zal moeten nemen. Volgzaam' .Van nature zijn wij een volgzaam volk.' zei de heer Verhelst, maar di rect daarop liet hij zien welke nare consequenties een dergelijke volg zaamheid soms kan hebben. Hij wees Brug GOES Hoofdagent C. M. Dijkwel va de Goese gemeentepolitie is zóndivnid- dag ernstig gewond geraakt bij een mo- torfietsongeluk op de weg naar de Zee- landbrug. Het ongeval gebeurde even voor half drie 's middags. De hoofdagent reed op een politiemotorfiets een le patrouiUeroute, Op de weg m Zeelandbrug is hij volgens net politie rapport op onverklaarbare wijze ge slipt en van de weg afgeraakt. De hoofdagent is per ambulance over gebracht naar het Sint-Joanna-zieken- huis. waar hij is opgenomen met een ernstige hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding. Zondagavond was hij nog niet bij kennis. Sluiskil nog steeds defect SLUISKIL De brug over het ka naal van Terneuzen naar Gent nabij Sluiskil is nog steeds defect, zodat ook het afgelopen weekend het landverkeer via Terneuzen moest worden geleid. Dit had wel een grote drukte tot gevolj maar aanrijdingen of opstoppingen hel ben zich niet voorgedaan. Het trein- verlceeer kan wel van de brug gebruik maken. leeuwse Voetbal Wie een wedstrijd zoals zaterdag avond Middelburg-Roermond goed wil volgen, moet een staanplaats kopen en dan laat op het terrein komen. Er staan dan al zoveel mensen, dat je uit zeer lang hout gesneden moet zijn, wil je nog een glimp van het speelveld opvangen. Je hoeft, dus in het geheel, niet te kijken. Men kan zich geheel con centreren op het luisteren. En het. commentaar van de mensen die voor je staan, is levendig genoeg om de wedstrijd toch geheel te kunnen volgen. De meest doorge winterde voetbalreporter zou langs het lijntje nog iets kunnen opsteken als het om beeldend vertellen' gaat. Nu schreeuwde het tweede Mid delburg-doelpunt, van Frans Ver- meirssen, eenvoudig om beelden de bijval. Het leer vertrok van zijn voet, om het een beetje in de termen te houden, en sloeg In het zelfde ogenblik te pletter tegen de onderkant van de deklat. De baan van het projectiel lekende zich af op het. geteisterde houtwerk. De doelpalen moeten minstens hen centimeter omhoog zijn ge komen, wat gelukkig niemand hoeft gezien. Het vergrootte de scoringskansen van Middelburg uiteraard aanzienlijk, maar men heeft hier onvoldoende van ge profiteerd. XJit het commentaar langs het lijntje leerden we nog, dat de bal een schroeiplek in het gras ach terliet. Een andere commentator kwam dit later bevestigen: ,Een jongetjedat de bal wilde oppak ken. liet 'm met een kreet van pijn uit z"n handjes vallen'. r Verhelst gebleken dat er dik- met ongehjl worden gevochten. hadden plaatsgevonden was verzocht om over deze zaken niet met de buitenwe reld te spreken. Dat zou men ook niet gedaan hebben wanneer niet duidelijk was gebleken dat anderen niet hadden gezwegen en allerlei geruchten de ronde deden. Het schoolbestuur meent dat de streek het recht heeft om te weten wat er aan de hand is en welk standpunt door het schoolbestuur wordt ingeno men. ,Onze school, die straits haar' 50- jarig bestaan hoopt te vieren, heeft haar aandeel geleverd tot het welzijn van on ze agrarische bevolking en haar veelzij dige taak is naar onze overtuiging nog lang niet volbracht.' De inspecteur van het landbouwonderwijs, ir L. M. Bou ten, die de diploma's uitreikte, verde digde het standpunt van de rijksover heid door onder andere op te merken dat het onderwijs en zeker het landbouwon derwijs een dure zaak is. Bovendien loopt het aantal leerlingen in het landbouw onderwijs terug. Nederlandse bust als recreatiegebied' TE WEINIG COÖRDINATIE BIJ GEMEENTEN VLISSINGEN In het rapport van de vereniging contact