1969 in Onbekende' Frijters greep de nationale wielertitel in Beek Nieuwe wielerheersers Lief en leed VERRASSEND SLOT KAMPIOENSCHAP Unieke records Evert Dolman de gaande, Jaak Frijters de komende man KNWU op de bres voor v. d. Vleuten Wim Bravenboer won Kersenronde TRANSVARIA MAANDAG 23 JUNI 1969 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Albert Rasche, een zestienjari ge Duitse voetbal junior, heeft zondag in Hamburg voor een uniek - officieus - wereldrecord gezorgd door een bal 1 uur 12 min. en 36 sec. in de „lucht" te houden. Rasche liet de bal 6227 maal 1 „dansen" 6221 maal op de voet en 6 keer op het hoofd. Duizend Franse zwemsters en zwemmers, in leeftijd variërend van zeven tot 78 jaar, hebben dit weekeinde in Parijs een uniek wereldrecord gevestigd: op de 1.000 x 100 meter vrije slag. De zwemmers, leden van de racing j club de France begonnen zater dagmiddag en zondag, na 25 uur i 58 min. en 26 sec. finishte de laat ste. De gemiddelde tijd was 1 min 33,5 sec. Tot de deelnemers behoorden on der meer een echtpaar en hun zes kinderen. Griekse politie heeft zaterdag avond tijdens de wedstrijd Alge- rije-Syrië, die in Athene voor het toernooi om het internationale militaire voetbalkampioenschap werd gespeeld, twee maal moeten ingrijpen om grote ongeregeldhe den te voorkomen. Tijdens de wedstrijd, die in een gelijkspel (2-21 eindigde ontstonden vecht partijen tussen de spelers onder ling en na afloop zorgde het pu bliek voor moeilijkheden. Eerder in het toernooi zijn tij dens de wedstrijd Algerije-Iran al drie spelers van het veld ge stuurd. Met gefluit en „Ho Tsji-Min"- geroep werd de Westduitse pre sident Luebke, die op 1 juli door Heinemann wordt opgevolgd, za terdagavond in Kiel ontvangen toen hij vanaf het balkon van het stadhuis in aanwezigheid van cir- ca zesduizend mensen de jaarlijk se „Kieler Woche" opende. Zijn toespraak werd herhaaldelijk on derbroken. Een vechtpartij brak uit om een rode hamer en sik- kelvlag. Traditiegetrouw bezoeken tal rijke oorlogsschepen ter gelegen heid van deze week Kiel. Daar onder bevinden zich twee Neder landse fregatten. Wereldrecord EVERT DOLMAN JAAK FRIJTERS Gaston Plaud, mijn ploegleider. Ik hoop nog op een plaats bij Peugeot. Plaud roept we), dat ik niet sterk rij, maar hij weet wel'beter. Na de ronde van Duinkerken wist hij al dat ik er niet in zou komen. Met een Pingeon en een Braeke heeft hij geen derde man nodig voor ritoverwinningen en zo. Dan weten ze in de ploeg helemaal niet meer voor wie ze moeten rijden. Maar ik ben ervan overtuigd, dat ik een goede Tour zou kunnen rijden. Lukt dat niet bij Peugeot, dan ben ik daar natuurlijk wel vertrokken". En zo danste Jaak Frijters tot ieders verbazing glimlachend naar de streep. Evert Dolman: „De derde hond, die er met het bekende been vandoor zou gaan. Kijk, ik had nog wel naar hem toe kunnen springen, maar iedereen lette op mij. Ze wisten toch, dat ik hier altijd gevaarlijk ben. Als ik was ge gaan, dan had ik ze allemaal naar de streep gebracht. Post had het moeten doen, maar die had Gerben Karstens voortdurend als blok aan zijn wiel Restte nog Arie den Hartog. Gerard Peters, kapitein van Caballero: „Arie heeft 't vaak genoeg geprobeerd. Maar tegen een Dolman en een Post kon hij niet op. Die pakten hem. met Karstens aan het wiel, steeds terug. Frijters heeft dat prachtig uitgebuit. En dal vind ik leuk. Hij was gewoon een van de besten. Hij