Terneuzense automobilisten 5klaar voor onder water...' Tussen pil en delta nauwe samenhang' Twee doden in het Zeeuwse verkeer Kanalisatie van Volkerak Kloveniersdoelen is te bezichtigen ,SCHELDEBAD' IN EN UIT ALMANAK ze&aws MEVROUW ROEMERS OPENDE GARDEN FÊTE SCHELDEP00RT Derde sluis Orgeldag van Jeugd en Muziek ZEEUWS VOCAAL CONCOURS IN MIDDELBURG Midden-Zeeland Radio en tv bij oplevering van Kloveniersdoelen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 JUNI 1968 «AND- DEMONSTRATIE REDDEN DRENKELINGEN MIDDELBURG Ter gelegenheid van de oplevering van de Kloveniersdoelen heeft de gemeente gelegenheid gescha pen tot bezichting van dit gerestau reerde complex. De bezichtiging kan plaats vinden 's avonds tussen zeven en tien uur. Op zaterdag kan dat plaats vinden 's middags tussen twee en vijf uur. Voorts kan men de gelegenheid benutten door dan tevens een in de Klo veniersdoelen ingerichte expositie te be zoeken die is ingericht ter gelegenheid van het uitbrengen van een restaura tienota door het Middelburgs gemeente bestuur. BEJAARDE FIETSER IN VERKEER ZWAAR GEWOND LEWEDORI' De 73-jarige fietser C. Paree uit 's-Heerenhoek is zondag- ntidda zeer ernstig gewond geraakt toen hij werd geschept door een auto j op de wegkniislng rijksweg 58 - Tol- dijk-Lewedorp. De man ..er: met een verbrijzeld rech terbeen en een zware hersenschudding per ambulance overgebracht naar het St-Joaimeziekenhuis in Goes. Zijn toe stand was zeer zorgwekkend. Het c igeval gebeurde toen de w rijder de rijksweg opreed van de Tol- dijk af. De auto werd bestuur door P. de W. uit Vllssinigen. De arts J. J. Gelderblom uit Nieuwdorp verleende eerste hulp. TERNEUZEN Langzaam maar zeker verdween de auto onder water. De nog aanwezige zuurstof balde zich samen tot een bel tegen het dak van de cabine. Dank zij deze luchtbel konden de in zittenden gewoon doorgaan met ademhalen. Tot het sein: ,er uit'. De longen werden volgepompt met lucht, de deuren gingen open en wel dra verschenen de .drenke lingen' aan de oppervlakte van het ,Seheldebad' te Ter- Het betrof hier dan maar een demonstratie van de af deling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Koninkiyke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen. De auto was ook geen echte auto, maar een speciaal voor demon stratiedoeleinden gebouwde ca bine. De afdeling had deze ca bine te leen van de reddingsbri gade te Den Bosch. Zondagmiddag tussen één en twee uur werd de demonstratie in het .Scheldebad" gehouden. Totaal vier keer reed de demonstratie- auto door het water van het on diepe naar het diepe gedeelte van het bad, waar hij onder water verdween. Alle vier de keren ging de badmeester van het .Schelde bad'. de heer I. F. de Vries (te vens instructeur en vice-voorzit- ter van de reddingsbrigade), mee naar beneden. De derde keer bleef hjj samen met een instructrice vijf minuten onder water. De heer De Vries schat dat men met deze cabine ongeveer een kwar tier beneden kan blijven. De duik in de diepte was niet alleen voor behouden aan leden van de red dingsbrigade, ook niet-leden moch ten het eens proberen. Vier men sen bleken het avontuur aan te durven, onder wie een rijschool houder, terwijl ook de voorzitter van de reddingsbrigade, de Ter neuzense arts H. J. van Herk, één maal de reis meemaakte. De heer H. C. de Lange leverde het commentaar bij de demonstra tie. Hij wees er onder meer op dat het belangrijkste is om niet in t water met een ruisend geluid naar binnen stroomt. De buiten staanders die mee naar beneden gelegenheid te hebben gevonden. Hierbij speelt natuurlijk wel eeD rol dat men bij voorbaat 'wist wat