Oogstfeestweek vervangt dit jaar fruitweek Goes Museum Aardenburg officieel open DR£)STE 7 IN SEIZOEN WEER TOERISTISCHE DAGEN BEJAARDE FIETSER OVERLEED NA AANRIJDING Echtpa ren voor het hekje Circus Boltini gaf voorstellingen op de Goese Markt AFSCHEID PATER TIEMESSEN VAN GOESE R-K SCHOLEN ^TeSHe^nn^Sk^g: W NAP 2'13 meter' KWEEKSCHOOL KEERDE ZICH MET ,M0RITURI' TEGEN DE OORLOG Publiek bleef passief Positief voor uw vakantie Openbaar gehoor over inrichting van ,Provadya?' Mulo-I examens WERK VAN DICK VAN LU1JN IN ,DE SCHOTSE HUIZEN', VEERE VRIJDAQ 20 JUNI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verkeer bij Draaibrug Sluiskil tijdelijk gestremd Kunstmarkt op Weeshuisplein GOES Ondanks het niet door gaan van het fruitcorso dit jaar, zal Goes toch in september een feestweek hebben. De week heet alleen dit jaar geèn fruitweek, maar de organisatoren de Goe se middenstandscentrale heb ben er de naam Oogstfeestweek voor bedacht. Het programma voor deze periode van 13 tot 20 jeptember is nog niet helemaal bekend. Momenteel is een aantal plannen in voorbereiding, zoals het leggen van fruitmozaïeken langs de Wallen van de Stenen Brug tot het nieuwe stadskantoor. De GMC wil dan langs die mozaïeken dagelijks het Middelburgse toeristen treintje laten rijden. De kern van de Oogstfeestweek wordt een zeer groots opgezette braderie. De feestelijkheden tullen starten met een-jawel-klein fruit corso. Ook hiervoor is een bedacht: de jeugd-oogstoptocht. Hier- wn mogen allerhande met fruit versier- MIDDELBURG Op de zitting van politierechter mr P. van Empel ver schenen donderdagmorgen twee echtpa ren voor het hekje. Een zeldzame ge beurtenis. Het ene echtpaar de heer en mevrouw C. S. afkomstig uit Zaam- slag drukte in een zelfbedieningswin kel in Terneuzen enkele stukken vlees achterover met de bedoeling te halen, maar niet te betalen. Bij de behandeling van de zaak i Waarde de man nadrukkelijk dat niets was afgesproken. HJj had alleen onder ogen van zijn vrouw de pakjes vlees uit het zelfbedieningsmandje ge baald en in d'e boodschappentas ge moffeld. Mevrouw had er toen het op betaien aan kwam niets van ge ragd. Ze was nogal vergeetachtig, zei ze. De politierechter vond het maar een droevige vertoning, zo'n verdacht echt paar voor het hekje- Conform de eis werd in deze zaak een geldboete van ƒ50 opgelegd. Het echtpaar J. S. uit Huizen had de handen niet tihuis kunnen houden tij dens een familievete in Vldssingen. Me vrouw J. had wat staan kijken van de klacht die de Vllsstagse zwager had in- C" end tegen dat schoppen en slaan het Huizense echtpaar. .Hij reed met zijn auto finaal op mij in. En daar van heb ik geen aangifte gedaan om dat ik dacht: dan houden we het binnen Se familie. Dan hoeft het niet verder aaar buiten te komen'. Mr van Empel kwam na nader te ztfn geïnformeerd over de achtergronden van het familie drama tot het opleggen van een boete van f 10. .Want formeel bent u fout ge weest'. Officier van justitie mr Lebret eiste een boete van 25. de voertuigen deelnemen. De praalwa gens mogen echter niet langer zijn dan vijf meter. Het slotstuk van de festivi teiten wordt een vuurwerk. i 19 juli tot 16 augustus. Het l>elangrijkste evenement van deze da gen zal nis gebruikelijk de kunst markt zyn, die gehouden wordt op de binnenplaats van het vroegere wees huis, waar tot eind augustus ook nog de Brueghel-expositie te zien is. Artistiek leider van de kunstmarkt Ben Kegge, die hoopt de kwaliteit v de markt wat omhoog te vijzelen. ,We willen een beetje met Middelburg con curreren', zegt hij. Iedereen kan meedoen met deze