MOEILIJKHEDEN ROND NIEUWE FRANSE REGERING Federatie eist kunstnota van mej. Klompé Minister Klompé weigert vergunning voor sloop oud Ylissings stadhuis Nixon: in augustus nieuwe beslissing Pompidou officieel president Touwtrekken om de portefeuilles Meer troepen uit Zuid-Vietnam: Utrechtse studenten willen nog 24 uur discussiëren Hts-ers krijgen .ine! vóór naam TIEN CENT PER UUR MEER BIJ GRASS0 Nixon biedt Rey excuses aan Ultimatief manifest kunstenaars Niet langer wachten dan derde dinsdag' Stoornis 212e jaargang - no. 140 PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 juni 1969 OlrMll* H V Bah. Ml) <an C V Provincial* Zaouw»* Co iur. VII»., W.ljtr. S6-60, tal. 3144 (big red. 3308, i 01186*384* np'2731). Middelburg, Markt SI.Tal. 78S1 (bit rad. J078/316sTadv. 2375) Gota, Grol* f oer mm Min oer adv t 3.33 ln»« mad 2U, tarief Klein* adv (man 8 regel.) 37 ct per regel (min. t WASHINGTON (RTR, AFP) - President Nixon heeft donderdag op een persconferentie verklaard in augustus een beslissing te zul- nemen over verdere terugtrek- g van Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. De omvang van de terug te trekken eenheden hangt af van de mate van gevechtsge reedheid van het Zuidvietnamese leger en van eventuele vooruitgang op het vredesoverleg in Parijs. De president hoopt de troepenterugtrek king sneller te doen verlopen dan is voorgesteld door oud-minister van de fensie Clark Clifford, die nog voor het eind van dit jaar 100.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam wiil halen, en de rest van het Amerikaanse contingent voor ht eind van 1970. Nixon sprak lijn teleurstelling uit over het uitblij ven van een Noordvietnamese reactie op zijn besluit, 25.000 man Amerikaan se troepen uit Vietnam terug te trek- ffat de vredesbesprekingen betreft, hoopt Nixon binnen twee tot drie maan den vooruitgaing en concrete besprekin gen te kunnen waarnemen. Hij zei niet pessimistisch gestemd te zijn over resultaat van de onderhandelingen. Amerika hoopt tussen 31 juli en 15 augustus besprekingen met de Sow- jet-Unie te beginnen over wederzijdse vermindering van de kernwapenar senalen. Minister vas buitenlandse zaken William Rogers heeft dit vol gens Nixon aan het Kremlin meege deeld, maar nog geen antwoord ont vangen. .Us mogelijke plaatsen voor het houden van de besprekingen noemde Nixon We nen en Genève. Hij zei bereid te zijn de besprekingen naar elke andere plaats te verleggen die voor beide partijen aanvaardbaar is. Nog voor opening van het gesprek met de Russen zullen de Amerikanen overleg plegen met hun hondgenoten, zö verzekerde de presi- UTRECHT (ANP) De Utrechtse stu denten die woensdagavond besloten het academiegebouw 24 uur lang tot diseus- liecentmm te maken hebben donderdag avond tijdens de plenaire zitting te ken- gegeven de discussies nog eens 24 e willen verlengen. De curatoren hadden daarvoor vannacht evenwel nog geen toestemming gegeven. Donderdag is intensief gediscussieerd over allerlei kwesties inzake de universi teit. Hoewel tijdens een hearing (waar de commissie bestuursvorm verslag uit bracht van de donderdag gehouden ver gadering) slechts 100 studenten aanwe- ng waren was de aula 's avonds weder om stampvol. De bijna 1000 studenten namen een aantal moties met grote meerderheid van stemmen aan. werd een motie aangenomen van de rkgroep benoemingsprocedure waarin o,m. wordt gesteld dat de beslissingen voor de benoeming van hoogleraren door ledereen moet worden genomen die bin nen de betrokken studierichting werk- raam is. Vandaag in de krant... Investeringen DE NV HAVEN van Vlissingen verwacht dat dit jaar grote inves teringen nodig zijn om de kade in het Sloegebied tot exploitatie te kunnen brengen. (pagina 2) Onderwijsnota DE DEMOCRATISERING VAN HET onderwijs zal op den duur een gunstiger jongeren-aanbod op de arbeismarkt ten gevolge heb ben. Dze toekomst schetst minis ter Veriniga in zijn nota .democra tisering van het onderwijs.' (pag 3). Ontheffingen MINISTER DE BLOCK HEEFT de eerste ontheffingen van de prijsstop verleend. Dit is geen aanloop voor een opheffing van de stop. (pag. 11). Hereniging EEN IN 1933 GEADOPTEERDE dochter vond na een speurtocht van 20 jaar haar echte moeder in Engeland terug. (pag. 11). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 11 Zeeuws nieuwspag. 2, 5 en 7 Sport: pag 13 Radio-tv: pag. 17 Financieel nieuws: pag. 19 CO LOM BE y-LES-DE UX-EGL1- SES: Ex-president De Gaulle en zijn vrouw zijn in Frankrijk te ruggekeerd, op tijd om ging van Pompidou als president van Frankrijk mee te maken. Op de jolo: vriendelijk de omstan ders groetend, arriveerde het echt- oaar. (Van onze correspondent) PARIJS Gistermiddag vijf uur is Georges Pompidou officieel tot de 19e president der Franse republiek uitgeroepen. De eer van de proclamatie was de president der constitutionele raad, Gaston Pa- lewsky, toegevallen, die nog eens de stemmencijfers ophaalde die by de laatste verkiezingen waren uitgebracht. Alle leden van dit hoge lichaam waren bij de plechtigheid aanwezig op generaal De Gaulle als oud-president na, die vrijwel op datzelfde moment hoog in de lucht Parijs overvloog op weg van Ierland naar zijn buitenhuis in Colombes- des-Deux-Eglises. DR LINDT AFGETREDEN GENÈVE (DPA-RTR) De algemeen missaris voor de hulpactie, in Nige ria en Biafra van het Rode Kruis, dr August Limit, is donderdag als zodanig afgetreden. Lindt was enige dagen ge- i 'tot .persona non grata' verklaard door de Nigeriaanse autoriteiten wegens politieke inmenging in de Nigeriaanse aa ngelegenheden. President Pompidou zal vandaag zij.n in trek nemen in het Elysee waar het in terim-staatshoofd, Alain Poher, met wie hij tijdens de verkiezingscampagne zul ke scherpe degens heeft gekruist, hem de macht officieel zal overdragen. Nadat Georges Pompidou als kandi daat in de verkiezingscampagne zijn sterkste argument misschien nog wel onttrok aan de belofte dat met hem als president, de republiek zonder horten of stoten haar leven voort zou kunnen zetten, blijkt de sa menstelling van de nieuwe regering toch al allerminst van een leien dak je te gaan. Touwtrekken Om de voornaamste portefeuilles wordt, in de stijl van de vierde zo niet van de derde republiek tussen de verschillende stromingen en clans van het gaullisme grimmig touw getrokken, waarbij de po sities van Michel Debré. Antoine Pinay, Giscard d'Estaing en Edgar Faure in het bijzonder op het spel staan. De 76- jarige conservatieve oud-premier Antoi ne Pinay, ook wel de-man-met-het-klei ne-hoedje genoemd, is gisteren succes sievelijk door de premier en forma teur Chaban Delmas en door pre sident Pompidou persoonlijk ontvangen, maar 'n definitief antwoord op de invita tie de portefeuille van financiën onder zijn beheer te nemen, heeft hij nog beraad gehouden. Pinay, die dior de grote en de kleine bezitters dat is een hoog percentage der Fransen op handen wordt gedra gen, wenst een drastisch bezuinigings programma door te voeren, dat inder daad niet helemaal beantwoordt aan al le beloften die de nieuwe president tij dens de verkiezingscampagne als een vroegtijdige Sinterklaas als pepernoten om zich heen had gestrooid. Die saneringisimaatragelen kwamen heer Pinay nog urgenter voor nu de Amerikanen en de NAVO Frankrijk juist opnieuw hebben herinnerd aan een achterstallige rekening van een dikke 5 miljard franken als «chadevergoedang voor het materiaal dat zij in dit land. twee jaar geleden op bevel van generaal De Gaulle, hadden moeten achterlaten. Europeaan' Voorts wil Pinay een man a!an het hoofd van buitenlandse zaken die streeft naar een Verenigd Europa omdat hij van een .Europeaan' steun verwacht voor zijn eigen economische beleid. De orthodoxe gaullisten, een nogal Invloedrijke groep, willen echter Debr* handhaven ails mi nister van buitenlandse zaken. Zij zien in Debré een politicus die de buitenland se politiek van De Gaulle zal voortzet ten. Pinay heeft als minister van finan ciën een zeer groot aandeel gehad in Frankrijks economisch herstel tussen de jaren 1958 en 1960. