PINKSTERKAMP DREISCHOR MET RUIM 200 DUIKERS VIJFTIG PROFS IN HANSWEERT PFAFF BEEKSE BERGEN Eventuele tweede finale in Madrid Winnaars Europacup Nederlandse clubs in Europacup IN NEWCASTLE 89 GEWONDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 «WERKER* - DeOoster- a voor de duiksport het L* geliefde water van heel Nederland. Vandaar ook, dat vrij- elk weekeinde van het voorjaar tot het late na me het kampeerterrein bij ietde Ramp van 1953 overge- tleven geulen bij Ouiverkerk dui- i»de gasten heeft. En geduren- j[ de pinksterdagen zullen de portelden van Dreischor dienst doen als basis voor ruim,200 dui den, die dan deelnemen aan de nationale kampioenschappen on- jerwetertechniek. Bovendien jerdt dit weekeinde het pink- sterkamp van Nederlands groot- ite onderwatersportvereniging, het Haagse Baracuda, er gehou den en is in Dreischor een inter- nationale duikreünie. In de diepe stroom geul en van de Gre- v,linten en de Oosterschelde sullen ge durende die dagen enkele honderden duikers uit Nederland, Engeland. Fran krijk. Bdgi8 en West-Duitsland ac tief rijn. Burgemeester mr J. P. Boers- mi van Brouwerehaven zal het pink sterkamp van Baracuda. dat niet zijn 200 deelnemers het grootste duikevene- „ifnt is ooit in Europa gehouden, za- lerfagoclitend 0111 half elf officieei openen, Nederlandse kampioenschappen o-je-,tatertechniek zullen worden ver- j-és-t in het Diepe Gat bij Ouwerkerk. wedstrijd geldt tevens als selec- ii»wedstnjd voor een eventuele Ne- ertanase ploeg, die naar dergelijke w;i?.r.j3en in Oostenrijk (van 21 tot 25pil' zal worden uitgezonden. linkstukken Zwatia jaar geleden ontdekten de coicrwtersporters de Zeeuwse wate rt De heer H. A. van Vlimmeren, T&xrtter van Baracuda en secreta ry va de Nederlandse Onderwater- jpoit Bind, is met vele anderen tot de óïiur.e gekomen, dat met name de Ooscschdde voor duikers een zeer incessant gebied is: .De vele zink- i'jikea die hier in de loop van hon- ierden jaren op de bodeim zijn terecht •Somen, hebben voor een prima on- irjrosd voor plantengroei gezorgd. H>*. leven onder het wateroppervlak NEWCASTLE (ANP) Bij ru moerige strijd lussen Newcastle I ni- tcd en Glasgow Rangers in het toer nooi 0111 de jaarbeurssteden beker zijn woensdagavond negenentachtig men sen gewond geraakt, van wie één ern stig De onrust bij deze tweede halve- finalewedstrijd. die Newcastle in de finale bracht, begon reeds voor de af trap. Een groep Sehotse supporters. <Uc ondanks de waarschuwing dat alle 60.000 kaarten waren verkocht naar het Sint—James Park in Newcastle wa ren getrokken, vond de hekken geslo ten. Bij de pogingen het stadion via de hoge muren toch binnen te dringen, werden velen verwond. Tijdens de wedstrijd, die drie keer één keer zeventien minuten optreden van de politie In totaal der tig gewonden, hoofdzakelijk Schotse supporters. Ook twee politie-agenten moesten In het ziekenhuis worden op genomen. Na afloop trokken honderden van de 23.000 Schotse supporters door het centrum van Newcastle, waarbij veel schade werd aangericht. Bij nadering van de woedende supporters, sloten de meeste cafés. Tenminste dertig win kelruiten werden ingegooid. Op het moment dat de Schotse sup porters door Newcastle trokken, op het politiebureau zaten of in het zieken-1 huis waren opgenomen, brak In Glas-I gow. 210 kilometer verder, brand uit in het Ibrox-stadion. Ongeveer 2501 plaatsen werden door het vuur ver nield. De oorzaak van de brand is niet bekend. (tweede pinksterdag) wordt tiende ronde van Hansweert verreden. Voor de tweede keer heeft liet plaat selijke rondreomité In samenwerking met het bureau nportreclanie een prof- kners georganiseerd. .Men in er in