Poher verliest stemmen aan linkse rivalen Te weinig waarborgen voor gearresteerden Pijnacker wil school bouwen in Dahomey Spanning binnen de Belgische regering snel, ruim, comfortabel 4 Eisen sodalisten onaanvaardbaar voor de CVP Volgens jongste opiniepeiling: hmmn- m Tweede dader overval Maastricht gearresteerd TWEE ITALIANEN OPGEPAKT NA ROOFOVERVAL IN AMSTERDAM TEVEEL AAN FORMULIEREN Bij rassenrellen in Maleisië 500 doden art DAF55 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 ZATERDAG 24 Mg BRUSSEL (ANP) In do Belgi sche regeringscoalitie, die bestaat uit de Christelijke Volkspartij (cvp) en de Socialistishce Partij (bsp), zijn spanningen ontstaan wegens meningsverschillen over de verdeling van regeringsfondsen voor de verdere ontwikkeling der katholieke en neutrale universitei ten. Nadat vorig jaar de regering-Vanden Boeynants (een katholiek-liberale coali tie i viel over eisen van de Vlaamse CVP-ministers inzake de overplaatsing van de Franse afdeling der katholieke universiteit uit Leuven naar Wallonië, zouden nu eisen van Franstalige cvp- mlnisters inzake de financiering van die overheveling wel eens tot een crisis kunnen leiden, zo constateerde vrijdag ochtend het Brusselse blad ,Het laatste nieuws'. Van socialistische zijde langt men bij de verdeling van de voor ziene kredieten van 3,5 miljard frank per jaar (250 miljoen gulden) een gro ter portie voor de vrije universiteit van Brussel. Jos van Eynde, de ondervoorzitter van de Socialistische Partij, schreef vrijdagochtend in de .Volksgazet', dat zijn partij alles zal doen om bij verder overleg een oplossing te vin den. doch dat de socialisten niet voor ultimatums zullen wijken. Geen resultaat Topoverleg van deze week tussen de regering en partijleiders over de ver deling der universitaire kredieten heeft niet tot resultaat geleid, doch liet zal nog worden voortgezet. Van de zijde der Franstalige CVP wordt een oplos sing geëist voor 31 mei, de dag waarop deze partij vleugel zijn congres gaat houden. De voorzitter van de socialis tische partij, Collard. heeft bij het topoverleg van deze week een grotere bevoordeling van de vrije universiteit van Brussel geëist, ten koste van de Franstalige afdeling van de Leuvense universiteit en van ae katholieke univer sitaire centra te Antwerpen, Namen. Brussel en Bergen, zo verklaarde de katholieke .Standaard'. Van CVP-aajde is liet voor stel-Collard onaanvaardbaar genoemd en als de BSP dit plan handhaaft, gaat men regel- Pompidou handhaaft zijn percentage (Van onze correspondent) PARIJS Terwijl de gaullisti sche kandidaat Georges Pompidou een week voor de presidentsverkie zingen zijn stellingen op 41 procent weet te handhaven, schijnt zijn naaste rivaal interim-staatshoofd Alain Poher de laatste dagen een zevental punten te hebben verlo ren, waardoor hij nu op 30 pro cent zou komen te staan. Dat verlies is echter ook weer geen directe vuist voor Pompidou, maar werd door de verschillende linkse t len onderling verdeeld. Zo Wist de c munist Duc-los zijn aanhang van 10 tot 12 procent te verhogen, verbeterde liet socialistische tandem Defferre-Mendes France haar positie van 7 tot 8 en verdubbelde de linkse socialist Rocards zijn percentage van 2 tot 4. Dit zijn wel de voornaamste resultaten van de jongste opiniepeiling die gis teren door het Partjse avondblad .Fran ce Soir' bekend werd gemaakt. Uit die resuLtaten blijkt dus, dat de propagan da die de kandidaten met gelijke tijds duur voor radio en detelevisie mogen houden, wat extra vruchten