^tf/VEUZE?{ <2opma II 12 13 14 juni BR I DER IE ZEEUWSCH-VLAANDEREN VRUDAG 0 JUNI 1969 TERNEUZEN Hoewel Terneuzen nu niet di rect grote herinneringen heeft aan de Gouden Eeuw' en de vele tientallen jaren daar om heen (Terneuzen bestond toen nog niet eens), heeft de middenstand van dit nijvere gehelde- stadje toch de naam .Koopmanstad' gekozen als motto voor de 4e braderie die dit jaar zal worden gehouden van woensdag 11 tot en met zaterdag 14 juni. Maar al heeft Terneuzen dar. die gouden tijd niet of althans nauwelijks van ïalilj beleefd, toch heeft men aan de oever var. Ie Westersehelde en het begin van het ka- utal naar Gent altijd goed begrepen wat de ".aak en de mogelijkheden des koopmans zijn l iteraard is er ook in die kringen veel, hee! veel veranderd. Juist in deze tijd, nu Terneu zen een ontwikkeling be,leeft, die het nooit eerder heeft gekend, valt voor de wat oudere stadgenoot het verschil op tussen het .kruide niersgedoetje' dat zich jaren geleden wist te handhaven .onder-aan-de-trapjes" van de Dijk- straat en de moderne supermarkt die men nu In één van de zuidelijke woonwijken aan liet afbouwen is. Daarnaast vindt men de .koop man' van Terneuzen die zieh nu overigen' liever middenstander noemt terug in alle delen van de stad, waarvan wij er op deze pa gina een aantal hebben opgenomen. Links boven een gedeelte van de Westkolk straat, waar al zo'n kleine twee eeuwen handel en koopmanschap worden bedreven en waar men tot voor kort vooral ook gokte op de klan dizie van de varenslieden. Met het verdwij nen van de oude middensluis is daar wel een beetje de ,klad' ingekomen. Rechts boven de Noordstraat, de .Kalverstraat' van Terneuzen, daar waar volgende week weer vier dagen lang volop drukte en gezelligheid worden ver- Voor deze gelegenheid zou men de Noord straat eigenlijk ook wei .Braderiestraat' kunnen noe men. Onder de Westkolkstraat een plaatje van Ie .Markt, de plaats waar volgens de reizendf en trekkende kooplieden ,Uw gulden een daal der waard is'. In Terneuzen is dat dan oj voensdagmiddag liet geval. Onder de marktfott »en beeld van de bescheiden winkelgalerij ii de Zuidlandstraat. Rechts van het braderie -mbleem een foto van de Axeisestraat. Hi mag als bekend worden verondersteld dat ovei Ie verdere bestemming van deze straat de me ïingen nogal uiteen lopen. Een fett is dat di ïatste jaren tal van woonhuizen in deze strar •.ijii omgebouwd tot winkels of ander zaker inden en dat de Axeisestraat steeds meer iiure aanneemt van een winkelstraat, levriezingsplannen ten spijt, Daaronder et ïekje langs een winkelhoekje in de b- lenbuurt. Hel gemis van dergelijke winkel jor dagelijkse benodigdheden werd (en wor u trouwens nog) sterk gevoeld in de zuideli woonwijken waar men het nu al enkele j en moet stellen met een rijdende kruideniei ie daar eerlijk is eerlijk in een grof •lioefte voorziet (zie foto rechts onder). aar ook koopmanschap is keihard en daart iet het er naar uit dat de (goede) dagen voo rijdeude kruidenier zijn geteld omdat in zij ivon op het ogenblik met bekwame spoe< ordt gewerkt aan de voltooiing van de supei larkt, die ongetwijfeld een grote aantrekking* raclit zal gaan uitoefenen op de duizendr; uiisvrouwen van Terneuzen-Zuid. (foto link nder). (Foto's PZC) jfpy

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 29