noiabene nylons @rt voor elke vrouw Vakbonden moeten stakingsdeskundige aanstellen' Provincie Groningen nodigt Progil uit Werknemer kan van studenten iets leren HELE LAM VERKEERT IN EEN FINANCIËLE NOODTOESTAND Mr Klaassesz: we leven op een vulkaan LatelJsheiligen vaak gevolgd door warme periode uw soort* uw maat* uw kleur Geen fietsen meer in personentreinen PvdA-BESTUURDERS KLAGEN OVER FINANCIËLE NOOD GEMEENTEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 22 ME| BONDSVOORZITTER PLEIT: UTRECHT (GPD) ,Een con clusie van vandaag raag zijn de verwachting, dat het Nederlandse bedrijfsleven meer dan voorheen door het stakingswapen zal wor den getroffen. Als wij ons in de toekomst meer vertrouwd moeten maken met staken, dan zou de uitwisseling van de door de di verse bonden opgedane ervaring een taak kunnen zijn voor het overlegorgaan van de vakcentrale, gestalte krijgend in een stakings deskundige'. AJIdus sprak gisteren de heer J. C. van der Doef, die de heer A. Molenaars is opgevolgd als voorzitter van de bedrijfs groep wegvervoer van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel. Technieken De heer Van der Doef wees er eer der in zijn rede op, dat in de auto busactie ook is gebleken dat het sta kingswapen nog bruikbaar is. Maar niettemin niet snel wordt gehanteerd Hij meende echter dat de techniek moet worden bijgeschaafd en verbe terd om erop voorbereid te zijn, meer dan voorheen, het sbakingsmiddel te gebruiken. Het gaat er alleen om in ae situatie van hardere onderhande lingen, de nodige technieken goed te beheersen. Ook de technieken die worden gebruikt als het overleg heeft gefaald. Binnen het wegvervoer ziet de bond sectoren en honderden bedrijven, waar de mensen sociaal zo kwetsbaar ziin, dat zij daar nog alle verlangens en alle onvrede moeten vertalen in looneisen. Daar is dan ook bij het gegeven loon niveau alle reden voor. Studenten De heer Van der Doef zag duidelijk pa rallellen tussen de studentenacties en de acties tot medezeggenschap van de werknemers m de bedrijven. Met betrek king daartoe zei hij: ,Wij hoeven en kunnen hun technieken niet overnemen, althans de meeste niet, maar we kunnen wel iets leren van het bij hen doorgebro ken inzicht dat er iets veranderd kan worden, als men zich daarvoor solidair inzet'. Ten aanzien van de studenten zelf sprak liij de wens uit, dat zij hun medezeg genschap krijgen. Maar ook en vooral dat later, als zjj een maatschappelijke positie bekleden, zjj dat niet zyn verge ten. GELDERLAND WIL MEDISCHE FACULTEIT IN ENSCHEDE ENSCHEDE (GPD) Naar wij verne men, hebben gedeputeerde staten van Gelderland zich in een brief aan minis ter Veringa (onderwijs en wetenschap pen) uitgesproken voor de vestiging van een medisch faculteit aan de, tech nische hogeschool Twente te Enschede. Gedeputeerde van Zuid-Holland: Nederlandse volk brengt aan sparen niet genoeg op DEN HAAG (ANP) - Het hele land verkeert financieel in een noodtoestand, die, aanmerkelijk ernstiger is dan in 1968. Wij zijn bijna aan het punt gekomen dat een kleinere gemeente zich moet afvragen: hoe kan ik de vrachtwa- DEN HAAG (ANP) Er heb het ge voel, dat we soms op een vulkaan leven. Het stadium van zekerheid is niet be reikt. Dit merkte woensdag mr J. Klaasesz, commissaris der koningin in leiding van het vervoer van gevaarlijke de provincie Zuid-Holland op, naar aan- stoffen over de wegen in ons land. Mr Klaasesz vindt, dat er een wette- Mjke regeling moet komen, die verder gaat dan de huidige. Thans moet een chauffeur van een auto, waarmee ge vaarlijke stoffen worden vervoerd, een boekje bij zich hebben, waarin staat wat hij vervoert. Maar komt zo'n trans port in het ongerede, dan is het de vraag of de chauffeur zijn boekje kan tonen. Mr Klaasesz is er voorstander van, dat op dergelijke transporten duidelijk van grote afstand zichtbare