RIJNWATER GEVAARLIJK DOOR DUITS GIF Herkomst is nog onbekend West-Zeeuwsch-Vlaanderen zet eerste stap tot vorming welzijnsstichting Fransen nog niet naar Londen INSTANTIES SLAAN ALARM NA MASSALE VISSTERFTE PRINS CLAUS LUIDDE NIEUWE ANWB-REINHEIDSACTIE IN VAKCENTRALES VRAGEN OM UITBREIDING PRIJZENWET Vandaag in de krant... Onderzoek Duindam Donna Mercedes mogelijk toch niet naar Biafra Nieuw poliogeval in Rijssen De Gaulle werkt aan program' Erfstuk der beschaving Kardinaal Alfrink naar VS HEARING IN BURGERZAAL OOSTBURG Geen onverdeeld enthousiasme Eén voetbalclub 212e jaargang - no. 143 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN C V Provincials Zeovwu Courji lal. 5144 (bss red. 3S08, adv. lel 2094 Adv prlj. 37 cl 6140 (b f red. 7653. adv 5213). Oertburg. I Dinsdag 24 juni 1969 Leven wordt bedreigd Pagina 7 339300. PZC. Mlddalburj MAINZ, ROTTERDAM Tienduizenden dode vissen in de Rijn heb ben gisteren de politie en de instanties voor de gezondheidszorg groot alarm doen slaan. Dit gebeurde nadat rijkswaterstaat door de Duitse overheid was gewaarschuwd voor een gifvlek die donderdag voor het eerst bij Bingen werd gesignaleerd en die gisteren het Nederlandse deel van de Rijn bereikte. Rijkspolitie te water patrouilleerde gister avond met alle beschikbare vaartuigen in het bedreigde gebied om schippers en de bevolking van plaatsen langs de rivier te waarschu wen voor het gif dat zeer gevaarlijk wordt geacht. De waterleiding bedrijven die water aan de Rijn onttrekken zijn onmiddellijk op reser- vevoorraden overgeschakeld. Kampen heeft het natuurbad Severin- gen aan de IJsel gesloten. Ook in Deventer zijn maatregelen genomen. Van Mainz tot aan de Nederlandse grens speurt de Westduitse water- politie naar het tankschip, dat verantwoordelijk wordt gesteld voor de vergiftiging van de Rijn. DEN HAAG (GPD) Ingeleid door prins Claus is maandag middag in het hoofdkantoor van de ANWB de nieuwe actie ,Laat niet als dank....' gericht tegen de verontreiniging van bos, park, stad en land, van start gegaan. By de ANWB zijn reeds door 900 aanvragers meer dan 17.000 hardplastic bordjes, die op een gele ondergrond de bovengenoem de tekst in groene letters verto nen, besteld ter plaatsing op die plekken in ons land, waar ver ontreiniging wordt aangetroffen of dreigt te ontstaan. Prins Claus, die zei zich van har te achter de actie te stellen, vond dat wij als Nederlanders met z'n allen ervoor moeten zorgen dat de groene zones in ons land zo ongerept mogelijk blijven. De Ne derlander, zo zei de prins, staat er om bekend netjes te zijn, op al zijn eigendommen: huis, tuin en auto. Wat de vrije natuur be treft, is dat helaas wel eens an ders en daarom is het goed er iedereen op te wijzen, dat deze natuur ook tot onze eigendommen behoort. De gerechtvaardigde ei sen die de Nederlander aan de overheid stelt, ten opzichte van lucht-, water-, en bodemveront reiniging zouden heel wat over tuigender klinken, als iedereen een bedrage zou leveren in zijn kring en binnen zijn eigen moge lijkheden. In wezen is er niets veranderd, aldus de prins, sinds de ANWB in 1916 net rijmpje lanceerde ,Laat niet als dank voor het aan genaam verpoozen den eigenaar van 't boscn de schillen en de De hee» A. Blankert, hoofddirec teur van de ANWB, gaf een toe lichting op de actie. Aan het be gin van de maand zijn 3000 van de bordjes als monster aan tal van instanties gezonden met als eerste resultaat de bovengenoem de bestellingen. Binnenkort zal men alom in het land het bordje