Bulldozer op terp in mond Oosterschelde Burgemeester Zaamslag in pandjesjas te water zeker P y d A-fractie Domburg veegt b en w opnieuw de mantel uit Zandzuiger over dijk in Schelde 15 JUNI VADERDAG SIGARENDAG Financiële nota onderwerp voor felle kritiek KACHELS KIJKEN GELOK VOOR WARMTE ALMANAK Zomeravond orgelspel PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 19« EERSTE STUKJE DELTADAM BURGHSLUIS Midden in de monding van de Oosterschelde staat sinds dinsdagmiddag een bulldozer op een terp zonder ge- vaar te lopen dat bij bij vloed wordt overspoeld. Het eerste stuk niet varend materieel bij de aanleg van de dam door de Ooster schelde tussen de duinkoppen van Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland heeft nu dus vaste grond onder de rupsbanden gekregen. De terp (nog niet groter dan 150 vierkante meter) waarop de bulldozer heen en weer kruipt is de eerste aanzet van het zandstórt voor het werk- eiland op de punt van de Roggeplaat. De zuiger .Beverwijk 38' heeft de laatste weken nogal wat zand verzet (40.000 kubieke meter per week), zodat de terp tenslotte boven hoog water kwam. Intussen vordert bij de bouw van het werkeiland, enkele kilometers van de kust van Schouwen uit, het zinkwerk. De mijnsteenkaden worden ver der uitgebouwd en er is een begin gemaakt om de toekomstige kophaven in het eiland op diepte te brengen. Het uitspreiden van het zandasfalttapijt onder water wordt eind deze maand tijdelijk stopgezet. De drijvende asfaltfabriek ,Jan Heymans' ver trekt 27 juni uit de monding van de Oosterschelde nadat hij daar enkele maanden achtereen de aandacht op zich gevestigd heeft gehouden. ADVERTENTIE Jongens haalden geld uit verrekijkers VLISSINGÊN De Vlissïngse politie heeft maandag twee veertienjarige jon gens aangehouden, die er van worden verdacht geld te hebben gehaald uit de verrekijkers op de boulevard te Vllssln- gen. Zij haalden liet geld er uit met behulp van een touwtje waaraan een .jetje TJLi jj, totaal moeten zij dan honderd gulden hebben ge- De eigenaar van de verrekijkers loels BIJ OPENING ZWEMBAD inmiddf maatregelen getroffen opdat op deze manier geen geld meer uit de apparaten kan worden gehaald. RAADSLID CH: ,HET IS NOOIT GOED BIJ DE PVDA-FRACTIE' DOMBURG Een uitpuilende pu blieke tribune bij de raadsvergade ring in Domburg heeft dinsdag avond opnieuw ,waar voor zijn geld' gekregen. Geen stoel was er onbezet. Als zitplaats diende ver der een tuinmeubel en ook de vloer was er goed voor. Er was zelfs in teresse van de zijde van vakantie gangers, zodat de VW zou kun nen overwegen om de raadsverga dering op de evenementenlijst te plaatsen. Het was opnieuw de PvdA-ïractïe die aanleiding zag om Uit te varen tegen het college van b en w. maal was het Tiet raadslid A. Pas- senier dat liet geschut in stelling bracht. In de loop van de vergade ring vlogen liet raadslid Don (pvda) en Wondergem (ar) elkaar nog fi guurlijk in de haren. Inzet voor een flink stuk vlijmscherpe kritiek was de financiële nota. Het raadslid Passenier zag kans in zijn betoog dit officiële stuk volledig af te kraken. De in de slotregelen uitgespro ken wens van de zijde van b en w dat de nota op een waardige wijze zou worden behandeld kwam het raadslid als een lachertje voor. .Moeten we dat als grap beschouwen of is het serieus voeren van een oppositie door de vd voeren van een oppositie door de pvda. het ging hem meer om het niveau, waarop deze oppositie zich bevindt. Me vrouw M. Vaandrager-van 