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris mr J. H. Grosheide van onderwijs en wetenschappen heeft in beginsel be sloten, dat aan afgestudeerden van ho gere technische scholen (hts) de titel .ingenieur technische academie' wordt verleend, afgekort tot ,ing' voor Dit blijkt uit het antwoord, dat staatssecretaris geeft op vragen van het tweede-kamerlid drs M. Dijkstra van d'66. Over de .vettelijke voorzieningen wordt nog met do ministers van justitie en van landbouw en visserij nader over leg gepleegd in verliand met de ver lening van de titel en de strafrechtelij ke bescherming ervan. Staatssecretaris adviseert: ,OP ZATERDAG 28 JUNI DOOR WEST-DUITSLAND REIZEN' DEN HAAG (ANP) Als gevolg van het samenvallen van het begin van de vakanties in Nederland en in de Westduitse deelstaten Bremen, Hamburg, Neder-Salcsen en Sleeswijk Holstein, in het weekeinde van 27 tot 30 juni 1969, valt op deze dagen een bijzonder grote verkeersdruk te te verwachten op de Duitse wegen, vooral op de noord-zuid verbin dingen. Teneinde een vlotte doorstroming van het vakantieverkeer per auto zoveel mogelijk te bevorderen zijn staatssecretaris Keijzer van ver keer en waterstaat en de Duitse verkeersminister Leber overeengeko men, aan de Nederlandse toeristen, die het plan hebben in dat week einde per auto naar of door West-Duitsland te rijden, te vragen zoveel mogelijk op zaterdag 28 juni te reizen. De Duitse bondsregering zal de Duitse vakantiegangers adviseren op zondag 29 juni of op een later tijdstip op reis te gaan. DEN BOSCH (GPD) Al de werknemers van Grasso, die val len onder de metaal-cao, zullen met ingang van deze week een loons verhoging van 10 cent per uur ontvangen. Gistermorgen, toen bij Grasso's Koninklijke Machinefa brieken in Den Bosch, een staking uitbrak, eerst door een kleine groep, maar later gesteund door alle 250 personeelsleden, werd reeds bekendgemaakt dat er al on derhandelingen met de vakbonden gaane warfen- De directie van het bedrijf was reeds woensdagavond in gesprek gegaan met de vertegenwoordigers van het NW, St-Eloy en vertegenwoordigers van de Bond van Katholiek Leidinggevend Per soneel. Ondanks deze bekendmaking wilden de stakers een snellere oplossing van hun eis tot loonsverhoging en ze weigerden in eerste instantie het werk te hervat ten. Later werd, mede namens de on dernemingsraad, toegezegd dat men de vakbondsafgevaardigden voor een direct gesprek zou uitnodigen. Hierna gingen allen weer aan het werk en was dus de staking om tien uur gistermorgen afge lopen. BRUSSEL (ANP) President Nixon heeft in een brief aan Jean Rey, de voorzitter van de Europese Commissie in Brussel, zijn excuses aangeboden voor een gemiste afspraak tijdens Reys re cente bezoek aan Washington. Rey heeft vorige week in de Verenigde Staten besprekingen gevoerd over de wederzijdse betrekkingen met een aantal Amerikaanse autoriteiten, waaronder de minister van landbouw, Stans, en AMSTERDAM (GPD) Minister Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft don derdag een manifest ontvangen, waarin de Nederlandse vereniging van beroepsverenigingen van kunstenaars op grond van het groeiend onbehagen onder de kunstenaars met klem aandringt op een spoedige en duidelijke uit eenzetting van het regeringsbeleid op het gebied van de kunst. Naast dit verzoek om een kunstnota zijn in het manifest een aantal andere wensen en verlangens neergelegd. ,Ons manifest heeft een ultimatief ka rakter', aldus de voorzitter van de fe deratie, de heer J. Kassies. 