Bestemmingsplan voor het gebied Vlissingen-Oost Sluis' echtpaar ontsnapte aan de dood in Joegoslavië Ir R. H. van Krevelen zegt Zws-Vlaamse K.V.K. vaarwel 4 TWEE ZEEUWEN NAAR BRUSSEL AUTO BLEEF OP RAW HANGEN Hulde voor jongen die kleuter redde PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 JUNI 1969 WEST ER SCHELDE VLISSINGEN Vanaf vrijdag zal het bestemmingsplan Vlissin gen-Oost op de gemeentesecretarie van Vlissingen ter inzage liggen. De opzet van het plan is, aldus een toelichting van b en w, de indus triële ontwikkeling, die de behoefte doet ontstaan aan grote via diep vaarwater te bereiken terreinen, voldoende ruimte te bieden. In het bestemmingsplan is ook opge nomen de een kleine honderd hectare grote Bijleveldpolder. Door deze polder in het bestemmingsplan op te nemen heeft men een rechtsgrond waarop in de toekomst eventueel de gronden kun nen worden onteigend. De plaats en de grootte van de terreinen is door de provinciale planologische dienst vastge legd in de resultaten van het onder zoek, deel I. behorende bij het streek plan Midden-Zeeland. Op de bij het streekplan behorende kaart staat het totale project aangegeivein. Het plan wordt dn het oosten begrensd door de gemeente 's-Heer-Arendskerke, waar de industriële ontwikkeling zal worden voortgezet. Aan de noordzijde wordt het plan begrensd, deels door de provin ciale weg (de dikf-e lijn die met een MEDISCH MAATSCHAPPELIJK WERKSTER VERPLEEG- EN RUSTHUIZEN ZEELAND MIDDELBURG Zuster W. J. Davids zal per 1 juli haar functie van medisch maatschappelijk werkster in dienst van de stichting .Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland' gaan uitoefenen. Zij zal zich onder meer gaan bezighouden met de aanvragen om opname in de verpleeg inrichtingen. bocht over het midden van de kaart loopt), de dSjk om de Bijleveldpolder en de dijk om de Quarlespolder (rechts op de kaart) en aan de zuidzijde door de Westerschelde, water naar dit zeehavengebied. De uit werking van het gebied aangeduid door de bestemming .industrie' (het geblokte deel van de kaart) is gedelegeerd aan burgemeester en wethouders. VERF s,rijken en dekken. eenvoud vanuienkeus ctpM I duurzaamheid en qNqVERTROFFEN 1 AANBESTEDING WEGDEEL GOES-'S-GRAVENPOLDER MIDDELBURG In het kantoor va de provinciale waterstaat te Middelburg werd een dezer dagen aanbesteed het bouwen van een brug, het slopen van de bestaande brug en het maken van een aansluitend ongeveer 210 m lang weggedeelte, in de weg Goes-'s-Gra- venpolder van het secundair wegenplan 1968. De inschrijving luidde als volgt: A. vd Straten jr aann. bedr. NV te Hansweert 197.250,-; fa gebrs Otte te Nieuwdorp 199.000; aann. bedr. Schouwen-Duive- land te Zierikzee 201.000; fa J. A. Leys te Kapelle 203.000; aann. bedr. Zeeland NV te Middelburg 203.000; Leenhouts aann. bedr. te Sluis 205.000; fa Boone Besuijen te Goes 205.000; NV aann. bedr. v/h fa. B. M. van Noor- denne Zn te Hardinxveld 216.000; gebrs v d Dries NV te Driewegen 222.200; bouwbedr. Slotema NV te Wissenkerke 225.980 NV aann, mij v/h "r Prins v. Wijngaarden te Hattem f 228.000; aann. bedr. K. Plieger NV te Lexmond 233000; fa A. C. v Beunin- gen NV te Oss 234.500: fa v. Hattum Blankevoort NV te Beverwijk NV 237.000; NV aann. bedr. v/h fa J. D. Janse te Middelburg 238.500; NV aann. bedr. v/h fa v. Lullng te Wouwbrugge 240.000; fa. A. vd Hoek te Oostvoor- ne 240.000; fa De Ruysscher Zn te Biervliet 