PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CURASAO WEER AAN HET WERK Hoofdstad Haïti gebombardeerd Minister De Block heeft begrip voor PZEM-opdracht kernenergiecentrale Biafra laat 18 technici vrij Vliegramp in Mexico-72 doden Üj itens 19 doden onlusten in (India) Ifderabad Krenten bij kruideniers Door niet-géidentificeerd. vliegtuig ,Spookorgel' spreekt Russisch Cuba-Madrid in landingsgestel Regering kan ook in toekomst niets verplichten no. 127 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 juni 1969 Valkenisse uit tent gelokt Pagina 2 «•4». 2375) gom. Grol» M.rkt'a. til 6140 37 ct om (ml», t 1.85) -Brimr bur J 359300. nC. Mlc!<5.1 bi», PORTUGEZEN: I (AP) Biafra heeft «oensdag de regering van Portu- pl meegedeeld dat de 18 employés na de Italiaanse oliemaatschappij, Ie enkele weken geleden door Bia- (ra werden gevangen genomen en fcarna ter dood veroordeeld, in nijleid zullen worden gesteld. De {jtum waarop zij zullen worden gelaten is nog niet bekend. IV naffier waarop het bericht van de H»{2idsteUing werd doorgegeven, na- ®jc door een Biafraanse functiona- fa het Portugese ministerie van r-üacdse zaken, is wel ongewoon. Eafraan. wiens naam niet bekend Ki d2t de olietechnici zullen wor- elcezelaten in antwoord op een .eis' Pohuga!, waartegenover de Bia- reeer.n? .een daad van clemen- T-flie stellen. Biafra onderhoudt in LsahOB een grote alhoewel niet-offi- Oe niss-.e. Namens het Portugese mi- Mtrëran bu.tenlandse zaken had men üs nr. die missie laten komen en ire:en dat men de doodstraffen eerk mogelijke termen' had ver- jjeesü en toen botweg gevraagd om i 18 gevangenen in vrijheid te stel ite De Portjigezen zouden dit gedaan tóyj co verzoek van de Italiaanse tg*&g. Portugal staat tamelijk sterk Biafra betreft, daar het vitale ver- door de lucht met dat land se-ijl! maakt. HTDERABAD (DPA) In Hydera- btd, de hoofdstad van de Indiase itut Andta Pradesj, zijn woensdag ruscheidene mensen gewond toen de politie hei vuur opende op betogers die demonstreerden voor de onafhan- bUjkheld van het gebied Telengana. Ook In Secunderabad trad de politie op, Zeven menson zjfn «loodgeschoten, rarmee hol aantal doden in de nu el drie dagen durende onlusten is ge llegen tot minstens 1!). LEVEN IN WILLEMSTAD NORMAAL WILLEMSTAD (ANP) Woensdag was het leven in Willemstad, ook in de binnenstad, nagenoeg weer geheel normaal. Files auto's rij den door de straten terwijl winkels en restaurants zover dat mogelijk was opnieuw geopend waren. Wat echter nog niet teruggekeerd is, is de opgewekte stemming, die de Curacaoenaar kenmerkt. 'ZUD CHINESE ZEE: Het ach terschip van de Amerikaanse tor- pedobootjager Frank E. Evans wordt hier door een Amerikaanse marine-sleepboot naar een basis in de Philippijnen getrokken. De Evans is de Amerikaanse bodem die door een Australisch vliegdek- schip werd geramd en in twee stukken brak: het voorschip zonk na enkele minuten. NIXON CONTRA ISOLATIONISME COLORADO SPRINGS, CALIFOR- Nlë (RTR) President Nixon heeft woensdag in Colorado Springs de .Nieu we isolationisten' in zijn land verweten dat zij willen dat de VS zich eenzijdig ontwapen en de beschermingsverplich tingen die zij in de rest van de wereld hebben aangegaan opzeggen. .Wanneer Amerika de wereld zijn rug zou toekeren zou er een dodelijke vorm van vrede over deze planeet neer dalen, het soort vrede dat de vrijheid in Tsjecho-Slowakije heeft verstikt', hij. De president bleek kritiek te heb ben op de eis, in Vietnam tot een ge