Vakbonden op Curasao stichten geen partij Personeel Berkvens weer aan het werk VIJFDE TROMP' OP WEG NAAR SLOPER 9 WEER TOUWTREKKEN TUSSEN GEVESTIGDE POLITIEKE GROEPEN Jan Nagel schrijft brief aan Vondeling Vluchten naar Biafra gaan door WEDDENSCHAP MET WEERMAN GERRIT GAAT NIET DOOR Kerken Moerdijk tegen Shell en i hele streekplan Maatregelen tegen stagnatie in bouw taiaardenwoningen Oorlogsbodem met briljante staat van dienst JONGEREN GROEPEN KVP: KRITIEK OP DE FRACTIE DINSDAG 10 JUNI 1989 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOLDOENDE KADER ONTBREEKT (Van onze reisredacteur) WILLEMSTAD Terwijl de eerste groepen plunderaars in ijltempo (0 doorgaans zonder rechtskundige bijstand worden gevonnist en de tt hulp geschoten mariniers wachten op transport woensdag en vrijdag naar het vaderland, bereiden de Antillen zich nijver voor op de komende verkiezingen. In alle hoofdkwartieren wordt nauwkeurig beraadslaagd hoe de deer lijk verstoorde politieke verhoudingen weer binnen de perken van statenvergadering en regering kunnen worden gebracht. De vakbonden hebben inmiddels hun plan om een eigen politieke party op te richten moeten laten varen, doch dat op zichzelf hééft geenszins hun voornemen aangetast om winst te halen uit de situatie waarin zij seling zowel staten als regeling op ruime schaal eisen konden stellen. Oden politieke partij dus, want zowel het getrek aan voldoende geschoold ka der als het ontbreken van een doge- li ij, administratief apparaat, speelt de nrknemers-organisaties parten. De ve il voorbereidingen, die de stichting van politieke partij vergt kunnen onrao- jkop tijd worden voltooid. Groot is voorts de vrees dat bij een eventueel wAlealngssucces de vakbonden zichzelf j. dis om zouden doen, aangezien zij "o topkader dan zouden moeten af- mn om de banken in liet statengebouw U bemannen. Vcor de vakbonden zelf blijven dan 1?t genoeg kaderleden van formaat ïjjj en een combinatie van beide func- wordt onaanvaardbaar genoemd. "azKien de vakbonden zelfs na hun UJste ervaringen nog steeds volhou- G geen politiek lichaam te willen zijn. Vije plannen bestaan er nu om. bijvoor- via de Arubaanse Radicale Arbei- b ile zes eilanden tÏKi aan de verkiezingen deel te ne- r.-i In hoeverre dit plan zal slagen nog zeer de vraag, omdat ook in ai geval bij een winst van betekenis 1st schip van staat degelijk behoort te nvden voorzien van equipage. Vleer ie grootste Zodoende ziet het er naar uit dat di verkiezingsstrijd toch weer een touwtrekken zal worden tussen de partijen die het politieke patroon van do Antillen nu al zo'n lange tijd hebben bepaald. En in weerwil van het falen der nu afgetreden regering moet dan toch verondersteld dat de Democratische Partij wederom als winnaar wordt geregistreerd. Niet alleen vanwege de grote aan trekkingskracht die premier Kroon op tjn kiezersvolk uitoefent (Ame ricans handenschuddend doorkruis- Ie hij zaterdag het getroffen stads deel, belovend dat spoedig alles weer overeind zou staan), doch ook omdat de itemmenmarge bij de laatste ver kiezingen zulke grote verschillen tus sen de DP, en haar sterkste concur rent de Nationale Volkspartij te zien gaf, dat zelfs een politieke aardver schuiving daarin ge'en wezenlijke verandering kan brengen. Aannemend dat er via stemvolmach- ten invloed op de stemming zou zijn uitgeoefend dan kunnen de 5000 machti gingen, die bij de laatste verkiezingen warden benut, nog niet van doorslag- wende betekenis zijn geweest: de DP behaalde dertigduizend stemmen, de NVP vijftienduizend en de URA zes duizend stemmen. Slechts wanneer de NVP tijdig bondgenoten kan