men te wachten stond. Tussen de bedrijven door gaf een aantal leden van de redding,sbri- gade nog een paar demonstraties van het redden van drenkelingen. Het ligt in de bedoeling van de reddingsbrigade op deze maand nog twee demonstraties te geven, één in Oost- en één in West- Zeeuwseh-VIaanderen. Ongeveer 400 belangstellenden woonden zondagmiddag de de monstratie in het .Scheldemad' bü. (Foto PZC) MR. H. VAN RIEL IN VLAARDINGEN Delta-problemen niet uitbuiten als partij-propaganda' VLAARDINGEN Mr IJ. van Riel, lid van de eerste kamer voor de WD en lid van het college van gedeputeerde staten van Zuid-Hol land, heef vrijdagmiddag voor de Vlaardingse Industriële Kring zijn zienswijze gegeven op de proble men, die er in het gebied van de Gouden Delta' bestaan. Hij waar schuwde in zijn betoog tegen het uitbuiten van de deltaproblemen .eeuwse Boluspruum Er is onrust in de bakkerswereld. Begrijpelijk: het aantal zelfstan dige, warme bakkers, holt terug en dal betekent, sociologisch ge sproken. een verarming in de am bachtelijke sector van de maat schappijstructuur. Zo'n zinnetje is bijna niet win echt te onder scheiden, nietwaar? Daarom is het zo moeilijk om uit te maken, 1wat wel echt is. Maar daarover later nog eens. iMsschien Zijn roe dan wel zover, dat je gewoon om een spuitbus bi od kunt, waaruit je, naar believen, in geval van on verwacht bezoek, allerlei feeste lijke broodjes kunt spuiten. In de echte, warme tijd van de v-arme bakkers, toen je een bolus nog zo uit de oven kon bekomen en een kati.tje nog een witte wolk van bruisende broodweelde bete kende (mogen ze van de bakke rijstichting vrij gebruiken in de televisiereclame) had je in Mid delburg massa's bakkers, die be halve in bolussen ook in bolus pruum' handelden. Het was een bijproduct, een smeerseloverschot, dat je als kind via een geopende kelderdeur erg rechtstreeks van de bakker betrok. Oude Middel burgers zullen zich bijvoorbeeld de befaamde bakker Van Dijk herinneren, die zijn bedrijf had op de hoek van de Kapoenstraat en de Wal, die met het bombarde ment van 191)0 geheel is wegge vaagd. Daar kon je, voor een of twee cent, boluspruum' kopen, en voor twee cent had je een brok, waar een redelijk groot gezin ge makkelijk enkele dagen op kon le ven. Bakker Van Dijlc had nog een specialiteit: rumbonen. Maar het was een tijd, waarin men behalve de commercie ook het welzijn van de cliënt diende. Bakker Van Dijk was niet kinder- achtig, verre van dat. Maar meer don één ons rumbonen per hoofd verkocht hij niet. Er zijn wel men sen geweest, die tegen beter loe ten in toch om een half pond vroe gen. Van Dijk bleef bij derge lijke uitdagingen altijd vriendelijk, een leidsman, die de kracht van zijn product kende: Nee-nee', haastte hij zich dan geschrokken, zoveel moet je er niet nemen, dan wor-je stik zat'. als partijpropaganda en zwaaide I Rotterdams burgemeester Tho- jmassen lof toe voor zijn houding in deze. I De heer Van Riel vindt het onjuist, om bij de toenemende- industrialisatie te spreken van ,het bedrijfsleven'. Hij bracht dit als volgt onder woorden: ,de sterk expansionistisch gezinde groep in Rotterdam en omgeving bestaat eerder uit bestuurders en hoofdambtenaren van zeer verscheiden politieke pluimage, ge steund door enkele ondernemers*. Er is in Rotterdam volgens hem geen sprake van identiteit van belangen van het be drijfsleven. De monopolie-positie die het Rijn- j mondgebied heeft ls volgens mr. Van Riel de alles bepalende factor. Hij vindt de bepaling van de toekom stige bestemming van het deltage bied een landszaak van allergrootste I betekenis, die niet van toeval en zelfs niet