Ki] ïtfil MARZINE jJw motras Dijk Margarethapoider in 1971 gereed ENERGIEVOORZIENING VAN ZEELAND BREIDT UIT V en D Nieuwerkerk: ,Je moet een beetje bij elkaar passen' 7 PLAN VOOR INTERKERKELIJKE JEUGDDIENSTEN N.-BEVELAND In '77 vaste verbinding over Westerschelde DONDERDAG 19 JUNI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dordrecht - N-Brabant in Tholen Zaterdag wordt op het gemeentelijke sportterrein te Tholen een voetbalwed strijd gespeeld tussen de vertegenwoor digende zaterdagelftallen van de afde lingen Dordrecht en Noord-Brabant, Het diuel begint om 15.00 uur. - '1 t>\' ERTENTIE) Koop 'in en win fl.l.OOO- Opening zoetwater fabriek in Terneuzi Jachthaven Oostwatering ging open EXAMENS Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen bio logie de heer A. A. Verstraéten, Sint- hnsleen; voor het kandidaatsexamen tandheelkunde de lieer P. Bruynzeel le Goes en M. J. H. van Willegenburg 'e Terneuzen (cum laude); aan dezelfde universiteit slaagde voor het doctoraal «amen geneeskunde mejuffrouw A. Kuypers te Kloosterzande: aan de tech nische hogeschool te Delft slaagde voor iet Icandfdaatsexamen werktuigkundig ingenieur de heer J. Neutéghse te Mdzande. 7e Robterdam slaagde voor het laat- gedeelte van het examen algemeen Mlmsch analiste, mejuffrouw B, Schaap le Middelburg. Geslaagd voor het Kandidaatsexamen Slavische talen aan de universiteit" van Amsterdam mej A. Pols, voorheen wo nend te Middelburg. Geslaagd voor het staatsexamen fysio therapie mej C. J- Mol te 's-Heer-Hen- irlk skinderen. De heer W. P, Meulblok te Kruinlngen s'angde dezer dagen voor het eindexamen voor de akte gemeente-administratie I. Voor het examen inrlchtingsassistente slaagden aan ,Het Molenwater' te Mld- tóburg de volgende leerlingen: B. Din- lomarise; J. P. de Dood: B. C. Franse; T. 't Gilde: D. de Groene; W. L. Hoek; M. J, Leijnse; W. J. Ooms; L. Passenier; M. W. Slabbekoorn. Afgewezen: 1 leer- Aan de avondschool van de lerarenop leiding technisch beroep onderwijs te Goes, uitgaande van het Nederlands Genootschap tot Opleiding van Leer krachten voor het Nijverheidsonderwijs slaagden de volgende kandidaten voor het Pedagogisch diploma: G. K. v. d. Berg te Vlissingen; A. v. d. Engel, G. loosse, A. Kamphuls, J. J. Mlnet en R. J. Schipper, allen Le Middelburg; W. C. D. Gebraad, J. Kempe, A, Talen, J. WlUemsen en C. Woivetang, allen te Goes. H. J. F. Ho endervangerW. L. van Loon, G. G. v. Tilburg, P. J. G. Tim merman en F. C. de Vries Robles, allen le Bergen op Zoom J. H. de Jong te ttoogerheide, R. A. Lippens te Axel, W. Je Nie te Ossendrerht, F J v. Remoor- 'ere te Hulst, A. P. P. ROosenboom te Halsteren, Oh. C. v. Sabben te Terneu- ADVERTENTIE voorkomt reisziekte bij apotheek en drogist In de consistoriekamer van de gerefor meerde kerk te Wissenkeirke is afgelo pen weekeinde een meeting gehouden van jonge mensen uit dg hei-vormde ge meente en de gereformeerde kerken van Noord-Beveland, om te kunnen komen tot een streekjeugddienst-commlssie en om te spreken over het samen kerkzijn in deze tijd. De opkomst was matig, maar er was een levendige bespreking. Het ligt in de bedoeling om groepen jongelui te verzamelen uit aile kerken en richtingen van Noord-Beveland, die In de eigen kerk toestemming vragen tot het houden van jeugddiensten, zo- ais de jeugd zich voorstelt, dat een dienst moet zijn. Mocht een lcerkeraad bezwaren maken tégen het houden van zulke diensten dan* zal deze dienst in een neutraal gebouw toch doorgang vin den; het is echter niet de bedoeling een .apart kerkje' op te richten, ieder blijft in zijn eigen kerk, doch demonstreert dat het ook anders kan dan in de be staande vorm. Men stelt zich voor in iedere hervormde en gereformeerde kerk zen, P. F. E. S. M. Schrauwen te Heerle, J. F. C. Schrauwen te Roosendaal, L. P. v. Velthoven te Zierikzee, bene is voor het staatsexamen de heer N. M. A. Kriele te Hoogerheide. Er werden geen kandidaten afgewezen. De heer J, Gabrielse te Westkapelle slaagde te Dordrecht voor het examen bouwkundig uitvoerder