Schouws waterschap zorg over dijk Bruinisse DAAROM IS VAN OEVEREN MERCEDES-BENZ DEALER Sb....DAAROM IS MM MERCEDES-BENZ DEALER Vlissings zwembad komt van de grond Nieuwe lts voor Terneuzen in 1972 7/z 21-ft* 2 um Industrie-excursie Rotterdam van Zeeuwse hervormden Hogere vloed en stroomwiizigingen Geen paniek Recreatie HIPPE' AANKONDIGING VRIJE TUDS-CENJRUM Bezoek aan zeemanshuis ,De Beer' WOENSDAG 11 JUNI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 7 INVLOED AFSLUITING VOLKERAK gERIKZEE Het waterschap Schowven-Dulveland' is bezorgd over de zeedijk bij Bruinisse en Oosterland, omdat door afsluiting an het Volkerak de vloedhoogte is gestegen en wijzigingen zijn op getreden in het stroombeeld. Die bezorgdheid is dinsdagmiddag zo- *e 1 door dijkgraaf A. M. Geluk als iloor de heer H. J. van der Zande, lid van de algemene vergadering lot uitdrukking gebracht. De heer Geluk deed een beroep op de over heid om te doen wat moet worden «edaan om risico's te vermijden. Hf bracht overigens in het mid den, dat men nog geen exacte cij fers kan geven over de stijging van de vloedhoogte. De hoor Van der Zande stelde, dat er sprake is van een stijging niet 40 centimeter. Hij drong er bij het dagelijks bestuur van het waterschap op aan contact op te nemen met de H en w's \an Bruinisse en Duive- land om te zien wat kan worden jMlaan. De dijkgraaf wees erop, dat nog niet is uil gemaakt wat de in vloed van de afsluiting van liet Vol kerak is op de vloedhoogte precies is en hij stelde, dat geen contact zal norden opgenomen met de gemeen tebesturen. ,We moeten met rijkswaterstaats delta- ÈKUt overleggen en geen stemming ïtefcen van .het is helemaal fout', al- ds de dijkgraaf. De heer Van der iittie: ,Er is geenjajsr'1 zowel tijdens de uitvoering van de wer ken als voor de eventuele gevolgen De dijkgraaf geloofde, dal de over heid zich die verantwoordelijkheid bewust is en wees erop. dat ook het waterschap waakzaam moet zijn. .Wij wijzen erop dat we in de tien volgende jaren tot de afsluiting van de Oosterschelde is voltooid geen grotere risico's willen lopen dan we nu reeds doen", zo bracht hij n het midden. Hij maakte duidelijk, dat de kans, dat de stormvloedhoog te van 1 februari 1953 wordt be reikt voor het Zijpe wordt geschat op eenmaal in de honderd jaar en dat risico achtte hij te groot ten opzichte van enkele lage dijkgedeel- len ten zuiden van Bruinisse. Over leg met de betrokken instanties vond hij dan ook een eis. De heer Geluk deelde mee, dat het da gelijks bestuur van het waterschap bij uitbreiding van recreatie-accommodatie geen toestemming meer zal verlenen voor het lozen van ongezuiverd afvalwater op het polderwater. Gebleken Is. dat bij de steeds toenemende spreiding van accommodatie voor de recreatie, wordt nagelaten voldoende maatregelen te treffen voor de zuivering en afvoer van afvalwater. De heer Geluk attendeerde erop, dat ook paal en perk moet wor- «dien gesteld aan de lozing van onge zuiverd afvalwater door grote varkens- fok- en mestbedrijven. Hij meende, dat er dringend behoefte is aan een eenvou dige installatie, die het water van kam- peerbedrijven, veehouderijen enzovoort zijn wel heel ongerust. Al iu maar duidelijk is'. Het hoofd van J? technische dienst ir G. D. Klooster- br bracht in het midden, dat de voor- ifellingen. die door de rijkswaterstaat ja jedaan over de invloed van de af- i'a.ng van het Volkerak op het eer- aCngen van 40 centimeter