markt, maar tevoren zal aan de hand van de te verkopen kunstwerken een zekere se lectie worden toegepast. Het is de be doeling, dat het publiek op de kunst markt ook werkende mensen kan zien. Zo zullen er bijvoorbeeld pottenbakkers bezig zijn. De groep .Palet' zal de ate liers. die rond het pleintje liggen, voor het publiek openstellen. De kunstmarkt, waar ook een terras aanwezig is, zal fehouden worden iedere dinsdag, vrij- ag en zaterdag. Het is de bedoeling GOES De Goese politie en een aan tal weggebruikers leken donderdag niet zo erg gelukkig met de eorme tent en de grote wagens van liet circus Toni Boltini, die voor één dag de Goese markt en Ietsje meer dan dat, in beslag had den genomen. De jeugd en vele winke lende huisvrouwen bekeken de zaak veel vrolijker. Dit werd in de hand gewerkt door een sympathiek gebaar va.n de circus-direc tie, die de stalwagens met de openingen naar de straatkant had laten plaatsen. Zo konden voorbijgangers oog in oog staan met een groot aantal paarden en enkele goedige drommedarissen. Er was zelfs genoeg hooi voorhanden om de die ren te voederen. De gelegenheid werd door velen dan ook met beide handen aangegrepen. De circuswagens waren in de nacht woensdag op donderdag in Goes gearri veerd. Men heeft de tent niet onmid dellijk opgebouwd, zoals vroeger gebrui kelijk was. Dit bezorgde de rond de markt wonende mensen teveel overlast, zodat de gemeente hiervoor geen toe stemming had gegeven. Wel werd de zaak donderdag na de laatste voorstel ling opgebroken, omdat het circus van daag (vrijdag) twee voorstellingen geeft in Middelburg op ,De hof van Tange', Het optreden in Middelburg is voor dit seizoen tevens het laatste bezoek van circus Toni Boltini aan Zeeland. Het circusprogramma wordt dit jaar hoofdzakelijk gevuld door Tsjechische artiesten van het .Ceskoslovenske Cir- kusy'. Tijdens de ruim twee en een half uur durende voorstelling wordt in hoog tempo een omvangrijk program ma gebracht. Het Goese publiek bleek bijzonder ingenomen met het gebodene. Jammer was alleen, dat bij de middag voorstelling een aantal programma-on derdelen zonder aankondiging werden Ambt verlaten omwege celibaat Getuigenis afleggen nieuw priesterbeeld' MIDDELBURG In verband met de uitvoering van baggerwerkzaamheden zal de brugopening, het landverkeer over de draaibrug over het kanaal van Terneuzen ten noorden van Sluiskil ge- stramd zijn van woensdag 25 juni aan- de markt Odk fedurende twee avonden staamde te 20.00 oor tot donderdag 26 te openen. Op een van the avonden zal ;unj t,e goo uur dan een modeshow worden gehouden. Tijdens de toeristische dagen zal Goes Het verkeer aan beide zijden van het er weer op z'n feestelijkst uitzien. I)i- kanaal van Terneuzen zal worden om- r vGyin lachen de toeristen bij het betreden van tringsborden zal worden aangegeven, de plaats reeds toe. Ook het scheepvaartverkeer door het Iedere zaterdag zullen muziekkorpsen beweegbare deel van deze brug zal in voor vertier in de binnenstad zorgen, deze periode volledig zijn gestremd. Eén der hoogtepunten is de voetbalwed- strijd, de FÖ Twente zondagavond 27 Vaartuigen welke onder de oostelijke juli speelt tegen .Versterkt Goes', Op aanb™ê? kunnen doorvaren dienen de 22 juli wordt op dé kunstmarkt een te- aa"wi^ingen. gegeven door het perso- kenwedstrijd bussen elf lagere scholen van. de Pia!lt^e aanwezige ha- uit Goes gehouden Van iedere schoo vend enslvaarlu;gen. stipt op te volgen, doen drie leerlingen mee De winnende De onderzijde van de oostelijke aanbrug scholen krijgen van de GMC een schooi ,s Sele£en °P 675 meter boven