AMSTERDAM WEER TONEEL VAN HEVIG TREFFEN MET POLITIE Voorlichtingscentrum Delta in Zierikzee Talrijke gewonden aan beide zijden ZWARE STRAFFEN OP EERSTE DAG VAN MAAGDENHUISPROCES Rechters achter op tijd schema Vfissingen- Vandaag in de krant... Busongeval Aardappelen Maadenhuis .BEZETTER' DR DE BOOIJ NIET VERVOLGD Raadsman Kater: .JURIDISCHE BIJSTAND ZINLOOS' STAFBESTUUR UNIVERSITEIT VERONTRUST expositie EN rondvaarten Opzet Middelburg- syndroom 212e jaargang no. 134 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 juni 1969 OlrattU N V Mh. MIJ. na«CV Provincial* Zmuwm Courant. F. ran de Velde, F. B. den Boer en W. de Pester. Hootdred.i C. A_ de Kok. 0 Abonn pril» 1.10 per «eek. 14.21 Bur. Vlies., Wilstr. 56-60. tel. 5144 (bf| red. 350». ede. 01186-254, txp. 2751). Middelburg. Merkt 51. tel. 7651 (bf red. 2078/3169. edv. 2375). Coer. Crote Merkt 2. lel. 6140 (bj I. 2094 0 Ad*, prijs 37 cl per mm. Min. per edv. 5.S5 Ingez. med. 2J4 s lerlet. Kleine sd*. (mee. S repels) 37 et per repel (min. 1.85). .Brieren bur v d hid-Alrika via de fles Pagina 2 Zlerlhxee. red tel. 8146. o 359300. PZC M BESCHULDIGING BETOGERS: ,KLASSEJUSTITIE' VAN GELDBOETES TOT ZES WEKEN CEL AMSTERDAM (GPD) Om tien uur gisteravond zijn in de Am sterdamse binnenstad, waar zich op dat tijdstip duizenden betogers bevonden, ernstige onlusten uitgebroken. De betoging, begonnen na het Maagdenhuisproces, en gericht tegen wat genoemd werd .klasse njustitie', liep op dat moment volkomen uit de hand. Het werpen van een rookbom op het Spui was het sein voor een omvangrijke actie van het publiek, dat gebruikmaakte van vuurwerkbommetjes, ter wijl barricades werden opgericht op de rijweg tussen de broodjeswin kel van Kootje en de aula van de universiteit. In de Spuistraat begon nen tientallen jongelui met het duwen en kantelen van auto's om de rijweg te versperren. Op dat tijdstip trad de politie, die de gehele avond volkomen passief was gebleven ondanks de dreiging die uitging van de mensenmassa, uiterst beheerst op. Via de radiozender van het hoofdbureau werd aangedrongen het publiek zo lang mogelijk te be strijden met de drie zich op het Spui bevindende waterkanonnen. De bemanning van het waterkanon aangrote puinbak die bij de atheneumboek- de ingang van de Spuistraat geraakte handel op het trotoir staat. De stralen echter in een moeilijke positie, doordat van het kanon reikten echter niet tot zij werd bekogeld met stenen uit een de belagers. De meldingen van de politie gaven op AMSTERDAM: In de hoofdstad 1« het gisteravond weer tot ern stige ordeverstoringen gekomen. Op de foto: één van de demon strantencompleet met politie- helm, tijdens een ritje op de bum per van de tram. Amsterdam: Gisteren is het man foto: de student Paul Verhey ver laat het valeis van justitie na de behandeling van zijn zaak. Fot geheel boven: Na een periode van betrekkelijke rust, is het gis teravond in de hoofdstad weer tot ernstige ordeverstoringen ge komen. Hier een beeld van het Spui, bij het Lieverdje. DE TERNEUZENSE GEWON DEN van het busongeluk bij Rucphen maken het goed. pag. 2). IN DE AARDAPPEL-GROOT- HANDEL Is bezorgdheid over hel plan-Mansiholt zo Is gisteren tij dens het congres van de Europe se Unie van de Aardappelgroot- harndel in Vlisslngen gebleken, (pa-g. 2). HET REQUISITOIR dat gisteren op de eerste dag van het Maag denhuisproces werd gehouden, zal In grote lijnen tijdens het vervolg van de rechtszaak worden her haald. Een korps verdedigers is gevormd voor .het collectief der bezetters'... (pag. 11). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3, 9, 11. Zeeuws nieuwspag. 2, 5, 7, 9. Sport: pag. 12,13. Radio en tvpag. 