vinden in andere partijen, de URA bijvoorbeeld en dm ook nog de steun van de vakborn- fei voor haar programma lean verwer ven is er een mogelijkheid om enige verschuiving in de machtsposities te weeg te brengen. Alle politieke combinaties echter lijden hier aan het euvel dat tijdens voetbal en volleybalcompetitics al blijkt: zij houden nooit lang stand. Zodoende zijn s aan het eind van elk seizoen meer roetbalclubs en meer volleybalvereni- geigen. Zodoende ook heeft deze kleine dandengemeenschap de moed opge bracht dertien politieke partijen in het Seven te roepen. 3a al zou de DP bij de komende ver kiezingen wat verlies moeten lijden in 4e ontzaglijke woordenstroom die dan knarst, dan nog heeft zij in het be suur van het eiland Curacao een meer derheid achter zich. die bij de taak verdeling tussen eiland cn staat van doorslaggevende betekenis is. NVP-voorzitter Juan M. G. Evertsz mag dan nog zo fulmineren tegen het feit dat in de Antillen de dictatuur van de helft plus een zou bestaan als dat zo is, komt het mede door de voor iedere waarnemer zichtbare onbestaanbaarheid van bestendige coalities. Niettemin kan men hoogst merkwaardi ge zaken vernemen omtrent de wijze waarom hier het stemrecht tot pane voor een maatschappelijke positie wordt gemaakt. Evertsz: op de Bovenwinden kun je niet in de werkverschaffing ko men als je niet op de goede parti; stemt. Op Curacao kun je alleen maar bij de "Volkskredietbank terecht als je een briefje hebt van een leidende func tionaris van de Democratische Partij Heeft iemand zo'n verwijzing niet dan wordt hij wel binnengelaten maar krijgt dan te horen dat hij later nog maar eens terug moet komen. De rekenkamer heeft een vernietigend rapport geschre ven over de situatie bij de Volkskre dietbank. waar het aantal oninbare pos ten buiten alle proporties is gegroeid. En dit legt hem de beschuldiging in de mond: .stemmen op de goede partij betékent dat de kleine man zijn schuld aan de bank niet behoeft af te betalen'. En hij bepaalt de prijs voor een vol- machtstem op een bedrag variërend tus sen 500 en 3000 gulden. al Ls het waar dat vijfduizend vol- machtstemmen bij de laatste verkie zingen wel wat veel zijn voor een eiland als Curasao, omdat alleen ziekte of afwezigheid daarvoor een reden kunnen opleveren dan nog heeft het op het totaal hooguit een zetel verschil gemaakt. Per eiland verschillen de aantallen stemmen voor een zetelop Curacao vijf duizend, voor Aruba 2500, op Bonaire 1500. en voor de Bovenwindse eilan den 1100. De oppositie ageert tegen deze regeling., Veel van de kleine zetels gaan naar de DP, soms zoals op de Bovenwindse ei landen zonder enige oppositie van bete kenis. Maar een regeling met een nationaal gefixeerd aantal stemmen per volks vertegenwoordiger zou betekenen dat de andere eilanden nauwelijks kans zouden hebben vertegenwoordigers in de sta ten aan te wijzen die de plaatselijke politieke opvattingen enigszins kunnen representeren. Da.n kan het in de Antillen ook nog gebeuren zoals de NVP overkwam dat oppositieleden overlopen naar de re geringspartij. Terwille van hun persoon lijke belangen, zeggen hun tegenstan ders. Omdat ze het gewoon met hun partij niet langer eens waren beweren anderen. Intussen heeft de Democratische Partij, met alle tekortkomingen en met een gebrek aan werkelijk grote figuren een constante kiezersaanhang opgebouwd. Zij is er bovendien in geslaagd de in vloed van het groot kapitaal der An tillen enigszins in te dammen. De ver schillen tussen rijk en arm heeft de DP uiteraard niet kunnen opheffen of zelfs maar in wezenlijke zin vermin deren. Curasao