Twee regeringen-in-ball ingschap van Zuid-Molukken in ons land Israël vertrouwt Kremlin niet STAATSGREEP' VAN KOLONELS SOCIALE WERKPLAATSEN Monumentale kerk door brand verwoest ZEELAND BEDREIGD GEBIED CARILLON ZIERIKZEE MOSKOU: WATER IN DE WIJN? Bang voor compromis Rijnmond tegen nieuwe startbaan Rotterdam Ultra-rechts en ultra-links TWEE VRAGEN VELE TIPS OVER MOORDZAAK NA TV-UITZENDING VRAGEN OVER RAFFINADERIJ IN LIMBURG WOENSDAG 11 JUNI 1969 PSOVINCIAlE ZEEUWSE COUBANT ]3 PRESIDENT MANUSAMA: NIET AU SERIEUX' PEN HAAG (GPD) Een slepende ruzie tussen politici en een groepje officieren-buiten dienst, heeft tot een staatsgreep geleid. Zaterdag hebben in het Overijsselse Nijverdal de Ambo- nese kolonel L J. Tamaela en de luitenant-kolonel Kakisina een regering-in-ballingschap der Zuid-Molukken gevormd. In een verklaring maakten zij dui delijk dat him optreden gericht was tegen het regime van ir Joban Alvarez Manusama, de Rotterdamse scheikundeleraar, die al sinds 1966 een Zuidmo- lukse regering presideert en altijd is beschouwd als de voor man der Zuidmolukkers in Ne derland. Manusama, .waarnemend president' uit Azië, maar met een Nederlands paspoort (.houder van dit paspoort is geen Nederlander', meldt het op de eerste bladzijde echter) zit met de gebeurtenis danig in zijn maag. De in Bandoeng geschoolde 59-jari- ge Ingenieur is een beminnelijk man. Hij praat over de kolonels van Nij verdal als over mannen, die met de beste bedoelingen meer hebben be loofd dan zij konden waarmaken Tamaela is m feite een operette- f?uur. Hij heeft in een paar woon oorden (Vaassen en Nijverdal) aan hangers. maar onder de 30.000 Zuid molukkers in Nederland zijn het er hoogstens enkele honderden. Zijn ac tie is eigenlijk te belachelijk om er over te praten, maar er is nu een maal over geschreven, dus moet ik wel reageren'. ,In het begin van ons optreden hier. omstreeks 1951, was er nogal wat verdeeldheid. Dat was afgelopen toen in 1962 onder leiding" van ds Metiary de Badan Persatuan, het eenheidslichaam, werd gevormd. Tegen de draad waren sindsdien al leen nog kleine dissidente groepen, bijvoorbeeld die van de mensen die terug wilden naar Indonesië. De In donesische regering beweert dat het daarbij om drie tot vierduizend mensen gaat. Sinds 1951 zijn er ech ter zes- of zevenhonderd terugge gaan. Dat groepje is echt zo groot niet. Door toedoen van Tamaela en njn broer Bram is er nu nieuwe on- raigheid gekomen'. Jt ken die Tamaela al lang. Toen president dr Soemokil mij in 1951 raaf Ceram uitzond om de aan dacht van de Verenigde Naties le vestigen op de voor hun vrijheid atnjaende Molukkers, behoorde Ta maela tot de militaire begeleiding. Hij heeft ons lelijk laten zitten. Het lukte hem wel snel naar Nieuw- Guuiea te komen het meest voor dc hand liggende contact met het. buitenland maar ik arriveerde pas een jaar later per prauw. Ta- mela voelde zich nogal, ik heb ech ter gewoon mijn werk gedaan'. Naar Nederland In 1953 werd Ir Manusama. na vele maanden gevangen te hébben gezeten op Nieuw-Gumea, op trans port gezet naar Nederland. Ook overste Tamaela (,hlj heeft zichzelf later tot kolonel bevorderd', aldus Manusama) maakte de reis mee, hoewel het de bedoeling van presi dent Soemokil was geweest dat de officier naar Ceram zou terugkeren. Drie maal zond Soemokil een mis sie de wereld in. De laatste keer was het een militaire, waarvan overste Taraaela's broer Bram deel uit maakte. Bram, enkele weken gele den overleden, voegde zich in Neder land bij zijn broer. Manusama vertelt: .tot het fusilleren van dr Soemokil door de Indone siërs in 1966 hebben de broers zich eigenlijk nauwelijks om de zaak be kommerd. Het begon met de komst van mevrouw Soemokil naar Neder land. Op een receptie in Assen kre gen de leden van de militaire missie pas als derden de gelegenheid haar hand te schudden. Vanaf dat moment begonnen hun acties Ze beweerden dat de derde militaire missie een speciale status genoot. Drie keer z'-jn de Tamaela's op hun eigen hout je naar de Veremgde Naties ge weest in New York. Ze hebben van uit het gebouw van de VN. waar ledereen