prof. drs. friedrich weinreb EN ZIJN SPOOKGENERAAL HERBERT JOACHIM VON SCHUMANN Daf-dealer betrouwbare inruilauto Veroordeeld redder van vele honderden Nederlandse joden BEKENDHEID GROTE SPANNING ADMINISTRATIEF „I»5 3*MS68 rüOVINCIAlE ZEEUWSE COURANT 13 -PEN (GPD) De geschiedenis van de tweede wereldoorlog telt een aantal ge beurtenissen, waarmee niemand goed raad weet. Zelfs nu nog niet, bijna 25 jaar ydat het laatste schot op Hitiers horde n werd afgevuurd. Het gaat hier niet zo- ger om de schermutselingen aan het front, nee, het gaat om wat zich toen afspeelde ju het achterland dat bizarre speelterrein van spionnen, dubbelspionnen, verra- ders collaborateurs, verzetslieden, politieke intriganten, opportunisten, zwarthande- [yrs en gewone, dodelijk bevreesde mensen. Het zijn gebeurtenissen, waarbij de «rkelijkheid soms zo'n absurde baan heeft beschreven, dat daarbij vergeleken wil- h oorlogsfantasiën tamelijk kleurloos aandoen. ka zo'n hoe-kon-het-toch-allemaal verhaal is de kwestie-Weinreb, Friedrich Wein reb, de man die in de oorlogsjaren vele honderden joden van de ondergang heeft po gen te redden en daarin voor een deel ook is geslaagd. Maar het ongelooflijke spel letje blufpoker, waarvan Weinreb zich bediende en waarmee hij de eerste oorlogsja ren zulke verbijsterende resultaten behaalde, keerde zich in het laatste gedeelte van de oorlog tegen hem. De inventieve Weinreb had krachten en situaties in het leven geroepen die op den duur niet meer te overzien en te bedwingen waren. Als Weinreb een kruimeltje geluk aan zijn zijde had gehad, zou hij nu een alom geëerd man zijn geweest. Maar het noodlot (of wat dan ook) wilde anders. Het wierp hem op het be slissende moment aan de andere kant van de scheidslijn, in de categorie van de aan geklaagden, de knoeiers en verraders. t. 1948 werd Friedrich Weinreb ver- gfi'jiriaïsws m ichokkende straf. Slechts lang ham zakte de opwinding erover in Vrfertod we?. In 1965 werd de zaak Mtfwakeld. Na een studie van 15 Zr verscheen prof Pressere boek Swi-if Süir m ve" J£' «40-45'. Presser besteedt fvi hoofdstuk aan Weinreb. Het omvangrijke dossier over hem wVhii ervoor doorgenomen. Pres- «kmm. in hoffelijke bewoordin- C Wt een vernietigend oordeel over L motivering van het vonnis. Er vri in de eerste kamer nog een over de zaak-Weinreb gesteld, -u- ht lep op n'ets uit- 18 het '■ilf.' A-oord daarmee over de zaak- itearëb gesproken? Het ziet er met •ji' uit In een recent interview zei „,.i p-P«er desgevraagd: .de affai- -.Wanreb is nog altijd dynamiet'. r»v iizen is het eerste deel ver- 'ran Weinrebs memoires ColUoorate en verzet. I Het land df- bUnden'Prof Weinreb werd Restunuleerd door de joumalis- •/p.Gte Robeostein. Hijzelf ge- net dat Nederland nog be- ÜnanCag voor zijn belevenissen itl Het boek dat prof. Weinreb geschreven (de delen n en III visa m de herfst uit) is een bui- ..•■Cj belangrijk document. Het rtïöJ is huiveringwekkend en spook- triest en ellendig, een relaas V noop en wanhoop. Fascinerend j werk m zijn détailwerking en ^-.ekening De man moet een fo-- -dibel zehéugen bezitten om de ge- bMilïsissen op deze beklemmende mier te laten herleven. ROEKELOOS PLAN Wedrtch Weinreb, geboren in 1910 aLamberg, kwam in 1916 naar Ne derland. Hij studeerde economie in •Rotterdam en was later verbonden aan het Nederlands Economisch In stituut, een functie die hij. jood zijn de, in 1941 op last van de bezetter moest opgeven. Weinreb woonde in die tijd in Scheveningen. Hij was gehuwd, had kinderen