Te Etten-Leur -slaagde voor het mulo- dlplotma mejuffrouw A. Hommel uit Oud-Voseeaneer. op Noord-Beveland éénmaal p,er jaar zo'n jeugddienst te organiseren, dat komt dus neer op één jeugddienst per maand. De manier waarop zal door een aan te wijzen vaste commissie nader worden uitgewerkt. Deze commissie zal vrij mandaat krijgen in welke vorm de dienst gegoten wordt en welke predikant men hiervoor wenst aan te trekken. In de eerste experimentele jeugddienst zullen alle kerkeraden van hervormde en gere formeerde zijde worden uitgenodigd om kennis te nemen van wat de jeugd van Noord-Beveland zich van het kerk-zijn voorstelt. Op deze jeugddienst zal een nabespre king volgen, waar men kritiek kan le veren, maar ook richtlijnen kan geven voor een volgende jeugddienst. De vergadering stelde verder voor een jeugdddienstcommissie van tien mensen in te stellen namelijk uit ieder dorp twee, waaraan toegevoegd zullen wor den de heren P. Hamelink en W. Fe. Burger als adviserende leden. Voor Kamperland hebben in deze com missie zitting de heren G. Buyze en C. Heyboer, voor Wissenkerke mejuf frouw N. Huibregtse en de heer B. Mie ras. De kerkeraden der overige gemeenten zullen gevraagd worden iemand voor p commissie aan te wijzen. De volgende vergadering werd gesteld op zaterdagmiddag 23 augustus in de consistoriekamer der gereformeerde kerk te Geersdijk. waar iedereen die aan de jeugddienst constructief wü mee werken, welkom is. Economische kroniek over mei 1969 NEGEN JAAR SAMENWERKEN 5AMEN OP 111 HECTARE NIEUWERKER ,Je moet niet op' pad gaan om samen werking te zoeken', vinden A. J. G. Doeleman en R. J. Vis ser, buren en boeren te Nieu werkerk. Maar ze werken al negen jaar samen. De .com binatie V en D', zeiden ze in dertijd op Schouwen-Duive- land. Doeleman en Visser hebben hun samenwerking uitgebouwd, ze exploiteren nu gezamenlijk alle werktuigen. Op een oppervlakte van 111 hectare. Op een Mansholt- bedrijf. Zo zien twee bedrijven - 63 en 18 hectare - er dit jaar uit: vijf tig hectare tarwe, tweeëntwintig hectare aardappelen, tweeëntwin tig hectare suikerbieten, acht hec tare erwten, drie hectare uien, drie hectare graszaad, drie hec tare gerst. Er werken op die 111 hectare drie man als vast per soneel. Verder zijn de bedrijven volledig gemechaniseerd, worden de bespuitingen uitgevoerd via de vereniging ter exploitatie van landbouwwerktuigen en worden de produkten voor tachtig procent afgezet via de coöperatie. Visser: ,Het eerste jaar ging het om een samenwerking op strikt zakelijke basis. Buurman had een machine met wat overcapaci teit, ik had er een nodig, er was een wat aantrekelijk tarief. Maar daarna hebben we gezegd: Moe ten we er niet meer aan doen? .Doeleman: ,We zijn toen tot de conclusie gekomen, dat we de samenwerkingsvorm wel aandurf den. Op dat moment was de nood zaak nog niet urgent, maar we za gen, dat dit spoedig zou verande ren Dat heeft het voordeel gehad, dat we nu zoveel ervaringen heb ben opgedaan, dat er geen brok ken meer gemaakt worden.' Achtergrond van de .combinatie V en D' is de noodzaak het bedrijf zo efficiënt mogelijk te organise ren. Doeleman: .Er is niet alleen het probleem, dat de boer afhan kelijk is van het weer en dat het aantal geschikte oogstdagen niet hoog ligt. De bedrijfsmachines, die nu verantwoord zijn, hebben zo'n hoge capaciteit, dat ze voor individuele bedrijven niet meer rendabel zijn en ook bedrijfsor ganisatorisch niet alleen ingezet NIET EERST Hoe gaat dc samenwerkir.; praktijk Doeleman: ,Je moet bereid aanvaarden, dat je niet zelf eerst aan bod kunt z: moeilijkheid bij de landt* het ongewisse weer, zodat af geen vast schema kunt Er is steeds weer oadertin; leg nodig.' Visser: ,Je moet bovendien blindelings vertr Samenwerking mag dan misch noodzakelijk >.,jn - j samenwerking te zoeken. J' n er tegenaan lopen.' Visser: ,Wij komen nog wel i tot praten over hel bedr.jr'. Ik het gevoel, dat dit er bij veel lega's bij in schiet. Je moet zorgen, dat je niet zeven dage. de week bij elkaar over de v loopt. Maar als