Zaak-Collard: botsing magie en wetenschap -STOPPER* Dick van Dijk naar Ajax? Studie wijziging dopingregels Okker trok zich terug Huldiging Kapeile-A TH00LS ELFTAL WON VAN BRABANDERS Zege Janssen II EZDWWONVAN AVIOLANDA RIJNDERS EN AJAX AKKOORD Twintigste partij werd afgebroken VC ,Borssele' komt met drie elftallen UITTOCHT BIJ FC NÜRNBERG JEUGDT0ERN00I W AXEL DINSDAG 10 JUNI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENSCHEDE (GPD) Ajax heeft zich gemeld als serieuze gegadigde voor Dick van Dijk, topscorer van de eredivisie met 30 doelpunten evenveel als Kind- vall van Feijenoord uit 34 wed strijden. Dat gebeurde zaterdag avond na afloop van de wedstrijd AZ '67DOS voor de nacompeti- tie om de tweede degradatieplaats die geheel in het stadion van de Amsterdamse club wordt afge werkt. Die wedstrijd werd bijgewoond door de heer C. C. Hiltrrink, lid van de directie van FC Twente, die, naar mag worden aangenomen, in de eerste plaats ge ïnteresseerd was in de verrichtingen van enkele spelers van DOS. In een gesprek, dat na afloop plaats had, in formeerde Ajax naar de condities voor een transfer van Van Dijk. Welke prijs FC Twente voor zijn topscorer vraagt is niet bekend. In Amsterdam wordt 450 0 00 gulden als transfersom ge noemd. Uit hetgeen de heer Hilbrink ons ver telde kan worden afgeleid dat FC Twente een bedrag heeft genoemd, want na zaterdagavond had nrj niets meer van Ajax gehoord. Naar verluidt streeft trainer Michels naar een voor hoede die van rechts naar links zou moeten bestaan uit Swart, Mulder (nu nog bij Anderlecht). Van Dijk en Kei ler. Johan Cruyff zou dan naast Groot op het middenveld komen. Van Dijk was in het weekeinde niet te bereiken om uitsluitsel te geven. DICK VAN DIJK ...Ajax... Er is in het weekeinde voorts telefo nisch contact geweest tussen FC Twente en Brugge. Deze Belgische club heeft belangstelling voor Henk Houwaart. De directie van FC Twente heeft Brugge echter te verstaan ge geven dat indien men werkelijk ge ïnteresseerd is een vertegenwoordiger naar Enschede dient te komen. MILAAN (AP) De Italiaanse on derminister voor openbare gezond heid, Gianni Usvardi, heeft maandag in Milaan een bespreking met verte genwoordigers uit de wielersport ge had om te bestuderen, hoe ae regels voor het (loning-onderzoek gewijzigd kannen worden. De bijeenkomst was belegd in de nasleep van het bittere geschil over do schorsing van de Belg. Eddy Merckx uit de Giro wegens De vergadering in het gebouw van het hiad. dat de Giro heeft georganiseerd werd bijgewoond door de Ttahaaanse wereldkampioen Vittorio Adorni. de technische directeur. Erole Baidini en Luciano Pezzi, Fiorenzo Magni. voor- Etter van de Italiaanse bond van be roepsrenners en de directeur-generaal rui de volksgezondheid, Mario Colom- tuu. Usvardi heeft na afloop van de wgadering aan journalisten verteld, tot zijn ministerie de mogelijkheid meen betere regeling van het anti- doping anderzoek bestudeert. ,Wij zijn ran plan een nieuwe lijst van verbo den middelen op te stellen', zo zei Us- rardi. Hij voegde hieraan toe, dat wielrennen en boksen de sporten zul len zijn, waarop speciaal op doping zal worden gelet. .Zowel de amateur - als de prof wielrenners en bok sers zullen ter waarborging van hun gezondheid onder nauwlettend toezicht komen te staan', aldus Usvardi. Overl het onderzoek in de zaak-Merckx, dat hij op verzoek van de Belgische rege ring instelt, zei hij: ,Tk en Mario Co- lomDini hebben de gebruikte medische apparatuur onderzocht om de nauw keurigheid van de proeven op Merckx vast te stellen, welke positief zijn uit gevallen. De apparatuur bleek prima te zijn en ik kan zeggen, dat ons in- derzoek is geëindigd. Wij kunnen niets meer doen', Usvardi zei, dat nu het oog op de toekomst gericht moet zijn tn nagegaan moet worden hoe de do ping beter kan worden tegengegaan. Firorenzo Magni rei na dè vergade ring, dat hij tevreden was met de verklaringen van Usvardi over neiuwe bepalingen tegen doping. ,Wij hopen dat met deze nieuwe regels buiten ie dere hvijfel zullen komen te slaan en de belangen v an de renners op dit de- lieate terrein worden gewaarborgd', zd Magni. Magni heeft steeds met vuur de onschuld van Merckx verde digd en zich met kracht tegen de huidige (loping-bestrijdsmethode ge keerd. Ondertussen gaan de discussie over het .geval Merckx' verder. De Bel gische ex-wereldkampioen verklaarde