4% 5% 6% GEVECHT PAPIER TEGEN STAAL OM BEHOUD VAN KUINDERBOS AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: &A% Nog te weinig bedrijven schakelen ambassades in Een zonnige zomer wacht op de stoep Defensie schiet illusie aan flarden Een kleine 1000 hectare Jaarverslag ZHRM Aantal van 18 zomerse dagen is normaal 4y2% AM RO BANK NEDERLAND IN HET BUITENLAND (slot) PONDERDAG 12 JUNI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 19 LELYSTAD (GPD) Bosar- beider Visser (56) staat met de schop in de hand aan de rand van de greppel, schiet wat pruimtabaksap als een kersepit weg en zegt: ,Ik werk al 20 jaar in dit bos.' Toen ik hier kwam was het nog niets, 't Moest allemaal nog ingepland worden. Ik heb het hier altijd naar mijn zin gehad. Het zou rot zijn als ik dit werk opgeven moest. Zesentwintig jaar. Een stuk van m'n leven zit in dit Visser is de enige Fries onder de twaalf mannen die zorgen voor het Kuinderbos. Hij woont in Lemmer en rijdt elke dag op zijn brommer heen en weer. Een afstand van niks overigens. Het Kuinderbos (een kleine duizend hectare) ligt in liet noordoosten van de Noord-Oostpol der en staat samen met 700 hec tare aangrenzende landbouwgrond op de nominatie schietterein te wor den. w steeds mooier worden. Ze mogen het de mensen niet afnemen, maar toch zullen ze het wel doen. Zo gaat het altijd. Al vanaf het be gin komen de mensen uit de polder fcer 's zondags kijken hoe het groeit .„hun bos. Ën nu het mooi gewor den is wordt het ze afgepakt. Dat is Mch onrechtvaard ig BOTTERDAM (GPD) De Konink- Eke Zuidhollandse Maatschappij tot Bedding van Schipbreukelingen heeft 1568 moeten afsluiten met oen nadelig Kildo van bijna 10.000 gulden. Er kon niets nan de reserve worden toegevoegd. De slechte financiële positie baart de MM ernstige zorgen, temeer omdat over enkele jaren nieuw, groot maiteri- ul moet worden aangeschaft. .Wij doen mi best om de kosten te drukken', zo lermoldt het jaarverslag van de ZHRM. ,Het is nodig dat de sympathieke ge- roelcns van velen jegens onze maat schappij nog meer dan tot dusver resul- Icren in ruimere geldelijke inkomsten. Wij aarzelen niet, hierop een extra be- wp Ie doen'. Voor de maatschappij was het overigens en vrij onbewogen jaar, dat een merk aardige atmosferische rust ademde. Gttn spectaculaire stormen en geen aislbanken, die veel ernstige aanvarin- RD tot gevolg hadden, fakde schepen kregen nieuwe appara tus aan boord. De MRBT koningin Wühelmina is overcompleet. De ZHRM al proberen deze. nog in u istekende tot verkerende, boot te verkoi ins voeren de ZHRM-boten 80 keer fct voor redding of hulpverlening. Er virion 24 geslaagde reddingen uitge weid, waarbij 102 personen aan wal wrden gebracht. Via dc 80 keermoesten de redding- totcn niet minder dan 46 keer uitva- voor watersportbeoefenaren die ir rxedijkheden waren geraakt. De wa- lersporters krijgen van de ZHRM een t-ake lik uit de pan: ga niet onerv TUNNEL ONDER OUDE MAAS KRIJGT GEEN NAAM BABENDRECHT (ANP) De tunnel onder de Oude Maas. die Barcnilrecht.se brug gaat vervan- Ren, kriigl geen eigen naam. De voorlichtingsdienst van het mi nisterie van verkeer en water- Mant beeft medegedeeld, dat de officiële benaming luidt: de rijks- tunnel onder de Oude Maas in rijksweg 1». In prinripe geeft het rijk geen eigennamen aan rijn kunstwerken en voor de tun nel tussen Barendrceht en Hei- ncnoord wil men van dit prin cipe niet afwijken. Tot nu toe beeft men alleen nog maar een uit zondering gemaakt voor de Alge- mbrug bii Krimpen aan de Ussel, «elke echter nog onderdeel uit maakt van een provinciale weg. Volgen.! het mini ster ie zal de praktijk moeten uitmaken hoe mon de nieuwe tunnel gaat noe men. Ook de ANWB Is niet van Plan dc buinnokiaaim op de beweg wijzering aan te brengen, omdat de praktijk heeft geleerd, dat het verkeer eerder gediend is met ren aanduiding, waarbij verwezen wordt