Hervormde synode verhoogt bijdrage voor generale kas Hervormde Kerk schrijft leden over R-K kerk Verdere uitbreiding Rotterdam ongewenst Hervormde synode bezorgd over West-Irian GS VAN ZUID-HOLLAND Vaste begrenzing stellen PROF. STRIJD: TRAGEDIE Kraaien vielen dood uit de boom BELASTINGVRIJDOM KONINKLIJK HUIS GEDEELTELIJK OPHEFFEN SB0 staakt haar landelüke actie VEERTIEN HUWELIJKSAANZOEKEN VOOR UITGEWEZEN PORTUGESE Twee dagen uitstel Daad van DONDERDAG 19 JUNI 1969 PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT 13 IN 1970 VAN 5 NAAR f 10 DRIEBERGEN (ANP) De hervormde synode heeft besloten de jaarlijkse bijdragen van de lidmaten voor de .generale kas voor de geestelijke belangen', met ingang van 1970 te verhogen van 5 tot 10. Een deel van de hogere opbrengst is bestemd voor het landelijk werk, een ander deel zal via een restitutie-regeling aan de plaatselijke hervormde gemeenten ten goede komen. Over de bestemming lijk deel urgent is voor de hervorm de kerk om het werk onder de jonge generatie, terwijl ook de kerkbouwre- serves zjjn uitgeput zal op korte termyn overleg worden gepleegd tussen het breed moderamen van de hervorm de synode en de generale financiële raad. De synode heeft zich akkoord verklaard met een nieuwe regeling voor de oplei- ing van de predikanten met betrek king tot het seminarie en het leervicari- aat. Tot op heden zijn de hei-vormde theologische studenten na het univer sitaire kerkelijk examen verplicht een leervicriaat te vervullen, en vier maan- zonder verdienste te zitten. De kerke- praktische vorming op het semina- Sheydepark te volgen, alvorens zij het examen kunnen afleggen, dat hen beroepbaar maakt in een gemeente De ze regeling geeft aanTeding tot onbeha gen en allerlei kwalijke toestanden. Zeer vele studenten zijn reeds gehuwd als zij naair het seminarie moeten, stu denten die als doctorandi een weten schappelijke functie vervullen, komen lijke hoogleraren en het rectorium van het seminarie stellen dat de praktische vorming van de aanstaande predikanten veel meer organisch moet worden ver bonden met de kerkelijke opleiding aan de universiteiten en dat dit niet na maar voor het kerkelijk examen moet geschieden. De synode stemde ermee in dat een aaneengesloten seminarieperiode van vier maanden niet meer wenselijk is, terwijl ook de bepaling dat het se minarie eerst na het kerkelijk exa men moet worden gevolgd, komt te vervallen. De bepalingen over de op leiding in het seminarie en het leer- vicariaat zullen vanuit de kerkorde worden overgebracht naar een gene rale regeling. De inhoud van die re geling zal in de november-synode verder aan de orde komen. hhet lande- beraad over de Rooms-Katholieke kerk luid deze richtlijenen opgesteld, hoewel er theologisch geen noodzaak bestaat om interkerkelijke doopdiensten met de Rooms-Itiatholieke kerk te beleggen, aangezien de hervormde kerk en de Rooms-Katholieke kerk de geldigheid van de doop over en weer erkennen. Op pastorale gronden is er echter geen be rt zwaar tegen indien de ouders uit een demmarie kerkelijk gemengd huwelijk toch een doopdienst met een interkerkelijk ka rakter wensen. Daartoe kan uit een tweetal mogelijk heden worden gekozen: 1. De doopdienst vindt plaats in het kerkgebouw van een der beide kerken, onder verantwoordelijkheid van deze en met gebruikmaking van de doopliturgie der Betrokken kerk. De andere kerk laat zich vertegenwoordigen door offi cieel (door de kerkeraad of door de parochiegeestelijken) aangewezen ver- Dispensaties Voorts heeft de synode ingestemd met het opnemen van een dispensatiebepa ling in de kerkorde, die bedoeld is om in bepaalde situaties regelingen te tref fen, die in feite afwijken van de kerk orde. Bijvoorbeeld bij de inschakeling van een gereformeerd predikant als bij stand in het pastoraat in een hervormde gemeente, of het verlenen