self in een interview: ,Ik zal blijven rijden, maar het is voor mij niet meer hetzelfde. Nu heb ik nog slechts een hoop: m de Tour de France te kun nen starten. Jammer dat ik de Giro niet heb kunnen uitrijden. Erger is echter dat mijn eer als renner is be- doezeld. Ik weet niet wie mij een der gelijke streek heeft geleverd'. Vincen- zo Giacotto, de manager van de Fae- ma-ploeg waartoe Merckx behoort kenschetste de Ronde van Italië als: .Giro van de eigenaardigheden'. Hij verklaarde verder: .In een etappe in het zuiden wilde een opgewonden toe schouwer Merckx met een fles te lijf gaan. Een andere keer probeerde mand het achterwiel van Merckx te houden. En er was nog meer merk- de raad van onze advokaat De internationale beroepswielrenners- bond heeft voor aanstaande zaterdag een vergadering in Brussel belegd. Hier zal worden gesproken over de schorsing van Merckx. De Belg if door de Internationale Wieier Federa tie op grond van het besluit van de Italiaanse wielerbond van 2 juni tot 1 juli van deelneming aan wielerwed strijden uitgesloten. KAPELLE De eerste Zeeuwse ilaniesvoetbaJvereniging (KZDVV) uit Kapelle heeft In het kader van een door haar georganiseerd nederlaag- toernooi ook Aviolanda uit Woens- dreeht met lege handen naar huis ge stuurd. Het was de vierde wedstrijd in het tournooi die EZDVV met 8-0 won en daarmee ongeslagen bleef. Al in de eerste minuut gaf Maja Ver sprille haar visitekaartje af. om dit voor de rust nog tweemaal te herha len. Aviolanda trachtte met uitvallen te redden wat er te redden viel, maar de club kwam niet verder dan een fraai schot van mevrouw Ooenraad dat doelverdedigster Elly Voet keurig stop te. Na rust pakte EZDW de zaken nog energieker aan en het werd dan ook een eenzijdige vertoning. Nadat Thea Bakx en Maja Versprille tegen de paal hadden geschoten, scoorde Co- ra Kluwen uit een hoekschop (4-0). In de laatste minuten was het Maja Versprille die de stand tot 8-0 opvoer de. Deze week zal EZDW de strijd aanbmden met een elftal van het ko ninklijk kweekbedrijf en zaadhandel D. J. van der Have uit Kapelle. DEVENTER (GPD) Go Ahead wncht op het aangetekend schrijven van Nico Rijnders om op de trans- ferlijst te worden gezet. Ajax en Rijn ders hebben tegen de KN\B-reglemen- ten in overeenstemming kunnen be reiken over een transfer. Go Ahead zal loigens niet bevestigde berichten een bedrag \an vier ton voor Rijn ders willen hebben. Verwacht wordt dat Ajax deze week contact zal opnemen met het Go Ahead-besluur en dat Rijnders zich op voor 150.000 gulden van NAC werd overgenomen zal de plaats moeten in nemen van Theo van Duivenbode, die naar Feijenoord gaat. Bij Telstar hebben Paul van Egmond en Frans van Essen zich op eigen verzoek op de transferlijst laten plaat sen. Verwacht wordt, dat Bond en doelman Van der Meeren, ook op ei gen verzoek, spoedig zullen volgen. Dik Beek speelde vorige week een oe fenwedstrijd bij MVv en scoorde in die wedstrijd twee goals. Amateur-international De Vries, van ZVV, een verdediger, is al bijna, rond over een Telstar-contract voor het vol gend seizoen. MOSKOU (ANP) De 20e partij van de schaaktweekamp om de wereldtitel tussen Petrosjan en Spasski is maan dag na 41 zetten afgebroken. De stand blijft 10%8% voor uitdager Spasski. Wit: Petrosjan, zwart: Sp"Qski 1 c2c4 eTe6 2 d2d4 d7d5 3 pgl—f3 lf8e7 4 pblc3 pg8—f6 5 lel—g5 0—0 6 e2e3 h7—h6 7 Ig5xf6 Ie7xf6 8 dal—d2 b7—b6 9 c4xd5 e6xd5 10 b2b4 lc8b7 11 tal—bl c7c6 12 lfl—d3 pb8d7 13 0—0 tf8e8 14 tfl—cl a7a5 15 b4xa5 taSxaS 16 ld3—f5 taoa6 17 tbl—b3 g7—g6 18 lf-5d3 ta6a7 19 tel—bl lf6g7 20 a2a4 dd8e7 21 ld3—fl lb7a6 22 h2h4 la6xfl 23 tblxfl h6h5 24 tfl—el ta7a8 25 g2—g3 28 dd2—dl 29 tb3b2 30 tb2—c2 31 tbl—cl pd7b8 32 pc3e2 ta7c7 33 ddld3 tc7a7 34 dd3b3 ta7a6 35 pe2—f4 te8d8 36 pf4d3 lg7—f8 37 pf3e5 td8c8 38 tc2—c3 lf8e7 39 pd3—f4 le7—f6 40 pe5d3 ta6a5 Hier werd de partij afgebroken. BRISTOL (ANP) Het terugtrek ken van Tony Roche (Aus) en Tom Okker heeft aan de eerste dag van de open tenniskampioenschappen van Bristol veel van zijn glans ontnomen^ Roche, als tweede geplaats voor dit toernooi, had last van zijn schouder- blessure. Tom Okker vijfde op de plaatsingslijst In Bristol liep in Parijs een rugblessure op. Op de eerste dag waren er geen verrassende uit slagen. Ken Rose wal! (Aus) had het wel zeer gemakkelijk: met tweemaal 6-0 versloeg hij de 17-jarige Dino Mar tin, zoon