Els Hollebrandse: geboeid door de zee SPELLETJES VOOR EEN LANGE REIS CULINAIR AVONTUUR VAN EN VOOR HAAR zaterdagnummer VROUWEN EXPOSEREN IN ZEELAND: Zaterdag 28 juni 1969 MIDDELBURG Nog een paar dagen is in het Zeeuws Museum in Middelburg een expositie van Els Hollebrandse te zien. Els Hollebrandse is kunstschilderes, ze komt uit Zeeland en is één van de weinige Zeeuwsen die haar zegje op dit ter rein doet. ELS HOLLEBRANDSE Ze houdt van de kunst, trouwde anderhalf jaar geleden bovendien met de kunstschilder Piet Rijken en heeft dus alle tijd en alle begrip om zichzelf aan hérr kunst te wijden. Op haar expositie (van dertien werken) springt onmiddellijk het the ma: de zee en alles wat daar bij hoort, op. Boten, schepen, water, schelpen, zeewier. Bis Hollebrandse: ,De zee boeit me enorm, ik ga ook graag naar zee. Nu komt het er alleen niet zo veel van omdat er hier maar twee maal op een dag een bus rijdt, en er staat zo machtig veel wind hier dat ik ook niet zo gauw de fiets ervoor pak'. Haar doeken zijn gesitueerd zowel aan de Loskade van Middelburg als aan de haven van Tanger. ,Ik reis erg graag en graag veel. Vorig jaar ben ik in Spanje geweest, daar heb ik ook veel werk van ge maakt. En Tanger... ik heb daar aan die haven enorm veel tekenin gen gemaakt; al die oude schepen daar, het boeit me enorm. Het nieuwe trekt me helemaal niet! SCHELPEN Schelpen fascineren me echt, ik ga ook altijd schelpen zoeken. TJit Marokko heb ik prachtige kleine schelpjes meegebracht, daar kan ik echt zomaar tijden lang naar zitten kijken'. De schelpjes zijn haar souvenirs van vele en verre reizen. ,Ik hoop in de toekomst nog veel te reizen en trekken, samen met mijn man waarschijnlijk. Tot nog toe heb ik alles liftend gedaan. Je komt dan met de gekste mensen in contact en je raakt in de vreemdste situaties verzeild. Zomaar op de bonnefooi ergens naar toe gaan, dat vind ik fijn'. Voorlopig zijn Plet en Bis Rijken nog wel even zoet met de verbou wing van hun boerderijtje even buiten Middelburg. Els Hollebrandse heeft voor hun huisje even het penseel uit de hand gelegd en is be zig met een groots applicatiewerk: een gordijn. ,Ooh je komt er nu niet zo makkelijk meer toe, om even een gewoon gordijn ergens te kopen, als je zelf een orgineler kunt maken'. CONTRAPRESTATIE Vfae het over schilderen heeft, heeft het vrijwel automatisch over de contraprestatieregeling. Els Hollebrandse is er niet gelukkig mee. Ze heeft zelf altijd in eigen levensonderhoud kunnen voorzien met haar tekeningen, lino's en schilderijen. ,Als je alleen bent gaat dat net. Maar die contraprestatieregeling zoals die nu is vind ik een waardeloze instelling. Voor een enkeling is het misschien nuttig maar volgens mij parasiteren de meesten alleen maar. Tegen de tijd dat er weer iets gedaan moet worden, gooien ze maar iets op het doek. Op deze manier gaat het erop lijken dat je als je verder nergens voor deugt, maar moet gaan schilderen. Ik vind het wAAAA&rdeloos. Ze besteedt nu nog vrij veel tijd aan de schilderkunst, iedere mid dag is ze op haar atelier bezig. Het huishouden is nu niet direct haar grootste liefde en het kost haar geen moeite dat dan maar te laten voor wat het is. ,Af en toe haal ik er eens een bezem of een dweil door, verder vind ik het niet nodig hoor'. Els Hollebrandse werkt veel met lino's, met olieverf en ze zou graag meer etsen maken. Ik doe 't heel graag, maar ik kan niet