Brandstichtingen waren mogelijk georganiseerd Rovers maakten 120 mille buit BRITSE REGERING OPENT OFFENSIEF OP EUROPA Tweede kamer unaniem achter de 100 procent in bijdragenwet Deltawerken Prijs van benzine omlaag Prinses Margriet in verwachting Lord Chalfront: wellicht laatste kans Stemming is thans bemoedigend' Recherche werkt nog op volle toeren Grenswisselkantoor beroofd Vandaag in de krant- Polilieke toespraak Militairen door munitie gewond KWESTIE KREEG VLOTTE BEHANDELING DEBAT OVER BEHEER VAN NOORDZEEKUST 212e jaargang - no. 138 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 juni 1969 l. t 1.IS) ,8rl»r»n b franco nr ml r 18,2» nr kw*rt»l. L0.1 «tf. 7853, adr. 8213). Ooilburg, tel. 2395 ad 90 ct maar (alle adt MJ« ANTILLIAANSE MINISTER ISA LICHTTE STATEN IN WILLEMSTAD (ANP) In de staten van de Nederlandse An tillen heeft de Antilliaanse re gering bij monde van de minis ter van justitie, R. J- Isa, me dedelingen gedaan naar aanlei ding van de gebeurtenissen van 30 mei op Curasao. Daarin wordt verslag gegeven van de ze gebeurtenissen, de .arbeids- onlusten, welke uiteindelijk cul mineerden in het oproer dat plaats vond op 30 mei', de maatregelen die genomen wer- EINDHOVEN (GPD) Twee gewapende, waarschijnlijk Itali aanse, bankovervalles hebben gis termiddag om even over twee kans gezien om op klaarlichte dag in een drukke stationshal een overval te plegen op het daar ge legen grenswisselkantoor en er met f 120.000 vandoor te gaan. De overvallers hadden eerst geprobeerd door op een verbindingsdeur te klop- Cen het kantoor van een andere asijde innen te komen. De kassier, de 41- Jarige heer T. de Lange, had de man nen echter een teken gegeven dat zij lich bij de balie moesten vervoegen. Hij dacht dat het vreemdelingen wa ren die niet direct de juiste weg had den kunnen vinden. Toen de mannen even later achter de balie opdoken hadden zij beiden een pistool in de hand. De kassier en zijn assistent, de 25-jarige heer Van Mierlo, Broodprijs HET IS MOGELIJK, dat in juli een minimumprijs voor het brood zal worden vastgesteld. (Pag. 2) Huurbescherming DE PVDA wil de termijn van huurbesch ermiing van twee op drie jaar brengen. Daartoe is bij de tweede kamer een initiatief- wet ingediend. (pag.3f Jachthaven BIND juli zal de jaehthaven-Oran jeplaat al gedeeltelijk voor do wa tersport benut kunnen worden, is dinsdag gezegd, toen de eerste paal het water inging. (Pag. 5) Nieuwe wet DE NIEUWE WET op de vennoot schapsbelasting is aanvaard, al leen de Boerenpartij was tegen. Het tarief wordt nog opengela ten. (pa,g. 9) Binnen- en buitenlands nieuws: pag- 1. 3 en 9 Zeeuws nieuws: pag. 2, 5, 7 Sport: pag. 11 Radio-tv: pag. 13 Financieel nieuws: pag. 15 werden verplicht met hun handen ln de lucht tegen de muur te gaan staan, terwijl de beide vrouwelijke kantoor bedienden, de zusjes A. en C. Rooy- akkers, 20 en 22 jaar oud, het hoofd op hun bureaus moesten leggen. Een dame, de Eindhovense mevr. A. van Strilp, werd gedwongen het hoofd op de balie Greep in de kas Het was de jongste van de twee over vallers, die geschat worden op 30 en 35 jaar oud, die over de balie sprong en een greep deed in de geopende kluis. Hij haalde er al het Nederlandse pa- E'iergeld uit en wilde reeds terugkeren oen zijn compagnon hem er op attent maakte dat er ook nog geld was in de openstaande lade van de balie en op de balie zelf. De Eindhovense dame had die tot haar verdriet eveneens ln een soort Marokkaanse tas verdwijnen. De mannen bromden daarop nog wat waar schuwingen van niet bewegen en zo, en maalcten zich uit de voeten. Citroen ID Zij renden het stationsplein over en verdwenen in een lichtgroene Gtroën ID, die aan de overkant van het plein bii het hotel ,'t Vergulde Seepaerd gereed stond. Onmiddellijk, zelfs toen de man nen nog aan het wegrijden waren, klon ken reeds sirenes van de politiewagens die via het onmiddellijk in werking ge zette alarm waren gewaarschuwd. De (Zie slot pag. 9 kol. 3) den en de