Kunst, antiek en folklore op één pleintje bijeen TIJDLOOS KAMERKOOR VAN COR SCHIJVE Middelburgse restauraties woonruimte Peter Boon kampioen Landsteiner- plaquettes in Sluiskil uitgereikt Avondvierdaagsen gingen van start VOL PROGRAMMA ZATERDAG VOOR TAPTOE GOES Examens ROS Middelburg B en w Zierikzee: afscheid van commissie voor PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 JUNI I9(g OOSTBURG Wanneer werd het ,Zeeuwsch-Vlaams kamerkoor' opgericht? Het koor, de dirigent, Cor Schij- ve sr. incluis, staat met de mond vol tanden. Het zal...'. Er worden wat gissingen ge daan, maar bijna iedereen noemt een ander jaartal. Het koor is tijdloos, zoals zang tijdloos, niet aan tijd gebon den is. Bijna sinds mensenheuge nis wordt er in Oostburg (en niet alleen daar alleen) ge zongen onder leiding van de heer Schijve. Het mag dan niet altijd het ,Zeeuwsch- Vlaams kamerkoor' zijn ge weest (what's in a name?), anders was het wel de ,De Zeeuwse zangers' of het rijks kweekschoolkoor uit Middel burg. De naam mag dan ver gankelijk zijn, gezongen werd er: the proof of the pudding is in the eating. .Zingen is een middel tegen alle kwalen' merkte één van de koorleden op, en hij meende het. De heer Schijve weet waar hi j zijn zangers en zangeressen moei ha len. Dat blijkt wel, waait on danks het feit dat het een ama teurkoor is. is het geluid bijna (of misschien wel helemaal) pro fessioneel. Eerlijkheidshalve moet hierbij wel vermeld worden, dat een groot aantal van de koorle den werkzaam is in het onderwijs en zodoende beroepshalve de no dige muziekkennis heeft. Ook zijn Na een driedaags toernooi is Peter Boon er in geslaagd clubkampioen van de ta feltennisvereniging 't Zand te Middel burg te worden. In de finale versloeg hij Oor Simons in drie sets: 21-9, 22-20, 21-17. Simons had in de halve finales -voor een verrassing gezorgd door fa voriet Van Vlaanderen in drie sets te verslaan: 21-17, 18-21, 23-21. Boon won daarin van Kerkhove in twee sets: 21-15, 21-11. Voordat de finale werd verspeeld gaf trainer Snijder de beide finalisten met een handicap van 10 pun ten nog een lesje. Snijder - Simons 21-12, 21-17; Snijder - Boon 21-19, 21-19. Onder grote belangstelling wer den de prijzen uitgereikt door de heer .1. J. Meulmeester, voorzitter van de buurtvereniging 't Zand. Eindstand: 1 P. Boon; 2 C. "Simons; 3 L. van Vlaan deren; 4 W. Kerkhove. Geslaagd Voor het hbs-a-diploma slaagden aan het Petrus Hondiuslyceum te Terneu- zen: B. I. de Leeuw te Zaamsl3g. E. A. Martheze te Axel, A. J. de Putter te Hoek. B. A. de Rooij te Terneuzen, J. M. F. Smies te Terneuzen, W. J. Vin- ke te Terneuzen en A. Waakop-Reijers te Terneuzen. Bij de te Goes gehouden mulo-examens slaagden voor het diploma B: de dames: C. J. Pieper te Goes x. De heren: L. C. Louisse. Borssele x; W. Moerdijk. Nieuwdorp x Voor het diploma A: de dames: A. M. Sinke, Goes x: H. A. G. v. Splunder, Goes x: M C. A. v. Hondenhoven. Ka rfelle x; M v. Oord. Westerschouwen x; W. J. Schiettekatte. Brouwershaven x; P. M. Reminsen, Axel x; C. J. H. Meij er, Terneuzen: J. A. N, Roodzand. Co- lijnsplaat x; L M. A. Noordhoek, Kort- gene x; P. .1. Platschorre, Kortgene x; F, M. A. v. Velthoven, Zierikzee x; J. de Waal, Bruinisse x; J. J. van Velzen, Yerseke: K de Feijter. Lewedorp; H. M. de