't Hoff (gb) vond de nota hier en daar ook wat kin derachtig opgesteld, maar veel kritieke opmerkingen had ze daar niet aan toe te voegen. De heer Coppoolse (ar) vond het al te zeer specialistenwerk. ,En ik ~i liet hij De heer IV. K. van Nieuwenliuyzen (Ch) vond liet. zeer terecht dat het col lege er zo echt ingedoken was. .Wan neer is het nu ooit eens een keer goed bij de PvdA', zo wilde hij weten. ,Als het een nota van vijf pagina's was ge er misschien commentaar zijn gekomen dat het zo maar was af ge- ADVERTENTIE kachelshow nieuwe modellen GASHAARDEN Noordpoortstraat 2 Telefoon 2093 Middelburg Laat U eens vrijblijvend voorlichten voor het nieuwe stookseizoen. tig over deze nota van acl gina's waarvan er minstei tig overbodig zouden zijn. Een inleiding van vier pagina's zou alleen al zijn ge wijd aan het pleidooi om er nog een ambtenaar ter secretarie bij te krij gen. Leeuwse Lage dunk Niet moeilijker Faam Met verhalen, die door overleve rt» o in stand worden gehouden is het oppassen geblazen. Begin deze week werden in dit hoekje herinneringen opgehaald aan de legendarische Middelburgse bak ker Van Dijk, die op het hoekje van de Wal én de Kapoenstraat ,boluspruum' zou hebben gesleten in consumptie-eenheden van een en twee cent. Een zoon van bakker Van Dijk was zo vriendelijk het verhaal op enkele punten te corrigeren. Bak ker Van Dijk verlangde nooit be taling voor boluspruumen van de verkoop van rumbonen, waar van in het verhaal sprake was, onthield hij zich: de man was ge heelonthouder. Maar voor alles, zo weten we nu vit de eerste hand. kende men in Middelburg niet helemaal bekend of hij voor het eerst of voor het laatste vak kwam, maar Van Dijk bezocht regelmatig een ver maard etablissement aan het Wagenplein, dat de volksmond uitsluitend kende als Xiuis aan de ketting'. We zullen maar aanne men dat Van Dijk er brood én drukwerk bracht zeker is, dat hij zich altijd op aangename toon onderhield met het brassende pu bliek van bootwerkers en sche pelingen. En juist hier droeg de slagvaardige Van Dijk een hoek- r zijn faam. t zo thuis ir daagde men hem uit, ,lees ons hieruit dan maar eens een stukje voor.' Men drukte hem ondersteboven een Franse bijbel in handen. Van Dijk sloeg beheerst de Psal men op de eerste kende hij uit het hoofd en las: Welzalig de man die niet wandelt in den raad der goddeloze».'. BH iiet het publiek in de gelagka mer verslagen achter. Bewonde rend stelde men vast: J3akker Van Dijk kent Frans en nog on dersteboven ook?. Het moest hem van het hart dat de opstellers een toch wel erg lage dunk hebben van het bevattingvermogen van een raadslid. Er zouden opmerkingen in het rapport zijn gemaakt die niet in overeenstemming zouden zijn te bren gen met de waardigheid van de raad. Oftewel om met de woorden van heer Passenier te spreken: somn passages zijn kinderlijk en naief, ên PvdA-raadslid toonde zich voorts ge griefd over het feit dat ambtenaren zich in de nota in de discussies men gen en hun hart luchten onder de dek mantel van de ondertekening van de nota namens b en w. Hij vond het dan ook onbegrijpelijk dat de wethouders dit zo maar hebben geslikt. De kritiek gehoord hebbende van deze wethouders tijdens hun r. lidmaatschap had bij de heer senier naar hij voorts zei eerder de verwachting gewekt dat er wat meer voortvarend le werk zou worden ge gaan. ,Na indiening van deze kapi taalsnota is nu wel een conclusie te trekken' zo merkte hij verbitterd op. Aan de hand van