deed toch prachtig werk. Bovendien, het fabeltje dat je een ploeg om je heen moet hebben om kampioen op de weg te worden, is nv tenminste ook afgelopen. En dat jr etappewedstrijden moet hebben gere den om hier in Beek wat te kunnen i ook niet waar, want. wat had Frijter aan rondes gereden?" Jaak Frijters stond te dringen om dat te beamen: „Rivaliteit tussen de merken of niet, een Karstens of niet, je moet natuurlijk wei de vorm heb ben om zo te fietsen. Het begin van het seizoen reed ik lekker. Toen pakte ik ook drie overwinningen. Maar de laatste maand ging het minder. De af gelopen week heb ik dan ook keihard getraind. Alleen achter de brommer. Veel kilometers maken op tempo. Het ging vandaag dan ook weer als in hei begin van het seizoen." Maar ook Jaak Frijters is niet rijp voor de Tour bevonden. Cois Cools for meerde een garde rond Herman van Springel, waarin voor de jonge pro fessional geen plaats was. Frijters: ,Ak Nederlander heb je in een Belgische trouwens in elke buitenlandse ploeg maar bitter weinig te vertellen. Ik kar alleen maar hopen. Met zo'n trui ma' je toch wel wat te vertellen hebben" En de stevige Frijters streelde - no duidelijk verbaasd - bet rood-wit- blauw, dat hem alsnog het paspoort tol de Tour de France moet verschaffen. ...que Frijters feliciteerde haar man, die up het Adsteegcircuit in Beek bij verrassing Nederlands wielerkampioen was geworden. AMSTERDAM. - De ontwikkeling in de internationale wi.ëlerwereld inzake de doping heeft de KNWU ertoe gebracht op de bres tc gaan staan voor Jos van der Vleuten, die begin april wegens overtreding van het dopingreglement door de Franse wielerbond voor drie maanden werd geschorst, welke straf door de KNWU werd overgenomen. Naar aanleiding van het bericht, dat de Franse wielerbond amnestie heeft verleend aan Franse renners zal de Nederlandse wielerorganisatie maandag contact opnemen met de Fransen om le vernemen wat hun beweegredenen voor deze slap zijn geweest. Mocht de KNWU achter deze beweegredenen kun nen staan dan zal zij direct aan de Franse bond verzoeken ook Van der Vleu ten op zeer korte termijn amnestie te verlenen. De achtergrond is dat Van der Vleuten dan alsnog eventueel zaterdag in de Tour de France zou kunnen star ten. De leiding van Willem II-Gazelle heeft namelijk, nadat de maatregelen van de Franse bond bekend werden, laten weten Van der Vleuten zo mogelijk nog in de Tourploeg te willen opnemen. Hij zou dan kunnen optreden als vervanger van René Pynen. MIERLO. - Ook na de kersenronde de laatste van de reeks wielerklassie kers, zijn de problemen van bondscoach Joop Middelink nog niet opgelost. Middelink had al vroeg in het seizoen geklaagd dat er zich \yeinig nieuw ta lent aandiende en na, de kersenronde die overigens verdiend door de Rotter dammer Wim Bravenboer werd ge wonnen, moest de KNWU-coach be kennen: „Het zijn allemaal bekenden die voorin zitten. Er is maar een nieuw gezicht bij en dat is Wim Lup- pers. Maar waar blijft de rest, van de nieuwe lichting?". Daarom ook zal Middellink niet voor het Nederlands amateurkampioenschap de ploeg samenstellen die ons land op de wereldkampioenschappen vertegen woordigt. De Kersenronde heeft geen boeiend verloop gehad. Reed3 na 17 km. ontstond de kopgroep waarin ook de uiteindelijke winnaar huisde. De ze kopgroep telde oorspronkelijk vijf entwintig man onder wie favoriet nummer een Piet van der Kruys, Bra venboer, Ferry