Boer. Baarland; G. H. uit de Bosch, Nisse; M. van Doeselaar, Hoedekens- kerke; M. Geene. Goes: P. A. Jongejan, Goes; M. Wondergem. Nieuwdorp; A. J. Cijsouw, Yerseke: P- Hovestadt, Yerse ke. De heren: J. Smit, Goes x; L. Veldink, Goes x: D. Ganseman, Kapelle x: P. U. Westerterp. Terneuzen x; W. Zegers, Zaamslag x: J. W. Visser, Terneuzen x; H- J. Verkamman, Wemeidinge; W. A. Verwijs. Yerseke; J. Verburg, 's-Heer- Hendrikskinderen; J. C. J. Filius, Yer seke. De kandidaten met een x achter de naam behaalden tevens het midden standsdiploma. Afgewezen drie kandidaten. velen in het bezit van het zoge naamde Gehrelsdiploma. Toch blijft het enigszins uniek voor een amateurkoor dat er zonder meer van het blad wordt gezon gen, wat vereist dat men vlot no ten moet kunnen lezen. Dat veel onderwijskrachten van het koor deel uitmaken, heeft wel enig ver loop tot gevolg door bijvoorbeeld sollicitaties elders, maar een vaste kern heeft zich toch wel min of meer weten te handhaven. Dank zij de wijze waarop de heer Schij ve telkens weer nieuwe kundige koorleden weet aan te trekken, heeft dit verloop een weinig hin- delijke uitwerking op het koor als geheel. Gewoonlijk bestaat het koor uit 21 leden: vijf tenoren, zes bassen, vijf alten en vijf sopra nen. Jaarlijks .geeft het koor "eni ge uitvoeringen, waaronder een vaste uitvoering in de burgei-zaal van het gemeentehuis te Oost burg (de Keer Schijve heeft zich daarvoor een speciaal pianootje aangeschaft dat niet zo zwaar èn zodoende gemakkelijk te ver plaatsen is), terwijl het koor ook gedurende zo'n drie jaar heeft meegewerkt aan de opvoering van -Jaontje'. Voor de heer Schijve (23 juni wordt hij 72 jaar) hebben de koorleden slechts lovende woor den. want voor het koor heeft hij alles over: ,Hlj laat er zijn eten voor staan'. Of een opmerking als: hindernissen zijn er niet voor hem'. Men noemt hem een man van actie. Het koor en de heer Schijve blijken ook alles van el kaar te kunnen verdragen, wat men hoofdzakelijk toeschrijft aan zijn persoonlijkheid. Velen zien in hem nog de oude leraar Schijve. Dit alles heeft een vrolijke. bij na uitgelaten sfeer tot gevolg, die de wekelijkse repetities (elke vrijdagavond van kwart voor ze ven tot half negen bij de heer Schijve thuis) tot een genoegen maken. Het koor is eigenlijk een spontaan clubje van mensen die graag zingen, zonder bestuur, zon der contributie, zonder notulen. Dat verklaart ook waarom nu niemand kan zeggen, wanneer het koor precies is opgericht. Men zingt met voor roem, voor ap plaus. maar gewoon, omdat men SLUISKIL Dinsdagavond zijn in het restaurant van het St.-Elisabethzieken- huis te Sluiskil 39 Landsteiner-plaquet- tes en een draagspeld uitgereikt door de voorzitter van het Ncderlandsche Roode Kruis afdeling Terneuzen, de heer J. C. Aschoff, burgemeester van Terneuzen. In zyn inleiding noemde de heer Aschoff het vrijwillig afstaan van bloed zeer be langrijn doch weinig spectaculair werk. Aan de volgende donors werd de dr Karl Landsteiner-plaquette uitgereikt voor het geven van 20 maal bloed: de dames O. A. de Blok-van Vooren, E. S. Drevens-Riemens, M. A. Sol-v. d. Broek; de heren: A, J. M. van Beijsterveldt, C. Bogaard, A. C. Bol, F. de Feijter, P. C. Gerreman, F. D. Hamelink, J. Hofman, C. Pattist, P. J. Pauw, C. B. Poppe. J. F. Stoffels. A. Vermaire, allen uit Ter neuzen. De heren G. Decaluwe. M. Duinkerke, C. K. v. d. Gouwe, G. K. Hamelink. R. Jurriens, C. P. v. d. Muren. O. C. Pie- ters, C. V. Puijvelde, K. de Rooij, M. de Smet D. F. Voerman, J. C. de Witte uit Sluiskil. De heren H. M. Colsen, J. F. Dobbelaar. J. C. van Drongelen, L. Schiemann, A. L. A. Verstraeten, R. L. van Waterschoot uit Axel; de heer J. 