stijging rrrecties moet aanbrengen. In mei is Ho: opwaai ing een hogere vloedhoogte to:?.kt en er moet naar de mening van i» dijkgraaf rekening worden gehouden, l bij afsluiting van de Grevelingen ta verlaging van de vloedhoogte is gr k'Tnen van 10 centimeter. ,We zulle aee exacte cijfers moeten komen om ua te tonen, dat maatregelen moeten ■vorvien getroffen en die cijfers zijn er Mg met'. In juni zal een werkcommis- tie ie situatie bestuderen aan de hand raiskelijke gegevens, die dan bekend jijt In lijn openingswoord deelde de dijk graaf mee, dat het dagelijks bestuur van het waterschap in maart een brief tan de minister heeft geschreven met tot verzoek om inlichtingen ten aah- zien van de gevolgen van afsluiting van tot Volkerak. De minister heeft geantr woord, dat het waterschap op de hoogte wordt gehouden en dat voor het water schap plaats is in de werlccommissie. Over dc zichtbaar hogere vloedstanden ki de heer Geluk: ,We moeten niet in paniek raken, daarmee bereiken we mets. Wel moeten we vaststellen, dat tot rijk de verantwoordelijkheid draagt, ter plaatse kan zuiveren Teleurgesteld was de dijkgraaf over het feit, dat de totale lengte voor het quartaire wegen plan is vastgesteld op 155.55 kilometer in plaats van op 230 kilometer. Een tweede tegenvaller is het feit dat moet worden verwacht, dat tot eind 1971 feen middelen ter beschikking zullen omen voor verbetering van de tertiaire wegen, waarvan het onderhoud bij ge meenten en waterschappen berust In het begin van zijn openingswoord stelde de dijkgraaf, dat de waterschap pen zich wel moeten aanpassen aan de zich wijzigende omstandigheden, maar dat zij toch vele waterstaatstaken moe ten kunnen blijven verrichten. Deze op merkingen maakte hij in verband met de instelling van de staatscommissie, die te zijner tijd de minister zal moe ten adviseren over de toekomstige ta ken en de structuur van de waterschap pen. Verder drong de heer Geluk in zijn openingswoord aan op samenwer king in provinciaal verband bij moder niseringen van de administratie, waar bij ook de gemeenten naar zijn idee moeten worden betrokken. Aan het be gin van de vergadering werden de he ren W. J. de Vrieze uit Scharend ijke en M. J. de Zeijler uit Oosterland, her benoemde hoofdingelanden, beëdigd. Ook werd beëdigd de nieuw benoemde hoofdingeland P. M. Vis uit Noordgou- we, de nieuwe hoofdingeland J. W. Koop man uit dezelfde plaats. De vergadering kreeg een aantal mededelingen over peilingen, waar bij duidelijk werd, dat er wel een aantal verdiepingen zijn langs de kust, maar dat geen voorstellen hoe ven worden gedaan om maatregelen te treffen.. LEDENVERGADERING >V-~-f Het. nieuwe Vhs.iingee zwembad aan de President Rooseveltlaan begint van de grond te komen. De a/gelopen maanden ts er gewerkt aan een met erg spectaculair kar wei. het grondwerk, het maken van funderingen en dergelijke, kortom het deel dat oiuler de grond zit. Nu komt men echter toe aan het bovengrondse werk en pas dan kan men zien dat er schot in het werk zit. Eind vorige week zijn de filterinstallaties ge arriveerddie de komende veer tien dagen zullen worden ge plaatst. (Foto PZC). SITUATIE NU ONHOUDBAAR' TERNEUZEN Naar alle waarschijn lijkheid zal binnen drie tot vier jaar met de nieuwbouw van de lagere tech nische school in Terneuzen kunnen wor den begonnen, aldus deelde gisteravond de voorzitter van de vereniging .De technische school voor Terneuzen en om