biedt daartoe nu een maal evenmin als de andere eilanden van de Antillen de toereikende econo mische perspectieven. In elk geval heeft de arme altijd zijn sten» nog aLs bewijs voor bestaansrech ten. Doorgaans kan men van een stem niet eten op de Antillen wordt dat wel eens in een ander daglicht gezien. Overlopers Intussen is de Volkakredietbank een van de weinige instellingen waar de Antilliaanse kleine man zonder een cent terecht kan om dat beetje geld te lenen waarmee hij het hoofd nog even boven water kan houden. Zelfs OVER PVDA-UITZENDING DEN HAAG (GPD) Jan Nagel, de maker van het PvdA-radioprogramma van ji vrijdagavond, heeft zich schrif telijk tot partijvoorzitter Vondeling ge wend om gezuiverd te worden van de beschuldiging dat hij het programma de lucht in zou hebben laten gaan zon der het tevoren voor te leggen aan do presentieraad. Hy heeft, zo deelt h(j mede, het voorgelegd aan de voorzitter van deze raad, André van der Louw, vice-voorzitter van het partijbestuur. Dat daarmee de beroering rond het eer ste stukje van het programma, waarin Laurens ten Cate op de hak werd ge nomen, teneinde is, lijkt niet waar schijnlijk. Uit de kring van de kamer fractie wordt veanomen, dat men hier nog altijd eerst het geluidsbandje van de uitzending wil horen en dan verder zien. Laurens ten Cate, die jl zaterdag nog in zijn blad. de .Friese Koerier schreef dat hij de positie van André van der Louw als partijbestuurder on houdbaar geworden achtte, blijkt zelf de uitzending niet te hebben gezien. Om commentaar gevraagd, heeft hij ver klaard: ,ook een linkse voetballer, een links-buiten, scoort weieens een doel punt'. GEJNÊVE. LAGOS (RTR, AFP) De piloten van de elf vliegtuigen van de interkerkelijke hulporganisatie voor Bi afra hebben besloten met goederen en medicijnen naar Biafra te blijven vlie gen. ondanks het neerschieten van het toestel van het Rode Kruis op donder dag, waarbij de vier bemanningsleden om het leven kwamen. De interkerkelij ke hulporganisatie voor Biafra omvat protestantse en r-k liefdadigheidsinstel lingen in Europa en Noord-Amerika. Het internationale Rode Kruis liet we ten dat zijn piloten die op Biafra vlie- fen, opdTaeht hebben gekregen alien ij volstrekste duisternis of bij een be wolking die voldoende bescherming biedit, op te stijgen. Een deel van de Nigeriaaruse pers heeft er maandag bij de federale regering op aangedrongen. zonden- dralen al het per soneel van net internationale Rode Kruis udt te wijzen. Het regeringsblad .Morning Post.' acht te het .overvloedig bewezen dat het IORC uitgebreid spionagewerk heeft vera-icht voor de opstandelingen'. Het blad noemde het .onthullend' dat som mige van de vliegtuigen ,die bij de recente i-oml -dementen on Niger's zijn gebruikt, kentekens van het Rode Kruis droegen'. Daarnaast waren .Engelen des doods als graaf van Rosen' (de Zweedse piloot die Kortgeleden Biafraanse lucht aanvallen op federale doelen leidde) eerst naar Nigeria gekomen voor .zo genaamde Rode Kruis- en andere hu manitaire missies' Naar mededeling van de Nigeriaanse ra- do zijn zondag bij een aanval van een Biafraans vliegtuig op de stad Iboesa in het midden-westen van Nigeria een vrouw om het leven gekomen en 19 per- jsonen gewond geraakt. Volgens het radiostation is Iboesa, dat 30 kilometer van het strategisch zeer belangrijke Omtsja (in Nigeriaanse handen) ligt. met van militair belang. SVJLAJNAC, JOEGOSLAVIe Na twee dagen zware regenval is de rivier de Resava buiten haar I oevers getreden en is zware scha- i de aangericht in het gebied van Centraal-Serbie. Ten minste T00 huizen liepen zware schade