van loffelijk initiatief af hankelijk mag zijn. Delta en pil hangen nauwer samen dan wij denken'. De heer Van Riel vreest, dat met het oog op het dalende geboor tecijfer er in 2000 niet voldoende ar beidskrachten zullen zijn om in de enor me uitbreiding van Rotterdam te voor zien. ,De invloed van het bescheidener worden der bevolkingstoenemang is weinig doordacht', zei hij. KLOOSTERZANDE EN MIDDELBURG Auto over hop, bromfietser door auto geschept ting Hulst. De auto werd bestuurd door Van B. uit Breda. De 21-jarige echtge note van het slachtoffer werd zwaar ;ewond per ambulance naar het Sint- jiduinazielcenhuis te Hulst overge bracht. KLOOSTERZANDE, MIDDEL BURG In het Zeeuwse verkeer zijn dit weekeinde twee doden ge vallen. In Middelburg sloeg een auto over de kop, de bestuurder kwam om het leven. In Klooster- zande werd zondag een bromfiet ser door een auto geschept. De be stuurder kwam om het leven, zijn echtgenote werd zwaar gewond. De 22-jarige bromfietser R. van Riel uit Antwerpen werd gedood toen hij met zijn bromfiets zondagavond tien over half zes werd geschept door een auto uit Breda. De heer Van Riel kwam met zijn voertuig uit de richting Perk- polderhaven gereden. Op heot einde van het rijwielpad eyen buiten de kom van Kloosterzande wilde hij van de rech terzijde van de linkerzijde van de weg oversteken, waar het fietspad wordt vervolgd. Hij lette wel op het Verkeer, dat uit de richting Perkpolder kwam, waar net een veerboot was aangekomen, maar niet op het verkeer uit de rich- Een verkeerde inhaalmanoeuvre kostte de 29-jarige J. W. Maljers uit Middel burg zaterdagnacht het leven. Bij het inhalen op de Nieuwe Vhssingseweg te Middelburg, ter hoogte van de Piramide hoeve. raakte de auto van de heer Mal jers met zijn auto een uit de tegei overgestelde richting komende taxi. H( slachtoffer raakte hierna de macht over zijn stuur kwijt en zijn auto begon te slingeren. De wagen sloeg een paar keer over de kop waarbij de bestuur der uit de auto werd geslingerd. Waar schijnlijk kwam hij onder de auto te recht. Zwaar gewond bleef het slachtof fer op het wegdek liggen. In zorgwek kende toestand werd hij overgebracht Voor Missions to Seamen VLISSINGEN-OOST In en om het zeemans- centrum ,Tlie flying an gel clnb' bij de Scliel- depoortwerf ls zaterdag middag In Vlisslngen- oost de jaariykse tuin- bazaar (garden fête) ge houden. De opbrengst dit in Engelse stijl ge brachte tuinfeest is be stemd voor het werk van de Missions to Seamen in de provincie Zeeland. Dat_ werk vindt men voornamelijk in het cen trum Vlissingen-oost, waar elk jaar duizenden zeelieden van allerlei na tionaliteit dé kans krij gen op sport, spel en andere tijdsbesteding in de perioden dat hun schip voor reparatie de Scheldèpoortwerf aan doet. Ditmaal opende me vrouw E. W. Roemers van der Vliet, echtgeno te van Vlissingens bur gemeester, het garden iéte. Zij wees er op dat de Missions to Seamen niet alleen bekend zijn door hun werk voor de buitenlandse zeelieden in Vlissingen-oost. maar dat deze organisatie ook in de Vlissingse gemeen schap een vooraanstaan de plaats by diverse ac tiviteiten Inneemt. De honderden bezoekers op deze middag konden zich tegoed doen aan En gelse tea, konden diver se stukken handwerk kopen, onder andere de langzamerhand beroemd geworden poppen van de Vlissingse mevrouw Van der Maas, dan was er een kraam met zelfge maakte jams en met een paar kruiden, zoals mint. Er was het .treasure isle' en de bekende gooi en smijtkraam met oude koppen, schalen en scho tels. Voor de jeugd waren er onder andere een grab belton en een poppen- genieten van echte .real American