Brezjnev valt China fel aan zeker Radicalen spreken zich uit voor gratis openbaar vervoer Gibraltar geïsoleert KLM kiest als luchtbus de DC-10 Vluchten op Biafra hervat Van Remington 3 Ondanks hevig verzet van voorzitter Jurgens Hieuwe programma ■eer aanvaardbaar' 15 JUNI VADERDAG SIGARENDAG Leerlingschalen moeten omlaag Autobus in ravijn: 41 doden 30 gewonden Robert Taylor overleden ze... ze zijn er weer! CHINA BEREID TOT GESPREK UANDA.G 9 JUNI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT fADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) LTRECHT Als eerste politieke parOj i ons land hebben de radi- "(jlenzich zaterdag in Utrecht uit sproken voor gratis openbaar «roer. Een amendement waarin ^gezegd dat het openbaar ver- r aantrekkelijker gemaakt it worden door het gratis te ^strekken, werd met krappe j^rderheid aanvaard door het pPR-congres, in vervolg op het in april in Tilburg gehouden congres. Mijvoorzitter mr Erik Jurgens ver-! wile zich hevig tegcu liet amendement. S waarschuwde het congres toch voor- S Ie letten op prioriteiten. Als het cynbaar vervoer gratis wordt zal dat Lel geld kosten, dat andere belang rijke iaken als krotopruiming in de itfdrakking komen, betoogde hij. V- Jurgens hield de zaal voor fchtse hap' de radicalen altij. vit dat ze geen oog hebben voor de Jijj! flje hun plannen met zich mee- Sjfen. Behalve Jurgens stemden ook a» radicale kamerleden drs J. M. Aar len mej. A. Kessel tegen het amen- rtfieer Aarden, die het zaterdag vol- •«Id» 100 punten tellende nieuwe pro- van de PPR ,zeer aanvaardbaar' «nfle, noemde na afloop het gratis vervoer een van de punten «arhij nog moeilijkheden mee had. vazaak gaat een eigen leven leiden', -»jae het kamerlid. .Het heeft een jieliMt karakter gekregen. Niemand «at °ezegd hoe het met de kosten '^"de technische uitvoerbaarheid staat, t 'jA het openbaar vervoer zo graag de dogmatische sfeer willen hou- G a-jnt de ervaring heeft me geleerd isdat een heilloze weg is'. De voorstanders van gratis openbaar renner vonden vooral dat hierdoor de democratisering van het vervoer «•ordt bevorderd en dat de .rnaat- Khappelijke achterhoede in de maat- Khapptj' geholpen wordt. Ze zeiden w niet bij of ze alleen dachten aan lokaal vervoer, of misschien ook aan bet spoor. («nmentaar van voorzitter Jurgens k stemming: .ik betreur dit. Voor mij n streven naar gratis openbaar .Der in een periode van 10 jaar uDvsanil«ar geweest zijn'. Geen nationalisatie De Politieke Partij Radicalen heeft de aationalisatie van de grond niet in haar öröjram opgenomen. Een voorstel om - jrond m handen van de genreen- ip te brengen en vervolgens in erf- uit te geven, werd verworpen. Wel besloot het congres dat de overheid altijd het laatste woord moet hebben, orer de bestemming van de bodem en dst wiostbandel in grond onmogelijk ge- maaktmoet worden. De bestrijding van geluidshinder en lxht-/ water- en bodemverontreiniging 'n het nieuwe radicalenprogram rt punt; de krotopruiming niet, da afdeling Nijmegen daar sterk <p sandrong. Bij de ruimtelijke orde- iiK moet de burgerij tijdig inspraak ma, werd besloten, lij de ondernemingsstructuur ontstond .en hevige discussie over de vraag, of de radicalen inderdaad zowel het. kapi talistische stelsel als het socialistische stelsel zouden moeten verwerpen Vol lens oud PSP-lid Henk Brandenhorst heeft het socialistische stelsel nog veel te weinig kansen gehad. Hrt merendeel van liet