naar de routes waaraan de grote -steden liggen. Ln zpiidehjke richting wordt venvezen naar Vlissmgen en noordelijk naar Rotterdam. In de gemeente Ba- rcndrechl wordt geijverd voor de non in Barendrecluse tunnel, ter wijl de gemeente Heinenoord ge porteerd is voor de naam Heinen- oord-tunnel De tunnel wordt om streeks 22 mli officieel geopend. Dc bouwkosten hebben meer dan 50 miljoen gulden bedragen. rond en daar zitten ze de weg'. Visser spreekt •woorden naar het hart van het ge meentebestuur van de NOP. dat ook vindt dat een eventueel schietterrein beter op zijn plaats zou zijn m een van de nu nog lege zuidelijke IJs- selmeerpolders. f 15 mln Valt de keus toch op het Kuinder bos dan moeten 31 boerderijen ver dwijnen. De totale door het minis terie van defensie te vergoeden scha de wordt geraamd op vijftien min. Aan het bos grenst het gehucht Kuinderbrug, destijds opgezet voor landarbeiders. Later honeymooncen- tra en thans recreatie- en herstel lingsoord op vegetarische grondslag. Kuinderbrug, thans ,Tot de bron' geheten, was de laatste tijd nogal eens in het nieuws tengevolge van de vivisectie. Meningsverschillen over de vraag of het wel verant woord was geweest het recreatie oord eem hypotheek van een kwart miljoen te geven, leidden enkele we ken geleden tot het aftreden van hel hele hoofdbestuur. Tijdens het ver strekken van de hypotheek was van de aanwijzing van het Kuinderbos ais oefenterrein nog niets bekend. Zelfs niet bij tot de bron-directrice Hetty van Duik, die toch beweert dankzij Haagse relaties alles eerder te weten dan iedereen. Mevrouw Den Duik, die behalve idea lists ook optimiste zegt te zijn, gaal binnenkort ingrijpend aan haar oord verbouwen, .ongeacht de beslissing van de ministerraad'. Maar of het haar recreatiererrein voor de wind zal gaan met een militair terrein naast de deur is op zijn zachtst ge zegd twijfelachtig. Zelf geeft ze toe: .in het algemeen komen hier men sen die helemaal niet van schieten houden. Ze zullen het zeker niet leuk vinden. Bovendien valt er na tuurlijk weinig meer te wandelen als het bos wordt afgesloten'. Minderwaardig Arme pioniers Minister Schut (ruimtelijke orde ning) wil het Kuinderbos (een staatsbos) aan het om oefenterrei nen verlegen zittende leger toewij zen op grond van het advies van Rijks Planologische Dienst. De mo tivering van de keuze: het Kuinder bos bestaat uit minderwaardige grond. Visser kan daarover meepraten. .Het 1» allemaal lichte veengrond. Vracht wagens zakken er tot hun assen in weg Houtauto's kunnen maar voor öe helft worden beladen. En dan nog moeten ze door een tractor naar de harde weg gesleept worden. Met tanks en zwaar geschut en zo kun je hier niets beginnen. Dit bos lijkt 'xj totaal ongeschikt voor het le- ger. Ze kunnen beter in een van de heuwe pol den-s gaan oefenen. Daar Zo is het. het hos en de akkers gaan dicht. Het hele jaar door. Het ge bied wordt geheel aan zijn recrea tieve bestemming onttrokken, zoals dat plechtig heet. Arme bewoners van de NOP, arme pioniers, die vol hielden omdat het leefklimaat elk jaar beter worden zou. ,Nu Is dit nog een kaal vlak land maar straks straks zul je eens zien. Onze kinderen zullen spelen in de bossen.' Defensie schiet een illusie aan flar den. En bosarbeider Visser zegt: .er zitten in het bos ongeveer vierhon derd reeën, wat zal er mee gebeu ren? Het is ook voor dieren geen leven op een schietterrein. Op door deweekse dagen buiten de vakantie- tijd geven de dieren er nu de toon aan. Het bos is vol van hun gelui den, nu. in het voorjaar zelfs boorde vol Het Kuinderbos met zijn naald en loofbomen is in zijn huidige vorm beslist geen ideaal recreatiegebied De bomen staan er ondoordringbaar dicht opeen Kleine slingerpaadjes ontbreken. Er zijn bitter weinig banken en speelveldjes. Daartegen over staat dat alle paden zo breed zijn dat er met gemak badminton of een ander