home made Hamburgers', van Ijs met aardbeien en nog veel meer. Nieuw waren dit jaar theedoeken met een wereldkaart met de Mis sions to Seamenposten of met zeemansknopen (in het Engels) erop. Wie wilde kon ook een Missions-stropdas kopen of de meer souvenirach tige asbak, zakdoek en papieren servetjes. Tussen de bedrijven door speelden teams, samen gesteld uit respectieve lijk opvarenden van het Russische viskoelschir .Van Gogh' (bij de Schel de gebouwd, dat als eer ste van een serie op de Scheldepoortwerf voor een uitgebreide revisie en reparatie ligt) en van de Nederlandse loodsen voetbalvereniging uit Vlissingen een partijtje voetbal tegen elkaar. De loodsen, die zeer regel matig in het veld treden, wonnen met 5-0. De rust stand was 2-0. Middelburg naar het Gasthuis te Middelburg waar ij enige tijd later "overleed. Het onge- ik gebeurde omstreeks kwart voor 12. „e wagen van de heer Maljers werd to taal vernield. De taxi liep slechts lichte schade op. Vier Belgen gewond bij aanrijding nabij Sluiskil TERNEUZEN Vier Belgen zijn zon dagavond omstreeks half zeven bij een botsing op de rijksweg Temeuzen - Sluiskil gewond geraakt. Bestuurder A. van D. uit Hemicsem (B.) had juist een auto ingehaald, toen hij tot de ont dekking kwam dat de voor hem rijdende file nagenoeg stilstond (de brug was opn). Ondanks krachtig remmen bots te hij tegen de achterste auto, be stuurd door A. E. A. de P. uit Sint- Niklaas (B.). Deze schoot door de schok naar rechts, ging over de kop en kwf op de vielen in de berm terecht, beide bestuurders, evenals hun beide echtgenotes, werden per ambulance overgebracht naar het Sint-Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil. AUeen De P. kon na behandeld te zijn naar huis, de andere drie moesten voor nadere be handeling in het ziekenhuis blijven. De beide auto's werden zwaar beschadigd en zijn door kraanwagens weggesleept. Sanitairdieven werden te Middelburg gevat MIDDELBURG In verband met dief stal van sanitair en enkele honderden kilo's verf heeft de Middelburgse poli tie vrijdagmiddag twee bouwvakarbei ders uit Bergen op Zoom, J. A. H. en K. W. A. M. N. aangehouden. Het gaat hier om diefstal van ongeveer driehon derd kilo verf en enig sanitair van een bouwplan te Middelburg. De diefstallen werden in mei en juni geoleegd. Na ver hoor werd K. W. A. M. N. naar huis ge stuurd omdat zijn aandeel in deze af faire niet zo groot zou zijn. H. werd in verzekerde bewaring gesteld voor nader onderzoek. Auto verleende geen voorrang: bus reed een tuin in KOUDEKERKE Dezer dagen kwam in Koudekerke een autobus in botsing met een personenwagen. Het ongeluk gebeurde toen de auto, bestuurd door C. F. B. uit Koudekerke vanaf de Ruy- terstraat links de voorrangsweg Duin straat' opreed zonder daarbij voorrang te verlenen aan een autobus. De be stuurder van de bus probeerde een bot sing te vermijden door naar links uit te wijken en te remmen, maar de bus raakte in een slip en kwam met de rech terzijde in botsing met de auto. De bus ramde daarna een lichtmast en draaide gedeeltelijk via het trottoir een tuin in: Beide voertuigen werden zwaar bescha digd, er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Slot van pagina 1) oorzaken zijn daarvoor aan te wij zen: 1. het verkeer door het kanaal van Zuid-Beveland (uit Antwerpen. Gent en Terneuzen) wordt nog steeds intensiever: 2. Rotterdam heeft zijn zand- en speciebedrjjf voor de steden bouw verplaatst naar de wateren westelijk van de Volkerak: 3. de binnenvaart van en naar het Sloe- gebied Is aanmerkelijk toegenomen. De dubbele sluis in de Volkerakdam zal dan ook binnen vrij korte tijd aan zijn