geslaagd een Internationaal renners- veld met de nodige grote namen te contracteren. Om half drie zal in de Schoolstraat het startschot worden gegeven voor de 125 kilometer lange wedstrijd over 85 ronden. Er zullen vijftig beroeps renners aan de start verschijnen. Er zullen niet alleen Nederlandse topren-1 ners aan deze veertiende ronde van; Hansweert deelnemen, maar ook! de buitenlandse vertegenwoordiging is de moeite waard. Van de Neder landers zal ongetwijfeld de meeste be-i langstelling uilgaan naar de streekfa-i vorfeten Dies Kosten die dit sei zoen noig niet zo best draaide enl naar Bart Zoet. Vermeldenswaard zijn, verder de renners Peter Post. Evert ken) en Leen Poortvliet. Voorts: Cor Schuuring. Piet de Wit. Gerard Koel en Leen de Groot. Van de buitenlanders kunnen worden! genoemd de Belgische Zeeuw Theoj Verschtieren en de zesdaagsenrijders Dieiber Kemper en Klaus Bugdahl. Het parkoers wordt uitgezet over de Schoolstraat, Boomdijk Veerweg, Kor te Geer, en Lange Geer. Het is voor de renners een moeilijk parkoers van- 1 Boomdijk. de Zcct Een goed idee coor morgen ONTSPANNINGSPARADUS tussen Hdvarenbeek en Tïburg is hier zelfs veel gevarieerder dan bij voorbeeld in de Middellandse Zee. Bo vendien is in de Oosterschelde en de Grevelin.gen nu nog zo*n beetje het helderste water van heel Nederland te vindei». Dat verdwijnt natuurlijk als de zeegaten zijn afgesloten. Wat dat betreft is het voor de echte lief hebbers hier wel een tijdelijke zaak'. Overigens is de helderheid hier natuur lijk wel minder dan in de Middelland se Zee. Het zicht onder water is sterk afhankelijk van de stroom van vooral van het zonlicht. De duikers kennen drie soorten wedstrijden. Zo zijn er lange afstandszwemtochten in het hin- derniszwemmen, waarbij bijvoorbeeld gebruik word gemaakt van reeksen hoepels en in de derde plaats kunnen de duikers hun krachten meten op het punt van onderwateroriëntatie. Bij dit laatste wordt gebruik gemaakt van een kompas, dat op een plankje is be vestigd. Op dat zelfde plankje moet de duiker van te voren zijn koers uit zetten. Twee weken geleden namen er ruim dertig duikers uit geheel Ne derland deel aan een trainip.gsdag bij de Veerbanen bij Ouwerkerk. Op 21 september kunnen ze daar weer te recht. want dan word daar de Triton Oriëntatierally gehouden. Dat is een .nternationale wedstrijd, waaraan zelfs duikers uit Oosteuropese landen aan deelnemen. Regels Volgens <le kenners is duiken aller minst een gevaarlijke sport, als de deelnemers zich tenminste maar aan de regels houden. Eén van die regels is, dat iedereen voorzien is van een zelf- opblaasbaar zwemvest en duiknies. Voorts zijn er .tijdens wedstrijden en andere evenementen altijd bootjes in de buurt, zodat er onmiddellijk kan worden ingegrepen als er met een dui ker iets mis gaat. Een gulden regel voor de duiksport is voorts, dat men getweeën te water gaat. Dat de Nederlandse Onderwatersport Bond alles doet om ongelukken te voor komen blijkt ook wel uit het feit, dat er brevetten worden uitgegeven, waar voor een vrij zware opleiding noodza kelijk is. Het brevet derde klas bij voorbeeld vereist al een zware training t ADVERTENTIE) Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN 348.- r0, 881.- ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER PFAFF naaimachinehuis w. rikken nv Bergen op Zoom: Kortemeestraat 17, telef. 