afdrukken. Ik heb wel een persje staan, maar 't is moeilijk. Ik zou niet kunnen zeggen wat ik nu het meeste doe. Ik kan niet steeds constant met het zelfde bezig zijn; soms gaat het ook gewoon niet, dan gaat het weer even aan de kant. SUCCES ST. JOOST Els Hollebrandse heeft vier jaar St-Joostacademie in Breda achter de rug. .Daarvoor had ik al aan technisch tekenen gedaan om geld voor St-Joost te verdienen. Daarna heb ik een poosje op Domburg ge woond, veel gereisd, getrokken en getrouwd! Els Hollebrandse moet het voor de verkoop hebben van maat schappijen en scholen en dergelijke. ,Het succes komt niet van de ex posities, ondanks die vijftig procent subsidieregeling. Na zo'n expo sitie komen er wel mensen op het atelier kijken, niet zozeer om iets te kopen als wel uit nieuwsgierigheid. Maar dat kan me niet zoveel schelen, ze mogen wei komen'. Op St-Joost heeft ze de opleiding monumentaal en in de avonduren ook nog grafiek gedaan. ,Maar met dat monumentaal kom je als vrouw niet aan de slag, daar nemen ze mannen voor. Het is ook wel zwaar om bijvoorbeeld een wandmozalek te maken; daar val je bij neer. Maar een muurschildering... dat zou ik ook wel kunnen en willen'. MARJOLEIN COPIER Speelgoedweekvakantiespslletjeskinderkrant... het is een mond vol voor een krantje van 8 pagina's dik. De speelgoedkrant om die afkorting maar eens te gebruiken is al in juni uitgegeven door de commissie Speelgoedweek in Den Haag en staat vol met wenken om een fijne vakantie te organiseren, zelfs als het blijft gieten en plensen. De speelgoedkrant is in verschillende speelgoedzaken en op speelgoedafdelingen van enkele grote waren huizen nog steeds te verkrijgen omdat nu de school vakanties gaan beginnen, en heel wat kroost zoet ge houden moet worden. Br staan tips voor .daagjes uit', er is een speelgoed meter waarop aangegeven welk speelgoed bij welke leeftijd hoort en er is een hoofdstukje over .Spelletjes in de auto.' Moeders en oma's die de kinderen bezig moeten hou den, kunnen van te voren een lijstje opstellen met spelletjes. Ze moeten overigens wel voor afwisse ling zorgen want geen enkel kónd blijft een paar uur geboeid met het tellen van kerktorens, molens of bepaalde automerken. De speelgoedweekvakantiespelletjesldndertorant doet verder de suggesties afstand schatten en het spel letje X ,Is het een hij of een zij.' Voor het laatste neemt een van de kinderen een figuur, ,uit de ken nissenkring of van de televisie, voor en de anderen mogen om de beurt een vraag stellen die alleen met ja en nee beantwoord mag worden. Wie het eerst geraden heeft Is de winnaar. Maar er zijn veel meer mogelijkheden. Hier onder volgen er nog een paar. FIGUREN MAKEN Neem wat pijpenragers mee en laat ze rustig een poosje prutsen om een eenvoudige bloem of een man netje te maken. Hou er de spanning in door ze te beloven dat de poppetjes op de plaats van bestem ming een jasje van gekleurde draadjes wol krijgen. HANDMARIONETTEN Zoek voor de reis plaatjes uit tijdschriften, knip ze uit en plak ze op dik papier of karton. Onder in de romp van de figuren (clowns, dieren enz.) twee gaten maken ter grootte van een cent en hierdoor- heen de vingers steken. Op deze manier met elkaar een verhaaltje maken vinden de kinderen prachtig. IK GA OP REIS Dit ook al stokoude spelletje begint met: Ik ga op reis.,.en neem een pyama mee. Nummer twee her- tiaalt: ik ga op reis en neem een pyama en een tan