maximale capaciteit toe zijn. Toen enkele weken geleden de laat ste doorlaatcaisson in het sluitgat van de Volkerakdam werd geplaatst heeft minister Bakker toegezegd dat op korte termijn zal worden begon nen met de bouw van een derde schutsluis voor de binnenvaart. Ruimte daarvoor is naast het huidi ge complex vrijgehouden. Wat dat be treft zijn er dus geen problemen. Over een aantal jaren zal dus de schutca- paciteit van de Volkeraksluizen weer zijn uitgebreid en (tijdelijk) aan het scheepvaartaanbod zijn aangepast. Maar het lijkt' een lapmiddel, tel kens een sluis erbij bouwen. Ver wacht wordt namelijk dat de bin nenscheepvaart tussen het Wester- scheldebekken en Rotterdam-Rijn via het Volkerak op de lange duur zo in tensief zal zijn dat zes sluizen naast elkaar nodig zijn. Met alle gevolgen vandien, zoals scheepvaartcongesties, gevaarlijke situaties en groeiend op onthoud daaruit voortkomend. Vandaar dus de idee: is het mogelijk in de toekomst van sluizen geheel af te zJen en het Schelde-Rijnkanaal be noorden de sluizen by de Kreekrak- dam een open verbinding te geven met liet Hollandseh Diep? In principe is dit mogelijk. Tussen de Brabantse wal bij Willemstad en het sluizen- complex in de Volkerakdam is wel zoveel ruimte open dat een doorbraak kan worden gerealiseerd. Aan de reeds vele door Jeugd en Muzfcfc in Zeeland ontwikkelde initiatie® werd zaterdag een nieuwe toegevoegd een dag van het orgel. De middag w« bestemd voor met elkaar in het strijd- nerk tredende jonge amateur-organig. .em in het ten derde male gehouden Delta-concours; 's avonds ging het om de improvisatiekunst van een zestal or ganisten van professie. _)e jeugdige amateurs waren dit jaar voor een niet eenvoudige opgave ge- plaatst: zij moesten de zogenaamde £è- grenzi-fuga' van Bach alsmede de inrit- misch-interpretatief opzicht niet maj» partita ,Jesus Christus, unser Heiland, der von uns den Gottes Zorn wand" van Hugo Distier ten gehore brengen Duidelijk traden, vooral in het Bach, spel, de stilistische inzichten van de op leiders van de jonge organisten op da voorgrond. Het notenbeeld van Bach'i grote fuga werd steeds anders beiu- derd: in registerkeuze, in manuaal wij. selingen. in articulaties. Het gevaar van onpersoonlijke vertol- kinken dreigde weieens: anderzijds viel er bij één dér deelnemers wel een grot» innerlijke speêldrlft. maar het ontbre ken v.:i -en :r'. -tige studiemethodiek te beluisteren. De Distler-partituur was is het algemeen niet uitputtend genoeg ge- analyseevd. Het meest aanvaardbaar kwam de 20-jarige Bredase organist Kees Hoek uit de uitvoeringsproWema- trek van dit werk. Later bleek hij doof de jury (Kamiel d'Hooghe uit Brussel en Daniël Manneke u t VogeUvaardei als eerste geklassificeerd te zijn. Ej toonde een duidelijke aff.niteit tot cc instrument en een ontwikkeld inzicht in hetgeen achter de noten verborgen is, De Middelburger Jan Kreuter eveneaa 201 veroverde 'n eervolle tweede plaatj Zijn spel was degelijk, maar in per. soonlijk opzicht nog wat kleurloos Zijn Distler-uilerpretatle miste juist hst sprankje zelfverzekerdheid dat de cor recte lezing van het notenbeeld tot een vertuigende luisterbelevenis had kun nen maken. De vorig jaar door het pro vinciaal bestuur van Zeeland beschik- baar gestelde zilveren wisselbaker ging zonder slag of stoot in handen van Kees Hoek over. De winnaar van het coc- cours 196S. de Rotterdammer Ezöer. van Goor. bleek namelijk, aangemoedigi door dit succes, zijn liefhebberij in hs orgelspel omgezet te hebben in een vak studie en sloot zich daarmede van deel neming uit. Van Goor liet zich, zeer sympathiek, niettemin