01640-5878 Terneuzen: Nieuwedlepstraat 23, telefoon 01150-2294 Breda: Lange Brugstraat 30, telefoon 01600-31745 Eindhoven: Willemstraat 21, telefoon 040-22570 Roosendaal: Nieuwe Markt 48, telefoon 01650-35546 Verder verkrijgbaar by: A. C. Bastlaanse, Papegaaistraat 4, Goes G. Hemelaar, Nieuwendijk 29, Vllssingen G. Hemelaar, Langevlele 52, Middelburg H A de Breuck, B. F. van Waesbergheslraai 16 Hulst (Van onze correspondent) DEN HAAG De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het ver blijf van Ajax en AC Milan in Madrid nog een verlengstuk je krijgt. Dat zou gebeuren als de eindstrijd 0111 de Europacup I na tweemaal verlenging van een kwartier nog onbeslist zou zijn. I)an volgt een tweede wedstrijd twee dagen later, op vrijdag 80 mei, eveneens in Madrid. Mocht de sla,lid na tweemaal verlen ging van een kwartier dan even eens nog gelijk zyn dan zal lo ting de beslissing moeten bren gen wat betreft het winnen van de cup. Een tweede finalestrijd is in het Europacuptoernooi voor lands kampioenen echter nog nimmer voorgekomen. Wel is de finale in twee gevallen verlengd moe ten worden- Dat gebeurde vorig jaar in Londen tussen Manches ter United en Benfica, toen na 90 minuten spelen de stand 1-1 was. In de verlenging bracht Manchester United de eindstand op 4-1. Eveneens was een verlenging nodig in 1958 te Brussel in de eindstrijd tussen Real Madrid en AC Milan. Real zegevierde tenslotte met 3-2. OUWERKERK De uitrusting lijkt indrukwekkend, maar de kosten vullen hard mee. Een zelfgemaakt pak (en dat zijn de meeste) lcost 120 gulden. van een maand of zes zeven. Dat be gint dan heel eenvoudig met een snor kel en zwemvliezen. Als men niet dat materiaal vertrouwd is volgt de fase. waarbij de duikers met persluchtap- paratuur leren omgaan. In die fase worden bijvoorbeeld in ondiep water allerlei noodsituaties geïmiteerd. Het examen voor het brevet tenslotte staat onder toezicht van het ministe rie van CRM en van de marine. Iemand, die een brevet heeft gehaald moet een logboek bijhouden van zijn waterac tiviteiten en voor verlenging van het brevet moet men regelmatig gedokenI hebben. Inmiddels is de duiksport ook in Zee-! land populair aan het worden. Momen teel zijn er drie verenigingen: de Dow- onderwatersportvereniging te Hoek, de ZVYO Dolfijn te Hansweert en de ZOV Scaldis te Zierikzee. DEN HAAG Europaoupwinnaars tot nu toe ih liet toernooi voor lands kampioenen: 1956 tot en met 1960: Real Madrid, 1961 en 1962: Benfica, 1963: AC. Milan, 1964 EN 1965: Inter nazionale (Italië), 3966: Real Madrid, 1967: Celtic Glasgow en 1968 Man chester United. Europacupwinnaars tot nu toe in het toernooi voor bekerwinnaars: AC Fiorentina (Italië), 1962: Atletico Ma drid. 1963 Tottenham Hotspur, 1964: (Van onze correspondent) DEN HAAG Andere Nederlandse! vertegenwoordigers In de Europacup! landskampioenen zijn geweest: -1956: PSV (nadat Holland Sport' had bedankt). PSV sneuvelde meteenj tegen Rapid Wien 1-6 en 1-01 1956-1957: Rapid JC; dat vrijgesteld was van de voorwedstrijden, maar in; de volgende ronde, de achtste finales; werd uitgeschakeld door Rode Ster Belgrado met 3-4 en 0-2. 1958-1959: DOS, dat het niet verder bracht dan de voorronden, waarin Sporting Portugal de Utrechters ver sloeg met 3-4 en 1-2. 1959-1960: Sparta, dat vrijgesteld was van de voorronden en het bracht tot de kwartfinales, waar de Rotterdam mers een halt werd toegeroepen door Glasgow Rangers (2-3 en 2-3). 1961-1962: Feijenoord, dat het bracht tot de achtste finales, via Ifk Göte- borg (3-0 en S-2). Tottenham Hots pur versloeg Feijenoord met 1-3 en 1-1. Het volgend 1963 bracht Feije ve finales, via het Zwitserse Servette (3-1, 1-3 en 3-1), Vasas Budapest (1-3. 2-2 en 1-0), Stade Reims (1-0 en 1-1). Benfica schakelde de Rotterdammers tenslotte uit met 0-0 en 1-3. 1963-1964: PSV, dat de kwartfinales bereikte via Esbjerg (4-3 en 7-1). Spartak Plovdiv (1-0 en 0-0). Verlo ren van FC. Ziirich 1-0 en 1-3 1964-1965: DWS, dat de kwartfinales bereikte via Fenerbahce (Turk.) (3-1 en 1-0), FK Lyn Oslo (5-0 en 3-1). De Amsterdammers sneuvelden Legen Va- sas Gyoer met 1-1 en 0-1. 