242.000; aann. mij Nedero NV te Rotterdam 242.000; NV aann. mij W. C. v. Dijk te Hardinxveld 245,000: fa A. vd Voorde te Amstel veen 247.000; NV aann. bedr. v/h J. Galjaaird te Zaltbommel 255.000; fa L. J. Kriekaard te Heinstdijk 258.000. Wereldberoepenmanifestatie THOLEN Bij de 270 jonge men sen uit de gehele wereld, die vol gende week in Brussel meedoen aan de wereldberoepenwedstrijd zijn twee Zeeuwen: Toon Priem (19) uit Tholen en Jos Hommel (20) uit Oud-Vossemeer. Zij heb ben bij het behalen van hun vak diploma's hoge cijfers behaald en zij blonken bij de nationale beroe- penwedstrijd, die in maart Utrecht werd gehouden, zo uit, dat zij mede de Nederlandse eer in Brussel mogen verdedigen. De internationale beroepen wedstrijd is een grote manifestatie, waar jonge vak lieden op zeer uiteenlopend terrein, het in vakmanschap tegen elkaar moeten opnemen. De wedstrijd wordt gehou den van 5 tot en met 16 juli. Deelnemers komen uit 15 landen, waaronder Japan, Malta en Zuid-llorea, om maar voorbeelden te noemen. De beide Zeeuwse deelnemers kennen elkaar al sinds ze samen deelnamen aan de opleiding voor het middenstands diploma. Ze ontmoetten elkaar weer op de nationale beroepenmanifestatie. Toch oefenen ze beiden geheel verschillende ambachten uit: Toon Priem is kleerma ker en Jos Hommel gaat naar Brussel als vakman op het gebied van ijzer- gieten en vormen. Kleermaker Toon Priem heeft het be roep geleerd van zijn vader, onder toe zicht van het leerlingenstelsel. Vader Priem zit al 40 iaar in het vak. Hij is in 1937 zijn zaak in Tholen begonnen. Toon wil de zaak later overnemen, er zit nog steeds toekomst in de kleer makerij, ,Ik kom handen tekort', aldus vader. De klanten komen uit heel Ne derland en uit België. De produktie van de Thoolse thuiskleermakerij om vat veel ambtskleding. Verder ook maat pakken voor vooral vertegenwoordigers en predikanten die de traditionele jas sen met dubbele rij knopen niet meei ln de confectiezaken kunnen vinden. Toon Priem doet zijn werk op een tafel, in de traditionele kleermakerszit. Zijn vader reist veel klanten af. Zij dragen zelf-ulteraard-ook uitsluitend maatkle- dig. .Maar', aldus Toon, ,nu moet ik in een confectiepakje naar Brussel toe.' Hij legt ook uit waarom: we moeten allemaal in uniforme kleding. We heb ben een pak gekregen. In Brussel zal het vakmanschap van de Zeeuw moe ten blijken uit de kwaliteit van het col bert, dat hfj daar als werkstuk moet maken. Over de snit en de te gebrui ken stof weet hij nog niets. Metalen voorwerp Jos Hommel weet alleen, dat li(J in Brussel een vorm moet maken eir die vorm moet hij een metalen v< werp gieten. Pas by de wedstrjjd zal hy de mal en de tekeningen van het te maken voorwerp te zien krygen. Jos is vorig jaar geslaagd voor zyn eind examen Bemetel met zeer goede cyfers, een 9, twee achten en een zeven. Daarom mocht hy ook meedoen aan de nationale beroepenmanifestatie. Ook in ternationaal heeft hij ziin kunnen reeds getoond, dat was in 'wenen in mei. Daar was een wedstrijd voor vaklieden op het gebied van gieten en vormen. Sinds zijn lts-tijd, vier jaar geleden, werkt Jos bij de ijzer- en metaalgiete- rJJ Holland Bergen op Zoom NV. Door zijn werkgever is hij in de gelegenheid gesteld de vakopleiding te volgen. Het bedrijf heeft ook steeds alle medewer king verleend aan de wedstrijd-aktl- viteiten van Jos. De .Holland' heeft het zelfs voor elkaar gekregen, dat de