gevolgen van de ge beurtenissen. Volgens de mededelingen van minister Isa werkt de recherche nog steeds on der hoogspanning en is deze afdeling thans ook in het bijzonder belast met het onderzoek naar de achter gronden van de ongeregeldheden. Hoewel het onderzoek nog in volle gang is, kan reeds thans worden zegd dat het ls aan te nemen, er, althans voor wat betreft brandstichting, van een georgani seerd geheel sprake kan zijn. Uiter aard wordt aan dit aspect in het landsbelang bijzondere aandacht ge schonken, aldus minister Isa. De bewindsman deelde in zijn verslag verder mee, dat in de morgenuren van 30 mei twee slachtoffers vielen bij de ernstige ongeregeldheden, die in de omgeving van berg Altena plaatsvonden. Er werden 22 politie-ambtenaren ge wond, van wie minstens 13 arbeids ongeschikt. Overige gewonden: 57. Totaal aantal gewonden is 79. Hier bij zijn echter niet inbegrepen de vele zeer lichtgewonden. Materiële schade: afgebrande handels zaken 43, afgebrande andere gebou wen 10, er waren vernielingen en plunderingen in circa 100 winkels. Het aantal zaken met beschadiging van lichtere aard was circa 90, op de wegen door brand totaal vermelde auto's circa 30 l hi erbij zijn niet inbegrepen een onbekend aantal auto s dat bij de branden in gara gebedrijven verloren ging. Wel zijn hierbij inbegrepen onder andere 1 brandweervoertuig en 3 politie auto's). In verband met vorenbedoelde ongere geldheden zijn tot nu toe in totaal 822 arrestaties verricht: 14 van de gearresteerden waren vrouwen. De behandeling van hun zaken is sub Judice. ROTTERDAM (ANP) In ver band met de marktsituatie zullen de oliemaatschappijen met ingang van vandaag de prijzen van super- en normale benzine over het gehele land verlagen met één cent per liter. Dit is dinsdag in Rotterdam bekend geworden. Bovendien is de industrie en de handel in aardoli eprodukten, in over leg met het ministerie van economische zaken, overeengekomen met ingang van dezelfde datum de zone-verschillen van autobenzine terug te brengen van 1 cent per liter tot een halve cent per liter De nieuwe prijsmaatregelen komen ei op neer, dat met ingang van vandaag de prijzen als volgt zullen worden ver laagd: zone I één cent per liter; zone II: anderhalve cent per later; zone m: twee cent per liter. PARIJS De 55-jarige Georges Housiaux, socialistische fractievoorzitter van de Belgische senaat, werd dinsdag gekozen tot «resident van de Westeuropese 'nie. Op de foto: Housiaux spreekt na zijn verkiezing de ver gadering toe in het palais d'Iéna te Parijs. Ontsnapte aap viel in Venlo kind aan VENLO (ANP) Een aap die uit zijn kooi was ontsnapt heeft dinsdagmiddag de omgeving van de Bremweg te Venlo in rep en roer gebracht omdat het dier toen het werd achtervolgd agressief werd. De aap vlei het driejarig jongetje] II. V. aan en heet het knaapje in da arm, zodat het ventje naar het zieken huis moest worden overgebracht. Na herhaalde vergeefse pogingen om de aap te vangen waaraan tal van buurtbewoners deelnamen, werd de hulp de brandweer ingeroepen, die het dier, dat Intussen in een was gedreven, met behulp een dekzeil wist te overmeesteren. N* BEVALLING ROND JAARWISSELING DEN HAAG (ANP) Namens prinses Margriet en mr Pie- ter van Vollenhove heeft de rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld, dat prinses Margriet in verwachting is. Gerekend wordt, dat de bevalling rond de jaarwisseling zal plaatsvinden. In overleg met prof- Plate en haar huisarts heeft de prinses prof. Mastboom te Nijmegen als specialist aangezocht. ftdhtlijn HULP BIAFRA PER SCHIP LAGOS (RTR) De Nigeriaanse rege ring heeft er mee Ingestemd, dat bin nenkort een begin wordt gemaakt met het overbrengen van hulpgoederen naar BiafCa via de rivier de Cross. Hiervoor zal men een voormalig Amerikaans lan dingsschip, de .Donna Mercedes', ge bruiken dat in CaJabar aan de kust zal worden geladen. De regeling is getroffen door degene die de Amerikaanse hulp coördineert, pirof. Cflyde