1965-1966: Feyenoord dat meteen werd uitgeschakeld door Real Madrid met 2-1 en 0-5. De Europacup voor bekerwinnaars werd in het seizoen 1960-1961 inge steld. Het eerste jaar was Nederland niet vertegenwoordigd Hparla volg de Ajax op in het seizoen 1962-3963. j maar de Rotterdammers was geen lang! leven beschoren. Zij sneuvelden meieen tegen Lausanna Sports (0-3 en 4-2) 1963-1964; Willem II, eveneens uitge schakeld in de voorronden en wel door Manchester United (3-1 en 1-6). 1964-1965: Fortuna'54: meteen uitge schakeld door AC Turijn (1-3 en 2-2). 1965-1966: Go Ahead: gesneuveld in eerste ronde legen Celtic Glasgow met 0-6 en 0-1 1-1 en 6-0. In de volgende ronde ge wipt door het Zwitserse Servette met 0-2 en 1-0. 1967-1968: NAC, dat het bracht tot de achtste finales via Floriana (Mal ta) 2-1 en 1-0 en Cardiff City 1-1 en 1-4. DEN HAAG Ajax, op 28 mei in de cupfinale strijdend tegen het machtige AC Milan heeft ook in het historisch' perspectief rond de begeerde voetbaltrofee een opzienbarende prestatie ver richt. Veertien jaar Europacup- praktijk leert dat: in al die tijd is Ajax pas de zesde niet-Latijnse ploeg die de finale weet te halen. De voorgangers waren Stade Reims, dat zich in 1956 en 1959 in de eindstrijd mocht weren, Eintracht Frankfurt (1960), Partizan Belgrado (1966), Celtic (1967) en Manchester United (1968). Van hen waren slechts Celtic en Manchester United bjj machte de cup te veroveren. In de 13 tot nu toe gespeelde finales was de Latijnse heerschappij ech ter opzienbarend groot: zes titels voor Real Madrid, twee voor Benfica, twee voor Internazionale en een voor AC Milan. Real gros sierde het meest in de finaleduels. Het stond acht maal in een eind strijd. Van de andere Zuideuro- pese kampioensploegen klasseer den Benfica, dat het vaakst een finale verloor, zich met vijf duels, Internazionale met drie, AC Mi lan met drie en Barcelona en Fio rentina met elk één. Real Madrid heeft de Europacup-ge schiedenis in de eerste vijf jaren een schitl erende allure gegeven. Toen in 1955 zestien geïnviteerde clubs elkaar voor het eerst in het nieuw elkaar voor het eerst in het nieuwe noeg stuurde Holland Sport de uit nodiging toen door naar PSV) raasde de Spaanse wonderploeg al onstuit baar over de Europese voetbalvelden. In de eerste finale, op 13 juni in Pa rijs gespeeld, keek Real na tien mi nuten al tegen een 0-2 achterstand tegen Stade Reims. Maar daarna waren de Fransen, ondanks de aan wezigheid van Raymond Kopa, ner gens meer: Di Stefano, Real (2x) en Marquito* knalden Real naar zijn eer ste cup-victorie (4-3). Op 30 mei leidde Leo Hom (met de Zwitser Dienst de enige arbiter die tot nu toe tweemaal een eindstrijd floot) Reals finale tegen Fiorentina. In het eigen Bernabeu-stadion zorgden Di Stefano en Gento toen voor een 2-0 zege op de Italiaanse kampioen. Een jaar later keek Real Madrid in Brussel in de finale tegen AC Milan tweemaal tegen een achterstand aan. Di Stefano en Real konden de treffers van Schiaf- fino en Grilio echter beantwoorden en in de verlenging bewees Gento, niet voor de laatste maal, zijn waarde: 3-2. In 1959 (Stuttgart) troffen de Spanjaarden opnieuw Stade Reims, dat echter zijn leider Kopa naar Madrid had zien vertrekken. Mateos en de toen al 32-jarige Alfredo di Stefano zetten Real op een 2-0 zege. De laatste finales werden al op de te levisie uitgezonden. De kijkers van toen kunnen vooral met bewondering terugdenken aan de .ideale' voetbal demonstratie van Dl Stefano c.s. te gen Eintracht Frankfurt. Op 18 mei 1960 veegde