van filmacteur Dean Martin In de eerste ronde van het dames en kelspel verloor Astrid Suurbeek met tweemaal 6-3 van de Engelse Robin Lloyd. Judith Salomé kwam eveneens niet verder dan de eerste ronde. Zij was met 6-4 en 6-2 zwakker dan de Engel se Joyce Williams. In een tennistoernooi in Beckenham heeft Betty Stoeve zich geplaats voor de tweede ronde damesenkelspel door een zege op de Amerikaanse Ann Grubb. De setstanden waren 6-3 en 6-2. BORSSELE Tijdens de dezer dagen gehouden algemene vergadering heeft de voetbalclub Borsscle besloten in de komende competitie met drie elftallen uit te komen De hogere kosten, die hiervan onvermijdelijk het gevolg zul len zijn, wil men opvangen door een contributieverhoging voor alle leden. In zjjn openingswoord stelde Borssele- voorzitter A. Paauwe vast, dat beide elftallen een behoorlijke plaats op de ranglijst hebben behaald. Bij de be stuursverkiezing werd het zittende be stuur ln zijn geneel herkozen. KAPELLE Het kampioen ge den A-juniorenelftal van Kapehe zaterdagmiddag op feestelijke wijze »•-j-. iiorenelf- /eek het| von hct| compe- en tegen Rcnesae met 1-3. waarmede het ongeslagen de top bereikte. Op de Goeaestraat stapte het eiftal over op een boerenwagen en ging het met muziek van de drum bands van .Jonge Kracht' en ,Ons Ge-, noegen' door net dorp naar het ge meentehuis waar b en w gereed ston den om de kampioenen te huldigen. Het was burgemeester H. G Suijle- kom die een klinkende feleicitatietoe- spraak hield, die met een dankwoord werd beantwoord door de voorzitter van de jeugdcommissie, de heer Joh. Boone. Vervolgens ging het naar het sportgebouw waar de jongens een kof fietafel kregen aangeboden. St-ANN A LAND Zaterdag zege vierde op het terrein van WHS te St-Annaland een elftal samengesteld uit spelers van de diverse ellandclubs over een elftal van de afdeling Noord-Brabant. Ondanks de wind was het aantrekkelijk voetbalweer en vooral voor de rust viel i-r van be hoorlijk goed voetbal te genieten. Vooral bij de eilandspelers was te merken dat men niet vaak samen speelt en vaak waren er dan ook combinaties tussen spelers van één vereniging te zien. Toen men wat in gespeeld raakte kregen de eilandspe lers een veldoverwiclit maar vooral door goed verdedigen van Geuze (DEB) kwam men niet tot scoren. De gevaarlijkste aanvallen kwamen echter toch steeds bij de eilandselec tie. Eerst kreeg Van de Houdt 'Snier- diek) een mooie kans en na een fout van de Brabantse doelman kreeg Theo Moerland (WHS) een unieke kans om de score te openen. Wat al te rustig spel gaf de doelman gelegenheid zich te herstellen en een doelpunt te voor komen. Ook De Wit (WHS) kreeg een aardige kans maar zijn schot werd bekwaam gestopt. Tegen de verhou ding in nam het Brabantse elftal een 1-0 voorsprong door Róther van Post- Boys. Deze speler liet ook in het ver dere verloop van de wedstrijd heel goede dingen zien, alleen werden zijn voorzetten niet steeds begrepen of of kon de goed draaiende eilandver dediging de zaak klaien en had in laatste instantie ook nog een goede doelman Vaders onder de lat staan. Er kwamen nogal wat kansen op de gelijkmaker maar het duurde alle maal wat te lang in de voorhoede. Nadat doelman Vaders een moeilijke redding had verricht kreeg De Rijke SPSeen onverwachte kans en schoot hard en effectvol in, maar de bal werd nog juist tot hoekschop ver werkt. Even later rukte Van Dijke (Vosmeer) echter op en ging ook goed door, waarop een fraai scnot in een doelpunt werd omgezet... Een har de schuiver van De Wit wist een goed reagerende Brabantse doelman te stoppen en hierdoor werd de toch wel verdiende voorsprong voorkomen- Er kwamen nu enkele zeer goede eiland- aanvallen op de mat waar de Bra bantse verdediging volop moeite had, maar tot een doelpunt kwam het niet. zodat met een gelijke stand werd gerust. Na de rust waren :n beide elftallen spelers vervangen. Bij het Brabantse elftal kwam doelman Schippers (Ko gelvangers) onder de lat en bij v eiland elftal verving Van Houdt Tholense-Boys zijn broer van Smer- diek op de linksbuitenplaats terwijl Slootmaker (SPS) in het veld kwam voor W. Potappel (Gh. Boys). De kwa liteit van het spel ging na rust we! achteruit en hierin zal de conditie ook wel een hartig woordje hebben meegespeeld, want voor rust werd vrij "snel gespeeld. Het ging allemaal wat tempo!ozer en de verdedigers kre gen steeds weer gelegenheid