FC TWENTE KON FEYENOORD NIET VAN DE TITEL AFHOUDEN Dokter Rolink: het wordt moeilijk voor Michels... WEDSTRIJD ONTSIERD DOOR OVERTREDINGEN WANT ALLE SPELERS ZIJN 100 PROCENT CRUIJFF: HET WORDT TIJD DAT IK DIE TRUC WEER GEBRUIK De negende titel van Feyenoord Meer uit de spits zwak in koppen 9 SHIRT KWIJT ERUIT-ERIN STERKER PROBLEMEN j^gHG 27 MEI 1969 PBOVINCIAIE ZEEUWSE COURANT ROTTERDAM («PD) Theo La- ■«eroms raakte niet alleen zijn shirt kwijt, maar kon na afloop van de veel bewogen wedstrijd tegen FC Twente nog een paar klappen krijgen op zijn blote ribbenkast. En Theo sloeg te rug. Het was niet bepaald een happy end daar in Enschede, tussen de „Ajax- Ajax-boe' roepers, maar Feijenoord was even zo ifoed landskampioen en dat is gevierd. In Enschede al Terwijl in de Feijenoord kleedkamers de cham pagneflessen knalden, knalden elders in De Diekman de bierflessen Daar tussen in had Kees Rijvers hel aan de stok met journalisten. Het hete hangijzer was: heeft scheidsrechter Van der Kroft ja of nee Kindvall het veld uitgestuurd Ten Sonkelaar houdt bij hoog en laag vol van ,ja'. .Nee', zegt Van der Kroft De Zweed moest zich alleen maar even gaan verkleden aan de kant In Rotterdam was het gisteravond een dolle boel. Overal In de stHd roodwitte mannetjes met rood-witte hoeden en roodwitte vlaggen. De spelers met de dames hebben nog een trlomfrit ge maakt door de stad. Kees Rijvers: .Feijenoord moet vol gend seizoen proberen iets minder ne gatief te spelen'. Feyenoord landskampioen, SVV naar de eredivisie, Fortuna Vlaardingen naar de eerste divisie, De Mussen kam- Kioen by de amateurs, en dat allemaal het gebied, dat Rijnmond heet. Voer voor sociologen oni eens uit te zoeken waarom deze .lintjesregen' zo mild is neergedaald op dit gebied van Neder land. -#1wrdspeler Laseroms ia hier zijn ahirt al kwijl aan een supporter voordat hij het veld. verlaat. ENSCHEDE (GPD) Oiuler gefluit en boe-geroep van het niet bepaald sportief reagerende Twentse publiek verlieten elf dolgelukkige spelers van Feijenoord het veld in het sta dion Diekman. Het was dan toch gebeurd. Feijenoord was in Enschede landskampioen geworden door FC Twente de eerste nederlaag van dit seizoen op eigen terrein toe te brengen in een wedstrijd die nimmer het peil bereikte waarvoor de 27.000 toeschouwers wellicht waren gekomen en waarvoor een groot aantal van hen in februari zelfs nachtelijke uren in de rij had gestaan teneinde een toegangsbewijs te bemachtigen. Er werd vaak hard, te hard gevoetbald. Feijenoord bepaalde zich na in <1« 28ste minuut een voorsprong te hebben genomen grotendeels tot het consolideren daarvan en greep daarbij evenals FC Twente overigens mei altijd uaar fraaie middelen. Bovendien bleek FC Twente zonder de geschorste topschutter Van Dijk aanzienlijk aan aanvalskraekt te heb ben ingeboet, want de Rotterdamse defensie kwam zelden in werketyk gevaar. Dal was meer dun het publiek kon verdragen. Toen het eigen «Wal niet in staat bleek dit verre van groot spelende Feijenoord van de overwinning^ al Ie houden en de Rotterdamse supporters dit voor hen tetiglijke feit ul ver voor het eindsignaal van de lankmoedig leidende wieidsrechter \iln <j,,r Krofl vierden met hun .hand-in-hand kameraden', mtte de Twentse aanhang zyn teleurstelling met de kreten ,Ajax, Ajax' om op die manier hun misnoegen kenbaar te maken over Feijenoords speelwijze en tegelijkertijd duidelijk makend welke speelwijze zij wel «ouden appreciëren. Of waren liet de herinneringen aan de veel eerder in het seizoen gespeelde wedstrijd FC TwenteAjax. De Am sterdammers speelden destijds