Real in Glasgow voor 130.000 toeschouwers (nog steeds een finale-record) de Duitsers met ver bluffend goed voetbal van het veld. Eintracht mocht in de 18e minuut de leiding nemen door Kress, maar voor rust (3-1) was de zaak al bekeken. Aan de 7-3 zege droegen vooral Fe- renc Puskas (vier goals) en Di Sta- fano (drie doelpunten) bij. Di Stefano is overigens nog steeds topscorer in de Europacupcompetitie. Hij maakte 41 doelpunten, drie meer dan Eusebio. EERSTE KEER NIET I11 1961 stond Real Madrid voor de eerste keer niet in een finale. Die plaats was overgenomen door Barce lona, dat de Madrilenen in de achtste finales had uitgeschakeld. Voor het eerst ging de cup toen ook niet naar Spanje: in Bern verloor Barcelona van een nieuwe-macht-in-opkomst, het Portugese Benfica. Niettemin had Bar celona zoveel pech dat Benfïca-doel- 111a n Costa Pereira kort voor afloop vurig de paal omhelsde, waar op even tevoren een schot van Cibor was afgeketst. Benfica leidde toen met 3-2, een score die ook de eindstand werd. Eusebio nam toen aan de pro- duktie niet deel. Daarvoor zorgden Aguas, San tan a en Coluna. Eusebio werd echter een jaar later terugzien in één van die finales, die het predikaat .onvergetelijk* ver dienden. Dat was op 2 mei 1962 in Amsterdam: de wedstrijd Real Madrid tegen Benfica. De Spanjaarden wilden ten koste van alles terugkeren, maar waren niet opgewassen tegen het met mannen als Eusebio, Co.una, Costa Pereira. Simoes, Augusto. Cavern en Germano ongemeen sterke Benfica. Niettemin namen de Spanjaarden door twee prachtige goals van Puskas m«t 0-2 de leiding. Aguas en Cavern zorg den voor 2-2, maar nog voor rust scoorde Puskas opnieuw. In de tweede helft brak de Portugese jeugd de gren dels van routine en techniek geheel open: 3-3 door Coluna, 4-3 toen Eu sebio een door Leo Hom toegekende strafschop benutte en 5-3 na een vrije trap-meens van Eusebio. Grootmachten komen en verdw.jnen- In de Londense finale op 22 mea 1963 verloor Benfica met 2-1 van het im ponerende Milan, dat toen al vijf mil joen waard was. Al taf mi maakte belde goals. De Italiaanse hegemonie werd in de twee volgende jaren overgeno men door Milans stadgenoot Interna zionale. In 1964 was het. gemiddeld 25 jaar oud. te sterk voor het nog im mer op krachten als Sanlamaria, Dl Stefano. Puskas en Gento drijvende Real Madrid, dat gemiddeld al boven de 30 Jaar oud was. Internazionales besliste met twee goals (3-1). Een jaar later wezen de Italia nen in hun eigen stad Benfica rnet 1-0 terug in één van de slechtste fina les die tot nu toe zijn gespeeld. In ternazionale had bovendien veel ge luk: kort voor rust liet Costa Perei ra een mislukte schuiver van Jair door de vingers glippen en in de tweede helft moest "spil Germano de gebles seerd geraakte Pereira in het doel In 1966 stond Real Madrid voor de achtste maal in de finale. In Brussel versloeg het door goals van Amancio en Serena Partizan Belgrado, waar voor Velibor Vasovic scoorde, met 2-1- Lissabon beleefde op 25 mei 1967 weer één van de gedenkwaardige finales: het optreden van het met orkaan- kracht aanvallende Celtic tegen het defensieve Inter. De treffer waarmee Tommy Gemmell de Schotten rijf mi nuten voor afloop de zege schonk (2- 1) veroorzaakte overal in Europa die pe tevredenheid. Zoals de massa een jaar later ook goedkeurend knikte Wj de 4-1 tnomf van Manchester United op Benfica. Twee latijnse nederlagen achter elk aar dus. Ajax zou. ook in statistisch opzicht, zoiets ais een wonder ver richten ais het de cup nog langer m West-Europa kan houaen. Training can Milan 1oordt gadegesla gen door coach Rocco (tweede van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9