in te NEURENBERG (ANP) Na de de gradatie van de Duitse landskampioen van het vorig seizoen 1. FC Nürnoerg, naar de Regionalliga vindt er een ware uittocht van spelers plaats. Na de .verkoop' van Muller naar Borussia München Gladbach, Cebinac naar Han nover '96 en Volkert (naar Zwitser land) heeft nu ook doelman Rynio de Neurenbergse club verlaten. De 21-jari- rige doel verdediger tekende een con tract voor twee jaar bij Borussia Dort mund. Door het vertrek van Ryno heeft 1. FC Nürnberg thans een doel- verdedigersprobleem. Nu Wabra niet meer kan worden opgesteld is alleen ,de derde man' Walter Pradt beschik baar. SINT-NIKLAAS (ANP) Jan Jans sen heeft maandag een profwedstrijd in Stekene Waas (B) gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint, na een rit van 150 kilometer, de Belg Roger de Vlaeminck. De tijd van Janssen was dne uur en 51 minuten. Derde werd de Nederlandc-r Richard Buckaki met een achterstand van 20 seconden op Janssen. Jan Serpent! eindigde als grijpen. Vooral De Wit en Moerland kregen een paar mooie kansen maar de doelman van Kogelvangers verde digde het doel goed. Na ongeveer een half uur kwam toch de verdiende e.landgoal van de voet van Theo Moer land die de nodige beheersing toonde, toen hij fel werd aangevallen en daar na de doelman kansloos liet. Het Bra bantse elftal ging nu wat feller spe len en oefende steeds meer druk op het Thoolse doel maar doelman Va ders was niet te vermurwen en ook de Thoolse aanvallers lieten zich geenszins onbetuigd. Van Houdt deed het een paar maal te individualistisch maar er ontstonden toch wel enkele benauwde ogenblikken door voor het Brabantdoel. Doelpunten kwamen ei niet meer en over het geheel geno men kon het publiek toch wel van een aardig voetbal genieten. Het bantse elftal had enkele zeer goede spelers in het veld maar mogelijk zul len er nog wel enkele wijzigingen ie komen voordat het op zaterdag 14 juni in het veld komt tegen de afde ling Zeeland. Vooral Geuze van DEB viel op in de verdediging terwijl de buitenspelers ook aardig speelden en vooral de rechtsbuiten doorlopend heel goed draaide. Bij het eilandelf tal kwam na de inspeelperiode het spel tot goede ontplooiing waarbij Verreyen (Vosmeer) weer zijn kun nen toonde door goede verdeling van bet spel. De Rijke (SPS) wel veel ijver toonde maar toch onvoldoende was over de gehele wedstrijd gezien, de hoofdzakelijk WHS-aanvallers wat teveel kansen en tijd nodig hadden om tot een doelpunt te komen en de verdediging zijn mannetje goed kon staan. De opstelling van beide elftallen was als volgt: Brabants elftal: B. Hooghiemstra (Good-Luck P. Schippers (Kogelvan gers). P. van Hoeckel (The Gunners): C Geuze (DEB); J. Aarts (DVO'60); C Dubbeldam iZwaluwse Boys): J. Snijders (HNC); Rutters (ONI); A. Schaap (DVO'60); J. Geuze (DEB): H. G. Aertsen en P. Réther (Post Boys). EUandelftal: Vaders (Vosmeer); A. N. v. d. Hoek (Smerdiek): W. Hou- mes (Th. Boys): I. van Dijke (Vos meer): W. M. Potappel (Th. Boys); Slootmaker (SPS); J. Verreyen (Vos meer); P. de Rijke (SPS)"; M. van Houdt (Smerdiek): C. v. d Houdt (Th. Boys): A. de Wit, Th. Moerland en M. Keur van WHS. DEN HAAG (ANP) .Wij zien de toekomst van de topsport bezorgd te gemoet, wanneer niet ten spoedigste door de verantwoordelijke sportlei ders krachtig stelling wordt geno men tegen de opvattingen, die in de wlelerwereld in incidenteel in andere takken van sport gelden. Het is onze vaste overtuiging, dat een betere voor lichting van net kader in sportwereld daarbij onmisbaar is. evenals een niet door financiën beperkte medische-, psychologische- en sociale begeleiding van de moderne sportbeoefenaar'. Zo staait te lezen in het dertig pagina's tellende rapport, dat de staf van het medische team bij de Olympische Spelen 1968 te Mexlco-Stad, bestaande uit de doktoren D. Willebrand (chef arts). J. L. de Jongste en dr W. L. Mosterd, heeft uit/gebracht oveir de in dertijd geruchtmakende .zaak Co'.lard', de Limburgse in het medische team opgenomen verzorger, die voortijdig naar huis werd gestuurd wegens het toedienen van injecties bij onder ande re de wegrenners, ofschoon hem uit drukkelijk te kennen was gegeven, dat het spuiten uitsluitend door de artsen zou geschieden en dat geen medica menten dan met toestemming van de artsen, mochten worden verstrekt. Het beürof hier onder andere het fébruók van de door de artsen