Onderzoek naar dood Amerikaanse vliegers bij Schouwen in 1944 evoluon PZEM ziet perspectief in komst raffinaderij Brouwersdam over 600m. eenduindam' Plan bungalowpark in Zierikzee Slim apparaatje ving koperdief 2 Rijksrecherche zoekt getuigen LEDENRAAD VOOR BETER WONEN' Zeeuwse ALMANAK EXPLOSIES IN ZAND ONDER WATER HADDEN GEEN EFFECT Souburgse jongeman in verkeer gedood Openluchtspelers' weer in Schouwburg Vlissinger ruilde en verkocht gehuurde auto's Eerste frambozen GUNSTIGE TOEKOMST VERWACHT Amerikaanse filmers week in Zeeland OVERGANG NAAR KUST G0EREE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 JUNI 1969 DEN HAAG (ANP) Zijn be manningsleden van een Ameri kaanse bommenwerper, nadat ze per parachute op een zand plaat nabij het Krabbegat (geul door de bank Banjaard ten wes ten van Schouwen) waren te rechtgekomen aan hun lot over gelaten? Zijn ze tengevolge van het verbod van Duitse kant aan de schipper van de reddingboot .President Jan Leis' en aan an deren die hulp wilden bieden door verdrinking om het leven gebracht? Op deze vragen probeert de rijksre cherche thans het antwoord te we ten te komen. Zij is met het onder zoek in deze zaak bezig naar aan leiding van een klacht die haar daar over onlangs uit het buitenland heeft bereikt. Het gaat, voor zover thans bekend is, om een bommenwerper van de Achtste Amerikaanse luchtmacht die op 11 maart 1944 met andere Boeing B 17's onder begeleiding van gers een aanval had gedaan op Mi ster in Duitsland. Het weer was die dag bewolkt en niet geschikt voor een aanval op Berlijn. Een der B-17 .Vliegende Forten' Flying Fortres ses) (Bemanning soms 10, soms 11) heeft op de terugweg vermoedelijk moeilijkheden gekregen, hetzij door beschieting, betzij door het weer, hetzij door technische storingen. Zeker is dat acht bemanningsleden van deze bommenwerper tot op de dag van vandaag ais vermist in de registers voorkomen. Twee daarvan moeten tn de omgeving van Schou- wen-Duiveland per parachute het vliegtuig hebben verlaten en een landing hebben gemaakt op een zandplaat. Het neerkomen ran die beman ningsleden is door velen gezien. Verscheidenen hebben ze op de zandplaat heen en weer zien lo pen en de aandacht zien trekken van dwangarbeiders en anderen die voor de Duitse Organisation Todt bezig waren vestingwerken aan te leggen. De aanwezigheid van de vliegers was ook de Duitsers niet ontgaan en de zogenaamde Inselkommamdant, kapi tein Schütz, bepaalde onmiddellijk dat de reddingboot .President Jan Leis' niet mocht uitvaren om te n de mannen te redden. 447 Bommenwerper groep met de vlieger als laatste bemanningslid nog in Engeland is aangekomen Eén aan wal Tot nu toe was officieel niets be kend van hetgeen op 11 maart 1944 voor de kust van Schouwen-Duive- land is gebeurd. Door hetgeen tot nu toe aan het licht is gekomen, kun nen de twee nvannen die op die zand plaat toen verdronken zijn, twee van de acht vermisten van de B-17 zijn. Een ander bemanningslid van de vermoedelijk tien die aan boord waren heeft naa.r wordt aangenomen per parachute wel de vaste wal be reikt en hij zou het zijn die nu dezf zaak wil zien uitgezocht. De acht vermiste bemanningsle den zijn: eerste luitenant Her- bert W. Overdorf, de tweede lui tenant Chester Adams, Nick G. Pantages, Leo Teplitz, de ser geants Charles E. Gessert, Woo- drow \V. Harper, Edward J. John son en Daniel J. Fasanello. minder gunstige weersomstandighe den die een geplande aanval op de hoofdstad van het .derde rijk' ver hinderden. Een week eerder, name lijk op 4 maart 1944. waren de Ame rikanen voor het eerst boven Ber lijn geweest. Het aantal waarmee ze daar voor de eerste keer vooi ieder zichtbaar en hoorbaar versche nen was weliswaar gering, namelijk 29, maar de indruk op de bevolking was groot. Het doel van de Amerikanen met hun vluchten naar Berlijn was, na de successen die waren behaald in de zogenaamde Big Week van 