op. j Hier tracht een vrouw enige be- zittingen te redden. AMATEURS HET VUUR AAN DE SCHENEN GELEGD GPD Gerrit de weerman, de mole naar, de schipper en nog een aantal weerkundige ama teurs is de laatste weken het vuur aan de schenen gelegd. De weerkundige medewerker van het weekblad ,De Boerderij' heeft de hele groep uitge daagd, want naar zijn mening is het beslist onmogelijk om 's zondags al met enige kans van slagen voor ons land te zeggen hoe het weer het vol gende weekeinde zal zijn. ,De boerderij' heeft Gerrit een wedden schap aangeboden om aan te tonen dat deze prognoses, die door Gerrit op de zondag morgen in het VARA- programma .Weer of geen weer' aan den volke worden verkon digd, een volkomen slag in de lucht zijn. Gerrit de weerman heeft de uitdaging om te wedden niet geac cepteerd, daar hij vreest dat de jury te veel op de hand zou zijn van ,De boerderij' en dat het volgens hem niet mogelijk is te oor delen of het weer goed of slecht is en dan nog in welk deel van ons land. De weerkundige mede werker van ,De boer derij' antwoordt Ger rit deze weck met een zogenaamde .open brief aan Gerrit'. Hjj weet te melden dat een van de trouwste medewerkers van Gerrit liem heeft gebeld en heeft mee gedeeld dat hij de eni ge van de groep is die verstand van het weer heeft, en dat al die an deren, de molenaars, schippers enz.., elke zondag met hun prog noses een slag in de lucht doen. Het is een aardige dei ning in ons amateur- weer-wereldje, ge schikt voor een kom kommertijd wanneer die nog in de kranten wereld zou bestaan. Het zou interessant zijn geweest wanneer deze weddenschap met een inzet van honderd gulden per weer-ama- feur voor een meer dan vijftig f de wee ting in deze zomer was doorgegaan. Men had er op democratische wijze toch zeker een onpartijdige jury voor kunnen vinden. Het KNMI toetst dagelijks zijn eigen prognoses ook aan het werkelijke weersverloop, zodat Gerrits bewering dat dit niet mogelijk zou zijn, niet steekhoudend is. De boerderij'-medewer- ker merkt op dat ons land vele weer-ama- teurs telt, ook die op korte termiln aan de hand van wind, wolken en andere verschijnse len in staat zijn op korte termiin, hoog stens voor één of twee en in zeer gunstige ge vallen voor drie dagen, ongeveer te kunnen aangeven wat voor weertype er is te ver wachten. Een opmer king die wil ten volle kunnen onderstrepen. ,Mnar wanneer nien als weeramateur meent 's morgens het weer voor het volgende weekeinde al te kun nen aangeven, snrinet men verder dan de pol stok lang is, zodat ik deze amateurs, hoe ge weldig Gerrit ze ook vindt', aldus .De boer- derii'-medewerker, .waardeloze weervoor- spellers zal blijven MOERDIJK (GPD) Moerdijk staat op het ogenblik voor een be slissend moment in zijn geschiede nis. De hier al zo lang verwachte industrialisatie zal nu komen, maar in plaats van het kerkdorp Moerdijk uitbreiding en welvaart te brengen zal ze Moerdijk, dat in de loop van de laatste 40 jaar al zoveel klappen te incasseren heeft gekregen, nu naar het te bezien staat de genadeslag toebrengen. Dat zei zondag van de kansel Ln de r-k kerk in Moerdijk deken R. A. C. van Kessel. Hij preekte over de huidige ernstige problemen in zijn parochie. Ook de protestantse kerken hebben hun stem laten horen. Bij de hervormde ge meente middels een publicatie in het kerkblad en bij de gereformeerde kerk middels een brief van de kerkeraad, die zondag in de dienst is voorgelezen. De strekking daarvan was dezelfde als die van de preek van pastoor Van Kessel. Deken Van Kessel zei voorts: ,in het streekplan voor West-Brabant staat met evenveel woorden, dat