van der Vleuten en Ar- nold Voogl. Die voorsprong ging snel omhoog maar toen de kloof na 73 km. 1.25 bedroeg maakte een aantal achter volgers zich onder leiding van Harry Jansen en Sjef van de Burgh los. Het peloton dat voor het overige weinig kwaliteit bezat, viel steeds verder te rug en tientallen renners staakten in deze fase de strijd. De achtervol gers kwamen niet verder dan op een minuut achterstand en toen Harry Jansen wegens een pijnlijke achilles pees afstapte was de animo bij de ove rigen verdwenen. Overigens bleef ook de leidende groep niet intact. Verschil lenden moesten oververmoeid afha ken. Nog voordat aan een laatste lus van 28 kilometer werd begonnen, sprongen negen man weg: v. d. Kruys, Braven- hoer, v.d. Pol, Luppers, Van Straalen, Tuit, Oosterbeek, Van Hoogstraten en v.d. Valk. In de laatste kilometers pro beerde Van der Kruys verschillende malen alleen weg te komen om daar door voor eigen publiek te zegevieren, maar Luppers en Van Straalen haal den hem steeds terug. Tegen de demar rage van Bravenboer (ploeggenoot van v.d. Kruys) waren zij niet opgewassen en deze ging met veertien seconden voor de eerste belagers over de eind streep. Eef Dolman (Klimmen) op 25 sec., 3. Gerben Karstens (Prinsenbeek) z.t., 4. Arie den Hartog (Elsloo), z.t., 5. Peter Post (Amstelveen), z.t., 6.' Piet de Wit (Wormer) z.t., 7. Bart Zoet (Waarde) z.t., 8 Marinus Paul (Den Haag) z,t., 9. Cees Haast (Rijs- bergen) z.t. 10. Henk Hiddinga (Le- glantiers, Frankrijk) op 1.05, 11. Ed dy Beugels (Sittard) op 1.40, 12. Ri- nie Wagtmans (St. Willebrord) z.t., 13 Harry Steevens (Elsloo) z.t., 14. Richard Buckaki (Axel) op 1.53, 15. Wim Schepers (Meers), 16. Jan Kreekels (Born), 17. Jan Ilarings (Sibbe), 18. Harm Ottenbros (Hoo- gerheide), 19. Jan v.d. Horst (Haar lem), 20. Rcné Pijnen (Woens- drecht), 21. Gé v.d. Winden (Be verwijk), 22. Cor Schuring (Amster dam), 23. Jan v. Katwijk (Oploo), 24. Cees Zoontjes (Tilburg), 25. Iluub Ha rings (Sibbe) allen in de zelfde tijd als Buckaki. West-Duitsland: 1. Glemser 220 km. in 5 uur 6 minuten, 2. Peff- gen, 3. Streng, 4 Renz, allen de zelfde tijd, op 31 sec.: 5 Wolf, 6. Junkermann, op 2.05: 9. Wolfshohl. Een Britse ploeg heeft zondag in het Londense Crystal Palace het wereldrecord 4 x 400 meter dames verbeterd en gebracht op 3 min 37,6 sec. Het oude record stond sinds 18 dagen op naam van een Russische ploeg, die in Minsk tot 3.43.2 was gekomen. De Britse ploeg, die het eerst dit jaar ingestelde wereldrecord liep, bestond uit Jenny Pawsey (55,4), Pauline Attwood (56,1), Janet Simpson (53,2) en Lillian Board (52,9). Op de Tartanbaan van Crystal Palace bleven ook de Engelse B-ploeg (3.41.4) en West-Duits land (3.41,5) onder het oude re cord. Ron Clarke, de meervoudi ge Australische wereldrecordhou der, heeft op de 10.000 meter een nederlaag' geleden tegen de En gelsman Dick Taylor. Clarke, die een aanval had willen doen op het wereldrecord (27.39.4), moest de 24-jarige Taylor, die zegevier de in 28 minuten en 6.8 secon den, liefst 14.2 sec. toestaan. Tay lor bleef slechts 2.4 sec. boven het Europese record, dat met 28.04.4 op naam van de Oöstduit- ser Juergen Haase staat. Taylor's lijd is de snelste die dit seizoen gelopen is. De uitslag van de 100 km In Londen is: 1. Taylor (GB) 28.06.8; 2. Clar ke (Austr.) 