19 tot 26 fehruari, de Duitse lucht macht te dwingen op volle sterkte de bommenwerpers aan te vallen waarna de Amerikaanse lange af standsjagers het gevecht met de Duitse jagers zouden kunnen aan binden. Op die manier zouden de Amerikanen het luchtoverwicht kun nen bereiken. De vlucht van 11 maart 1944 was een .gelegenheidsdoel' dat voor de acht bemanningsleden van een der .Vliegende forten' het laatste doel ïs geworden. ADVERTENTIE ZIERIKZEE De woningbouw vereniging .Beter Wonen' te Zie- rikzee heeft bij b en w van die plaats een voorstel ingediend voor de bouw van een bungalowpark en een verzorgingsflat bij het Kaas- kenswater. Dit deelde de voorzit ter, de heer J. Coumou maandag avond de algemene ledenvergade ring in Mondragon mee. Nog vele hindernissen moeten worden genomen, maar de heer Coumou hoopte binnen niet al te Vloed De mannen waren omstreeks een uur bij laag water op de zandbank ge land en he<t laat zich rad'en wat ge beurde boen hij vloed werd: zonder enige kans op redding, zander zelf te Deschikken over een redmiddel, hebben ze het stukje vaste grond steeds kleiner zien worden, het wa ter zien stijgen. Ze waren redde loos vrloren Van degenen die aan de vestingwer ken hebben gewerkt hebben verschei denen misschien nog herinneringen aan dit voorval: de rijksrecherche zou graag hun visie willen vernemen; zij wil ook andere getuigen, bewo ners van Schouwen-Duiveland bij voorbeeld uit die tijd horen, waai ze zich nu ook mogen bevinden. Wat precies met de Amerikaanse bommenwerper is gebeurd, is niet duidelijk: zowel de geallieerden als de Duitsers maken in hun legerbe- richten geen melding van het ver missen dan wel neerschieten van ook maar een enkele bommenwerper. Het Duitse weermachtbericht van 12 maart 1944 méldt onder meer: onder bescherming van gesloten be wolking wierpen Amerikaanse ter- reurbommenwerpers op de ochtend van 11 maart bommen in het ge bied van Munster. De aangerichte schade is gering". De geallieerden maakten melding van het vermissen van vier jacht vliegtuigen. Aangenomen moet daarom v den dat de B-17 van het 710 Bommenwerper squadron van de- (ADVERTENTIE) St-Jacobsstraat 14 Vlissingen - TeL 2398. Super Da mart, die ie Borsaele te paard een benzinepompstation binnen reed, tiet zich met een zucht van hot dier glijden. Twintig titer super graag'. t! Was de chauffeur van een vee wagen, die enkele kilometers bui ten het dorp zonder benzine was komen te staan. Te paard, deel van zijn transport, was hi) even om benzine gekomen. MET VERZORGINGSFLAT Bij Wissenkerke WISSENKERKE Proeven met ontploffingen in de bodem van de Oosterschelde om losgepakt zand in beweging te brengen opdat een samenhangende en stabiele grond- massa ontstaat, hebben voor de oever van N.-Beveland geen re sultaat opgeleverd. Dit meldt het driemaandelijks bericht deltawer ken van de rijkswaterstaat. Met toepassing van dit systeem op grote schaal in het werkgebied van de Sophiahaven voor de af sluiting van de Oosterschelde is men dan ook niet begonnen. De proeven (in november 1967 ge nomen) behoorden bij een uitge breid grondmechanisch onderzoek. In het verleden zijn namelijk voor de Noord-Bevelandse kust veel oevervallen voorgekomen. Het ri sico was daarom aanwezig dat im het gebied waar de werkhaven ?ou worden aangelegd zettings vloeiingen zouden optreden. Dat risico zou teniet worden ge daan wanneer men de zandbodem zou kunnen verdichten, zoals dat heet. Er zijn twee methodes om dit te bereiken: trillingen in de grond veroorzaken door een buis in de bodem te stoppen waarin een elektromotor met excentrie ken, 2. trillingen opwekken door springstoffen in de bodem te la ten exploderen. De laatste metho de zou beslist de goedkoopste zijn. Er werd een meetprogram ma bij de proeven uitgevoerd, waaraan meewerkten het labora torium voor grondmechanica te Delft en het Shell exploratie en produktie laboratorium te Rijs