Henk Klusman (Fïasband NV) wil Nederland laten vliegen Vulcana gashaarden DE WEEKBLADEN VAN DEZE WEEK IP ZWALUWEN LATEN HEI iN DE POLDER AFWETEN VERSTOPPING? VLIEGVELD MIDDEN-ZEELAND SCHAKEL IN EEN RINGLIJN HaaS BESCHIKT U OVER EEN POST- OF BANKGIRO REKENING? PROVINCIALE ZW'WSE COURANT ILSBIIRS ds ^J5ene JO MEI I «69 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 (Van een onzer redacteuren) ■7ESTIENHOVEN ,Tach- tig procent van het Ne derlandse volk heeft nog nooit gevlogen. En van de twintig procent die wél een luchtdoop heeft gehad maakt nog maar een heel klein ge deelte regelmatig gebruik van het vliegtuig. Mijn abso lute ideaal is daarom een ringlijn van kleine vliegveld jes in Nederland tussen ste den en regio's, die willen mee doen aan industrialisatie, toe risme en noem maar op. Daarnaast een sterlijn van die vliegveldjes naar de gro teluchthavens'. Henk A. J. Klusman (59), direc teur van de NV Flashband op Jtotterdam-Airport voelt zich op gezette tijden nog wel een avon turier, maar hij bouwt toch echt luchtkastelen. Wat hij vluchtprijzen te behalen zijn en Investeringen in vliegvelden niet in de miljoenen lopen. Zijn voornemen om met ingang van volgend jaar lussen het nieu we vliegveld voor Midden-Zeeland aan het Veeree Meer en Zestien hoven/Schiphol een geregelde luchtverbinding op te zetten met efn 12-persoons splinternieuw toestel van het type Dornier Sky- servant. (Do 28 D) is opnieuw een stukje praktijk na de theorie. Net zoaJs hij op Rotterdam/Zestien hoven met rondvluchten en op de route RotterdamAmeland met vakantievervcer laat zien. Sinds de heer Klusman in 1950 de NV Flashband oprichtte heeft de onderneming nu een luchtvloot van vier kleine toestel- len.Paradevogel daarin is de en kele weken terug van de Duitse Dornier-fabrieken afgeleverde Skvservant. Trots noemt hij deze aanwinst .het grootste comforta bele type passagiersvliegtuig in öc kleine luchtvaart en het klein ste comfortabele in de grote luchtvaart'. Henk Klusman somt die leder 10 kilo handbagage 1 nen meenemen), het weegt niet meer dan 3650 kilo, het is een hoogdekker, die een voortreffelijk uitzicht biedt, in de vleugels zijn gleuven aangebracht, waardoor de unstroming van de lucht wordt bevorderd, het toestel heeft de- Klfde landingssnelheid als een. middelbaar sportvliegtuig, het be zit een staart wiel. zodat het op »cu beetje effen veld al kan Inc.- 'W7 den istai-tlengte van de baan moet 150 meter zijn, landings lengte 200 meter). Zijn enthousiasme over de kwali teiten van de Do 28 D gaat zover dat hij durft te beweren: ,Nu fcs het moment aangebroken dat iedere zichzelf respecterende ge- 2000 vlieguren is het zelfs moge lijk er 20,- per uur van te ma ken. Alles by een bezettingsgraad van 65 procent.' Grote kapitalen verslindende investeringen voor de aanleg van vliegvelden met be- tohnen startbanen zijn voor deze vorm van luchtverkeer niet nodig. .Aan balve meente in Nederland, die een luchtverbinding met de randstad- Holland wil hebben niet langer hoeft te aarzelen.' Hij rekent ons even voor- .Op het ogenblik kost een zitplaats 60.