'dHooge uit Philippine; de heren C. Die- leman, A. C. de Pauw, J. Sarneel uit Sas van Gent; de heer G. Voerman uit Westdorpe en de heer J. Wondergem uit Hoek. De heer R. van Cleemputte kreeg de draagspeld uitgereikt voor het 40 maal afstaan van bloed (uit Sluiskil). De ge meentepolitie van Terneuzen kreeg een oorkonde uitgereikt wegens de bijzon dere verdiensten die zij heeft verricht in het kader van de bloedtransfusiedienst. Zeilwedstrijden van WSV ,W olphaartsdijk' WOLPHAARTSDIJK De watersport vereniging .Wolphaartsdiik" organiseert zondag onderlinge zeilwedstrijden op het Veerse" Meer. Er zal zoveel mogelijk per klasse gezeild worden, maar de wed strijden staan ook open voor niet ge- klassificeerde boten. De niet-getóassificeerde boten worden ondergebracht in de categorie .tot 12 m2 zeiloppervlak' en .vanaf 12 m2 zeilop- pervla.k'. De geklassificeerde vaartuigen zeilen dus in hun eigen klasse, zoals OK, Vau- r.en. SchakeL enz. De prijsuitreiking geschiedt m het so- ciëte-tsgebouw van de WSVW zo spoe dig mogelijk na afloop van de wedstrij den- het rijn vindt om te zingen. Het koor zingt nagenoeg alles: van Bach tot Andnessen, van barok tot modern, terwijl er ook een groot aantal volksliederen op het repertoire staan. Men zou bij wij ze van spreken elke dag van het jaar kunnen optreden, voor nage noeg elke gelegenheid weet men wel iets toepasselijks. De heer Schijve en het koor doen op hun wijze ook aan oecumene. Niet alleen zijn in het koor di verse geloofsst romingen en le vensovertuigingen vertegenwoor digd. de jaarlijkse uitvoering met keratnus vindt afwisselend m di verse kerken plaats, zoals de rk kerk, de gereformeerde kerk, de hervormde kerk en de lutherse kerk. Onlangs heeft men nog ge zongen in de ol vrouwenkerk te Watervliet (B). Niet alleen op kerkelijk gebied, maar ook wat betreft de leeftijden is het koor zeer gedifferentieerd; de koor leden zijn tussen de 16 en 60 jaar. Meestal zingt het koor a capella, maar ook wordt het bege leid door de meest uiteenlopende instrumenten, zoals piano, orgel, blokfluit, slagwerk, enzovoorts. Tot de begeleiders van het koor behoort onder anderen ook Finl v. d. Smissen. Het gaat er gezel lig toe op de repetitie ten huize van de heer Schijve. Ben veer tigjarig onderwijsjubileum en het behalen van het diploma solozang i worden gevierd met gebak. .Kom kinderear, roept de Keer Sohijve alweer, nog voordat iedereen het gebakje op heeft. Tegen het eind van de repetitie zegt hij" dat de hervormde kerk te Groede heeft gevraagd of het koor daar wil ko men zingen, één van de koorle den blijkt het bepaalde weekend niet thuis te zijn. Ze gaat dan bij iemand op bezoek. Dat was al zo vaak beloofd, dat ze het verve lend vindt om het weer te moe ten uitstellen. Dat er hem niets teveel is, dat er hem niets boven het koor gaat, blijkt uit de woor den van de heer Schijve. wanneer teveel is, dat er hem niets boven hij zegt: .Waar moet ik naar toe om het voor elkaar te krijgen?'