wijk. Mogelijk kan de methode op andere plaatsen wel goede resul taten opleveren. lange tijd met afgeronde voorstel len over deze plannen te komen. In zijn openingswoord gaf de voorzitter van .Beter Wonen' een overzicht van de bouwplannen. In Brouwershaven is men momenteel bezig met negen woningwet woningen en uvaalf premiewoningen. Ook de bouw in Westerschouwen is in volle gang: er komen 32 premiewonin gen en 12 woningwetwoningen in Renes- se, en 30 woningwetwoningen in Haam- stéde. Binnenkort begint men in Duive- land met de bouw van 10 premie- en 10 woningwetwoningen. Deze komen in Oostenand. Wat Zierikzee betreft deelde de heer Coumou mee dat in deze ge meente 116 woningen gebouwd zullen worden. Hiervan komen er 110 in het nieuwe bouwplan West. Verwacht mag worden dat over enkele weken de eerste paal in plan West de grond ingaat. Men begint er met vier typen woningen; namelijk 28 keuze-plan woningen, 40 woningwetwoningen, 28 premiewonin gen zonder en 14 premiewoningen met garage. Totaal zijn 239 woningen in aan bouw of zeer binnenkort in aanbouw. Hiermee is een bedrag gemoeid ongeveer acht miljoen gulden. Een prettige mededeling deed de heer Coumou over het flatgebouw dat ie Malta verrijst: .Het nadert zijn vol tooiing: voor de bouwvakvakantie zullen de eerste flats bewoond zijn.' Ledenraad De voorzitter van .Beter Wonen' herin nerde ook nog even aan de overname van 88 woningen van de gemeente Zie rikzee. .Beter Wonen' kocht deze huizen voor ruim 800.000. Hiermee kwam een eind aan de zonderlinge situatie dat wo ningen, die gemeente-eigendom waren door de woningbouwverenigingen wer den geëxploiteerd. Uitgesloten van dezt koop waren de huizen 's-Heer-Lauren- dorp. .Beter Wonen' is reeds enkele ja ren bezig, deze woningen te ontruimen Nu dit momenteel vrij snel gaat denkt men ze spoedig te kunnen afbreken. De woningbouwvereniging ontvangt dan, krachtens de watersnoodschaderegeling voor de 16 huizen 96.000. Na verreke ning van de geleden verliezen kan een bedrag van naar schatting 75 mille wor den toegevoegd aan de reserve. Een deelte van dit geld kan gebruikt wo: voor de financiering van zes woning wetwoningen in het Rode Dorp. Tijdens de ledenvergadering werd de heer L. A. Schouls in het bestuur her kozen. Hetzelfde was het geval met de heren M. C. Verhe.yen als commis In de vacature H. M. Uy] werd als missaris benoemd de heer L. Becu. Omdat de algemene vergadering met zijn bijna 900 leden het nemen van snelle beslissingen in de weg staat werd een ledenraad ingesteld. Er werden uit elke wijk enkele afgevaardigden gekozen, sa men 20. Op een later tijdstip zal dit aan tal uitgebreid worden tot 31. SOUBURG In de nacht van zater dag op zondag is de 17-jarige Cor van Splunder uit Souburg hij verbleef in Hioenderloo bij een verkeersonge luk in Apeldoorn om het leven geko men. Bij het ovérsteken werd hij met zijn bromfiets door een auto gegrepen. Mej. L. P. V. uit Loenen, die als duo- passagiere met hem meereed, werd bij dit ongeluk ernstig gewond. Het duurde eeuwen voor we seconden konden meten Dat we nu zelfs fracties van seconden kunnen meten, danken we aan de verfijnde en nauw keurige tijdmeters. Vee! van zulke boeiende en vernuftige zaken vindt-, u in het Evoluon. Een permanente tentoonstelling gewijd aan de mens, onze samenleving en de ontwikke ling van de wetenschap en techniek. Eindhoven Gesticht door Philips in 1966 ,De Openluchtspelers' hebben gister avond hun tweede en laatste voorstel ling van .Romeo en Julia' opnieuw in de Middelburgse Schouwburg moeten geven Aanvankelijk was 's middags be slist, dat men ditmaal in het openlucht theater .Toorenvliedt' zou spelen, n de plotseling invallende regens hoopten het gezelschap evenals vrijdagavond de wijk te nemen naar de Schouwburg. De belangstelling was zo groot dat een vrij groot aantal mensen moest worden te leurgesteld. Het werd wederom een suc cesvolle