cijfermateriaal wil de de heer Passenier vervolgens aanto nen dat er een weg is om gelden vrij te maken voor de uitvoering van ka- pi taalswerken. De wijze waarop in de nota met cijfers zou rijn gegoocheld kon bij de PvdA-fractie naar hij meen de geen enkele waardering vinden. Ze zouden te zeer overtrokken zijn. .Wan neer gebeurt er nu eens iets in het be lang van de gemeente', zo riep hij ver twijfeld uit. Terugkomend op uitspraken raadslid Wondorgem in eei raadsvergadering waarbij PvdA-frac tiegenoot Don volgens de heer Passenier was afgeschilderd als een laaghartig dividu meende de heer Passenier te n ten inhaken op de woorden van de h Wondergem die zei ,een vieze in de mond te hebben gekregen. .Een raadslid zonder ervaring moet niet te vlug een vieze smaak krijgen. Hier wordt gewoon politiek bedreven'. Business keiharde business' Don even later zelf En hij onderstreept de woorden van de heer Passenier dat de PvdA een posi tieve oppositie voert. De heer Don ver weet de heer Wondergem zelf opmerkïn- Jthr mr G. C. D. Rutgers van Rozen burg vond dat men de zaken niet moei lijker diende te maken dan ze al wa ren. Hij meende de indruk te hebben gekregen dat het hier gaat om drie punten. Om de urgentie van de werken, om de bugedtaire ruimte en daarover zou de heer Passenier volgens het raads lid wel wat al te optimistisch zijn ge weest en tenslotte om het bedrag dat geleend zou moeten worden. Bur gemeester P. G. Sprenger vond dat de vernieuwing van de Domburgse riole ring onmiskenbaar de meest urgentste zaak is. .Dit duldt geen langer uitstel,' zo zei de voorzitter. Hij deelde voorts mee dat er hard wordt gewerkt aan de oprichting van een stichting voor een verenigingsgebouw. Mede op aandrin gen van dë heer Coppoolse stelde het college voor om in de juli-vergadering nader uitgebreid terug te komen op de na to. Voortijdig is er gelegenheid om schriftelijke vragen voor te leggen. NATTE EN DROGE GYMNASTIEK IN ÉÉN COMPLEX ZAAMSI.AG Er zijn ongetwijfeld verschillende manieren om een zwem bad officieel te openen, maar de ma nier die burgemeester J. dc Pree dinsdagmiddag te Zaamslag prefe reerde, mag beslist uniek worden ge noemd, zelfs voor Zeeuwsch-Vlaande ren. Staande op liet middelste start blok merkte de burgemeester, wij zend op het lint dat; over het mili cien van het bad was gespannen, la coniek op: .Daar hangt het lint en dat zal toch doorgeknipt moeten worden'. De heer De Pree drukte de hoge hoed wat vaster op het hoofd, strekte de door de pandjes jas om sloten armen naar voren, lichtjes zakte hij iets door de in streepjes broek gehulde knieën en niet een ferme duik ging de burgemeester in ambtskostuum te water. In school slag begaf hij zicli vervolgens naar het lint en knipte dit door. De bur gemeester zwom daarna verder en aan de overkant kreeg liij gezelschap van enkele in zwembroek gestoken raadsleden. Met de eerste burger aan het hoofd zwom dit groepje weer terug naar de startplaats, waar de burgemeester zich uit het water hees en druipend het zwembad voor geopend ver klaarde. De heer De Pree had blijk baar de smaak te pakken, want even later probeerde hij ook nog even de glijbaan. Met fladderende jaspanden roetste hij naar beneden om met een sierlijke plons in het water te belanden. Ongetwijfeld waren dit de hoogtepunten van de middag, vooral voor de van achter de omrastering toekijkende jeugd, onder wie het waterbaüet van ae burgemeester heel wat hilariteit verwekte. De aan dit alles voorafgegane