voor de linkse concurrenten heeft afgeworpen. Dat Poher en met Pompidou dat link se gelag tot dusver moest betalen, komt vermoedelijk doordat de gaullistische kandidaat zich in het hele land het vuur uit de sloffen rent, terwijl zijn' belangrijkste rivaal verplicht is op het Elysee zijn aandacht ook nog aan en kele dringende of lopende staatszaken te besteden. Nog steeds lijkt het ech ter vrijwel zeker dat Pompidou en Po her bij de eerste ronde de beide eer ste plaatsen zullen veroveren, zodat zij samen alleen Ln de competitie blijven voor de eindstrijd die twee weken la ter moet worden beslist. Tweede ronde In dat perspectief gezien behoeft de centrumkandidaat Poher zich over zijn jongste puntenhjst nog geen overdreven kopzorgen te maken, aan gezien algemeen wordt aangenomen dat het grote merendeel der linkse stemmen hem en niet Pompidou de tweede ronde zal toevallen. Niettemin dringen zijn supporters toch wel aan op. een wat actievere verkie zingscampagne van zijn kant, 'zodat dé centrumkandidaat tussen de eerste en de tweede ron^e mogelijk .eveneens per soonlijk de boer op zal gaan om zich; behalve via de televisie, nu ook eens in den lijve aan zijn landgenoten, die hem nog nauwelijks kennen, te presen teren. SS AU DAL Zuid-Vietnam: Amerika heersen tegenstrijdige meningen over de zin van recente Amerikaanse stormaanvallen op Hamburger EeuveV, waarbij 50 doden en 300 newonden vielen aan Amerikaanse zijde. Op de foto: een beeld van door helicopters ge dropte commandotroepen tijdens dropte commandotroepen tijdens gevechten op 18 mei jl. recht naar een regeringscrisis. Als men gaat knagen aan de voorstellen van pre mier Eyskens voor de verdeling der kredieten (voorstellen die door de Franstalige CVP zijn goedgekeurd) zal hot congres van 31 mei ongetwijfeld een motie van wantrouwen tegen de regering aannemen, aldus .De Stan daard'. België telt twee rijksuniversiteiten (Gent. met 10.000 studenten en Luik met 7.500), vier katholieke universitei ten (Leuven-Nederlands met 12.000 stu denten, Leuven-Frans niet 14.000, Brus sel-Nederlands met 1.500 en Brussel- Frans met 8.750:. Voorts zijn er rijks- universitaire centra (Antwerpen met 1,450 studenten en Bergen met 1.200), katholieke universitaire "centra (Brus sel met 640 studenten, Namen met 1.600, Antwerpen 1.700 en Bergen 450) en rijksfaculteiten voor landbouw en veeartsenij te Gembloers, Gent en Kure- ge-m (tezamen 950 studenten). NIJMEEGSE CURATOREN WILLIGEN WENSEN VAN SENAAT VOOR DEEL IN NIJMEGEN (ANP) Dc curatoren van de katholieke universiteit in Nij megen hebben zich in een vrijdag uit gegeven verklaring akkoord verklaard met. door de se.naat aangenomen resolu ties, waarin de beginselen vau medebo slissmgsrecht en de openbaarheid wor den aanvaard, en de instelling van eei universiteitsraad wordt voorgesteld niet dien verstande echter, dat zij van oor deel zijn, dat thans nog geen definltiev uitspraak kan worden gedaan over da onderdeel van de resoluties waarin de senaat, zegt, dat bij liet aanvaarden van de beginseler van medebeslissingsrecht moet worden uitgegaan van de waarde van onderzoebs- en leervrijlieid, en van de bijzondere verantwoordelijkheid van liet wetenschappelijk korps. Voor het ni veau van liet onderwijs. Curatoren maken dit voorbehoud, omdat met betrekking tot d't onderdeel van de resolutie vele interpretaties mogelijk zijn. Met betrekking tot de openbaar heid menen curatoren, om misverstan den te voorkomen te moeten stellen, dat ook in het stadium van beleidsvoorbe