. Want het .Zeeuwsch-Vlaams ka merkoor' is een eenheid en elk lid is een volwaardig lid. .Zilveren' ladder .Kurketrekker' voor echtpaar Van Iren VLISSINGEN De bridgers van do BC .Kurketrekker' te Vllssingen hebben vrijdagavond do finalewedstrijd ge speeld van de zogenaamde .ladder -com petitie. Deze ladderwedstrijden zijn het afgelopen seizoen elke eerste vrijdag van de maand gespeeld; voorts telden speciale drives kerst, Pasen, enz mee. zodat elk jaar ongeveer twaalf maal wordt gespeeld. Dit seizoen werd, na een spannende laatste ronde, het echtpaar Van Iren winnaar van de wisselprijs, een minia tuur huiahoudladdertje, met op elke sport een zilveren plaatje, waarin de naam van het winnende paar wordt ge graveerd, alsmede het jaartal. Het ecKt- paar Mimet het enige paar. dat tot- nutoe aan alle ladderwedstrijden deel nam werd vrijdag winnaar-van-de- dag, zodat het als eerste zijn keus mocht bepalen uit de vele prijzen. Aanstaande vrijdag speelt Kurketrekker de laatste promotie-degradatieavond voor de A- en B-groep. De eindstand van de laddercompetitie is: 1 echtpaar v. Iren 57.8 punten. 2 mevr. Lijnse-kooman 57.3. 3 tchp. Ooyevaar 55,8, 4 Visser-Trebels 54, 5 Van Voorst Vader-v. Geel 53.28, 6 echtp. Fonteijne 53.26. 7 echtp. Ruis 52,6. 8 echtp. Ml- net 51,4, 9 echtp. Oreel 49,8, 10 dames Geers-v. d- Wal 49.6, 11 echtp. Ensing 49,4. 12 echtp. Aerssens 48.6. 13 echtp. v. d. Kreeke 48,4. 14 echtp. Wijnen 48. 15 echtp. Kloosterman 4i,9. 16 da mes Czech-v. d. Maas 47,3, 17 echtp. Sundquest 46,1, 17 dames Dese.n-Ver- burg 46,8. 19 echtp Vries 45,9, 20 da mes* Bode-Blankert 45.5. 21 dames Vis ser-Le Clercq 45.1. 22 echtp. Lambooy 44.7. 23 echtp Van Draten 41.4. GOES Maandagavond gingen er in vijf Zeeuwse plaatsen avondvierdaag sen van start. In een groot aantal an dere plaatsen beginnen vandaag og mor gen deze traditionele wandeltochten. In Goes liepen 407 wandelaars (waarbij ze ven groepen) de eerste etappe: tien ki lometer voor kinderen tot 13 jaar en 15 kilometer voor alen, die ouder zijn dan 13 jaar. In Krabbendijke liepen 45 wandelaars (waarbij één groep), in Ovezande waren het er 89 i waarbij 3 groepen), in Kruiamgen 138 (waarbij 6 groepen 1 en in Terneuzen 210 (waar bij 10 groepen). ZIERIKZEE B en w van Zierik zee hebben maandagavond tijdens een korte bijeenkomst afscheid genomen I van de woanmirnteconimissie. Die com missie heeft per 1 juni opgehouden te bestaan, omdat voor de provincie Zee land de woonruimtwet van 1947 is op geheven. In een korte toespraak hij het afscheid maakte burgemeester D. ff, Kastelein duidelijk, dat de opheffing van de woonruimtwet voor Zierikzee on gunstig is, omdat men nog 350 wo ningzoekenden heeft. Hij wees erop. dat de toewijzing van huizen nu geheel m handen komt van de woningbouwverenigingen. Voor de Schouwse centrumstad :s dat .Beter Wonen'. Oondat de behoefte aan hui zen zo groot is, is in overleg met die vereniging besloten dat de gemeente nog 50 procent van de premiewondtugen zal toewijzen. Daarvoor is een advies commissie in het leven geroepen, waar in zitting hebben een lid van b en w. een raadslid en een bestuurslid van de woningbouwvereniging. Mot enige spijt constateerde de heer Kastelein, dat n.et meer is tegen te gaan, dat tweede wo