'Wij blijven de voorkeur geven aan een nauwe sa menwerking met het departement van CRM, maar ik kan me voorstellen dat als de derde dinsdag van september voor ons teleurstellend uitvalt, wij onze verantwoordelijkheid zien veranderen in een medeplichtigheid aan een beleid dat tekort schiet en dat wij ons dan genoodzaakt zien ons terug te trekken uit bijvoorbeeld alle subsidiecommissies' Niets gedaan' De federatie omvat circa 3500 kunste naars die lid zijn van de aangesloten verenigingen. Als primaire taak ziet dej federatie het inzetten voor de cultuur-! politiek. In 1964, in 1967 en m 1968 is in de nota's de minister duidelijk] gemaakt hoe men die cultuurpolitiek) wil zien gewijzigd. Maar er gebeurde niets of te weinig. Voorzitter Kassies: ,Vele decennia heeft Nederland niets (Zie slot pag. 11 kol. 3) program stond ook een bezoek aan >n, doch deze moest verstek laten gaan. De Amerikaanse ambassadeur in Brussel heeft donderdagmiddag Rey bezocht en Nïxons brief met excuses overhandigd, naar verluidt om te onder strepen dat geen enkele kwalijke be tékenis moet worden gehecht aan het missen van de afspraak door de Ameri kaanse president. R1AD LIET WEINIG LOS DEN HAAG (GPD) De persconfe rentie die de Egyptische minister van buitenlandse zaken Mahmoud Riad, gis termiddag in Den Haag belegde, heeft geen enkel concrete uitspraak opgele verd over de recente ontwikkelingen in zake de problematiek van het Midden- Oosten. De minister, die een driedaags bezoek aan Nederland brengt, omzeilde .handig de vele vragen over het bezoek, dat de Russische minister van buitenlandse za ken dezer dage.n aan Cairo bracht, over- de Amerikaanse suggesties om tot eer oplossing van de problemen in het on derhavige gebied te komen en over de vooruitzichten van de besprekingen die de grote vier voeren. Minister Luns ont kende gisteren overigens dat Washing ton bepaalde vredesvoorstellen had ge daan. Welingelichte kringen' echter, hebben verkondigd dat het juist deze Amerikaanse voorstellen die tot op heden niet openbaar zijn gemaakt waren, die Gromyko met Nasser heeft besproken. n de PZC van gisteren is uit- voerig uiteengezet, dat er in Nieuw- en Sint Joosland nogal kritisch wordt geoordeeld over het beleid van het Middelburgse gemeentebestuur, voor zover het de woonkern Nieuwland betreft. Afgezien van de vraag of deze kritiek gerechtvaardigd Is, is het be staan ervan een feit waar men niet om heen kan. Het duidt er op, dat de bevol king van Nieuw- en Sint Joosland zich (nog) niet opgenomen voelt in het gro tere verband van de gemeente Middel burg. Daardoor ontstaan communicatie stoornissen en die kunnen allerlei verve lende gevolgen hebben. In de bewuste woonkern gaat namelijk een sfeer ont staan van ,wij-hangen-er-maar-blj', men voelt zich tweederangs, terwijl daaren tegen het gemeentebestuur er in gemoe- overtuigd is dat het toch alles doet wat nodig is. In een dergelijke ver houding tellen concrete feiten uit de be-a leidssfeer vaak minder dan de emoties. Er zijn twee partijen in deze kwestie, het gemeentebestuur en de bevolking. Op die laatste groep moet óók worden gewezen, want er ontstaat zo snel de neiging om uitsluitend met de vinger be schuldigend naar het gemeentebestuur te wijzen. De bevolking van Nieuw- en Sint Joosland mag niet vergeten, dat zij even goed in nieuwe verhoudingen moet leren denken en optreden als dat van het gemeentebestuur Middelburg dient te worden gevergd. In een kleine gemeen te als Nieuwland vroeger was lag de re latie tussen bevolking en plaatselijk be