reiding zo veel mogelijk openbaarheid dient te worden betracht. Zij zijn bereid mede te werken aan de voorbereiding van een algemene universiteitsvargade- ring, waarvan sprake is in de resolutie die werd aangenomen in de avondver gadering van 19 mei. .Zij menen echter, dat deze vergadering niet alleen moet discussiëren over de definitieve univer siteitsraad, doch ook over de voorlopige universiteitsraad. Curatoren stellen ech ter de nadruk, dat een dergeljke utüver- siteitsvergadering hoe zwaar wegend, haar advies ook zal zijn, geen bindende besluiten kan nemen, zoals senaat en student hebben uitgesproken. Dinsdag gesprek leraren met minister Veringa DEN HAAG (ANP) Dinsdag aan staande zullen vertegenwoordigers van de raad van leraren en van het departe ment van onderwijs en wetenschappen bijeen komen 0111 een betere oplossing zien te bereiken in de kwestie van de lerarenlessen voor scholen voor voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs. Dit hebben de vertegenwoordigers van de lei-aren. vrijdag in een twee uur du rend onderhoud met minister dr G. H. Vennga en staatssecretaris mr J. H. 'Grosheide van onderwijs en weten schappen op het departement verno men. De bewindslieden erkenden dat het niet juist was geweest dat hij de voorberei ding van de nieuwe formule voor het vaststellen van de lerarenlessen niet met de lerearen overlegd was. De leraren vrezen dat door de nieuwe formule de leerlingen niet de begelei ding kan worden gegeven die in de mammoetwet is toegezegd. Wat ile bezwaren tegen wijziging van de stich tingsnormen voor scholen betreft, zeg de staatssecretaris Grosheide de leraren toe dat niet gevreesd hoeft te worden dat de oph ef f^snormen voor scholen worden veranderd. MAASTRICHT (ANP) In Amster dam is de 25-jarige Maastrichtse mu ziekstudent R. P, aangehouden, die dins dagmiddag in Maastricht samen met een vriend een overval lieeft gepleegd op een bijkantoor van de Nederlandse Kredietbank. Tijdens het gevecht met een politie agent dat na de aanhouding volgde, wist P. te ontsnappen in een grijze auto. De muziekstudent was al een goede beken de van de politie. Britse politie wil doodstraf weer invoeren BLACKPOOL (RTR) De bond Brits politiepersoneel heeft vrijdag op zijn jaarvergadering met vrijwel alge mene stemmen gepleit, voor herinvoe riiig van de doodstraf voor moord. De ruim 1000 congresgangers betuigden luid iiun instemming toen de uitsla; van de stemming bekend werd. Drie jaar geleden werd in Groot-Brittan- nië voor een proefperiode van vijf jaar de doodstraf afgeschaft. Met aftrek fens goed gedrag kan deze straf e praktijk neerkomen op negen ja Rechters kunnen echter bepalen, hoe lang een veroordeelde minimaal in de gevangenis moet blijven. Dit kan 30 jaar zijn. Politie vermoedt: niet de daders, wel bij zaak betrokken AMSTERDAM (ANP) In verband met een gewapende roofoverval die vrijdagochtend op de sigarenzaak J. B. Lamers in de Amsterdam se Johan Huizingalaan werd gepleegd heeft de hoofdstedelijke politie twee 21-jarige Italianen aangehouden. De mannen zaten in een bij de overval gebruikte auto, die vrijdagmiddag na een achtervolging van Haarlemmermeer naar Amsterdam bij het Hoofddorpplein in de hoofdstad werd klemgereden. Zij worden voorlopig als verdachten vastgehouden, hoewel de politie niet ge looft dat zij de daders zijn. Wel heeft de recherche reden om aan te nemen, dat het tweetal bij de zaak betrokken is. Inmiddelsis komen vast te staan, dat de rovers 500 tot 600 hebben buitgemaakt. De verdachten