congres vond dat er niets verandert aan de positie van de arbeider als produktiemiddelen In handen van de gemeenschap zijn. r de PPR is zelfbestuur van be drijven en organisaties een leidend be ginsel. De overheid moet met planning de ondernemingsgewijze produktie begeleiden en coördineren. Het voorstel om de eerste kamer at te schaffen en het voorstel om burge meesters en commissarissen der konin gin te benoemen en te ontslaan op voor dracht van gemeenteraad cq provin ciale staten haalden het ruimschoots. Een amendement om onder andere in ge meenten boven de 50.000 inwoners de burgemeester te laten kiezen werd ver worpen. De radicalen spraken zich verder uiit voor rechtstreekse verkiezingen voor het Europees parlement en verlaging van de leeftijd voor actief zowel als passief kiesrecht tot 18 jaar. Speciale studies zullen nog gemaakt worden over de militaire dienstplicht (de ppr denkt onder andere aan het Engelse systeem met een beroepsleger) en de bejaarden oorden. Sociale werkplaatsen Hoewel drs Aarden toezegde dat zijn groep in de kamer er de grootste aan dacht aan zal besteden, nam het con gres een motie aan waarin minister Roolvink om een onderzoek naar de so ciale werkplaatsen in Nederland werd gevraagd. Dit naar aanleiding van de gebleken misstanden in Limburgse werkplaatsen. Gebrekkige leiding van congresvoor zitter dr J. A. Damoiseaux was er de oorzaak van dat de PPR terdag geen uitspraak heeft gedaan! over de bezetting van het Maagden huis. Twee moties, waarvan de een solidariteit met de bezetters en af keuring van het politie-optreden in hield en de andere zich alleen soli dair verklaarde met de eisen van de studenten, kwamen niet in behande ling. In de plaat? daarvan bracht de heer Damoiseaux een voorstel van PPR-voor- zitter Jurgens in stemming, waarin al leen werd gesproken over een versnelde democratisering van onderwijs en maat schappij (Jurgens; ,het doel heiligt de middelen lang niet altijd'). Dit voor stel werd met 39 tegen 37 stemmen verworpen. Door tijdgebrek kwamen moties over Curacao en het kunstbeleid niet meer aan de orde. Drs Aarden wilde het nieuwe PPR-pro- gram geen voorwaarde noemen vooi deelname van de radicalen aan een pro gressief akkoord. ,De andere partijen kunnen nu zien hoe er bij ons over ge dacht wordt. Of het een links program is? (De PPR heeft zich in Tilburg on der andere uitgesproken voor erkenning van de DDR en tegen opslag van atoom wapens in Nederland, red.). Dat is een moeilijk vraag. Laten we het maar ge woon vooruitstrevend noemen'. De heer Aarden ontkende niet dat zich in zijn partij tekenen van extremisme voordoen. ,Ja, het is duidelijk geble ken dat er ook bij ons twee vleugels zijn. Maar dat is normaal. Andere par tijen proberen dat altijd te verdoeze- ADVERTENTIE) Slot van pagina 1 ziet, brengt ze zichzelf in ge vaar. Essentieel voor democratisering van de samenleving Ls sociale recht vaardigheid. Deze is niet aanwezig als de opleidingskansen in ons onder wijs in een wanverhouding beschik- baar komen voor de jonge mensen. Daarom bepleiten de vakcentrales alle middelen, die deze wanverhouding doen verdwijnen. Kleinere klassen in kleu- r- en basisonderwijs behoren tot deze iiddelen. Dit stelde de heer Kloos. v zitter van het Nederlands Verbond Vakverenigingen onder veel bijval op het appel in de Kurzaal in Schevenin- gen. Dit deden ook de neer P. J. J- Mer- tens, voorzitter van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond en de heer J. Lanser. secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, respectievelijk in Den Bosch en Zwolle. Jaren dertig REGERING IN BALLINGSCHAP Z.