spel kan worden ge speeld. Het bos bestaat uit kavels, die van elkaar gescheiden zijn door lineaalrechte, doorgaans vol water staande greppels. Het Kuinderbos nu is eigenlijk nauwelijks meer dan een wandelbos. Staatsbosbeheer heeft, m samenwerking met het gemeente bestuur van de NOP, plannen ge maakt om daarin verandering te brengen. Misschien was het overbo dige moeite. De Noord-Oostpolder is als uit vloeisel van een achterhaalde plano logische opzet rijk aan kleine, nauwelijks levensvatbare dorpjes. Bij het Kuinderbos liggen er drie: Rutten. Bant en Luttelgeest. Door het vertrek van een paar honderd inwoners uit het gebied worden die dorpen nog verder in de marge ge drukt. En dat terwijl het Kuinder bos indien het verder voor de re creatie zou worden ontsloten juist voor een opleving had kunnen "zorgen. De gemeenteraad, actie-comites en natuurbeschermers verzetten zich te gen de Haagse plannen. Maar tegen óver de dreigende lopen van defensie kunnen zij niet veel meer stellen dan telegrammen Staal tegen pa nier. Een ongelijke strijd. Wij heb ben het gevóel dat we gaan verlie zen zeggen ze op het gemeentehuis in Emm el oord. GAAL M—4 L :'L, A;." Eén van de vele plekjes van het Kuinderbos STATISTISCH BEKEKEN Statisch bekeken moet er een mooie zomer op de stoep staan te wachten, een zomer, die dit jaar of in 1970 wordt binnen gelaten... De reeks van zeer koele, sombere en natte zomers begint, vergeleken over een periode van 100 en van 250 jaar, bijzonder te worden, hetgeen wij aan de hand van enkele vergelijkende cijfers willen aan tonen. Over een periode van 120 jaar heeft het KNMI voor De Bilt bijvoorbeeld het aantal zomerse dagen (boven 25 C) opgetekend. Na 1959 kregen wij inmiddels negen zomers met een aantal zomerse dagen ln juni, juli en augustus bene den (18) normaal. Een periode van negen opeen volgende zomers met te weinig zomerse dagen, kwam alleen voor van 1902 tot en met 1910, zodat opnieuw een te koele zo mer uniek zou zijn. In de laatste 9 jaar in juni 13, in juli 34, in augustus 32 te weinig zomerse dagen, in de laatste 9 zomers totaal 79 te weinig. De gemiddelde ecmaaitemperatuur van de zomer hebben wij kun nen naslaan over een periode van 250 laar. De laatste 9 zomers ble ven beneden en een keer gelijk aan het normaalcijfer van 16.4 C. Dit 1» alleen geëvenaard m de periode 1736-1748: 1760-1774 en het laatste tussen 1918 tot en met 1929 waarin toch nog twee van deze 12 zomers 1921 es 1925) boven normaal kwa men. Wat het aantal vxnent zonneuren betreft kunnen wij niet verder te ruggaan dan aan het begin van de ze eeuw doordat daarvoor geen re gistratie van de zonneschijn werd verricht. In de laatste 9 romers (vanaf 1960) op 1967 na met 18 uren zon, bierven de overige acht so- mere beneden normaal, totaal tekort in n.gen zomers Ó95 uren zon. Hege/iDfll Nemen wij tenslotte ook de regenval nog even op de korrel dan zien wij, berekend naar het landgemiddeidc. overige acht waren zo nat dat io de laatste 9 zomers Jura 132 mm te veel regen gaf; juli 100 mm; au gustus 114 mm, totaal 346 mm zo merregen te veel dus. Ln de laatste twee en een halve eeuw zijn drie perioden waargenomen niet een iets ergere aaneengesloten natte zomer periode berekend voor Zwaneburg, later Hoofddorp namelijk 1751-1761 acht te natte zomers achteréén even als in de periode 1848 tot en met 1855. Uit dit statistisch betoog kan wor den geconcludeerd dat wij weliswaar geen zekerheid hebben voor een war me, zonnige en droge zomer maar ook dat wanneer deze zomer weer in het water valt met te koel weer en te weinig zon het een unieke slechte reeks gaat worden over een 250 jaar. Zo bekeken zouden wij met een natte vinger in de droge lucht willen op merken dat een mooie zomer nooit lang meer op zich kan laten wach ten. Wie weet of 1969 wordt voor het eerst na tien Jaar zo'n zomerse uitschieter. Boven genoemde cijfers