en er op volgende toespraken zouden wat hen betreft waarschijnlijk wel achterwege heb ben kunnen blijven, maar toch eiste de burgemeester voordat hij te water ging even hun aandacht op: ,Ik hoop dat de jeugd luiste ren jullie even dat de jeugd zui nig zal zijn op deze sportaccommo datie'. Dat is het zeker waard. Omstreeks vier uur werden de genodig den in het zwembad welkom gehe ten door wethouder J. van Cadsand (hij verving in deze wethouder F. de Koeijer, die in het ziekenhuis was opgenomen). De heer Van Cadsand zei onder meer dat dit een blijde en MIDDELBURG, NIEUWE RERR PIET BROERSE De Vlissïngse organist Piet Broers* heeft gisteravond op waardige wtyze het eerste concert gegeven in de reeks ze- meravondorgelbespelingen in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Browse had een in- I teressant programma samengesteld van I muziek uit de achttiende eeuw en het begin van onze eeuw. De grootmeester 'aller tijden. Johann Sebastian Bach, mocht als eerste op hel programma staan; zgn .Fantasia' eu luga in c' kreeg een mooie, duidelijk barokke uit voering. Van Johann Gottfried Walther, buiten gewoon meester in de koraalbewerkine, hoorden we daarna .Schmücke dich, <J liebe Seele' in een boeiende, zeer artis tieke en doorleefde weergave; door de fraaie versieringen en magnifieke re gistratie ervan gaven componist en or ganist ons hier wel het hoogtepunt van het concert. Hanffs ,Ein' teste Burr1 was daarna duidelijk een ouder en min der doorwrocht werkje Carl Philipp Emanuel Bach (1714. 1788) schreef voor het huisorgel vaa Frederik de Grootes zuster, prirse, Amalia, zes sonaten, waarvan de tweed* 1 uitgevoerd werd. Een bekoorlijk werk» in de vorm van de vroeg-klassieke mu- I ziek en overwegend homofoon, waardoor een geheel nieuwe richting door de com ponist ingeslagen werd. De concert», ver wist door zijn registratie ook |hier het werk de kleur van tijden plaats mee te geven. I De werken van het begin van deze eeuw 1 vier componisten, die allen in de jaren dertig overleden), omvatte twee koraal voorspelen van Siegfried Karg-Eiet, een door Wagner beïnvloede impressio nistische muziek, goed uitgevoerd. Van Albert Rotrssel .Prelude et Fughet- ta', nagenoeg het enige dat deze voor orgel schreef -- het was Interessant dl', werk te vergelijken met Bachs fuga, die bij de aanvang van het concert ge klonken had. Van Louis VJeme .Caril lon de Westminster'. Er blijkt de laatste tijd veel belangstelling te bestaan voor deze leerling van Franck en Widor. or ganist van de St-Sulpice en de Notr» Dame, componist, die de orkestrale ge- dachte van zijn leermeesters op onver gelijkelijke wijze voortzette. Hij gebruikt zijn thema - - hier de tonen van de Westminstervoorslag in een overrom pelende harmonieënpracht, waarbij hij een royaal gebruik maalct van virtuo siteit en registreerkunst. Broerse wist in dit werk ons een tweede hoogtepunt te brengen, door al zijn virtuositeit en inventiviteit in te zetten. De .Finale over ps. 72:11' van Cornells de Wolf. in zijn tijd organist in Arnhem en hoofdleraar in Amsterdam, bracht alles wat men verwachten mag van een orgelwerk van deze zeer bekwame mu sicus. wiens stempel drukt op nagenoeg de gehele tegenwoordige organistengece'- ratie Een imposante opbouw van mu ziek om de centrale gedachte: Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen. De zomerserie, zo waardig door Piet Broerse begonnen, wordt aanstaand! maandag vervolgd met een bespeling door Daan Manneke. r. jl