kan komen, prentbriefkaar ten gestuurd aan alle vrienden en kennissen. Het opschrift luidde: .Dit is een historische dag. We zijn door gedrongen tot het hoofdkwartier van dé volkerenorganisatie' Maar re hadden daar niemand gesproken' De kolonels verwijten Manusama dat OUD KARSPEL (ANP) In het Noordhollandse dorp Oud-Karspel ten "oorden van Alkmaar is maandagmid- l|"g do monumentale Nederlands her vormde kerk geheel uitgebrand. Alleen wat muurresten en een gedeelte van de 'oren bleven behouden. De Nederlands hervormde kerk te Oud-Karspel werd do laatste jaren veelvuldig gebruikt als allemanskerk. Het schip van het kerkgebouw dateerde uit 1868, toen de kerk vernieuwd werd opgebouwd. Het koor is reeds van het jnar 1570. De kerk bezat een van de mooiste orgels, een Adama-orgel en was oon van de mooiste instrumenten in de kop van Noord-Holland. Het was bijna 110 jaar oud. Met zes brandweerkorpsen uit Langen- dljk, Alkmaar en omgeving, werd de hevige brand, die omstreeks vier uur uilbrak. bestreden. Mede door de harde noordoostenwind verspreidde het vuur slch snel over het hele kerkgebouw Om 18,00 uur was het grootste gevaar bedwongen, toen de torenspits instort- 'e. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor De oorzaak van de brand was het uit voeren van reparatiewerkzaamheden jan het dak met een lasapparaat. Dë( kerk was tegen brand verzekerd. hij te weinig voor zijn land heeft gedaan. Hijzelf zegt: ,Je moet reëel zijn. De tijd is voor ons niet gun stig. Maar er doen zich ontwikke lingen voor in Indonesië, de onte vredenheid in grote dolen van de archipel blijft Bestaan En de In donesiërs krijgen nog veel te stel len met de Papoea's Wij zijn een volk van stniders, maar de Papoea's dito. Ik blijf geloven in het moment waarop wij kunnen terugkeren.' Te gen Tamaela heb ik op 8 november van het vorige jaar echter gezegd ik ken je te goed; het staat te be zien of jij, die het goede wilt, kunt nakomen wat je zegt. Hij had na melijk verklaard dat hij de hele zaak zou opgeven als de Zuidmo lukkers door zijn optreden niet bin nen een jaar konden terugkeren. Die bepaling heeft haj later blijk baar laten varen'. Instructies De kolonels hebben de waarnemend- president in Nijverdal echter van meer kanten onder vuur genomen. Zij spreken oyer Manusama, die zichr zelf aanstelde en met wie nog slechts 10.000 Molukkers zouden sympathiseren. Manusama: .over eenkomstig aanwijzingen van Soe mokil ben ik zijn opvolger gewor den. Gemeten naar normale maat staven was dat natuurlijk geen juiste procedure, maar kon het an ders? En wat belangrijk is: in hoe verre voelt de president zich ge schraagd door het volk. Uit de brie ven die ik van Ceram krijg, blijkt dat de Zuidmolukkers mij als waai- nemend (beter zou misschien zijn tijdelijk) president erkennen Vori ge week nog kreeg ik een brief van kolonel Malaheua, die nu op Ceram het nog altijd voortdurende verzet leidt, waarin mij om instructies werd gevraagd. In Nederland heeft de militaire missie inderdaad een flink aantal mensen achter zich ge had, maar toch nooit meer dan en kele honderden'. ,Op acht november hebben we een gesprek met Tamaela "gehad om de zaak te sussen. We hebben beiden een verklaring ondertekend, waarin de anderen ons als de regering er kenden en wij dankbaar "aanvaard den wat zij in de VN hadden ge presteerd. Een paar dagen daarna vergaderde hun groep in Tivoli in Utrecht en konden ze blijkbaar te gen de fanatiekelingen niet op. Jongeren? Nee, die denken wel ra dicaal. maar vinden de militairen te dom'. Zo veegt de waarnemend-president van de Zuid-Molukken, die met zijn in Den Haag wonende vice-presi dent Lokoio de indertijd op Ceram gevormde eerste regering vertegen woordigt, ln alle vriendelijkheid de argumenten van zijn tegenstanders van tafel. Kolonels, die hun volge lingen op hoge kosten moeten ja gen om de uitstapjes naar New York te kunnen maken. Als Manusama goed geïnformeerd .s, vertrekt Tamaela een dezer da gen zelfs met zijn gezin voorgoed naar Amerika, hetgeen zijn actie geheel tot een grap zou maken. Een grap echter, waar Manusama niet om kan