ningen worden gekocht in Zierikzee waar men zei. nog met een tekort kampt. In de commissie, die nu is opgeheven hadden zitting mevrouw J. P. van der Werve-Schouls en de he ren B. Leijdekker, C. Kloet, L. Quant en J. G. L. Simmers. Burgemeester Kastelein bedankte hen maandagavond voor het werk, dat zij hebben gedaain. Hij bracht in het midden, dat degenen, die voor een woning in aanmerking wil len komen in ieder geval het best doen lid te worden van de woningbouwvere niging. Rij deed de mededeling, dat de secretaris van de adviescommissie voor woningtoewijzing elke eerste woensdag van de maand, 's avonds van 7 tot 8 uur zitting heeft op het gemeentehuis. Overigens we. u tijdens de afscheids bijeenkomst gewezen op het feit, dat er voor de huurders van woningen, die al voor oktober 1967 in een huis wonen, wel huurbeschenming bestaat. De kan tonrechter kan twee jaar bepalen, dat zo'n huurder het huis kan blijven be wonen. Intrede ds Van Anrooy Nadat zondagmorgen in een dienst in de Nederlands hervormde kerk van lJzendijke, ds F. C. G. van Anrooy door ds C. Blomaard uit Den Haag was be vestigd, deed de nieuwe pred.kant des middags zijn intrede in een dienst waar voor grote belangstelling bestond. Uit Utrecht, van waar de nieuwe predikant afkomstig is. waren een 100-tal gemeen teleden bij de plechtigheid aanwezig. Onder de vele aanwezigen waren o.a. ook burgemeester en wethouders van lJzendijke, pastoor Lanen en kapelaan Hermans, de zusters van het rk Be jaardenhuis en vele predikanten van de Classis. Nadat de gemeente Gezang 149 1 had gezongen en het koor verschillende gezangen ten gehore had gebracht las de predikant Marcus 1 16-20. Voor zijn prediking had hij als tekst gekozen: 1 Thess. 5 24 .Die u roept, is getrouw'. Na de zegen sprak ouderling W. Fortei namens de kerkeraad en kerkvoogdij een welkoms woord, zds Anrooy dankte voor de welgemeende woorden en bracht allen dank die voor deze mooie ontvangst hadden gezorgd. Ook vooral dankte hij het zangkoor voor deae mooie omlijs ting. Na afloop van de dienst was er in hotel Het Hof van Koophandel' gele- vgenheid om nader kennis met ds An rooy en zijn echtgenote te maken. Hier van hadden zeer velen gebruik gemaakt. Tijdens deze receptie sprak burgemees ter Den Boer namens de burgelijke ge meente. Hij wees vooral op de goede verstandhouding tussen de kerkelijke en burgelijke gemeente. Pastoor Lanen fe liciteerde de hervormde, gemeente met de nieuwe predikant, en zei te rekenen op dezelfde goede samenwerking welke er altijd tussen beide gezindten was ge weest Namens de kerkeraad van Utrecht sprak ouderling J. van Steenwijk en na mens de vereniging .De helpende hand' sprak de heer Van Dusschoten uit Utrecht, deze bracht vooral mevrouw Anrooy dank voor het vele werk dat zij met zoveel liefde altijd heeft gedaan. Hij feliciteerde de gemeente met zo'n dominees vrouw. Aan het slot bracht ds Anrooy dank aan allen die deze in trede tot een onvergetelijke dag voor hem en zijn vrouw hadden gemaakt GOES De drie Goese muziekver enigingen Euphonia, Exelsior en Hosan na presenteren aanstaande zaterdag de Taptoe Goes 1969. Vorig jaar werd voor het eerst zo'n gezamenlijke tajv- toe gehouden. Het succes daarvan was voor de muziekverenigingen voldoende om te besluiten dit jaar met een aan merkelijk