HENK BENJAMINS HAALT KLASSEMENTEN N GOES WINST BINNEN Van Beers door val kansloos Mogelijk vijfdaagse MMNDAO 0 JUNI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 8brooskerke «7os van Beers (uiterst rechtsreed steeds voorin. Naast hem de latere witmaar Henk Benjamins. Dat de tiende Ronde van Madden-Zee- land bijzonder zwaar was blijkt ok wel uit het feit, dat van de 88 ama teurs, die vrijdag in Middelburg van start gingen er slechts 33 de finish in Goes bereikten. Dat voor vele Zeeuw se amateurs dit werk toch wel echt te zwaar is blijkt uit het feit, dat van de negen renners van Theo Mid delkamp er slechts één de finish be reikte. Die ene was Johan Wester- weele uit Sluis. Zijn ploegmakkers waren of door pech of door gebrek aan kracht uit de wedstrijd verdwe nen. Van de Zeeuwse deelnemers deed Pe ter Vonck uit Heikant het nog het bes te. Deze Trico-Noble-rijder was met name de tweede dag bijzonder goed. Hij eindigde op de derde plaats en kwam in het eindklassement op de zestiende plaats. Hij ontving daarvoor de traditionele PZC-beker. Geen verschil Henk Benjamins is ongetwijfeld een waardig overwinnaar. Toch was het verschil met de naaste concurrenten niet in tijd uit te drukken. Peter van den Donck, Roel Snijders en Frits Hoo- gerheide hadden uiteindelijk dezelfde tijd als winnaar Benjamins. De man uit Hollandsche Veld kreeg de bloe men, omdat hij met een zevende plaats in de eerste en een eerste plaats in de tweede etappe de beste plaatsin gen had bereikt (8 punten). Van den Donck en Snijders behaalden beiden 15 punten. Van den Donck werd 8e en 7e en Snijders 6e en 9e. Frits Hooger- heide belandde op de vierde plaats in het eindklassement met een 10e en een 8e plaats (18 punten). Liebrechts De tweede etappe had aanvankelijk een zeer vlak verloop. Na het start schot van de burgemeester van Goes, mr F. G. Huber. op de Grote .Markt, volgde een vliegende start op de Kloe- lingseweg. En toen begon de lange eenzame tocht van ex-schaatser Rucüe Liebrechts. Op weg naar 's-Gravenpol- der ging Liebrechts er vandoor en bouwde in korte tijd een voorsprong van 45 seconden op. Vanuit het gesloten peloton werden na genoeg geen pogingen gedaan om de eenzame vluchter terug te halen. Een zo vroege ontsnapping kon geen suc- 'ces hebben en bovendien hadden de renners het na de zware eerste etappe al moeilijk genoeg met zichzelf... Rudie Liebrechts ging inmiddels door Bij Heinkenszand was de voorsprong gegroeid tot 55 seconden en bij Lewe- dorp was het al 65 seconden. En daar bij Lewedorp voltrok zich het eerste •B-QRAVENPOLDER De amateurs nog in gesloten gelederen onderweg bij het in aanleg zijnde viaduct bij 'a-Gra venpolder. (Foto PZC). ste poging om een goede klassering te bereiken. Het wedstrijdbeeld wijzig de zich steeds weer. Snel opeenvol gende demarrages waren daarvan de Op vier kilometer voor de finish wa ren twee gedemarreerde groepjes sa mengekomen. In totaal negen man, die zouden gaan uitmaken, wie er etappewinnaar zou worden. Hooger- heide trachtte nog weg te komen uit dit groepje, maar Rink Cornell»»* haalde hem er weer bij Snijders pro beerde het twee keer, maar werd twee keer door Van den Burg teruggepakt. Roel Snijders probeerde steeds weer te ontsnappen, want hij wist, dat hij met voorsprong moest eindigen om de eindzege te kunnen pakken. Het luk te hem niet en in de straten van Goes bleek Benjamins veruit de sterkste in een lange, heftige sprint. Op de Berg weg won hij van kop af, op enkele lengten gevolgd door Sjef van de Berg en