- per uur. Bij 1000 vlieguren zakt die prijs naar 35,- per uur en bij ZESTIENHOVEN De tweemo- torige, 12 persoons Dornier Sky- servant op het platform van Rot terdam-Airport. Volgend jaar wordt dit toestel een bekende ver schijning op het nieuwe vliegveld Midden-Zeeland in het Noord-Sloe terrein van twee voet- ■elden groot heb je al genoeg, Dat fes goedkoop en snel te reali seren. Henk Klusman heeft genoeg van het luchtvaartbedrijf gezien om te kunnen vaststellen dat ,de commerciële kant van de op het oog zo vriendelijke onderne minkjes beulswerk is-' Rondom zich op Zestienhoven heeft hij er een hele reeks bij gebrek aan middelen zien failliet gaan of li quideren. Bij Flashband daarom geen showelementen, geen over bodig personeel, maar een effi ciënte inzet van mensen (8 man personeel) en materieel. De erva- dat het gebruikt. En daarvan moet je dan de mogelijkheden tot op de graad toe afstropen.' Dat laatste is de NV Flashband ook op het vliegveld Midden-Zee land van plan. De belangstelling, voornamelijk bij het bedrijfsleven, zal moeten aantonen hoe fre quent de luchtverbinding tussen Noord-Sloe en Zeslienhoven/ Schiphol lean worden. De prijzen voor een vlucht zijn nog niet exact berekend, maar men kan er van uitgaan dat een retourtje Zee- land-Zestienhoven op 45.- per persoon zal komen, een retourtje Zeeland-Schiphol op 60.-. Met veel succes voegt het bedrijf van de heer Klusman boven Rot terdam en Ameland rondvluchten uit. De Stichting Vliegveld Mid den-Zeeland heeft de NV Flash band daarvoor ook het alleen recht gegeven. En dat zal daar dan gebeuren met een 6-persoons Cessna Super Skylane. het troe telkind van de heer Klusman, dat ZESTIENHOVEN - Henk Klus man voor zijn Cessna, waarmee hij nog steeds zelf rondvluchten uitvoert. De Flashband-directeur is een vlieger in hart en nieren. In 1931 al werd hij gebrevetteerd op Soesterberg en instructeur bij de jacht vliegafdeling, de voorlo per van de koninklijke lucht macht. Acht jaar later vertrok hij naar Nederlands Indië om bij de luchtmacht daar in dienst te treden en over te stappen naar de man ne-lucht van rt dienst. Gedu rende de oorlog heeft Klusman heel wat gevechtsvluchten ge mankt, onder andere in de Dor- nier-X vliegboot. Hij nam deel aan de slag in de Javazee. Na 191,5 was liij even in dienst bij de rijksluchtvaartschool om ver volgens in Duitsland als verkeers vlieger zijn geluk te beproeven. De .man van de kleine luchtvaart zoals Klusman ook wel wordt ge noemd, specialiseerde zich op het gebied van de luchtreclame en be gon in '50 op dit terrein op Ypen- burg. Zijn eerste bedrijf heette Flashband Flight Advertising System (1950). Daaruit ontstond het rondvluchfenbedrijf op Zes tienhoven, waarvwn Klusman tot 1961, eigenaar was en dat sinds dien een naamloze vennootschap is geworden met een interessante luchtvloot. hij de naam ,My love' heeft gege ven- Dat toestel zal van het Noord-Sloe uit ook voor speciale opdrachten (directievluchten voor de industrie waarheen dan ook) en charters kunnen worden ge bruikt. Henk Klusman is een enthou siast prater. Met elan leidt hij een bedrijf dat het hogerop Om half vier 's mid- toen we hem ontmoetten dags, to had hij nog een rondvlucht. .En •lieg ik zelf', kondigde hij bij zijn technicus Flashband-directeur zit graag nog zelf op de bok- .Je hoeft niet gek te zijn om vlieger te worden', filosofeert hij, .maar 't helpt wel.' ring heeft hem dit hardhandig bij- ADVERTENTIE) jmot p.en sfeervol houtvuur volgloed raspaarden Vulcana. al vanaf met een sfeervol op de ideale brandstof gas. Overpeinzingen van een polderbewoner De natuur om' middagwandeling blijven wij op het asfalt dat het grint van de vroegere sloeg |_|et zwoele pinksterweer bete kende een omslag in de pol der. Wat tot dan stond te kwij nen of pas op de plaats maakte, kreeg haast om te gedijen. De voorlijkste .peetjes' begonnen te blinken. Blinken