28.21; 3. Tagg (GB) 28.33.8. Maria Gommers Maria Gommers heeft zondag, een week na de snelste mijl ter wereld te hebben gelopen, haar eigen wereldrecord op de 1500 meter op 0,1 sec. gemist. Bij in ternationale wedstrijden in Leu ven kwam Maria tot 4 min. 15,7 sec., slechts 0,1 seconde boven het record dat zij twee jaar ge leden in Sittard vestigde. Met deze prestatie, waarmee de Lim burgse haar uitstekende vorm on derstreepte, werd zij de snelste 1500 meter-loopster ter wereld van dit seizoen. Maria Gommers, die geen te genstand van betekenis onder vond, liep op de logge baan dc eerste 400 meter in 63 seconden, na 800 meter liet zij een tijd van 2 min. 15 sec. afdrukken en na 1200 meter 3.26. Op de tweede plaats eindigde haar zuster Els (4.39.2) voor de Belgische De Croix (4.39.6). Anneke de Lange werd vierde in 4.40.0. Hans van Engeland finishte op de 5.000 meter als derde in 14 min. 28.0 sec. achter de Belgen Dumont (14.24.4) en Van Uffcien (14.26.4). Harm Ottenbros (voorgrond), Beugels, Den Hartog en Peter Post hadden tij dens de wielerwedstrijd in Beek lange tijd de leiding. BEEK. - In een rebelse finale mocht dan opeens Jacques Frijters (22) de armen in triomf heffen. De Nederlander uit het Belgische Weelde, dit seizoen voor het eerst betaald voor zijn agressieve arbeid de Belgische formatie Mann/Grundig van Francois Cools trekt voor hem bescheiden de portefeille griste parmantig het goud weg voor de gevoelige neuzen van Willem II/Gazelle en Cabellero. Jaak, zoals de Vlamingen hem nawijzen: „Die laatste ronde, ze zaten elkaar maar aan te kijken, die merken. Afstoppen en zo. Daar heb ik als individueel van geprofiteerd". den Hartog en hem op sleeptouw ne men. Met het risico, dat Den Hartog bijvoorbeeld in de laatste klim wint. Nee, Karstens speelde een dom spelle tje. Hij mist de intelligentie om een groot coureur te zijn. Dat breekt hem nog wel op". Vonnis En zo tekende Gerben Karstens ei genlijk zijn eigen vonnis voor de Fran se ronde, ook al liep hij vlot over het hinderen van het duo Post-Dolman heen. „Kijk, Willem II heeft mij niet gevraagd te helpen. Dat zou ik trou wens ook niet hebben gedaan. Ik wilde alleen maar laten zien, dat ik weer goed kan fietsen. Vandaag bel ik met En Jaak lachte breeduit, omdat hij de vaderlandse wielerbonzen toch maar had afgetroefd. Vreugde die hem op grond van imponerend wielervertoon - sleurde hij zich in een machtige solo niet naar het front? - was gegund, maar als die raadselachtige coureur, Gerben Karstens, niet zo'n wit stempel op de beslissende schermutselingen had gedrukt, dan zouden de duizenden langs de klimmende Adsteeg toch vrij wel zeker niet hem hebben bewon derd. Want tussen de loerende merken door „perste" zich de zo vlot terugge komen Gerben Karstens, alsof hij niet dolgraag met Willem II - zijn baas, Peugeot, passeerde hem voor de Tour de France - naar het lucratieve wieier- feest wilde. Gerben Karstens wenste niet met de blauwe pedaleurs, Eef Dol man en Peter Post, te sympathiseren. Nee, hij reed botweg tegen hen. „Ik wilde toch zeker kampioen wor den. De Tour heeft er niets mee te ma ken. Koers is koers." Maar Ton Vis sers, ploegleider van Willem II: „Niet verstandig van Gerben. Met mij gaat hij nu zeker niet meer naar de Tour". Wat gebeurde er dan in die laatste golvende kilometers, die zoveel gram verwekten? Gerben Karstens: ..Dol man was weg. Eerst ging Den Hartog er achter aan, daarna Post en ik. We zaten goed vooruit, maar toen viel het stil. Praten en niet fietsen. De overi gen konden bijkomen