en zijn huis was, zo zegt hij in zijn boek, al voor 1940 een verzamelplaats van talrijke uit het buitenland gevluchte wden Hij was adviseur van de oost- joodse gemeenschap in Scheveningen en lid van comité's die joden bijston den een nieuwe toekomst op te bou wen, In zijn omgeving gold hij als een man, ,die toegang tot de autori teiten had'. Heit was logisch dat deze als in vioedrijk beschouwde figuur op zeker moment (1942) werd geraadpleegd door radeloze joden, die waren aan gewezen om te werken in Neder landse arbeidskampen. Wein-eb kon daaraan niets doen. Niets? Weinreb kwam aan de weet. dat als men in het neutrale buitenland de beschik king had over deviezen en die be schikbaar wilde stellen voor het der de rijk. «Je mogelijkheid tot emigra tie bestond. En dat men dan, in af- wacht.ng van een definitieve beslis sing daarover, niet naar een werk kamp hoefde. Weinreb begon daar op een roekeloze actie, waarvan hij de gevolgen absoluut niet kon over zien. Hij belde het gewestelijk ar beidsbureau (dat over de werkkam pen ging) op en deelde de chef daar brutaal mee. dat hij drs Weinreb was. de expert voor joodse emigra tie, zoals de man ongetwijfeld wel zou weten. Vervolgens schudde hij een fantastisch verhaal uit de mouw: hij. Weinreb. was in Nederland de vertegenwoordiger van de Duitse Wehrmachtinstanties om er op toe te zien dat bepaalde joden, die over de viezen beschikten, in de toekomst de kans zouden krijgen te emigreren, want Duitsland kon die gelden best gebruiken enz. Of het arbeidsbureau nu maar wilde zorgen dat die perso nen niet naar de werkkampen gin gen. Een ge af staaltje van ongeloof lijke bluf. En wat Weinreb zelf nau welijks voor mogelijk hield gebeur de: de man van het arbeidsbureau, z^er onder de indruk, trapte erin. Hij beloofde de Weinreb-joden uitstel te geven als voor iedere betrokke ne dan maar een verklaring met stempel werd overlegd Non. daar wist Weinreb wel raad mee. Het was hem al lang duidelijk dat men leefde .in een karikaturale, wereld van papieren realiteit en papieren nep'. Een grote hoeveelheid joden (nie mand was op de hoogte van de bluf) spoedde zich daarna naar Weinreb om op de emigratielijst te worden geplaatst (lijsten hield Weinreb ove rigens niet bij, dat was hem veel te gevaarlijk). Over deviezen werd nauwelijks nog gesproken. Weinreb, die onmogelijk iedereen voor emi gratie kon aanmelden, zocht de meest schrijnende gevallen er uit en meldde ze aan het arbeidsbureau. De chef daar belde hem na verloon van tijd weer eens op. Hij vroeg zich af, wie er nu precies achter zat: dat gepraat over de Wehrmacht was toch wel erg vaag en algemeen. Weinreb, die de man niet achterdoch- ADVERTENTIE) voor een uiterst toten met gecontroleerde ook voor andere merken (omdat er steeds meer autobezitters op DAF overgaan) Coupon Ik ben geïnteresseerd in adres een inruilauto met DAF Garantie Controle plaats er postzegel zenden a»n DAF. van Doorne's Automobielfabrieken N.V. VOOR ALLE INLICHTINGEN, AUTOKIJLES EN GRATIS FKOEKRI1 N GARAGE verbrugge daf-dealer Terneuzen, Dt^ostriewcg 37 01150-3451 Oustburg Oude Stad 21 Tel. 01170-2473 A. BIESBROECK °'l daf-dealer Bulsl Telcloun 01140 - 2bl AUTOMOBIELBEDRIJF DE GROENE NV njelierenstr. 