stuur heel eenvoudig: iedereen kende er alle raadsleden bij naam en toenaam en als het zo uitkwam zei deze of gene in woner wel eens aan een hem bekend raadslid hoe er over bepaalde onderwer pen werd gedacht. Zo nodig hield men de burgemeester staande om bepaalde wensen te brengen of men sprak een wet houder bij een feestavond van een of andere vereniging. Dergelijke contacten zijn nu niet meer mogelijk: het gemeen tebestuur zetelt in Middelburg en dat is nu eenmaal ,de stad'. Gevolg: men gaat zich achteruitgesteld voelen zonder de weg naar het stadhuis te vinden. En dat nu lijkt ons een verkeerde houding: ook de bevolking van een opgeheven gemeen te moet in nieuwe verhoudingen leren denken en dient niet te aarzelen om con tact met het gemeentebestuur op te ne men, ook al gaat dat nu op een andere, minder informele manier dan vroeger, De stichting van een wijkvereniging in Nieuwland zou in dit opzicht - zoals uit het voorbeeld St-Laurens blijkt - een be langrijke stap voorwaarts zijn. De bevol king zelf dient echter initiatieven te ne men, die aan de nieuwe verhoudingen zijn aangepast. VOORSTEL B EN W: IN BEROEP BIJ DE KROON Gemeente kan echter kosten verplaatsing niet zelf betalen VLISSINGEN B en w van Vlissingen hebben de raad machtiging gevraagd op grond van artikel 26 van de monumen tenwet in beroep te gaan bij de kroon tegen de beschikking van de minister van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk, van 16 mei jl., waarby wordt ge weigerd vergunning te verlenen voor de sloop van het oude stad huis op de Houtkade, dat een beschermd monument is. B en w zeggen in hun toelich ting aan de raad dat zij het be treuren met dit voorstel te moe ten komen, omdat zij er ook de voorkeur aan zouden geven het oude stadhuis te verplaatsen, indien hiervoor een voor de ge meente aanvaardbare oplossing gevonden zou kunnen worden. Om te voorkomen dat de ter mijn binnen welke tegen de mi nisteriële beschikking in beroep kan worden gegaan, verstrijkt, is het noodzakelijk dat bij de kroon beroep wordt ingesteld. B en w kunnen de raad wel meede len, dal inmiddels met de minister zal worden overlegd over een te tref fen regeling. Indien een ook voor de gemeente aanvaardbare financiële regeling alsnog tot de mogelijkhe den zou blijken te behoren, kan dan altijd nog desgewenst op het inge stelde beroep, voorzover nog niet af gehandeld, worden teruggekomen. Op 22 nov. jl hadden b en w aan minister Klompé in een schrijven verzocht vergunning te verlenen voor de sloop van het oude stadhuis. Ge let op de zeer belangrijke positie in economisch opzicht, welke de NV Kon. Mij ,De Schelde' in Vlissingen inneemt, zijn b en w namelijk van oordeel, dat tot uitvoering van het in september 1963 genomen besluit tot verkoop aan ,De Schelde' van enige percelen grond aan de Hout kade, waaronder ook de grond van het oude stadhuis, moet worden over gegaan. De raad wordt eraan herinnerd dat indertijd de verwachting bestond, dat het voor verplaatsing van het stad huis nodige bedrag aangezien de financiële positie van de gemeente niet toeliet dat zij een betekend aan deel in deze kosten bijdroeg door middel van belangrijke subsidies van rijk en provincie en particuliere in stanties bijeengebracht zou kunnen worden. Voor verplaatsing werd aan vankelijk uitgegaan van een kos- tenbedrag van zes ton. Pogingen van het toenmalige college van b en w om aan middelen te komen, bleven ech ter zonder bemoedigend resultaat. Het huidige college verwacht dan ook niet, dat hernieuwde pogingen meer succes zullen hebben. Miljoenenwerk Indien tot verplaatsing zou worden overgegaan, zonder dat eerdergenoem de instanties de kosten door mo numentenzorg in 1964 reeds op ƒ2.175.000,- begroot voor hun ge zamenlijke rekening neemn, dan zou