lachen. Steunend op een bescheiden budget van zo'n 20 000 gulden per jaar, bijeengebracht door 30.000 mensen, ijvert hij voor een ontwikkeling, die zegt hij .uniek zal zijn in de geschiedenis': een president die er bovendien nog een fulltime-job als leraar op na houdt en vanuit een ander wereld deel kan samenwerken met zijn volk, dat het verlangen om terug te keren nooit zal verliezen. Tamaela en zijn volgelingen spelen daarbij geen rol van betekenis. Een paar (lagen geleden nog mochten ze IJseloord hij Krimpen aan de IJsel niet binnen. De kampraad heeft zich met de burgemeester in verbin ding gesteld, die de raad in het ge lijk stelde. Ongewenste elementen behoefden niet binnengelaten te wor den, aldus Ir Manusama. Door de toenemende vestigingen van chemische en petrochemiw h<- indus trieën in het Sloe, kan Zeeland spoe- dig door hun afvalproducten be dreigd worden. De meeste mensen zijn behoudend van aard; hij wii de gevaren, verbonden aan opeenhoping van industrieën eenvoudig nhH zien. Het gaat vaak om een zo groot mo gelijke verbetering van de materiële welstand. Indien men wijst op moge lijke gevaren, verbonden aan zulke vestigingen, is men een pcxximtat of wordt men als verdacht persoon aan gewezen. Het is toch zaak ons af te vragen, welke prijs wij voor onze welvaart moeten betalen en of die dan niet te hoog is. Ik geloof dat velen zich niet realiseren, hoezeer wij afhankelijk zijn van dc biosfeer, het complex van bodems, het milieu van planten, water en dieren dat ons leefmilieu vormt. De bijdrage, die de chemici ons le veren tot algemene welstand, mag ons niet blind maken voor de geva ren die ontstaan door deze chemi sche verontreiniging van ons klimaat Bij bijna alle chemische processen, komen tal van gasvormige bestand delen vrij, die via schoorstenen ge loosd worden. Gewasschade door in werking van zwaveldioxide is al snel te constateren. De grote boos doeners zijn de petrochemische in dustrieën, zwavel koolstoff abrieken enz. Zwavelkoolstof, dat zeer giftig en drie maal zo zwaar is als lucht, zal men, ondanks het hoog in de lucht wordt geloosd, weldra kunnen waarnemen als een onaangenaam riekende damp. Oqk metallurgische en fosfaatfabrieken lozen een produkt als fosfordirivaat en fluor. Fluor is een zeer giftig gas, dat bij geringe concentratie al leveraandoe ningen veroorzaakt. Ook veie bomen en heesters zijn zeer gevoelig voor fluor. De inwerking van enige delen per miljard geeft bladverbrandin- dingen, omdat net de enzymsystemen van de plant aangrijpt. Slaan fluor- dampen neer op gras dat dient als voedsel voor jong vee, dan kan dit een ernstige aandoening van fluorosis veroorzaken. Bomen die aangetast zijn door fluordampen. kunnen daar bij nog eens extra worden aangetast door bepaalde insecten. Bijen schijnen zeer gevoelig te zijn voor fluordiri- vaten. Het is bekend, dat deze insec ten snel in aantal verminderen, daar waar zich fabrieken vestigen, die flu ordampen lozen. Met het verdwijnen van deze bijen, verdwijnen eveneens de insectivore dieren zoals mezen. Bij een ruime verontreiniging treedt spontaan een vermindering van de plantengroei op. als gevolg van een slechte asimilatie. Mogelijk zrjn luchtverontreinigingen ook de oorzaak, van genetische ver anderingen. Ook waterverontreinig ing is een ernstige vorm van milieu bederf. Chemische afvalprodukten en petroleumprodukten kunnen hiervan de oorzaak zijn. Lozen van kleine hoeveelheden fos- forzouten. afkomstig van b v fosfaat- fabrieken kan een sterke algengroei tot gevolg geven. Vooral in zeewater, waar het fosfaatgehalte een belang rijke factor speelt, kan dit funest zijn voor de visserij. Dit fosfaat be paalt immers de kwaliteit van het fytoplankton, waardoor een ketting reactie volgt, daar fytoplankton ge geten worat door zoöpplankton en dit laatste wordt genuttigd door pe- lagisch levende vissen, zoals haring, die weer het voedsel is van de kabel jauw. Grote veranderingen in het plankton geeft ook schade aan de oester- en mosselkweek. Met de ves tiging van eerder genoemde indus trieën, moet men van uit niet- eco nomisch standpunt