mooi voetbal om te zien en FC Twente won met 51. Zo had het publiek het ook nu graag willen zien, maar men ver gat daarbij dat toen een heel ander FC Twente in het veld stond dan gister middag. Dit elftal was te onstuimig, handelde te ondoordacht, speelde te ge haast. Bovendien maakte de ploeg en het publiek een nogal geïrriteerde in druk en dat leidde vooral nadat La- seroms twee keer fors had ingegrepen jegens Jeuring, tot talrijke erge en minder erge incidenten. Zo wierp Kindvall in de eerste helft Ten Donkelaar op de grasmat, nadat deze een overtreding tegen hem had begaan. Scheidsrechter Van de Kroft kwam toegelopen, maakte naar de Feijenoorder het gebaar van eruit, waarna de Zweed onder luid gejuich van de toeschouwers zich naai- de zij lijn begaf. Daar stond een verzorger klaar die Kindvall een andere voetbal broek gaf omdat die van hem ge scheurd was. Vervolgens betrad Kindvall het speel veld weer om de wedstrijd gewoon uit te spelen. Van der Kroft beweerde na afloop slechts te hebben gewaarschuwd dat Kindvall zoiets niet nog eens moeht doen op straffe van het uit het veld zenden. DEN HAAG (ANP) Het kampioenschap dat Feyenoord maandag door een overwinning met 1O op FC Twente behaal de. is de negende landstitel voor de Rotterdamse club sinds de op richting op 19 juli 1908. Op de lijst van landskampioenen passeerde Feijenoord met zyn negende titel HW, dat voor de eerste wereldoorlog acht keer Nederlands sterkste elftal had. Met dertien kampioenschappen voert Ajax de lijst aan vóór Feijenoord, dat vier van zyn titels na de oorlog en sinds de invoe ring van het betaalde voetbal veroverde. De seizoenen waarin Feijenoord het kampioenschap veroverde zijn: 1923/24; 1927/28; 1935/36; 1937/38; 1939/40; 1960/61; 1961/ 62; 1964/65; 1968/69. Als Nederlandse titelhouder heeft Feijenoord tot nu toe zestien wedstryden gespeeld voor het Europese bekertoernooi van landskampioenen. Dit ziin de re sultaten van Feijenoord in Eu ropacup 1: 1961/62: IFK—Göteborg—Feyen oord 03; Feijenoord—IFK Gö teborg 8—2; FeijenoordTotten- ham Hotspur 13: Tottenham HotspurFeijenoord 1—1. 1962/63: ServetteFeijenoord 1 3; FeijenoordServette 13; Feijenoord—Servette 31; Feij enoordVasas 11; Vasas Feijenoord 22; Feijenoord Vasas 10; ReimsFeijenoord 01; FeijenoordReims 11; FeijenoordBenfica 00; Ben- ficaFeijenoord 31. 1965/66; FeijenoordReal Ma drid 21; MadridFeijenoord 5 —0. In het vliegtuig van Schiphol na Madrid kreeg Rinus Michels van een supporter reeds een enorm- beker aa geboden. nerveuze spanning. ,FC Twente was blijkbaar van mening dat Feijenoord in Enschede niet kampioen mocht wor den'. merkte manager Brox van de Rotterdammers na afloop in de fees tende kleedkamer dacht ook het. publiek Vuurpijlen begeleidden de Ens'ehedese ploeg, het aanvankelijk even n.,. tocht van ioord leek aanvankelijk even .hjk te krij gen, maar herstelde zich geleidelijk en maakte naarmate de tijd verstreek een steeds degelijker althans verdedi gend indruk. In de elfde minuut lnvam zelfs het doel van de thuisclub twee lieer in gevaar, maar eerst redde doelman Schrijvers en kort daarop Houwaart. In de 28ste minuut ontstond onver wacht het enige en beslissende doel- sen plaats wegens bleef staan. Achter hem spurtte Kind- punt. Vries 3 vermeend buitenspel vall naar het leer. passeerde kundig Schrijvers en .lichtte' de bal in het verlaten doel; 01. Een haarzuiver doelpunt. Kindvall stond op het mo ment van het spelen van de bal nog achter FC Twente's aanvoerder. De Vries: .Zuiver buitenspel. Hij stond naast me'. Kindvall zelf zei na afloop: ,Ja, ik was wel bang om er te