Ferguson. Men wacht nog op het fiat van de Biafraanse leider, eneraal Ojoekwoe. Iet vervoer van hulpgoederen door de lucht is gestaakt als gevolg van de toegenomen activiteit van de Nigeri aanse luchtmacht. EDE (GPD) Bij een militaire oefe ning to de bossen rondom de Hessen weg in Ede zijn twee uit Assen afkom stige sergeants ernstig gewond geraakt doordat het slagpijpje van een zoge naamde mitrall 1 eur nabootser te vroeg ontplofte. Het ongeluk moet volgens de marechaussee-brigade in Ede worden ge weten aan onoordeelkundig gebruik van dit stuk losse munitie. De sergeants, wier namen niiet bekend zijn gemaakt, werden in het streekzie kenhuis opgenomen. Een van hen is twee pers kwijtgeraakt, de ander heeft etsel. Het is niet uitgesloten, dat »en oog zal moeten missen. De ser geants maakten deel uit van een paraat onderdeel uit Assen, dat als .vijand' fungeerde van een opleldingsonderdeel Harderwijk. ze laatste kans is om een verenigd Europa te creëren, zo zei hij. Lord Chalfont zei er zeker van te zijn dat de nieuwe Franse regering de Britse toetreding tot de Europese gemeenschap pen zal zien als het grootste probleem PARIJS (GPD, ANP) De Engelse premier Harold Wilson heeft geen gras laten groeien over de verkiezing van Georges Pompidou tot opvolger van Charles de Gaulle en heeft onmiddellijk op drie fronten tegelijk een diplomatiek offensief op Europa geopend. Op het inter nationale socialistische congres in Eastborne heeft Wilson al onthuld dat hij de nieuwe president van Frankrijk onmiddellijk had voorge steld de Frans-Engelse banden vaster aan te halen en Groot-Brit- tannië in een verbrede Euromarkt op te nemen. Voorts heeft de Britse minister-president zijn ambassadeurs uit de voornaamste Europese hoofdsteden bij zich ontboden om de temperatuur in die landen op te nemen. optimistisch te kunnen zijn, zei hij toch letterlijk ,de stemming thans bemoedi gend te vinden' en erop te vertrouwen ,dat wij niet lang meer op onderhan delingen behoeven te wachten'. Als er onderhandelingen komen, Brit verder, dan moeten ze niet lang duren. Zij moeten geconcentreerd zijn op de weinige, zeer belangrijke proble men. Zijn de moeilijkheden overwonnen, aldus Lord Chalfont, dan willen wij met u een volledige rol spelen en de gemeen schappen, zowel in politiek als in namisch opzicht verder ontwikkelen. En tenslotte is zijn Europese su perexpert Lord Chalfont weer eens het Kanaal overgestoken om in Parijs de assèmble van de West- in Parijs de assemblée van de W.- uit naam van de ministerraad, gisteren ook de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken Luns het woord heeft gevoerd. Minister Luns lichtte, als voorzitter van de ministerraad, in de ochtendzitting het rapport toe dat bij verschillen de bijeenkomsten was opgesteld met het doel de weg voor Engeland naar Europa te effenen Laatste kans Lord Chalfont ontkende gisteren met grote nadruk twee recente geruchten namelijk dat Engeland zij ninteresse in de Europese gemeenschappen verloren zou hebben en dat het niet klaar zou zijn voor onderhandelingen, als de EEG die zou willen openen. De Brit toonde zich overigens opti mistisch. Hij zei dat er vandaag de dag zich nieuwe kansen ln Europa schijnen voor te doen. Wil worden geconfronteerd met wat wellicht on- Mr Luns Mr Luns gelooft dat een Europese top conferentie over uitbreiding van de meenschappen nuttig kan zijn. De derlandse regering zal zich er dan ook niet tegen verzetten. Zoals bekend heeft de Westduit.se minister Brandt het idee van een topconferentie onlangs in Den Haag, tijdens de ministerraad van WEU, geopperd. Minister Luns ver klaarde in Parijs: ,Ik heb eerst gedacht dat het idee afbreuk reu doen aan de positie van de EEG-commissie, nu ge loof ik echter in het nnt van een top bijeenkomst'. De minister herhaalde dat Nederland bezig is over de uitbreiding van de ge meenschappen nog voor september een Jntensieverklaring van de betrokken landen rond te krijgen. Eenvoudig zal dat niet