makkelijke vrede te komen en op de tegenstanders van zijn voorstel tot het ontwikkelen van een beperkt anti-ra ketsysteem. ,De agressors van deze we reld zullen de VS geen rustige periode gunnen waarin wij onze eigen binnen landse kwesties in orde kunnen brengen, net zo min als de crises in onze gemeen schap op een laag pitje gezet kunnen worden totdat de kwestie-Vietnam op gelost is'. Regering-Duvalier Vraagt bescherming van de VS Men is diep geschokt en doordron gen van de geweldige gevolgen die de jongste ongereldheden voor de economie van de Antillen zullen be tekenen en die mogelijk al spoedig merkbaar zullen zijn. Gouverneur N. Debrot van de Neder landse Antillen deed woensdag een be roep op een ieder, zijn taak weer op te vaten en zich volledig in te zetten, op dat de rust terugkeert, de verbittering plaats maakt voor bereidheid tot samen werking en opdat aan de wederopbouw kan worden begonnen. Hij deed ai* in een toespraak die voor de televisie en de plaatselijke radiostations werd uit- Suriname PORT AUPRINCE. WASHING TON (RTR, DPA, AFP) Een niet geïdentificeerd vliegtuig beeft woensdag brandbommen gegooid op de binnenplaats van het presi dentiële paleis te Port au Prince, de hoofdstad van Haiti, en andere delen van de stad. Bescherming Na de bomaanval heeft de Haïtaanse gering via haar ambassadeur in Wash ington de Amerikaanse regering ver zocht jachtvliegtuigen te zenden ter be scherming van de open stad Port-au Prince .krachtens het tussen de Ameri kaanse en Haïtaanse regering gesloten BOEING VLOOG TEGEN BERGWAND MEXICO (RTR) Een Mexi caans straalpassagiersvliegtuig tan het type Boeing 727, is woens- ag in het noorden van Mexico förgestort. Er waren 72 mensen au boord. Er is bij de wrakstuk- Vandaag in de krant... Haven DRIE havenbedrijven, waarvan 2 to ieder geval al nauwe banden met elkaar hebben, willen de meer derheid van de aandelen in de -'V Haven van Vlissingen verkrij gen (pagina 2) Spelen HET ziet er naar uit, dat in Zee- toad speelautomaten zullen wor den geniaalst, waaruit men klei ne geldprijzen en een hoofdprijs van omstreeks dertig gulden kaai Men (pagina 2) Prijsstop WHISTER De Block heeft de ■wste kamer gisteren laten weten prijsstop zo spoedig mogelijk weer <e Willen opheffen (pug. S) Venus yije9?vens die de Russische Ti", Venus-J, en -5 naar de aar- geseind, hebben nog -fus bevestigd, dat de planeet Ve- voor de bemande ruimtevaart '£fl" worden afgeschreven 'mg. 13). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 3,13 en 15 Zeeuws nieuws Pagina's 2, 5,7 en 9 Sport: pagina 17 Financieel nieuws: pagina 21 Radio en tv: pagina 19 ken geen teken van leven waarge nomen. Het toestel stortte 30 km ten zui den van de Mexicaanse stad Mon terrey neer. Een van de inzittenden van het toe stel is de Mexicaanse tennisster Rafael Osuna. Onweer Een woordvoerder van het Mexicaanse ministerie van verkeer verklaarde, dat de verkeerstoren van het vliegveld van Monterrey, de piloot van de Mexicaanse Boemg had verzocht zijn landing uit te stellen met het oog op een zwaar tropisch onweer. Het vliegtuig, dat nog voor twee uur brandstof had, is '- bergachtig gebied in de buurt van luchthaven verongelukt. De verkeersto ren had de piloot opgedragen boven de tot het onweer voor wolken te wachten 6 bij zou zijn. Blijkbaar heelt het toestel hoogte verloren en is tegen een begroei de bergwand gevlogen. Onder de passa giers van het verongelukte vliegtuig be vond zich verder nog Carlos Madrazo, oud-voorzitter van