bezien, voorzich tig zijn. Uiteraard zijn er vele vei ligheidsnormen voor wat betreft het lozen van afvalproducten. De vraag is echter: .houdt men zich er aan'? Of zet men tien fabrieken op één terrein en laat men de afvalproduk ten lozen, desnoods onder maximale norm, dan wordt die factor toch nog overschreden en een milieu-veront reiniging met alle gevolgen van dien is een feit. Een natuurlijk evenwicht is dan verdwenen. Een cultuurland schap is dan een bedreigd landschap. Het nivelleren van zo'n landschap geeft dan een biologische verarming Het ziet er naar uit, dat Zeeland het volgende slachtoffer wordt van onze welvaart. Wij hebben er het gróótst belang bij, dat ons milieu leefbaar blijft en dat we niet belanden in een technische wereld van materiëele wel vaart en bewoond door een afge stompte mensenmassa zonder enig werkelijk geluk. We weten toch. dat materiëele wel vaart alleen niet voldoende is voor een menswaardig bestaan E. M. O. Helmich. Van Hogedorpweg 56, Vlissmgen. In aw blad van 5 juni 1969 komt een artikel vt t over het oude van Glieyn-earriüon van Amemuiden, dat het oudste klokkenspel van Neder land zou zijn. (Gegoten 1554-1557). Evenwel is het oude Zierikzeese carillon uit de stadhuistoren (thans Zuidhavenpoort), het oudste van ons land. Peeter van den Qheyn, dezelfde Mechelse gieter als van "de klokken van Arnemuiden, goot in 1550 voor Zierikzee voor genoemde toren 5 klokken, in 1551 de grootste zware luid- en slagklok. 4 ;n 1553 en de resterende 3 in 1554, waaruit moge blij"ken dat deze klokken ouder zijn dan die van Arnemuiden. In Zierik zee meende 't gemeentebestuur voor uitstrevende te moeten zijn en wilde men 'n nieuw klokkenspel in plaats van 't oude, dat naar men meende minder welluidend klonk, na 33i eeuw- te hebben dienst gedaan. De ge meente beschikte over een aanz.en- lijk bedrag aan geld, een overschot van een geldbedrag dat de Engelse regering had uitbetaald- als schade vergoeding geleden tijdens het bom bardement in 1917, toen een Engels vliegtuig Zierikzee bij vergis sing had gebombardeerd In 1927 liet de gemeente bij John Tailor Co te Loughborough (Engeland) een nieuw klokkenspel gieten ter ver vanging van het oude. Taylor deed een boa op het oude carillon, waar mede het gemeentebestur akkoord ging. Doch zeer terecht rees er ver zet Dij de burgerij. Onder meer door een ingezonden stuk in de Zierikzeese Nieuwsbode van de heer W.P.L. Bak ker; en van de zijde van het bestuur van VW. welke de klokken voor het zelfde bedrag aankocht. Aanvanke lijk opgesteld in de hal van het stad huis. later, in de z.g. .Schutters- zaal waar het gemeentemuseum was gevestigd: om tenslotte geplaatst te worden in de grestaureerdë Zuidha- venpoert. Sinds 1965 laten ze hun typisch Vlaamse bëiaardklanken bij heel- en halfuur, weerklinken over de daken van Zierikzee. J-M.J. Lokker Zierikzee Als werknemer op de sociale werk plaats te Tholen, een afdeling van werkplaatsen ln Limburg gebeurt sprek van de dag. Wanneer dit 'al- het wel Ie hoogste tijd dat er een end aan komt. Ik hoop niet dat één en ander een politiek bijsmaak je beeft. Wat betreft de stank van gas op de werkplaats zou ik willen vragen, komt er bij d:e mensen geen bedrijfsarts Wat betreft de benan- leen tjiaasIk dacht dat l-imburger# r..'< zo verlegen waren als de Zeeu wen Maar dit kan ik wel zeggen: als Zeeuw zou lk zoiets noo:t ne men Ja en wat die gaslucht betreft: op de sociale werkplaatsen komen steeds meer werknemers Voor deze me-.acr. «v-ot werk worden gezocht Zodoende moet er op alle mogelijke geschikte werkruimte te krijgen en aan kan het weieens gebeuren dat er iets aan schort. In Tholen zijn we zover dat er eind 1969 een moderne werkplaats zal staan. Dit ls jam mer genoeg niet overal zo. Wij werken als leder ander voor ons loon en dat willen wij ook. De mees te mensen denken dat we maar hele dagen zitten te knikkeren of zo iets Ik zou willen vragen: korn een keertje langs. En aan nog Iets: voor de televisie hoor ik zo vaak spreken over te weinig inkomen, wat betreft de ouden van dagen. Wat is net goed te leven in een land waar we kunnen