waren elk in het bezit van ruim tweehonderd gulden, maar dit geld bleek niet van de overval afkomstig, De overval op de sigarenwinkel had vrijdagmorgen om kwart over tien plaats. Twee mannen waren beiden bewapend met een pistool waar- zij de eigenaar en een klant in bedwang hielden. KREDIETEN VOOR BINNENVAART DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Keyzer van verkeer en waterstaat heeft in samenwerking met zijn ambt genoot van economische zaken cn de mi nister van financiën een regeling ge troffen voor het verlenen van kredie ten met staatsgarantie aan binnenvaart- ondernemeingeu. Deze regeling beoogt de behulpzame hand te bieden bij de financiering van rendabel te achten investeringen voor de bouw, aanschaffing of modernise ring van een binnenschip voorzover daarin niet of niet op aanvaardbare voorwaarden op andere wijze kan wor den voorzien. De gegarandeerde kredieten worden verleend door de Nationale Investe ringsbank (Herstelbank) NV met een looptijd van max. 20' jaar en tegen een normale rente. Aanvragen kunnen wor den ingediend bij de Nationale Investe ringsbank (Herstelbank) NV, Carne- gieplein 4, Den Haag. Bij de procedu re rond de beoordeling van kredietaan vragen zal mede het georganiseerde be drijfsleven worden betrokken. STICHTING AFRIKA DICHTBIJ' ROTTERDAM (GPD) Dc bevolking van de Zuidhollandse gemeende Pijnacker wil 44.500 bijeenbrengen voor dc bouw van een school in de Afrikaanse staat Dahomey. Men wil de totale bevolking aan dc actie laten deelnemen en daarvoor een stichting .Afrika dichtbij' opgericht, die zal toezien op de uitvoering van liet project. Pijnacker betaald een kwart van de kosten. De regering staat garant voor de overige kosten. De school wil de inheemse bevolking leren hoe zij met nieuwe voedingsgewassen moet omgaan, die een grotere voedings vaarde hobben dan die zij nu gebruiken. Per jaar kunnen 30 leerlingen worden opgeleid, die hun kennis van de voedingsleer moeten uitdragen lan de totale bevolking. De stichting heeft het project in Dahomey uit gekozen omdat daar een betrekkelijke politieke rust heerst en omdat zij meent dat het bedrag van. bijna 45.000 in een plaats met 15.000 in woners haalbaar is. PRESIDENT HAAGSE STRAFKAMER: DEN HAAG (GPD) In niet zo zeldzame gevallen gaat het recht in Nederland aan formulieren ten onder. Verdachten worden in ver zekering gesteld zonder dat het insluitingsbevel behoorlijk gemo tiveerd is hoewel de wet dit uit drukkelijk vordert. Het formulier bevat slechts een gedrukte, in houdsloze formule en geen rechter kan er iets tegen doen. Want in ons land komt er pas een rechter aan te pas wanneer de inverzeke- ringsstelling op vordering van de officier van justitie wordt omgezet in preventieve hechtenis. Dat is veelal pas na vier dagen. Zulks ondanks het feit dat het verdrag van Rome tot bescherming van de rechten van de mens eist, dat ieder die gearresteerd is onmiddellijk voor een rechter zal worden ge bracht. misstanden werden donder dagavond tijdens een openbare verga dering van het Nederlands genootschap tot reclassering gesignaleerd door prof. mr W. F. C. van Hattum, president van de strafkamer van de Haagse recht bank. Naar zijn jneming behoeft niet- naleving van het wetboek van strafvor dering bij het insluiten va.n verdach ten bedreigd te zijn met nietigheid var- het insluitmgsb&vel, met daaraan ver bonden recht op schadevergoeding en strafsanctie. De commissie Feber, die in opdracht van de regering wijzigingen voorbereidt van het wetboek van