horen in een m de wedstrijd voorafigaand Bach-concert Hij onderstreepte de uitstekende in. drukken die hij vorig jaar reeds bij ons vestigde. Van Goor's opening ran het (goed bezocht) avondconcert doord; beroepsorganisten met de aria .La Pss- quiua' van Johann Speth getuigde va: een fijnzinnige instelling. Wij hopende- ze jonge organist nog eens in een vol ledig programma te horen. Winnaar van liet concours 1967, de torn 17-jari.ge Middelburger Bram Beekman, sedertdien ook de professionele kant opgegaan bewees in zijn virtuoze ver- tol icing van de finale uit Louis Vierne'j Eerste Symfonie (meesterlijke hante- ring van het voor deze orkestraal-Frso- se muziek niet zo .gedisponeerde' Flai- troporgel als een schilderspalet met gloedvolle kleuren) opnieuw -- het be hoeft niet meer gezegd dat Zeehii in hem haar geniaalste zoon in de re productieve muziekbeoefening best Wiens tot nu toe verborgen creaties gaven zich al on een even uitzonderlij ke wijze manifesteerden In een knapw improvisatie, waarin Bram Beekmaneêu dankbaar gebruik maakte van de in 6 melodiek besloten overmatige dne klankSharmoniek (tot en met ln h« slotakkoord) Minder de mogelijkheden van het gege ven explorerend, z-.ch af en toe op zij paden begevend, behandelde de VlisSng- se organist Philip Fey het hem ter haai gestelde thema. Stoffel Gunst int Gw presenteerde z:ch met een koraalfastfr sie van de moderne Oostenrijkse com ponist Johann Nepom.uk David. In en segmentsgewi js behandelen van het ira- provisatiethema, uitlopend op een po ging tot synthese, verried bij een aai- lytisoh-structurele geest. Organist Da niël Manneke viel volledig uit het ge dragspatroon van zijn collega's, ze,val in zijn repertoirebijdrage (een tigra werkstuk, .Klankpatronen- genaamd) als ln zijn improvisatie (grotendeels een clniuni, boogsgewijze toespelingen cp een thema uit Hindemith's .Das Marien- leben', ondanks een avant-gardisSsdu .toets' een verstüd-impfessionisüsch! sfeertekening. Jurylid Kamiel d'Hooghe, directeur van het koninklijk muziekconservatorium te Brussel, besloot het interessante concert Hoeksche Waard De heer Van Riel komt tot de conclu sie, dat men de Hoeksclie Waard voor lopig niet niag openbreken, maar dat men ook niets onmogelijk nuig maken. Naar zijn mening moeten aan de as Rotterdam - Moerdijk - Sloe - Terneu- - Antwerpen openingen komen die via spoor en weg bereikbaar zijn. De toetssteen voor een zowel realistisch als visionair beeld is hoe de regering de ontwikkeling van de Groningse en Zeeuwse haven- en industrieprojecten aanpakt en het verbindingssysteem met het Terneuzense gebied voltooit. We moeten ook aan de belangen van Zee land en de industriespreiding denken, wanneer wij over Rotterdam en het Wa terweggebied spreken, daar dit mede deel is van het totale Nederlandse pano rama', aldus de heer Van Riel. Zijn betoog hield ook een waarschu wing voor de regering in: Zo het kabi net tot het inzicht mocht koment dat er voor een dergelijke investering geen geld kan worden gevonden binnen ons besparingsniveau en binnen onze poli- tieke besluitvaardigheid, is daarmee in| aanzienlijke mate het vonnis over de uit- voerbaarheid van de Rotterdamse pro jecten gestreken aangezien voor behoor lijke infra-structuurvoorzienmgen in het waterweggebied zeker geen middelen be schikbaar zullen zijn'. De toekomst van Helievoetsluis gaat er met de komst van de hoogovens op de Maasvlakte wezenlijk anders uitzien: .De bouw van Helievoetsluis als grotere stad zit daar onlosmakelijk aan vast. Het lijkt mij onmogelijk voor Rotterdam om aan te tonen, dat West-Voorne tegen 2000 on misbaar zal zijn in het "Nederlandse productiepatroon, Helievoetsluis is mede nodig, om vestiging van het hoogoven- personeel in het Westland te voorko men'. blemen merkte mr. Van Riel tenslotte op, dat het vervangen van de provinci ale indeling door departementen met eigen taak en financiën onvermijdelijk is. Voor de delta-ontwikkeling en liet j havenbeheer en het vervoer moet vol- I gens hem een eigen rijksdienst komen. met verantwoordelijkheid van een nader I aan ie wijzen minister of staatssecre taris tegenover het parlement. DDELBUUG De Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg was zaterdag plaats van handeling van het Zeeuws Vocaal Concours voor koren en solis ten. uitgeschreven door de Zeeuwse zangershond .Zang Veredelt'. Om elf uur 's morgens werden de deelnemers in de foyer door het bestuur van de zangershond ontvangen en werden de heide juryleden, dc lieren Van Amels- foort 'en Aribo aan de aanwezigen] voorgesteld. Hierna begaf men zich naar de nog zeer kille zaal, waar de lieren J. Wesdorp en M. van Gorselj uit St-Maartensdijk van het Smal- stads Mannenkoor met twee duetten de spits mochten afbijten van het so listische gedeelte van liet concours. Bijzonder veel enthousiasme wekte de tenor J. H. J. Krijnen uit Halsteren, die in de eerste afdeling met zijn ver tolking van twee liederen van Mozart en Schubert, een eerste prijs ver wierf met 182 punten en lof van de jury. Hij kwam hiermee in het bezit van de wisselbeker en mocht 's mid dags voor een stampvolle zaal zijn optreden herhalen. Tolaaluitslag solistenconcours: 3e afdeling: duet J. Wesdorp en M. van Gorsel, St-Maartensdljk, 169 punten; j Ie prijs: 2e afdeling: jongensopraan J. la Soe, Ellewoutsdljk, 125 punten. 3e prijs; le afdeling: duet mej. A. Nieuwlaat uit Wouw en de heer J. Krijnen uit Halsteren. 132 punten, le prijs: Solo: mej. A. Nieuwlaat, Wouw. 166 punten, le prys: solo: J. Krijnen. Halsteren Sf fi™'" lof der Riedijk. Je prijs. KOKEN standigheden het omvangrijke koor- programma op de vastgestelde tijden afgewerkt. Wegens ziekte van de di rigent moest de Gemengde Zangver eniging .Irene' uit Heerle (N.-B.) ver stek laten gaan. Door de twaalf mee dingende koren werden maar liefst zeven eerste prijzen in de wacht ge-| sleept, een feit waarvan bij monde van de heer Van Amelsfoort, de jury haar bijzondere erkentelijkheid be tuigde. Hij gaf als zijn mening, dat het peil van de koorzang in deze con treien met sprongen omhoog is ge gaan en het niveau van het grote koorfestival in Hilversum heeft be reikt. Groot succes oogstte het uit twaalf man bestaande .Smalstads Mannenkoor" uit St-Maartensdljk. waarvan de volle klankkleur een opmerkelijk pluspunt Maar uiteraard ls dan wel een voor waarde dat de functie van de Vol- karakdam gehandhaafd blijft als een buffer tassen het noordelijk en het zuidelijk deltabekken. En dat bete kent dan weer dat het Schelde-Rtjn- kanaal van Sint-Philipsland af tot aan Willemstad toe (ongeveer vijf tien kilometer) dient te worden ver lengd. In die zin, dat het een aan weerskanten bedijkte verbinding'door zes organisten met oen waarlijk wordt, separaat van de rivier het Vol- j monumentale uitvoering van Max Re kerak. Een vele miljoenen vergendeger's grote Fantasie Fuga investering, die natuurlijk altijd be-1 thema Bach En ------ Met de problematiek van de toekom stige situatie in liet Volkerak houdt ook de binnensclieepvaartverbinding op langere termijn in Midden-Zee land verband zoals die onlangs in een uitgebreid artikel in deze krant in beschouwing is genomen. Het geval doet zich namelijk voor dat de bin nenscheepvaart via een verbreed en verruimd kanaal door Zuid-Beveland op de Oosterschelde (straks Zeeuwse Meea-) haar weg zal moeten zoeken naar de Schelde-Rijnverbinding tus sen Kreekrak en Eendracht. Het Schelde-Rijnkanaal in de Ooster schelde is niet meer dan een brede en' diepe geul, geschikt voor duwvaart. In een constructie van een Volkerak- kanaal-zond er-sluizen zou de Oosterschelde in open verbinding met het Hollandsch Diep komen. Om nu niet het principe uit het deltaplan te halen zou daarom een deel van toekomstige afgesloten Oostersche!