normaal vens met een individuele prijs worden De doorvaantbreedte onder de oostelijke beloond. aanbrug bedraagt 20 meter. Kalme happening in Oostburg OOSTBURG ,Zijn jullie sto ned?', informeerde een al wat ou dere dame. Toen bleek dat hel liier toekomstige onderwijzers en onderwijzeressen betrof, was de reactie: ,Doar betalen wij dan onze belastingen voor'. Dit alles was het gevolg van de op voering van het toneelstuk ,Mo- rituri' van Hugo Claus donder dagavond onder de luifel van het gemeentehuis te Oostburg. Dc opvoerenden waren een twintigtal leerlingen van de derde klassen van de rijkskweekschool te Mid delburg. Ongeveer zestig leerlingen bren gen momenteel een week door in het oecumenisch vormingscen trum Hedenesse' te Oadzand. .Men houdt daar een werkweek met als thema .Zeeland in ont wikkeling'. Het initiatief om het toneelstuk van Claus op te voe ren voor het gemeentehuis te Oostburg staat evenwel los van dit thema. Het idee tot deze openluchtop- voering was van de leraar mr drs A. J. M. Visser. Het stuk ,Mori- turi' had men al eens eerder ge speeld (de spelers zijn allen lid van de vrije expressiegroep van de school) tijdens het popfestival te Middelburg. Het spel was in gestudeerd onder leiding van de heer F. Schepers, die de spelers evenwel zoveel mogelijk vrij liet. De leerlingen maakten er donder dag een hele happening van. 's-Middags reed men met een ge luidswagen die experimentele mu ziek ten gehore bracht door Oost burg, terwijl tevens toespraakjes werden gehouden om de mensen attent te maken op het gebeuren van die avond. Voor de aanvang van het ongeveer een half uur durende toneelstuk took het ge zelschap in optocht door de stad. vooraf gegaan door de drumband van de harmonie. Verschil lende jongens en meisjes hadden hun gezicht met felle kleuren beschil derd. Er werden spandoeken mee gevoerd die, beschilderd waren met leuzen als: .leeft u graag?', daarmee een tipje van de sluier oplichtend van de inhoud van het Stuk, Er was ook nog sprake van een kitsch-conservatorium, maar dit werd achteraf als minder ge slaagd beschouwd, daar men hier voor medewerking van het pu bliek had willen hebben. Die bleef ecftteT- achterwegena een eenvoudige ontkledingsscene op de trappen van het gemeentehuis begon de opvoering van .Moritu- ri'. Dit stuk wil eén protest zijn tegen de oorlog in het algemeen. Helaas was de tekst niet altijd even goed te volgen. Er werd op indringende wijze gespeeld, waar bij men zich ook rechtstreeks tot het publiek wendde. De belang stelling was vrij redelijk. Na af loop kregen de spelers wel wat reacties te horen. Over het al- femeen bleek het publiek e- oeid te zijn door het spel, maar men had het niet altijd even goed begrepen. De spelers vonden de houding van het publiek tijdens de opvoering vrij passief. Deze passiviteit bleek al eerder toen men 's-middags een bezoek bracht aan enkele scholen in Oostburg met het verzoek of de leerlingen 's-avonds voorzien van bijvoor beeld deksels zich bij de optocht wilden aansluiten Daar werd echter nauwelijks gevolg aan ge geven. Men was wel zeer te spre-, ken over de spontane medewer king van de burgemeester van Oostburg, de heer J. L. van Leeu wen, die 's-avonds ook een kijkje kwam nemen. Onder de aanwezi gen bevonden zich enkele zeer en thousiaste toeschouwers. Dat kan ertoe leiden dat de spelers nog enkele opvoeringen op het pro gramma krijgen, waarschijnlijk een te Breskens en misschien ook een te Dordrecht. f ADVERTENT! F GOES Pater H. Tiemessen CssR, oud-kapelaan van de r-k parochie in Goes, (tic per 1 juni jongstleden het priesterambt