-MOLUKKEN rTKECHT (ANP) Zaterdag heeft de Jopige regering in ballingschap Holukken in Nederland zich ttiecht voor het eerst gepresenleerd. fc functie van waarnemend president B minister van buitenlandse zaken be- "t kolonel I. J. Taniaela (55). Het t bestaat voorts uit de heer N. i militaire zaken), S. J. de Fretes Minister van financiën) en L. J. La- mMWn (minister van maatschappelijk ink en cultuur). Er is geen president towemd, aangezien men de sinds 1951 li Indonesichc gevangenschap levende presidenl J, H. Maiiuhutu nog steeds als if Srote leider van de Zuidmolukkers techouwt. öf voorlopige regering is gekozen op «)op 17 mei j.l. in Nijmegen gehouden ilpmens vergadering, waar de afge vaardigden van 72 woonwijken en woon- wikn der Zuidmolukkers in Nederland - ongeveer 1500 mensen aanwezig varen. Ons land herbergt in totaal circa M-000 Zuidmolukkers. "Ongeveer 20.000 "8 hen hebben zich achter de nieuw revormde noodregering geschaard, ter- ffij! de overige 10.000 Zuidmolukkers """pathiseren met ir J. Manusama, die -zelf in 1966 aanstelde als de presi dent van de Zuid-Molukken. (Slot van pagina 1) Voor Britse toeristen die tegen spe ciale goedkope tarieven naar Gibral tar vliiegen, om hun vakantie in Spanje door te brengen, vormt dit een ernstige tegenslag omdat zij nu belemmerd worden over land te reizen. Er bevinden zich op het ogenblik 1500 toeristen in Gibraltar. Het in september 1967 in Gibraltar gehouden referendum sprak zich voor 99 procent uit vóór de handhaving van de band met Engeland. Hoewel de re gering op grond van het voor Gi braltar geldende zelfbeschikkingsrecht haar positie in internationaal-juri- diseh opzicht onaamtastbaar acht, was Londen bereid de kwestie aan het in ternationale hof in Den Haag voor te leggen, waaraan Spanje eenter niet wilde medewerken. In juli 1968 heeft de Britse regering Gibraltar grotere verantwoord'elijlcheic gegeven in de lokale politiek, terwijl Spamje het verkeer over de grens ver der bemoeilijkte. Voor Gibraltar be stemde, uit Engeland komende, vlieg tuigen mochten al lange tijd niet meer over Spaans 'gebied vliegen. Grondwet Franco acht de nieuwe grondwet in strijd met het historische ver drag van Utrecht, waarin staat dat indien Engeland besluiten mocht de soevereiniteit over de kolonie op te Spanje de eerste keus be hoort te krijge Londen, opmerkende dat men niet meer in 1713 leeft, betwist dat Enge land zijn positie tegenover Gibraltar zou hebben gewijzigd, maar Madrid houdt vol dat dit wel zo is, omdat de Britten besloten hebben de beslis sing over de toekomst van Gibraltar in handen van de bevolking te leggen. Engeland is in geen enkel opzicht be reid voor Franco's nieuwe druk te zwichten en het zal alles doen om Gi braltar in zijn moeilijkheden bij te staan. Engeland denkt er natuurlijk niet aan tegen de wil der bevolking het democratisch bestuurde Gibraltar aan het Franco-regime over te leve ren. Het is nog te vroeg om te zeggen of Londen tot tegenmaatregelen zal over gaan. Vanavond kan in het lagerhuis ken Michael Stewart %vorden verwacht. De autoriteiten in Gibraltar waren al enkele jaren voorbereid op de eventua liteit dat de toevloed van Spaanse ar beiders van wie het goed functioneren van de rots afhankelijk