van bevoegd heden aan hulppredikanten om de sa cramenten te mogen bedienen, nu er steeds meer predikanten vacatures ont staan. De dispensatiebepaling beoogt niet artikelen in de kerkorde te wij zigen, maar deze incidenteeel of tijdelijk in bepaalde situaties uit te schakelen. Toepassing van een dispensatiebepaling zal alleen mogelijk zijn indien in de synode een tweederde meerderheid zich Merover uitspreekt. Dooprichtlijnen De synode verklaarde zich met 33 stom men "akkoord met dooprichtlijnen voor interkerkelijke doopdiensten met de Rooms-Katholieke kerk. Het hervormd AI gemene vergadering van Hervormde Kerk DRIEBERGEN (GfPD) De Neder landse Hervormde Kerk heeft dinsdag avond besloten een algemene kerkver- gadering te houden in 1970 of '71. De vorm van deze vergadering en haar bevoegdheid zullen in grote lijnen de zelfde zijn als die van liet pastoraal concilie van de Rooms-Katholieke Kerk. Het doel van de AKV is de algemeen gevoelde malaise van niet meer functio nerende ambtelijke vergaderingen ie doorbreken en de gewone gemeentele den beter te betrekken bij de beleid voering in de kerk. De uitvoering van de algemene kerkvergadering zal rusten bij de hervormde stichting kerk- en wereld en de raad voor het jeugdwerk. Van andere kerken zullen waarnemers worden uitgenodigd. De algemene kerk vergadering zal bestaan uit vier ronden: Vaststelling van de agendapunten door provinciale kerkvergaderingen, regiona le vergaderingen, een tussenronde en tenslotte een landelijke slotvergadering, waarschijnlijk op Pinksteren. KERKELIJKE MUTATIES NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Groningen vacature W. G Gijsel, H. G. Oostinga te Lisse. Beroe pen te Groningen vacature J. E. Uitman, dr A. van Haarlem te Waddinxveen. Beroepen te Mekeren en Est J. Ouwen- i Bos J. Boskamp GEÜEF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Bergentheim L. Moes te Abbotsford (Canada). tegenwoordigers. Deze vertegenwoordi gers treden in de diensten niet hande lend op, maar onderstrepen door hun aanwezigheid het Interkerkelijk karak ter van de dienst; 2. De doopdienst vindt plaats in het kerkgebouw van een der beide kerken, onder verantwoordelijkheid van deze en met gebruikmaking van de doop liturgie der betrokken kerk. Een offi cieel door de andere kerk naar deze dienst afgevaardigde ambsdrager kan aan de dienst meewerken door bepaalde onderdelen van de liturgie te leiden. De doophandeling wordt echter ten al len tijde verricht door de priester of de predikant in wiens kerk de doop plaats vindt. Voor het interkerkelijk karakter van de doopdienst draagt van hervormde zijde de betrokken kerkeraad verant woordelijkheid en niet slechts de predikant. De doop wordt geregistreerd Ln het doopboek van de gemeente (parochie) waar de doop plaatsvindt en in ieder geval ook aangetekend in het hei-vorm de doopboek. Daar de liturgie gebruikt wordt van de kerk waar de doop ge schiedt is het niet nodig daarvoor over leg te plegen met bevoegde instanties van de rooms-katholieke kerk, aldus de in de synode vastgestelde richtlijnen. KERKEN GROEIEN STERK NAAR ELKAAR TÓE Oproep tot meer samenwerking DRIEBERGEN (GPD) De gé- nerale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft deze week besloten de gemeenteleden een stuk aan te bieden waarin tot uit drukking zal komen hóe sterk de Hervormde en de Rooms-Katho lieke Kerk naar elkaar toegroeien. .Onze meest optimistische ver wachtingen zijn overtroffen', zei de hervormde Rome-deskundige, prof- Bronkhorst. Het concept, dat als voorstel aan de sy node was aangeboden door een kern commissie van het hervormd-Rome-be- raad. was bedoeld als herderlijk schrij ven. De kritiek, die het stuk evenwel oogstte van de zijde van de synode, was van dien aard, dat men deze term liet schieten. verwacht snelle ontwikkeling in de R-.K Kerk sinds paus