zijn, re merkte hij op. Met nadruk zei de bewindsman dat de West europese Unie wel een stimulans kan zijn voor de Europese eenheid, maar dat uitbreiding van de gemeenschappen (Zie slot pag. 9 kol. 3) (Van een onzer redacteuren.) DEN HAAG Elf jaar heeft het sinds de behandeling van de Deltawet geduurd eer de twee de kamer kon toekomen aan de regeling van de bijdragen aan de uitvoerders van werken tot versterking van de bestaande waterkeringen (de waterschap pen) op grond van artikel 5 uit die wet. Gisteravond heeft de kamer het (gewijzigde) wets ontwerp over die bijdragen er in een paar uur doorgejaagd Dat kon omdat er vrijwel alge mene instemming was met de uiteindelijk uit de bus gekomen kostenverdeling, die erop neer komt dat het rijk honderd pro cent van de lasten, voortvloei end uit die dijkversterkingen voor zijn rekening zal nemen. Verschillende woordvoerders konden dan ook vaststellen dat de lange pe riode van voorbereiding van de bij dragenwet zoals de regeling in de wandeling heet per slot van reke ning alleen maar gunstig heeft ge werkt. En daar was men dik tevre den over. Immers: toen het wetsont werp voor de eerste keer werd inge diend (1962-'63) werd gedacht aan een kostenverdeling, die voor 60 pro cent bij het rijk zou liggen en voor 40 procent bij de waterschappen. Dat idee kreeg destijds in de kamer een felle bestrijding en werd als .onaan vaardbaar' van de hand gewezen. Wat later werd de verdeling 75 pro cent rijk, 25 procent waterschappen met de restrictie dat een hogere uit kering uit de staatskas mogelijk zou zijn wanneer de kosten de financiële draagkracht van de waterschappen te boven zouden gaan. In het voorlo pig verslag van de kamer kwam daarna het voorstel om $5 procent— 5 procent als sleutel te hanteren. Het is uiteindelijk in het gewijzigd wets ontwerp van minister drs J. A. Bak ker 100 procent rekening rijk gewor den. De bewindsman gaf de kamer toe dat de doelmatigheid daarbij voor al heeft voorgezeten. ,We wilden van alle administratieve rompslomp rond die vijf procent af', zei hij in zijn antwoord op het debat dat nauwe lijks twee uur in beslag nam. ,De waterschappen weten nu waaraan ze toe zijn. Ik zou het op prijs stellen wanneer de kamer dit wetsontwerp reu willen steunen'. Nu daarover behoeft voor de be windsman geen twijfel te bestaan De kamer schaarde zich unaniem achter de hoofdlijnen van deze bij dragenwet. Het ging er gisteravond om zoals ir H. van Rossum (sgp) het formuleerde ,de overgebleven plooien recht te trekken'. En bij het werk dat daartoe in de kamer moest worden verzet behoorde de behan- (Zie slot pag. 7 kol. 6) K V-voorzit ter Mertens ls nu al aan de onderhandclings- .PWlji. tafel voor 1970 gaan zitten. KstWj Maandag heeft hij onverbloemd Kgöfl de looneisen voor 1970 op tafel F—gelegd: negen procent, hetgeen een stijging van de loonkosten reu betekenen van circa tien procent. Dat is duidelijke taal, de taal echter van een onderhandelaar, niet van een man die in de eerste plaats een bijdrage wil leveren tot de oplossing van actuele eco nomische problemen ln ons land. Het lijkt ons in de huidige omstandigheden overigens een reële vakbondspolitiek om reeds nu al mee te delen met welke ver langens de andere partijen - werkgevers en vooral de regering - rekening moeten i houden. Maar daarmee is tevens het ka- rakter van Mertens' rede bepaald: gelet op de huidige sociaal-economische situa tie in ons land is zijn betoog eerder tot de regering dan tot de werkgevers ge richt. Het gaat hier om een politieke rede. Mertens heeft keurig aangegeven hoe hij tot zijn negen procent ls ge komen. Z(jn prognose is gebaseerd op een economische analyse, die hij in de bewuste rede uitvoerig uit de doeken heeft gedaan. Er zit echter een enorme ,maar' aan deze analyse: ze is opge bouwd uit onzekere factoren. Ziehier een aantal vragen over deze onzekerheden: hoe zal het met de accijnsverhoging gaan en hoe met de spreiding van de in flatiecorrectie via