voorstelling voor een groot pu bliek, dat het gezelschap aan het slot met een langdurig applaus dank bracht. Om schulden te betalen VLISSINGEN Om zijn schulden te betalen heeft de gehuwde 24- jarige Vlissinger A. K. in een week tijds een hele reeks auto's ge huurd, niet teruggebracht, maar verkocht of verruild met geld toe. Zijn handel' begon maandag 16 juni en eindigde gisteren, maan dag, met zijn arrestatie in Vlissin gen (en bekentenis). Maandag 16 juni huurde K. onder de naam .Adriaanse" bij de Middelburgse garagehouder D. een Simca 1000. De ze wagen verkocht hij op 18 juni in Roosendaal voor 800. Diezelfde dag huurde hij ook weer onder de naam Adriaanse' een Opel Kadett in Ber gen op Zoom. Die auto werd donderdag daarop hij een Middelburgs bedrijf in geruild tegen een Sunbeam. K. kreeg bij deze duil 1250 toe. Op 21 juni ruilde hij de Sunbeam voor een Taunus 12 M. Dat gebeurde in Serooskerke (W). De Middelburgse politie concludeerde na gewonnen inlichtingen, dat deze au- tomoblist met bijzondere ruilvoet de Vlissinger K. moest zijn. Hij werd maan dag in Vlissingen aangehouden en heeft bekend. De Taunus 12 M is in slag genomen. EXAMENS In het Deltaziekenhuis te Foortugaal slaagde mej. R. Duijnhouwer te Scher pe nisse voor het staatsdiploma zieken verpleging B. Aan de Elzemanschool te Bergen op Zoom slaagde voor haar diploma in richtingsassistente de dames G. Hage en E. Rij'stenbül te Scherpenisse. Aan de rijksopleidingsschool voor on derwijzers in Middelburg, slaagde de heer L. K. Schipper te Scherpenisse voor het examen tweede leerkring. Aan de driejarige middelbare handels avond cursus in Bergen op. Zoom slaag den de heren W. Pleune en A. Slager Scherpenisse. Te Utrecht slaagde voor het pedago gisch getuigschrift mejuffrouw M Bukkens te Sluis. Voor het eindexamen B van de rijks .middelbare tuinbouwschool voor de bloementeelt te Aalsmeer slaagde de heer C. E. Keirn te Vlissingen. Mejuffrouw C. L. Flikweert te Wissen kerke behaalde het diploma bejaarden helpster, opleiding HNO ,Het Molenwa ter'. van de stichting prot. opleiding be jaardenzorg te Middelburg. Aan de KMA te Breda slaagde de heer G. van Oppen te Vlissingen. KOPERDIEFSTALLEN OPGELOST TERMZENSE POLITIE MOET MAR ANDERE VINDING UITKIJKEN TERNEUZEN Het uit denken van een alarminstal latie behoort normaal niet tot de dagelijkse bezigheden van Melcher Janse, zoon van een hoofdagent uit Terneuzen. Toch heeft hij het afgelopen weekend, samen met zijn vriend Bram Luteijn, er mede voor gezorgd dat de Terneu- zense politie met succes een wekenlang ongrijpbare in breker in de bekende kraag kon vatten. Met een even geniale als eenvou dige apparatuur, bestaande uit een portofoon aan een schakelaar, is de wekenlang mysterieus ge bleven inbreker zondagmorgen tij dens zijn volgende poging de NV De Hoop uit Terneuzen weer een hoeveelheid koper te ontfutselen op heterdaad betrapt. Melcher Janse praat zeer beschei den over zijn werk. ,Kijk, eigen lijk was het erg eenvoudig. Het eerste weekend dat we deze in stallatie gebruikt hebben, is het nogal misgelopen, De portofoon was toen verbonden met een elek tronische straal. Zodra er iemand door deze straal zou lopen, zou de portofoon in werking worden gesteld. Het liep toen echer niet zoals ik gedacht had'. Inderdaad heeft de inbreker dat weelsend weer een aantal ki.o's aan zijn reeds omvangrijk wordende hoe veelheid toegevoegd'. .Hel tweede weekeinde lukte het echter beter, aldus hoofdinspec teur E. Hubregtse korpschef te Terneuzen, die er terloops aan toe voegt dat het idee van hem af komstig was. Fluittoon De tweede maal werd een scha kelaar aangesloten op de verbor gen portofoon, die constant op zenden stond. Zodra de koperdief het raam, waardoor hij telkens riaar binnen klom,' zou openen, zou er in het politiebureau een fluittoon te horen zijn. Afgelopen zondag meende de inbreker, on bewust van de val die voor hem