Johannes 22e. Het riep op tot meer samenwerking op het vlak van de gemeente, gezamehjke zielszorg, vorming van de jeugd en zelfs het over dragen aan elkaar van bepaalde werk zaamheden. Vooral werd ook genoemd gezamelijke kerkbouw. In het stuk werd ook met klem gewezen op de be langrijke vragen die nog steeds de een heid in de weg staan, zoals de verschil lende opvattingen omtrent eucharistie en avondmaal en de functionering van het ambt in de kerk. De kritiek op het stuk was tweëerlei. De secretaris-geheraal, ds F. H. Lands man, vond het stuk, dat verdedigd werd door prof. dr A. J. Bronkhorst en ds C. F. van Andel. te veel ,eeh vlak gevlijd vuur' om met de dichter Boutens te spreken. Maar hij begreep wel hoe dat kwam, namelijk 'doordat de ontwikke ling in de katholieke kerk zo stormach tig is. Dat verplicht tot een beschrij vend stuk, dat moeilijk sterk appelle rend kan werken vinger staan, dat het ongeschikt was voor pu blicatie. Dr Elderenbos uit Amersfoort wierp tegen dat d'e Hervormde Kerk dan toch ook maar leerstukken uit een ver verleden handhaaft als een soort mu seumstukken. Herderlijk schrijven' Dr G. de Ru, de voorzitter van de syno de, vertelde dat aan de top van de ker ken zo veel opmerkelijke -dingen gebeu ren, dat men het kerkvolk een verant woording verschuldigd was. De synode ging hiermee tenslotte akkoord, a.ls het stuk na herschreven te zijn maar niet de naam .herdelijk schrijven' zou ont vangen. Nieuwe katechismus nu in Italiaans TURIJN (GPD) In Turijn is woens dag de verschijning aangekondigd van de Italiaanse editie van de Nieuwe Ne derlandse Katechismus. Kardinaal Pelle- griho van Turijn, een vooruitstrevend man. was zelf bij de aankondiging aan wezig. Als bijlage bij het boek zijn verschénen de aanvullbngen. die Rome zélf ér in wilde zien aangebracht. Ook Ln ons land zijn de aanvullingen apart van de uitgave verschenen. Eén Kritiek kwam ook uit de hoek van de Gereformeerde Bond. Ds Kalkman uit Driebergen en ouderling Frankena uit IJlst meende dat het aanschijn van de Nederlandse katholieke kerk misschien wat veranderd Is. maar dait het wezen van de kerk. vooral van het bestuurs centrum nog steeds hetzelfde was als ten tijde van de reformatie. Frankena zei hulde te willen brengen aan de pro testanten in Genève die geprotesteerd hebben tegen het bezoek van de paus aan hun stad. Als Rome één vinger naar ons uitsteekt., moeten wij dan meteen maar een hele hand uitsteken? vroeg Frankena. Dogma's Ds Kalkman vond dat het stuk zo ge makkelijk heen stapte over het feit 3a1 de roomse dogma's zoals dat van df pauselijke onfeilbaarheid en de Maria- dogma's toch nog maar steeds overeind Dr G. N. Lammens wordt directeur Convent van kerken HILVERSUM Dr G. N. Lam- mens, gereformeerd predikant te Heemstede is benoemd tot directeur van het convent van kerken. De hui dige directeur, ds C. van Rij, is op zijn verzoek ontslag verleend wegens zijn benoeming tot leraar godsdienst onderwijs aan het Oorderius Ooilege te Amersfoort. Hij is reeds verbon den aan het Reformatorisch Colle ge .Blaise Pascal' te Zaandam. Dr Lammens (45) is predikant geweest in Heinkenszand oktober 1949 - sep tember 1952), Rotterdam-Kralingen en Heemstede. Sinds 1954 was hij hoofdbestuurslid en voorzitter van het landelijk gereformeerd jeugd werk. Hij Is nog voorzitter van het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk. Reeds jaren was hij ad viseur. wat de liturgie betreft, van de door het convent uitgezonden te- Ievisiekerkdiensten. Vanaf de op richting van de programmaraad NTS is dr Lammens lid geweest van dit college, aangewezen door het Ne derlands cultureel contact. Behalve afzonderlijke uitzendingen van kerk diensten via radio en televisie ver zorgt het convent een wekelijkse ra- diorubrik. Voorts participeert het convent van kerken in gezamenlijke uitzendingen met