denborstel mee. Ieder volgend kind doet een nieuw voorwerp in de koffer en herhaalt steeds wat er al is geweest. Als er hele kleintjes bijzitten die niet te lang voor de groten volhouden. VOORWERPEN RADEN Kieper uw tas maar eens leeg, haal er ongeveer tien voorwerpen uit (die zitten er ongetwijfeld in: spie geltje, kammetje, papiertje, portemonnee, gulden, pen, lippenstift, sigaret, aansteker, poederdoos) leg ze op de zijkant van uw tas, laat de kinderen even alles in zich opnemen; de tas weer inpakken en de kinderen laten raden. Als de eerste alles weet, heeft een gezin op reis, vast nóg wel tien voorwerpen bij de hand voor nummero twee. (een gedeelte mag het zelfde zijn). TEUGELBREIEN Wie kent niet zelf van vroeger het teugelbreien met vier spijkers op een klosje. Een woldraad door het klosje steken en aan de onder zijde met het klosje vasthouden. Een draad om alle vier de spijkers slaan, daarna van 1 naar 3, terug naar 1, deze over halen, dan verder via 2, 3, 4-, 1 enzovoort. JA NOCH NEE Spannend is ook een spelletje waarbij u de kinderen van alles vraagt en waarbij zij alles op mogen ant woorden behalve de woordjes ja of nee. Laat de kin deren ook moeder eens vragen, vinden ze wel zo leuk. IK ZIE, IK ZIE WAT JIJ NIET ZIET Verder commentaar overbodig. PLAATSEN RADEN Betrek de kinderen in de route die u rijdt door van te voren de reis uit te stippelen en te wijzen op de plaatsen die u zult passeren. Als aan de horizon een plaats te zien is, kunnen ze raden hoe deze heet. U kunt ze helpen door de eerste en de laatste, de twee de of de derde letter te verklappen. Als er kleine prijsjes zijn (en dat hoeft echt niet alleen snoep te zijn: een paar legoblokjes, een vin gerhoed, een potlood, een kladbloc, een appel) snijdt net mes van twee kanten: de kinderen zijn ook nog eens een poosje zoet met zo'n verrassing. M. A. C. BIEFSTUK WESTMORELAND Bak 400 gram biefstuk op een flink vuur in 75 gram gloeiende boter snel aan beide zijden goudbruin. Leg het vlees op een ver warmde schaal. Roer door de braadboter 2 volle eetlepels zeer fijn gehakte picalilly, giet er wat water bij en laat deze saus 2 minuut jes pruttelen. Giet de saus over de biefstuk en geef er jonge aardappeltjes bij, die u niet schudt, maar met wat gesmolten boter overgiet en bestrooit met f ijngehakte peterselie. EIERSALADE MET BLOEDWORST Zet 8 eieren op met kokend water en kook ze in 10 minuten hard. Houd de eieren onder de koude kraan, pel ze en laat ze wat afkoe len. Snijd ze in plakjes. Laat uw slager 200 gram bloedworst af snijden in ongeveer dezelfde dikte als, uw plakjes ei. Snijd hieruit rondjes met ook nog dezelfde middellijn. Leg ei en bloedworst dakpansgewijze op een schaal. Maak een pikante mayonaise door 1 dl mayonaise te vermengen met minstens2 theelepels mosterd. Giet deze mayonaise over ei en bloedworst. Snijd gekookte aardappeltjes in plakken en maak die aan met olie, azijn, een fijn gesnipperd witje of liever nog fijngeknipte bies look als u dit kunt krijgen, zout en peper. Garneer de eieren en bloedworst met deze aardappelsalade, met plakken tomaat, een paar augurkjes en radijsjes. OMELET MET ASPERGES Nu er weer verse asperges te krijgen zijn moeten wij er in dez kor te periode van profiteren en ze ook eens op een andere wijze op tafel brengen dan wij gewend zijn. Snijd de harde ondereinden weg van 500 gram asperges en schil ze dun af. Kook ze gaar in ruim water waaraan u