14. Financieel nieuws: pag. 17. DEN HAAG (ANP) Het tweede-ka- irlid mej. mr A. Goudsmit (D '66) heeft de minister van justitie schriftelijk gevraagd of het juLst is dat dr T. de Booij, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de universiteit van Amsterdam, niet •eervolgd is, noch zal worden, terzake 'an art. 138 en/of 139 wetboek van strafrecht, hoewel hij zoals vaststaat behoorde tot de groep van bezetters van het Maagdenhuis. Tegen hem werd na de beëindiging van de bezetting proces-verbaal opgemaakt en hij heeft bekend voortdurend óf vrij wel voortdurend bij de bezetting ge weest te zijn. Als dr De Booij niet ver volgd wordt en vrijwel alle andere .be zetters' wel, zou dat naar de mening van mejuffrouw Goudsmit de indruk van klassejustitie kunnen wekken, te- meeer waar dr De Booij te kennen heeft gegeven wel vervolgd te willen worden. AMSTERDAM (GPD) Veertig bezetters van het Maagdenhuis zijn gisteren in Amsterdam be recht. Onder hen was oüd-ASVA- voorzitter Paul Verhey die door politierechter mr G. N. Nomes werd veroordeeld tot vier weken onvoorwaardelijk. Studentenleider Ton Regtien, die ook gisteren een belangrijke rol speelde bij de de monstraties in Amsterdam, kreeg zes weken onvoorwaardelijk nadat maximale straf van drie maanden tegen hem was geëist. De straffen j die gisteren op de eerste dag vanj de reeks Maagdenhuisprocessen werden .uitgedeeld' variëren van geldboetes van 200 a 300 gulden: tot de celstraffen die aan Verhey! en Regtien werden opgelegd. In-! middels zijn de rechters reeds op het tijdschema achtergeraakt, doordat de zaak-Verhey vrijwel de gehele ochtendzitting in beslag nam. Per verdachte was aanvan kelijk zes minuten uitgetrokken. In de middagzitting, waarbij poli tierechter mr G. H. Nomes werd Zie slot pag. 11 kol. 2) dat moment blijk van een in ernst steeds toenemende agressiviteit van het publiek. Om half ëlf werden op het Spui talloze ballonnen, gevuld met een bijtend vloeistof naar de agenti goold. die hier een charge uiti zonder overigens nog hard geweld te gebruiken Bewaking Terwijl aan de ene kant werd getracht de menigte bij het Spui in diverse rich tingen te verspreiden, zorgde de politie aan de andere kant voor een zo sterk mogelijke bewaking van een aantal ge bouwen: behalve de aula. het Maagd huis en het paleis van justitie, ook stadhuis, de universiteitsgebouwen de Oudemanhuispoort en het gebouw van het dagblad de Telegraaf, Ook werd een bezetting gestationeerd op de Dam, die gisteren als eerste van een reeks mooie zomeravonden feëriek was verlicht Gewonden tegen kwart voor elf werden reek sen felle charges uitgevoerd en meld den zich in het Binnengasthuis de eerste gewonden, die na behandeling weer konden heengaan. Ook een po litieman die het ziekenhuis werd bin nengebracht, kon even later zijn dienst weer hervatten. Op de Nleu- wezijdsvoorburgwal bleef na een charge van motoragenten een bur ger op straat liggen, voor wie een ambulance werd opgeroepen. De man was door een politiemotor een eind meegesleurd. Om elf uur concentreerde de strijd zich op het Singel ter hoogte van de univer-' siteitsbibliotheek. Ter weerszijden van het Koningsplein waren op het Singel barricades opgeworpen om de doorgang voor politieauto's te versperren. De po litie meldde hier een grote last te heb ben van de stenen die vanuit het pu bliek werden gegooid en zij beschikte over te weinig manschappen om doel treffende charges uit te voeren. Daarop werden door net hoofdbureau opnieuw overvalwagens met de mobiele eenheid naar het Koningsplein gestuurd. De barricades op de bloemenmarkt va» het Singel waren opgebouwd uit kisten. Ruiters van de politie slaagden erin met hun paarden over de versperringen te springen en de tegenstanders ach teruit te drijven. Bij deze actie werd een paard gewond. Het publiek verzet:e zich fel, daarbij een dankbaar gebruik makend van bloempotten, die naar agen ten werden gesmeten. Bij een poging van de politie een bouw keet op het Singel bij de Beulinstraat te ontzetten, werd een agent van het; dak van het gebouwtje geslagen. Hij bleef liggen op een vlonder en werd AMSTERDAM (GPD) .Wat luer gebeurt is onvoorstelbaar. H komt er op neer dat het geen en kele zin heeft de bezetters van het Maagdenhuis juridische bij stand te verlenen*. Aldus mr H. A. Kater, die gisteren bij de Am sterdamse politierechter twee