ijzer gieter uit Oud-Vossemeer iets later in dienst mag. Als dat niet was gelukt, had hij niet aan de grote Brusselse manifestatie deel kunnen nemen. Jos is er wel blij mee. Hy heeft ook aan We nen de beste herinneringen, hij heeft er een stel correspondentievrienden van overgehouden. ,Ik moet weer gauw con tact opnemen met Toon Priem', zegt hij, ,dan kunnen we samen naar Brus sel reizen.' CARAVAN STORTTE IN RAVIJN TE PLETTER SLUIS Met een verwron gen stuk staal op zijn schoot zit de heer G. H. Vijgeboom (62) in zijn woning te Sluis. ,Dit is alles wat we van onze caravan hebben kunnen te rugvinden. We hebben het maar meegenomen', een on verhoedse wervelwind, de ,bura' genaamd, maakte tij dens zijn vakantie in Joego slavië van zijn auto met cara van een speelbal. Twee tellen later werd Vijgeboom's wa gen op een wegpaaltje langs een ravijn geprikt en balan ceerden hrj, zijn vrouw en de hond Sammie tussen leven en dood. Tientallen meters diep lagen her en der de uiteenge reten brokstukken van een nog vrij nieuwe caravan. Vij geboom ,U kunt het geloven of niet, maar het was een wonder, dat we nog leefden'. Mevrouw J. O. Vijgeboom-Lan- Drie overlevendende heer en me vrouw Vijgeboom en Sammie, verenigd met het dode ding, een verwrongen brokstuk van de te pletter gestorte caravan. sen (52): ,We vertellen dit niet, omdat we zo graag in de krant iviUen, maar het is onze bedoe ling andere mensen die op vakan tie naar Joegoslavië gaan, te waarschuwen voor die gevaarlij ke ivinden. We hebben verschil lende reisboeken en- inschrijvin gen gelezen maar nergens lees je iets over de ,bura\ De heer Vijge boom voegt er aan toe: ,Je leest bij voorbeeld wel over beren en slangen, die daar voorkomen en daar hou je dan rekening mee'. kop .Bljes vjebra' (hevige wind) werd de toedracht beknopt weer gegeven: ,De ongelukkige Hol lander.... (Letecey Holandanina..) Toedracht Publikatie Omdat hij dit verborgen, nog wei nig bekende gevaar in Joegosla vië wat meer ruchtbaarheid wil geven, heeft hij voor het algemeen belang contact gezocht met de ANWB en zo'n zelfde organisatie in Duitsland. ,De ANWB gaat er naar aanleiding van mijn geval iets over publiceren'. Joegoslajven hebben aan de heer Vijgeboom verbeid, dat de ,bura' een windhoos met twaalf wind richtingen is, die plotseling uit de bergen komt en vooral actief is langs de veel bereden Adriaroute. ,In april is die wind het hevigst, in de andere maanden minder.De Joegoslaven weten het precies, waarneer de ,bura' te verwachten is. Zo rond de vijftiende en vijf entwintigste van elke maand'. Gelukkig kon het echtpaar Vijge boom m Joegoslavië de heie ^ge beurtenis nog navertellen. Een dag later konden zij zelfs een verslag met foto, gemaakt door een" passerende Duitser, in de Joegoslavische krant ,Vjesnik-Tri- bma Cebvrtkom' lezen. Onder de ,Ik reed op dat moment misschien een kilometer of vijftig. Ineens zeg ik tegen mijn vrouw: moet je 's achter je kijken, daar gaat de heleboel'. De complete carrosserie van de caravan werd van het chassis losgerukt, als een harmo- nika in elkaar gedrukt en stortte toen in de ravijn te pletter. De auto van Vijgeboom werd dwars over de weg geslingerd en hing met het restant van de caravan in een penibele situatie boven de afgrond. ,Een stel Joegoslaven z-ijn voor ons als berggeiten in het rajvijn afgedaald en hebben in dekens zo veel mogelijk van onze kleren naar boven gehesen'. De heer