strafvordering, houdt zich ten aanzien van het verdrag van Rome op de vlakte, doch doet wel een liingse poging de inverzekeringstel- ten minste aan enige controle '.e onderwerpen door haar voorstel om aan de in verzekeringgestelde het recht te geven onmiddellijk toevoeging van een raadsman te verzoeken, De minister, die onlangs het wetsontwerp preventieve hechtenis indiende, wil dat met. Prof. mr Van Hattum zei te hopen dat de volksvertegenwoordiging het advies van de commissie Feber toch zal opvolgen. De president van de Haagse straf kamer uitte ook kritiek op het feit dat door de politie de hand wordt gelicht met de toch al weinige voor schriften inzake het optreden jegens verdachten. De processenverbaal van de politie voldoen niet aan de wet, omdat zij veelal een geconstrueerd verbaal be vatten in uitgesproken ambtelijke KOEALA LOEMPOER (AP) Het aantal doden in liet raciale bloedbad, dat in Maleisië een week heeft geduurd, is tot 500 gestegen, aldus wordt van wel ingelichte zijde vernomen en 90 proeent ran de gedode personen waren Chinezen. Het laatste officiële ctffer is 166, maar volgens welingelichte bronnen zijn nog .honderden' lijken die of nog ni geborgen zijn of niet zijn aangegeven. taal, terwijl de wet voorschrijft dat zij zo veel mogelijk de woorden de verdachte weergeven. Vandaar dat de verhoorden later op de zitting zo vaak kunnen zeggen: dat heb ik niet verklaard. Hier is onbegrip aan wezig'van de zijde van dé politie voor het èssentiële belang van èen werkelijk waarheidsgetrouwe weergave van het geen gezegd is. Waarschuwen Verdachten kunnen worden gearresteerd en Ingesloten zonder dat de politic ver plicht is 0111 do echtgenote of zelfs om de ouders te waarschuwen. Nergens Is bepaald dat de verdachte een briefje mag sturen ol' naar familie mag telefo neren. Herhaaldelijk horen we de ver dachte dan ook later beweren dal hij; bij het eerste verhoor maar bekend heeft in de hoop dat hij daarna tenminste naar huis mocht gaan. Hier constate ren we dus een staal van psychische onvrijheid. Die onvrijheid wordt nog ge accentueerd doordat de onvermogende verdachte geen raadsman toegewezen kan krijgen. Hij ondergaat de vernedering da.t hem al zijn losse persoonlijke bezittingen die hij bij zich heeft worden afgenomen: zijn horloge, vulpen, portemonnaie, das, schoenveters, broekriem, bretels. Alles eventuele zelfmoordpogingen te 'komen Maar men gaat er veel te ver mee. Hier begint de beruchte deper sonalisatie die als een rode draad door ons hele strafproces heenloppt. De wet beveelt da.t de verhorende amb tenaar zich zal onthouden van alles wat de strekking heeft een verklaring te afgelegd, De legendarisch commissaris SMai- gret uit de speurdersromans van Si- menon gebruikt allerlei intimidatie methoden die, op. flagrante., wijze in strijd zijn met óns artikel 29 s vordering: strikvragen "trucs verdachten tot bekentenissen te leiden, afmattende verhoren die dag en nacht dooreaan. Niettemin be wondert het publiek ln de hele we reld hem hogelijk. Uit het verder betoog van de president van de Haagse strafkamer viel af te lelden dat spreker geneigd was aan te nemen dat ook de Nederlandse politie wel eens methoden toepast die strijdig zijn met onze wet. Is het misschien zo dat de politie an dere methoden gebruikt en ook wel moet gebruiken, wil zij ooit een redelijk aan tal van alle haar ter kennis gekomen misdrijven tot klaarheid brengen Na afloop van de voordracht van prof. mr Van Hattum merkte de Haagse of ficier va.n justitie mr Kolkert op, geen