tegenkomen op die plaatsen, waar men regelmatig pleegt neer te strijken. Die punten dreigen con centratiepunten van vervuiling te worden, en dat moet voorko men worden. Er zullen op die pun ten veel meer vuilnisbakken moe ten komen, maar dan zal men ook moeten zorgen voor het re gelmatig ledigen daarvan, want er is geen betere propaganda voor smeerpoetserij dan mudvol le bakken. De woorden ,Laat niet als dank....' zullen pok voorkomen op de plastic afvalzakjes, die de ANWB deze maanden weer be schikbaar stelt voor toeristen on derweg. Op de foto: Ter gelegenheid van de ANWB-actie heeft prins Claus blijk gegeven van zijn belang stelling door samen met een aan tal schoolkinderen in de bossen van Soestdijk rommel op te rui men. ig in de prijzenwet van een bepaling incidenteel ingrijpen mogelijk maakt voorkomen dat prijsstijgingen zich UTRECHT (ANP) Het overlegor gaan van de drie vakcentrales heeft in een brief de voorzitter en de leden van de riveede kamer verzocht, te bevorderen dat in liet wetsontwerp tot wijziging van de prijzenwet, alsnog ingrijpen tegen af zonderlijke bedrijven op het pryzenvlak mogelijk wordt gemaakt. Het overlegorgaan beschouwt het inge diende wetsontwerp op zich als een waardevolle aanvulling van de bevoegd heden van de overheid waaraan - zoals de recente prijsontwikkeling heeft bewe zen - beslist grote behoefte bestaat. De mogelijkheid tot het wettelijk verplicht stellen van het melden van prijsverho gingen en het verstrekken van infor matie over de op een bepaald moment in rekening gebrachte prijzen, achten de vakcentrales een noodzakelijke uitbrei ding van het instrumentarium dat de overheid ter bewaking van het prijsver loop kan hanteren. Maar, aldus het overlegorgaan, opne- mlni die kan voorkomen als een olievlek over de gehele bedrijfs tak uitbreiden en voorts dat omwille van enkele prtfsopdrijvers een gehele branche wordt getroffen. Het prijsbeleid krijgt volgens de vakcentrales op deze manier een meer slagvaardig karaktea, terwijl er een aanzienlijk sterkere pre ventieve werking van zal uitgaan dan die welke nu' uit de bevoegdheden van de prijzenwet voortvloeit. Het overlegorgaan meent, dat de be zwaren tegen het geven van individu ele voorschiften, die het zeker niet over het hoofd wil zien, kunnen worden be perkt door de bevoegdheden van de overheid op dit moment met de nodige waarborgen te omgeven. DE rijksrecherche zoekt getuigen in verband met een onderzoek naar de dood van Amerikaanse vliegers bij Schouwen in 1944 De reddingsboot mocht toeD niet uit varen om twee vliegers op te pik ken, die het laatst op een zand plaat zouden zijn gezien. (pagina 2). EEN nieuw gezicht voor een del- tadam: de Brouwersdam wordt over zeshonderd meter een ,duin- dam' (vagina 2). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 7. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4, 5 en 10. Sport: pagna 9. Financieel nieuws: pagina 13. Radio en tv: pagina 11. LAGOS (AP/RTR) Het Amerikaan se plan om een landingsschip uit de tweede wereldoorlog vanuit Nigeria naar Biafraans gebied te sturen met grote hoeveelheden hulpgoederen aan boord, dreigt thans weer niet door te gaan. Het plan, afkomstig van Nixons me dewerker, prof. Ferguson, behelsde dat de Donna Mercedes', die ongeveer in een keer evenveel kan vervoeren als een hele serie vliegtuigen in een week, over de Cross rivier naar Biafraans gebied zou gaan om daar door de Biafranen te worden gelost. De regering te Lagos had het plan goedgekeurd en die van Biafra