heeft, verlaten vanwege de celibaatsverplichting, heeft; donderdag middag afscheid genomen van het on derwijzend personeel van de r-k lagere scholen in Goes. Pater Tiemessen gaf, roals men weet, s ier jaar catechese op de Goese r-k scholen en sinds een jaar ook op de lagere scholen in de Zak van Zuid-Beveland (Heinkenszand, K waden- (lamme, 's-Heerenhoek en in Hansweert. De laatstgenoemde plaatsen kwamen er vorig jaar bij in het kader van een etreekzielzorgplan door een priester- team. waarvan pater Tiemessen deel uit maakte. Het afscheid van de onderwij zers en onderwijzeressen van de lagere Jcholen en de blo-school in Goes vond s in de Marineschool. De heer P. J d. Dries.'-hoofd van de Caspar Ber- seschool bood de scheidende pater een cadeau aan en zei. dat men veel waar dering had voor het werk van de heer Tiölnessen de afgelopen vier jaar. Hij roemde de didalctische vormgeving ran de catechese, en de vernieuwingen, die de heer Tiemessen tot stand had gebracht in zijn werk. Pater Tiemessen, die zo'n tien jaar ervaring in het pastoraal werk heeft, «i in zijn afscheidswoord dat een der gelijke officieel afscheid, een paar jaar geleden niet denkbaar zou zijn voor Ie mand, die omwille van de celibaatsver plichting gedwongen was het priester «nbt te veriaten. ,Men zag hem meer els een deserteur, die verraad pleegde Jan de kerik'. Het Goese afscheid betekende voor hem een meer positieve benadering van een noodgedwongen ambtsverlating', groei naar een nieuw priesterbeeld, barbij de priester niet meer iemand udie uit de wereld wordt genomen, we reldvreemd is, een soort supermens bo ren de gelovigen, maar meer een priester meals gelovig mens zich geroepen voelt te getuigen vanuit heel z.jn geio- ng mens-zijn en ook gehuwd-zijn van een chrsiten in deze wereld'. Pater Tie- lessen wees erop. dat het niet alleen gaat om het celibaat, maar om een aieuw kerkbeeld en een nieuw priester- ajn, ,Om tot dit nieuwe priesterbeeld te komen, dus ook het gehuwd priester zijn is het nodig dat er zulke mensen zijn als ik, die door een stuk van hun leven getuigenis afleggen van het nieuwe beeld', aldus flater Tie messen. Pater Tiemessen zei de waarde van het celibaat te erkennen, maar rtiet voor •miereen. Het speet hem, dat veel oude ra mensen de nieuwe ontwikkelingen nog B|6t kunnen verwerken en zich pijnlijk getroffen voelen en c.' de bisschoppen •'an Nederland zo we g g toor vinden •aj Romeinse instant aardoor zij jj*' bekwame krachten dreigen te ver- Pater Tiemessen zei nog over de cateche- uache arbeid op de Bevelanden, dait men aanvankelijk veel moeilijkheden van buitenaf had ondervonden, maar dat "•tn desondanks samen de juiste weg had gevonden, en dat de teamgeest was gegroeid, nodig voor moderne cateche se. ,lk zou graag dit catechetisch werk el ders voortzetten, maar ik weet niet of ergens het klimaat wordt gevonden waar ik als gehuwd catecheet iets kan brengen van de blijde boodschap aan kin deren, ouders en schoolpersoneel'. Neem een paar van die verrukkelijke tabletten mee. Koninklijke Droste kwaliteit, melk, puur of sin?asappelsmaak. Probeer mint-crunch, nieuwe smaak, heerlijk fris. MIDDELBURG Twee uur nadat hij op de Nieuwe Vlissingseweg ter hoogte van de Ab'eelseweg bij een aanrijding ernstig gewond was geraakt, is gisteren de 79-jarige G. Barentsen uit Souburg overleden. De man stak omstreeks kwart voor vijf met zjjn fiets de hoofdrjjbaan over; op dat moment naderden uit de richting Middelburg twee auto's, resp. bestuur door E. van de L. uit Gissin gen en I. A. uit Vrouwenpolder. De laat ste was net aan een