Noordzeekustge meenten over ,De Nederlandse kust als recreatiegebied' wordt, gesteld, dat de tweede nota ruimtelijke ordening voor Westerschouwen de nadruk te eenzlj- legt op de ontwikkeling van de ver- jfrecreatie en de voorzieningen daar voor. De Brouwersdam zal volgens het -apport ook voor de Westhoek van icnouwen meer nieuwe mogelijkheden openen ten aanzien van de dagrecrea tie dan wordt aangenomen, al zal het verblijfstoerisme steeds een grotere om vang hebben. Er wordt ten aanzien van Wester schouwen gesproken over een .storm achtige ontwikkeling' en er wordt op 'gewezen, dat het gebied in logi es- capaciteit (kampeer- en huisjessec tor) In nog geen 10 jaar tijd is gestegen van 7000 tot 30.000 slaap plaatsen. Er wordt tot 1975 een uit breiding van de logiescapaciteit tot 70.000 slaapplaatsen voor mogelijk naar een accentverschuiving: van goedkopere kampeeraccommodatïe naar duurdere bungalows. Het rap port noemt in dit verband ook de moeilijkheden, die de gemeente on dervindt bij de financiering van de riolering op verschillende terreinen Over een explosieve ontwikkeling* spreekt het rapport ook ten aanzien van het Veeree Meer, in onder meer de gemeenten Veere en Wissenkerke. Er wordt gezegd, dat nog omvangrijke ter reinen voor zomerhuisjes en verzorgen de accommodatie tot stand moeten ko men. De strand recreatie zal er een min der sterk accent krijgen dan de nieuwe mogelijltiheden voor water- en oevertoe- risme, zo Is de verwachting. Ten aanzien van de rest van de Walchense kust wordt de verschuiving gesignaleerd verhuur van pensions en kamers, zich sterk ontwikkelend in onder meer Westkapel]e en Valkenlsse. De gemeen telijke plannen op Walcheren gaan aldus het rapport vooral uit van uit breiding van kampeer- en huisjesterrei- recreatiemogelijkheden bieden'. Gecon stateerd wordt dat dit zich in toene mende mate voordoet in het Deltage bied, op Walcheren, in Zeeuwsch-Vlaan deren. ,In toenemende mate ontwikkelen de af zonderlijke kustplaatsen zich tot centra kustrecreatiezoives, verschillend in Is historisch gegroeide functies en in karkater, verschillend ook in betrokken heid op stedelijke agglommeraties in het achterland. De zo ontstane kustre- creatiezones worden in hun structuur ten dele nog bepaald door het tijdperk van trein en tram, maar zijn door de auto en de nieuwe verbindingen in een versnelde structuurverandering geraakt'. KEUZE Aan de Zeeuws-VIaamse kust wordt C adz and een badplaats geacht verge lijkbaar met Castricum erf Bei-gen. ,De keuze voor de toekomst zal zijn of deze kust haar eigen karakter zal kunnen bewaren en verder uitbouwen of dat zij aangesloten raakt op een .verleng stuk' wordt, van de Belgische kust. Veel zal afhangen van de coördinatie en sa menwerking tussen de kustgemeenten bij de ontwikkeling van hun plannen' aldus het rapport. Tn de nota worden ook een aantal fac toren genoemd, waarmee de gemeente lijke plannen wellicht minder rekening hebben gehouden dan ze verdienen. Zo wordt voor Zeeland gesteld: ,De Zeeuw se gemeenten houden over het algemeen, weinig rekening met de dagtrek uit het wat verder gelegen achterland, dat zich bij voltooiing van diverse dammen en snelwegen tot in Rijnmond, West- Brabant, het Antwerpse en het Gentse uitstrekt'. Voorts meent men dat de meeste kustgemeenten het pakket re creatieve voorzieningen nog iets te een zijdig opvat. Er kan meer gedacht wor den aan openluchtvoorzieningen en slechtweer-accommodatie, vindt men. Twee andere conclusies: ,Een betere ontsluiting van de kust. zelf en aansluiting op hot achterlig gende wegennet vormen In vrijwel alle kustgemeenten een ernstig knel punt in de verdere ontwikkeling, niet alleen door specifieke maatregelen voor duingebied, ook