groter opgezet evenement te komen. Naast een avondprogramma wordt er zaterdag ook een middagprogramma ge presenteerd. ,s Middags is er namelijk een concours voor majorettengroepen. Hieraan doen gezelschappen mee uit Middelburg, viissingen, Oude Tonge, Bergen op Zoom. Dordrecht. Zwijndrecht en Loon op Zand. Het is dc eerste keer dat in Zeeland een dergelijk concours wordt gehouden. Het s-pektakel begint om drié"uur op de Grote Markt 's Avonds treden natuurlijk tijdens de eigenlijke taptoe weer vele Góese ver enigingen op. Hoogtepunt van het avond programma wordt beslist he'. showkorps Jubal' uit Dordrecht, dat 100 man sterk is. .Jubal' zal twee shows geven, waar van één in het Zuid-Amerikaanse genre. ,s-Avonds treden ook de prijsqmaars van het majoretten-concours op. zodat er van een gevarieerd programma kan worden gesproken. Bij het aan de rijksopleidingsschool voor onderwijzers le Middelburg gehouden examen 2e leerkring slaagden: de da mes: E. M. Bakkes, Middelburg; M. L. M. Dierikx, Viissingen; O. E P. Ch. de Meurichy, Viissingen: J. M. Moedland, Sint-Annaland: A A. M.j Weering, Viissingen: de heer E- W. SI. Malicki, Viissingen. Het examen wordt voortgezet. Er werden geen kandidaten j afgewezen. Slot van pagina 1 keuze moeten komen. Het gemeente bestuur merkt op dat aan restaura ties in de Bellinkstraat helaas nog geen hoge prioriteit kan worden toe gekend. Wel is het verantwoord om zo nodig te stutten in afwachting van betere tijden. Bij gebrek aan gelden of gegadigde zal desnoods voorlo pig kunnen worden volstaan met skeletrestauratie van de belangrijke panden. De dam, de kaaien en de hoofdstra ten waaraan veel monumenten zijn gelegen zoals de Nieuw straat, de Lan ge Noordstraat, de Spnnjaardstraat en de Singelstraat komen volgens 1» en w het eerst in aanmerking voor restauratie tezamen met enige voor name monumenten in minder belang rijke straten Ook de directe omgeving van de hoofdstraten zal echter zo veel mogelijk bij liet restauratielie- leid moeten worden betrokken omdat de kleine straatjes en doorkijkjes voor het behoed van het karakter vnn een oude stad mede van grote betekenis zijn, aldus de nota. tn de restauratienota is uitgerekend dat als het rijk en de gemeente ieder elk ƒ250.000.- beschikbaar stellen en deel daarvan in '71 gereserveerd wordt voor kleine restauraties niet meer dan zeven tot acht grote woon huisrestauraties per jaar zullen kun nen worden uitgevoerd. Dat is na tuurlijk veel te gering. Wat er moet gebeuren om in deze ontwikkeling meer vaart te brengen staat ook te lezen in de nota. •de rijkssubsidie moet omhoog. Dan gaat het gemeentelijk subsi die evenredig mee omhoog. De rijksdienst voor de monumenten zorg houdt er al rekening met ƒ500.000.- in 1975 maar men wil trachten dit bedrag eerder te be reiken. •Verder zouden rijk en gemeen te in bijzondere gevallen meer moeten geven dan de normale der tig procent subsidie, men gaat uit van veertig procent. In Deven ter zou zelfs voor het bekende plan Bergkwartier vijftig procent zijn gegeven. •Veel verwacht het gemeente bestuur van de algemene maatre gel van bestuur besluit bijdragen reconstructie en sanerings plan nen. waardoor straks exploitatie van restauratiepanden op huurba- sis mogelijk zal worden. Tot nu toe waren de restauratiesubsidies alleen