5-7, tel. 01100-6810. ïealers voor Noord- en Zuld-Beve AUTOMOBIELBEDRIJF VAN FRAASSEN afd. verkoop, Pres. Rooseveltlaan 760 Tel. 01184-6679 - Vlissingen Dealer voor Walcheren Oost-Perkweg 21-23, Middelburg tig wilde maken, verzon ter plekke de naam van de godheid, die in Ber lijn de zaak in handen had: general- leutnant Herbert Joachim von Schu mann - de voornamen herinnerde Weinreb zich uit een of ander jon gensboek. Nou. die naam deed het geweldig. De man van het arbeids bureau was geïmporteerd en zou alle medewerking blijven verlenen Het bureau-Weinreb kreeg steeds grotere bekendheid over de grote spanning waaronder de man kwam te leven zal hierna nog iets worden verteld, maar die laat zich al gemakkelijk raden. Weinreb werd erkend door de joodse raad. dat ver lengstuk, werktu.g zo men wil, van de Duitsers. En v.a de joodse raad vernam ook de beruchte SD-er Fis cher van het bestaan van de .Wein- reb-lijst'. Toen Weinreb dat hoorde, verbleekte hij. want nu moest alles wel uitkomen. M^ar nee, Fischer zei dat wat Von Schumann deed heel goed was. Later bleek dat hij er niet voor uit had willen komen dat Berlijn nem van deze affaire kenne lijk onkundig had gehouden. Ieder een slikte die spook-generaal, nie mand dacht eraan die Von Schumann in Berlijn eens op te bellen. De gene raal ging een heel eigen leven leiden bij de joden, die verrukt waren van zo'n beschermende hoge piet en bij de instanties. Om het nog wat ech ter te maken, ontwierp Weinreb ook fraai postpapier met de naam Von Schumann er op. Niemand, niemand verdacht We r ervan de generaal uit zijn duim zuigen Zoiets deed je toch ook n.et In juni 1942 kwam het bericht dat de SD joodse gezinnen via Wester bark naar kampen in het buitenland zou gaan zenden de deportaties dus. Dat was iets anders dan werk kampen voor joodse mannen in Ne derland, waarover de arbeidsbureaus waren gegaan. Weinreb begreep dat de pséudo-legaliteit met Von Schu mann nu niét mper voldoende zou zijn. Zijn beschermelingen op de .lijst' voelden zich weliswaar veilig, maar alleen Weinreb wist (zelfs zijn vrouw was niet op de hoogte van de nep-generaaldat dat vertrouwen m de Berlijnse generaal op niets berust te. Hij maakte zich nog ongeruster dan hij al was. Hij hoopte met zijn .bureau' door te kunnen gaan tot sep tember 1942. Dan zou. zo rekende hij, de invasie van de geallieerden de bevrijding moeten brengen, of hij zou ontmaskerd worden. De Duitsers zouden dat gescherm met Von Schu mann toch niet blijven slikken. Ze ker de SD niet. die soms op tame lijk gespannen voet met de wehr macht stond. Bevrijding in 1942, die verwachting lijkt nu belachelijk maar Weinreb stond daarin niet al leen. Velen waren die mening toege daan. Het kón gewoon niet anders, het mócht eenvoudig niet nog lan- ger duren. aarom begon Weinreb zijn geregi streerde mensen op te wekken onder te duiken. Achter de schijnbare lega liteit van zijn bureau ging nu een groeiende illegaliteit schuil. Hij zorg de via een relatie voor onderduik adressen. voor valse persoonsbe wijzen enz, Hij hielp joden via een (gevaarlijke) vluchtroute ook ille gaal het land uit. De Weinreb-jo den waren echter voor een groot deel helemaal niet gesteld op die illegali- men uit Westerbork. Het drukte hem zo terneer dat hij maar een fractie die mensen kon redden dat hij op den duur zijn post niet meer durfde openen. Er waren telegram men met hartverscheurende inhoud: .Red ons, God zal u zegenen Sally, Mirjam, Mozes, Louise, Jacob Bril- leslijper. barak 67, Westerbork'. Bij elkaar zou Weinreb in het kamp zo'n 500 tot 600 joden .sperren'. Weinreb deed nog meer. Hij waar schuwde joden in wijken waar de SD van pan was razzia's te houden. Hij bood hun onderduikadressen aan. Sommigen we.gerden weg te gaan O. nee, illegaal wilde men niet