een weinig zout en suiker hebt toegevoegd. Giet de asperges af en bewaar het kookwater voor een heerlijk soepje. Snijd de asperges in stukjes van 2 a 3 cm en fruit die in boter tezamen met 100 gram in kleine stukjes gesneden gekookte ham, heel zachtjes boven een zeer laag vuur. Klop intussen 8 eieren los met 2 eetlepels melk, een snufje zout en nootmuskaat. Laat boter in de koekepan heet worden en giet de helft van het eimengsel erbij. Als de onderzijde vast geworden is schept u de helft van de asperges en ham er op en slaat u de omelet dicht. Laat de omelet vooral niet te gaar worden. Her haal deze bewerking voor de rest van het eimengsel asperges en ham. ZWITSERS SLAATJE Kook vier grote aardappelen net gaar, zodat ze niet kruimelen en niet uit elkaar vallen. Laat ze even bekoelen, snijd ze in plak jes en giet er wat witte wijn over. Laat zo een half uurtje staan. Ontpit een handjevol groene olijven en snijd deze in stukjes. Snijd radijsjes in vieren. Roer deze luchtig door de aardappel stukjes en maak dit slaatje aan met een mengsel van 3 delen olie- op 1 deel azijn, zout, grof gemalen zwarte peper en fijngeknipt bieslook. Leg er hier en daar rolletjes rookvlees eigenlijk moet dit het in de wind gedroogde vlees uit graubuenden zijn, 7naar dat bestaat hier niet. Het kan het beste door rookvlees vervangen worden). WIN A BORN. Cp>» Soms houdt weekblad Paris Match zich wel eens bezig de kleine vriendelijke dingen van het dagelijks leven. Bijvoorbeeld met de fietsen van de Nederlanders, waarover het blad weet te vertéllen dat we (in 1968) geza menlijk bijna zeshonderdvijftigduizend nieuwe tweewielers hebben gekocht. Dat was tien procent meer dan in IOC7. De Nederlandse waar' wordt blijkbaar hoog geschat op dit terrein: bij elke tien verlcochte fietsen zijn er zeven van Nederlands fabrikaat, zegt PM. Ze heeft achtmaal een nieuwe mode gelanceerd, is nu vierendertig jaar, heeft zestien filmjaren (met- zesender tig films) achter de rug, was driemaal getrouwd en heeft één kind. Filmenthou siasten weten, na even nadenken, waar schijnlijk wel op wie deze antecedenten van toepassing zijn: Brigitte Bardot, vlier doen en laten nog eens breed wordt uitgemeten in EUe. Haar zoontje Nico las is nu negen jaar en woont bij zijn vader, filmacteur Jacques Charrier. Brigitte heeft beroemde schilders en sch'ilders en schrijvers geïnspireerd en lijkt veroordeeld tot de eeuwige jeugd', om met EUe te spreken. Zelf schijnt ze te hebben gezegd dat ze de filmwereld pas zal verlaten op het moment dat men haar moederrollen gaat aanbieden. Ook dat ze minder mooi is, wanneer ze eens een keer niet verliefd is, en dat ze haar minaars de laan uitstuurt, wanneer ze niet meer van ze houdt, omdat ze liegen en bedriegen verafschuwt. Voor 1969 koploopster is geweest, zijn die acht modes waarin B.B tussen 1955 en 1969 koploopster is geweest zijn die van de ballerina-schoentjes, de kant- en broderiestroken, de duffelcoat, de pet voor-meisjes, de maillot, het mao- broekpak, het jasje-met-tressen en de hippy-jaarbandeau. Helemaal nieuw is het niet, naar men zegt zal het dit seizoen pas goed doorbrekenhet verschijnsel gip sy-mode ofwel zigeunermode. Een zeer bonte, vrolijke (en bovenal: jeugdige) bedoening met kanten bloezes, wijde strookrokken waarin vier, vijf verschil lende dessins zijn verwerkt, brede ge borduurde ceintuurs en zijdelings vast geknoopte kleurige hoofddoeken. En na