geen enekel uit breiding van de kern van Moerdijk kan worden toegepast'. In feite bete kent dit: Moerdijk wordt onleefbaar, is ten dode opgeschreven. Ook staat in het streekplan: het industrieterrein krijgt een maximale omvang van 1300 ha en een verdere uitbreiding behoort niet tot de mogelijkheden tenzij de kern Moerdijk zou worden geëlimineerd. Moerdijk wordt wat men noemt het kind van de rekening'. ,We zullen de vestiging van de Shell niet tegen kunnen houden, maar ik ben wel van mening dat het nog degelijk zin heeft om op onze achterste benen te gaan staan en te eisen dat de indus trie gedwongen wordt maatregelen te nemen, zodat Moerdijk leefbaar blijft'. Jongetje verdronken STEENWIJK (ANP) De 7-jarige C. J. Kleveringa uit Steenwijk is gis teren in de vijver nabij de hunebedden te Havelte verdronken. De jongen werd gevonden, nadat twee pelotons militai ren langdurig naar hem hadden gezocht. Werktijdverkorting en loonaanpassing Eisen vakbond ingewilligd SOMEREN (GPD) Zestig ar- beiders bij Berkvens' Houtindus-j trie in het Oostbrabantse Someren j zijn maandag weer aan het werk gegaan. Ze krijgen de dagen, waar- J op zij hebben gestaakt met het, doel een cao bij de directie af te dwingen, van het bedrijf vergoed. De Katholieke Houtbewerkersbond ,SL- Antonios van f'adua' heeft de direc tie bovendien tot een werktijdverkor ting en een loonaanpassing kunnen be wegen. Bondsvoorzitter J. M. de Groot deelde maandagmorgen in Utrecht mee, dat vanaf 1 juni een kwartier per dag korter wordt gewerkt. Dit betekent van 45 naar 43 3 4 uur per week. De normale trend in de houtindustrie zal verder worden gevolgd. Voor de va kantie geldt dat eveneens: die is bij Berkvens nu uitgebreid niet een dag tot een totaal van 16. Tevens is over eengekomen dat de nationale feestdag daar normaal zal worden uitbetaald en niet. als een snipperdag zal worden be schouwd. Het voornaamste winstpunt, aldus bondsvoorzitter De Groot, is dat het tariefloon nu is verwerkt in de basis- uurlonen. De basisionen waren tot nog toe laag en de variabele verdiensten hoog. Om de arbeiders meer inkomen zekerheid te geven, wilde de bond deze situatie omdraaien. Er is nu een maxi mum- en een minimumloanlijn gecreëerd, waartussen 15 pet speling zit. Het komt er op neer, dat op het basisloon 15 procent als uitloop voor bijzondere prestaties kan komen. De nu bereikte regeling houdt in dat naast de zeven pet "die op 1 a- pril vrijwillig bij Berkvens was ge geven, er nu nog 6 1/2 van het to tale loonfront bijkomt, dat wil niet zeggen dat iedereen er dit percenta ge bijkrijgt. omdat Berkvens de af gelopen maanden protesterende werk nemers heeft zoet gehouden door links en rechts met rijksdaalders als weekopslag te werken. De minimum verhoging voor iedereen moet. zo is overeengekomen, 5 gulden per week bedragen. Sportieve verliezer Er zijn voor de toekomst nu redelijke vooruitzichten, zo zei bondsvoorzitter De Groot. De huidige cao is op jaarbasis Verlamming Aangezien land en eiland beide een be groting hebben van 65 miljoen Antil- taanse guldens is het wel duidelijk hoe groot het Ouraqaose aandeel in de slaatsverhoudingen van de Antillen moot zijn. Reeds eerder in de historie van de An tillen heeft, er een situatie bestaan waarin de oppositie in de staten de meerderheid had in het eilandSbestuur. Dat heeft toen geleid tot een ver lamde verlamming van allerlei activi teiten Geen kiezer zal een dergelijke toestand opnieuw wensen. Kamerlid vraagt: DEN HAAG (GPD) Het demoera- wh tweede kamerlid Nypels heeft ini- jljler Sohut (volkshuisvesting en ruim telijke 'dealing) schriftelijk gevraagd