opgesteld was, weer eens de NV De Hoop met een bezoek te moe ten vereren. Toen hij zondagmor gen in alle vroegte opnieuw het raam opende, sprongen de op wacht zijnde agenten in de wa gen om de identiteit van de ko perliefhebber te gaan onthullen. ,Die was niet zoals wij verwacht hadden', aldus hoofdinspecteur Hubregtse. .Wij dachten dat het een 13 a 14-jarige knaap zou zijn, die een welkome aanvulling voor zijn zakgeld zocht'. De 23— jarige man die zondagmorgen tus sen het koper werd aangetroffen, bekende al spoedig. Behalve hoofd inspecteur Hubregtse, balancerend als hij was op het randje van de telegraaf en telefoonwet. Hij vroeg zich af of hij inder daad voor het vangen van koper- dieven in deze vorm van zijn zendvergunning gebruik mocht maken. Op liet politiebureau be treurt men het dat deze sensa tionele methode in de krant ver meld is. Nou moeten we weer iets nieuws gaan bedenken', al dus een Terneuzense agent. Aan de hogere hotelschool te Den Haag slaagde de heer A. J. Bosman te Mid delburg. KAPELLE Op de Bevelanden is men nog volop bezig met de oogst van aardbeien van de koudegrond, maar ook de oogst van frambozen begint de aan dacht te vragen. Bij de veilingvereni ging .Kapelle-Biezelinge en Omgeving' werd maandag al een begin gemaakt met blocvorming van dit produkt. Het was nog maar een pril begin, zo dat de tientallen kratten die waren aan gevoerd nog geheel door de markt voor verse consumptie werden afgenomen. Wel hebben de mildere temperaturen het rijpingsproces sneller doen verlopen dan aanvankelijk was verwacht. Of schoon de topaanvoeren nog wel veer tien dagen op zich zuilen laten wach ten, mag toch de komende dagen met een stijgend aanbod rekening worden gehouden. Over het algemeen staan de frambozenpercelen er dit jaar, niet zo best voor. De struiken hebben veel te lijden gehad van de natte winter. De verwachting ls dan ook, dat de oogst niet die omvang zal krijgen van voor- faande jaren, temeer daar ook geen uit- reiding van het areaal tegenover staat. RECORD-OMZETSTIJGING IN 1968 MIDDELBURG De Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschap pij ziet perspectieven in de komst van een raffinaderij naar het ha- vengebied-Vlissingen-Oost. In het jaarverslag 196S wordt de aan dacht gevestigd op andere terrei nen waarop de activiteiten van de PZEM van belang kunnen zijn bij de beoordeling van de vestigings mogelijkheden in het voorzienings- gebied. Men wijst daarbij op de mogelijkheid van afname van zwa re stookolie van een in de directe nabijheid te vestigen raffinaderij. Maar ook gezien de situering van de nieuwe centrale eenheid in het centrum van een in opkomst zijnd industriegebied de levering van I stoom via tegendrukopwekking, eventueel de levering van proces- j water door middel van ontzilting. De PZEM boekte in 1968 een record omzetstijging van 65,7 procent, zo meldt het jaarverslag. Ten gevolge van deze explosieve groei van de omzet hoort de PZEM niet langer tot (te kleinste opwek- bedrijven in het land. Door de aard van de industriële afname werd de bedrijfs tijd van het maximum opnieuw'verbe terd tot 5620 h. Ondanks de aanzienlijke kostenstijgingen boekte men een netto winst van f 1.175.061 tegen ƒ947.455 in 1967. Hoewel het niet uitgesloten is dat een stijginigspei'cen'tage als dat van 1968 zich nog eens zal voordoen, moet dit toch wel tot de uitzonderingen worden gere kend. zo wordt in het jaarverslag mee gedeeld. De onderhandelingen die de PZEM thans voert met s-upergrootaf- nemers wettigen echter wel de verwach ting dat het Zeeuwse energiebedrijf in de komende jaren het landelijke percen tage zal overtreffen. Het Wes tevscheld ebekke n met zijtn in diustrievesti gingismotgelijklheden bie den bijzondere kansen voor het aan trekken van nieuwe industrieën. Het is, zo wordt opgemerkt, ge/bleken dat de PZEM daarbij stimulerend kan werken. Het omgekeerde is dat deze nieuwe