streken', de heer R. R. Visser, mee op de algemene ledenvergadering van de school te Terneuzen. Met het ministerie- van onderwijs en wetenschappen is in principe overeenstemming bereikt over de bouw van een nieuwe school. Ook de onderhandelingen met het gemeentebestuur van Terneuzen ver keren in een vergevorderd stadium. Dit jaar nog zal, als alle besprekin gen verder een gunstig verloop heb ben, overgegaan worden tot de be noemingen van een architect. De heer Visser noemde de situatie waar in de school momenteel verkeert, volkomen onhoudbaar. Volgend jaar zal al moeten worden be gonnen met een uitgeschoven rooster, omdat het huidige rooster een normaal lesprogramma met meer toelaat. Over vier jaar moet de nieuwe school gereed zijn, of althans een deel daarvan, .an ders zullen we, het aantal leerlingen moeten beperken'. Jaarverslag dat dc toeloop van dagschooüeerhngen over het jaar 1968 40 leerlingen hoger, lag dan het jaar daarvoor, respectieve-1 lijk 514 in 1968 tegen 474 leerlingen in: 1967. Het totaal aantal leerlingen dat parttime onderwijs volgt bleef ongeveer gelijk, respectievelijk 273 leerlingen in 1968 tegen 280 in het daaraan vooraf- gaande jaar. Het percentage geslaagden nam het vo rig jaar met 8 pet toe in vergelijking met 196i: 90 procent in 1968 tegenover 82 in 1967. Om de administratie van de salarissen te vereenvoudigen werd het voorstel gedaan zich aan te sluiten bij het zo genaamd casoproject. waarin reeds een aantal scholen te Terneuzen georgani seerd is. Het gemeentebestuur van Terneuzen heeft afwijzend gereageerd op het verzoek van de directie van de school een ander lokaal af te staan voor lessen in de lichamelijke opvoeding. Financieel Het financiële overzicht over het jaar 1968 sloot met een totaal bedrag van 1.197.100 gulden. De grootste uitgaven in dat jaar werden gevormd door de pensioenbijdragen 150.000 gulden, sala rissen met een bedrag van 700.000 gul den en de bedragen vooraflossingen en renten van leningen 115.000 gulden. Het rijkssubsidie over het jaar 1968 bedroeg 1 1.120.000 gulden. Uit het jaarverslag dat de vergadering ter goedkeuring kreeg voorgelegd bleek Hit Juppe" bord herinnert nog fens aa„ ,ic voortvarende plannen "in ia Middelburg te komen tot een vrijc-tijdscentrum. Het bord is 'jezet óp tie plaats waar Provado- Middelburg komi, daar waar nu het Koorkerhccntrum staat. Op Juni wordt, in dit gebouw een hearing gehouden. Er zullen m dedelingen worden gedaan oi de jongste ontwikkeling na de dis cussie op ,het Zilveren Schor'. Voorts zullen bij die gelegenheid werk- en activiteitengroepen wor den gevormd. Inbraak in Souburg SOUBURG In de nacht van zondag op maandag is in de woning van S. uit de Nleuwstraat te Souburg uit een jas een portemonnee met 20 gestolen. Voorts werden 100 Franse francs ont vreemd. Men is het huls via een raamp je binnen gekomen. Veel belangstelling voor expositie in Kloveniersdoelen De tentoonstelling in de Kloveniersdoe len te Middelburg, die tot en met za terdag 14 juni geopend is, trok reeds de eerste avond veel belangstelling. On geveer 500 mensen bezochtén deze avond net gerestaureerde gebouw. Examens aan Zeeman-lyceum ZIERLKZBE Voor het gymnasium- diploma-A slaagde te Zierikzee de heer 2. F. Postma te Zierikzee. Voor het B-diploma slaagden: mejuf- 'rouw M. Swenne te Ouwerkerk en de heren J. H. Becker, Nieuwer kerk; J. den Boer. Haamstede: D. W. Schönau. Noord welle; B. C. van Sloten. Zierikzee