enkel bezwaar te zien tegen toelating van een raadsman bij politieverhoren. De Haagse advocaat mr Mout, oud-de ken van de orde van advocaten, wees er op dat het moeilijk zou kunnen zijn onmiddellijk een advocaat te vinden voor iemand die op heterdaad betrapt is en die terstond verhoord moet wor den Maar een advocaat zou, net als een dok ter, de plicht hebben toch direct te ko men. Daarom stolde mr Mout voor een weekdiensl in te stellen, welke telkens wordt waargenomen door advocaten die zich hiervoor beschikbaar stellen. ofoyenal Ti* is aan de Johan gewapende roo/o m de sigarenwinkel vnn deZ B J LamersEen bejaarde die tijdens de overval m de S kei stond wordt her dm iAr en GD weggevoerd. VALKENBURGSmai KREEG GEVOELIGE [lil VALKENBURG (GPD) He, me in Valkenburg heeft vorie b*, J zeer gevoelige klap gekregen, ft* ciele cijfers liegen er niet om: er een daling van het aantal «woi ruim 40.000 en van het aantal oven tingen van meer dan 110.000. De absolute cijfers voor de m» Valkenburg-Houthem (met tussen L jes die voor het jaar 1967) ztin-lliai gasten (174.513) met 668.402 owk? tingen (778.804). In procenten is?:; ruggang 23 voor het gastenaanWs« voor het aantal overnachtingen. SINJOREN-mtm JAN YOORSHIJff DE plaats in la ïtwerpenaar krijgt, vandaag Europa-prijs voor uioraiuur, Ie grootte van 50.000 Belgische fr. voor zijn boek ,Wij zigeuneo' Deze prijs is ingesteld door .Vlaamse Vriendenkring', Het s een beloning voor het besto 1» van de hele Europese tie en werd juryleden TI minister van en de schrijvers Marnix Karei Jonokheere. prijsuitreiking' vindt cultuurcentrum Reinsert' Is it- Job in't Goor. Jan Yoors beviel het leraa(c Sinjorenstad' Antwerpen M&i dat hij op twaalfjarige BiflÈ „wegliep. ..Als_pIeeg2oan vaLa zigeunerfamilie zwierf. 'jaat' óf tién door West'- epwiv Europa. Tijdens de oorlog sc hij actief deel aan het vera! tl' gen de Duitsers, waarbij hij dul zij zijn ervaringen uit handen n; de Gestapo kon blijven. Na i oorlog belandde Yoors in Lafe waa r hij drie jaar college liep cc het universitaire instituut voor Afrikaanse" en oriëntaalse studies. In Amerika vestigde hii zich It New York, waai' hij als Mats van wandtapijten veel roem va- wierf. Dit werk werd ook in E:- ropa tentoongesteld. Eveneons q het gebied van film en fotognÈ verwierf Yoors bekendheid in Verenigde Staten. Toch lieten zijn ervaringen de zwervende zigeuner-Nkw- nia's waarmee hij zich nogsieei vereenzelvigt, hem niet los. In Cubliceerde het grote uitgevers- uis Simon en Schuster zijn ,Wj zigeuners', snel gevolgd door va- talingen in het Nederlands en 3 het Frans, terwijl reeds Date en Japanse vertalingen ter - zijn. Yoors heeft dit boek over del en wandel, mystiek en der in de oorlog zwaar vervolg!) Succesvol in vele internationale rallies, Prijs f 5.895,- (incl. BTW f 6.602,40). Stuur mi) Informatie over DAF33, DAF-14, DAF44 Stationcar. DAF» DAFS5 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wal u wenst) o VOOR ALLE INLICHTINGEN, AUTORIJLES EN GRATIS PROEFRIT NV GARAGE VERBRUGGE Oostburg, Oude Stad 21. Tel. 01170-2473. AUTOBEDRIJF A. BIESBROECK Off. DAF-DEALER Hulst Telefoon 01140-2600 AUTOMOBIELBEDRIJF DE GROENE NV Anjelierenstr. 5-7, tel. 01100-6810, Goes Dealers voor Noord- en Zuid-Beveland AUTOMOBIELBEDRIJF VAN FRAASSEN ZOON afd. verkoop, Pres. Rooseveltlaan 760. Tel. 01184-667!) - Vlissingen. Dealer voor Walcheren Oost-Perkweg 21-23, Middelburg MENINGSVERSCHILLEN OVER VERDELING REGERINGSFONDSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 4