de aan het bewind zijnde institutionele revolutionaire partii in Mexico. EERSTE TERUGTREKKING AMERIKAANSE TROEPEN IN SEPTEMBER? NEW YORK (AFP) President Ni- en president Ngoejen Van Thieu Zuid-Vietnam zijn van plan op hun topbijeenkomst zondag de terugtrekking uit Zuid-Vietnam van de eerste Ameri kaanse troepen bekend te maken, zc schreef de .New Vork Times' woens dag. Het zou gaan om 50-000 man met de repatriëring waarvan 1 septera een begin zou worden gemaakt. defensieverdrag van Rio de Janeiro'. j De regering-Duvalier wil luchtdekklngl van de Amerikanen om Port au Prince; voor nieuwe luchtaanvallen te behoeden, j De regering van Hïtï verklaarde dat het j plan voor een bomaanval van de Cuba- nen is uitgegaan. Het toestel, dat de! brandbommen had laten vallen, zou in Florida gekochl zijn. De Haïtaanse am bassadeur in Washington wist niet of men met het toestel naar Cuba is gevlo gen, en zo ja. hoe dit in zjjn werk is gegaan. Minstens zes brandbommen zouden woensdag op Port-au-Prince terecht zijn gekomen. Er zouden geen slachtoffers zijn gevallen. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. Wel heeft men verscheidene branden gezien. De winkels en scholen in Port-au-Prince werden gesloten. De Nationale Part;; Suriname heeft in een verklaring over de situatie op Curagao onder meer gezegd dat het inzetten van Nederlandse mari niers op Curagao, hoewel met een beroep op hef statuut verdedigbaar, een schril licht werpt op de koloniale instellingen van het statuut, die de nationale waardigheid van de over zeese rijksdelen aantasten en meer dan ooit tevoren ais onhoudbaar wor den opgevat. De Nationale Partij Suriname blijft bij haar standpunt dat de tijd is aangebroken voor vol ledige zelfstandigheid voor Surina me met behoud van de historisch gegroeide banden tussen Nederland, riname en de Nederlandse Antil len. Spanning hebben een interpellatie-voor stel aan de staten van Suriname aan- feboden, waarin zij onder meer stellen at er sinds het optreden van het in termezzokabinet in het gehele land gro te onzekerheid bestaat over de toekomst van Suriname en dat in de arbeiders wereld grote spanningen heersen, die zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. In hun overwogingen zeggen de staten leden dat deze sociale spanningen hun climax naderen en, gelijk op Curagao, kunnen leiden tot grote uitbarstingen, in geval een en ander uit de hand mocht open. De NPS-statenleden vragen de mi- (Zie slot pagina 15, kolom 7) LEEUWARDEN /GPD) Een paar voeken geleden kocht de heer J. Steensmadie in het Friese Staveren woont, een electronisch orgel. Het bleek hem. dat het or gel behalve de gebruikelijke eigen schappen ook xpooknei gingen' had. Toen hij twee toetsen aansloeg be gon er w-mand te spreken, waar schijnlijk in het Russisch, De heer Steensma schrok er van. Aanvan kelijk dacht hij dat er iemand voor de ramen stond te praten, maar weldra bleek dat de stem uit het orgel kwam. Een dag later sloeg rij dezelfde toetsen aan. Weer was er een stem. Daarna volgde er pi anomuziek. n het gezin Steens ma, dat vijf kinderen telt. verweek te dit hilariteit want het was wel '.en vreemd verschijnsel: pianomu ziek uit 'n telectronisch orgel kon- De leverancier van het orgel deel de desgevraagd mee, dat het wel meer gebeurde, dat onder bepaal- e omstandigheden stemmen en mu- iek uit een electronisch orgel kon den komen, onder meer bij voch tig weer. Bij bepaalde aanslagen kan dan het orgel als radio gaan werken. Behalve 'n