het nodig n je wel zeven maal per dag kun opbellen.' VRIJHEID U voelt zich in uw persoon! vrijheid gehinderd door de .san werking? Doeleman: ,Ik zou niet am willen. Je hoort wel eens: ik v liever met een loonwerker of coöperatie. Maar dan ben Je afhankelijk van de machines, het bedrijf heeft. Wij kunnen een keer overleggen wat we len kopen.' .Visser: ,Het voordeel van san werken is ook: de ander weet cies wat er omgaat op jouw drijf. Als ik ziek ben of met. kantie ga, is buurman in staat het werk bij mij direct over te Komt het financiële resultaat be ter Uit? Visser: ,Je zou na negen jaar wel de tendens verwachten, dat je qua kostenfactor tot de laagste be hoort. Die tendens komt er bij mij niet helemaal uit, hoewel toch maar met een halve inves tering zit.' Doeleman: ,We moeten er tot on ze verdediging wel bijzeggen, dat we snel geneigd zijn geweest te investeren. Dat gelat althans voor mij - en buurman remde me n:et zo sterk op dat punt.' Visser: ,Als je er lol in hebt. als je to"- komst in het bedrijf ziet dan pro beer je in ieder geval de ontwik keling bij te blijven. We hebben mensen hadden. We zijn de ont wikkelingen soms wel eens voor uit geweest. Maar die nieuwlich terij gaat eraf LERNEUZEN Begin april, zijn de eerste spaden in de grom gestoken, in het kader van een verzwaring en- verhoging van het dijkvak Margarethapoider, in het waterschap Axeler Am bacht. De firma Van Oord uit Utrecht is met de uitvoering van het werk belast, wat in het voorjaar van 1971 zal moeten worden opgeleverd. Het bestaande kronkelige dijktracé zal wor den recht getrokken en op deltahoogte worden gebracht. Dc verhoging zal variëren van 10,75 tot 11,75 meter boven NAP. De tegenwoordige hoogte is 6 meter NAP. Op de foto het oegin van de werkzaamheden- Achter de zeewering is de flauwe iijn van de opgeworpen persdam zichtbaar. Een belangrijk deel van de kreken zal verdwijnen, om plaats te maken voor de verbrede en verhoogde dqk. Links onder ligt de op voorlo pige deltahoogte gebrachte dijk van de Othenepolder- In de vooruitstekende hoek linksboven, bevindt zich het 80.000 ku bieke meter klei bevattende depot ,De Batterij,' wat zal worden afgegraven, om de dijk op hoogte te brengen. (Luchtfoto Slagboom en Pieters) Jn Terneuzen is de eerste commerciële zoetwa- terfabriek in Europa, met een capaciteit van 10 miljoen kubieke meter per jaar en beheerd door de PZEM, geopend door de voorzitter van de Europese Commissie van de EEG. In Bors- sele is een aanvang- gemaakt met de voorbe reidende werkzaamheden voor de bouw van een nieuwe conventionele PZEM-centrale. Het con sortium dat de kernenergiecentrale zal bouwen bestaat uit Siemens, Rijn-Schelde, VMF en Bre- dero. 76 procent van de bouw zal door Neder landse bedrijven worden uitgevoerd. De Zeeuwse waterbehoefte kan volgens een studie tot 1983-1984 het best worden gedekt door aansluiting op de Biesbosch (120 miljoen m3 per jaar). Daartoe is een investering nodig van ruim 125 miljoen. Na 1984 ko men spaarbekkens in de buurt van St-Philipsland in aanmerking. Zeehavens Air Products Nederland NV gaat in Terneuzen een luehtscheidingsfabriek vestigen. Zij vraagt een in vestering van 40 miljoen en biedt 50 mensen werk. Ondanks pessimistische verwachtingen zijn na het uit diepen van de Zevenaarhaven in Terneuzen in de eerste drie maanden van 1969 12% meer schepen afgemeerd dan in dezelfde periode in 1968. De gemiddelde tonnen- maat steeg met 58%. In verband met de eventuele lucht verontreiniging liet de Zeeuwse landbouw weten dat de agrarische produktiewaarde rond het Sloe 20 miljoen per jaar bedraagt. In Terneuzen werd het Noorse bedrijf Elopak dat wegwerkverpakkingen voor melkprodukten maakt, officieel geopend. Verkeer De minister van verkeer en waterstaat heeft laten we ten dat in 1977 de vaste Westerscheldeverblnding gereed kan zijn. De Stichting van die naam en de Zeeuwse Staten hebben wel het tracé Kruiningen-Perk- polder moeten aanvaarden. De Stichting had in haar rapport zich rekenkundig op het tracé bij Terneuzen