de loon- en inkomstenbe lasting? Hoe zal het aflopen met de prijs- stop en met de herziening van het btw- tarief? Allemaal vragen, waarop op dit ogenblik geen antwoord is te geven. Ztj betreffen nochtans factoren, die Mertens in zijn beschouwing heeft gecalculeerd, maar die te zijner tijd misschien heel an ders moeten worden gewaardeerd dan h(j nu heeft gedaan. En dat zou dan tot een andere uitkomst - een ander percen tage - leiden dan op dit ogenblik. Was de NKV-voorzitter niet eigenlijk veel te voorbarig Ja en nee. Ja: omdat er nog heel veel kan veranderen. Nee: omdat hij er het rekensommetje heeft bijgeleverd, de ana lyse op basis waarvan hij tot zijn negen procent is gekomen. Zijn tegenstanders in het loonpolitieke spel kunnen nu hun eigen taxaties voor de door Mertens ge noemde factoren invullen en daarmee te genspel leveren. Maar vooral kan het kabinet bij het uitstippelen van het re geringsbeleid rekening houden met de eventuele gevolgen van dat beleid op de houding der vakbonden. De regering weet immers nu al - dank zij Mertens - hoe de vakbeweging denkt. Uit een oog punt van onderhandelingspositie handelt Mertens niet unfair en evenmin onver standig: hij gooit in een vroeg stadium zijn kaarten op tafel, daarmee enerzijds een vroegtijdige discussie over netelige onderwerpen bevorderend, anderzijds po gend nu reeds het beleid van werkge vers, maar vooral van de regering te be ïnvloeden. Dat laatste is van zijn stand punt uit gezien niet zo gek, vooral niet nu er nog zovele onzekerheden zijn over bepaalde sociaal-economische aspecten van het regeringsbeleid. Mertens was in zijn rede onderhande laar en daardoor bewust eenzijdig. Zo liet hij weten dat doorbreking van de inflatiespiraal naar zijn mening niet in de eerste plaats een zaak voor de werk- is, maar voor regering en onder- Hij vindt dat de huidige infla tie door hen is veroorzaakt: de regering heeft door indirecte belastingen (btw) de prijzen opgejaagd en de ondernemers hebben dat gedaan via de verruiming de winstmarges. De inflatiespiraal wordt volgens de NKV-voorzitter uit sluitend via deze bronnen gevoed: ,De lonen spelen in dit geheel slechts een kwantitatief bescheiden rol', zo zei hij. Met andere woorden: laat anderen die inflatie maar doorbreken, het is onze zaak niet, wij houden er ook geen reke ning mee als het er om zou gaan onze looneisen te matigen. In dit verband mag worden herinnerd, dat minister Rooi vink onlangs heeft betoogd dat alle partijen offers moeten brengen om de inflatie tot staan te brengen. Mertens heeft nu in feite meegedeeld dat de vak beweging zich niet geroepen voelt om daaraan mee te werken. Dat moet maar gebeuren bijvoorbeeld door verhoging de vermogensbelasting en de succes sierechten, vond hij, suggesties die het kabinet-De Jong zeker niet zal overwe gen. Er dreigen al met al sombere wol ken aan de economische hemel. Als na melijk de regering haar belastingopera ties onverminderd gaat uitvoeren, dan kunnen prijsverhogingen niet uitblijven. Verhogingen, die Mertens uitsluitend op het bedrijfsleven wil verhalen. Dat is in de praktijk onuitvoerbaar, het resultaat zal zijn dat de inflatie rustig doorgaat. Een weinig bemoedigend vooruitzicht. Misschien valt het allemaal wel mee, we zeiden het reeds: de NKV-voorzitter is er vooral op uit geweest een onderhande lingspositie te creëren. Als zodanig heeft hij in de eerste plaats gesproken tot re gering en parlement. De echo van zijn toespraak zal dan ook voorlopig nog wel hoorbaar zijn in de vergaderzaal van de tweede kamer. Bejaarde vrouw door stier op horens genomen LIEN DEN (ANP) De 77-jarige me vrouw YV. uit Lienden is met hersen schudding en diverse verwondingen in het Bethesdaziekenhuis in Tiel opgeno men nadat zij door een stier op de horens was genomen. Zij liep via een boomgaard achter haar huis door een weiland naar de woning van haar zoon toen zij door het dier werd aangeval len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1