IKOR en RKK, vooral .Kenmerk' en .Woord voor woord' Open brief aan de hervormde synode over straffen in Maagdenhuis-proces DRIEBERGEN (ANtt>) Twintig func tionarissen in het jeugd- en jongeren werk van de hervormde kerk hebben de hervormde synode verzocht nog tij dens de huidige' zitting uit te spreken dat de aan bezetters van het Muagden- huis opgeiegde gevangenisstraffen bui ten proporties zijn en de aan de secre taris van de Socialistische Jeugd opge legde bijkomende straf van ontzetting uit het kiesrecht voor vijf jaar princi pieel onjuist is, dat door deze justitione le i>< rat regelen de afstand tussen de ge neraties op onverantwoordelijke wijze wordt vergroot, dat hierdoor het zoeken van .jongeren naar nieuwe .samenlevings vormen in universiteit en maatschappij wordt gefrustreerd. De tw.ntig functionarissen hebben voorts gevraagd dat de generale synode een be roep doet op verantwoordelijke autori teiten om optimaal begrip op te bren gen voor de motieven, die aan de acties van jongeren voor mede-zeggenschap en mede-beslissingsrecht in maatschap pelijke structuren ten grondslag liggen en op positieve wijze hierop te reageren, en een beroep te doen op bij acties be trokken jongeren, om excessen te ver mijden en de mogelijkheden tot dialoog met de autoriteiten tot het uiterste te benutten. De open brief bereikte de sy node te laat om deze in de juni-verga- dering nog in behandeling te nemen. ROTTERDAM Gedeputeerde staten van Zuid-Holland zien de verdere uitbreiding van haven- en industriegebieden in de omgeving van Rotterdam als .ongewenst en onaanvaardbaar'- Zij zjjn van me ning dat voor de Rotterdamse ex pansiedrang een vaste begrenzing moet worden vastgesteld, waar naar enerzijds de plaatselijke over heid en het bedrijfsleven zich kun nen richten en waarbij anderzijds aan de Maasstad een bepaalde ruimte wordt gelaten, gevat in een geschikt planologisch karakter. Het college van gs verbindt aan zijn standpunt, neergelegd in een nota ter voorbereiding van het streekplan Zuid-Hoiland-Zuld, het voorbehoud dat de expansie van Rotterdam moet doorgaan als zij onvermijdelijk is. Het voegt er echter aan toe: .Hier van ontbreekt echter alle schijn van l>ewijs. En toe te juichen valt zij niet. Naast alle bezwaren tegen de rapporten die Rotterdam in de afgelopen maanden over de ontwikkelingsmogelijkheden tot omstreeks het jaar 2000 heeft gepubli ceerd (grotere Maasvlakte, havens in de Hoeksche Waard en op Voorne-Put- ten, de aanleg van Grevelingenstad oi Goeree-Overflakkee), staan gs niet vol strekit negatief tegenover de vestiging van een hoogovenbedrijf op de Maas- MOGELIJK LAATSTE NAVO-TAPTOE IN ARNHEM ARNHEM (GPD) Verdwijnt de NA- VO-taptie in Arnhem Deze vraag wordt in toenemende mate gesteld. Het voedsel voor het gerucht wordt door een aantal organisatoren van het jaarlijkse militaire schouwspel zelf geleverd. De bewuste organisatoren, leden van het bestuur van de Stichting NAVO-tap- toe zeggen de aanhoudende kritiek op de taptoe beu te zijn. Niet alleen in bepaalde kringen van jongeren is de taptoe aan hevige kritiek onderhevig, ook bladen die voorheen de taptoe posi tief waardeerden, beginnen hun mening te wijzigen. ,Het is voor ons een hobby, het organi seren van de taptoe. Als ons plezier daarin verdwijnt, wat doe je dan? Nee, deze twaalfde NAVO-taptoe zal wel de laatste zijn', aldus een van de bestuurs leden. OOK NEDERLAND SCHULDIG DRIEBERGEN (ANP) In de hervorm de synode is ernstige bezorgdheid geuit over (le ontwikkelingen in West-Irian. De algemeen secretaris van de hervorm de zending, dr G. P. T-oéher, stelde dat de kwestie West-Irian volledig in een impasse verkeert, doordat op geen en kele wijze een concreet alternatief kan worden gegeven naast dc keuze van West-Irian om een deel van Indonesië te zijn. Overleg tussen de Indonesische kerken en