zijn. Weinreb rédde ook meer dan eens lopen. Hij wist dat zelf ook. Daar om hoopte hij zo vurig dat de oor log in 1942. voor zij démasqué, ten einde zou zijn. Op 11 september 1942 werd Weinreb van huis gehaald. De SD had korte tevoren een meisje ge pakte dat met valse pap.eren in een bioscoop zat. Het meisje liet de naam Weinreb vallen. De zaak kwam in handen van de SD-er Koch, en Koch met zijn routine-geest, ging alles na. Hij vertelde Weinreb dat er in Berlijn geen generaal met de naam Von Schumann bestond Weinreb waande zich totaal verloren, maar Koch zag in Weinreb alleen maar het slachtoffer van een in sdadig complot. Er was natuurlijk een schurkacht-ge Duitse figuur, zo hield hij Weinreb voor, die zich van de naam Von Schumann had berLend. het hoofd van een organisatie die z-.ch wilde verrijken via Weinreb en de deviezen. Een schurk van een vent. vond Koch. De bende moest ontmaskerd worden en Weinreb moest daarbij helpen. Dat leek Wein reb wel wat. Als de generaal of een van zijn assistenten (Weinreb noem de als fictieve figuren Six en Von Rath) weer in Scheveningen kwam, zou hij. Weinreb, Koch een seintje geven. Maar intussen moest de Wein- reb-lijst wel van kracht blijven, want anders zou de generaal onraad rui ken. Mooiere dekking was nauwelijks mogelijk, hoewel Weinreb het vuur nu toch wel heel dicht genaderd was. Ook Koch kwam dus niet op de gedachte dat Weinreb de generaal had verzonnen. Dat was toch im mers waanzin Weinreb moest .achter Von Schu mann, met andere woorden achter zichzelf aan Hij deed het nauwge zet. Elke week bracht hij Koch rap port uit. Weinreb improviseerde op een verbluffende manier en Koch ge loofde hem. Maandenlang bleef de zaak slepen. Tenslotte begreep Wein reb dat hij Koch nu toch lets m handen moest spelen: een helper van Von Schumann. Maar hoe? Hij vond een gewezen gevangenisklant bereid voor 10.000 gulden de rol van Six te spelen. Weinreb instrueerde de man en het spel zou zo worden op gezet dat ook Six in feite door Von Schumann was bedrogen en er dus wel met een lichte straf zou afko men. Hier eindigt deel I van Wein rebs meeslepende memoires. Wij we ten in grote trekken hoe het Wein reb verder is vergaan. De stunt van de gewezen gevangenisklant misluk te. Weinreb werd gearresteerd, zwaar mishandeld en in mei-1943 met zijn gezin naar Westerbork gezonden Het onderzoek werd niet doorgezet. prof. drs F. Weinreb staat thans aan het hoofd van een theologische beweging die zich baseert op het oude he breeuwse denken en waarin ook elementen van christelijke theologie verweven zijn. Hij is enige tijd verbonden geweest aan de hogeschool van Djakarta waaraan hij ook zijn titel dankt. Het centrum van zijn beweging is gevestigd in Jeru zalem. Vandaaruit zwerft hij over de wereld om gastcolleges te geven, zoals hij in 1967 ook in Nederland heeft gedaan. Over zijn theologische denkbeelden heeft hij diverse boeken gepubliceerd. teit. Men wilde net rustig, netjes en vooral legaal doen. Waarom on derduiken. 