door op pro vinciaal en rijksniveau andere geleg de prioriteiten'. ,Met uitzondering van enkele ge meenten, onder meer Vlissingen met Valkenlsse, is er in liet algeern geen sprake van coördinatie van ge meentelijke plannen'. Tot die uitzon deringen worden ook Westerschou wen en Goeree gerekend, vanwege de samenwerking met beide provin cies en andere gemeenten op de ei landen ten aanzien van de Grevelin- gen. Er wordt in de nota nog op gewe zen. dat het proces vain het Deltage bied in volle gang is en dit wordt gekoppeld aan de omstandigheid, reeds thans 80 procent van de Neder- Ise vakantiegangers met de auto r de kust trekt. .Deze processen heb ben tot gevolg, dat meerdere onderling sterk verschillende kustplaatsen op de zelfde centra in het achterland zijn be trokken geraakt en zo aan dit achter land een scala van elkaar aanvullende Jongens vonden tankgranaat MIDDELBURG Twee jongens heb ben in een sloopwoning in de Spanjaard straat te Middelburg een tankgranaat gevonden. Te oordelen naar het gewicht was het projectiel zijn gevaarlijke la ding kwijt, maar de politie vond het toch wenselijk om de granaat met de nodige voorzichtigheid te omringen, in afwachting van ae komst van deskun digen. BRLINISSE Bij een auto-ongeluk op de kruising met rijksweg 18 bij Brui nisse is zondagnamiddag de 76-jarige lieer C. J. van Oost uit Zierikzee om het leven gekomen. De lieer Van Oost reed met zijn auto zonder voorrang te ver lenen, komende uit de richting Bruinis- se-Zijpe de rijksweg op. Hij kwaim daarbij in lievige botsing reed. De lieer Van Oost werd gewond. Ook zijn naast hem zittende echtgenote liep verwondingen op. Bei den werden naar het Rode-Kruiszieken- huis te Zierikzee overgebracht, waar de heer Van Oost in de loop van zondag avond overleed. De bestuurder van de andere auto M. uit Zierikzee, werd licht gewond. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Sleepboot half gezonken HANS WEERT In de nacht van vrij dag op zaterdag raakte in Hansweert de motorsleepboot ,Joke' in zinkende toestand. De boot, die sleepwerk ha.d verricht bij baggerwerkzaamheden bui ten de haven, was voor het weekend af gemeerd aan de kade van het kanaal !oor Zuid-Beveland, waarna de kapi tein-eigenaar J. A. uit Amsterdam het vaartuig verliet. Passerende schippers merkten 's nachts op dat de Joke' met de achtersteven onder water was ver dwenen en sloegen ala.rm. Door de ber gingsvaartuigen ,Haai' en .Inktvis' werd de ,Joke' door middel van pompen bo ven water gebracht en aan de grond gezet. Een nader onderzoek wordt inge steld- Lattendiefstal NSM opgelost SLUISKIL Bjj de NSM te Sluiskil werd de afgelopen week een aantal latten vermist. De politie heeft nu ont dekt dat de dader de werknemer A. W. G. H. uit Sluiskil is, die de latten gebruikte bij de bouw van een kippen hok.. BRESKENS (ANP) De negenjarige jongen Martin Schieman uit Hoofdplaat is zaterdagmiddag, toen hij op de cam- ping-Zeebad-Breskens de caravan van zijn ouders wilde binnengaan, door elek trische stroom gedood. Toen hij het metalen trapje va.n de met alurrrmimuimplaten beklede caravan op liep en de deurknop vastgreep, sloeg hij achterover, maar bleef met zijn hand a aan de deurknop hangen. Een meisje dat bij de caravan stond, trok hem van de deur weg. Hey meisje is niets overko men, omdat zij ruibberschoenen aan had. Martin Schieman had alleen een zwembroek aan en was op blote voeten. Een onderzoek van de technische reoher che, die de in beslag genoemen caravan heeft doorgemeten, heeft zondagmiddag uitgewezen, dat de wagen, die zaterdag middag kort voor het gebeurde op het lichtnet van de camping was aangeslo ten, onder stroom stond. De caravan was gloednieuw, nij was donderdag aange schaft. Tijdens