inhaalmanoeuvre be gonnen. werd door de wagen van A. gegrepen. De in zorgwekkende toestand verkeren de man werd naar het Gasthuis te Mid delburg vervoerd, waar hij omstreeks ze ven uur 's avonds aan de opgelopen ver wondingen bezweek. De auto van A. kwamen tegen een boom tot stilstand. De bestuurder bleef ongedeerd. (Foto PZC) .Schooltoets maakt schoolkeuze-advies niet overbodig' VLISSINGEN De Zeeuwse stichting voor beroepenvoorlichting en school- en beroepskeuzevoorlichting wyst er In haar jaarverslag over 1968 op dat de schoolclub de adviezen van de stichting niet overbodig maakt. Volgens de stich ting is er een wezenlijk verschil tussen de schooltoets en de schoolkeuze-onder zoeken verricht door de stichting. ,D© schooltoets heeft ten doel de kennis en het inzicht van de leerlingen te pel len, teneinde zonder toelatingsexamen' tot plaatsing in de brugklas van het voortgezet onderwijs over te gaan. De: schoolkeuze-onderzoeken echter, zijn1 meer gericht op het adviseren van de ouders teneinde voor hun kinderen de meest geschikte studiekring te bepalen, waarbij niet alleen de zuivere kennis op de voorgrond staat, mar' ook andere factoren als geaardheid en karakter structuur, die bij de keuze van het voortgezet onderwijs van groot belang zijn. tot uiting komen', aldus het ver slag. Het verslag zegt verder, dat het totale aantal van de verrichte onder zoeken in 1968 niet sterk afwijkt van dat van 1967. ,Het bestuur vraagt zich wel af of in de toekomst deze ontwik keling stabiel zal blijven', alldus de stichting. Voor wat betreft de lagere scholen werden 733 adviezen verstrekt voor leerlingen van 55 scholen, voor wat betreft ulo-scholen waren er 133 advie zen en bij de middelbare scholen 147 adviezen. In totaal werden 1013 advie zen uitgebracht tegen 1130 in 1967. Het bureau te Goes verstrekte verder particuliere adviezen. MIDDELBURG De stichting Vrije tijdscentrum Middelburg ook wel Provada genoemd zal zaterdag middag open huis houden voor de jeugd uit Middelburg en omstreken. Dat ge beurt in het gebouw, waarin tot voor kort Het Stuivertje was gevestigd, te genover de Lange Jan. Zaterdagmiddag om twee uur zal er in dit gebouw waarin het Vrijetijdscentrum zal wor den gevestigd, een openbaar gehoor worden gehouden om Ideeën op te doen voor het gebruik van het gebouw. De aanwezigen tijdens het openbaar ge hoor kunnen uit de doeken doen. wat hun ideeën zijn over de mogelijkheden, die een vrije tijdscentrum moet bieden Tevens zullen degenen, die zaterdag middag aanwezig zijn, een dagelijks be stuur kiezen, dat zal worden belast met de uitvoering van deze wensen. Het ge bouw bij de Lange Jan wordt momen teel verbouwd. De stichting heeft in totaal honderdduizend gulden aan sub sidie gekregen. Hierin is ook de aan koop van het gebouw begrepen. Op de begane grond komt er een grote ruim te, waarin het meubilair zal bestaan uit rechthoekige blokken, die kunnen worden benut als tafels en stoelen, maar waarvan men ook een podium kan bou wen. Het plafond is over een vrij grote oppervlakte uitgebroken en vanaf een balustrade kan men een blik werpen in de bendenzaal. Op de eerste verdie ping bevinden zich behalve een bar en leen keuken nog een aantal ruimten, waarvoor nog geen definitieve bestem ming is gevonden. Zaterdagmiddag zal dat wellicht aan de hand van de re acties van de jeugd gebeuren. Botsing Biezelinge één gewonde EZELINGE Op de kruising Hoofd- aat-Marktplein te Biezelinge botste tiderdagmiadag omstreeks half twaalf bromfietser op een bestelauto. De nog jeugdige berijder van de bromfiets, M. A. V, uit Biezelinge liep daarbij