van gezond heid, zeggen wij immers. Doch ook waren er achterblijvers, die nu in het oog gingen springen. Gele plekken in de granen voor al, die de kenners vertellen dat daar structuurschade optreedt, dat daar het vorige zo natte najaar geknoeid werd in de late aardappelen of de bietenoogst, zodat er stagnerend water en ondoorlatendheid pleksgewijze voorkomt. De koekoek heeft de eerste pinkster dag vrijwel onafgebroken geroepen. Ik vermoed dat zij een ei kwijt ge worden is in "net nest van een arme heggemus. De toekomst klonk, zo te horen, voor de koekoek verrukkelijk; voor de heggemus en zeker voor het nakroost moet eerder van een zwar- te dag gesproken worden. ïwaluwentekoTt? Ik heb de indruk dat de zwaluwen het dit jaar ten dele laten afwe ten. Op plaatsen waar zij hun nesten plegen te metselen, zie ik maar de helft van anders bezig. Ik werd er ei- fen lijk opmerkzaam op. toen ik op e eerste mooie avonden in de sche mering de vleermuizen op het erf zag rondfladderen. Toen dacht ik. waar blijven de zwaluwen? Zij zijn al evenzeer het slachtoffer geworden onderweg van de ongewoon" laat op getreden winterse omstandigheden en het al even late abnormaal koude voorjaar? Wij moeten het haast denken. De geleerden inzake onze vo gelwereld hebben uitgerekend dat 'n koppel zwaluwen tijdens de nestperi ode (bouwen, broeden en opkweken van de jonden) ongeveer 150.000 in- sekten in de omgeving van het nest vangen. Wie dit jaar zwaluwen te gast heeft, laat die zich een extra goede gasbheer betonen. Spaar ieder nest en indien er binnen genesteld wordt in stal of schuur, hang er geen insekt ens trips, voor de jongen uitge vlogen rijn. Herinnert U daarbij de oude zegswijze: Zwaluwen in 't dak, guldens op zak! Op de zondagna- polderwegen heeft vervangen. Wij flaneren op onze zondagse schoenen en het veld is dus taboe. Wij ont moeten andere zondagsgasten: vroe ge vlinders. Een kleine vos en een koolwitje kruisen ons pad. benevens een zware hommel, die zo snel voor bij scheert dat wij hem niet nader kunnen determineren. Het weggetje om levert geen opzienbarende "bota nische avonturen, al staan er prach tige grote biauwbloeiende smeer- wortels, al is één plek witgeaterd vol fijn vertakte vetmuur en is een per- ceelsdam aan één zijde behangen met een sluier van hondsdraf. Broenekels ■veggedrukt worden. Omgekeerd ter is het altijd prijs! B.j 't kanthooi dragen en laden waren brandnetels, stekels en bramen vroeger de crime. Het lukte noo je hnnJen niet in een van d e onzere: h: gheden te slaan. Alleen als de netels .-. li- door de zon doodgebrand wa: en viel het mee. De koeien vraten lat".' dat hooi. maar van horen zeggen moeten vooral gan zen en kalkoenen er verzot op zijn. De ene keer dat ik Sn dc oorlog brand- neteicoep heb verorberd, werd ik prompt op branderige uitslag getrak teerd. Die gevoeligheid was echter zeer persoonlijk; sommigen hadden er geen last van Neteldoek Doch in hoofdzaak worden de sloot kanten tussen het gras door inge- noemen door telkens weer plekken met brandnetels. Na de diste"., de stekel, is er we! geen onkruid waar de boer zo'n hekel aan heeft als deze .broenekels'. In het Zeeuws brandt men zich niet aan een netel .je broei je 'n eige". Aan onze linkerzijde zijn die plekken dan ook alle reeds ge spoten en hangen de koppen slap of donkerbruin verbrand neer. Rechts staan de grote brandnetels nog in volle fleur. Hier :n de polder, zelfs niet aan de rand van een boomgaard, valt geen nachtegalennestje op de