Russische zen der zou men af en toe misschien ook wel radio Veronica kunnen ho ren. Zover heeft het orgel van de familie Steensma het echter nog niet gebracht. Dow Chemlcal-dlrectcur Kuyl is nogal fel van leer ge trokken over het industriële klimaat van ons land. HIJ gebruikte daarbij woorden als .kruldenlcrnmentalitcit' en .krentenwegcrij', die ons land een slechte naam zouden bezorgen. Ne derland zou groot zijn In het perfectio nisme en de pietepeuterigheid Er zal naar de mening van de Nederlandse Dow-dlrecteur een eind moeien komen aan dat soort autonomie van gemeenten en provincies, die schade berokkent aan de industriële ontwikkeling. In België en Duitsland zou het allemaal veel beter gaan, zo meent de heer Kuyl. Aan éën onzer verslaggevers heeft hij nu echter meegedeeld, dat deze opmerkingen niet waren bedoeld als een relaas van eigen ervaringen: ,Ze waren gebaseerd op wat ik heb gehoord van buitenlandse In dustriëlen, die Interesse hadden voor Nederland en die hier op een geweldige manier hun neus hebben gestoten'. Kri tiek uit de tweede hand dus. We hadden ons bij,lezing van het lntervlew-met-de- forse-bewoordingen het verscheen in het <NKV-blad Ruim Zicht al afge vraagd of de heer Kuyl niet sterk had overdreven. Na zijn nadere verklaring Is bovendien de vraag gewettigd of de Dow-directeur er niet beter het zwijgen aan toe had kunnen doen. We willen helemaal niet beweren dat er niets te verbeteren zou zijn aan het industriële klimaat ln Nederland, maar het gaat toch wel een vreemde zaak worden als men ln dit opzicht op merkingen gebruikt als .krentenwege- rij' en .kruideniersmentaliteit'. Zijn die getoond toen het ging om een nieuwe Shellvestiging in Nederland? We hebben niet de indruk: er worden allerlei voor zieningen getroffen ten bate van deze grootindustrie, die de Nederlandse schatkist geen geringe bedragen kosten. Om dan nog maar niet te spreken van de vestigingspremie, die aan het bedrijf wordt uitgekeerd. Zijn er krenten ge wogen toen Péchlnev bereid bleek om naar Nederland te komen? Een dergelij- industrie komt echt niet naar Zee land omdat de nieuwe aardappels hier zo goed smaken, maar omdat het vesti gingsklimaat hier kennelijk goed Is en omdat de Nederlandse regering bereid was enige tientallen miljoenen op tafel te leggen. Een beter vestigingsklimaat derhalve dan ln Duitsland, waar dit be drijf óók heen had gekund. Is Hoechst hier gekomen omdat deze Industrie zo op kruideniers is gesteld? We nemen aan van niet. En Dow zelf? De heer Kuyl heeft nu alsnog ln zijn nadere ver klaring men zie pagina twee Ter- neuzen uitgezonderd. Waarvan gaarne akte. Maar ware een zorgvuldiger en genuanceerder betoogtrant in eerste in stantie niet beter geweest? In het interview In Ruim Zicht komen nog enkele opmerkingen voor, die al evenzeer vraagtekens vergen. De heer Kuyl vindt bijvoorbeeld, dat het nodig I is, regionale bureaus op te richten, die 22-jarige Cubaan heeft verscho- de nieuw aankomende industrieel met ten in de ruimte voor het landingsge- raad en daad bijstaan en die een coördi- stel van een Spaans vliegtuig een i natie en integratie tot stand brengen S,UU^nd^t,Sa^ SJ'SZ o^n ae».l/d. drid overleefd. Een tweede verstekeling regio. Een goede gedachte. Alleen, zij MADRID (RTR) Armando Socarras, 1 had minder geluk. Het vliegtuig vloog op een hoogte van 10.000 meter waardoor de verstekeling tijdens de vlucht blootstond aan een temperatuur van 40 graden onder nul. Met bevroren ledematen en buiten be is