de kamerheertjes emmeren VAN DE KONINGIN emeente Zaamslag PHILIPPINE TUSSEN TOEN, NU EN STRAKS exit* gemeente- en dorpskrantjes in zeeuwsch-vlaanderen 71 MEI '969 ZEEUWSCH-VLAANDEREN eentehestuur Als de pers de koningin der aarde' is, dan zijn de dorps- en gemeenteblaadjes haar kamerheren in buitengewone dienst. In Zeeuwse h-V laander en verschijnen er 4. Lilliputterkrantjes> ge maakt door gemeente-ambtenaren of mensen uit het vereni gingsleven. >v wig ens c het eiD- Ze heten ,'t Kwakertje' i Aardenburg) ,De dorpsoairoeper* (Groede), .Rond de Vogel" (Vogelwaarde) of simpel, _Med«fel;ngent»iad van het gemeen tebestuur' iZaamslag). hebben opla gen die rond de 1000 cirkelen en gaan unaniem uit van het credo da", een dorpssamenleving voor driekwart bestaat bij de gratie van informa tie. of die nu wordt uitgewisseld tijdens een buurpraatje over de heg. bij de slager of de bakker, op vergade- deringen of in een dorpsblad. .Als er hier een bejaardenreis is ge weest, staan de namen van alle deel nemers in ons blad. Namen noe men. dat is onze formule', zegt Aar- denbungs gemeentesecretaris J. M. Paridaen, die man die met behulp van enkele ambtenaren van de se cretarie twee keer in de maand ,'t Kwakertje', Aarden/burg* s Mededelin genblad' Ln elkaar zet. Hij doet het al 16 jaar. .Dit blad is een initia tief van enkele gemeente-ambtena ren geweest. Het ressorteert dus niet onder de gemeente, ik ben volko men onafhankelijk. Als ik dat niet was, hield ik er meteen mee op'. ,'tKwakertje' wordt gestencild, het heeft een oplage van 1000 exempla ren. De abonnees betalen 3,50 per jaar en daarmee komt het blad net uit de kosten. Paridaen: ,Er zijn ook heel wat mensen buiten Aardenburg die ,'t Kwakertje' lezen, Gewoon, om bij te blijven. Zij krijgen het ook voor 3,50, zelfs in het buitenland' Wie het laatste nummer van het blad (dat van 15 mei) doorbladert, ont dekt naast het raadsverslag en de burgerlijke stand, berichten ove; aardgas in Eede (of lievergezegd het feit dat dat er, bij gebrek aan gegadigden, voorlopig niet komt) een Rode-Kruisrit, kernns en een wie lerwedstrijd in Sint-Kruis, artsen en verpleegstersd'.ensten, kerkelijke berichten, het feestprogramma voo het jubileum van de .Aardeniburgsch Fanfaren', sportuitslagen en gemeng de berichten en advertenties. Par.- daen heeft, vertelt hi), nooit moeite ,'t Kwakertje' vol te krijgen. ,We vra gen aan verenigingen of ze gegevens over hun vergaderingen sturen en natuurlijk houden we goed in de ga ten wat er in de gemeente gebeur' Niet eenvoudig Vaste punten in .Rond de Vogel' zijn de rubriekjes .Zangzaad' (De Schep per» eigen idee) en .U moet weten', waarin aankondigingen een plaats krijgen. Het Wad heeft meestal 6 pa gina's. het kost n.ets. ook voor abon nees buiten Vogelwaarde. Mededelingenblad Het gemeentebestuur van ZaamAag startte 2 jaar geleden met een (ge drukt) informatieblad, dat .Mede delingenblad van het gemeentebe stuur7 heet. Het verschijnt bij vla gen, als onderdeel van het .Zaam slags Advertentieblad'. Gemeentesecretaris J. J. Haak. die wel eens een stukje schrijft, zegt. dat bij het gemeente bestuur het verstevigen van de bin ding burgerij-overheid voorop heeft gestaan, toen er voor het eerst sprake was van de uitgave van een gemeen teblad. ,We halen bepaalde punten uit het raadsverslag. die we van belang vinden voor de mensen hier. De bur- femeester schrijft wel eens iets over e gang van zaken in de gemeen te, besturen van verenigingen krij gen ook een kans. Het slaat allemaal wel aan. is onze indruk'. De naderen de her.ndehnz be zo verwacht cl<* h« de