Peter Vonck. SOUBURG Rudie Liét rechte (op de foto bij Boi.burg) reed lange ti)d op ongeveer een minuut voor het pe loton uit. Hij kon deze voorsprong niet handhaven. Wel verdiende hij er de premieklassementspitts u%em. (Foto PZC). UITSLAGEN Uitslag tweede etappe: 1. H. Benja mins, Hollandseveld, Caballero, 170 km in 4.11.54; 2. S. v. d. Burg, Berkel, Smith-Acifit, zt; 3. P. Vonck, Heikant, Tricot-Noble, zt; 4. R. Cornelisse. Am sterdam, Vredestein, zt; 5. P. van Stralen. Heerhugowaard. Bar Oase, zt; 6. A. Duyker, Beverwijk, Bar Oase. zt; 7. P. v. d. Donck. Rosmalen, Smith- Aciflt, zt; 8. F. Hoogerheide. Ossen- drecht, Toyota, zt; 9. R. Snijders. Haarlem, Caballero, zt; 10. E. Diepen veen, Bilthoven. Caballero, 4.13.25; 11. M. Bertou, Den Haag, Bar Oase. zt; 12. P. Legierse, Den Haag, Smith-Aci- fit, zt; 13. K. Koeken. Achtmaal. Vre destein, zt; 14. W. Evertse, Zienkzee. Caballero. 4.14.4; 15. S. Smit, Rotter dam, Skol II, 4.14.20; 23. J. Wester- weele. Sluis. Middelkamp-A, 4.15.44; 26. Th. van Poecke. Koewacht. Tricot- Noble, 4.17.45; 27. G. Paridaen. Sint- Kruis. Tricot-Noble. zt; 29. F. Kisner. Heikant, Clarijs, 4.26.10; 32. K. de Vrieze, Goes, Tricot-Noble. 4.26.31; 33. J. Tolhoek, Yerseke, Clarijs, zt. De premies voor het Coea-Cola-klasse- ment zijn gewonnen door: 1. R. Lie- bregts (9x); 2. H. van Zandbeek 2x t 3. E. Diepenveen (2x); 4. F. Kisner (lx); 5. T. van Poecke (lx); 6. M. Bertou (lx). De wedstrijdcommissarissen hebben Guus Leliaert uitgeroepen als de strijd- lustigste renner. EINDKLASSEMENT 1. H. Benjamins 8.19.14 (8): 2. P. d. Donck 8.19.14 (15); 3. R. Snijder 8.19.14 (15); 4. F. Hoogerheide 819A4; 5. K. Koeken 8.20.45. 6 P. Legierse 8.20.45; 7. S. v d. Burg 8.21.03; 8. R. Cornelisse 8.21.03 f 9. P. van Stralen 8 21.03; 10. G. Leliaert 8 22 32; 11. E. Diepenveen 8.22.34; 12. J. Aldershof 8.22.47; 13. M. Bertou 825.40: 14. C. Freyters 8.27 45; 15. W. Derijker 8.27.45: 16. P Vonk 8.28.14; 17. C. Smit 8.20.52; 18. G Paridaen 8-30.00; 19. A. Duiker 8.31.36 20. G. Cael 8.31.37; 21. A. Cael 8.3238: 22. A. van Zandbeek 8.32.55; 23. W. Brenkel 8.33.28; 24 Th van Poecke 834.05; 25. K. Tolhoek 8.34.23: 26. K. de Vrie ze 8.35.40: 27 W Evertse 8 37 11; 28- J. van Driel 842.31; 29. E Cael 8.42.42: 30. A. Perfora 8.43.12: 31. J- van Hoek 8 43.12; 32. J. Westerweele 8.48.36: 33. F. Kisner 904.20. PLOEGENKLASSEMENT 2e ETAPPE 1. Caballero 12.37.13: 2. Smith-Acifit 12 37.13; 3. Oase Axel 12 37.13; 4. Kortwijk 12.45.26; 5 Skol 2 12.45.33; 6. Tncot Noble 12.47.24; 7. Toyota 12.53.34. ALGEMEEN' PLOEGEN KLASSEMENT 1. Smith-Acifit 24.5910; 2. Caballero 24.59.25; 3. Tricot-Noble 25.16.05; 4. Oase 25.18.19, 5. Toyota 25.20.26. 6. Skol 2 25.27.16; 7. Ko'rtwljk 25 31.03. GOES Henk Benjamins (23) heeft zaterdag in de tiende editie van de Internationale Ronde van Midden-Zeeland zijn tweede grote zege (etappe- en eindoverwinning) in een week behaald. Woensdag nog zegevierde deze 23-jarige houtbewerker uit Hollandsche Veld na een magistrale solo in de Ronde van Midden-Nederland. En ook in ie Ronde van Midden-Zeeland bleek hij de sterkste. Vrijdag werd hij in de eerste etappe zevende op drie seconden van Jos van Beers. Daarmee was hij een van de vele kanshebbers voor'de eindzege. Niet minder dan negen renners immers hadden na die eerste dag slechts oen achterstand van drie seconden of minder! En dat heeft het wed strijdbeeld van zaterdag goeddeels bepaald. Iedereen zat op iedereen te letten. Daar kwam by, dat de loodzware kilometers door de stormachtige