het aansluiten van de stroom zaterdagmiddag is volgens de re cherche waarschijnlijk de bedrading stuk gegaan bij het aanschroeven van Auto over de kop te Sas van Gent SA.S VAN GENT In de nacht van zaterdag op zondag is omsbreelcs kwart over twee een personenwagen, bestuurd door A. C. R. uit Terneuzen, te Sas van Gent ter hoogte van de stijfselfabriek over de kop geslagen. De auto werd to taal vernield. Niemand van de inzitten den liep enig letsel op. Door onbekende oorzaak schoot de auto de berm in, waar bij een meerpaal raakte. Door de klap kantelde de auto. (ADVERTENTIE) De zaak op de hoek Lange Delft 44/Segeersstraat 4a - Middelburg Ziehier de beknopte levensloop van een jong Zeeuws genie: Bram Beekman, Drie jaar geleden, op 16-jarige leef tijd, winnaar van het jeugdfestival 's-Hertogenbosch, sectie orgel. Had zich tot dan beholpen op een eenvoudig huis- harmonium. Een jaar later wordt hem de trofee van het Jeugd Muziek Delta-Orgelconcours overhandigd. Louis Toebosch, eersite bekerhouder van het Internationaal Orgelconcours Haarlem, directeur van liet Brabants Conserva torium, accepteert hem tot leerling. In middels baart de jongeman als uitvoe rend kunstenaar overal groot opzien, Geen muziek is hem te moeilijk, geen interpretatieprobleem is hem te inge wikkeld. Een week na de officiële ingebruikne ming van het nieuwe orgel in de Koor kerk te Middelburg geeft hij op uitno diging van Jeugd Muziek het eerste concert op dit instrument. Wederom overrompelt hij door een ongehoorde virtuositeit, verankerd in een, voor een 19-jarige vrijwel volmaakt-tech- nische beheersing van het métier. Drie jaar geleden voor het eerst, daarna bij herhaling, attendeerden wij op deze mu zikale wonderknaap, aan wie in Zee land geen orgel beschikbaar gesteld is; die zaterdagmiddag heeft doen horen voor Zeeland eigenlijk te groot te zijn. Bram Beekman, zeer kritisch voor zich zelf ingesteld, al te bescheiden Zeeuwse jongen mag dit gezegd worden. Zijn a.anpak al van het openingsnummer, Bachs Preludium Fuga in D, deed ons meer dan in andere beroepsmatige interpretatie svan het werk, niet slechts de nadrukkelijk murikaal-mathemati- sohe structuur ervaren. Beekman wierp op deze muziek een nieuw licht door het vrijmaken van de in haar architec tonische getallenproporties opeen gehoopte bewegingsenergieën. Aan de koene harmonische wendingen in het zich (te) lang in één tonaliteit voort stuwend preludium een verrassende re gistrar ekleur verlenend. Spelen rnet de orgellcleur deed de jonge organist in grote mate in het humorvoi le Intermezzo uit de tweede orgelsym fonie van Marcel Dupré. Het nieuwe orgel in de Koorkerk, bouwer Van Vul pen te Utrecht, ontpopte zich als eer ongemeen fraai instrument. Ondanks zijn vrij kleine dispositie (vijftien stem men) werden in bijvoorbeeld Bach's monumentale Fantasie Fuga in G en in de finale van Andriessens Sonata da Ohiesa de verschillende individua liteiten van de manualen in een prach tig helder en klankrijk tutti verenigd. In dit opricht kregen de werken een realisering waarvan op het grotere or gel in de belendende Nieuwe Kerk slechts gedroomd kan worden. Jeugd Muziek had een drietal stu denten van het koninklijk conservato rium voor muziek te Den Haag geïnvi teerd aan het concert hun medewerking te verlenen. De violisten Janneke Guit- tart en Marco van Pagee speelden so nates van Purcell en Corelli. In Pur- ceU moesten beiden elkaar nog vinden in de akoestisch misleidende hoge kerk ruimte. Corelli klonk in een hecht sa menspel met Bram Beekman, die er in slaagde de rol van begeleider aan het orgel van zich af te schudden; als gelijkwaardig partner nam hij deel aan hef muzikaal discours. Paul van Gent stelde zich voor als een veelbelovend Aanrijding met twee gewonden RENESSE Onder Renesse ontstond zaterdagmorgen omstreeks half acht een aanrijding, waarbij drie personenwagens één met een caravan waren ge moeid. De in zittenden van een Duitse wagen moesten met respectievelijk een gebroken knieschijf en een gebroken pols naar het ziekenhuis worden ver voerd. Het ongeluk gebeurde, doordat de Duitser P. P. uit Homberg met zijn wa gen tegen dc stilstaande auto var. J. van E.