bo dem verscholen in zo'n netelgroep aan te treffen. Volgens Fop I. Brou wer het was voor ons een verras send verhaal heeft deze grauwe, onopvallende koning der zangvogels in een meer beboete omgeving voor keur voor het nestelen in een bosje brandnetels. Welnu, de mens zal n:et zo gauw ;n zo'n branderige wereld gaan zoeken en rijn handen daarin wagen. U kent de uitdrukking: een netelige kwestie. Van zo'n netelige kwestie bed.ent zich de slimme nacn- tegaal. Zelfs de slakken die zovele d ondragelijk prik kelt bevindt rich in de stijve brand haren. het is aan slangengif verwant Als jongen zijn wij eens met de fiets in de benm van een afrit in zo'n brandneteLveld gedoken en hebben enige das-en aan handen, armen en knieën van het geweld der netels daarna genoten! Stomverbaasd ke ken wij als schoolgasten naar de schaapherder die de brandnetels plukte en de gehele bussel door zijn handen liet gEjden zonder een spier van rijn gericht te vertrekken en zonder enige zichtbare roodikleuring of blaarvorming vervolgens aan rijn huid te vertonen. Uitnodigend rijn voorbeeld te voLgen was er altijd een dappere onder ons, die toch zijn moed' met een aantal brandblaren moest bekoepen. De herder was voor ons een falcir, een soort tovenaar. Hij wist blijkbaar wat voor ons nog een gesloten boek was dat de ne tels slechts verwonden als het ronde eindknopje van de brandbaar af breekt. De truc is de netels snel van onder naar boven door de hand te W ie ;n de encyclopedie leest dat nete'.garen garen .9 dat gespon nen werd van de bastvezels van de grote brandneteLsoorten en dat het vóór de invoering van i- katoenzeer veel voor weefsels neteldoekge bruikt werd. besef, dat de brandne tel eens cultuurwaarde gehad moet hebben. Trouwens :n de flora is de afstand tot planten ;«!s hennep en ju te zeer gering. E. He.ma.ns heeft enorm J>oelena over de door ledereen netel geschreven (Van vlinders, bloe men en vogels, samen met Jac. P. Thijsse). Ift moge een passage aan U voorleggen: .ais iemand zegt, dat hij maar één plant. d:e in 't wild groeit, bij name kent. dan kunt U er bijna zeker var. zijn dat het de brandnetel is: die komt :n de hele wereld van oost tot west. van noord tot zuid voor. op he!- en op kleigrond, op zand en op veen. op mestvaalten, aan ruigten en op puinhopen, overal op plekken waar vee! humus en veel afvalstoffen in de bodem rijn ge raakt. Daar worden het soms reuzen, die hun dne meter halen en bladeren van twee d:n lengte krijgen.' D;t be treft dan de grote brandnetel, waar wij steeds over spraken; de kleine, die nog gemener brandt, haalt zo'n zesttg cm, Heimans heeft in zijn ver haal ook de bijzondere rol Te de brandnetel speelt in 't leven van een onzer mooiste dag-vlinders, de atalan ta. beschreven. De rups van deze vlinder zuit U alleen op de waard- plant brandnetel vinden; de wijfjes vlinder legt daarop haar e.eren, de vinder ontpopt daar eveneens, en wat voor de veiligheid van het nach- tegalenbroed gold. is eveneens gel dig voor het vlinder-,brood'. Zo ver tegenwoordigt de brandnetel een heel bijzondere biologische veiligheids functie! POLDERMAN ADVERTENTIE Wist u dot daar hele kleine pilletjes tegen |JA||D|| Ik V bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: nUUtvILAA vocaal concours MIDDELBURG Vijftien koren en ze- j yen soiisten treden op zaterdag 7 juni >n Middelburg tijdens het vocaal con cours op, dat door de Zeeuwse zangers- bond .Zang veredelt' m de foyer van de Concertzaal. Het concours begint 