de gemeenteuitvoering van andere urgente werken, welke in verband met de verdergaande industrie van deze gemeente versneld moeten plaatsvinden, de eerstkomende jaren moeten uitstellen. Dit moet uitge sloten worden geacht en daarom is het volgens b en w niet mogelijk, dat een belangrijk deel van de aan verplaatsing van het oude stadhuis verbonden kosten ten laste van" de gemeente komt. De koopsom 461.797,50 die ,De Schelde' voor de gronden aan de (Zie slot pag. 2 kol. 3) ftantlijn Dan is er voorts de kant van het ge meentebestuur. Bij dit bestuur heeft men te maken met een eigenaardig soort moeilijkheden: de vergroting van het ge meentelijk grondgebied maakt het ener zijds nodig om in grotere verbanden te denken, terwijl men er anderzijds tege lijkertijd rekening mee moet houden, dat de nieuw toegevoegde woonkernen ge woon zijn geweest zichzelf te besturen. Daar zit iets tegenstrijdigs in: beleids- figuren en ambtenaren moeten in een groter geheel nu en dan toch op een rela tief kleinere schaal opereren. Zij dienen namelijk de lokale democratie te ver vangen, die vroeger functioneerde via het aanspreken op straat van een raads lid en het eens even binnenlopen in het ge meentehuis. Kennelijk is dat aan Mid delburg, voor zover het Nieuwland be treft, toch niet helemaal gelukt, want anders zouden niet die onlustgevoelens zijn ontstaan, die nu waren te registre ren. Overigens is er geen reden om daar over nu over en weer verwijten te ma ken: het bestaan van de commumcatie- stoornis - om dit woord nog maar eens te gebruiken - is geconstateerd en het gaat er nu om die stoornis zo spoedig mogelijk op te heffen. We hebben niet de indruk, dat het bij het gemeentebe stuur van Middelburg aan goede wil ont breekt, integendeel men mag alle ver trouwen hebben dat in dit opzicht ge daan zal worden wat nodig is. Bij dit alles is toch wel één punt vooral naar voren gekomen: de Nieuwlan- ders hebben geen vertegenwoordigers in de raad. Dat is fout. De politieke partijen zullen hun lijsten te dien aanzien anders moeten opstellen en zo nodig met elkaar overleg moeten plegen. Zij dienen juist in de overgangsperiode rekening te hou den met het bestaan van woonkernen.. die nog maar net gemeente-af zijn. Dat geldt trouwens niet alleen voor Middel burg en de daar opererende politieke partijen, maar voor partij-afdelingen in alle herindelingsgebieden. We zeggen echter met enige nadruk: het gaat om een overgangsperiode. Men moet er im mers rekening mee houden dat een der gelijke .geografische verzuiling* niet tot in het oneindige kan worden volgehou den. Er zal eens een moment ontstaan, waarop de bevolking van een vroegere kleine gemeente geïntegreerd zal zijn in het groter geheel. Om een voorbeeld te noemen: niemand denkt er meer over om aan de politieke partijen voor de Middel burgse wijk 't Zand een eigen raadslid te vragen, terwijl toch dit deel vroeger niet bij Middelburg, maar bij Koudeker- ke behoorde. In de loop van bijna dertig jaar is hier echter het integratieproces geheel voltooid, de wijk is volledig op genomen in het grotere geheel. Ér is geen reden om er aan te twijfelen, dat elders dit proces niet ook op gang zal komen. Maar het zal wel tfjd kosten en juist die tussenperiode is voor de inte gratie van het grootste belang. Bij de opstelling van kandidatenlijsten voor de raad behoort daarmee rekening te wor den gehouden. T Tet is goed, dat de Nieuwlanders zich eens hebben uitgesproken. Daarmee is het begin gemaakt met de opheffing van de communicatiestoornis, het begin ook van het volledig geïntegreerd raken en groter geheel. Als nu over en weer begrip wordt getoond, dan zal die inte gratie spoediger tot stand zijn gekomen dan men nu wellicht denkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1