zeggen: ,Deze groep verdient nog te weinig' Ik gun de oude mensen alle goeds, maar weet u wat een man verdient, die op de sociale werkplaats werkt en een gezin heeft? Ik hoor bij de gelukkigen, die aanspraak maken op een zeker bedrag van de invali diteitswet. maar er zijn er velen, die dat niet hebben. Laat de rege ring proberen deze mensen ook een behoorlijk loon te geven. We wil len voor 100 procent werken voor ons loon. maar het is toch wel vreemd dat een man naast me staat hetzelfde werk doet en dan iedere week 25 minder verdient omdat hij geen rentezeg-cis heeft geplakt Ik hoop niet dat hetgeen fn Lim burg gebeurt ook noe op andere plaatsen geschiedt. Mocht het wel zo z:jn. dan diep het mes erin. We Politionele actie op Curacao De miljoenen schade die de miljarden- Ix-zitter» nu i- i. -io gH.-.Vn h-bhen. kunnen wij niet al» eea onoverkome lijke ramp beschouwen. Kmnjtznlig i» wel (hit de bevolking Moot staat Nederlandse en Amerikaanse bedrij ven. Rampzalig I» het feit dat er ."en dat er gewonden zijn en dat een groot aantal mensen gevangen genomen werden. Nederland heeft ter ondersteuning van de politie op Curacao een aan tal mariniers gestuurd, d.e onder be vel staan van deze politic, d.wjz. ma riniers die :n dcenst staan van de corrupte Antilliaanse regering. De verzekering van minister Bakkér dat verzeker, ng van minister Hakker dat di- mariniers niet zullen worden ge- brulkt als stak'ngbrekerx is alleen al daarom een loze kreet: hoe deze ma riniers gebruikt worden, wordt doo- de Antilliaanse regering bepaald. Er i9 geen enkele reden om aan te ne men dat de marm ers de harten van <l" zullen ste len, evenmin als Amerikaanse mari niers dat doen in bijv. Guatemala. Integendeel: de aanwezigheid van deze marinier? ;s een bron van span ning. De mariniers moeten naar huis voordat er ongelukken gebeuren d.w.z. voordat zsj in act e komen, dwz de mariniers moeten onmiddel lijk terug. Mssechl«n is de trtd wèl r.jp voor een koninklijk be zoek nan Curacao. Dan zou van de publiciteit die er inrmer om zo'n be zoek wordt gegeven, tergen de ge woonte in gebruik gemaakt kunnen worden ons -,n te lichten over de werkloosheid, rechteloosheid en uit zichtloosheid van de massa van de Curacaose bewoners. Namens het Zeeuws Vredes Com- JERUZALEM. De aankondi ging van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, William Rogers, dat Moskou zijn bedenkingen tegen de een- en ondeelbaarheid van een Isra- elisch-Arabische regeling heeft laten varen en zich zo met het standpunt van Washington heeft geïdentificeerd, is hier met heel wat minder geestdrift ontvangen dan men wellicht had verwacht. Aan de ene kant juicht men het toe, dat het Kremlin klaarblijke lijk niet meer staat op evacuatie van alle door Israël bezette gebie den als voorwaarde voor elke vorm van oplossing van het conflict, an derzijds betreurt men het. dat alle partijen, die aan de multilaterale en bilaterale besprekingen in New York en Washington deelnemen, nog altijd schijnen te menen, dat het maximum, dat onder de gege ven omstandigheden te bereiken valt, een geprefabriceerde regeling is, die aan het eigenlijke doel van de UNO-resolutie van 22 november 1967, een volledige vredestoestand, noodgedwongen voorbijgaat. De Israeli's zijn als de dood voor een compromis, omdat naar hun zienswijze de negatie van de vrede de deur opent voor een nieuwe oor log. In officiële kringen en in de com mentaren van pers en radio wordt telkens weer op hetzelfde aambeeld gehamerd: alles wal minder is dan vrede is onaanvaardbaar'. In 1948, ,zegt men', hebben wij met een wa penstilstand genoegen genomen, die als eerste stap op de weg naar een solide vrede was bedoeld, maar dit doel niet bereikte. In 1956 lieten wij ons door de beloften van de grote mogendheden overreden om de Sinai te ontruimen met het ge volg. dat Nasser dit gebied als springplank voor nieuwe agressie ging gebruiken' "Israels minister van buitenlandse zaken. Abba Eban, heeft eens pun tig opgemerkt, dat een mens wel nogmaals in een eenmaal begane fout kan vervallen, maar dat dit volstrekt geen verplichting is Met