aantrekkelijk voor kopers. Om het restauratiebeleid in een groot scheepse aanpak van de grond te kun nen brengen zal, naar de nota con cludeert een nauwe samenwerking tussen de gemeente en particulier initiatief tot goede resultaten kunnen leiden. B en w beplietetn de vorming van een werkgroep of programma team met vertegenwoordigers van het particulier initiatief. In dat team zou den kunnen zijn vertegenwoordigd de gemeente, de rijksdienst voor de mo numentenzorg, het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, de nv stadsherstel en even tueel geïnteresseerde institutionele beleggers en woningbouwvereniginge Het programmateam zou sanerings en reconstructieplannen globlale res tauratieplannen voor individuele pan den en exploitatieopzetten moeten op stellen. Voorts zou dit team de uit werking van concrete plannen aan bouwteams kunnen overdragen. Ook kan het programmaÉëam de voorlich ting en werving nader ter hand ne men. Men venvacht bij de aanpak va de restauratie veel van de inzet van makelaars. En «lan wijzen b en w verder op de rol van de nv stadsherstel in dit ka der. De nv heeft nog onlangs beslo ten op eigen risico een zestal panden op de hoek Molstraat-Singeistraat en Koepoortstraat te gaan restaure ren. Men wil in ieder geval alles doen om de restauratie in Middelburg tot een levende zaak te maken. Er is inmiddels bij de dienst gemeen tewerken een speciale restauratie-af deling ingesteld. Aan de hand van de Bij de foto: een van de blikvan gers op de expositie in de Klo veniersdoelen (militair hospitaal): een maquètte waarop uitgewerkt een toekomstvisie voor het Dam plein na afbraak van de panden tussen Giststraat en Korte Delft. Men ziet de graanbeurs gehand haafd. Er is royaal parkeerruimte geschapen. (Foto PZC). reeds eerder genoemde uitgangspun ten van de restauratie-arbeid in Mid delburg ontwerpt een speciale com missie .reconstructie en sanering bin nenstad' bestemmingsplannen voor h hele gebied binnen de vesten. Het eer ste is het bestemmingsplan Spulstra -Spanjaardstraat dat als illustratie aan de nota is toegevoegd. MIDDELBURG De galerijen op de Vismarkt in Middelburg zijn nog net niet ingestort, dus kan er nog wel een keertje een kunst-, antiek- en folkloristische markt worden gehouden. Moge lijk is tegen de zomer van het volgend jaar de restauratie, waar al zolang op wordt ge wacht, een feit, maar wie weet is dan dit evenement, dat nu alweer zes jaar op poten wordt gehouden door een clubje pure idealisten, dan inmiddels een fi nanciële dood gestorven, want het kost elk jaar weer; handen vol geld en hoofden vol zorgen om de toeristische attractie in leven te houden. Maar de stich ting kunstmarkt Vismarkt Mid delburg probeert er voor de zo veelste keer toch weer van te maken wat er met de bescheiden beschikbare middelen van te maken is. Voor zijn vertrek uit Middelburg heeft de initiatiefnemer van het eer ste uur, Han van den Berg zich er van verzekerd dat andere mensen de markt zouden prolongeren. Op twaalf juni is het weer zover, zo kondigde de nieuwbakken voorzitter de heer S. A. Wondergem op een persconfe rentie aan. Men wil het dit jaar weer eens wat meer over de kunstzinnige boeg gaan gooien. Maar het folklo ristische element is niet losgelaten. Want de toerist is nu eenmaal ver zot op een stukje