ADVERTENTIE) verheugende dag voor Zaamslag was. Hij loonde zich trots op de gym nastiekzaal (die 11 oktober van het vorige jaar officieel in-gebruik was genomen) en het zwembad, die sa men één complex vormen. .Maar de koek is nog niet op'. Hij doelde hier mee. zoals later ook uit de woorden van de burgemeester bleek, op de ti-nnisbanen die men nog van plan is om aan dit complex toe te voegen. houder dankte de heer De De burgemeester hoopte voorts dat de stimulei-ende mede- ook voor de natte srvm- werking en ze;, wat het zwembad betreft, te hopen op een lange, he te zomer. Burgemeester De Pree bleek bijzonder ingenomen té zijn met het feit dat het water van het zwembad verwarmd is. Vooral om dat buitenbaden met verwarmd wa- in Zeeland nog maar sporadisch orkomen. Dit verwarmde water voorkomen. Dit stimuleert naar zijn gebruik. Pree zijn rte maken die vernederend rijn voor raad wanneer hij bij rijn i tie spreekt over ,een invaller elftal van de raad'. Hij ging vervol gens in onderlinge discussie met de heer Wondergem. De voorzitter zag zich ge noodzaakt het PvdA-raadslid enkele keren terug te brengen tot het eigen lijke onderwerp van discussie: de finan ciële nota. Daarop terugkomend zei de heer Don dat er voldoende budgettaire ruimte is voor het uitvoeren van sociale voorzieningen als een ve bouw en sportaccommodatie. Over het vergelijkend onderzoek over de bezettingen van gemeentesecreta rieën wilde de heer Don zich niet eerder uitlaten dan na het .doorlich ten' van de gemeente. Zijtn totaal visie over de nota tenslotte: ,Dit is een schriftelijke cursus voor fi nanciële ambtenaren' De heer Wondergem die zich verheugd toonde over de uitgebreide financiële nota ,ik zal hiernaar in de toekomst veelvuldig teruggrijpen' wilde even niets te hebben tegen het gemeente ook voor dc natte gym nastiek subsidie van het rijk zal krijgen. Hij wees er voorts op dat ook de ouderen zwemles kunnen ne men. Wat de zonneweide moet wor den is nu nog een kale vlakte. Voor de aanleg hlei-van had men geld van het rijk zullen krijgen, maar de mi nister van financiën had gezegd: ONDERSCHRIFT ZANDZUIGER RILLAND-BATH Deze 220 ton zware zandzuiger .Nordsee' van do firma Van Oord heeft In de Kreekrak- polder bij Rilland-Bath een kanaalpand van 900 meter lengte met een inhoud van 500.000 m3 gegraven. Het kanaalpand zal een onderdeel gaan vormen van de Schelde-Rijnverbinding. Die verbinding is nog lang niet klaar, zodat de zware zuiger over de dijk moest worden getrokken om in de Westerscheid© t© komen- Dinsdagmorgen is dat werk begonnen. De zuiger wordt verplaatst op een groot aantal met lucht gevulde rubber rollen. Eén zware bull dozer trekt het enorme vaartuig voort, een andere bull dozer staat vast om de lier, waarmee de zuiger getrok ken wordt, te verankeren. Vandaag (woensdag) moet de zuiger terechtkomen in het watertje, dat naar de Schel de leidt. Daar zal het gevaarte nog een week blijven liggen. Het water staat namelijk te laag. Pas bij giertij kan de zuiger naar de Schelde getrokken worden. (Foto PZC\. De heer De Pree zei daar niet erg op te vertrouwen en daarom had men besloten om de benodigde ƒ20.000 maar zelf te betalen. Het ligt ook nog in de bedoeling om een korfbal- veld aan te leggen. Tennis moet vol gens de burgemeester geen ,dure' sport worden voor Zaamslag. Men tracht daarom om contributie en toegangsgelden tot de toekomstige tennisbanen zo laag mogelijk te hou den. De kosten van dit sportcomplex bedra- fen