stu denten verdedigde. ,De straffen dié hier worden uit- worden gevolgd- Die straffen zijn consequent eén harde lijn moet worden gevolgd. Die straffen zijn schrikbarend hoog: de verdedigers hebben m de nacht van woensdag op donderdag hun pleidooien moe ten voorbereiden, omdat er te wei nig tijd was om rich behoorlijk te kunnen documenteren. Toch gaat het hier. vooral bij studenten, om zaken die een belangrijke Ingreep zijn in hun leven. Gevangenisstraf fen kunnen een carrière breken'. In zijn pleidooi in de zaak-Kircz heeflt mr Kater de politierechher gezegd ervan overtuigd te zijn en er zelfs wel het bewijs van te kun nen leveren dat de persconferentie van het hoofd van het parket, mr J. F. Hartsuyker op instiignatie van de minister van justitie is gehouden. Mr Hartsuyker pro beerde bij die gelegenheid de in druk weg te nemen dat het hier zou gaan om een politiek proces, hetgeen de studenten hem steeds verwijten. De studenten zelf zijn er trouwens van overtuiigd dat alles wat er in het paleis van jus titie in Amsterdam gebeurt, ge heel in opdracht van de regering plaats heeft. Men wijst daarbij op de vele conferenties die plaatsvin den en de enorme nervosStiet en Er is gisteren ,a' zuilen nog vele letters van het alfabet moeten volgen. Vandaag gaat het marathonproces voort, evenals de volgende week. totdat men dinsdag 24 juni alle 453 ge dagvaarde bezetters zal hebben b recht. Om half twaalf kreeg men de indruk dat de politie meester was van het ter-' rein en dat de strijd was verlopen. On der de demonstranten waren de kunste naars die de Nacht wachtzaal van het rijksmuseum hadden bezet en 60 bouw vakarbeiders uit Amstelveen, die een dag vrij hadden genomen. Behalve studen ten delegaties uit alle universiteitsste den werd ook een bus met ea 50 jonge ren uit Middelburg gesignaleerd. Zware straffen' AMSTERDAM (ANP) Het centrale stafbestuur van de universiteit van Am sterdam, gisteravond in vergadering bij een, heeft in een communiqué zijn ern stige verontrusting uitgesproken over de onevenredige zware straffen, die tot nu toe werden opgelegd in het Maagden- huisproccs Het vreest voor de gevolgen daarvan voor het klimaat binnen dè~ universiteit. Het bestuur vertegenwoordigt alle fcir- ca 1500) wetenschappelijke medewer kers, met uitzondering van hoogleraren en lectoren. MET INGANG VANVOLGEND SEIZOEN ZIERIKZEE Met in gang van het volgend voorjaar krijgt Zie rikzee een voorlichtingscentrum over de deltawerken. Er is op het ogenblik een stichting in op richting, waarin een aantal be langengroepen deelnemen. Het idee is afkomstig van VW Zie rikzee, die de laatste jaren steeds vaker werd benaderd voor informatie over de delta werken. Het is de bedoeling dat tot ongeveer 1980 in de Con certzaal te Zierikzee ieder sei zoen tussen april en oktober een expositie te bezichtigen zal zijn. Daaraan gekoppeld worden dan rondritten en rondvaarten naar de deltawerken in het Brou- wershavense Gat en in de Oos- terschelde. Er is nog een poging ondernomen om het nu lopende seizoen al van stort te gaan inet de voorlichting over de deltawerken in Zierikzee, maar de voorbereidingen zijn van nog zo récente datum dat een en ander niet haalbaar bleek. Daarom is alles er nu op gericht om het voorlichtingscentrum in Zierik zee volgend jaar april te openen. .We zitten dan goed', zegt een van de initiatiefnemers van WV Zierikzee, .want bij het karwei tot afsluiting van de Brouwersdam zal dan heel wat activiteit te bezichtigen zijn. In tussen is dan ook het deltawerk aan de Oosteracheldedam tussen Schou- wen-Duiveland en Noord-Beveland wat op dreef gekomen.' Er bleeek allang behoefte aan een goed functionerend voorlichtingscen trum over de deltawerken, zoals er ook een functioneert in Hellevoet- sluis, waar het grote spuisluizencom- plex in de Hanngvlietdam de trek pleister is. Naarmate Schouwen-Dui- veland steeds meer .ingesloten' raak te tussen opzienbarende projecten van de deltawerken kwam er ook steeds meer toeristische belangstel ling. Rijkswaterstaat