daarop ook. Maar nu maken de Biafranen plot seling bezwaar. Ten eerste wensen zij geen goederen te aanvaarden die eerst in Nigeria zijn geweest, en ten tweede zouden er nog veel bijzonderheden moe ten worden besproken over het hele hulpplan. Lagos, dus de federale rege ring, begint thans ook terug te krabbe len. Een Zwitserse Rode-Kruisarts die in Ni geria op verdenking van spionage was aangehouden, is maahdag op vrije voe ten gesteld. De 36-jarige dokter Kurt Fischer uit Ziirich was in hechtenis ge nomen, toen hij per trein op weg was naar Kano. Bij S-jarige jongen CHIRURGEN NAAIEN ARM AAN NA VAL BERLIJN (AP) Een acht-jarige jon gen in VVest-Berlijn heeft bij de val van een trein maandag zijn rechterarm ver loren. De arm werd even beneden de schouder afgescheurd. De politie heeft later de arm gevonden en chirurgen hebben de arm weer aangebracht. De jongen, Kalk K. viel uit de trein en werd direct naar een ziekenhuis over gebracht. Hij was bij kennis en verloor maar weinig bloed. De arm arriveerde 37 minuten later in een politieauto. De operatie werd verricht onder leiding van professor dr E. S. Buecherl. De ope ratie duurde enkele uren. De toestand van de jongen is vrij goed. Man viel vein 26 meter hoge stelling GEERTRUIDENBERG (ANP) Ee: val van een 26 meter hoge stellage is de 22-jarige H. N. E. Alberts uit Ede (Gld) gistermiddag fataal geworden. De man was bij de nieuwe centrale van d" provinciale Noord-Brabantse elektrici teits maatschappij in Geertruidenberg aan het werk. Door niet achterhaalde peiler in ei slag dood. RIJSSEN (ANP) In Rijssen is een nieuw geval van polio geconstateerd. De U-jarige Otto ten Hove is tijdens het weekeinde met verschijnselen van Vrijplaats' in Rotterdam ROTTERDAM (GPD) Het Rot terdamse schouwburgplein is tot .vrijplaats' verklaard. B en w hebben het plein tussen schouw burg en Doelen toegewezen aan de Rotterdamse bevolking. Door het besluit van de gemeen teraad is het mogelijk op het plein, zonder vergunning, allerlei activiteiten te ondernemen. Kun stenaars mogen er vrij hun werk verkopen en exposeren. Muzikan ten eji straatartiesten kunnen er terecht om hun kunsten te verto nen. Fanfarekorpsen, beatbands en cabaretgroepen behoeven slechts telefonisch te melden dat zij aan de gang willen op het plein. De enige limiet die er ge steld is: s-avonds om tien uur moet het rustig zijn. Maandag is Warren Earl Burger beedigd als president, de 15e, van het Amerikaanse hooggerechtshof. Hij is de opvolger van rechter Earl Warren, die de functie 16 jaar heeft vervuld, en die na jaar in overheidsdienst thans n, pensioen gaat. Terwijl de vergiftigde watervlek, zover tenminste gelokaliseerd, met een snelheid van ongeveer 4 km per uur zeewaarts drijft, blijkt ze toch veel gro tere kringen om zich heen te hebben getrokken dan mem in aanvankeUjk op timisme nog dacht. De gevarenzone is beslist niet tot de drijvende gifvlek be perkt. De dede vis erachter is met ton nen gelijk uit de Rijn geschept em men tast nog evenzeer in het duister om trent de omvang van deze ongekende vergiftiging als omtrent de aard van de stof, waarmee men eigenlijk heeft te maken. Eerste laboratorium onderzoekingen, uit gevoerd met de dode snoeken, baarzen en alen en met waterproeven, geven aanwijzingen in de richting van een zeer sterk uitermate gevaarlijk loog aanwijzingen ook in de richting van een nog altijd over de gehele breedte be ïnvloede rivier. Controles Volgens de politie moet het niet al te moeilijk zijn de dader in de kraag te