- uit Kaatsheuvel reed. Voor Van E. stond de auto met caravan, eveneens afkomstig uit Kaatsheuvel. De Duitser kwam in botsing met de auto. van Van E. Deze wagen werd zwaar beschadigd. De caravan die door de klap van achte ren geraakt werd, kreeg enige lakscha- de. Souburgs meisje door auto geschept WEST-SOUBURG - Het plotseling over stekende negenjarige meisje J. P. uit West-Souburg werd zaterdagmiddag omstreeks vijf uur door een personen auto op het Marnixple.in te West-Sou burg aangereden. Het kind liep hierdoor een wond boven het rechteroog en en kele schrammen in het gelaat op. Voor behandelnig word het meisje per sur veillancewagen naar het ziekenhuis ,Be- thesda' te Vlissingen vervoerd. Het ongeluk ontstond, toen het meisje vlak voor de auto van de Middelburger A. D. R. de straat overstak naar het plantsoen. R. kon onmogelijk het meisje nog ontwaken. MET GYMNASTIEKDEMONSTRATIES EN DÉFILÉ: hoboïst in een sonate van Krebs, leer ling van Bach (,der einzige Krebs im Bache'), waarin de voor zijn tijd op vallende vermenging van oude met voor al nieuwe stijlelementen zich manifes teerde, en in een Canzone van Henk Badings, muziek die ons als het meeste uit het oeuvre van deze componist niets deed. Er was een verheugende be langstelling voor dit concert op de vrije zaterdag. G. W. B. De aandachtige toehoorders, die zich za terdagavond in de Koorkerk bevonden^ hebben kunnen genieten van een concert dat onder auspiciën van Jeugd Mu ziek gegeven werd door het orkest va.n het koninklijk conservatorium voor mu ziek te 's-Gravenhage. Dirigent Loui* Stotijn had met werk van Purcell, Tele- mann. Handel. Von Biber, Marcello en J. S. Bach een bairok-proigraimima sa mengesteld. Ingezet werd met .Pavane Ohacone" voor strijkorkest van Henry Purcell J vooral de Ohacone boeide door de af werking en het verstilde Slot. Vier or kestleden soliëerden in het concert voor vier violen van Telemann: de actieve, begaafde concertmeesteres Janneke Guittart, die ook een groot aandeel in de andere werken van het programma had, en haar collega's Marius Luidedjer, de Middelburger Marco van Pagee en Wiim de Jong. In voortreffelijk samen spel kwamen rij tot een goede presta tie. Handels Concerto grosso opus C3 nr. 2 behoort tot de feestelijkste muziek die hij schreef. Onder de exacte, niets aan het toeval overlatende, inspirerende lei ding van Louis Stotijn werd enthousiast gemusiceerd. Diverse orkestleden tra den in dit concerto verdienstelijk op de voorgrond. Speciale vermelding verdient de m het tweede deel opbloeiende hobo solo van Paul van Gent. Een wat ongewone combinatie gaf de .sonata a tre' van HeLnrich von Biber te zien en be horen. Kees van Hage blies hierin de solo-trombonepartïj sonoor en zuiver. Na een koffiepauze in da WandeLkenk zorgde RutJh Visser als so liste voor een hoogtepunt in het intie me hoboconcertje van Man-cello. Een fraaie warme toon, gesteund oor een moeiteloze techniek gaf spel van hoge kwaliteit te beluisteren, dat beloond werd met een reprise van het langzame deel bij wijze van toegift na het con cert. Maar eerst hoorden wij nog Bachs Eer ste Suite voor twee hobo's en fagot, waarin naast Ruth Visser en Paul van Gent de fagottist Peter de Wit een vaardige techniek en een mooie toon liet bewonderen. Het