dus danige verwondingen'op. dat hij met een een bestelauto. De bromfiets, ïarbij dus danige verwondingen'op, dat hij met een ambulance naar het ziekenhuis ,Berg- zicht' te Goes moest worden overge bracht. Het ongeluk gebeurde, doordat V. geen voorrang verleende aan de van rechts naderende bestelauto, bestuurd door A. A. B. uit Biezelinge. De brom fiets werd geheel vernield. De bestelau to werd licht beschadigd. Dokter I. J, Risseeuw verleende eerste hulp. Examens voor kleuterleidsters Bij het aan de rijksopleidingschool voor kleuters te Middelburg gehouden exa men voor de akte A (leidster) slaagden: Etty Meliefste Middelburg; Simkje Metz Vlissingen; Anneke Proos Goes; Elly Risseeuw Cadzand; Mar jo lie Schipper Vlissingen: Marijke de Smit Biervliet: Astrid Verhage Gissingen; Hannie Ver hagen Vlissingen; Riet Zwagemaker Tholen. Twee kandidaten werden afge wezen. Het examen wordt voortgezet. Voor het mulo-examen A te Bergen op Zoom slaagden de volgende leerlingen van de Rehooothschool te Krabbendijke. de daim es: L van Noordennen, Krabben dijke; W, Haimelinck, Bath; W, Langen- dijk, Krabbendijke (zonder m-dden- standsdiploma); C. Veerhoek, Krabben dijke; J. Traas, Krabbendijke. de heren: D Don, Krabbendijke; P. Schrier, Krab bendijke; A. Schouwenaar, Krabbendij ke; L. Koeman, Krabbendijke; C. van Velzen, Krabbendijke; Joh. Oostdijk. te Kruiningen (zonder middenstandsdiplo- NA JAREN VAN VERBOUWEN AANSTAANDE DINSDAG AARDENBURG. Volgende week zal het gemeentelijk mu seum in Aardenburg officieel worden geopend. De opening komt weliswaar als mosterd na de maaltijd, omdat het museum aan de Marktstraat reeds een jaar voor het publiek toeganke lijk is. Inmiddels is men met de inrichting van het pand zo ver gevorderd, dat men aan officieel openen toe is. Ir J. A. Trimpe Burger, wetenschappelijk hoofd- zelf graag nog een aantal maan den gewacht om de puntjes op de i te zetten. 'n 1963 kocht dc gemeente een pand aan de Marktstraat, dat het oude museum, gevestigd in een brand weerkazerne. moest gaan vervan gen. De binnenkant van dit pand heeft in de loop der jaren een gron dige restauratie ondergaan. In één keer kon het niet, omdat de finan ciële middelen van de gemeente niet toereikend waren. Een doolhof van alkoofjes, kamertjes en hokjes moest worden gesloopt en heeft plaats gemaakt voor een indrukwekkende tentoonstelllngruimte twee ruime zalen gelijkvloers en een bovenzaal, .r iTimpe Burger was belast met de Indeling van het museum. Hij heeft de verschillende museumstukken, voornamelijk afkomstig van opgra vingen in Aardenburg, op een over zichtelijke wijze gerangschikt. Vori ge week maakte de Museumdag, ver eniging van museumdirecteuren in Nederland, haar compliment over de geslaagde didactische opzet. Na het betreden van de rustieke hal, gaat men de grote zaal binnen, die is in gericht met vondsten uit de prehis- torie en de Romeinse tijd. Op deze afdeling hangen ook foto's van de opgravingen rond de St-Baafskerk. die er voor zorgen dat het verband tussen vondst en opgraving niet zoek- raiakt. Jaarna betreedt men de tweede, iets kleinere zaal. waarin zich aardewerk uit de middeleeuwen bevindt. Een van de fraaiste voorwerpen van deze afdeling is een schaal, waarop een erotiscne voorstelling is afgebeeld. De bovenverdieping ts gereserveerd voor de afdelingen paleonthologie en archeologie. Tevens zijn er een schel pencollectie en een verzameling ste nen uit het eigen materiaal van de heer Trimpe uitgestald. 