is zou wor den afgesneden. Men zal hen vervangen door 3000 Ma rokkanen uit Tunesië. Voor opleiding en huisvesting zijn reeds regelingen getroffen. Verder wij men arbeids krachten uit Malta laten overkomen. Andere maatregelen zullen zijn gro tere doelmatigheid van de havenar beid, meer gebruik van militair per soneel voor ourgerlijke taken en een tijdelijke inkrimping van het aantal marinevaartuigen in Gibraltar. Omdat de nieuwe arbeiders minder geschoold zijn zullen Britse haventechnici en op zichters tijdelijk uit Engeland naar Gibraltar worden overgeheveld. Voor de commerciële scheepvaartlij nen en andere particuliere onderne mingen is het probleem moeilijker. De Spaanse arbeiders, van wie talrij ken van geslacht op geslacht in Gi braltar werken en die plotseling van hun broodwinning werden beroofd, zijn ernstig getroffen. Er is sprake van dat zij van de Spaanse regering zes maan den loon of salaris zullen ontvangen of een financiële schadeloosstelling in eens, maar voor velen zal het moeilijk zijn opnieuw aan de slag te komen. Jongetje verdronken HAARLEM (ANP) Zaterdagmiddag is de vijfjarige Wim de Heer in de Gouwwetering te Haarlem verdronken. Hij viel in het water toen hij een vlag getje wilde pakken, dat in de vaart lag. Een kikvorsman van de brandweer heert het jongetje later boven gehaald. MANILLA (RTR) In de Philippijnse provincie Quezon is een autobus in een ravijn gereden "in in brand gevlogen. 41 mensen kwamen om het Teven en 30 liepen zware verwondingen op. Voorzitter ANWB: Belasting op nieuwe auto's onnodig omhoog DEN HAAG (ANP) na opmerkin gen te hebben gemaakt op de rente prijs verhogingen, die ,voor het gemotoriseer de verkeer een zeer sterke tegenwind hebben opgeroepen', heeft de voorzitter vuil de ANWB, ïr F. H. van der Linde van Sprankhuizen, zaterdagmiddag in Den Haag op de jaarlijkse algemene vergadering in zijn jaarrede gezegd, dat hij al dat onbehagen de wetenschap komt, dat de belasting op nieuwe auto's hier te lande uitgesproken hoog moet wor- Sprekend over de beperking van het fietsenvervoer door de Nederlandse Spoorwegen noemde de heer Van Linde het een verdrietige zaak, dat de belangen van een relatief gering aantal reizigers, die gemiddeld dagelijks hun fiets meenemen in de trein hun aan tal wordt op vijfhonderd per dag ge raamd hebben moeten wijken vooi de belangen van de vele tienduizenden, die vooral in het woon-werkverkeer ge-j baat zijn met snelheid. De ANWB zal zich ook gaan bezighouden met voorlich ting in het blad .autokampioen' op het gebied van tweedehands auto's. Dit zal voorlichting zijn in de vorm van tests van hun auto's in de populaire prijsklas telkens in een vergelijking van dne. (ADVERTENTIE) MmpS Remington Special Mei de sterke Remington motor. En de brede, ideale scheerhoolden. En de speciale knop voor snor en bakkebaard. Als u 'm cadeau geeft aan vader, zoon of verloofde, breng dan zijn oude natscheergerei of elektrisch scheerapparaat mee naar de winkel. U krijgt er een tientje voor terug. Remington Special f. 55.- (tijdelijkf. 10.