wind van vrijdag zich zaterdag lieten gelden. Iedereen was het er over eens: die eerste etappe was meer dan slopend ge weest De renners verscholen zich zaterdag liefst in het peloton om pas in de laatste veertig kilometer aan een serieuze ontsnapping te denken. En in die laatste veertig kilometer werden door domme pech Jos van Beers alle illusies ontnomen. Deze Trico-Noble-renner was steeds in de voorste gelederen te vinden. In samenwerking met steeds weei Theo van Poecke en Pieter Vonck controleerde hij de koers. Ieder een dacht al aan een zege van de Belgische Nederlander. Hij zou het hebben verdiend. Bijna 150 kilometer lang was de blauw-witte lei derstrui van Jos van Beers in het voorste gelid te vinden. Maar met nog 20 kilometer voor de boeg de eerste renners waren juist de Zandkreekdam gepasseerd zette Jos van Beers aan om een groep je voor hem te bereiken. Want in dat groepje zaten belangrijke con currenten. Dat aanzetten gebeurde wat al te heftig en de achterst, tube scheurde finaal van het wieL Van Beers viel en bleef versufd lig gen. Theo van Poecke was er onmiddellijk bij, maakte zijn eigen achterwiel los en monteerde dat aan de fiets van zijn versuft op de grond liggende ploegmaat. Theo van Poecke kon toen nog niet we ten, dat Jos van Beers niet meer op de fiets zou kunnen stappen en slechts nog goed zou zijn voor de prijs van de grootste pechvogel. En toen had zich in enkele seconden het drama over de ploeg van Peet Verschure voltrokken. De kans op de eindzege was verkeken en bovendien had Theo v£n Poecke met het verwisselen van de wie len zoveel tijd verspeeld, dat hij geen enkele kans meer maakte op een goede klassering in de tweede etappe. En dat had er in gezeten. Van Poecke was gedurende de hele koers bijzonder attent. De man uit Koewacht reed bijzonder sterk en was met bijna elke ontsnapping meegegaan. Af en toe plaatste hij zelf een plaagstoot door te demarreren. Maar hij zou tenslotte slechts als 26e in Goes ovèr de finish gaan. Jos van Beers werd opgepikt door de ambulance en kwam per brancard het Bergwegparcours op Dokter Visser van de KNWU onderzocht de gewonde renner en kwam tot de conclusie, dat hij niets ernstigs had opgelopen: ,Je neemt deze pillen tot maandag in en dan is het weer o.k.'. 9 dagen in de Foto PZC). GOES De heer Henk de Moet, voorzitter van het organisatieco mité Ronde van Midden-Zeeland, heeft zaterdagocWtend tijdens een ontvangst door het Goese gemeentebestuur gewezen op de mogelijkheid, dat volgend jaar de organisatie wellicht nog uit gebreider zal zijn, omdat er nu al wordt gewerkt aan een vijf daagse etappewedstrijd voor amateurs door Zeeland. Een van etappes zal door België ten voeren. Zowel tijdens de ontvangst door het Goese gemeentebestuur als tijdens de door de PZC aangebo den perslunch in hotel Centdaal staken de verschillende sprekers ■-••n lof voor de organisatoren t onder stoelen of banken. In het gemeentehuis sprak niet al leen burgemeester mr F. G. Hu- *- van Goes, maar ook dr P. n Dijk, voorzitter van de KNWU. die met zijn echtgenote de wedstrijd 's middags heeft e Moet zei in een dankwoord bijzonder erkentelijk te zijn voor de goede verstand houding met gemeentebesturen en politie: .Zonder dat zou het een onmogelijke taak zijn". Aan de perslunch spraken be halve PZC-hoofdredacteur G. A. de Kok, dr Van Dijk en wieler- journalist Frits van Griensven. Deze laatste plaatste een kriti- i kanttekening: ,U hebt de le groter gemaakt nu ook Schouwen-Duiveland in het par koers is opgenomen. Maar