en J. W. Vorstheuvel Labrand, Zierikzee. Er werden geen kandidaten afgewezen. DRAAIBRUG SLUISKIL UUR BUITEN BEDRIJF SLUISKIL De draaibrug bij Sluis kil is dinsdagmiddag ongeveer een uur buiten bedrijf geweest voor het land- verkeer. Omstreeks twee uur begaf het opzetwerk van de brug het, wat tot ge volg had dat de brug een halve meter onder het wegdek kwam te liggen. Aan weerskanten van de brug vormden zich lange files die tot drie uur moesten wachten aleer zij de brug over konden. De stagnatie werd veroorzaakt door een storing in het hydraulisch systeem, dat de brug bij sluiting weer op gelijke hoogte met het wegdek moet brengen. Examen Bij de examens van PBNA slaagde, voor hei diploma adsplrant bouwkundig op zichter-tekenaar de heer Albert Goud zwaard Jz. te Oosterland. Bij de je Goes gehouden examens slaag de voor het diploma brood- en banket bakker, eerste gezel de heer Piet Rot te A.J.z. te Nieuwerkerk. Mej. M. Kok te Krabbendijke. organiste van de Ned. herv. kerk te Kruiningen, slaagde aan het Rotterdams conserva torium voor het eindexamen B orgel. De heer H Glerum Jz. uit Yerseke slaagde te Middelburg voor het theore tische gedeelte van het examen weg en waterbouwkunde .Zeeland' 1969. De heer W. L. Fraanje uit Kruiningen is aan de rijks universiteit te Utrecht geslaagd voor het doctoraal neeskunde. Kamerlid wil: PR1JSSLAG TOT DE ORDE ROEPEN' DEN HAAG (GPD) Het tweede-ka merlid Van Harselaar (groep Harm sen) heeft de staatssecretaris van economi sche zaken schriftelijk gevraagd of deze bereid is de supermarkt Jac. Hermans- Prjjsslag, die sinds enkele dagen brood tegen stuntprijzen verkoopt, tot de orde te roepen, om ernstige volgen te voor komen. Het kamerlid wijst er op, dat er in ge heel Zuidwest-Nederland gestunt wordt en dat deze stuntverkoop bestaat uit het aanbieden van gesneden en verpakt wit brood voor respectievelijk 55 en 49 cent. Volgens de heer Van Harselaar heeft deze stunt een omzet derving van 1/3 tot de helft veroorzaakt voor de warme bak kers in de naaste omgeving. H. C. van der Zande te Nieuwerkerk (77) overleden vele vooraanstaande functies in agrarische organisaties. Zo was de lieer Van der Zande van 1929 tot 1952 voorzitter van de kring Schouwem-Dui- veland van de ZLM. Van kort na de oorlog tot de samenvoeging van de pol ders en waterschappen op Schouwen- Duiveland was hij dijkgraaf van de pol der Vierbannen, waar ook zijn hofstede .Hoge Hoeve' stond. Van 1925 tot 1956 was de heer Van der Zande bestuurslid van de coöperatieve boerenleenbank te Nieuwerkerk. Na de watersnoodramp n 1953 maakte de heer Van der Zande deel uit van de agrarische commissie voor de herverka veling Schouwen-Duiveland. Te Nieu werkerk was hij vele Jaren president kerkvoogd van ae Nederlands Hervorm de Kerk. Vandaag I woensdag) om elf uur zal het stoffelijk overschot op de algemene begraafplaats te Nieuwerkerk ter aarde worden besteld. CONTAINERS, CHEMIE, VUILE LUCHT EN GROEN (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/ROTTERDAM - Met in het achterhoofd de ha- ven- en industrieontwikkeling in Zeeland hebben de leden van de provinciale kerkvergadering der hervormde kerk in dit ge west dinsdag een hele dag uit getrokken voor een stevig-in- formatieve excursie door het gigantische haven- en industrie gebied van groot-Rotterdam. De PKV-leden werden vergezeld door adviseurs, alsmede de voorzitters vande provinciale diaconale en kerk voogdijcommissie. In