worden uitgestuurd. Maar ik heb alleen maar geduwd en toen ging hij (Ten Donkelaar) op de grond liggen. Daarvoor was ik aan het shirt en aan de broek getrokken'. Dat alles maakte de stemming er niet be ter op. Moulijn nam nog eens revan che na een overtreding van Drost en even later achtte niemand het nodig het spel te onderbreken toen Jeuring na een harde charge van Laseroms ge blesseerd was blijven liggen. Moulijn was tenslotte de wijste en plaatste de bal buiten de lijnen en dat leverde van het publiek eindelijk weer eens een In de tweede helft begon FC. Twente opnieuw met een offensief, maar Feijenoord bleef gevaarlijker. Zo schoot Kindvall van dichtbij hoog over na een prachtige combinatie met Wery en de uitblinker Haak. Opnieuw ontsierden de vele overtredingen de wedstrijd. Van der Kroft raadpleegde een keer de grensrechter, nadat Laseroms weer con geen in haar aanvalsacties brengen. Ook Pahlplatz niet, voor wie helemaal geen opvallen de rol was weggelegd deze middag. Zo bleef het tenslotte 01 en konden in de overvolle kleedkamer van Feijen oord onder luid gejuich de champagne flessen worden ontkurkt. Het .bijna vereiste* kampioenschap was er. De spelers waren bevrijd van een enorme druk. .Ik was hier met een gelijk spel al tevreden geweest', bekende Moulyn. Voor enkele honderden supporters van FC Twente was het 'allemaal echter nog niet genoeg. Zij wachtten de spe lers van" de nieuwe landskampioen joelend op bij de bus onder de wakende ogen van een groot aantal politieagen ten. die zelfs nier en daar nog tussen beide moesten komen om de orde te bewaren Scheidsrechter: Van der Kroft. MADRID (GPD) Het is schraal weer in Madrid. De wind buldert over de hoogvlakte en de zon doet niet aan een Spaanse vakantie denken. Dat is deze dagen, deze belangrijke dagen voor het Neder landse voetbal, eigenlijk maar goed ook. Ajax kan niet aan vakantie denken. Het speelt morgenavond in de finale van de Europacup voor landskampioenen voor een blijvende aansluiting met het Euro pese topvoetbal. Trainer Rinus Michels mag het dan met een lachend gezicht zeggen: .Het i:- morgenavond .erop of eronder' voor ons, want landskampioen worden we niel meer', achter die schijnbaar ongedwongen lach schuilt de onverbiildeiyke ernst. De wetenschap, dat Ajax bij verlies een heel jaar uitgerangeerd is voor Euro pees voetbal op topniveau. liiniis .Michels, hij lachte gistermiddag op de vlieghavcn van Madrid. Hij had plezier over die honderden Nederlandse supporters. Hy liet ze i egaan. Hij zag Wini Sniirbier samen op de foto gaan met een paar Haagse jongens, getooid met het kleurrijke affiche van de wedstryd, waarop natuurlyk - hoe kan hel anders in Spanje - ook een stier stond afgbeeld. Hy praatte met iedereen, die wat van hem weten wilde en er leek een loden last van hem te zijn afgevallen gaat op de schouders Dat alles was slechts schijn. Voor Ri nus Michels begon de ernst van de laatste etappe van het Europacupavon- tuur op het moment dat hij samen met zijn jongens in de autobus stapte, die hen vervoerde naar het hotel Philips II in El Excoreal, zo n slordige 60 kilo meter van Madrid. Rinus Michels weet wat er van hem verwarht wordt. Van 'iem en /.yn jon gens. Hjj nam gisie-middag nfs-heid van voorzitter Van Praag, die ui Ma drid bleef logeren met al zijn inede- hestuurderen en hij zei: ,Nou mijnheer Van Praag, dan ga ik maar. Ik zie u nog wel bij de training in Bernabeu'. .Succes' had Van Paag gezegd .en sterkte'Sterkte voor Rinus Mi chels en Ajax. Sterkte bij de defini tieve keuze van het elftal. .Michels zal het moeilijk krijgen', zei dokter