kentekens staan, waaraan onmiddellijk liet karakter van de gevaarlijke stof kan worden afge lezen, zodat bij een ongeluk politie en brandweer onder meer weten of zij zon der gevaar voor eigen leven kunnen na deren en of zij bijvoorbeeld zand, wa ter of een chemisch blusmiddel moeten gebruiekn. Mr Klaasesz, die ook voor zatter is van de brand wee rraad, deelde nog mee, dat gewerkt wordt aan een voorstel aan de minister van binnen landse zaken om het vervoeren van ge vaarlijke stoffen met meer waarborgen voor de veiligheid te omgeven. BREUK IN HET NIJMEEGSE NKV NIJMEGEN (ANP Naar verluidt is in de centrale van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond in Nijmegen een breuk ontstaan. In totaal zouden vijf bonden met rond de 3800 leden zijn uit getreden. Zij zijn het niet eens met het beleid zoals dat door het dagelijks be stuur van de NKV-centrale in Nijme gen wordt gevoerd, met name het be leid ten aanzien van de belaagenverhou- ding tussen midden en hoger personeel enerzijds en handarbeiders anderzijds. Men vindt dat de handarbeidersbonden te sterk overheersen. De vijf bonden zijn de Unie van Beambten en Hoger perso neel, de Katholieke Bond van Adminis tratief, Verzekering^- en Bankperso neel, de Katholieke Bond van Over heidspersoneel, de Katholieke Bond van Personeel in de Handel en de Katho lieke Bond van Leidinggevend Perso neel. Deze bonden gaan verder samen overleggen om te zien op welke wijze mem verder gaat werken. Weer Russische generaal overleden MOSKOU (AFP) De ,Rode Ster', het blad van het Sowjetrussische mini sterie van defensie, heeft woensdag ge meld dat de generaal b. d. Alexander Tsjerniakow ,na een korte ziekte' overleden. Het overlijdensbericht is ondertekend door onder anderen minister van defen sie Andre Gretsjko en maarschalk Zjoe- kov. De leeftijd van Tsjerniakow wordt er niet bij vernield. Hij is de 16de ge neraal sinds 10 april van wie het overlij den door het blad wordt gemeld. gen die is ingestort, vervangen. Dit merkte prot dr J. P. van Praag (pvda), gedeputeerde van Zuid-Holland, woensdag op in een beschouwing over de financiëe positie van provincies en gemeenten. Het Nederlandse volk brengt aan sparen niet op wat er nodig is, meende hij. Het is niet verkwistend, maar we willen zo veel, dait er een permanente financieringskrapte is. Hij vroeg zich af of we thans niet dicht aan het moment zjjn benaderd, waarop drastisch moet worden ingegre pen om de toestand te verbeteren. Voor het ontstaan van de situatie wees hij naar de miljarden zaken als de del tawerken, de wegenbouw, de woning bouw en ook nog de investeringen voor exploitatie van het aardgas. Daarnaast vestigde prof. Van Praag de aandacht op de gjote toeneming van taken zowel voor ae provincie aïs de gemeenten. In Zuid-Holland kwam voor de kapitaal behoefte van de gemeenten vorig jaar 816 miljoen gulden ter beschikking. Aan het einde van het jaar was de behoefte 1,25 miljard gulden. De eerste vier maanden van dit jaar kwam slchts 200 miljoen beschikbaar, zodat dit jaar het investeringsniveau slechts zal reiken tot tweederde van het financiële niveau, dat vorig jaar werd gehaald en dat toen bij de behoefte voor een goede taakvervulling achter bleef, aldus prof. Van Praag. Het .blijf zitten waar je zit en verroer je niet', heeft ons niet ge holpen, de ijsheiligen hebben ons toch, al is het later dan gewoon lijk, gevonden. De meimaand geeft bijzonder grote temperatuurspron- gen te zien. In één week van 31 graden in Brabant tot een maxi mum van 9 tot 10 graden in 't be gin van de week gemeten met in het binnenland nachtvorst. Mogen wij met de pinksterdagen belangrijk warmer weer verwach ten? Bekijken wij de gedragingen van vorige late ijsheiligen over een periode van 30 jaar, dan is de kans groot. Wij vonden sinds 1939 totaal zes gevallen, waarin de ijsheiligen