de Hervormde Kerk Is gaande aldus dr Locher, de Verenigde Naties doen wat zij kunnen, maar het punt blijft dat er geen alternatief is voor het Papoeavolk. Naast de fouten die Indonesië maakt ligt er ook een andere schuld. De schul digen zijn Indonesië én Nederland, die van 1950 tot '62 met elkaar streden om dit deel van de wereld, aldus dr Locher. Met nadruk stemde de synode in mvt de passages over West-Irian ln het zen- dlngsverslag. waarin wordt gesteld dat voor alle moeilijkheden van de laatste jaren in dit gebied ons land mede ver antwoordelijk is, doordat Nederlan-d de bepaling over vrije keuze voor het Pa poeavolk in het toenmalige Nieuw-Gui- nea-akkoord eiste Indonesië dat ln zijn bestuur over dit gebied faalde, is even eens schuldig aan wat sedert 1963 ge beurde', aldus de hervormde zending. Prof. dr Kr. Strijd noemde de kwestie West-Trian een tragedie. De Indonesi sche terreur mag niet worden verzwe gen. Op voorsteUvan prof. Strijd stelde de synode zich eveneens achter een ar tikel van dr Locher in .Hervormd Ne- vlakte. .In de van de nationale van een nieuw staalproduktiebcdriif gunstige stimulansen uitgaan. In alle geval dient mede in aanmerking te worden genomen dat de Maasvlakte voor een dergelijk bedrijf een unieke vestigingsplaats kan zijn', aldus de no ta, die bedoeld is een discussiestuk te zijn. Volgens gs ligt de toelaatbare en zelfs gewenste uitbreidingsmogelijkheid van havens en industrieterreinen op de as Rotterdam-Antwerpen. vooral nu een aanzet aan de Moerdijk tot stand ge komen is. Langs deze as is een go-<i- verkeersontwilckeling mogelijk. v-.-wljl op korte afstand var. hei werkgeb cd een variatie van woonkernen, elk met een eigen differentiatie, tot stand kan worden gebracht. Ut I/EN (ANP) len de kruaii-n weer van de afg uit de de vogelwereld Uet-d zich voor op de oude begraafplaats in Huizen. Een tuinman trof daar een twin tigtal meer dode dan levende Jon ge kauwen aan. De politie werd ingeschakeld, evenals mevrouw C. Holzenspies van het vogelasiel en prof. dr K. H. Foous van het zoölogisch mu seum uit Amsterdam. Aanvanke lijk werd gevreesd voor vergtftl- r; van de vogels. Later stelden vogeldeskundigen echter vast dat hier sprake was van een geval van uitputting en dood door ge brek aan water en vochthouder.d voedsel. De bakken met water die een vogelliefhebber snel op het kerkhof geplaatst had waren bin nen een ogenblik leeg. een over tuigend bewijs dat de dieren dorst hadden als eén paard- Slot van pagina 1 koninklijke familie te handhaven, wil de commiasie niet belasten. Of onder deze verwanten ook prinses Irene moet worden gerekend, die wordt geacht geen lid meer van het koninJd:3k huis te zijn. kon prof Simons op z.jn toelich tende persconferentie niet zeggen. Hij wilde deze vraag ter beantwoording overlaten aan regering en parlement. De commissie beveelt verder aan de vererving pp de troonopvolger. Aan gevoerd wordt cLvt dit vermogen mede dient om incidentele uitgaven te bestrij den die uitgaan boven de normale las ten welke aan het koningschap zi'n verbonden. Om vermogen dat publieke aspecten heeft te belasten met een hef fing vail bijna 17 procent, acht de com missie onjuist. Rechtsgelijkheid De commissie van wijze mannen is an derhalf Jaar geleden ingesteld, nadat een wetsvoorstel van het kabinet-Cals om het inkomen van de kroon drastisch te verhogen op Tote tegenstand stuitte en door het kabinet-De Jong werd te ruggenomen. Premier De Jong kwam met een nieuw voorstel, dat voorzag in een minder forse verhoging voor de 'koningin (4,75 miljoen per jaar), maar dat tegelijk de kosten van personeel en paleizen ren laste van de rijksbegro ting bracht. Voorts besloot het kabinet- De Jong paleis Soestdljk door koop over te nemen. De commiss-.e van wijze mannen heeft zich sindsdien 2Tondig in het vraagstuk van de belastingvrij