vatten. Alle tankschepen, die chemi caliën transporteren, behoren namelijk met hun koers en hun lading te zijn aangemeld. Alle schepen van tte water- poli Ue zijn ingezet. Overal worden con troles uitgevoerd. Niettemin is nog niet het bericht gekomen, dat de massa moordenaar ook werkelijk is gegrepen. Hem dreigt, volgens de "in West-Duits- land enkele jaren geleden ingestelde rigoureuze wetgeving tegen het veront- li nijgen van het Rijnwater, zware xaf. Maatregelen Het ministerie van volksgezondheid en sociale zaken heeft gisteren nog geen bijzondere maatregelen geno men in verband met het vergiftigde Rijnwater, dat met grote snelheid ons land binnenstroomt. Wel zijn inspecties voor de milieu-hygiëne in de provincies Gelderland, Noord- Holland en Zuid-Holland gealar meerd en hebben de waterleidingbe drijven die water uit de Rijn of de daarop aansluitende wateren betrék- Zie slot pag. 3 kol. 5) LONDEN, PARIJS <DPA, GPD) Frankrijk zal aanstaande vrijdag opnieuw niet deelnemen aan de routinevergadering van de perma nente raad van de Westeuropese! schroom in kerkge- TT t jbouwen rond: kenne- Unie, die in Londen gehouden „jk met op zond8g wordt. Een woordvoerder van de Op een doek van Ge- Franse ambassade in Londen ver klaarde maandag dat de houding van zijn land ten aanzien van de WEU niet is veranderd. Het is de elfde maal dat de Franse vertegen woordiger niet aan de vergadering deelneemt. De Franse regering begon met de boy cot op 14 februari als protest tegen: ,nU„]n het feit dat de raad de kwestie van I U het Midden-Oosten zou besoreken. In!§e y~i isteren werd in deze krant \JkAX/ V-l gemeld, dat er in Goes rZ&s Plannen leven om de Grote of LiP'/yl Maria Magdalenakcrk een bre- dere bestemming te geven. De V I burgemeester van Goes, mr F. o. A. Huber. heeft In een gc- jsprek over dit onderwerp met één onzer redacteuren -- men zie de PZC van gis teren te dien aanzien de vraag ge- steid: .Moet een dergelijk gebouw, waar- van het herstel miljoenen heeft gekost, geen verdere functie krijgen dan alleen op zondag?' Een interessante vraag. Zij is bovendien kenmerkend voor de opvat tingen, die in deze tijd worden gehuldigd ten aanzien van een historisch kerkge bouw. Dertig, veertig jaar geleden zou zij vermoedelijk felle discussies hebben uitgelokt, waarbij de tegenstanders van een bredere bestemming zonder twijfel de overgrote meerderheid zouden hebben gevormd. Weliswaar is in de protestantse opvattingen een kerkgebouw veelmeer een vergaderplaats dan een sacrale ruimte, meer een .gewoon' dan een .ge wijd' gebouw, niettemin was men destijds toch wel de mening toegedaan, dat in de week de kerkdeuren op slot dienden te zijn en dat die alleen op zondagen open mochten voor de dienst des Woords. De protestantse k^rk was in de negen tiende en in het begin van deze eeuw veel minder dan een r-k kerkgebouw op genomen in het dagelijkse leven van een stedelijke gemeenschap. Van maandag tot en met zaterdag was het bedrijvig in de straten en doodstil in de afgesloten kerkruimte, op zondagen waren de stra ten doodstil, maar de kerk bezet. Dat was toen de orde in menige vaderlandse stad en men vond dat een goede orde. Het is overigens niet altijd zo geweest. Uiteraard niet vóór de reformatie, toen de kerk overdag altijd toegankelijk was, maar na de reformatie was er evenmin die strikte scheiding. Het kerk gebouw was in de eerste eeuwen na de reformatie in Nederland op de werkda gen een openbare wandelplaats. Men denke slechts aan de schilderijen van Saenredam