zich eveneens na enkele warme dagen midlden mei aankondigden. In vijf van deze zes gevallen duur de dit koudere weer 3 tot 5 dagen, opnieuw gevolgd door een belang rijke temperatuurstijging. Alleen in 19-14 toen op 13 mei 26 graden werd gemeten duurde de koudere periode met temperaturen tussen 12 en 15 graden negen dagen, ge volgd door een tropisch slot van die grillige meimaand met maxima boven 30 graden...waarin ook de finksterdagen vielen, n de rijf gevallen die veel lijken op de koude golf van deze week in de tweede helft van mei, zagen wij het volgende. In 1946 van 14- 17 mei zeer koel waarna een snel le stijging in twee dagen tot bo ven 20 graden. In 1950 van 15-18 mei koud (11-14 graden) snelle stijging binnendrie dagen tot bo ven 25 graden. In 1951, 13-15 mei koud, snelle stijging tot 23 graden. In 1965 op 13 mei 25 graden tus sen 14-18 mei zeer 'koel, snelle stijging binnen drie dagen tot bo ter "van de meimaand in 1954 lijkt tot heden het meest op déze mei. Ook toen een warmtegoif met op 11 mei in De Bilt 29, eveneens vorige week dinsdag. Daarop kwa men de ijsheiligen te voorschijn met op 22 mei een maximum van ertf graden. Gelijk aan deze week. Deze koude golf duurde vier da gen, waarna net kwik binnen drie dagen weer tot boven 25 graden -teeg. Wanneer 1954 als voorbeeld wordt genomen voor deze mei. is er alle reden om warme pinfcerdagen te verwachten. Het enig vervelende is dat er niets wisselvalliger is dan het weer, zodat ons de zeker heid ontbreekt om reeds met gro te kans van slagen zomerse pink sterdagen aan te kondigen. de ene vrouw is de andere niet, daarom maken Danlon en Duet zoveel soorten: van wandelkous tot avond(panty)nylon, van volmaakt glad tot hakellook, van lekker luchtig tot heerlijk warm, in mini en normaal. Kortom: nylons en panty-nylons in elke soort voor elke vrouw. de ene vrouw is de andere niet, daarom hebben Danlon en Duet zoveel maten: van extra small tot extra large, van maat 8V2 tot maat 11, in beenlengten van 80 tot 106 cm. Kortom: nylons en panty-nylons in elke maat voor elke vrouw. de ene vrouw is de andere niet, daarom brengen Danlon en Duet zoveel kleuren: van charmbeige tot taupe, van licht tot donker, in modekleuren van nu tot modekleuren van morgen. Kortom: nylons en panty-nylons in elke kleur voor elke vrouw. Danlon het internationale modieuze merk STAATSSECRETARIS KEYZER DEN HAAG (GPD) Om de reizi- gersdienst te kunnen versnellen, waar toe met ingang van 1 juni aanstaande wordt overgegaan, is besloten de reizi gerstreinen niet meer open te stellen voor het vervoer van goederen, waaron der fietsen en bromfietsen. De feitelijke duur van de stoptijden van de treinen wordt veelal in sterkere mate bepaald door het laden en lossen van goederen dan door het in- en uitstappen van rei zigers. Alle fietsen en bromfietsen moe- en mee in de zogenaamde rijwieltrei- len. Aldus staatssecretaris Keyzer van •erkeer en waterstaat op vragen van het lid van de tweede kamer, Ir S. A. Post humus (pvda). De staatssecretaris wijst erop, dat de speciale rijwieltreinen reeds in vorige jaren gedurende het vakantieseizoen re den ter ontlasting van de zeizigersdienst. Ook toen was het nodig de nets 1 tot 2 dagen tevoren ter verzending aan te bieden. De maatregelen voor het zo merseizoen 1969 geven ten opzichte van vorige jaren op dit punt geen verslech tering. Het seizoen, waarin de speciale rijwieltreinen rijden zal overigens nog worden uitgebreid, Het zal de periode omvatten van 1 juni - half september. De heer Keyzer erkent, dat voor de weekend-reizigers, die hun fiets willen meenemen, de voorgenomen maatrege len een achteruitgang betekenen. Hij voegt hier echter aan toe, dat op vele stations de mogelijkheid bestaat een fiets te huren. In adres aan regering: REGERING ONTLOOPT DISCUSSIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ongeveer 