deze bereid is maatregelen te tref- Jf". waardoor lil ieder geval die stagna te in do voorbereidingen de bouw van Mjnardenwoningen wordt opgeheven, 'iiJ donkf, hierbij onder moer aan ver- Hoging van liet toegestane bruto-rende- nient of verhoging van de subsidies voor Nnardenhuisvesting. «i zijn vragen wijst de heer Nypels - JP, dat bij Tiet huidige rentepeil en het wfiffestane brnto-rennememt van 8,9 pro- tent voor instellingen dlo zijn aangewe- zen op de kapitaalmarkt, de. bouw van woningen in de premie-sector veelal ver liesgevend is en dat dit met name het geval is bij do bouw van bejaardenwo- itijgen. De heer Nypels schrijft verder, oa'. als gevolg hiervan de voorbereiding bwi ae bouw van enkele honderden be jaarden woningen op dit ogenb.ik stag- geert, terwijl juist zo'n grote behoefte rtf3®! aan dit soort woningen. Hij •raagt de minister tenslotte of deze niet re01 van m ing is, dat de bouw wan bejaardenwoningen juist ln grote 20 gewenste doorstroming kan ,IK HEB GEDAAN, HOUDT GOEDE MOED'.. DEN HELDER (GPD) - Vo- rigè week is, getrokken door de trouwe Hector', de voor malige lichte kruiser Tromp' aan haar laatste zeereis be gonnen naar Castellon in Spanje, waar de bodem zal worden gesloopt. Het is afge lopen met de Tromp', na ruim dertig jaar. Als het schip spreken kon, zou het zijn grote naamgever Maar ten Harpertszoon Tromp diens laatste woorden kunnen aanzeggen: ,Ik heb gedaan, houd goede moed...' Als het schip spreken kon The ship, she is a lady. Maar liet dreunen van de turbines, die de .Tromp' ln haar gloriejaren een snelheid van bijna veertig mijl (70 km per uur!) konden reven, is reeds lang verstomd. Met zijn machinevermogen van 56.000 pk behoorde de .Tromp* tot de kracn- tigste oorlogsbodems, die Neder land ooit heeft gebouwd. Het schip, geprezen ais een geniaaJ ontwerp, hield het midden tus sen een torpedoboot jager en een zoveel te lijden, dat een geschuts toren en de stuurinrichting on klaar raakten en de snelheid moest worden teruggebracht tot S miii. Tien doden kruiser, deed op 18 augustus 193S als flottieljeleider zijn intrede bij de koninklijke marine en heeft als lichte kruiser deelgenomen aan ve le acties tijdens de tweede we reldoorlog. Toen op 10 mei 1940 de Duitsers ons land binnenvielen, verrichtte hr tns .Tromp' konvoiodiensten in de Indische wateren. Later inge deeld bij de combined striking for ce van de geallieerde mogendhe den deed de lichte kruiser, on der commando van de toenma lige kapitein - luitenant ter zee j: B. de Meester, herhaaldelijk van zich spreken, toen de gealli eerden met de moed der wanhoop de razendsnelle opmars der Jap pen ter zee. te l3nd en in de lucht trachtten tegen te houden. Noodlottig .Tromp' zonder noemenswaardige schade, maar het nachtelijke tref fen in straat Bandoeng ften zuid oosten van Bali) op 20 februari 1942 werd de Tromp' en haar ruim driehonderd opvarenden bij na noodlottig. De Nederlandse lichte kruiser maakte deel uit van een kleine vlootformatie, die in kiellinie, met de Tromp' in de achterhoede niet een snelheid van 31 mUl do smalle straat Bandoeng binnenstoof, een Japan se myasievloot tegemoet. Radar had men toen nog niet, zodat veel afhing van de zoek lichten, De klok wees negen over twee, toen de stuurboordsflank van de voortjagende .Tromp' door een sterk zoeklicht werd be schenen. Kanonnen en zoeklich ten van de .Tromp' stonden nog over bakboord, maar overste De Meester nam onmiddellijk maat regelen om de koers van het schip en de richting van geschut en zoeklichten in aanvalspositie te brengen. Binnen de twee minu ten roffelden de eerste salvo's van de 