- terug) f.45,-. r^MINGTOM ^kFER?V RAfSD De heer Kloos h.eld de vergadering voor, dat de ongelijke verdeling in en door het onderwijs sinds jaren dertig nauwe lijks is verbeterd. Van democratisering is dus geen sprake. ,Ik vind, da tonze po litieke democratie van dit schandaal on voldoende notitie neemt, en dan doel ik niet alleen op onderwijsmaatr maar ook op tal van andere, beeld op maatregelen ten aanzien van het woon- en leefmilieu', aldus de heer Kloos. Hij wees nog op de resultaten, die in Zweden en de Verenigde Staten van Amerika zijn bereikt. Daar is men veel verder gevorderd op de weg naar een rechtvaar wijsmogelijkl De dood op de weg HEINENOORD (ANP) Zaterdag- achtend is op de provineialeweg 43 van 's-Gravendeel naar Heinenoord de 70- jarige mevrouw S. Kooijman-van der Jagt uit Rotterdam bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. De vróuw zat in de auto die door haar echtgenoot bestuurd werd. Bij een links af manoeuvre gaf de man geen voorrang aan een tegemoetkomen de personenauto waardoor een botsing ontstond met genoemd noodlottig ge volg. DEN HAAG (ANP) Zaterdag, om 16.10 uur is de 74 ster mevrouw Maria T. dorp uit Den Haag in de Theresiastraat te Den Haag, toen zij de straat over stak, aangereden door een bromfietser die meende dat zij op de as van de rijbaan bleef staan. Zij wel met het hoofd op een geparkeerde auto. Het slachtoffer overleed ter plaatse. SCHAIJK (ANP) Zater 13.25 uur is in Schaijk de driejarige Anna van den Bogaart uit Schaijk on der een personenauto terechtgekomen toen- zij plotseling de weg overstak. Op weg naar het ziekenhuis in Oss zij aan de opgelopen verwondingen NUNSPEET (ANP) Zaterdag middag is op de Oude Zuiderzeestraat weg in Nunspeet de 80-jarige heer Kar- sten uit die plaats, toen nij met zijn fiets de weg wilde oversteken, door een personenauto uit Elburg aangere den. De bejaarde man overleed plaatse. HOORNENKHUIZEN Onder groie belangstelling heelt prinses Beatrix zaterdag de nieuwe jacht haven in Enkhuizen officieel ge opend. De prinses, prins Claus en de kleine prinsjes voeren aan boord van de Groene Draak de haven binnen. Op de foto: even een glas jus d' orange voor de kleine Friso tijdens een opont houd in Hoorn. Brand in gebouw van ijkspolitie Den Haag ni DEN HAAG (ANP) Als gevolg van een brand in het perceel Konings- kade 7-8 in Den Hasg, waarin de alge mene inspectie van het korps rijkspoli- tie is gevestigd, is een deel van die ad ministratieve stukken vernietigd. Uit het feit dat enkele kasten zijn opengebroken wordt afgeleid dat inbre kers de brand door onachtzaamheid heb ben veroorzaakt, zo zegt de voorlich tingsdienst van justitie. De recherche zot het onderzoek voort. De binnen brand heeft voor de werkzaamheden weinig gevolg omdat elders een dupli caat van de administratie aanwezig is. Enige onderdelen van de dienst zijn ver plaatst, maar telefonisch onder het ou de nummer bereikbaar (182325). SANA MONICA (RTR) De filmac teur Robert Tayler is zondag op 57-ja- rige leeftijd in een ziekenhuis te San ta Monica in Californie aan kanker over leden. In oktober van het vorig jaar werd zijn rechterlong weggenomen, maandag nam men hem weer in het zie kenhuis op. Zijn toestand ging daarna snel achteruit. (ADVERTENTIE) Peking treft voorbereidingen voor oorlog' Roemenen zouden overwegen zich terug te trekken MOSKOU (Reuter) De leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Leonid Brezjnew heeft zaterdag op de communisti sche wereldconferentie in Moskou een zeer scherpe aanval op China gedaan en daarmee het pleidooi van Roemenië, de polemiek tegen China te staken, genegeerd. De Russisch leider beschuldigde voor het forum van gedelegeerden van 75 com munistische partijen China en zijn lei der Mao Tse To eng van schuld aan een reeks ernstige misdrijven tegen de in