's-mor- gens om half twaalf en eindigt 's-mid- dags omstreeks kwart over zes met de prijsuitreiking. ADVERTENTIE1 Gaarne maken wij u dan attent "P de meest eenvoudige wijze oni het abonnementsgeld over te maken. U kunt ons namelijk machtigen hot abonnementsgeld per kwar taal van uw rekening af te schrijven. Ala u voelt voor deze prettige betalingswijze waaraan voor u geon korten zijn verbonden, schrijft u dan een briefkaartje ABONNEMENTEN ADMINISTRATIE MARKT 51 - MIDDELBURG fü„WVentlen 11 ftel niachtigings- JOrmuiiei, dat hiervoor nodig is. oni2;isnd loc ELSEVIERS WEEKBLAD schrijft over de aanstaande ver kiezingen in Frankrijk en vraagt zich af of het zondag de eerste en laatste ronde zal zijn (p. 72, 73). Maar of men nu Pompidou of Poher kiest, de vijfde repu bliek zal blijven bestaan... ,de creatie van de Gaulle is zo popu lair in Frankrijk, dat bijna nie mand er zich tegen durft te ke ren'. En: ,het gaat de Fransen niet om het voor of tegen van de door de Gaulle ontworpen grondwethet gaat om de inter pretatie ervan. Frankrijk, de oudste democratie ter wereld, heeft wel zoveel neus voor de zwakten en de kracht van de democratie, dat het niet wil te rugvallen in de fouten van het verleden'. Op het puilt om naar de VS te ver trekken waar zij als enige zange res zal optreden tijdems het New Orleans' Jazzfestival, vertelt Rita Reys over zichzelf (p. 107, 108): .a.ls je bewezen hebt over bijzondere talenten te beschikken, heb je niets te vrezen, behalve het ouder wor den. Eens kamt er een eind aan. natuurlijk, maar zolang je er voor zorgt in goede conditie te blijven, een prettig mens bent om mee te werken als je met uitgezakt - je goed blijft i de menen n gezicht te krijgen' IN DE MEI WE LINIE wordt ver ondersteld. dat burgemeester Sam- kaiden vreesde dat- minister Beer- t genoeg van ie nink van binnenlandse zaken wilde ingrijpen, zodat hij daarom besloot het Maagdenhuis te laten ontruimen (p. 9). In hetzelfde bericht (,Sam- kalden, Beernink en het Maagden huis') wordt ook verteld, dat Den Haag bevreest was voor solidariteits betuigingen aan de studenten door de Amsterdamse bevolking. ,Er werd (in de pers-red.) niets ge schreven over de acties op enkele Amsterdamse bouwbedrijven: niets over de staking bij het schoonmaak bedrijf Heineken: niets over de tien tallen sohdariteitstelegrammen van onder anderen Trouw-typografen, etc. alleen het telegram aan Veringa van enkele aardappelverbouwers in Groningen haalde de landelijke pers'. DNL heeft een gesprek gehad met de Duitse schrijver Rolf Hochhuth wiens toneelstuk .Soldaten' vele ge moederen in beweging bracht, om dat Winston Churchill daarin als een few et en loos mens wordt afgeschil- ord (P. 1,4). .Wanneer ik Chur chill toch voor iets veroordeel, dan is het voor de doelloze bommenoor- log tegen open steden nog na 1943, toén de geallieerden te land, op bijna alle fronten, meester van de situatie waren. Maar het is waarschijnlijk dat de kolossale kwaliteiten van een man als Churchill niet voorkomen tenzij ze worden betaald met kolos sale fouten' In DE HAAGSE POST definieert acteur Ton van Duinhoven toneel als een verhevigd soort leven (p. Tl. 23) over toneelspelen zegt hij ondermeer het volgende: ,wat mij min of meer bewust is geworden dat is dat het niet zozeer een om schakelingsproces is als wel het eli mineren van persoonlijke eigen schappen of hebbelijkheden, die je voor de rol niet kunt gebruiken. Wat er. van overblijft ga je ai- stemmen op de vent die je in dat stuk