Rotterdam was de heer J. O. Suverein, adviseur gids. Voor zijn begeleiding ontving hij na afloop van de excursie het ZLM-boek ,Van nabij en verre'. Ds E- J. Beens, de scriba van de Zutd- liollandse provinciale kerkvergade ring, die een deel van de dag mec- xnaaJkte, kreeg na afloop van de Zeeuwse PKV-voorzitter ds J. Kwast een uitnodiging eens met de Zuidhol landers naar Zeeland te kome». probleem met zich van de niet meer Elaatsbare ongeschoolde mens en dan er natuurlijk de luchtverontreini ging, met onder andere nitreuze dam pen. De Shell heeft voor de afvoer van gassen een 213 meter hoge schoorsteen gebouwd, die tweeën twintig andere schoorsteentjes samen vervangt en die zeventien miljoen kostte. In Rotterdam-Pernis werd men ont vangen in de Missions to Seamenclub aan de oVndelirvgesr.veg. waar reader Anthony Driver, die thans in Vlis- - ngen-Oost werkzaam is aan verbon den is geweest Gastheer was nu re verend J. Basil Pegman. die infor matie gaf over de vier posten van de Missions to Seamen in het havenge bied van de zuidelijke randstad Hol land. Een club is de Pelicanclub, een oude. op het (opgespoten) land van de vierde petroleumhaven in Euro poort geplaatste tjalk, die onvermij delijk tot de vraag bracht hoe groot de plaats is (zo er een plaats is) die de kerk voornamelijk als de re creërende, herscheppende en kracht gevende mensengemeenschap kan ge ven «an industrie'werkers. (Zo die er behoefte aan hebben). De club in de Vondelingenplaat heeft te maken met een minderend aantal bezoekende schepen, overigens toch altijd nog 800 tot 1000 buitenlandse clubbezoekers per maand. De Mis sions to Seamen hebben op zich geno men de buitenlandse, voornamelijk Engelstalige zeelieden, een goede re creatie te geven in een eigen sfeer. ,Wij zeggen niet: hier komt een ziel, want de mens is ziel en li chaam samen. Wij willen geen zending bedrijven, maar er alleen maar zijn, present zijn in de in dustrie, als kerkelijke hulporga nisatie', aldus reverend Pegman. natuurreservaat De Bc-er wees Pfarrer Kochs erop. dat de zeeman geïsoleerd U, ln eigen kring, ook ten opzichte van andere groepen en ook in een maatschappelijk isolement. Ook op cultureel gebied leeft'hij in een isolement, mot name wat de informatie betreft'. Deze iso lering is een uitdaging voor de kerk, dat kan bijbels worden ge fundeerd het is niet goed dat de mens alleen zij maar je kan ook gewoon zeggen: het is niet eerlijk', aldus Pfarrer Kochs. Het Duitse zeemanswerk en dat geldt in feite ook wel voor het Ne derlandse zeemanswerk en voor an dere buitenlandse organisaties tracht door een aanwezig-zijn Iets van dat Isolement te doorbreken. Dat gebeurt in een zeemanshuis, in het internationale nieuwe centrum, in sport cn spel. in gesprekken in formatie en hulp bij meningsvorming, door schepen- cn door ziekenhuisbe zoek en het opzoeken van hen, die in het huis van bewaring zijn beland. Pfarrer Kochs: .dat laatste is het be wijs, dat de maatschappij tekort is geschoten'. Deze zeemanspredikant hoopt ln het nieuwe centrum .De Beer* te kunnen komen tot Duit-Nederlandse ontmoe tingen. Zijn collega M. C. Baart, hervormd zeemanspredikant, tot voor kort in Hamburg werkzaam, kon hier bij voorbeelden van dergelijke ont moetingen geven van net Neder landse zeemanshuis In Hamburg. Geen .object' Containers Zeemanshuis Dat er veel industrie en weinig frisse lucht is in het Rotterdamse haven en industrieagglomeraat was