ternationale communistische beweging en verder van het voorbereiden van ge wapende conflicten. Oorlog Brezjnev hrnieuwde de beschuldi gingen van het Kremlin, dat Peking voorbereidingen treft voor een oor log tegen de Sowjet-Unie. Volgens Brezjnev heeft het orgaan van Chinese communistische partij, Volksdagblad, de afgelopen wéék op geroepen tot voorbereidingen om zelfs een kernoorlog te voeren tegen hetso wjet-revisionisme' In zijn rede zei de Russische partijlei der verder, dat Chinese troepen voort- ~n met gewapende provocaties aan de nees-Russische grens. Maar, aldus Brezjnev, de Sowjet-Unie was mans ge noeg om voor zichzelf te zorgen en kon niet geïntimideerd worden. Roemenië De felle aanval van Brezjnev heeft gro te ontsteltenis teweeggebracht onder de Roemeense communisten en schijnt in feite neer te komen op de verbreking van een belofte die de Russen de Roe- SAMEN MET DE SAS, SWISSAIR EN UT A ONDERLINGE VERDELING TECHNISCHE ONDERHOUDS WERKZAAMHEDEN SCHIPHOL (ANP) lil ge- zamenlijk overleg hebben za terdagmiddag in Parijs de KLM, SAS, Swissair en de Franse maatschappij UTA besloten hun keuze ten aan zien van de luchtbus te laten vallen op de DC-10 type 30, voorzien van General Elec- tric-motoren. De vier maat schappijen denken te zijner tijd in totaal 36 van deze toestellen nodig te hebben. De eerste DC10 kan naar wordt verwacht eind 1972 door de Douglas fabrieken worden afgeleverd. De DC-10 type 30 is een driemoto- rig zg wilde body' vliegtuig, be stemd voor de midden en lange af stand. De machine is wat kleiner dan de reeds bestelde Boeing 747 Jumbo Jet, die vier motoren neeft en 300 tot 400 passagiers op de lange afstand zal gaan vervoeren. In de KLM-versle zal de DC-10 plaatsbieden aan 253 passagiers en ruim 15 ton vracht kunnen bergen. De vier genoemde maatschappijen hebben overeenstemming bereikt over een uniforme specificatie van deze tri-jet', zoals de DC-10 in vakjargon genoemd wordt. De standaardisatie biedt mogelijkhe den de technische onderhouds werkzaamheden onderling te ver delen. Zo zal de Swissair het on derhoud van de vliegtuigen zelf voor de gehele groep op zich ne men terwijl aan de KLM het on derhoud van de motoren is toege wezen. Ook is besloten tot nauwe samenwerking zowel op operatio neel gebied als op dat van de trai ning. Garanties zijn gegeven, al dus de KLM-persdienst. dat de DC-10 type 30 ondanks het hoge motorvermogen minder geluid zal veroorzaken dan elk ander .type straalvliegtuig op het ogenblik bij de KLM in gebruik. Teleurstelling Voor de Lockheed fabrieken is de beslissing van de vier Europese maatschappijen uiteraard een te leurstelling, want ook deze Ame rikaanse fabriek is bezig met de voorbereiding van de produktie van een luchtbus, de L-1011, die wegens de vele overeenkomsten met de DC-10 (eveneens 3 moto ren, flexibele mogelijkheden voor midden en lange afstand, 227 tot 313 passagiers) als de grote con current van de DC-10 moet wor- rondreis door Europa aan de KLM de plannen ontvouwd voor de bouw van haar luchtbua Hoewel de KLM daarvan geen spe ciale melding maakt, nemen waar nemers op Schiphol algemeen aan, dat bij het vaststellen van de zo uitermate belangrijke keuze voor <le toekomstige samenstelling van de vloot het feit, dat de maat- x i alle vier reeds niet de door dezelfde Douglas-fabrieken gebouwde DC-8 machines vliegen een rol van doorslaggevende be tekenis heeft gespeeld. Nieuwe generatie De luchtbus