moet worden. In dat bepaalde stuk. waarin de sfeer, de contxt en de sleutel waarin het staat, mede bepalend zijn voor dat afstemmen'. HP gaat in de leer bij de apen en laat Leonard Williams, leider van de Engelse apenkolonie .Murrayton' in Cornwall, aan het woord (p. 25) ,ik geloof dat agressie het zwaard van het leven is en kef de de vervul ling van het leven en dat dit het geval is in alle samenlevingen van apen zowel als van mensen'. DE GROENE oefent kritiek uit op de redenering van PvdA-fractie-lei- der den Lyi, die naar aanleiding van de bezetting van het Maagden huis opmerkte dut acties als deze alleen in een noodsituatie mogen worden uitgevoerd (p. 1). ,De studeinten in het Maagdenhuis mogen dan fouten hebben gemaakt, er staat tegenover dat van de kant van de bestuurders weinig is gedaan om de situatie te voorkomen en te ontspannen. Het beleg van het Maagdenhuis door een poldtie-cordon is daar een voorbeeld van, een beleg dat in een zeer pril stadium van de bezetting veel weifelachtigen con fronteerde met de keus: blijven of gearresteerd worden bij het naar bui'ten gaan'. J. A Meyers schrijft uitvoerig (p. 10) over de verschillende aspec ten van onze naam: persoonsnamen in soorten. Hij begint dit artikel met de opmerking: .iemand met naam en toenaam kennen, wil zeggen, hem heel goed kennen, met allerlei de tails die anderen onbekend zijn. Dat klopt dan feitelijk niet met de zegs wijze, want namen en toenamen zeggen niets over de actuele condi tie van de mensen die onder die naam en toenaam (nu familienaam) be kend zijn'. PANORAMA heeft een vluchtige ont moeting met de uit Spanje uitge wezen prins Carel Hugo, die zich nu gevestigd heeft in het Zuidfranse dorpje Arbonne vanwaar uit hij de Carhstische herweging leddt- <4>. 1L e.v.). Dagelijks presenteren een half dozijn jonge vrouwen via de tv. een programma. Panorama besteedt aandacht aan deze .plus meisjes van Holland' en onthult iets over hun herhebben jen (p. 29, e.v.). Het maandblad ELEGANCE schetst het portret van de machische man aan de top en komt daarbij onder an dere tot deze concl: de topmaneger denkt nooit: daarvoor ben ik niet goed genoeg. Hij zet zelfverzekerd zijn schouders onder iedere taak Voor vrouwen die naar de top stre ven geldt dit dubbel. Door de sekse- discriminatie in de huidige mannen maatschappij moet een vrouw zich veel sterker waar zien te maken. Vandaar dat vrouwelijke managers over het algemeen méér in hun mars hebben dan hun mannelijke collega's in vergelijkbare functies', (p. 58, e.v.). En tenslotte een artikel over de studenten in Portugal, die volgens Elegance geen barricaden zullen op werpen: zij doen hun plicht, stude ren en laten het gezag m rijn waar de (p. 42. e.v.). aan Progil te ruiken (p. 15, e.v.). ,De Groninger flirtation schijnt suc ces te hebben. Vorige week donderdag heeft één der directeuren van het chemische concern een geheime bespreking ge voerd met burgemeester mr A. P J. van Bruggen en van Delfzijl en met de waarnemend commissaris van de koningin in Groningen, mr J. J. Prins' tievere concurer.tic met het Ameri kaanse kapitaal. Voor dit dubbele ze- vaar van steeds verder gaande .Ame- uiteindelijk al-- Het NIEUW IS P-. vï? LI ET ISCH WEEKBLAD heef: In ACCENT schrijft dr W. Drees over,vijftig jaar vrouwenkiesrecht orgeschiedenis' (p. 26. e.v.). universiteit begon. Kon zij zien hoe inmiddels de positie van meisjes en van vrouwen veranderd .s, bij he: onderwijs, in de maatschappij, op staatkundig gebied, zij