en weg was Frij ters. Moest ik hem terugpakken? Wil lem II was toch het sterkst? Ik had al veel gedaan, maar zij reageerden ook niet. Toen waren wij gezien." Dom Ton Vissers echter: „Karstens had toch gewoon moeten blijven fietsen. Ze zitten met vier man vooruit, de vijf anderen op zeker vier-, vijfhonderd meter. Als je dan gewoon tempo blijft rijden, komen die, Frijters dus ook, nooit meer bij. Maar Karstens pakte het laatste wiel en kwam er niet meer vandaan". En Peter Post: „Goed, dan sluit die kopgroep zich weer en dan gaat Frijters weg. Als Karstens zo graag had willen winnen, dan gaat hij er toch achter aan? Nee hoor, wij moesten het maar doen. Ja, zeker Arie Vittorio Adorni, wereldkampioen op de weg bij de beroepsrenners en winnaar van de vrijdag geëindigde Ronde van Zwitserland, is zondag in Reggio di Calabria ook Italiaans kampioen op de weg geworden Adorni volgt hiermee Felice Gi- mondi op. Bij de andere nationale wegkampioenschappen die zondat werden gehouden werd Roger d> Vlaeminck in Mettet Belgisch kam pioen. Hij had een voorsprong var dertien seconden op het pelo ton, waarvan Walter Godefroot dr eindsprint won. In Frankrijk wen de 26-jarige Raymond Deslisle d' nieuwe titelhouder. De uitslagen zijn: België: Mettet. 1. Roger de Viae minck 258,6 kilometer in 6 uur 0( min. en 5 sec-, op 13 sec.: 2. Walter Godefroot, 3. Alfons de Bal, 4 Etienne Sonck, 5. Eric Leman, 7 Rik van Looy, 32 Eddy Merckx, al len dezelfde tijd als Godefroot. Frankrijk: Soisson, - 1. Raymond Deslisle, 252 km. in 6 uur 46 min. 19 sec., op 17 sec.: 2. Izier, 3. Ber nard Guyot, 4. Lucien Aimar, 5. De- Jan Janssen viel Het nationale wegkampioen- schap van de profs is voor tour winnaar Jan Janssen op een de ceptie uitgelopen. Hij raakte na melijk na 140 van de 204 km be trokken bij een valpartij, veroor zaakt door een onhandige manoeu vre van Matje Gerrits. Ook Jan Serpenti smakte tegen het asfalt. Alleen Jan Janssen bleef kermend van pijn liggen. Hij was bij de val door een trapper in de lies ge raakt en leek er vrij ernstig aan toe te zijn. Janssen werd met spoed naar het nabij gelegen kapelletje in Geverik gedragen, waar de in middels gealarmeerde soigneur Jose Vidal (speciaal door Jan Janssen voor de titelstrijd naar Nederland gehaald) na een vluch tig onderzoek Janssen gerust kon stellen. Het kampioenschap was voor Janssen, die zich in de ronde van Zwitserland in vorm had ge reden, afgelopen. Men kan er ze ker van zijn, dat Janssen voor za terdag, wanneer de Tour de Fran ce in Roubaix van start gaat, weer in orde zal zijn. Geen dopingcontrole Er is na het wegkampioenschap van de profs op het Adsteegcircuit in het Limburgse Beek geen do pingcontrole gehouden. „We von den het onder de huidige onzekere internationale omstandigheden be ter de controle niet te laten door gaan. Maar dat konden we uiter aard niet van te voren aankondi gen", aldus een gezaghebbend woordvoerder van de KNWU. Dat er niet zou worden gecon troleerd werd dan ook pas bekend gemaakt toen Jaak Frijters in zijn gloednieuwe rood-wit-blauwe trui ontroerd naar het Wilhelmus luis terde. Tot dat moment was con trole steeds mogelijk geweest. Zo als gebruikelijk in Beek was een gebouwtje midden in het dorp af gehuurd en de controle-arts Broere was naar het Limburgse plaatsje gekomen. Door een woordvoerder van dc KNWU werd overigens nadrukke lijk ontkend, dat de beslissing om niet te controleren zou