tonen aan dat wij na 1959 niet meer zijn verwend. En zoals aan het be- g.n van elke zomer blijven wij weer hopen op een ouderwetse zomer met eens weer boven normale cijfers, behalve voor de regenval. (ADVERTENTIE) rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK POLEN EN PERZIË DEN HAAG (GPD) Het eco nomische werk dat op de Ne derlandse ambassades in War schau en Teheran wordt ver richt, is vanzelfsprekend in om vang niet te vergelijken met de werkzaamheden in Bonn. Het handelsverkeer van ons land met respectievelijk Polen en Perzië is van veel geringer be tekenis, en in overeenstemming daarmee hebben de posten in deze landen niet of nauwelijks specialisten, die zich de weelde kunnen veroorloven uitsluitend de belangen van onze export te behartigen. Maar behalve de omvang verschilt ook de aard van het werk: Polen is een com munistisch land met staatshan- del. Perzië is een ontwikkelings land. Het zal duidelijk zijn dat juist in dergelijke landen de Nederlandse ambassades aan het bedrijfsleven grote diensten kunnen bewijzen, omdat de on dernemer of exporteur hier wordt geconfronteerd met een economische structuur, waar mee hij van huis uit niet ver trouwd is. Mr C. T. F. Thurkow, ambassade raad op de Nederlandse ambassade in Warschau, wijst erop dat de on dernemer die een produkt in Polen op de markt wil brengen, een vrij groot aantal organisaties moet be naderen. De ambassade kan hem ver tellen welke organisaties, welke pel en in welke volgorde. Maar niet mepr kan volstaan met het op nemen van contacten met de staats- handelsorganisaties. In laatste in stantie moet ook het Poolse bedrijf leven zelf worden benaderd. Een le zingencyclus met lichtbeelden iS vol gens mr Thurkow daartoe de ideale methode. De Italiaanse verpakkings industrie heeft hiermee veel succes geboekt, honderden Polen hebben de bijeenkomsten bezocht en zijn op die manier in contact gekomen met Italiaanse technici. ,De Polen vinden het bijzonder plezierig om buiten landers te ontmoeten'. Ook de ten toonstelling van Nederlandse me dische instrumenten was volgens de heer Thurkow een goed voorbeeld van gerichte en gespecialiseerde aan pak van exportbevordering. Weinigen komen De diplomaat Thurkow gelooft dat de grote meerderheid van de Ne derlanders, die naar Polen komen om zaken te doen, nooit een beroep doet op de ambassade. .Ek denk dat niet meer dan tien procent bij ons komt'. Hoewel hij dit natuurlijk jammer vindt, tekent mr Thurkow hierbij wel aan dat de ambassade een even tuele lawine' van aanvragen om be middeling (bijvoorbeeld na een eco nomische missie) ook niet zou kun nen verwerken. Tien tot vijftien aan vragen per wéék zou bij de huidige personeelsbezetting al te veel zijn. Dit voert hen echter niet zonder meer tot de conclusie dat de staf moet worden uitgebreid. Zolang de grote hoeveelheid infor matie, die thans reeds beschikbaar is, nog niet volledig wordt benut, moeten we eerst zorgen dat daar ver betering in komt. Het grote probleem is de verwerking en de presentatie van de gegevens, het op de juiste plaats brengen van de informatie. Op het ogenblik is de respons van liet bedrijfsleven op de beschikbaar gestelde informatie onvoldoende', zo stelt ook hij vast. Grote staf Daarentegen is de Nederlandse am bassadeur in Teheran, drs H. Jon ker (een van de weinige economen in de buitenlandse dienst), wel van mening dat een uitbreiding van zijn staf de werkzaamheden op econo misch terrein ten goede zou komen. Hij zou bijvoorbeeld graag een land- bouw-attaché aan zijn ambassade verbonden zien, die gelegenheid moet hebben veel .de boer op' te gaan. Zelf houdt de heer Jonkers zien be zig met .olie', die veel van zijn bjd opeist. Voor de verwezenlijking van een ambitieus vijfjarenplan heeft Perzië behoefte aan een forse jaar lijkse stijging van de inkomsten uit olie, en dit geeft natuurlijk aanlei ding tot spanningen