tuurlijk heel veel rinkelende armban den, oorringen en halskettingen erbij. De charmante stewardessen van de grote internationale luchtvaartlijnen zijn niet altijd zo opgewekt als ze lij ken, concludeerde Ladies' Home Jour nal. Ze zijn zelfs wel eens in zeer neer slachtige buien en dat is weer ontdekt door drie Franse psychiaters tijdens ver scheidene gesprekken met tientallen stewardessen, die in emotionele crises verkeerden of hélemaal afgeknapt' wa ren. De oorzaken lagen niet in de eerste plaats in de hoogvliegerij. In de meeste gevallen waren onzekerheid en strubbe lingen in hun liefdesleven de wortel van alle narigheid, al werd de maat dan wel vol gemaakt door enerverende factoren in het beroep, zoals ongeregelde slaap- tijden en de rigoureuze verschillen van de tijdzones. Ook het feit dat de stewar dessen zich voortdurend bewust zijn van het tijdelijk karakter van hun be roep geeft vaak- conflicten. De psychi aters die dit allemaal hebben opgedol ven, geloven dat de luchtvaartmaat schappijen programma's voor beroepen- oriëntering voor hun stewardessen zou den moeten opstellen om na de vlieg ja ren het overstapje" naar minder afwis selend werk gemakkelijker te maken. Met- de sportieve jongensachtige kor te kapsels die nog steeds ,en vogué" zijn valt vieinig te improviseren, maar met de halflange en lange haardossen ligt het even anders. Die kunnen op allerlei manieren worden versierd en dat wordt deze zomer dan ook druk gedaan. Een paar ideeënvergulde, geëmailleerde of roestvrijstalen gespen en figuren, op zij of van achter in het haar gezel. Gevlochten koordjes met vergulde uit einden, als bandeau of strik-voor-paar- destaart te gebruiken. Een menigte kra len en kraaltjes die, op elastiek gere gen, het haar bij elkaar houden, of gro te vlinderachtige strikken in een of meer kleuren om het haar in de nek samen te binden. De Amerikaanse mannenmode voor de komende herfst gaat vermoedelijk nog kleurrijker wordenDe ontvierpers John Weitz, Bill Blass en Oleg Cassini hebben er te New York een voorproefje van gegeven. Het ging er bont toe. Te zien waren onder meer lichtrode fluwe len broeken die werden opgehouden door helgele bretels, lange sjaals die om de hals moeten worden gedragen en pak ken van glimmend leer. .In' bij de he ren waren ook broeken die viorden op gehouden door bretels en beneden vast gehouden door elastiek. Er waren .dag- broeken' bij van wol en avondbroeken' van fluweel, Weitz vond deze broeken .ideaal'. Voorts toonde hij kostuums met lange jasjes die iets hadden van badjassen, Blass k-icam te voorschijn met de lange en veelkleurige halsdoeken en met een don kerblauw kostuum waarvan de kraag en de manchetten een andere kleur ver toonden. Oleg Cassini brak een lans voor de Western look', waaronder kleren van leer met franje, zoals de film-cowboys dragen. Het modehuis Paton heeft het aloude modedesin van de witte nopjes nieuw leven ingeblazen: witte noppen op zwart of donkerblauw katoen worden in de pret-d-porter collecties gebracht in schoudervrije. dansjurkjes. met een hoog geplaatst satijnen ceintuurtje. Het voy ante is dat ze op dijlioogte uitwaaieren in een brede hagelwitte, overdadig ge plooide strook. ADVERTENTIE! 'n COMPLETE (v schoonheids- behandeling, verzorgd door: Schoonheidsspecialiste HENNY VAN DER VELDE Troelstraweg 339 (torenflat) Vlissingen - TeL 01184-6949

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 19