gebaseerd. Het technische veto tast echter ae verkeers- pronose in wezen niet aan. Het bijna 12 km lange gedeelte van de nieuwe rijksweg 58 tussen Kruiningen en de opritten naar de bruggen over het Schelde-Rijnkanaal is aanbesteed. In juni 1971 •loet één rijbaan tot voorbij Krabbendijke gereed zijn. Wanneer in het voorjaar 1970 het vliegveld Midden- Zeeland wordt geopend zal meteen een vaste luchtlijn naar Rotterdam en Schiphol worden geopend met drie vluchten per dag. In Middelburg werd de Koningsbrug in het verlengde van de stationsbrug geopend. Nog deze maand wordt de nieuwe brug over het kanaal aanbesteed. Landbouw De niet-herverkavelde delen van Zeeland vragen ook om een moderne inrichting. Deze behoefte wordt in vele gevallen versterkt door de uitvoering van de Delta werken en van de nieuwe hoofdverkeersaders. Sinds 1966 is de omzet van de veiling in St-Annaland in kilo's met ongeveer de helft toegenomen, maar in geld uitgedrukt met een kwart gedaald. In 1968-1969 beliep de omzet 25 miljoen kg en 3,2 miljoen. Per 1 september zal de administratie van de Zeeuwse Grondkamer verhuizen van Goes naar Den Haag. De kamer wordt met die van Zuid-Holland geconcentreerd. De veertiendaagse zitdagen blijven gehandhaafd. Recreatie De jachthaven en Oositwatering tussen Veere en Vrou wenpolder met een capaciteit van 230 jachten werd geopend. Het ministerie van erm zal alle kosten ver bonden aan een aantal onderdelen van het bagger- en eilandenplan voor het Veerse Meer voor haar rekening nemen SA miljoen). In Goes zal de oude havendarii worden ingericht als aanloophaven voor jachten. In Westerschouwen werd besloten tot de aanleg van de eerste fase van de recreatieweg Haamstede-Westen- schouwen. De kosten belopen f 2V> miljoen, waarvan 880.000,- voor rekening van de gemeente. Algemeen In Nieuwerkerk is het eerste overdekte zwembad van Zeeland in gebruik genomen, een instructiebad van 225.000,-. In Kapelle werd een zwembad geopend en in Wemeldinge is de eerste steen gelegd voor een gym nastieklokaal annex overdekt instructiebad. De sociale werkplaats in Hulst lieeft de beschikking ge kregen over een nieuw onderkomen. Er is momenteel werk voor 145 mensen. De investering bedroeg 1,14 miljoen. In Middelburg, is de. Zeeuwse muziekbibliotheek geopend. Diversen Tot nu toe zijn 500 aanvragen voor bedrijfsbeëindiging bij de Zeeuwse mtddenstandsconsulent binnengekomen. Het consumentengemiddelde per bedrijf is 51, voor het land 67. In de tweede kamer werd tijdens een hearing gepleit voor een regeling van de gemeenschapsschade, een alge hele schadevergoeding voor gedupeerde bedrijven, een saneringsregeling voor de vissers en een betere wacht geldregeling voor de werknemers met het oog op het ontwerp-Deltaschadewet. Tn april waren er 300 mannen minder werkloos dan in maart. DRS M. C. VERBURG ADVERTENTIE TTC Villip '60 te sterk voor TTV Mi MNbursr-Zuid MIDDELBURG De ontmoeting bus sen 3 teams van de TTC Villip 1960 uit Duitsland en 3 teams van MZ, heeft weer eens duidelijk laten zien. dat. wil Middelburg op tafeltennisge bied zowel binnen als buiten onze landsgrenzen nog eens gaan meespre ken, er eerst een aanmerkelijke ach terstand ingehaald zal moeten worden. Dan zal eerst aan één van de meest essentiële voorwaarden hiertoe, te we ten een permanent beschikbare tafel tennis™ imte. voldaan moeten worden. Een dergelijke ruimte heeft het de gasten mede mogelijk gemaakt om tot een acceptabel tafeltennisniveau te ko men. Het eerste team van MZ wist, dank zij overwinningen van Jan Snij der (gasfcspeler) en Rinus Hofman de nederlaag tot 2-8 te beperken. In het tweede team was het Eddy de Poorter, die 1 partij wist te winnen. Gastspeler Jo Kleinepier kwam bijna tot hetzelfde resultaat. De einduitslag kwam echter op 1-9. Dit was ook bij bet derde team het geval. Alleen Pau la Wondergem verrichtte een bijzon dere prestatie door 1 van haar 3 par tijen in winst om te zetten en daar mede ook voor haar 2 medespelers de eer te redden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7