-i de kunnen worden afgescheiden van' ,.,,„ftr wffr En dat zou het gedeelte be-' l)/lOOG /ONMM. MLbK Wemelrilne-o-Versekp moeten I "',8' zonnig woei niet eetiui matigt: wind lussen noord cn oo» was Bi 'h, om Rs- ger te citeren, op deze geslaagde orgel- nag van Jeugd Muziek Atrfang sd Ende aller Mus.k, G. W. B. HET WEER IN EUROPA Athene, half bewolkt, 25 sr Barcelona, geheet bewolkt, Brussel, onbewolkt. Lissabon, licht bewolkt, Luxemburg, onbewolkt. Madrid, geheel bewolkt. Mallorca. half bewolkt. Nice, onbewolkt. Parijs, onbewolkt, Rome, onbewolkt. ZUrich, onbewolkt. oosten Wemeldinge-Terseke moeten zijn, waar een havenfunctie is was. Zij namen hiermee de wisselbe- kcr over van het door pech achtevolg-1 de .Excelsior' uit Yerseke, dat zich na een foutieve inzet niet meer kon her-i stellen en zich uit het concours te-l rugtrok. aaluitslag koren: A-afdeling kinder-1 koren. ,De jonge Stem' Domburg, 162 oin' Kats, ■lfde temperaturen als indag. fRAXDVERWACHTING et hoge drukgebied boven dy Noord- :e geeft ook vandaag volop zonnig 1I^„IM.1II rnndwe.er. Matige noordoosten wind. - nor SrTSrtl i» 20 w 22 V**™ meer dan zich oriënteren op de' i mogelijkheden om de binnen- N oon,l,7'K-1 dacht door middel van het Reimers- waalplan. Al met al een complexe aangelegenheid, waarover de gedach ten echt nog niet zijn ultgekristalli- seerQ. Rijkwaterstaat (loet zo hebben «ij begrepen 230 punten, le "prijs; 3e afdeling: Ge- ref. Gemengd aZngkoor Tholen, 185 punten, 3e prijs: 2c afdeling: ,VZOS' Vooruitzichten: Het grootste deel vaï wli'óopvaar, 10 «ÜUm m^'SjikI J?? "£ek door hot Tiiidwoo.on vao hot land; mct n kleine tetnpcraUiiintOJgBÏ .VT™' Vooruitzichten voor dlnattag en nog intensiever le afdeling: .Souburgs Mannenkoor'. 234 punten, le prijs: R-k Gemengd koor .Cantate Domino', Middelburg, 230 wisselbeker; superieure afdeling: chr. femengde zangvereniging ,De Vol- arding' Bunnlk, 234 punten, le prijs: ,VZOS' St-Maartensdtjk, 249 punten, le prys. Foto: een beeld uit de wedstrijden op het Zeeuws Vocaal Concours: net kinder koor ,De jonge Stem' uit Domburg. MIDDELBURG Er is van de zijde van de publiciteitsmedia veel belang stelling voor de oplevering van de Klo veniersdoelen, vanmorgen. Deze gebeur tenis wordt zoals bekend aangegrepen om de door het gemeentebestuur opge stelde restauratienota te presenteren. Belangstelling is er onder meer van het NÖS-journaal. .Van ge1f tot ge west' en de NCRV-radio -.liteiten- rubrlek. Droog en meest zonnig weer niet over het algemeen weinig verandering in k'11" peratuur. Weersvooruitzichten in cijfers gerruaaew over Nederland. Voor dinsdag Aantal uren zon: 6 oi meer;Mtn. temp: 0 tot 5 graden onder normaal: Max. temp: omstreeks nor maal: Kans op een droge periode via minstens 12 uur: 95 proeent; Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 meer; Min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; Max. temp: omstreeks normaal; Kans op een drog« periode van minstens 12 uur: 00 pro; cent; Kans op een geheel droog etmaal. 80 procent. ZON EN MAAN V 10 juni Zon op 04.21 onder Maan op 01-53 om

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2