Vijgeboom liep ook een shock op. .Ik werd helemaal blauw en kon geen adem meer krijgen'. Veertien dagen had hij minstens nodig om weer op zijn verhaal te komen. Mevrouw Vijgeboom her- rinnert zich ook niet hoe alles in zijn werk ging. .De politie weet dat het vaker voorkomt, maai1 ze waarschuwt niet. Wel ruimt ze wrakken snel op. want toen ik veertien dagen later nog eens op de plek des on- heils ging kijken vond ik slechts deze brokken. Toch gaan we volgend jaar weer met vakantie naar Joegoslavië, want het is een fijn land'. Dan gaat het echtpaar Vijigeboom weer langs de Adria route en passeert het Jurjen bij Senj, maar dan ook met een er varing rijker. ,Ik ben lid van de Pinkstergemeente in Vlissingen. Het mag raar klinken, maar al tijd voordat wij op reis gaan, vra gen wij de Heer of we gespaard mogen blijven. En dat is nu ge beurd, daarom is het een waar wonder". De Nederlandse Spoorwegen hebben de gemeentebesturen van Schiedam en Maassluis op de hoogte gebracht van hun plannen nog dit jaar de eerste paal te slaan voor twee stations. Na acht jaar voorzitterschap ,N0G TE VROEG VOOR ÉÉN ZEEUWSE KAMER VAN KOOPHANDEL' TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse kamer van koop handel raakt morgen haar voorzitter kwijt. Ir R. H. van Krevelen, in het dagelijks le ven directeur van de Coöpe ratieve Suikerfabriek Sas van Gent zegt na 23 jaar Zeeuwsch-VIaanderen vaar wel. In september staat er een verhuizing haar Ossen- drecht op het programma. Per 1 januari 1970 zal de heer Van Krevelen toetreden tot de hoofddirectie van de Suikerunie. Tot het eind van dit jaar blijft hij directeur van de suikerfabriek in Sas van Gent. Ir Van Krevelen werd in 1962 voorzitter van de kamer van koop handel voor Zeeuwsch-VIaanderen. Vanaf de voorzitterstoel gaf hij met de regelmaat van een klok zijn persoonlijke opinie over de meest uiteenlopende, actuele za ken. Hijzelf ziet dat als een es sentiële taak: ,met een brede blik zoveel mogelijk trachten te volgen. Actief blijven kijken: wat zijn de plannen hier, wat zijn de plannen daar. Zonodig met voorstellen komen of de aanpak van bepaalde studies aanmoedi gen'. Zijn redevoeringen schreef hij zonder uitzondering zelf. ,Dat schijnt', zegt hij bescheiden, ,niet zoveel voor te komen'. Benelux Tot de stokpaardjes van voorzit ter Van Krevelen kan de Benelux- samecnwerkinig worden gerekend. Hij vindt dat een zaak waarover niet bepaald met tevredenheid kan worden gesproken. Na een kwart eeuw Benelux is het nog steeds moeilijk, soms onmogelijk, praktijk iets samen te doen. kunt zelfs geen vereniging of stichting oprichten _die zowel in worden gemaakt bepaalde ties ter plaatse te bekijken. .Als je de lange weg over Brussel en Den Haag moet gaan, loopt veel overleg dood'. Hijzelf hoopt in de toekomst een beter Benelux-over- leg te blijven stimuleren, met na me wat het bestrijden van lucht en waterverontreiniging betreft. Er is ten aanzien hiervan uit het bedrijfsleven een initiatief om tot nadere contacten te komen. Ir Van Krevelen durft zich niel vast te leggen op voorspellingen over de industriële ontwikkel mg in Zeeuwsch-VIaanderen voor de nabije toekomst. ,Als er op dit moment sprake is van stilstand lean daar ieder moment verande ring in komen. Zoiets kan uit de lucht vallen, dat hebben we met de vestiging van DOW en Philips in Terneuzen ook gezien. Van veel belang is de instelling van de overheid. Daar liggen