zou. al ziin er misschien nog wensen, toch in hoofdzaak voldaan kunnen zijn'. Volgens Accent is Delfzijl' na de Amsterdamse niespartij wél bereid VRIJ NEDERLAND In VRIJ NEDERLAND geeft dr J. G H. Tans, voorzitter van de vaste kamercommissie voor onderwijs, en denhuis (p. 5). Op de vraag of hij het er mee eens is dat de linkse studenten niet al leen streven naar universitaire, maar ook naar maatschappelijke hervor mingen, antwoordt hij: alleen wan neer de Partij van de Arbeid geen ernst zou maken met de omvorming te zien. Nu staan we naast elk aar met dezelfde doelstellingen. Er is alleen een methodisch verschil. Wij wilen het bereiken via democra tische middelen en een groepering van studenten wil revolutionaire me thoden gebruiken. Dit mag alleen ais er "een methoden meer zijn om de democratie van de grond te laten komen'. De Belgische socialist Emest Man dei gelooft, dat Europa de Ameri kaanse uitdaging (in de zin van Servar. Schreiber) alleen met socia lisme kan beantwoorden (p. 21) voor zover de socialistische arbeidersbe weging tactisch betrekking heeft op de concurrentiestrijd West-Buropa- Amerika zou zij er op het .paard van Troje' van de VS West-Europa vormt. Dit kap.talisme aat ons uiteindelijk slechts de keu ze tussen directe onderwerping aar. het Amerikaanse kapitaal zelf o: indirecte ondervverp.ng aan. door d-t .Amerikaanse kapitaal, ontwikkelde methoden -au m'assamanipulatie en verdere vervreemding van de produ centen onder het mom van een" effec juist Amsterdam bezocht tijdens de rellen in en om het Maagdenhuis. Hij wijst er op. dat er een verschil be staat tussen het studentenprotest in bijvoorbeeld Oost-Europa waar het gaat om meer vrijheid en de demon straties in het westen. In het laatste geval gaat het volgens hem vaak maar om grotere welvaart. .Tja ze ker er is veel te zeegen voor her vormingen in het Maar niet door ten en relletjes. Het ,s .n strijd met de .ethos' van de universiteit, met de academische stijl. Het is zaak dat de problemen en de protesten tegen een verkeerde aanpak van die pro blemen. doordacht worden'. In HERVORMD NEDERLAND komt de Amsterdamse studentenpred: kar.t A. A. Spijkerbroek voor burgemees ter Samkalden op en wijst daarbij op diens grote democratische gezind heid. (p. 1), ,Daar komt bij dat de burgemeester in de progil-debatten al bewezen had (-) een oprecht de mocraat te zijn. Burgemeester en wethouders zouden graag Progil in Air. sterdam hebben gezien (en blijk baar ook geroken). Een groot deel van de bevolking voelde daar niets voor. Het is de burgemeester ge weest, die publieke .hearings' heeft georganiseerd waarop het voor en tegen van de vestiging van Progil uitvoerig uit de doeken is gedaan'. SPIEGEL vertelt waarom de films in Nederland maar niet van de grond komen (p. 6, e.v.). ,De mensen met talent zijn door de overheid niet zo opgevangen dat ze zich waar kon den maken', meent Bert Haanstra. Een reëel voorstel om de Neder landse filmproduktie te bevorderen heb ik eigenlijk niet. Het is een beetje dubieus. Je kunt zeggen: film is industrie. Als er geen behoefte is aan een produkt, kan je er beter mee ophouden. Aan de andere kant: een film is een kunst-vorsn en zou dus gesubs-.óiëerd moeten worden.' Verder hebben tien bekende Neder landers mogen vertellen welk dier zij wel en welk dier z;j beslist n et zouden willen zijn. Psvcno'.oog Grun- wald. die niet bekend was "net de identiteit v analyseert e.v.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 13