21ij hadden de generaal toch? Wat zou Von Schumann zeg gen als zij zo maar verdwenen. Wist de generaal wel dat Weinreb zo zijn zaken beheerde? Bovendien: bij ont dekking zouden zij Mauthausen ris keren en wat dat betekende besef ten de Joden toen al heel goed. Wein reb was onverbiddelijk, Hij moest immers wel. Wie zich zo maar door de SD zou laten ophalen, kon niet meer verwijzen naar de Weinreb- lijst, want de generaal wenste niet in een ruzie met de SD te worden betrokken. Men diende zich voor die SD schuil te houden totdat de Wehr macht de papieren voor emigratie in orde had. Het verhinderde niet dat er uit Wes terbork telegrammen kwamen van wanhopige mensen. Of hij toch als jeblieft wilde bevestigen dat zij op zijn lijst stonden. Van het eerste tele gram schrok Weinreb. Hij kende de namen van die mensen niet eens. Was het een valstrik? Hij belde met een benauwd hart Westerbork op. tast te de mogelijkheden af. merkte dat er .speelruimte' was en kwam weer brutaal met Von Schumann op de proppen. Mem boog dfep voor de ima- s-inaire generaal. Tot zijn verbazing kon Weinreb zijn lijst ook in Westerbork doorvoeren De Weinreb-joden zouden zo lang in Westerbork Wijven totdat uitsluitsel over emigratie was gegeven. Toen dat bekend raakte, werd Weinreb bedol ven onder de brieven en telegram- Een paar maanden later werd Wein reb plotseling naar Scheveningen te ruggehaald. De SD-er Bolland, die de zaak nu in handen had. stelde hem voor voor SD te gaan werken. Hij zou dan zijn best moeten doen rijke, Inmiddels ondergedoken joden op te sporen. Weinreb stemde toe weige ren betekende meteen de dood voor hem en zijn gezin ein hoopte dat zijn improvisatietalent hem weer zou redden. Als stok achter de deur hield de SD Weinrebs vrouw en kinderen in Westerbork. Weinreb ging het ter rein verkennen. Hij merkte dat Bol land en zijn medewerkers verzot op geld waren en toverde hen de fraaiste dingen voor ogen. Gebeuren deed er overigens heel weinig. Bolland was verrukt over wat er allemaal in hel vooruitzicht was gesteld en na ver loop van tijd slaagde Weinreb er in zijn gezin zelfs naar huis te halen, tn Westerbork werd de Weinreb-lijst weer ingevoerd. Zo'n 1500 personen kregen er een plaats op en de gelden die Weinreb hier inde, stopte hij Bol land en zijn medewerkers toe. Hier liepen de zaken Weinreb uit de hand. hier raakte hij aan de andere kant van de scheidslijn. Maakte wat hij hier deed nu erg veel uit? Het ging hier immers toch al om ten dode opgeschreven mensen Langzamerhand voelde Weinreb ech ter dat hij van het toneel moest ver dwijnen De SD zou hem. vroeg of laat toch uit de weg ruimen om dat hij al veel te wel wist, Bo vendien wilde de SD nu wel eens fortuinen op tafel zien. De Wednreb- bruari 1944 Acht februari kwamen de Duitsers om hem op te halen, maar de vogel was gevlogen. Een dag eerder was Weinreb met zijn ij- tin ondergedoken. Het bovenstaande is een ruwe, zeer onvolledige schets van de gebeurtenissen. (Weinreb zelf heeft er in deel 1 meer dan 650 pagina's voor nodig). Op een aantal punten moet nog nader worden ingegaan. reb bloot stond. Dat laat zich niet in een paar zinnen beschrijven. Het is eigenlijk een wonder dat hij niet tus sentijds een hartaanval of een ze nuwtoeval heeft gekregen. Hij had (in 1942) vrouw en drie kinderen en een vierde op komst. Bij hem in woonden zijn uit het buitenland af komstige. niet aangemelde grootva der en een al even illegaal schoon zusje. Zijn bovenburen, die fout wa ren. bezagen hem met achterdocht. Eik moment kon er iets mislopen en de dood betekenen voor hem en de zijnen. Hij werkte onder zeer moei lijke omstandigheden. Als jood mocht hij niet meer van tram en trein ge bruik maken, zijn telefoon werd af gesneden en het was hem niet toe gestaan na achten 'savonds op straat te komen. Hij moest dan ook gebruik maken van Arische helpers (van wie er een paar zeer commercieel waren) om zijn werk te kunnen blijven doen. Een ander punt: wat dreef deze man er toe die waaghalzerij zo lang vol te