en Houckgeest; zij schilder den kerkinterieurs uit het protestantse Nederland in de zestiende en zeventiende eeuw en daarop lopen burgers zonder SCHIPHOL (ANP) Kardinaal Al frink is gistermiddag van Schiphol naar Amerika vertrokken op uitnodiging van de Villa Nova universiteit bij Phila delphia. Hij zal daar donderdag op een congres een redevoering uitspreken over de situatie in de katholieke k©Tk Nederland. rard Houckgeest, waarop hij de graf tombe van de Oranjes in de Nieuwe Kerk in Delft afbeeldde, ziet men zelfs dat kinderen met rood krijt poppetjes hebben getekend op de pilaren. Trou wens, tot vóór de vorige restauratie in de jaren twintig van de Grote Kerk in Goes werd een deel daarvan als openbare doorgang gebruikt tussen Korte Kerk straat en Kreukelmarkt: men was vroe ger niet zo over-eerbiedig als het om een kerkgebouw ging. Het was in de letter- het woord een .openbaar bespreken. Britse regeringskringen was men niet: verrast omdat zo kort na het vormer, van een nieuwe Franse regering niet op een koerswijziging werd gerekend. De hoop bestaat in Londen echter dat de Brits-Franse betrekkingen beter zul- s^e^s meer als gemeenschapsbezit erva- worden. ren, vooral ook omdat bij restauraties LLU grote sommen overheidsgelden worden In deze tijd worden eeuwenoude kerken opnieuw openbaar en daarvoor zijn allerlei oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats worden deze gebouwen Tussen de Britse politieke partijen en de diplomaten bestaat ihtussen verdeeld heid over de te volgen strategie om Groot-Brittannië in ae EEG te krij gen. Vandaag zullen de Britse diploma ten uit de zes hoofdsteden van de EEG in Londen bijeenkomen voor een conferentie over de te volgen strategie ten aanzien van de EEG. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de conservatieven er voor zijn niet overhaast te werk te gaan bij het be reiken van het Britse lidmaatschap van de EEG. In deze kringen is men van mening dat de regering Wilson beter eerst kan proberen met de nieuwe Fran se regering overeenstemming te berei ken over de te volgen weg voor Britse lidmaatschap van de EEG. Zowel in de Franse kranten als in de buitenlandse pers is de nieuwe re gering die de oud-kamerpresident Jacques Chaban-Delmas het afgelo pen weekeinde heeft geformeerd, over het algemeen goed ontvangen. De Parijse dagbladen menen dat de Zie slot pag. 3 kol. 4 OOSTBURG - Nog wat schuch ter heeft men maandagavond in de Burgerzaal van het ge meentehuis te Oostburg de eer ste stappen ondernomen die mo gelijk kunnen leiden tot de defi nitieve oprichtng van een wel zijnsstichting in West-Zeeuwseh- Vlaanderen. Een kleine zeventig mensen (verte genwoordigers van onder andere het maatschappelijke, verenigings- en culturele leven in de streek) waren in de Burgerzaal bijeengekomen voor een hearing, die tot doel had om de opinie te peilen ten aanzien van een welzijnsstichting. De aanwezigen ble ken niet onverdeeld enthousiast te zijn en van enkele zijden werden zelfs een aantal zeer sceptische vragen ge steld. Toen voorzitter R. J. Waster- val (directeur van het oecumenisch vormingscentrum Hedenesse te Cad- zand) aan het eind van de bijeen komst vroeg wie er van mening wa ren dat men moest doorgaan, stak wel een grote meerderheid een hand op (de heer Wasterval telde er 52), maar er werd tevens op gewezen dat: velen die waren uitgenodigd, niet wa ren gekomen, zodat deze meerderheid moeuijk als representatief voor heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen kon gel