wat ik mis is de grote belangstelling de landelijke pers. U had r meer bekendheid moeten zorgen. Vooral nu u plannen hebt om volgend jaar een vijf- gse etappewedstrijd te orga- honderd meter opgebouwd. Maar vee! verder kwamen deze vluchters niet. Rudie Liebrechts en Henny van Zand beek waren de eersten, die zich bij Serooskerke moesten laten terugzak ken in het peloton. In Middelburg was de zaak weer bij elkaar. Singels En traditiegetrouw begonnen daar op de singels de wat grootser opgezette ontsnappingspogingen. Michel Bertou stak de lont in het kruit en hij kreeg Wim Evertse. Theo van Poecke. Fr.ts Hoogerheide en Jan .Aldershof in zijn wiel. Toen eerst Sjef van den Burg en daarna Jos van Beers naar dit groepje sprongen greep de hoofd macht snel in. Op de weg naar Veere was de zaak weer bij elkaar en wéér moest Lie brechts terrein prijsgeven, maar deze vechtlustige renner kwam ook nu weer terug. Bij Veere ging het voor de derde keer te snel voor de VI aar- dinger en ditmaal zag hij geen kans meer de aansluiting te vinden. De rol van Rudie Liebrechts was uitge speeld. Bil Vrouwenpolder verliet hij de wedstrijd. En terwijl Liebrechts de rol voor zijn grote Inspanning moest betalen ging Theo van Poecke er voor de zoveelste keer vandoor. Het duur de niet lang, want het werd overgeno men door Frans Kisner, Henny van Zandbeek en Jan Aldershof. En deze laatste had slechts een achterstand van 15 seconden op Van Beers. Re den voor Van Poecke om verder niet mee te werken. Het drietal nam snel een voorsprong van 200 meter en Frans Kisner, die vrijdag als laatste over de meet kwam, ging er alleen vandoor. Nu volgde de ene vluchtpo ging na de andere. Wim Evertse pro beerde het en slaagde niet, Henk Ben jamins ging wel met succes achter Frans Kisner aan. Door die jachten moesten eehteraan verschillende ren ners lossen: De Smet, Freddy Buur- mans, Ad van Opdorp en John HUI. Op en na de Veersegatdam ging het tempo weer omhoog en ook dat lever de de nodige slachtoffers op. Frans Kisner, die enige tijd zo fier op kop had gereden, was er één van. Ook Ko Tolhoek. Ko de Vneze en Emiel Cael verdwenen naar de ach tergrond. Kopgroep üp de dijk tussen Kamperland eai Goersdijk viel het peloton In twee stukken uiteen. Er ontstond een kop groep van 17 man met alle kansheb bers: Frits Hoogerheide, Leo Bogers. Jos van Beers, Henk Benjamins, Guus Leliaert, Jan Aldershof, Kees Koeken, Peter van den Donck, Roel Snijders. Piet Legierse en Rink Cornelisse. Het kaf was van het koren gescheiden in die groep van 17 man bleef he'. met nog zo'n kleine veertig kilometer voor de boeg rommelen. In eerste astantse kozen Sjef van de Burg, Roei Snijders. Peter Vonck en R-.nk Oorne- sse het hazepad. Datzelfde deden F Hoogerheide, Henk Benjamins, Piet van Stralen en Ab Duijker. Intussen verd Wim Evertse weer door pech ichtervolgd. Rijdend in de tweede rroep kwam hij in de buurt van Kats en val en alleen ben koste van een eel energie vergende jacht kwam hij •veer bij. De laatste lus voor Goes (vla Wilhel- ninadorp, Kattendijke, WemeJdinge, Capelle en Kloetinge) begon met een copgroepje bestaande uit Peter van len Donck (op 3 sec.), Sjef van de 3urg, Roel Snijders (op 3 sec.). Pe er Vonck en Rink Cornelisse. Dit rroepje had een voorsprong van een alve minuut op Frits Hoogerheide. lenk Benjamins, Piet van Stralen en tb Duijker. Wim Evertse en Ce es imit begonnen inmiddels aan een laat- G0ES Jos van Beers - de winnaar van de tweede etappe - kwam toch bij de finish m Goes. Nadat hij