follcolre. Daarom zullen er dames in klederdracht Zeeuwse produkten aanbieden. Maar er is meer. Vijf kunstenaars zullen er hun werken exposeren. En voorts zijn er handelaren die hun kramen zullen inrichten met antiek, kunstnij- verheidsartikelen en zo meer. Ook het oude ambacht krijgt een plaatsje op de markt. Er is weer een potten bakker, een klompenmaker en edel- stenenslijper aan het werk. En ook net spinnewiel zal weer lustig draai en. Vrijetijdskunst naars kunnen hun werkstukken te kijk en te koop zet ten op 26 juli en negen augustus. De kunstmarkt .draait' elke donder dag. En dat gebeurt het hele seizoen door tot en met 28 augustus. Het draaiorgel De Sater zorgt voor een vrolijk muziekje en op een terrasje zal men kunnen uitblazen. De be langstelling van de zijde van de kunstenaars is wat tegen gevallen vertelde de heer Wondergem. .Maar de kwaliteit van de aangeboden kunstwerken is erg goed'. Overwo gen wordt om volgend seizoen aparte antiekmarkten te houden op za terdag. Omdat vrijwel niemand weet hoe de Koningsbrug aan zijn naam komt. heeft burgemeester Drljber nog eens in oude archieven gezocht naar een antwoord op deze vraag. Een verkla ring is te vinden in de aanleg van het kanaal door Walcheren en de spoorlijn naar Middelburg en Viissin gen, nu ongeveer honderd jaar gele den. Met name de ligging van het station maakte het toen nodig een brug te slaan vanaf de Houtkaai. Bij de opening van de kanaalwerken in september 1873 bracht Willem III ook een bezoek aan Middelburg. Hij bezichtigde de nieuwe brug over de Houtkaai en het was bij die gelegen heid dat de toenmalige burgemees ter de koninklijke gast verzocht om ter blijvende herinnering; aan de feestelijke opening van de kanaalwer ken deze brug te noemen naar de koning. Een verdere openings plechtigheid van de brug bleef ach terwege. Alleen verscheen er in de Middelburgse courant een bericht waarin stond dat het .ZM de Koning had behaagd te voldoen aan den door het gemeentebestuur geuitten wensch om aan de brug den naam van ko ningsbrug te mogen geven, als herin nering aan den door ZM geopenden nieuwen waterweg door Walcheren, waarvan het maken dier brug, voor zooveel Middelburg betreft, een ge volg is geweest'. En dan lopen we onderhand weer naar de dag dat de jeugdronde van Walcheren weer van start gaat. De fietsen krijgen een laatste doorsmeer- bcurt, de bandjes worden op spanning gebracht, het ravilailleringszakje niet de banaan en de rol zuurtjes ko men binnen handbereik te liggen en dan is het wachten alleen nog maar op de dag dat het startschot wordt gelost voor de tiende mini-koera voor fie-tsfans tussen de twaalf en zestien jaar. Deze laatste koers, die de verenigde rijwielenhandelaren op Walcheren organiseren brengt een rennersveld van maar liefst achten twintig ploegen op de wg. De mid- delburgse commissaris van politie dr D. van Ooijen die een voorwoord schrijft in het programmaboekje maakt de organisatoren van dit fes tijn voor de jeugd een complimentje voor hun activiteiten, waar de fiets- lustige jongelui nu al weer voor de tiende keer van kunnen profiteren. Hier dan een .stutiefoto' van Janet de Pree, behalve zestienjarige doch ter van de ronde directeur ook de ,kiss-miss' van de jeugdronde. (Foto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4