houden? Hijzelf zegt er van: omdat ik het niet laten kon. evenals eten, drinken en slapen. Ik zou op de een of andere manier ten gronde soort zelfbevre diging. Er waren ook wel momen ten aait hij er helemaal af wilde, dat de .generaal' hem loodzwaar op de schouders drukte. Maar hij zat er te diep in om op te geven. Te veel mensen dankten aan hem tijde lijk hun vrijheid. Als hij onderdook zou dat ook hun einde betekenen. Onthullend en onthutsend is het beeld dat Weinreb geeft van de hou ding die vele joden ten opzichte van de illegaliteit aannamen. Men wilde precies doen wat de overheid eiste, ook al was zij nog zo vijandig en misdadig tegen de joden. Weinreb constateert met ironie en verbit tering: ,men haatte de Duitsers niet. Toen niet en nu niet. Men doet wel vaak alsof, omdat die houding wel eens flink staat op zijn tijd. Men was bang voor de Duitsers en men schaamt zich nu, maar men haatte ze niet. Want zij speelden het spel van de legaliteit, zij gingen met de a- vocaten om, bezaten stempels, had den bureaus. Maar de mensen die zei den dat dat allemaal maar onzin was, die er de gek mee staken, die de stempels maakten, dat warer. niet de echte, de goede. Ja, men had ze wel eens nodig, maar veel liever was men met de Duitsers verder gegaan. Hadden de Duitsers dat maar ge daan. Nu men dus moest, door dat domme onbegrip der Duitsers ge dwongen. wel dan moest het maar. Maar het waren toch niet serieuze figuren, die illegalen, het waren hal ve gekken, wilden. Ze waren onbe trouwbaar. het waren tariers van de brave, legale burger, die o. zo graag tot in de dood 'egaal zou zijn ge bleven'. Diezelfde weerzin tegen de illegali teit kwam naar voren bij het onder duiken. Weinreb had er geld voor nodig, veel geld. E' was au eenmaal in dat opzicht volgens Weinreb. heel wat minder idealisme dan velen ge neigd zijn te denken. Hij klopte voor dat geld aan bij gefortuneerde joden. Hij stootte overal zijn neus, of kreeg een féoi n handen gedrukt. Een joodse miljonair, die zijn for tuin met behulp van Weinreb. ille gaal had ondergebracht, wilde aan vankelijk aan Weinreb niets geven. Want hij was nu eenmaal tegen dat soort illegaliteit. Weinreb in een an der hoofdstuk over min of meer het zelfde probleem: .de deugdzame ka pitalisten hebben mij verleid een blik in hun samenleving te werpen. Het moest wel even. Ik ril altijd even van die lieve, aaierige, behulpzame so- ciëty; ik ken haar al te goed, ik ken de kant die zij niet kennen, niet durven tonen. En daar zijn zij af zichtelijke demonen. Laten we dat weten. En laten we van ben niets verwaohten. Zij willen hun spel con tinueren, tot in het oneindige. Zij laten ieder ander omkomen, als zij maar hun leven kunnen voortzetten. Daarvoor hebben zij een vat vol smoezen voorradig". Weinreb redde zich toch. Aanvanke lijk had hij voor een plaats op zijn .lijst' niets gevraagd, maar toen ging hij inschrijfgeld heffen. Von Schu mann had hem dat gevraagd. En dat wilde iedereen graag betalen. Dat gaf ook zo'n legaal idee. Een plaats op andere lijsten (Industrie-Sperre. Diamant-Sperre enz. i kostte immers ook nandenvol geld. Weinreb stopte de aldus vergaarde centen in de on- derduikaffaires. Hij heeft er na de oorlog nog last genoeg mee gehad. Na 1945 waren velen 'nog .zo ver blind in hun iegaliteitsaanbidding van de code van de duivel, dat zij weer niet begrepen hoe vreselijk zij zich blootgaven. Zij konden maar niet vergeven dat de legale generaal het legale geld niet had gekregen, doch dat de illegale