gevallen JM.! werd hij meegenomen door de ambulance, die Van Beers afleverde op de Bergweg te Goes. Daar was dokter ns.vcr van de KNW ter plaatse om de patiënt meteen te onderzoeken. Naast dokter Visser de moeder van de ongelukkige renner. In het nndden met bril: Henk de Moet voorzitter van het organisatiecomité. (Foto P?,r' drama van deze tweede etappe. Wim Bravenboer met slechts drie seconden achterstand op Van Beers een belang rijke kanshebber) wilde er demarre ren en kwam daarbij te vallen in het losse grind, dat over een pas geteerd stuk weg lag. Er ontstond een grote valpartij, waarbij Leo Bogers (ook een kanshebber), Ko Blok, Ko Tolhoek, Wim Evertse (de ongelukkigste ren ner van vrijdag!), Bussing en Henk van Vught waren betrokken. Braven- boer moest de strijd staken. Voor Van Beers en zijn mannen een meevaller, omdat ze het aantal concurrenten za gen verminderen. Er zouden er nog meer afvallen... Inspanning Onder leiding van met name Wim de Wilde kwamen de gevallen renners na een lange jacht weer bij het peloton. Deze krachtsinspanning van de Cla- rijs-man zou zich later wreken. Op de Westkappelse zeedijk kon De Wilde het tenpo niet langer volgen en hij stapte er gedesillusioneerd van zijn fiets. Bij Nieuwdorp werden de eer ste renners losgefietst. Zij moesten hun inspanningen van vrijdag duur be talen: Ko Blok, Ad Kuzee, Brussing, Hanswijk, Ko Tolhoek en Wim Evert se. Zij konden het tempo van de grote groep, die een voorzichtig begin maak te met de jacht op Liebrechts, niet volgen. Op de Sloeweg leek het eind van de .heerschappij' van Liebrechts in zicht. In enkele kilometers was zijn voorsprong teruggelopen tot nau welijks 40 seconden. Toch zou de man uit Vlaardlngen het nog lang volhou den. Hij zou negen van dé zestien premiesprints winnen en daarmee het premieklassement winnen. Toen het peloton op de Sloeweg ruim 50 kilo meter per uur ging rijden slonk de voorsprong zienderogen: bij Ritthem was het nog slechts 20 seconden. Maar in de straten van Vüsslngen zou deze weer 40 seconden bedragen. Waarschuwing Tussen lissingen en Koudekerke ont stond de eerste serieuze ontsnapping met Wim Breukel, Theo van Poecke, «F. van Hoek. Ab Cael en Cees Smit. Maar voor men het dorp Koudeker ke had bereikt was dit ai ongedaan gemaakt. Inmiddels deed Middeïkamp- oloegleider Jo de Roo er alles aan om zijn mannen weer terug bij het pelo ton te brengen. Dat leverde hem ver schillende waarschuwingen op, omdat hij zijn jongens liet stayeren achter zijn auto. Frans Slaats gelastte als lid van de KNWU-sportcommissie zelfs, dat De Roo onmiddellijk uit de strijd moesten worden genomen. Wed strijdleider Wim Jeremiasse veran derde dit genadiglijk in de alleraatstr waarschuw ing... Bij Biggekerke was het bijna gebeur, met Liebrechts. Steeds vaker keek hij achterom, waar h;j de grote groep zag naderen. In Biggekerke bedroeg dé- voorsprong van Liebrechts nog twintig seconden en even voorbij Meliskerke er was toen 70 kilometer gerede: moest hij zich laten opnemen in het peloton. Bij Westkapelle moes* hij voor de eerste keer lossen. Hi; kwam nog wel bij het peloton terug maar het was duidelijk, dat de ro' van de Vlaardinger was uitgespeeld Nog even probeerde hij het toen hi aansloot bij een groepje, dat de ont snapte Henny van Zandbeek terug pakte. Dat gebeurde tussen Westka pelle en Domburg. Dat groepje me' verder Fnts Hoogerheide, Wim Breu kei en Plet van Stralen had in kort' id een voorsprong van een dikk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7