tot u toe ongeveer 750.000 325.000 voor het gymnastikelokaal en ƒ425.000 voor het zwembad). De burgemeester memoreerde nog dat het oorspronkelijk de bedoeling was geweest om het zwembad op 3 juni te openen. Achteraf gezien was hij maar blij dat da.t niet door was ge gaan, want die dag bleek de koudste junidag in honderd jaar te zijn -- veest. Nu werd d opgeluisterd door weer. Nadat de burgemeester, na zijn duik. zijn natte ambtskostuum voor di-oge kleren had verwisseld, werd het woord gevoerd door de heer Klaassen, inspecteur van de licha melijke opvoeding, die het bad een enorme aanwinst en het hele com plex een schitterende accommodatie noemde. De architect W. van Diest van de Heidomij te Arnhem meende dat dit een accommodatie (natte er droge gymnastiek in öön complex is waar" vele gemeenten jaloers op kunnen zijn, Namens de Heidemfj bood hij een klok aan (die aan de buitenmuur zal worden bevestigd) en een wekker waarop de badmeeste- resse. mejuffrouw G. van Harn. de tijd in de gaten kan houden. Ten slotte bracht de heer P. de Leeuw, hoofd van de openbare lagere school, zijn felicitaties over namens het onderwijs, perzoneel en kinderen. Hij meende dat het een unieke kans was om de Jeugd nu zwemonderricht te laten geven. Burgemeester De Pree drong laatste spreker op aan dat men nog even gezellig bij elkaar zou blijven om een borreltje te drinken: Jk ben van buiten nat geweest, maar van binnen wil ik ook nog wel wat heb ben'. Mensen die wel zin in een duik zouden hebben, maar hun badpak niet hadden meegenomen raadde hij aan: ,Doe als ik'. Tenslotte dankte hij alle gevers van cadeaus. 's Avonds werden er In het nieuwe bad zwemwedstrijden georganiseerd voor de jeugd \-an Zaamslag, waar na de DOW-onderwatersportverenf- ging een demonstratie gaf. HET WEER IN WEER IN EUROPA De Bilt onbewolkt oost 5 Twente half bew no 5 Vlissingen onbew ono 6 Z.-Limburg onbew 110 Barcelona, geheel bewolkt Belgrado, licht bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Locarno, licht bewolkt Luxemburg, onbewolkt Madrid, zwaar bewolkt Malaga, motregen Mallorca, geheel bewolkt Nice, zwaar bewolkt Parijs, onbewolkt In de Abdijgebouwen. Iedere woensdag-, donderdag en vrijdagavond. Aanvang 21 uur. Ingang: Nieuwe Kerk. 20 graden 24 grata 22 grata 27 graden 25 graden 19 grata 19 grata 23 grata n vrij- temperatuur. Vooruitzichten voor donderdag dag: Droog, zonnig en wariu. Weersvooruitzichten in cijfers deld over Nederland: Voor dondero&„. aantal uren zon: 10 tot 15; min. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden to vert nonnaal; max. temp.: 3 ot me* graden boven normaal: kans ge periode van minstens 12 uur: ta p.o- cent; kans op een geheel droog enna». 90 procent. ty Voor vrijdag- aantal uren zon: s1 15; min. temp.: 0 tot 5 graden ooja .normaal; max. temp.: 3 01 meer a boven normaal; kans op een «nog® periode van minstens 12 uur: ta Pr cent; kans op een geheel droog eunaa- 80 procent. Normalen voor 10-14 Juni respect»* lijk nun. temp. en max. temp.): Den Helder 12 1" Eelde 9 19 De Bilt 10 20 Vlissingen 12 18 Vlv. Z.-Limburg 10 20 STRANTIWEERVERWACHTCtt Hoge druk handhaaft zich boven wes en Midden-Europa, waarbij ook vawtt» weer ongeveer 15 uren zon. «a»» noordoosten wind. In de middag 25 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: nog stabiel, met eni0 temperatuurstijging. 12 juni ZON EN MAAN M Zon op 04.20 onder Ziw Maan op 02.21 onder 19$

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2