dom verdiept. Zij is tot de conclusie gekomen dat de rechtsgelijkheid, die nan on* belasting stelsel ten grondslag ligt, ook zoveel als mogelijk is moet worden toegepast op de leden van het koninklijk huls. Het zou naar het oordeel van de com missie echter weinig zin hebben de be lastingvrijdom op te heffen voor de uit keringen uit de schatkist, omdat dan met de ene hand wordt genomen, wat met de andere is gegeven. Bovendien zouden de uitkeringen zeker drie keer zo hoog moeten zijn om de functionele kosten van dc koningin en de betreffen de leden van haar nuis te kunnen op vangen. De wijze mannen menen trou wens dar. de belastingvrijdom historisch te verklaren is en uit hoofde van de bijzondere positie die de koningin en haar huis inneemt, ook aanvaardbaar :s. Van de leden van het koninklijk huis mag immers worden verwacht, zo menen zij. dat zij :n hun levenswijze het bijzondere van die positie tot uit drukking brengen. Zij moeten, ook bui ten officiële gelegenheden, op ruime en waardige wijze bezoekers kunnen ont vangen. ook in de persoonlijke sfeer. Bovendien brengt het feit. dat zij voort durend in de publieke belangstelling staan, met zich dat zij grotere uitga ven moeten doen dan normaal. Juwelen MAN PER ABUIS MISHANDELD UTRECHT: Asï haringen in een ton saten de studenten gister avond in de aula van de Utrecht se universiteit voor de door de U8F uitgeschreven universiteits vergadering. BERAAD VAN UTRECHTSE STUDENTEN 'utrecht (ANP) De Utrechtse studenten, die in Tivoli in vergadering bijeen waren, hehhen vannacht besloten de aula van het academiegebouw tot permanent discussiecentrum te verkla- Omsfcreeks half acht hadden zich enkele honderden studenten ln het academie gebouw van de rijksuniversiteit aan het Domplein gevestigd, gehoor gevend aan de oproep van het bestuur van de Utrechtse studentenfaculteiten, nadat bekend was geworden dat de kondigde senaatsvergadering was afge last. Toen weldra in de senaatszaal geen plaats meer was, verplaatsten de stu denten zich naar de aula, met goed keuring van een vertegenwoordiger van de curatoren. Om acht uur puilde ook de aula uit. Toen kort na acht uur de rumoerige vergadering door USF-voorzitter wi'llibrord de Graaf werd geopend, werd meteen duidelijk dat de "studenten in twee kampen zijn verdeeld. Aangezien spoedig duidelijk was, dat in de overvolle aula van dis cussiëren geen sprake kon zijn, werd tegen negen uur besloten de vergadering voort te zetten in Tivo!?. De studenten ontruimden daarna ordelijk het aca demiegebouw en trokken in optocht naar Tivoh. Jmstreoks lew art over twaalf werd daar met circa zeshonderd tegen vierhonderd stemmen besloten de aula van het academiegebouw tot permanent discussiecentrum te verklaren. Dit gebeurde een uur nadat een twee derde meerderheid van de studenten zich legen een motie inzake ee.n vierentwin tig uurs bezetting van het academiege bouw had uitgesproken. Om even over half één gaf de secretaris van de univer siteit dr H. A. Schamhardt toestemming het academiegebouw binnen te gaan dat tevoren enkel uren van binnenuit herme tisch was afgesloen. Hoewel enkele tien tallen studenten in de loop van de avond een veelal chaotische discussie de rug toekeerden begaven zich toch ongeveer 1000 studenten omstreeks kwart voor één in de richting van het academiege bouw- De commissie heeft zich niet tot taak gerekend de wettelijke regeling, die zij adviseert voor de beïastlnghef- fïng op privé-inkomen en privé-ver- mogen, ook tot in details te ontwer pen. Wel geeft zij aan waarin de regeling ongeveer zou moeten voor zien. Vermogensbestanddelen, die een duidelijke publieke functie hebtven (meubelen, auto's e d) zouden bulten de vermogemsherfing moeten blij ven, terwijl vermogensbestanddelen die dienen tot uitoefening van de koninklijke taak (juwelen, vaartui gen, onroerende