0„ ie toto een ftidruk van liet Voort» teeft me» oog ptaoen om de sfeeraolie Interieur van Uit Aar- keuken Het pand een 16de eeuw» - aanzicht te geven. De tuin van het museum heeft een aparte bestem- VEERE. Tot 20 juli is in het museum ,De Schotse Hui zen' een tentoonstelling te zien van werk van de schil der-graficus Dick van Luijn uit Utrecht. In één van de za len van ,De Schotse Huizen' die door inrichting en sfeer op zichzelf al een be zoek waard zijn is een vijftigtal werkstukken bijeen gebracht van de nu ruim 60- jarige kunstenaar, etsen, lino-etsen, gom-etsen, kleur etsen en aquarellen- Van Luijn leert men uit deze ex positie kennen als een .gedreven' noch .bezeten' artiest, maar als een soliede, integer kunstenaar, dïe met een grote liefde voor sfeer en herkenbare vormen een uiteenlopend aantal meest gra fische technieken beoefent. Iedere techniek is voor hem een nieuw experiment en dat experi menteren was voor hem mede een verkenning van oude, in onbruik geraakte technieken. De gom-ets (de hierboven afgebeelde .Boom gaard in de winter' is hiervan een fraai voorbeeld) werd bijvoor beeld ook door Hercules Seghers beoefent. Van Luijn beperkt het experiment tot de techniek Bij hem behoud de vorm, het object zijn functie, een boot op het strand blijft bij hem een boot. in een serene, sfeerrijke vertelling Geen deformaties dus, zelfs geen abstraheren, maar de pure vorm. die bij vluchtige observatie sim pel, bij aandachter beschouwing geraffineerd is vastgelegd. In de Schotse Huizen maakt men ken nis met een Van Luijn, die lacht om de mode- een gevoelig, talent vol graficus en aquarellist, die wars van alle invloeden zijn ei gen weg gaat. Het pad is hem vertrouwd, hoewel een enkele voetstap in uitgesleten stenen ia gezet. Dat levert dan weer werk stukken op van een zeer uiteen lopend gehalte, van dieptepunten tot hoogtepunten. Die hoogtepunten en vooral de sympathieke, eerlijke indruk die de expositie maakt, rechtvaardi gen een bezoek aan de Schotse Huizen. De hoogtepunten: ,Het oude hek', een weinig opvallend, maar vertederend etsje, de ets .Schelpen op het strand', die uit munt door de prachtig doorwerk te detaillering, de ets .Oude din gen' en de rembrandtieke etsen (Ruïne' en .Roofvogel'. De kleur etsen maken een zwakkere in druk. zoals ook enkele aquarellen ,De Lek bij Ganen' is er een voorbeeld van. wat naast het ni veau van de tentoonstelling val len. Enkele linosneden zijn inte ressant, omdat ze, door techniek en vlakverdeling verwantschap suggereren met de oude Japanse houtsnede. Een voorkeur derhalve voor Van Luijns etsen, hoewel hij in een drietal aquarellen, ,In de bergen'. .Planten en stenen' en .De trap' een hoge graad van ver fijning bereikt; .De trap', dat in Zuid-Frankrijk ontstond, ademt bij een subtiel, beheerst kleurge bruik de feestelijke stemming van zon en zuidelijk licht. Dick van Luijn is leerling ge weest van de kunstnijvernei os- avondschool in Utrecht, waar men hem later als leraar terugzag. Te Parijs bezocht Van Luijn de vrije academie. Na de Van Luijn-expositie wordt op 24 juli in de Schotse Huizen een ten.oonstelling ge opend van de Amsterdammer Cees van IJsseldijk, onder meer bekend als portretschilder. denburgse mu-seum, (Foto PZCi ambtenaar van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemon derzoek en conservator van het museum is van mening dat de opening er we! hoort, maar had oudheidkundig bodeiponderzoek te recht gekomen, is druk bezig er een kruidentuin van te maken, waar hij tevens wilde flora voor uitsterven wil behoeden. Naast de St-Baafs kerk kan dit museum uitgroeien tot een toeristische atractie van West- Zeeuwsch-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7