werd belaagd met aanvragen en ook aan de balles van de WV-kantoren stond men soms in de rij om iets te weten te komen over de deltawerken. VVV Zierikzee. de streek-VW Schouwen-iDuiveland, de deltadienst van rijkswaterstaat, de gemeente Zie rikzee (NV Concertzaal) en de NV Rotterdamsche Tramweg Maatschap pij hebben elkaar nu gevonden voor de opzet van de voorlichting over de deltawerken. De technische voorbe reiding van de expositie, is in handen van de heer W. Metzelaar, ing, tech nisch hoofdambtenaar van rijkswa terstaats deltadienst, speciaal belust met de voorlichting en documentatie. De grote zaal van de Zierikzeese Concertzaal zal worden herschapen in een expositieruimte, waar het be langstellend publiek een goede in druk zal kunnen krijgen van wat de deltawerken zijn en betekenen en waar de belangrijkste projecten zijn te vinden. Men zal er een wandeling kunnen maken langs maquettes van de meest ingenieuze en interessante stukjes waterbouw uit het geheel, men zal er luchtfoto's en fotomonta ges kunnen bekijken, er zal .levend materiaal' te bezichtigen zijn en met de accommodatie van de Concertzaal heeft men verder het voordeel dat er films kunnen worden vertoond. VVV zal een aantal gidsen beschikbaar stellen, die het publiek in de exposi tie en ook verder tijdens de excur sie wegwijs maken. De Rotterdamsche Tramweg Maat schappij stelt vervolgens haar nieuwe rondvaartboten beschikbaar voor een tocht naar het werk in het Brou- wershavense Gat óf over de Ooster- schelde voor een kijkje ,in de natte', zoals dat heet. Rijkswaterstaat heeft de werkhaven te" Den Osse (Brou wershaven) al aangewezen als thuis haven voor de tochten naar het kar wei aan de Brouwersdam. De orga nisatoren van het voorlichtingscen trum over de deltawerken verwach ten jaarlijks een bezoekeregetal van 10.000 tot 15.000. Aan het eind van het seizoen zal het expositiemateriaal kunnen worden opgeslagen. Met deze op zet meent men een bijdrage te le veren aan de uitbouw van het toe ristisch patroon op Schouwen- Duiveland en zeker een bij vele bezoekers levende wens in te los- /~\nlang» zelden ons enkele be- vjj LI zoekers van deze provincie: .We hebben de Indruk dat men zich hier nogal eens tegen ÉgT Middelburg afzet'. Een Indruk, y-jj die men had gebaseerd op di- verse gesprekken met mensen uit Zeeland, waarbij van Zeeuwse kant schouderophalend was gedaan over Mid delburg. Er zijn meer tekenen, die er op wijzen dat het Middelburg-syndroom in deze provincie weer sterker naar buiten komt: het gaat hier om een reeks symp tomen, die duldt op een aversie Jegens Middelburg. In de meeste gevallen wordt daarmee het bestuurscentrum bedoeld, in feite dus: het provinciaal bestuur. Het komt echter ook voor. dat men het oog heeft op de gemeente Middelburg, waar bij dan het gemeentebestuur min of meer een vorm van imperialisme wordt verwe ten. Soms ook manifesteert de aversie zich jegens de combinatie provinciaal be stuur plus gemeente Middelburg. Het is niet altijd makkelijk om vast te stellen met welke vorm men te maken heeft: enig nader onderzoek is meestal nood zakelijk. Overigens Is het net als met rode hond. het gaat om een vrij onge vaarlijke infectieziekte, maar ze kan in bepaalde gevallen nare gevolgen hebben. Laten we enkele willekeurige voorbeel den van de laatste tijd noemen, waarbij sprake is van het Middel burg-syndroom. Als het om gemeente lijke herindelingen gaat. dan hoort men onvermijdelijk opmerkingen in de geest van: .Middelburg doet maar. het houdt helemaal geen rekening met de streek'. Gaat het om een cultuurnota van de cul turele raad, dan wórdt gezegd: .Hele maal op Middelburg gericht, weer zo'n typisch Middelburgs stuk'. Over woning bouw: .Wij worden achtergesteld bij Mid delburg, met opzet'. Havenbeleid: .Middel burg legt een veel te zwaar accent op het Sloe, het houdt geen rekening met andere gebieden'. Over bepaalde onderwijsvor men: .Geen overleg geweest. Middelburg trekt dat gewoon naar zich toe'. Het gaat hier om opmerkingen