den. Tenslotte werd besloten dat. men aan voorzitter Wasterval en secretaris M. v. d. Smissen het vormen van een voorlopig bestuur zal overlaten. Bij val vond ook het voorstel om na ae vakantieperiode een weekeind op He denesse te organiseren, waarop de vorming van een welzijnsstichting nog eens van diverse zijden kan wor den belicht en in verschillende (be langen) groepen kan worden bespro ken. De heer Wasterval opende de bijeen komst met een korte uiteenzetting van het doel van deze avond. Hij stel de daarbij onder andere de vragen: hoe komt men tot zo'n opbouw- orgaan?, wil men zo'n orgaan?, en wat is de hoofdzaak die aangepakt dient te worden? Hij wees er voorts met nadruk op dat Hedenesse aan dit alles wei wil meewerken, maar dat de welzijnsstichting een volledig zelfstandige organisatie moet wor den. De socioloog H. J. Verdier, als mede werker planning en opbouw verbon den aan de stichting Zeeland zette vervolgens in het kort uiteen wat de tegen alles wat verkeerd is', liet hij als waarschuwing vooraf gaan. Zo'n stichting kan evenwel een middel zijn om te komen tot bepaalde voorzie ningen en accommodaties, waarbij ,de de bevolking wet is'. Voorts zag hij een dergelijke stichting als een ontmoetingscentrum van organi saties, verenigingen en dergelijke met de gemeentelijke overheid. Samenvat tend kwam de heer Verdier tot vier belangrijke taken van een welzijns stichting: 1. ertoe bijdragen dat ge meentelijke overheid en particulier initiatief samen zorgen dat welzijns- behartiging tot stand komt; 2. bevor dering van het onderling overleg (communicatie) tussen de verschil lende organisaties: 3. bevordering van de zelfverantwoordelijkheid en de zelfwerkzaamheid en tenslotte 4. in zicht geven in de samenleving. Ten aanzien van het eerste punt achtte de heer Verdier regelmatig contact noodzakelijk, daar vele orga nisaties vuuk langs elkaar heen wer ken, terwyl ze in feite hetzelfde be ogen. Met betrekking tot punt twee merkte hy op, dat het na het tot stand komen van de herindeling ver standig zou zyn om bijvoorbeeld de verschillende voetbalverenigingen sa men te voegen tot één sterke club. Punt drie houdt in dat men moet trachten om de mensen te interesse ren voor de dingen die er om hen heen gebeuren en mee te laten praten over zaken die van algemeen belang zijn. In eerste instantie moet men zich daarbij, volgens de heer Verdier. rich ten op zeer concrete zaken Voor de toekomst acht hij het niet onmogelijk dat de bewoners mee de opbouw van hun wijk bepalen. Dit alles wil vol gens de heer Verdier nog niet zeggen dat jeugdraden, sportraden en derge lijke overbodig worden, want hij zou het onjuist vinden om een welzijns stichting volledige representativiteit mee te geven. Voorts wees hij er nog op dat ae stichting open moet staan voor adviezen van deskundigen, zoals gemeenteraadsleden, maar ook van vrouwenorganisaties. Op voorstel van de heer Wasterval vormden de aanwezigen vervolgens groepjes, waarin de vorming van een welzijnsstichting ter discussie werd gelegd. Uit deze besprekingen kwa men zowel enthousiaste als sceptische geluiden naar voren. Wat pessimis tisch waren vragen als: wordt het weer een stichting naast zoveel an dere stichtingen?, komen we niet een opbouwstichting in aanmerking komen? en waar komen de center vandaan? ,Men moet met beide benen op de grond blijven staan en geen za ken nastreven die niet na te streven zijn', werd er opgemerkt, nadat eer groep had gesuggereerd dat de stich ting zou moeten streven naar éér