behoort tot een ge heel nieuwe generatie vliegtuigen. Ook in Europa bestaan plannen voor het gezamenlijk bouwen van een luchtbus, maar het project is door tegenstellingen tussen Enge land, Frankrijk en West-Duitsland nog steeds niet van de grond ge komen. Bovendien zal de Europe se luchtbus, als hij al tot stand komt, volgens de thans opgestelde plannen hoogstens 250 passagiers kunnen v De KLM, Swissair en de SAS had den reeds veel eerder besloten tot samenwerking bij de aanschaffing, het onderhoud en de training der bemanningen van de Boeing 747 Jumbo Jet. die de KLM in april 1971 in gebruik hoopt te kunnen nemen. Aan deze groep is thans dus voor de samenwerking bij de luchtbus de UTA toegevoegd. menen nog maar drie weken geleden hebben gedaan. Men neemt namelijk in Boekarest aan dat partijleider Ceau- cescu bij zijn bezoek aan Moskou, nu drie weken geleden, van de Russen de verzekering heeft gekregen dat men de Moskou topconferentie in 1 ikou niet zou ge- ceren van aanvallen op China. Ceauces- cu zou de deelneming van de Roemenen hebben laten afhangen van deze verze kering. Hij zou nu met de andere leiders van de Roemeense partij overleg plegen over de vraag of de Roemeense partijdele gatie zich al dan riet van de topconfe rentie moet terugtrekken. HONGKONG (RTR) China heeft zaterdag bekendgemaakt, dat het een Russisch voorstel heeft aanvaard, be sprekingen te beginnen op 18 juni over de scheepvaart op de rivieren, die gren- tussen de Sowjet-Un: Deze besprekingen zullen de eerste zijn sinds twee jaar van de Chinees-Russi sche conunis3ie voor de scheepvaart op de grensrivieren. Zij worden gehouden m de Russische grensstad Chabarovsk. Het officiële Chinese persbureau .Nieuw China' heeft uit Peking gemeld, dat de Russen vrijdag in een boodschap is mee gedeeld, dat China een delegatie van tien man naar Chabarovsk zal zenden. GENèVE «RTR) Het interna tionale comité van het Rode Kruis heeft zaterdag zijn in Cotonou (Dahomey) gestationeerde vlieg tuigen toestemming gegeven, de nachtelijke vluchten ter leniging van de nood in Biafra te hervatten. Dit heeft een woordvoerder van het internationale Rode Kruis in Genève verklaard- Maar toestellen np de andere Rode- KruLshasis or> 't eiland Fernando Poo. dat tot Equatoriaal Guinea behoort, zullen uit veiligheidsoverwegingen aan de grond blijven. De woordvoerder zei nog, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag geen vliegtui gen naar Biafra ziin gevlogen, noch uit Cotonou. noch uit Fernando Poo. Fer nando Poo was de basis van het Zweed se Rode-Kruistoestel. 'n DC-7, dat vol gens het internationale Rode-Kruisco- mité in Genève donderdagavond werd neergeschoten op een vlucht naar Bia fra met hulpgoederen. Het toestel had een bemanning bestaande uit twee Zwe den, een Amerikaan en een Noor. Ni geria heeft vrijdag bekendgemaakt dat Nigeriaanse straaltoeetellëh een DC-6 boven Ekte, 50 km ten zuidoosten van Calabar, hebben neergeschoten en dat twee mannen, die per valscherm op de grond landden gevangen genomen wer den. Zaterdag is in Lagos officieel be kendgemaakt dat er geen overlevenden zijn uit het neergeschoten toestel en dat twee lijken a:e -n hec wrak werden aangetroffen, naar Port Harcourt zijn vervoerd. E>en verklaring van het Nige- riaanse ministerie van buitenlandse za ken. cue door radio-Nigeria werd omge roepen. noemde het incident een ,ramp^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3