andere woorden: Israël voelt zich tweemaal bedrogen en is niet van plan zich een derde maal met een kluitje in het riet te laten stu ren. Het heeft bij zijn noodsprong van 1967, toen Nassers dreigemen ten en provocaties hun hoogtepunt hadden bereikt, veel Arabisch ge bied veroverd en de les uit het ver leden getrokken. De prijs, die het voor ontruiming vraagt, is niet een losvaste .regeling', maar niets meer of minder dan een vredesovereen komst. in onderling overleg tot stand gekomen en door de direct bij het conflict betrokken partijen erkend en getekend Package deal' DEN HAAG Mevrouw J. H. van der Meulen-Kline overhandig de maonilagochtend een cheque ter waarde van 15.000 aan de presidente van het Nederlands padvindsters gilde, mej. mr. J. H. Wilüeboer (r). Mevrouw Van der Meuten deed dit namens de stich ting comité voor de zomerzegels en het bedrag was afkomstig uit de' opbrengst van de zomerzegel- verkoop. Politieke waarnemers in Tel Aviv reageren op de zelfvoldane toon die] in Rogers mededeling op zijn pers conferentie op liet state department doorklonk, met te verwijzen naar een situatie, waarbij de dokter te vreden is, maar de patiënt zich doodziek voelt. Terecht of ten on rechte heeft men hier altijd arg-l wanend gestaan tegenover een In greep-van-bui ten-af. Van meet af aan is de bespreking van de Israëiisch-Arabische controverse door outsiders beschouwd ais een wellicht goedbedoelde, maar hoogst ondoeltreffende onderneming, waar bij het er in niet geringe mate om ging de Arabieren het gezicht te redden en Israël de rekening daar voor te presenteren. Bovendien legt men hier de gesprekspartners ten laste, dat het hun er minder om te doen is het Midden-Oosten te paci ficeren dan met elkander tot een vergelijk te komen. De .Package Deal', waarover Rogers sprak en die door Washington altijd is nage streefd, is ontegenzeglijk meer aan Israël zich ooit van de besprekin gen had voorgesteld. Deze ,deai' bete kent ongetwijfeld ook een wending in de richting van het Israëlische standpunt, namelijk dat de resolutie van de Veiligheidsraad niet: anders kan worden opgevat dan als één sa menhangend geheel, dat zich niet in zijn componenten laat ontleden. Op dit punt kan Israël er dan ook moeilijk bezwaar tegen maken. De Israëlische bedenkingen betreffen het feit, dat bij de overeenstemming, die volgens Rogers door Moskou en Washington is bereikt, de klip van de directe onderhandelingen tussen Israëli's en Arabieren is 'omzeild, en het gevaar van een opgelegde en dus waardeloze, .pseudo-vrede' is vergroot. Maar waarom zou een dergelijke uitkomst waardeloos zijn"' Abba Eban heeft er daags na Rogers me dedeling op gewezen, dat de partij en het nu weliswaar eens zijn over het beginsel, maar dat dit nog niet inhoudt, dat zij alle onderdelen van dc UNO-resolutie ook op gelijke wijze interpreteren. Hij achtte dat zelfs hoogst onwaarschijnlijk en zag geen andere uitweg dan' rechtstreek se onderhandelingen over alle ge schilpunten tussen Israëlische en Arabische vertegenwoordigers. ROTTERDAM (GPD) Het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijn mond heeft uit een oogpunt van ge luidshinder bezwaar tegen het eventueel aanleggen van een nieuwe startbaan op de luchthaven Botterdam. Wat betreft de keuze van een vestigings plaats voor een tweede nationale lucht balen naast de luchthaven Schinhol zegt het dagelijksliestuur in antwoord op vragen van het Rijnmondraadslid de heer J. de Meer (PCG). dat zich daarmee zowel op rijksniveau als binnen het ka der van het Overlegorgaan Zeehavenont wikkeling Zllid-Wcst-Nederiand studie commissies bezig houden. Het dagelijks bestuur acht het uitgesloten dat daar- voor de omgeving van de luchthaven Rotterdam wordt bestemd, gelet op be zwaren uit een oogpunt van ruimtelijk beleid. Maar ook nog iets anders heeft de Israëli's sceptisch doen staan tegen over een samengaan van het Ame rikaanse en het Russische stand punt. Is Moskou bij zijn toenade ring werkelijk te goeder trouw? Heeft het zich inderdaad laten over tuigen door het Amerikaanse motief, dat het niet aangaat de evacuatie der