40 mm mitrailleurs, met een gevolgd door de zware deru- nen uit de hoofdbatterij van 15 cm kanonnen. De Japanse ja ger .Oshio' kreeg door dit vuur Maar de .Tromp' die tijdens het gevecht 72 granaten van 15 cm en 240 mitrailleurkogels had afgevuurd was er zelf ernsti ger aan toe. Tien Nederlandse marinemannen sneuvelden, terwijl er zeventien zwaar- en dertien lichtgewonden waren. Elf voltref fers hadden het hrugcomplex ge havend. de vuurleiding uitgescha keld en de gyrokompassen on klaar gemaakt, zodat van de slag kracht weinig overbleef. Op een treffer in een olietank na bleef het schip benedendeks onbe schadigd, zodat ook de machines normaal konden functioneren. De .Tromp' koerste behoedzaam naar Soerabaja, waar voorlopige repa raties werden verricht, en daarna voor definitief herstel naar Fre- mantle, aan de westkust van Au stralië. Zo ontkwam hr ms Tromp aan het deb&cle in de Javazee. Bij dit alles moet men niet uit het oog verliezen, dat de .combi ned striking force' geen homogene eenheid kon vormen, omdat er geen uniformiteit was van bevel voering, taal en verbindingen. En we zeiden het hierboven al er was ook nog geen radar. Maar met zeemanschap, moed en goede wil kwam men ui -die dagen een heel eind. Na de grote herstelbeurt in Fre- mantle werd de .Tromp' ingedeeld bij de Amerikaanse zevende vloot. Zo escorte—de zij in december 1942 de mailstomers .Queen Ma ry", .Aquitania'. ,11e (je France' er. .Nieuw Amsterdam', die met 19 mijls vaart naar Fremantle stoom den, met uit het Midden-Oosten repatriërende Australische troe pen aan boord. De hele oorlog door bleef de .Tromp' door de Japanners bij genaamd ,husk:-huski' oftewel spookschip actief, eerst in de Amerikaanse zevende vloot, later m de Amerikaanse .eastern fleet' en in de laatste oorlogsfase weer :n de Amerikaanse zevende vloot. Succesvolle acties bij Sabang. Soerabaja, Padang. Rangoon (bij de landingen in de eerste week van mei 1945), de Adamanen en de Nicobaren. Straat Malakka en Balikpapan (herovering op 6 juli 1945) staan op het conto van hr ms .Tromp'. Zij was het eerste Nederlandse oorlogsschip, dat de de capitula tie van Japan op de rede van Batavia verscheen (16 september 1945). Op 12 oktober 19'5 teken den de Jappen de capitulatie van Billlton aan boord van de .Tromp'. Enkele maanden later kon het schip eindelijk naar Ne derland terugkeren. Op 3 mei 1946 arriveerde zij voor groot onder houd in Amsterdam Hoogtepunt Toen het schip op 1 juli 1948 weer in de vaart kwam. brak een periode aan van vlagvertoon en oefenreizen, onder andere met de adelborsten en aspirant-reserve-of- flcieren. Hoogtepunt was het deelnemen aan de grote vloot- schouw op de rede van Spithead in juni 1953, ter gelegenheid van de kroning van koningin Elisabeth II van Engeland. Twee jaar later werd de .Tromp' van de maritieme sterkte afge voerd en ingericht als logement schip. Jarenlang heeft het 132 m. lange casco, dat eens een volwaar dige oorlogsbodem was met een water-verplaatsing van (vol uitge rust voor een actie-radius vai» 5000 zeemijl) 4250 ton, nog goede diensten aan de koninklijke mari ne bewezen. Maar nu is het defi nitief afgelopen. De rijfde Tromp is niet meer. Hoe zal de zesde er uitzien geldig tot J april volgend Jaar en de kleine achterstand die er ton aanzien van de loonlijn nog is. hoopt de bond volgend jaar in t<* lopen. Directeur Berkvens. die voor de onderhandelingen gevolmachtigden had gestuurd, was voor commentaar niet bereikbaar. Hij wilde 'n .sportieve verliezer' zijn. had hij de bond laten weten, maar voorzitter De Groot betreurt dat hij dat niet persoon lijk is komen verteilen. Zoals bekend was er hij Berkvens ln Someren tot he den geen eao. De directie had de bonden er tot dusver buiten gehouden en wilde de Ioonkwestiers zelf rechtstreeks met bet personeel regelen. Eind vorige week stelde de Utrechtse rechtbankpresident de stakers in het gelijk. Hij vond dat ze rechtmatig protesteer den tegen het uitblijven van een cao. Berkvens loopt nu ongeveer in de pas met Bruynzeel en Halbertsma, bedrij ven die in deze kwestie als richtingbe- palend te Imek stonden. 