zijn geval len na een gesprek tussen de KNWU en de VVWB. waarin de beroepsrenners verenigd zijn, aan de vooravond van het kampioen schap in het Euromotel in Beek. Daar hadden de renners, die wa ren vertegenwoordigd door voor zitter Jan Janssen, penningmees ter Peter Post en bestuurslid Eddy Beugels, opnieuw de „ernstige verontrusting" over de doping-af- faire uitgesproken. Dat was een geduchte afzwak king geweest van de eis van vele renners, die in hotelletjes in de omgeving van Beek hadden zitten samenspannen. „Staking" was de conclusie geworden, maar in de loop van de avond gearriveerde bestuursleden van de VVWB had den de gemoederen kunnen beda ren. Het werd tenslotte de kwali ficatie „ernstig verontrust". Het onderhoud eindigde met de verzekering -van de KNWU dat men „naar eer en geweten zou handelen" en „dat geen onschul dige renners gestraft zouden wor den". Van Beveren blijft Jan van Beveren en Sparta heb ben elkaar .gevonden'. De Rotter damse doelman kreeg zijn zin: Het salaris dat Ajax hem garandeerde, zal ook Sparta uitkeren. De 'handdruk' was het vlotte eindresultaat van Jos Colers be middelingspoging. De voorzitter sectie betaald voetbal van de KNVB was op verzoek van Jan van Beveren in het geschil betrok ken. Aan het einde van het komende seizoen zullen Van Beveren en Sparta in ieder geval van elkaar scheiden. Ajax wacht dc nationale doelman dan op. 'Tenzij er een club komt die nog meer biedt', is volgens Van Beveren afgesproken. Rob Lelieveld, de 23-jarige voorhoe- j despeler van de Nijmeegse erediviesie- vereniging NEC. heeft zich voor twee i jaar verbonden aan De Graafschap, dat onlangs naar de eerste divisie is ge promoveerd. Lex Schoenmaker heeft zijn contract i met de ere-divisievereniging ADO met. j een jaar verlengd. Dick Schneider heeft toch weer voor j Go Ahead getekend. Nadat de bespre- kingen tussen FC Twente en Go Ahead over een transfer afgeknapt waren op de door de Deventenaren gevraagde prijs voor de jonge achterspeler is Schneider een aantrekkelijker contract aangeboden. Kees Aarts, de voorhoedespeler, die ADO zeven jaar geleden van Willem II /ISifc heeft overgenomen, gaat de Haagse club verlaten. Hij heeft een contract |j getekend bij de Deventer vereniging Go Ahead. De Utrechtse eredivisieclub DOS 1 heeft doelman Van Ledden gecontrac- irara» teerd. Van Ledden is afkomstig van V wpp-*'4 plaatsgenoot Velox. SföiMf ROGER DE VLAEMINCK siré Letort, 6. Paul Gutty allen z.t. als Izier, op 25 sec.: 7. Jacques An- quetil, 11. Raymond Poulidor. Zwitserland: Hochdorf. - 1. Ber nard Vifian. wegwedstrijd over 132 km. en tijdrit over 48,4 km. 4 uur 29 min. 55 sec., op 1.12: 2. Louis Pfenniger, op 2.35: 3. Erwin Thal- mann, op 3.20: 4. Peter Abt, op 3.48; 5. Erich Spahn. Luxemburg: Edy Schutz is zater dag in Luxemburg voor de derde achtereenvolgende maal wielerkam pioen bij de profs van het Groother togdom geworden. Het kampioenschap bestond uit 'n tijdrit van 41,2 km., die door Schutz het. snelst werd afgelegd. Hij maak te een tijd van 58 minuten en 58 seconden, een gemiddelde van 41,6 km. per uur. Roger Gïlson werd met ruim vijf minuten achterstand twee de. Zij waren de enige deelnemers Johnny Schleck moest wegens ziek te verstek laten gaan. De uitslag van liet in Beek gehou den Nederlands kampioenschap: 1. Jaap Frijters (Weelde, België) 204 km. in 4 uur 44 min. en 57 sec., 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 10