tussen de Per zische regering en het internationa le olie-consortium. Als zijn ambassade het economische werk zou willen doen zoals het vol gens drs Jonker gedaan zou moeten worden, zou men er naar zijn me ning tweemaal zoveel manuren aan moeten kunnen besteden als thans mogelijk is. Om het werk .redelijk' te kunnen doen zouden 750 man uren van de diplomatieke staf (exclu sief ambassadeur) die hiervoor thans beschikbaar zijn. Van die 750 man uren is naar schatting van de am bassadeur bijna een kwart nodig voor het economische werk. Archief- en koerierswerkzaamheden vergen 20 pet van de tijd. en consulaire werk zaamheden meer dan 15 pet. Voor kwesties verband houdende met Fel lowships en technische hulp, moet in een ontwikkelingsland als Perzië op een aandeel van"zeker 10 pet worden gerekend. De resterende tijd wordt verdeeld over politiek en cultureel routinewerk, administratieve werk zaamheden, comptabiliteit en diver- In deze opstelling ls ook begrepen de tijd die besteed zou moeten wor den aan het bezoeken van bedrijven e.d. daar is bij de huidige bezetting vrijwel geen gelegenheid voor. Twee de secretaris H. A. G. Schillings heeft in de anderhalf jaar van zijn verblijf in Teheran in totaal vier da gen rondgeneusd bij bedrijven. waren, niet-elektrische machine», garens, motorvoertuigenelektrische machines en apparaten, ijzer en staal. Zowel de ambassadeur als de heer an mening dat het wijls gegevens aan die de EVD in Den Haag onmiddellijk kan verschaffen Ook munten de verzoeken om in lichtingen, bemiddeling enz. die de ambassade ontvangt, niet altijd uit door duidelijkheid en volledigheid De heer Schillings overkomt het voorts nog al eens dat hij bezoekers uit Nederland krijgt, die hun komst niet van tevoren hebben aangekon digd. Dit bemoeilijkt natuurlijk een vlotte afhandeling van hun verzoe ken. In totaal zijn vorig jaar 39 ver- tenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven bij de ambassades in Teheran op bezoek geweest, in het eerste kwartaal van dit jaar boekte de heer Schillings er tien. Hierbij tekent hij aan dat de werkelijke gro te bedrijven de ambassade vaak niet nodig hebben, de dienstverlening is vooral van belang voor het middel grote bedrijf, dat geen vestiging ter plaatse heeft. Onder de landen die naar Perzië ex porteren nam Nederland in 1967- 1968 de zevende "plaats in, na o.a West-Dultsland. de VS en de Sow- jet-Unie. Als afnemersland speelt ons land een minder belangrijke rol (negentiende plaats). De belangrijk ste exportartikelen van Nederland ij. li J' 66 investeringen. Er zijn reeds circa PllCt VOUCulS 18 Nederlandse vestigingen in Per- 3 zië. de meeste in de vorm van .ioint vestigingen ln Per zië, de meeste in de vorm van ,j< ventures' met Perzisch-Nederla kapitaal, waarbij de Perzen i en bijzondere plaats wordt ingenomen door het ingenieursbu reau MECON (Middle East Consul tants), dat geregistreerd is in Den Haag, maar geen vestiging in Ne derland heeft. De directeur van het bureau, de heer Klaassen, vindt dat de Nederlandse Industrie een .luis terpost' in Perzië zou moeten hebben, vooral in verband met grote elek triciteitsprojecten cn dc scheepsbouw. Voor middelgrote bedrijven zijn naar zijn mening de aan Investeren ver bonden risico's te groot. .Voor het Investeren in Perzië heb je een lange financiële adem nodig". Wie in dit land wil investeren krijgt overigens alle medewerking van de overheid, .maar je moet het dan ver der we! met Je Perzische partner kunnen vinden'. De Perzen gaan uit van het principe dat zo sneJ moge lijk winst moet worden gemaakt en beginnen te investeren op een niveau dat een Nederlander onverantwoord laag voorkomt. In de praktijk is ech ter wel gebleken dat de Perzische opvatting zeer profijtelijk kan zijn. mede doordat de Perzen over een on gelofelijk tl beschikken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 19