industriën supergrootafine- mers van de PZEM worden waardoor de in de laatste jaren ingezette om zetstijging zich vooralsnog zal kun nen voortzetten. Verder wordt meegedeeld, dat binnen kort de inbedrflfnaime is te verwachten van de 150 kV-verbinding Westdorpe- Oostburg. De lijn zal voorlopig' worden bedreven met 50 kV. In het verslagjaar werden twintig rendabele percelen aangesloten. Er res teren nu nog ongeveer vijftig onrenda bele percelen waarvan de bewoners of eigenaren de aansluitvoorwaarden niet wilden of konden aanvaarden. De omzet van elektrische huishoudelijke toestellen is in het verslagjaar ten op zichte van 1967 met ongeveer 5 procent gedaald. In vergelijking met 1965 geeft de omzet nog een stijging te zien van ruim negen procent. De vraag van de individuele verbruiker naar elektrische huishoudelijke toestellen was het afge lopen verslagjaar wat terughoudend, speciaal waar het de heetwatertoestellen en accumulerende kachels betreft. Dat deze krimpende markt geen sterkere in vloed heeft uitgeoefend op de totale om zet is te danken aan de groeiende resul taten die men boekte met bouwonderne- voor heetwaterinstallaties en keukens die zijn ingericht voor het elektrisch ko ken. De raad van bestuur stelt voor de winst als volgt te verdelen: winstsaldo: 1.175.061. Aandeelhouders zes procent van het gestorte kapitaal: 120.000. Bljjft over 1.055.061, te bestemmen ter versterking van de reserve .voorzienin gen voor activa', dit met het oog op de sterke uitbreiding van de productiemid delen die in de komende jaren grote eisen zal stellen aan de financiering. Eerste kamer op 1 juli over Bevelandse herindeling DEN HAAG Het staat nu vast, dat de eerste kamer volgende week dinsdag 1 juli liet wetsontwerp tot gemeen telijke herindeling van Zuid-Beveland zal behandelen. Het onderwerp staat bovenaan de agenda voor die dag en komt waarschijnlijk om half twee aan de orde. VLISSINGEN Een Amerikaan se filmploeg van het maandblad .Geographic Magazine' zal deze zo mer zes weken lanig in Nederland voorbereidingen treffen voor een documentatie over Nederland en de strijd tegen het water. Een keer per maand heeft .Geographic Ma gazine' het tijdschrift van het Amerikaanse aardrijkskundig ge nootschap een uur zendtijd via CBS-television, die vaak aan een bepaald land is gewijd. Tegen dit najaar wil men een documentaire over Nederland en de relatie met het water op het sohenm brengen, zowel in Amerika als in Enigeland. Belangrijke onderdelen van de film aulien de Zuiderzeewerken en de Deltawerken zijn. Het is de bedoeling, dat vooral de men selijke kant van deze zaken een accent krijgt. De zeven man ster ke filmploeg heeft plannen in juli naar Zeeland te komen om daai* een week lang opnamen te maken. Men wil opnamen maken op Schouwen-Duiveland, met de ramp van 1953 als aanleiding, in Westkapeille wil men spreken met mensen, die het bombarde ment in 1944 hebben meegemaakt en verder wil de ploeg onder meer contact zoeken met mensen, die als gevolg van de Deltawerken hebben moeten omschakelen. NIEUW GEZICHT' VOOR EEN DELTADAM DEN HAAG Tegen de Goereese wal aan zal de dam door het Brouwers- havense Gat een totnogtoe bij de deltawerken ongebruikelijk .gezicht' krijgen: bet is de bedoeling dat daar 600 meter wordt uitgevoerd als een duindam. Een dam vak dus waarvan het zandlichaam aan de buitenkant niet wordt afgedekt met klei of as falt, maar alleen met zand, beplant met struiken en helm. De verwach ting op grond van metingen en berekeningen is namelijk dat de natuur door stroom, golven en wind op deze plaats voor een aanzienlijke aanzanding zal zorgen. Aan de zee zijde moet de duinregel een top krij gen, die op plus 8,50 m NAP komt te liggen. De duinaam wordt het uiterste noorde lijke gedeelte van de Brouwersdam; ze moet een verantwoorde overgang vormen tussen de strakke, beklede dam en het natuurlijke duinland schap van Goeree-Overflakkee, zo