van het .Mededelingenblad', zij een veren-ging het overneemt. .De neom niet aan dat Temeuzen straks geld uit gaat geven om hier een Wad te laten verschijnen Dit is tenslotte een initiatief geweest van ons ge meentebestuur In hoeverre men er voor voelt om als vereniging met eer. dergelijke uitgave door te gaan, weet ik niet'. Wijkraad .Als Groede straks opgaat in een nieu we gemeente, willen we hier een wijk raad stichten. Dat is volgens de wet een adviserend lichaam naast de ge meenteraad. Het blad blijft zeker be staan, d" mensen vinden het heel leuk', aldus secretaris-ambtenaar K. J. Huiszoon uit Groede, eindredacteur van het maandblad .De Dorpsorn roe per". officieel orgaan van de Dorps vereniging Groede', waarin de orga nisaties op het dorp eikaar hebben gevonden. Elke maand valt er bij 500 gezinnen in Groede een .Dorps- Ti roeper' op de mat. Gratis. Het blad reet gevolg van die welwillendheid, ook wel eens overdag de tijd heeft om aan zijn (gestencilde) krantjes te werken. Mochten verenLgingsnlcuws en ad vertenties de gewoonlijk k pagina's tellende nummers niet volledig vul len. dan doet hij dat met bijdragen over sociale wetgeving en andere nut tige zaken. die. zo valt hem op. »»n heel wat mensen nog voorbij gaan. Weet u bijvoorbeeld dot een klein# maar toch goede anelbiuaeer exclu sief btw niet meer kost dan 125,-? En dat degene die de brarrlweertr. re» ne voor de grap in werking stelt een stevige straf krijgt? In De Dorpsom roeper* staan verder altijd enkele rake spreuken. Zoals deze van Nicolaas Beets, de in zijn latere leven wat verzuurde schrijver van de .Camera Obscura'; Bezoekers brengen altijd vreugde aan, zo "t niet bij 't komen is. dan bij 't gaan. Maar aan dat laatste hoeft geen enkel go- meenteblad zich te storen. Zeeuuis-Viaamse dorpskrantjes lilliputtertjes en Boschkapeile. uit de gemeente "Vogeiwaarae is opge bouwd, krijgen de inwoners 2 keer per jaar het blad .Rond de Vogel' (.Orgaan van de gemeente Vogel waarde') ln hun brievenbus. Het is een van de chiquere gemeentebladen het wordt gedrukt en er staan foto's in. ,In juni '64 Zijn we voor het eerst verschenen', zegt gemeentesecretarie B. A. de Schepper van Vogelwaar de. tevens de schepper van .Rond Vogel', een blad dat hij vrijwel pelijk werker O. W. A. Vosveld ui! Stoppeldijk. .Het is niet eenvoudig om het altijd maar weer vol te krij gen'. zegt De Schepper, die toegeeft vaak in een herhaling van normale kranteberichten te vervallen. .Het is natuurlijk wel zo, dat wij de zaken uitgebreider kunnen brengen. Dik wijls komen er onderwerpen in die de gemeente aangaan: bestemmings- De gemeentesecretaris van Aardenburg, de heer Paridaen (r.) en gemeentebode G. C. Veraert bij de stencilmachine, die twee keer per maand ,'t Kwakertje' produceert. *ar'c'pl«n van Philippine op een Joto uit de dertiger ja: In Philippine, een dorp dat straks zijn zelfstandigheid gaat verliezen, is in deze eeuw veel veranderd. De foto van het marktplein dateert uit de dertiger Jaren. Ook tijdens en enkele jaren na de tweede wereldoorlog veranderde dit beeld maar nauwelijks. Het plein is nog in een onverharde staat, omzoomd door oude kastanjebomen, terwijl de omliggende straten van kasseien zijn voorzien. Langs het marktplein liep ook de tramroute, die zich verder een weg in westelijke, richting zocht, via de Gentsebreed- straat en zo vervolgens even voor de douanepost afboog in de richting Bouchautshaven en Pyramlde. De kastanjebomen verleenden het markt plein schaduw bij warn» zomerweer, terwijl de kinderen op het onver harde plein knlkkerputten maakten en met