strijkorkest pro duceerde een grote warmte van klank, speciaal in hef grove' van de ouvertu re. De kostelijke serie dansenl amuse mentsmuziek van de achttiende eeuw, die hierop volgde, vormde het waardig besluit van een avond ol aan muzika le geneugten. AD INTERIM. EXAMENS De heer Olement v. d. Bulck uit Ter neuzen is toegelaten tot het eerste stu diejaar (instrument klarinet) van het Brabants conservatorium in Tilburg. W. M. VAN HERE KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN WOLPHAARTSDIJK Met een grote gymnastiekdemonstratie, een défilé door het dorp, een ont vangst ten gemeentehuize en een bal vierde de gymnastiekvereni ging UDI Uitspanning door In spanning') te Wolphaartsdijk za- zaterdag haar zestigjarig bestaan. UDI werd extra gehuldigd door de koninklijke onderscheiding, die haai' secretaris de lieer W. M. van Liere te beurt viel. Dat gebeurde tijdens de receptie, die het Wol phaartsdijkse gemeentebestuur de jubilerende vereniging 's middags in het gemeentehuis aanbood. Wnd burgemeester A. Hack deelde de aanwezigen daar mee, dat het hare majesteit de koningin had behaagd de heer Van Liere, die 30 jaar bestuurslid is van UDI te onderscheiden met de zilveren me daille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Voordat, tie burgemeester liet ereme taal opspelde, wijdde hij enkele woor den aan «le geschiedenis van de jubile rende vereniging. ,Een kloeke zestig jarige, die met beide benen in het ver enigingsleven staal'. De heer Hack constateerde, «lal het gros van de le den tot de jeugd behoort, die thans zoveel andere mogelijkheden heeft. ,Ik steek n daarom gaarne een pluim op ,U bent een bloeiende vereniging en ik wens u gaarne geluk met uw jubi leum'. zo besloot de burgemeester, «iie in zijn gelukwens ook gaarne de in structeur, de heer G. J. v. d. Kuijl, be trok, die sedert tientallen jaren de technische leiding van de vereniging heeft. Na de burgemeester sprak de heer A. Schuit, voorzitter van het jubileum comité. Hij wenste de jubilaresse ge luk namens a.lle Wolphaartsdijkse ver enigingen. ,UDI voorziet te Wolphaartsdijk in een behoefte', stelde de heer Van der Zande, penningmeester van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond in Zeeland en Brabant, vast. Hij her innerde aan de oprichtingstijd toen er nog weinig vrije lijd was en ook overheidssubsidie een vrijwel onge kende zaak was. ,Het was een hele opgaaf toen een vereniging op te richten'. Namens de zustervereniging VZOS te Yerseke onlangs 75 jaar geworden bood de heer B. J. Korstanje een envelop met inhoud aan. Dat deed ook mevrouw H. N. Lankhorst namens .Volharding' uit Wissenkerke. UDI's voorzitter D. Lindenbergh dank te voor de belangstelling en uitte zijn vreugde over de medewerking van het gemeentebestuur. Défilé Terwijl de gasten ter receptie aan hun laatste koele dronk nipten, klonk bui ten tromgeroffel. Voorafgegaan door de Wolphaartsdijkse fanfare .Advendo' en haar drumband trokken de aan de gymdemonstraties deelnemende vereni gingen door het dorp. Op het bordes van het gemeentehuis namen het ge meentebestuur, het UDI-bestuur en hun gasten het défilé af. De stoet begaf zich naar het sportter rein, waar de zes deelnemende vereni gingen en .Advendo' zich opstelden. Voor het front van de troep bood de heer A. Schuit de jubilerende vereni- lnelusief de muziek, werden daarna met hun vaandeldragers voor het fo rum geroepen om een herinneringsme daille in ontvangst te nemen. De heer J. Du ine, waarnemend voor zitter van ZeeBra, voerde hier nog het woord. Daarna was het de beurt aan de dames, heren, jongens en meisjes van VZOS te Yerseke. Olympia te Kapelie, Volharding te Goes, Volharding te Wissenkerke, OKK te Kortgene en het jubilerende