school per plaats, één algemene kruis vereniging. en én kerlc (in de geest van het evangelie). Van andere zij den werd er onder meer opgemerkt, dat er behoefte bestaat aan coördi natie en dat men zo'n stichting een positief werkend element vindt. Men zou inspraak willen hebben in de be sluitvorming van de overheid. .Laten we toch samenkomen en meer samen praten om onderling meer be- v. d. Broecke-de Man op. Ook er gewezen op de problemen die op maatschappelijk gebied kunnen ont staan na de herindeling. De heer Ver dier haakte hierop in met de mede deling dat deze herindeling evenwel niet net motief mag zijn om tot een welzijnsstichting te komen. aangewend. Tevens gaat het hier om niet een variatie op een titel van Jan en Annie Romein .erfstukken van onze beschaving1: zij behoren iedereen toe. Maar er is meer. Deze oude kerkgebou wen eens opgericht tijdens een .kruis tocht van kathedralen' zoals het wel eens is genoemd blijken steeds minder ge schikt voor hun oorspronkelijke functie. We laten nu maar buiten beschouwing dat er fundamentele verschillen zijn tus sen de protestantse en de r-k eredienst, waarvoor deze kerken zijn gebouwd: in dit verband zouden belangwekkende be schouwingen mogelijk zijn over de kerk in Goes, waar protestantse voorvaderen een orgel neer lieten zetten op een litur gisch volstrekt onverantwoorde plaats, namelijk in het koor, waar eens het hoogaltaar stond. Dit slechts ter zijde. Waar we op doelen is de ontvolking van oude binnensteden en de toenemende on kerkelijkheid, met daarnaast het onmis kenbare feit, dat kleine moderne kerk gebouwen met een meervoudige functie veel beter voldoen dan deze majestueuze monumenten. Het gaat hier alles bijeen om een reeks van ontwikkelingen, die eenvoudig de dwingende vraag stellen of er voor kerken zoals de Maria Magdale- nakerk te Goes zo langzamerhand geen bredere bestemming nodig is. Wanneer nu deze vraag met name I in Goes aan de orde Is, is het te hopen, dat zij daar niet als een retorische vraag zal worden opgevat, maar als een feite lijke aanduiding van een belangrijk pro bleem. Een dergelijk voortreffelijk bezit als deze gotische kerk behoort inderdaad I een zo breed mogelijke bestemming te (krijgen. De gemeente werkt nu al mee jaan de totstandkoming van een nieuw orgel, daarmee in feite ook een vader- I landse traditie handhavend. In vroeger j eeuwen, na de reformatie, werden name- I lijk heel wat kerkorgels in Nederland in i opdracht van het stadsbestuur bespeeld: de kerk was immers ook een wandel- 1 plaats en om nu de wandelaars afleiding te bieden, werd er een of meermalen per week orgelmuziek gegeven. Dat stond 1 in de instructie van de stadsorganist. In Rotterdam moest hij het orgel van de Laurenskerk bespelen bij de promotie van de Latijnse school cn bij andere pu= blieke gebeurlijkheden. Men ziet: de deu- i ren stonden vroeger wijd open. Als van ouds kan nu ook in Goes de Grote Kerk een centrale plaats in het gemeenschaps- leven innemen, beter dan nu het geval jis. De plannen om daartoe te geraken verdienen nadere bestudering en vooral ook een zo spoedig mogelijke uitvoering. MELBOURNE (RTR) De Austra- lïsche vrouwen gaan in de toekomst I voor gelijk werk evenveel verdienen als l de mannen. De federale arbitragecom- missie, de hoogste instantie in industrië- Ie zaken, heeft donderdag hiertoe be- sloten en daarmee een einde gemaakt aan een langdurige juridische strijd tus- sen de vakbonden en de werkgevers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1