aanvulling kost overigens heus geen moeite die de laatste tijd naar voren zijn gekomen. Wanneer men niet beter vist. dan zou men de indruk krijgen dat in Zeeland sprake was van een soort onderdrukking met gelukkig ook nog een verzetsbewe ging. In enkele gevallen blijkt het verschijnsel nog weer gecompliceerder. Dat is na melijk het geval als het karakter van de gemeente Middelburg in het geding komt. Daarbij worden buiten deze ge meente vaak uitdrukkingen gebruikt die men weliswaar niet ln een sociologisch handboek zal kunnen terugvinden, maar die wel zo duidelijk zijn. Zij geven mees tal aan dat Middelburg een kleinsteeds regentendom heeft, een soort establish ment dat de lakens in deze provincie wil uitdelen, variërend van woningtoewijzing tot de culturele programma's van Renes- tot Zierikzee en van Hulst tot aan Cadzand. Overigens wordt vaak de in druk gewekt dat menigeen oprecht ver heugd is van dit syndroom last te heb ben. Men kan immers altijd op min of meer dramatische wijze in vergaderin gen de vinger heffen en alle beschuldi gingen samenvatten in dat ene geladen oord .Middelburg', er is gelukkig iets •aartegen men zich kan afzetten, de schuldige is aanwijsbaar en zelf heeft men kommen onschuld beschikbaar voor het wassen van de toch al zo schone handen. En al doende werkt men boven dien mee aan de historische continuïteit. De geschiedenis van Zeeland meldt na melijk al een felle anti-Middelburgsfeer in de zestiende eeuw. ten tijde van het begin der republiek der zeven verenigde Nederlanden. .De Middelburgers willen ons subject maken aan Holland' heette het in die dagen. Het verzet daartegen werd vanuit Goes geleid. Er is dus al eeuwenlang sprake van tegenstellingen binnen Zeeland, waarin Middelburg een bepaalde rol speelt. Daar komt nog bij dat het een normaal regionaal verschijn- jsel kan worden genoemd, wanneer be- paalde onderdelen van een gewest zich achtergesteld voelen door het provinciaal I beleid. Zoals een provincie als geheel zich wel eens afzet tegen bepaalde as pecten van het Haagse beleid: men ziet dat in het gehele land. •poch vragen we ons af of er in Zee- I land ten aanzien van de provinciale hoofdstad niet sterk wordt overdre ven. Het blijkt namelijk, dat van vele beschuldigingen in de meeste gevallen bij nader onderzoek niets overblijft. Er is geen achteruitstelling, er is geen spra ke van een Middelburg-centrisch be leid, geen kwestie ook van voortrekken hier of daar, er wordt bij het provinciaal bestuur een algemeen Zeeuws beleid ge- ivoerd. Daarbij worden vanzelfsprekend accenten gelegd, in overeenstemming met de functies van bepaalde plaatsen of" gebieden. Maar de vaststelling van jdeze functies is geschied in overleg met jde provinciale staten en daarin zit maar 'een heel klein Middelburgs part. En wat het optreden van Middelburg als ge meente betreft: daarin zijn weliswaar I wel eens momenten geweest, waarbij .voor een lokale oplossing is gekozen, [terwijl wellicht een regionale de voorkeur jhad moeten hebben. Maar in zulk een geval kunnen dezelfde vex-wljten ook 'worden gericht tot de partner(s) die [eveneens hun eigen lokale belangen Jie- jen prevaleren. Voor elke gemeente is het moeilijk te kiezen tussen lokaal en streeltbelang: het hemd wordt nog wel [eens nader geacht dan de rok, terwijl ze i in feite aan elkaar vastzitten. Zeeland zal zich in dit opzicht steeds meer ervan I bewust moeten worden, dat het een stadsgewest wordt, waarin de samen stellende delen allerlei moeten samen doen. Maar juist daarom moeten we in deze provincie af van dat Middelburg syndroom: het gaat om een reeks ver schijnselen. die met meer bij deze tijd past. Bovendien Is er geen aanleiding meer toe. We leven niet meer in 1577. toen men het had over de .zwaricheden ende inconveniënten', die een aantal Zeeuwse steden .bevonden bij de intentie van die van Middetbureh'. Wie in deze tijd last heeft van dergelijke zwarighe den heeft een ingebeelde ziekte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1