Rolink. ,ze zijn medisch allemaal hon derd procent gezond. Ook Keizer, ook Vasovic, ook Cruijff'. .Problemen', zei Michels gistermiddag moeten zijn, als ik ze niet had. Maar ik kan met zeggen, dat het er veel zijn'. En peinzend: ,heL zit hem in de achterhoede. Daar heb ik nog niet be sloten. De ,vier-voor' staan vast, cala miteiten voorbehouen. Swart-Cruijff- Danielsson-Keïzer. Maar dan. Neen. rk weet het zelf nog niet'. Rinus Michels kroop weer zijn eigen eenzaamheid in, daar op de vliegna- ven van Madrid. .Ik ben ergens een eenzaam mens' bad hij eens tegen een heel goede vriend gezecd. Je moet al les zelf beslissen en daarna kan je er niets meer aan doen'... Morgen*- avond zullen de elf spelers van Ajax en Rinus Miehels meer dan ooit êen twee-penheid moeten zijn. Want de opdracht .win die Europacup* is de moeiIHkste. iie Ajax en zijn trainer ooit gehad hebben. (Door Johan Cruij'ff) MADRID (GPD) Velen beweren dat het bij Ajax de laatste we ken niet loopt. Ik attendeer die pessimisten dan slechts op ons eerste halve uur tegen ADO. De aanval, zonder mij, was niet te stoppen. Voor al Keizer had zijn avond. Na rust deed ik voor hein mee. Ik heb ine nauwelijks laten zien, dat Is waar. Maar de blessure van Keizer, die echt geen comedie maakte, alarmeerde ons. We pusten daarna wel op. Er stond immers toch niets meer op het spel. Wij beschouwden de wed strijd tegen ADO als een nuttige oefenpartij voor woensdag. Ja. woensdag, de Eu.-opa-cupfmale tegen AC Milan. Vor.gc wc-k vroeg een Italiaanse journalist me wat ik van onze kansen dacht. Ik h'-b hem gantwoord dat ik somber was gestemd. AC Milan heeft negentig pro cent kans dat het de beker pakt. ze: :k hem doodernstig, en wij in het gunstigste geva. tien. Natuurlijk meende ik er géén woord van. Maar ik wilde hun gevoel van superioriteit slechts vergroten. Laten ze ons maar onderschatten. In werkelijkheid geloof ik iri een fifty-flfty verde ling, Waarom niet? Wij zijn toch ook ln de finale gekomen. Sinds de nederlaag tegen Spartak Trnava wordt er nogal geringschattend over ons gesproken. Wat een onzin. Is iedereen opeens vergeten wat we te gen Benfica h"bben gepresteerd? Ik durf te stellen dat een Ajax-m-top- vorm tot meer in staat is dan een Manchester United op zijn best. In Manchester speelde AC Milan zwaar defensief. Ik ben ervan overtuigd dat het ons woensdagavond precies op dezelfde manier aanpakt. De Ita lianen kunnen niet anders. Die verdedigen uit, thuis, op de training, hun leven lang. Ze blijven met zeven, acht man hangen, proberen de nul vast te houden. Het uitspelen van de bal die uit de verdediging op ruimen doen ze meesterlijk. Bij Spartak in Trnava hebben wij géén ogenblik goed uitgespeeld. Daarom bleven die Tsjechen maar drukken. Dat zal AC Milan niet overkomen. Die achterhoede wordt altijd wel even ontlast. Ondertussen moet dan de driemans-voorhoede een goal proberen te maken. Als AC Milan sterk wordt teruggedrongen, Ls Hamrin het gevaarlijkst. Wanneer het ietsje opkomt, zal het Prati trachten te lanceren. Die heeft misschien moeite een bal lang in bezit te houden, maar hij scoort opvallend simpel, een on-Itallaanse eigenschap. En als AC Milan met 1-0 voorstaat, hoef je er niet meer op te rekenen dat het 1-1 wordt. Wij in de voorhoede krijgen woensdag gegarandeerd negentig minuten lang een mannetje naast ons. Dat is de specialiteit van AC Milan. Maldini. de assistent van Rocco, is na AZ - Ajax tot de conclude geko men, dat ik niet gewend ben een aan een consequente bewak.ng. Een on gemotiveerde uitspraak. Tegen GVAV en Sittardia om er maar twee te noemen, zit