sinds jaar en dag in praktijk ge bracht, namelijk door de stichting van economisch-technologische Instituten. In Zeeland bijvoorbeeld werd het ETI reeds in september 1947 opgericht en sinds dien doet het precies datgene wat de het rechterluik van "het "landingsgestel ten verrichten. Wat Zeeland aangaat ------ J- zegt de Dow-directeur, dat er ,door een betere coördinatie van provincie en ge- liegtuig, een DC Iberia Airlines. Hij is thans herstellende in een ziekenhuis te Madrid. De andere Cubaan, wiens identiteit onbekend is, en die :n Havanna samen met Socarras on der het vliegtuig was gekropen, is tij dens de vlucht uit de ruimte gevallen, vermoedelijk op het moment dat de pi loot het rechter-Iandingsgestel tijdens meenten' tot een efficiëntere aanpak moet worden gekomen. Met alle respect voor de Dow-directeur: dit is gewoon onzin. De stichting van havenschappen zowel in Vlissingen als in Terneuzen betekent juist, dat er coördinatiepunten .wt "cl iclulcj - -- i de vlucht in werking stelde omdat er komen, waar rijk, provmcie en gemeen- :ets niet in orde was. Nadat de piloot, ten gezamenlijk de industrialisatie kun- Valentin Vara del Rey, even na het ver- nen behartigen. Nogmaals, we beweren trek uit Havanna het landingsgestel :n- allerminst dat het hier allemaal zo voor trok bleek uit het opflikkeren van eenj treffelijk gaat ea dat er niels le verbete- rnntmlpbmmp Haf Ar ïAfs mat her lari- -. controlelampje dat er iets met het lan dingsgestel mis was. Hij stelde zich in verbinding met de verkeerstoren in Ha vanna en beproefde het landingsgestel door het neer te laten en weer op te ren zou zijn, maar het gaat toch niet aan om kritiek uit de tweede hand te spuien» waarvan een deel zonder veel moeite ontzenuwd kan worden. Afgezien nog Op de foto: Socarras n i hete ziekenhuis geïnterviewd halen. Na deze controle ging hef rode j van de omstandigheid dat we in Neder- lampje uit en alles wees erop dat het land in een demografische situatie ver weer normaal werkte. Spaanse deskundi, keren, die eenvoudig dwingt een voor- stellen een onderzoek :n naar het Zichtiger beleid te voeren dan in minder gebeurde. ECONOMISCHE ZAKEN IN EERSTE KAMER DEN HAAG Minister L. de Block van economische zaken heeft de eerste kamer woens- dagmoi'gen laten weten, dat hij begrip heeft voor de PZEM-be- slissing de opdracht voor de bouw van de kerncentrale bij Borssele aan de Duitse combi natie Siemens-AEG te geven. Hij wees er de kamer op, dat het bedrijf en met name de direc teur van de maatschappij voor het feit stond, dat er zoals de bewindsman het formuleerde ,op uiterst korte termijn en met zekerheid goedkope energie moest kunnen worden aangebo den'. De minister maakte die opmerking in antwoord op vragen bij de alge mene beschouwingen in de senaat over de begroting van economische zaken, gesteld door met name de se natoren drs M. C. Verbrug (pvda) en F. H. Terwindt (kvp). Daarbij was o.m. ook geïnformeerd naar de mogelijkheid de opdracht door be paalde financiële faciliteiten aan Wes t.nghouse-Neratoom toe te spelen. Bij zijn antwoord liep de minister even vooruit op zijn komende wets ontwerp ten aanzien van de elektri citeitsvoorziening in Nederland om versnipperingen tegen te gaan en liet weten: ,Ook met deze wet in de hand zal het dan niet mogelijk zijn te verplichten, dat bepaalde or ders bij de Nederlandse industrie worden geplaatst. Ik moet ook de con currenten in de EEG in het oog hou den'. In eerste termijn onderstreep te de bewindsman