wat dit ge bied betreft duidelijke uitspra ken, zodat er geen reden is voor pessimisme'. Dat er. tegen de achtergrond van de problemen die in Zeeuwsch- VIaanderen spelen, voor de kamer van koophandel nog voldoende ta ken zijn weggelegd is de rotsvas te overtuiging van de scheiden de voorzitter. Een aantal van deze punten zoals hei-indeling, ha venschap, intergemeentelijke sa menwerking wil hij trouwens morgen in zijn afscheidsrede nog eens duidelijk belichten. Samenwerking Als voorzitter van de kamer van koophandel heeft tie heer Van Krevelen herhaaldelijk voor gro tere verbanden gepleit. Dat gold bijvoorbeeld voor het vormen van één grote gemeente in de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone en eveneens voor het stichten van één haven schap voor het gehele Wester- scheldebekken. Toch gelooft hij dat Zeeland nog niet toe is aan één centrale kanier van koophan del. ,De situatie in Zeeuwsch- VIaanderen is nog zo apart van die in overig Zeeland', vindt hij, .speciaal wat betreft de Bene- Iux-probieniatiek'. Op de Jong run' zal één Zeeuwse kamer wel de oplossing zijn, speciaal, aldus de lieer Van Krevelen, ,a!s de re gionale problemen van de baan zijn*. Het afisohead dat ir Van Krevelen morgen van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel neemt, zal tevens een afscheid zijn van alle ander functies in Zeeland. Daaronder valt het bestuurslid maatschap van het ETI, de advies commissie industrialisatie van de PPD en het overlegorgaan tussen bedrijfsleven en afvalwaterleiding in de kanaalzone. De heer Van Krevelen was verder bestuurslid van de uts en lts in Temeuzen en (tot 1966) van de AWL- ka naalzone. In 1951 was hij oprich ter van de 32e .round table' in Nederland. Voor de Nederlandse kamers van koophandel voorspelt ir Van Kre velen een toename van het aan tal taken. Een dergelijke ontwik keling; verwacht, hij ondermeer op het sociaal-economische vlak. Evenals dat in het verleden ten aanzien van andere gebieden het geval was, zal deze taakontwik- k el tog zeer geleidelijk gaan. AKNEMU1DKN Daar zat hy: <le dertienjarige VVim de Nooijer uit Aroe- ïmiiden. De gevierde held. Zomaar in de raadzaal van liet gemeentehuis. Met zijn vader en moeder en een hele hoop andere mensen en met zijn schoolka meraadjes op de publieke tribune. Er was veel werk van gemaakt om Wim de Nooyor nog eens een in hef zonnetje te zetten. Hij bad liet verdiend. Dank zij zijn kordate optreden was lief leven gered van een kleuter Margreetje Ver- bree, Wim behoedde liet kind voor een verdrinltingsdoöd. Burgemeester A. Hack las nog eens het proces verbaal voor, waarin het gebeur de op de zeventiende februari uitvoerig werd uiteengezet. Margreetje viel op het ijs van liet oude gat in een wak Wim bedacht zich geen moment schaat ste naar de open plek in het ijs, kroop op zijn buik „dat had ik op.de tv eens gezien' 'naar de zwakke plek en trok het meisje dat al twee keer on der water was verdwenen, op het ijs. Op de tv had hij ook al eens iets ge zien van mond-op-mond-beademing- Toen hij daar echter aan wilde beginnen, kwam het meisje bij, sprong op en liep hard weg. Namens het Camegy helden fonds reikte burgemeester Hack Wim de Nooyer een polshorloge met inscriptie uit. De vader van het geredde meisje bedankte de jonge held nog eens extra. Ook wees hij op de geboden hulp door wij zuilen ons hele le-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4