meldt het driemaandelijks bericht deltawerken van de rijkswaterstaat. In overleg met een werkgroep, die zich speciaal bezighoudt met het sti- muieren van duinvorming zijn een dwarsprofiel en een daarbij behorend beplantingsschema voor de duindam vastgesteld. De hoge duinregel aan de zeekant heeft tot taak het over het strand aan stuivende zand zoveel mogelijk op te vangen. Achter het voorduin wordt een vallei (duinpan) gevormd, voldoende diep als luwtegebied, waar een begroeiing van duinstruiken zich kan ontwikkelen. Voor de landschap pelijke aankleding van de duindam is advies ingewonnen van staatsbosbe heer. Langs de binnenkant (Grevelingenbek- ken) van de duindam is een brede berm ontworpen, waarop een auto snelweg, een parallelweg voor lang zaam verkeer en een recreatieberm kunnen worden aangelegd. De bin- nenberm is wat vorm en opbouw be treft gelijk aan die van de inmid dels gereedgekomen domvakken van dit deltaproject op de Middelplaat en de Kabbel aarsbank. Do duindam behoort in haar geheel bij het damvak van de Brouwersdam tussen (le oever van Goeree en het noordelijke sluitgat. (Kous), dat in 1971 niet doorlaatcaissons zal wor den afgesloten. Dait damvak heeft een totale lengte van 1250 meter en wordt aangelegd door een geul, die het Springersdiep wordt ge noemd. Met do werkzaamheden er aan is inmiddels een begin gemaakt. Ten zuiden van de duindam zal het damvak Identiek zijn aan de rest van de Brouwersdam met aan het kopeinde een landhoofd bestaande uit drie eenheidscaissons. Aa.n de kop van het damvak zal overigens zo heeft waterloopkundig onderzoek uitgewezen een bijzondere stroom- geleidende vorm moeten worden ge geven. De gekozen oplossing (eivor mig) leent zich bijzonder goed om twee havens te maken: een werk haven aan de binnenkant en een vluchthaven aan de buitenkant. Ha- vendammen er rond zullen als stroom geleiding fungeren. De haven- dam van de werkhaven kan worden beschouwd als een mijnsteen- en stortst eendepot voor werkzaam heden, die na de afsluiting nog moe ten worden uitgevoerd. Het zand, voor de opbouw van dit dam vak nodig, komt voor een deel uit de ondiepten voor de kop ervan, die moeten zijn opgeruimd voordat in het sluitgat mét de aanleg van de bodembeschermingen en de opbouw van de drempel begonnen kan wor den. Er zal een grote zand verwer kingscapaciteit (300.000 m3 per week) nodig zijn om deze geul in het Springersdiep zo snel mogeüjk be kunnen sluiten. HET WEER IN EUROPA Barcelona, regen Belgrado, half bewolkt Bordeaux, half bewolkt Frankfort, licht bewolkt Grenoble, regen Lissabon, half bewolkt Locarno, regen Luxemburg, zwaar bewolkt Madrid, zwaar bewolkt Malaga, licht bewolkt Mallorca. half bewolkt München, half bewolkt Nice, regen Parijs, motregen Rome, half bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Kopenhagen, half bewolkt 24 graden 27 graden 17 graden 28 graden 20 graden 21 graden 19 graden 22 graden 22 graden 29 graden 25 graden 25 graden 20 graden 17 graden 30 graden 25 graden 21 graden ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met tijdelijk regen en kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen en dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag: Wisselvallig zomerweer. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 4-11; min. temp.: ongeveer normaal tot 3 gra den boven normaal; max. temp. om streeks normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. STRANDVERW ACHTING VANDAAG: Een zwak lagedrukgebied boven onze omgeving geeft een buien kans, maar ook perioden van goed strandweer met opklaringen. Zwakke wind. Temperatuur ongeveer 20 graden, zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Een vochtige lucht met af en toe bewolking, maar over het algemeen redelijk strandweer. ZON EN MAAN 25 juni Zon op 04.21 onder 21.04 Maan op 16.05 onder 00.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2