van economische zaken nog eens, dat de Nederlandse industrie in het kerncentraleproject voldoende meespeelt: ze zorgt voor 76 pet van de onderdelen. ,Bij de aanbieding van Westinghouse-Ne- ratoom lag dat aandeel in dezelfde orde van grootte, 72 pet. En ik heb alle hoop, dat die 76 pet ook wor den gehaald', aldus minister De Block, die voorts nog de hoop uit sprak, dat door samenwerking van de maatschappijen en het bedrijfs leven in de toekomst de hele enge- neering door het Nederlandse be drijfsleven kan worden geleverd. Andere 25 procent KVP-woordvoerder Terwindt betoog de ln tweede instantie, dat die 76 pet uiteraard een belangrijk aandeel in het geheel is, maar hij vond: ,we moeten ook wegen wat de waarde van die andere 25 pet is. Dat is het deel waar de know-how zit. We heb ben veel onderzoek verricht bij Do- dewaard, nu wordt de centrale ui Zeeland gebouwd door een Duits be drijf en daardoor onze concurrentie positie geschaad als de Nederlandse industrie in eigen land met aan bod komt, dan zeker niet ln het «buiten land. Jammer, dat we nu een stuk ontwikkeling missen waar een ander mee doorgaat. .Minister De Block zei in zijn reac tie ook graag meer te hebben ge zien voor de Nederland** industrie. maar hij herhaalde: .Hier sprak de haast, de noodzaak om spoedig op te treden. Maar ik venvacht toch, dat de Nederlandse industrie een goed re sultaat bereikt. Men levert het vat. de pompen en de generator". Ten aanzien van het wetsontwerp inzake de elektriciteitsvoorziening liet de bewindsman nog weten, dat hij denkt het ontwerp in de eerste helft van 1970 te kunnen indienen. Hij zet er voorts over: Jiet is niet de bedoeling, dat er in Nederland een elektriciteitsbedrijf komt, het gaat wel om een samenbundeling van dien aard, dat de maatschappijen eigenlijk als een bedrijf te beschouwen zijn. Een 380 KV-net zal daarbij voor een grote verbinding met alle centrales zorgen. In antwoord op vragen van drs Ver burg over de functie van een insti tuut als het door de heer Oele in de (Zie slot pag. 7 kol. 4) dichtbevolkte landen kan geschieden. leid worden, zegt de heer Kuyl in Ruim Zicht, ,ae industrie zal niet meer moeten worden overgeleverd aan de ruim achthonderd gemeente- en elf pro vinciale besturen, die allemaal op hun beurt overheidje willen spelen'. Wat moet men nu met zo'n opmerking? Be doelt de Dow-directeur dat de centrale overheid aan dient te wijzen waar een bepaalde industrie komt? Alsjeblieft niet: laat het eigen gebied vla zijn eigen overheden daarover meepraten om ja of nee te kunnen zeggen. Mocht de heer Kuyl echter met industrialisatie in feite .industriebevordering' bedoelen, dan is dat eigenlijk reeds lang een centraal geleide zaak: een buitenlandse onderne ming die zich in Nederland wil vestigen meldt zich bij economische zaken en krijgt daar alle steun en begeleiding die nodig is. Er is geen sprake van dat een buitenlandse industrieel achthonderd ge meenten af moet plus elf provincies: Den Haag maakt hem wegwijs in een vrij eenvoudig systeem van ontwikke lingsgebieden en industriekernen en stuurt hem door naar een ETI, het re gionale bureau dat de heer Kuyl zo no- I dig vindt maar dat er allang is. Nee. i alles bijeengenomen geloven we niet dat de kritiek van de Dow-directeur veel hout snijdt. Zonder twijfel zijn kritische opmerkingen op dit gebied mogelijk en i gewenst, maar zij zullen ran een andere orde moeten zijn dan de hier besproke-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 1