verbo- en nupercaine-zalf. waarmee de be nen van de wielrenners werden Inge smeerd. alsmede het toed-enen van injecties met vitamine-preparaten en het veel omstreden hormonenprepa raat duraboline. Naar aanleiding hiervan geeft de me dische staf in het rapport als men.ng. dat para-medische hulp uitsluitend moet worden verleend door personen ln het bezit van een door de Neder landse Sport Federatie en overheid goedgekeurd diploma. .Wat de heer Coliard heeft gedaan en doet', aldus het rapport, .is niet anders dan reeds eeuwen door anderen werd gedaan: handig de zwakheden van de mense lijke geest uitbuiten. De diepere oor zaak van het conflict met de heer Col iard moet naar onze mening dan ook worden gezocht in een botsing lussen twee werelden, die van de wetenschap en die van de magie. Door de eeuwen heen hebben mensen gezocht naar en geloofd in middelen, die hen op welk gebied dan ook prestaties kon den doen leveren, die zij meenden an ders niet te kunnen verrichten. De al chemist en de medicijnman bij de pri mitieve volkeren ontleenden hier nun macht aan. Ook in de modernp -jd zijn er nog velen, die meer vertrouwen hebben in de handelingen van de kwakzalver dan in die van de arts. De vraag naar magische middelen komt ook in de sport voor. En het is niet vreemd, dat er mensen zijn, die aan likkimg stellen en-of toe dienen. Vreema is wel, dat hieraan van officiële zijden in de sport geen of nauwelijks aandacht wordt geschon ken. Betreurenswaardig-, dat dit in een enkel geval oogluikend wordt toegela ten. Zomin het werk van de medicijnman bij de primitieven wetenschappelijk verantwoord was, Is dit het geval bij de kwakzalver van onze tijd. Onvol doende wordt onderkend, dat deze lie den speelden en spelen op de angst van de mens voor ziekten bij de topsporter op diens altijd aanwezige eerzucht er. dat een gebruik ma ken van de diensten van deze lieden een gevaar voor de gezondheid van de gebruiker kan inhouden. Hiun werk zaamheden worden immers niet ge remd door kennis. Voor dit gevaar ook in de sport waarschuwen al véle jaren de autoriteiten op het terrein van de volksgezondheid ogenschijnlijk zonder veel succes. Goud verblindt. De medische staf brengt ln het rap- port tot uiting onvoldoende rekening te hebben gehouden met de invloed en de macht van verzorgers al* Coilard en had te gemikkel.jk aangenomen, dat de sportbeoefenaar en zijn leiders zonder meer hun vertrouwen aan de artsen zouden geven. Om herhaling van firoblemen. zoal* deze zich met Ool- ard hebben voorgedaan, in de toekomst te voorkomen ziet de medi sche staf als oplossing, dat in de eer st»! plaats in veel grotere mate dan thans aandacht wordt geschonken aan de psychische aspecten van de moder ne sportbeoefening: aan de raycho- hygténe van de «portman. Tc veel wordt de nadruk uitsluitend gelegd op de invoed van de sportbeoefening op het lichaam, te weinig op de invloed op de geest. Door dit onvoldoende op vangen van de topsportbeoefenlng wordt de weg vrijgemaakt voor He den. die én de sportl>eoefenaar, én de sport kunnen schaden. In de tweede plaats dient volgens de doktoren op uitgebreide schaal voorlichting te wor den gegeven aan allen, die bij de sport betrokken zijn. over de gevaren van de zogenaamde .moderne voorberei ding" van de atleet. Op de vraag of de duraboline-injcctiea tot de doping moeten worden gerekend op grond van Sn Nederland geldende regels werd deze vraag binm n het medische team zonder meer bevestigend beantwoord en voor zover het team bekend, weken deze regels niet af van de in het bui tenland h.ervoor geldende is nog geen definitief antwoord gekomen. Door middel van dit rapport Hen*n de doktoren thans e«ti duidelijke uit spraak over liet gebruik van hormo nen, daar een negeren van deze zaak voor de toekom n! ernstige gevolgen zou kunn- n hebben. Het toedienen van anabole sterolden. waartoe de dura boline moet worden gerekend, is géén onschuldige handeling en eist een voortdurend hedacht zijn op eventu ele bijwerkingen, n, staat in het rap port te lezen. Het toedienen van deze stoffen aan gezonden mensen is dus niet verantwoord. Juniorentoernooi Zaterdagmiddag hebben de B II junio ren te wemeldinge een toernooi gehou den op het sportveld. SVD uit Driewegen was de winnaar met 4 punten. Als tweede eindigde Rillan- dia eveneens met 4 punten, maar met een lager doelgemiddelde. SVD ontving een fraaie beker. Kloetinge eindigde als derde met 3 punten en Wemeldinge sloot de rij met 1 punt. AXEL Onder ideale weersomstan digheden hield de jeugdcommissie van de i-.