je cipier zowat op je lip. Tegen Neurenberg had ik ook steeds een blok aan het been. Verder viel het in de Europa cup wel mee. Ik verwacht in de finale Anquilettï als schaduw. Het hangt er natuurlijk vanaf, hoe mijn opdracht luidt. De laatste weken ben ik mijn stijl eén tikje aan het wijzigen. Ik ontvlucht meer en meer de spits en wijk naar links uit. Michels zegt af en toe wel tegen me dat ik meer mijn plaats moet houden. Maar als ik woensdag mag zwerven, wordt, lijkt me. Anqui lettï mijn .kleefpleister*. Een snelle back, met een goede techniek. Hij zal wel hard zijn, maar welke verdediger is dat tegenwoordig niet. Onze defensie heeft woensdag, dacht ik zo. een dubbele taak. Naast verdedigen moet de achterhoede penetreren. Kijk, uit die lijn kan het ge vaar komen. Want de verdedigers in de achterste lijn zijn de enigen, die gespaard blijven van de attente en scherpe mandekking. Celtic en Man chester United hadden dat ook wel door. Maar zij varieerden niet. Als zy tien ballen voorzetten, gebeurde dat op identieke w-yze. Wij mogen beslist niet die fout overnemen. Want dan zijn we kansloos. Anders stel lig niet. Michels heeft Italiaanse journalisten desgevraagd verteld, dat hij Spartak Trnava technischer vindt dan AC Milan. Ik ben het met hem eens. Alleen die nooit verslappende bewaking, die kan je opbreken. Je raakt gauw geprikkeld en wordt dan onrustig. AC Milan is daar op uit. Dat wil ons zijn eigen spelsysteem opdringen. Velen zijn sceptisch over onze mogelijkheden. Ze gaan af op onze laatste wedstrijden. Maar ik heb dat in het begin al benadrukt wij hebben gedurende enkele weken met een aantal systemen geëxperimenteerd, dat wellicht bruikbaar is voor de finale. Er heerst óók onbehagen over onze achterhoede. Het is best mogelijk dat zij minder geconcentreerd was. Maar woensdag zal je die verschijnselen zeker niet bespeuren. Wees even min ongerust over Vasovic. Ik ontdekte in de wedstrijd tegen ADO weer wat zaakjes bij hem, die ik een tijd heb gemist. Ikzelf ben eveneens geheel genezen. Beide blessures, kuit en knie, zijn nog pijnlijk maar ik heb woensdagavond wel iets anders aan mijn hoofd om daaraan te denken. Vervelend is, dat ik al ruim een week grieperig ben. Als ik maar iets doe, ben ik moe. Ik heb al een paar injecties gehad, maar die hebben tot op heden niet geholpen. Het ls misschien wel aardig, dat ik tot slot de sterkste punten van mijn elftalgenoten opsom. Kan men woensdag vergelijken. Bals: zujn op stellen, lastige ballen stoppen hij doet dat heel anders dan bijvoor beeld Stuy of Van Beveren en het reorganiseren van de verdediging; Suurbier: snelheid en mandekking, Vasovic: positie kiezen en ingrijpen; Hulshoff: in de lucht en een man lamleggen; Van Duivenbode: positie spel; Pronk: defensief zeer goed) Muller: resoluut afstoppen en zijn sli ding; Groot: overziet het hele veld, zuivere korte en lange pass en dan zijn hoofd, hé...; Swart: goed en steenhard; Keizer: zijn manoeu vres, schijnbewegingen en presieze voorzetten. Wat mijzelf betreft: mijn zwakke zijde is het koppen. En mijn gevaarlijkste wapen Misschien het opvangen van de bal, met de rug naar een tegenstander, die op, op het moment dat hij ingaat, voorbijschiet. Ik heb die truc een poos niet ge bruikt. Het wordt tijd dat ik die weer eens opvoe: MADRID Direct na aankomst in Madrid moest Johan Cruijff al hand tekeningen zetten. Nederlandse supporters hadden een affiche \onr stie- renvechten bemachtigd en daar moest de handtekening van hun favoriet op Op de achtergrond CruyfFs vrouw Dany.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9