UDI om hun kunnen bij het turnen te 'tonen. De vrij talrjjke toeschouwers konden genieten van lenige sprongen over de kast en de bok, oefeningen op lange mat en hoge brug, sierlijke oefeningen met hoepels en knotsen, uitgevoerd door de leden van de zes gymvereni gingen, onder de technische leiding van de heer v. d. Kuijl. Met slechts 10 minuten op het tijd schema achter werd liet. uitgebreide programma gymnastiekoefeningen be ëindigd. De gymnastiekvereniging .Volharding' uit Goes wist vier van «Ye acht, prijzen in «Ie wacht te slepen, namelijk voor oefeningen hoog rek en brug heren, brug ongelijk dames, balk «lamos en kast springen Jongens. VZOS uit Yerseke nam drie prijzen mee naar huis en wel voor gereed schapsoefeningen meisjes, brug onge lijk meisjes en balkoefenlng meisjes. .Olympia' uit Kapelie kreeg een prijs voor vrije oefeningen meisjes/dames. UDI zelf nam ook aan de demonstra ties deel, echter buiten mededinging. Jubileumcomité-voorzitter A. Schuit reikte de prijzen uit en dankte alle me dewerkenden. I Bij nog steeds stralende zonneschijn werd onder de tonen van .Adventfo' weer afgemarcheerd voor een korte Athene, zwaar bewolkt, Barcelona, licht bewolkt, Belgrado, half bewolkt, Bordeaux, onbewolkt, Brussel, licht bewolkt. Frankfort, zwaar bewolkt, Grenoble, half bewolkt, Innsbruck, half bewolkt, Lissabon, onbewolkt. Locarno, licht bewolkt, Londen, zwaar bewolkt, Luxemburg, licht bewolkt, Madrid, zwaar bewolkt, Malaga, onbewolkt. Mallorca, onbewolkt, München, licht bewolkt, Nice, licht bewolkt, Parijs, half bewolkt, Rome, licht bewolkt. Stockholm, onbewolkt, Wenen, zwaar bewolkt, (ADVERTENTIE) Woensdagmorgen 10.00 uur gaan da deuren open van de nieuwe grote ver koophal van Jac Hermans Prijsslag NV in Vlissingen op het Industrieterrein tussen Vlissingen en Middelburg. Nu nog lopen schilders, koel monteur» en etaleurs rond, die in hoog tempo de laatste hand leggen. Alhoewel de enorme stapels levensmid delen hoog opgetast liggen, heeft men hier alle nadruk gelegd op de eenvoud en degelijkheid van de inrichting. Meestal zegt men bij zo'n opening; kos ten noch moeite zijn gespaard. Het devies van Jac. Hermans Prijsslag is net andersom. Zij zeggen, we hebben op alle kosten en moeite gespaard om de consumenten prijs zo laag mogelijk te houden. HET WEER IN EUROPA 25 gr 24 gr 21 gr 27 gr 22 gr 21 gr 21 gr 18 gr 26 gr 25 gr 25 gr 21 gr 36 gr 27 gr 28 gr 18 gr 24 gr 22 gr 25 gr 26 gr 18 gr STRA M) VER WA CHTING Het zwakke warmtefront dat zondag nog vrij veel bewolking gaf, wordt ge volgd door flinke opklaringen. Vandaag goed strandweer met een zwakke zee wind. Temperatuur: ruim twintig gra den. Zeewater: zeventien graden. Voor uitzichten: hoge drukgebied blijft nog In de buurt, met Iets warmer strandweer. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en op de meeste plaat sen droog weer. Iets hogere temperatu ren dan gisteren, zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Vooruitzichten voor dinsdag en woens dag: Zonnige perioden, voornamelijk droog en omstreeks normale tempera.'turen. Vooruitzichten In cijfers gemiddeld over Nederland- Voor dinsdag: aantal uren zon: 6 of meer; min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; max. temp: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog et maal 80: procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 5 of meer: min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. etmp: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent:. Normalen voor 30 juni tot 4 juli, res pectievelijk min. temp en max. temp.: Den Helder 14 tot. 19 Eelde 11 tot 21 De Bilt 22 tot 22 Vlissingen 14 tot 20 Zuid-Limburg 12 tot 22.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2