- Axel zaterdag en zondag hear jaarlijkse voetbaltoernooi. Het pupillenprogramma. waaraan deelgenomen werd door Hontenisse (2 elftallen i AZW 2 elftallen) HW '24 (2 elftallen). Steen (2 elftallen). Spui. Koewacht, Terneuzen en Axel (3 elftallen), werd zaterdagmiddag af gewerkt. De Axelse pupillen toonden zich na een spannende eindstrijd met HW '24 de sterksten bij de eerste elftallen. Hontenisse werd winnaar bij de twee de elftallen. Zondag werd het toer nooi voorteezet voor A- en B-juni oren. De B-junioren waren Ingedeeld in 2 poules. Poule A. met Virtus uit Zevenbergen, Steen, Vogelwaarde en Axel. Poule B met het Belgische Wille broek. Koewacht. Hontenisse en HW '24. Winnaar na strafschoppen werd Willebroek voor Axel. 3e Virtus, 4e Hontenisse, 5e Koewacht, 6e Vogel waarde, 7e Steen en Re HW '24. De elftallen bij de A-junioren waren; Ar senal uit Amsterdam. Willebroek, Vo gelwaarde, HW '24 en Axel. Ondanks een 3-0 nederlaag tegen de organise rende vereniging werd HW '24 Tn deze afdeling winnaar. De verdere uitsla gen waren: Axel - Arsenal 0-0. Vogelwaarde - HW '24 0-2, Axel - Willebroek 0-0, Vogelwaarde - Arsenal 2-0, Axel - Vogelwaarde O-O, HW '24 - Wille- broek 1-0, W.'.ebroek - Vogelwaarde 4-0. Arsenal-HW "24 0-2 en Arsenal- Willebroek 0-1. Eindstand A-junioren: 1 HW '24 met 6 punten, 2 Axel 5 (na strafschoo- ri). 3 W.liebroek 5, 4 Vogelwaarde 5 Arsenal 1. Beide dagen reikte de voorzitter van de w Axel. de heer J. Dieleman, na afloop de prijzen uit, Naast tal van eerste prijzen, waaronder enkele fraaie en vooral grote bekers, ontving elke vereniging een herinneringsvaantje. In zijn slotwoord bracht de heer Diele man hulde aan de leden van de jeugd commissie voor de uitstekende"orga nisatie van dit voetbaltoernooi. (GPD) Het werd waarlijk tijd dat Haarlem (de stad. niet de club) zijn entree maakte in de eredivie. Drie betalende clubs ln de gelederen; Haarlem. RCH en EDO, en dan niet eens in de hoogste afdeling. dat werd langzamerhand te gek voor de zesde stad des lands, de hoofdstad nota bene van een grote, bevolkingsrijke provincie en wat nog het allerergste is: de bakermat van het Nederlandse voetbal. HFC, de Koninklijke Haarlemsche Football Club immers, werd op 13 september 1879 door Pim Mul.er als eerste Nederlandse voetbalclub ingericht. Daarna kwam Sport in Amsterdam, maar ook de derde Neder landse voetbalclub kwam uit Haarlem voort, te weten Excelsior en zelfs de allereerste voetbalwedstrijd die in Nederland gespeeld werd vond in Haarlem plaats, te weten tussen HFC en Sport. Kenmerkend voor de Haarlemse situatie van de laatste tijd is misschien, dat die eerste wedstrijd door de Amsterdamse club gewonnen werd... Sinds de invoering van het betaalde voetbal in 1954 heeft Haar lem niet één club. ook niet één seizoennetje, in de hoogste klasse gehad. Daarvoor echter was Haarlem een voetbalstad van bete kenis. Als ik de afdehngskampioenschappen even buiten be schouwing laat, blijven toch nog altijd de landskampioenschap pen van Haarlem in 1946 en van RCH in 1923 en 1953 over. Dat Is toch niet niks, al kunnen gelijksoortige steden als Eind hoven (viermaal PSV, een maal Eindhoven) en Deventer (vier maal Go Ahead) op een nog hogere score bogen. Haarlem heeft daarnaast zelf Kick Smit, Roozen, Odenthal, Kuijs en Groene- veld voor zover het de naoorlogse jaren betreft, maar ook na men als Stol, De Wolf, Bouwmeester, Haak, Tekelenburg. Hout koper, Bieshaar, Baay, Breeuwer en Van Daalen die mij niets meer zeggen. De meest recente van hen is Van Daalen, die spil speelde in het elftal dat in 1925 België met 5-0 versloeg...! RCH kan alleen bogen op Krom en Biesbrouck, EDO op Wille en Schijvenaar, en natuurlijk mag de Koninklijke HFC niet vergeten wonden, die tussen 1905 (B. Stom) en 1929 (H. Wam- stcker) liefst veertien spelers aan Oranje leverde, waaronder Mannus Francken met 22 en Gejus van der Meulen met 54 interlands. Alles bij elkaar verdiende Haarlem dus wel. dat het een eredivisieclub Itreeg. Aardig is daarbij, dal Haarlem (de club) volgend seizoen de op een na oudste in de eredivisie zijn. Alleen Sparl,a (1 april 1888) is precies anderhalf jaar ouder dan Haarlem (1 oktober 1889). Haarlem (de stad) zal het straks allemaal waar