generaals-maker het geld voor illegale onderduikers had gébruikt'. Weinreb sohrijft ook meer dan eens over dat zo ontmoedigende .waanzin nige doorfunctioneren' van de maat schappij. Hij wijst op een aantal Ne derlandse agenten die zo voorbeeldig hun plicht "deden en zo ijverig jo- Prof. Weinreb in de oorlogsjaren. den ophaalden. Zij sloofden zich er echt voor uit. .Het waren geen slech te mensen', zegt Weinreb, ,het was erger. Het waren met-mensen'. Op basis van vrijwilligheid, zo vernam Weinreb van een SD-er en later van anderen, konden Haagse agenten deelnemen aan de razzia's. Er was een heel gedrang om mee te mogen, omdat er dan altijd .iets te halen viel'. Weinreb was met het type held dat gewoonlijk voor deze ereti tel model staat. Hij pleegde geen overvallen of ander gespierd werk. Hij bestreed, vermoedelijk als enige, de Duitsers met hun eigen wapens. .Men viel de joden niet met messen en geweren aan. dan moet je met messen en geweren terugslaan. Men viel administratief aan. onzichtbaar, via berichten in de krant, via de post die de oproepen verzorgde. Men werd naar werkkampen geadmini streerd Dat is nauwelijks een ge vecht, het speelt zich administratief af. En tegen 'n administratieve aan val moet je je administratief verde digen'. Weinreb heeft de draak gestoken met die heilige administratie en bureau cratie. Heilig voor de Duitsers, maar ook voor heel wat Nederlan ders. Misschien is dat een van de redenen, waarom er na de oorlog zo weinig sympathie voor heen was." Hij had al die stempels en mooie ver klaringen, die indrukwekkende brie venhoofden en heel de san terne kraam die daar mee samen hing belache lijk gemaakt. Weinreb had helemaal niets achter zich staan, niet eens die generaal En het is niet prettig om in minder dan je hemd te worden ge zet. Weinreb had misschien als een tweede köpenick kunnen worden be schouwd. maar hij werd het niet, om dat de achtergrond waartegen alles zloh had afgespeeld zo bitter weinig reden tot lachen gaf. Het is mogelijk. Maar Presser. wie men geen slordigheden kan verwijten, heeft in het dossier niet veel belastends kunnen vinden. Wél een aantal vreemde dingen in het proces tegen Weinreb. Zo is er tegen hem getuigd hoe is het mo gelijk door zijn tegenspelers ir de oorlogsjaren het tuig van .Win dekind' (het Haags politiecentrum) In het vonnis tegen Weinreb staat verder: ....dat de rechtsorde met ge doogt dat enig mens in vertrouwen op eigen kunnen en naar eigen mo rele maatstaf aldus beschikt over le ven en lot van anderen'. Een mooie redenering voor een zuivere maat schappij, maar tussen '40 en '45 wa de leiding van de maatschappij mis dadig en bedorv -. Presser merkt Of dat de steil.ng van de rechtbank eer veroordeling van het illegale werk .an sich" :s Welke illegale werker be schikte niet over het lot van an deren Heeft, zo vraagt Presser zich dan ook af. de rechter zich wel vol doende verplaa' -t in de oorlogssitu atie, toen iedere jood een ter dood veroordeelde was? Waarom toch werd Weinreb gestraft en zo zwaar gestraft Presser geeft als zijn persoonlijke overtuiging: /Ie jood Weinreb Is de zond bok geworden, heeft voor het tekortschieten van talloze niet-joden geboet. Hij moest gefaald hel verzaakt, ook hij. Als er geen joodse verraders waren, moest men ze uit vinden. De paar. die men na de oorlog berechtte, betekenden te wei- .nig. Hier nu. was er een van het formaat dat voldeed'. ADVERTENTIE WENNEKER SCHIEDAM ROOSENDAAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 13