450 burge meesters, wethouders en leden van ge deputeerde staten, alien lid van de Par tij van de Arbeid, hebben dinsdag in een adres aan de regering geklaagd t de slechte financiële toestand van pro- ineïes en gemeenten. Volgens hen zijn de lagere overheden door de gevolgen van bet economische en financiële be leid van de regering, niet meer in staat om hoogst noodzakelijke voorzieningen voor hun inwoners te treffen. De adressanten, onder wie de burge meester van Amsterdam en Rotterdam, dringen bij de regering aan op ruimere financiële middelen en op stopzetting de verdere stijging van de hoge rente. Bovendien vragen zij het kabinet af te zien van elke maatregel die tot nieuwe prijsverhogingen leidt en ook provincies en gemeenten in staat te stel len geen tarieven en plaatselijke be lastingen te verhogen. De PvdA-bestuurcFers. die hum verzoek ;n het bijzondei- richten aan de minis ters Witteveen (financiën), Beernink (binnenlandse zaken), De Block (econo mische zaken) en Roolvink (sociale za ken), vragen de regering tenslotte met kiem, af te zien va.n verlaging van de inkomstenbelasting per 1 januari aan staande en het geld wat daardoor be- Volgens de Partij van de Arbeid is de nood bij honderden gemeenten groter dan ooit. Partijvoorzitter dr Vondeling meende gistermorgen op een perscon ferentie in Den Haag, dat de gemeen ten worden achtergesteld bij het rijk zelf en bij het particulier bedrijfsleven. Door de algemene prijsstop kunnen de gemeenten aan de ene kant moeilijk luin tarieven verhogen, maar ze worden wel geacht een sluitende begroting te maken, meende de heer Vondeling. Hij noemde dit een dwangpositie. Dra Franssen, PvdA-kaimerlid en be stuurslid van de sectie gemeente en pro vincie van de partij, zei dat de rege ring de moeilijkheden van de gemeenten misschien wel ziet, maar een discussie daarover ontloopt. .Eigenlijk iaat men de gemeenten maar tobben', zei de heer Franssen. Van de Hjma 1000 gemeenten in ons land kunnen er slechts 300 zichzelf redelijk bedruipen. Dait zijn voorna melijk gemeenten beneden de 5000 inwoners. Vier van elke tien gemeen ten zijn genoodzaakt bij het rijk om een aanvullende bijdrage te vragen, wat hen met handen en voeten bindt. Dr Vondeling vond, dat de regering bij de nieuwe begroting duidelijk moet zeg gen hoeveel de gemeenten volgend jaar nodig hebben via de centrale financie ring en waar het geld vandaan moet ko men. De oud-minister van financiën, die tijdens zijn bewind een wet op de ka pitaalmarkt in voorbereiding had, wil een zorgvuldiger afweging van finan ciële belangen bussen rijk, particulier bedrijfsleven en gemeenten. ,Zo kan het niet langer,' meende de heer Vondeling. ,Het rijk schept een nationale stamp pot op gemeentelijke borden, waar die gemeenten nooit om hebben gevraagd'. Het PvdA-adres aan de regering is het resultaat van een bliksemactie in het hele land. Dr Vondeling zei op de pers conferentie dat aanvankelijk ook een KVP-burgemeester uit Noord-Holland wilde tekenen. Deze zag er nioar van af, toen hij hoorde dat het een PvdA- actie was. VESTimSMOGELIJKHEID VAN EEMS GRONINGEN (GPD) Het provinciaal bestuur van Gronin gen heeft een brief gestuurd aan de Franse zwavelkoolstoffa- briek Progil', die aanvankelijk van plan was zich bij Amsterdam te vestigen, maar die van dit plan heeft moeten afzien, omdat de hoofdstedelijke raad zich tegen een eventuele vestiging bee verklaard. In de brief aan Progil heeft de provincie Groningen gewezen op glngsmogelijtóheden aan de Eems. Zoals gemeld is reeds voor het van de raad van Amsterdam van verschillende kanten en op allere' zen het Eemsmondgebied een goede alternatieve mogelijkheid [(r Officieel contact bussen de provincie Groningen en Progil bestond niet, tot de brief die nu verzonden is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 26