de PKV-ers waarschijnlijk wel voor een deeel bekend. Ze kregen dinsdag er hun portie van, maar ze zagen ook wel dat er beslist heel wat werk ver zet wordt in Rotterdam-Zuid tot en met het nieuwe .Rotterdam aan zee' op de Maasvlakte. Via de oude Waalhaven kwam men met de AMZ-bus bij de Prüises Margriethaven, de containerhaven, waar zowel bananen als tanks werden geladen en gelost. Men kon vernemen dat containe- risatie een relatieve afname van het aantal arbeidsplaatsen in het havenwerk betekent, maar dat containervervoer nu eenmaal de toekomst heeft, al is het alleen al omdat het havengeld kan variëren van 40.000 tot 100.000 per dag. De moderne chemische en petroche mische industrie brengt vooral het Een dergelijk geluid, maar dan voor al van Duitse zijde gesteld, zouden de gasten later op de dag in Euro poort horen van Pfarrer E. Kochs, eén van de Duitse zeemanspredikan ten in Rotterdam. Dat was tijdens de tweede ontvangst, in het nog maar anderhalve maand in gebruik zijnde en door prinses Margriet geopende zeemanshuis ,De Beer". Dit 4.5 mil joen kostende internationale zee manshuis, hotel, recreatiecentrum en dergelijke, heeft plaats voor veertig gasten Het is een gezamenlijk pro ject van de gemeente, industrieën (bijdragen) en van alle Nederlandse en buitenlandse organisaties die zich met zeemanswelzijn bezighouden (in totaal elf iZeemansvrouwen kunnen bijvoorbeeld hier met hun kinderen komen logeren en man en vader ont moeten als hij met zijn schip in het Rotterdamse havengebied ligt. In .De Beer' genoemd naar het aan de industrie ten prooi gevallen ,Aan boord van een schip komen ls eigenlijk niets anders als mensen die iets willen verkopen aan de zeelieden. De dominee ls ae enige die de zee man niet als .object' beschouwt, die wil er alleen maar zijn, als mens. Men krijgt het gevoel dat er iemand wacht'. Op een betreffende vraag stelde ds Baart dat de Nederlandse kerken het buitenlandse zeemanswelzijnsorgani saties moeten mogelijk maken ergens te werken, .plaatsvervangend voor ons'. Het gezelschap zag voorts de reus achtige werken aan de Maasvlakte en kon verder horen verklaren dat het Plan 2000 -f van Rotterdam re kent op de Hoeksche Waard, maar dat Rotterdam .voor de eenentwin tigste eeuw Voorne al heeft ge claimd'. Maatschappelijk opliouwwerker So- verein later: de kerken hebben nog weinig of geen feitelijke argumenta tie in het gesprek niet Rottterdam, we weten nng te weinig van de in vloed van plant en dier het bio logisch milieu op de mens. Maar dat de groenaanplant een deel van de vuile lucht weghaalt lil] raffinade rijen en chemische Industrieën kunnen we nog niet zien'. r ADVERTENTIE) omdat bij een perfekte auto een perfekte service hoort Snelle, attente vakmensen uitstekende outillage met de modernste apparatuurMercedes-Benz speciaalgereed- schapalie (originele!) onderdelen altijd in voorraad dat zijn de eisen die Mercedes-Benz aan service stelt. Die „Ster"-service wordt u door ons geboden. N.V. GARAGE VAN OEVEREN Goes, Couwervestraat 51. tel. 01100-61 O" ADVERTENTIE hoort Snelle, attente vakmensen uitstekende outillage met de modernste apparatuur... Mercedes-Benz speciaalgereed- schapalle (originele!) onderdelen altijd in voorraad dèt zijn de eisen die Mercedes-Benz aan service stelt. Die „Ster"-service wordt u door ons geboden. GARAGE MONA Middelburg, St. Janstraat 20-22. tel. 01180-5251

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7