goederen, aftrek baar zouden moeten zijn. Bij de Inkomstenbelasting dient de huur waarde van de paleizen buiten beschou wing te blijven, terwijl uitkeringen aaa verwanten ter bestrijding van hun re presentatieve verplichtingen aftrekbaar moeten zijn als persoonlijke verplich tingen danwel ais buitengewone lasten. Ook bij de personele belasting en de motorrijtuigenbelasting wil de commis sie onderscheid maken tussen paleizen, auto's en dergelijke die voor de uitoe fening van de functie worden gebruikt en de gebouwen en auto's die duidelijk voor privé-doeleinden worden aange wend Zo zal bijvoorbeeld Huis Ten Bosch buiten de personele belasting val len, maar niet bijvoorbeeld ,De Ruige Hoek' in Scheveningen. Datzelfde onder scheid wil de commissie ten aanzien van de motorrijtuigenbelasting maken voor een hofauto en een sportauto voor per soonlijk gebruik. De commissie meent, dat de adminis tratieve verplichtingen, waaraan de ko ningin en de betreffende leden van haar hu.s zouden moeten voldoen (aangifte doen, redres vragen) geen beletsel be hoeft te vormen voor de voorgestelde uitbreiding van de belastingplicht. Zij tekent aan dat het staatshoofd niet is vrijgesteld van naleving van de wet. Als verweer moet worden gevoerd te- vernomen dat het Vaticaan een groot gen de opgelegde aanslagen, kan voi- óeel van zijn Italiaanse aandelen omzet gens de wijze mannen gebruik worden DEN HAAG (GPD) Twee nog bekende mannen hebben gisternacht twee uur op de Prinsengracht in Den Haag een 23-jarige rijksambtenaar te gen de grond geslagen en mishandeld. .Maar jij bent het helemaal niet', zei den de overvallers verbaasd toen ze na gedane arbeid de resultaten van de af straffing in ogenschouw namen. Met de verontschuldiging .Sorry hoor. maar we hadden de verkeerde "te pak ken', stapten ze snel in een gereedstaan de auto en reden vol gas weg. De rljlcsambtenaar liep flinke verwon dingen op. Samen met een voorbijgan ger, die van het voorval getuige was derland', waarin de hoop wordt uitge- geweest, stapte hij naar het politiébu- sproken dat Nederland zal ingaan op reau aan de Jan Hendrikstraat waar het verzoek van de Indonesische rege- hij aangifte deed van mishandeling ring om aan de opbouw van West-Irian De agenten verleenden eerste hulp een royale bijdrage te geven. .Het zal een bijdrage worden waarvoor we niets f erug krijgen Daarom zullen zeker allerlei krach ten zich tegen die verstrekking ver zetten. Aan hun aandrang zullen wij niet mogen toegeven. De Iriauezen hebben recht op onze bijdrage', al dus het standpunt van de secreta ris van de hervormde zending, dat de synode in haar vergadering tot het hare heeft gemaakt. Met 29 stemmen voor en 15 stemmen tegen verklaarde de synode zich akkoord met de strekking van twee adviezen het in gebruik afstaan van her vormde kerkruimten voor gebedsdiem- sten van islamitische gastarbeiders. De twee adviezen waren afkomstig van de raad voor de zending en van de raad van de zaken van kerk en theologie. Onder meer werd onderstreept dat het een vorm van gastvrijheid is om ge bouwen, die op zichzelf niet heilig zijn af te staan voor een gebedsdienst van buitenlandse gastarbeiders. VATICAAN VERKOOPT ITALIAANSE AANDELEN ROME In Italiaanse beurskrmgen is gemaakt van deskundige gemachtigden. Bezwaren van procedurele en adminis tratieve aard zijn volgens de commissie te ondervangen door oasser.de voor schriften. in aandeeln van buitenlandse onderne mingen. Volgens de zegslieden verkoopt het zijn belang in de holdingmaatschap pij Societa generale immobiliare aan de Rothschild-groep in Parijs in ruil voor buitenlandse aandelen. In financiële krin- gen werd dit in verband gebracht met het besluit van de Italiaanse regering) het Vaticaan niet vrij te stellen van be lasting op Italiaanse effecten. Francois Pereire, president van Com-1 pagnie Frangaise, een