92 pet van de arbeiders is thans georganiseerd. NEGEN JONGELUI IN BARCELONA AANGEHOUDEN BARCELONA (RTR) De politie van Barcelona heeft maandag de arrestatie bekendgemaakt van negen jongelui on der wie een meisje, die worden beschul digd van het plegen van .gewapende overvallen op banken en van het mole steren van de reetor van de universiteit van Barcelona in januari van dit Jaar. De meesten van de gearresteerden zijn studenten. Op hen werden wapens, mu nitie en communistische propaganda ge vonden, aldus de politie. WOUDSCHOTEN (ANP) Een commissie uit de KW-jongeren groepen noemt de wijze, waarop de KVP-fractie zich naar buiten pre senteert ,niet erg bevredigend'. Er moet een betere taakverdeling bin nen de fractie tot stand komen, al dus deze commissie. De opvatting is opgenomen ln een tien punten motie, waarin ook kritiek wordt geleverd op de KVP-partijleiding. Sa menvattend wordt opgemerkt, dat de jongerengroep protesteert tegen de geest van zelfingenomenheid als tegen het fatalisme, die beide ,de partij van binnenuit dreigen uit te hollen'. In de motie wordt van de KVP duidelijke po litieke uitspraken gevraagd: wordt zo spoedig mogelijk opheldering verzocht over het onderzoek naar nevenfuncties van de KVP-kamerleden en wordt onder meer de noodzaak onderstreept van een origineler presentatie, betere accommo datie en meer service-verlening aan de nieuwsmedia. PvdA Op het zaterdag en zondag in Woudscho- ten gehouden congres van de KVP-jon- gerengroepen heeft ir.Jac Sttenen. voor zitter van de KVP-jongerenorganisatie, het congresbesluit van de PvdA om de KVP af te wijzen ais samenwerkings partner ,de grootste misser uit de korte geschiedenis van de PvdA' genoemd. Hij kwam tot de conclusie, dat de Partij van de Arbeid deze banvloek over de KVP moet opheffen en dit .om eon voortuitstrevende politiek in Nederland mogelijk te maken'. Geen prijs mag daan-oor te hoog zijn, zo merkte ir Stie- nen op. Hij uitte kritiek op enkele be windslieden in ht kabinet-De Jong. of schoon zo merkte de heer Stienën op .minister zijn in deze tijd een hon- debaan is' PVDA-J0NGEREN NIET TEVRE0FNIWFT FRACTIE UTRECHT (ANP) De Federatie van Jongerengroepen lil de PvdA (FJG) is ontevreden over de opstelling van de PvdA-fracfcie en het partijbestuur ron dom de Maagdenhuis-affaire. .Door de politieke opstelling van de PvaA-instantie-s veliest de jeugd 't ver trouwen in de PvdA, hetgeen met name in Amsterdam heeft geleid tot veront rustend ledenverlies in de jongerenorga nisatie van de Partij van de Arbeid', al dus blijkt uit een verklaring van de JG. Het algemeen bestuur van de FJG be treurt daarom, dat de fractie niet is te ruggekomen op het oorspronkelijk in- fenomen standpunt en meent, dat ook et partijbestuur blijkbaar niets heeft begrepen van de werkelijke situatie aan de Amsterdamse universiteit. De FJG heeft op Nieuw Links een beroep ge daan een uitvoerend comité te kiezen, waadln geen leden van het partijbestuur en fractie zijn opgenomen en dat snel ler maatregelen kan nemen om op ac tuele situaties te reageren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9