moeten maken. De industrie en particu lieren zullen Haarlem (de club) de financiën moeten verschaf fen. die Hughes cs in staat moeten stellen het elftal op enkele hreukpunlen te versterken. En het publiek zal bij alle thuis wedstrijden voor een uitverkocht huis moeten zorgen. Met een capaciteit van 16.000 plaatsen zit Haarlem aan de lage kant (alleen AZ'67 heeft er minder, met 14.000), maar als de aan hangers voor een gemiddelde bezetting van 16.000 man zorgen. z;e 'k de toekomst van Haarlem (de club en de stad) met ver trouwen tegemoet. BENEFIET Willy Dullens krijgt een benefietwedstrijd. Ik hoop van harte dat de Nederlandse voetballiefhebbers hun plicht zullen doen, want bij vorige gelegenheden bleken wij niet zo benefieterig te zijn. Een kwestie van mentaliteit vrees ik. Laatst werd in Ma drid een benefietwedstrijd gesepeeld ten bate van Puskas, en waarom? Omdat zijn compagnon hem bedonderd had, waardoor hij financieel met zo makkelijk meer zat ais een paar jaar ge leden. Spanjaarden worden dan door een grote ontroering aan gegrepen. zelf straatarm verpanden zij moeders oude Singer- naaimachie en met zijn allen (honderdduizend man of daarom trent) helpen ze Puskas weer uit de zorgen. Dat is de ware men taliteit natuurlijk. Wij Nederlanders redeneren anders. Puskas, zeggen wij, heeft zijn hele leven lang een bruin leven gehad. Natuurlijk, hij moest elke dag twee uur trainen, en 's-zondags moest hij zich anderhalf uur uit de naad lopen, maar wij moe ten iedere dag acht uur werken en niemand die om vijf uur als we onze pas aantrekken voor een daverend applaus zorgt. Bo vendien verdienen wij beduidend minder met ons hardere wer ken, nog afgezien van het feit dat wij ook liever zouden voet ballen dan boekhouden of machines bedienen. Als het aan ons. Nederlanders lag, zouden de bevoorrechte voetballers elke week een benefietwedstrijd voor ons, de gewone man spelen. Maar ja, ln andere landen wordt de buitengewone man in ere gehou den, daar is toch ook wel iets voor te zeggen en in ieder geval heeft dat het voordeel dat je daardoor het aantal benefietwedstrij den beperkt, want er zijn minder Willy Dullensen dan (bijna had Ik Jan Janssens gezegd) dan Piet Pietersens. Ik vraag me, nu al het geajacied van de laatste tijd echter af, of Nederland in middels niet ook een .Spaans' voetballand is geworden, met het Spaanse voetbalhart op de Spaanse plaats, zodat het er ook Spaans zal toegaan als Ajax die benefietwedstrijd tegen hoe-heet- het speelt. Er was nog zo'n aardig plannetje om Ajax te laten uitkomen tegen Manchester United, om te kijken wie nou eigen lijk nummer twee was, in de Europacup. Dat zou een leuk som metje voor Willy kunnen opleveren! juni over Ajax. na zijn wedstrijd tegen AC Milan. Niemand dwingt u dit te lezen, ik heb tevoren gewaarschuwd! Mcllvanney geeft de menir.g weer van Jock Stein die in Madrid aanwezig was om te zien waarom Ajax wel bereikt had wat zijn Celtic niet had bereikt. Stein zat perplex van de naïeve kwetsbaar heid van het Ajax-team. JJe Hollanders waren van het begin af aan in paniek. Zij keken alsof zij wel voelden dat zij geen recht hadden daar te zijn en het kostte hun niet veel tijd om ons van hetzelfde te overtuigen. Waar bleef nu al die bewonde renswaardige aanvalsdrift waarover ons was verteld? Was jij niet teleurgesteld over Cruyff? Ik wel. Hij kan voetballen, dat bewees hij met enkele flitsen, maar hij had niets weg van de beste spits van Europa. Die blonde jongen Pronk deed in het begin wel het een en ander op het middenveld, maar de meeste anderen maakten de indruk dat zij het als een privilege voelden op het zelfde veld te mogen spelen waar Di Stefano en Puskas en al die anderen hadden gespeeld. Ik zag twee van hen naar Italianen toe rennen om hun shirtjes te verwisselen, bijna nog voor het laatste fluitsignaal geklonken had. En daar gaat het toch allemaal niet om'. Over het doelpunt van Sormani (het derde) zegt Stein: ,Hij kon nergens heen. er was niemand aan wie hij de bal kon afgeven, maar Hulshoff was zo beleefd een stap opzij te gaan en hem uitzicht op het doel te geven. Omdat hij de bal nergens anders heen kon schieten, schoot Sormani hem toen maar voor alle zekerheid m het doel'. En tenslotte nog even de doodsteek voor Bals: ,En wat te zeggen van Ajax- keeper Bals. Je zou de draak kunnen steken me zijn naam, als je nagaat hoe hij gespeeld