maatschappij die eigendom is van het Rothschild-concern, heeft woensdagavond gezegd niets te UTRECHT (ANP) De met zoveel IJ- weten van handel in aandelen tussen de ver °P 1 juni van het vorig jaar Ln het Rothschild-groep en het Vaticaan. JERSEY STAAT ACHTER MARIA BAPTIST A VERZET TEGEN MIDDELEEUWS WETSARTIKEL DEN HAAG (GPD) Hei Britse Kanaaleiland Jersey is- >r vol van. De 21-jarige Por tugese Maria Baptista, sinds wee jaar daar woonachtig 'ag haar minnaar naar het 'asteland vertrekken toen zr 'ertelde, dat zij in verwach ting was. Een harde wet uit 1937 stelt, dat buitenlandse vrouwen als zij niet gehuwd zijn van het eiland worden ge zet als zij in verwachting ra ken. Een moedige dokter was het niet ■ens met zo'n middeleeuwse in stelling Hij oordeelde dat het ■oor de gezondheidstoestand van moeder en kuid niet goed was, da: sij Jersey zou verlaten en hij wist uitstel te verkrijgen. Op 6 mei werd in het ziekenhuis van Satnt-Helier. Jean geboren, die door dat simpele feit Engels man was. De moeder kon niet be wogen worden om in stilte te ver trekken en haar zoontje achter te laten. Solidair Je 150 arbeidsters van de tex- elfabriek, waar Maria werkte, varen solidair met haar. Haar •heffin schakelde de plaatselijke pers in en er werd een comité gevormd om pal te staan voor de rechten van de ongelukkige Por tugese. Ook buiten Jersey werd het ge val spoedig bekend en de telen Jie ging zich ermee bemoeien. 60( ïandtekeningen werden ondertus sen verzameld om te eisen da' moeder en kind nier zouden wor ien gescheiden. Maria Bap-:sta is een werkkrach: iic door r baas zeer wordt ge waarde Zij werkte eerst als kamem- m Lille. op het ei land ontmoette zij een jonge Ita liaanse gastarbeider, die beloofd? haar te zullen trouwen. Beslissing Op 24 juni definitie! beslist worden of Maria Jersey moet ver laten. De publieke opinie is ech ter in beweging gekomen.- zodat er alle kans is dat de pijnlijke affaire in de volksvertegenwoor diging komt. Ondertussen hebben zich al veertien Engelsen gemeld die de Portugese het wrede lot van uitwijzing willen besparen door met haar te trouwen. leven geroepen Scholieren Belangen Or ganisatie (sbo) zal op 1 september aan staande haar landelijke activiteiten be ëindigen. De SBO zal dan alleen nog werkzaam zijn door middel van plaatse lijke actiegroepen. De oDrichtster van de SBO. de 18-jari- ge Maria Oosterman uit Utrecht vindt het besluit tot opheffing op landelijk niveau vanzelfsprekend onplezierig. .Maar we zijn helaas een minderheids groep gebleven, terwijl ons doe! de scho lieren te activeren in zake de vernie ling van het onderwijs niet heeft vol daan'. nri'rp keuze DJAKARTA (RTR) De Indonesische regering heeft besloten het begin van de daad van vrije keuze in West-Irian twee dagen uit te stellen. Dit in ver band met de ontdekking van een kom- plot tegen het leven van VN-vertegen- woordiger Fernando Ortiz Sanz, de mi litaire commandant van West-Irian, bri gade-generaal Sarwo Edhie en dr Soed- jarwo Tjondronegoro, onderminister van buitenlandse zaken voor West-Irian. Dit heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken. Adam Malik, woens dag bekendgemaakt. Inplaats van op 12 ju!: zal de daad van vrije keuze op 14 juli beginnen. De Indonesische regering heeft een tijd schema opgesteld voor de daad van vrije keuze in West-Irian. Voor de acht regentschappen ziet dit schema er als volgt uit: 14 juli - Merauke: 16 juli - Wamena: 19 juli - Nabire: 23 juli - Fak-Fak: 26 juh - Sorong: 29 juli - Manokwari: 1 augustus - Biak: 4 augustus - Djaya- (Jeneraal Amir Machmoed, Adam Makk en viee-maarschalk Boeóiardjo. respec tievelijk minister van binnenlandse za ken, buitenlandse zaken en voorlichting, vertrekken op 1 juli naar West-Irian om bij de uitvoering van de daad aanwezig te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 13