bezette gebieden te scheiden van de overige voorzieningen, waarvan de resolutie gewaagt? En bovenal; zal de mildere houding van het Kremlin voor de Arabieren aanlei ding zijn water in hun wijn te doen en wat meer polLtlek realisme aan de dag te leggen Men betwijfelt dat hier ten sterkste. De chef van dezer dagen bij een inspectie van zijn troepen aan het Suezka- naal. dat een oorlog onvermijdelijk was. Hasnein Heichal schreef kort geleden in ,A1-Achrram', dat de vol gende ronde tegen Israël in de ko mende winter zou worden uitge vochten. En de leiders van de di verse guerrilla-organisaties verkon digen a ia cato dug-in-dag-uit, dat van vrede met Israël geen sprake kan zjjn en dat. de Joodse staat eens en voor altijd vernietigd dient te worden. Dat alles heeft de Israeli's weinig aanleiding tot optimisme gegeven. Hogers voldoening wordt hier niet gedeeld. Niet. op een congruentie van dc Amerikaanse en Sowjet-Russï- sehe standpunten hoopt men hier, maar op een uiteindelijke bereid heid van de Arabische leiders on: hun wraakgevoelens opzij te zet ten en. na meer dan twintig jaar van frustrerende haat. de redelijk heid van hun tegenstanders aan d< conferentietafel te toetsen. ■Van ultra-reoJits kan ik nog wel iets begrijpen, maar van ultra-links niet', aldus de beer Kaland, gede puteerde, op een chu-vergadering te Heinkenszand. (PZC 7-VI-1969). Dit mag op zijn minst een merk waardige opmerking worden ge noemd en we zullen maar hopen dat de gedeputeerde zich heeft verspro ken. oor het geval dit niet is ge beurd wil ik eens nagaan waazr de heer Kaland wel iets van begrijpt en waarvan niet. Hij begrijpt iets van autorit .ire structuren, en van nationalisme, van rassendiscrimina tie van sterven voor koningin en vaderland, van conformisme en on verdraagzaamheid van mensen die de maatschappij met willen veranderen, die orde en rust. de bestaande orde met geweld willen handhaven. Hij begrijpt iets an b.v. een Boeren partij. Is het fascisme ook niet een ultra-rechts stroming? Hij begrijpt niets van mensen die de hoop nog niet. hebben verloren dat de maat schappij te veranderen is, die het kapitalistisch stelsel, waarin het particuliere winststreven centraal, staat, wantrouwen. Niets van hen die geloven in soli dariteit met gekleurde volkeren en individuen, die zich keren te gen elke vorm van discriminatie, die net geouwehoer van Wliem Duys op de Dam als een provocatie ondergaan die er zich over verheugen dat aan de uitbuiting van het Cubaanse volk een einde is gekomen door de re volutie van Fidel Castro. Joegosla vië bewonderen omdat men daar in het bedrijfsleven en in het onder wijs van de democratie een realiteit heeft gemaakt. Inderdaad: de heer Kal and begrijpt er niets van. A. J. M. Visser Middelbirrg De heer Vondeling heeft gezegd, dat h:j het openbreken van archiefkas ten in het Maagdenhuis BVD metho den vindt. Nu is de heer Vmdeling '.:d van de kamercommissie voor BVD. Waarom heeft de heer Vonde ling dan ;n die kamercommissie de BYD-<methoden rroit aan de kaak gesteld Of zit d. kamercommissie er maar voor spek en bonen bij? Iets wat ik overigens al lang w.k. Een andere vraag: Een Duitse firma adverteert al maanden lang met af- luister-opsporingsapparaten. Zij ga randeren dat men met hun appara tuur elk afluisterapparaat kan vin den. En of :k ze nu al brieven of briefkaarten stuur, er komt geen antwoord. Dit vind ik een beetje vreemd. Het doet bij mij de vraag rijzen of e soms in Neaeriand een t instantie ia die wel eens brieven laat verdwijnen? Middelburg W. den Engelsman. LUCHTVERONTREINIGING Anno 1969 ïg het nog mogeHjk. dat in onze stad, regelmatig een dusdanige rookverspreiding mogelijk is. waarin het zicht afneemt, dwarrelend ver brand papier door de lucht zweeft en niet in het minst een ondragelijke stank wordt verspreid. Deze onge rechtigheden worden bij oostelijke wanden over onze geroemde schone stad en vooral stranden uitgebraakt. De grote boosdoener is de vuilnisbelt, gelegen aan de oostzijde van de bui tenhaven. De zaterdag voor Pinkste ren waren bovengenoemde verschijn selen weer zeer sterk te ondervin