heeft. Hij is nog aanvoerder ook. Hij kon niet eens de toss winnen! Hij had beter in de kleed kamer kunnen blijven, het was zijn dag niet'. EXIT AJAX Ajax-liefhebbers moeten nu even de ogen sluiten, of de krant weggooien of verbranden. Hier volgt een aantal citaten uit een artikel dat Hugh Mcllvanney schreef in The Observer van 1 Zo, nu hoort u het eens van vreemd. Een beetje onbevredigend van al deze kritiek vind ik, dat ze onjuist is. Neem nu dat derde doelpunt. In de eerste plaats was het niet Hul3hoff die Sormani vrij spel liet, maar Van Duivenbode. In de tweede plaats zit het in mijn geheugen toch anders in elkaar dan het hier voor gesteld wordt. Op mijn netvlies zit het beJd van Sormani. die de bal in de buurt van het strafschopgebied mee naar links voert, terwijl Van Duivenbode met hem meegaat, het doel af schermend. bedacht op elke penetratiebeweging van Sormani. Maar wat doet deze. Hij drijft een snelle stap naar links en voordat Van Duivenbode hem heeft kunnen volgen schiet Sor mani de bal al keihard in de linkeronderhoek. Nu kun je zeggen: Theo gaf hem ruimte. Je kan ook zeggen: Sormani was net ets sneller. De zeer simpele waarheid is echter, dat de Brazi liaan Sormani een betere voetballer Is dan de Amsterdammer Van Duivenbode (wat iedereen weet en niemand onkent) en dat de kans dus altijd aanwezig is dat Sormani voornoemd een per soonlijk duel met Van Duivenbode wint. Is daar dan niets tegen te doen? Jazeker wel. Je kan, als Van Duivenbode zijnde. Sor mani torpederen, want de praktijk heeft bewezen dat zelfs een voetballer van de onderbond een klassespeler kan uitschakelen, door steeds zijn benen onder hem vandaan te maaien. Maar ja, dat heeft ook zijn nadelen. Een vrije schop op de rand van het strafschopgebied, is altijd gevaarlijk tegen 'een club als AC Milan. Bovendien: als zo'n torpedering mislukt (hoe moeilijk zijn spelers als Cruyff en Prati niet te torpederenben je als blek reddeloos verloren. Dat zijn allemaal factoren d.e een na dere analyse waard zijn, maar om voor mij duistere reden is die achterwege gebleven op de televiesie. Vóór de big matches was niets te veel voor de NOS (toen nog NTS) ei de omroepen. Henk Terlingen reisde naar Trnava, de ene voorbeschouwing na de andere werd op het scherm gekwakt, er werd ;n het wilde weg gespeculeerd, maar toen de feiten (in de vorm van een anipexband) eenmaal op tafel lagen, was alle belangstelling verdwenen. Ik vind dat onbegrijpelijk. Waar bleven Studio Sport en Sportpanorama en Sporttrlbune nu met hun analyse van de doelpunten, van de gevolgde tactiek, etcetera Daar had toch een erg interessant televisieprogramma in gezeten? Ik zou graag nog eens hebben gezien, waar de fout school bij dat derde doelpunt, en ook bij dat tweede en dat eerste. Al dat ge klets achteraf in de kranten zegt me niets, als ik cr de ware beelden niet bij heb. Maar nee. voorbij is voorbij, de gedachte dat ook in het voorbije een boeiend tv-programma kan zitten schijnt bij niemand te zijn opgekomen. VOETFOUTEN GEEN ANALYSE Je ma ghet natuurlijk niet denken, maar bijgelovige tennis sers zullen de dood van Rafael Osuna bij een vliegtuigongeluk wel als de straf op de zonde beschouwen Osuna was de man die Mexico de overwinning schonk tegen Australië in de vijfde match, bij de stand 2-2 De manier waarop hij won wekte ech ter iedere afgrijzen. Osuna's tegenstander werd door de Mexi caanse linesmen ettelijke malen afgestraft voor voetfouten, zodat hij op het Jaatst nauwelijks meer durfde te serveren en toen van Australische zijde geprotesteerd werd tegen Osuna's gedrag op het moment dat zijn tegenstander moest serveren (Osuna sprong dan heen en weer en op en neer, wat uiteraard zeer afleidend werkt; Borota liet zelfs stoppen als er een kool witje over de baan vloog, dus dan kunt u nagaan, opspringen om de concentratie van de tegenstander te verstoren is bij tennes no cricket), merkt de umpire in het Spaans tegen Osuna op: .Je gaat je gang maar Rafael, je mag doen wat je wil'. Rafael deed wat hij wilde; won de partij, de overwinning verstoorde (wie zal het zeggen?) zijn schema voor de komende weken, een week later nam hij daardoor(??) een later vliegtuig dan hij van plan -vas en dat stortte neer. Blijft na zo'n redenering natuurlijk de vraag, wat alle andere passagiers misdreven had den. NICO SCHEEPMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 11