den. Terwijl de verschillende chemi sche fabrieken aan enkele luchtver- ontreinigingsvormen moeten voldoen, vraagt ondergetekende zich af. :n hoeverre de grens van het toelaatba re, door deze vuilverbranding wordt overschreden. Aan industrievestiging schijnt niet veel te doen zijn, maar afval, wat uiteindelijk van iedereen geweest is. om dat zo reukloos mo gelijk te vernietigen, is een algemeen belang. Met behulp van de onlangs niet onaanzienlijk gestegen reini- gingsrechtenkosten. zou het klimaat weer een stuk gezuiverd kunnen wor den Vlisslngen let op Uw Saeek. zo wel voor uw eigen inwoners, als de graag geziene toeristen. Doet wat u kunt om de toeristische bron van in komsten, namelijk frisse zeelucht, zuiver te houden A. F Rops Vlissingên Ultra-links en onvrede Volgens uw erslag van zaterdag. 7 juni. jl kan dc heer A. .J. Kat and .van nitra-rechts nog wel iets begrij pen, maar van ultra-links niet'. Wie za! daar nti van opkijken'' Vooral als men verder leest .dat hij weinig aan vaar ba re argumenten kan vinden voor de onvrede, die er leeft' en .de gedeputeerde trok een l.jn naar de dertiger jaren'. Dat :s het nu juist' De neer Kaland staat met het gezicht naar het verleden ge keerd en droomt zo zijn eigen dro men. Daarom begrijpt hij niets van de onvrede, welke er met alleen ts bij mleuw-links'maar bij de jeugd in het algemeen, de CHU-jeugd in begrepen. Hij heeft blijkbaar nooit gehoord van: een hongerend Biafra, de oor logen in Vietnam en het Midden- Oosten, de werkloosheid en verpau pering in de landen van Zuid-Ame- rika, de fascistische regimes in Athe ne. Madrid en Lissabon, de opstand van de bevolking van Praag, de ras sendiscriminatie in Zuid-Afrika, de met atoombommen geladen vliegtui gen. welke dag en nacht in de lucht zijn en waarbij één enkel misver stand catastrofale gevolgen kan heb ben, de steeds groter wordende af stand tussen de rijke en arme lan den in onze wereld De heer Kaland heeft blijkbaar nooit gehoord van gevaren van luchtver ontreiniging. van economische statis tieken. welke alleen zaligmakend schijnen te zijn (Welvaart) en dat de leefbaardheid (welzijn) van onze kinderen in de knel komt. het wo ning- en het kroUenprobleem. de .200 van Mertens'. de belachelijke, uit den tijdse verhoudingen in ons onderwijs, de macht der technocratie, de bedroevend lage uitkeringen aan bejaarden, wedu wen en wezen Weinig aanvaarbare argumenten voor onvrede Kom nou. iaat me niet huilen!! Zefs kan de heer Kaland zijn su- penoriteits-gevoel niet onderdruk ken als hij zegf .dat het gezag de enige waarborg is voor de vrijheid'. Als gedeputeerde is de heer Kaland nauw verwant met het gezag in Zee land en dus mede de enige waar borg voor de vrijheid. Kom nou. laat me niet lachen!! Hoewel ik de opvatting van .niéuw- links'. alsook de jeugd" in het alge meen. kan begrijpen, onderschrijf ik zeer beslist niet de methodes ran jiieuw-hnks' Na het lezen van het verslag van de heer Kaland kan lk nu ook hun me thodes begrijpen A. P Schouwen aar. Wemeldinge. AMSTERDAM (GPD) De Amster damse politie heeft sinds maandaga vond enige honderden telefoontjes ge kregen van mensen die menen iets te kunnen bijdragen aan het onderzoek naar de dader van de tien dagen gele den vermoorde 10-jarige Simon Danny Visser in het Beatrixpark te Amster dam. De telefonische tips kwamen binnen naar aanleiding van een televisie-uitzen ding die gedeeltelijk was gewijd aan deze moord. Circa vijftien rechercheurs zijn begon nen met het nagaan van deze tips. De Dolitie heeft nog geen houvast gekre gen maar verwacht dat het onderzoek naar aanleiding van deze nieuwe in lichtingen nog vele dagen in beslag zal nemen. DEN HAAG (GPD) De KVP-tweede kamerleden Nelissen en Mnenen hetn ben minister De Block (economische zaken) gevraagd of op korte termijn een beslissing over de vestiging van een raffinaderij in Limburg door Shell en Staatsmijnen tegemoet kan worden ge zien. Zij vragen de minister verder, zo dra de beslissing Is genomen, de kamer over de inhoud van de beslissing volle dig te Informeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 13