stokken kastanjes afwierpen of -sloegen. De vrachtwagen moet wel van de .Phimos' (afkorting voor Philipp;ense mosselen) zijn. .Phimos' was een onderneming, die de afzet der vangsten van de plaatselijke vloot behandelde en verzorgde. Een oude benzine pomp staat daar, waar zich nu een moderne pomp bevindt namelijk tegen over de winkel van de firma Pieters Sogers. Er stond toendertljd geen kiosk op het marktplen. Voor die tijd heeft er wel een gestaan en ook nu is er weer een. Indat kioskloze' tijdperk, werd er op de markt door de schooljongens druk gevoetbald, hetgeen overigens, evenals het afgooien van kastanjes, verboden was. De politie heeft dan ook heel wat ballen ui beslag moeten nemen. Dit kon toch niet verhinderen, dat men bijna dagelijks opnieuw begon aan een par tijtje. waarvan de duur afhankelijk was van het verschijnen van een dienaar van de wet. Dan bal wegmoffelen en de benen nemen. Het marktplein van thans is geheel bestraat en fungeert als parkeer plaats, voornamelijk voor bezoekers, die Philippine om gastronomische redenen aandoen. Tijdens de kermisdagen, ln juli. heeft het marktplein als ruimte voor de kermisattracties nog een enigermate traditionele functie te vervullen. De andere foto, een afdruk van een door de heer Frans Ploegaert ver vaardigd schilderij, stelt voor het oude Ned. hervormde kerkje in de Koningin Emmastraat aan het eind. van de vorige eeuw. Linies op de afbeelding ontwaart men ook enkele huisjes van de Weststraat en vergeleken met de huidige situatie is het opvallend hoe weinig huisjes daar nog maar stonden of anders gezegd zelfs hoeveel korter de Weststraat toen was. Philippine is nog steeds een kleine plaats, maar het heeft zich in deze eeuw vooral in westelijke en later in noordelijke richting aan zienlijk uitgebreid. De uitbreiding in noordelijke richting gaat nog steeds voort. Er wordt zelfs beweerd, dat die uitbreiding straks na dé herindeling onverminderd en misschien nog in sterkere mate zal door gaan, wanneer Philippine, deel uitmakend van de zuidelijke gemeente en vanuit Sas van Gent bestuurd, als woongemcente zal worden aangemerkt. De bevolking van Philippine heeft altijd grotendeels uit rooms-katholieken bestaan. Dat is nu nog zo. Nog steeds is er op dezelfde plaats in de Koningin Emmastraat de Ned. Hervormde kerk. waar nagenoeg iedere -.ondag een dienst wordt gehouden. Zoals gezegd komt Philippine straks bij Sas van Gent en ook Westdorpe valt dit lot ten deel. De Ned. her- -ormde kerk loopt reeds jarenlang op dit thema vooruit, want de gees- elijke verzorging van de inwoners van Philippine en Westdorpe ge- chiedt, door ds E. Stern, die evenwel voor enige tijd studieverlof heeft. Philippine, het dorp, dat zoveel veranderde (de haven verdween en laannee de visserij, de dijk werd afgegraven, de tram verdween, mo- lerniseringen voltrokken zich) krijgt volgend Jaar wellicht een an- ler plaatsnaambord. Nu staat er nog .gemeente Philippine', straks leest nen .Philippine, gemeente Sas van Gent' of zoiets, waarbij we er ons ;nog) niet in verdiepen, wat met grotere en wat met kleinere letters aangegeven zal worden. A. G. de Decker. De nationale inzameling op 9 mei ten behoeve van het geestelijk misdeelde kind is voortreffelijk ge slaagd. Tweehonderd BP nee, niet Bóeren-Partijleden, hoewel die er misschien ook wel bij geweest zul len zijn tweehonderd Bekende Personen vorm den de stoottroepen en in hun kielzog groeide een leger naamloze particulieren dat ongetwijfeld mas sale vormen zou hebben aangenomen indien de tv- uitzending nog langer zou hebben geduurd. Met een plastic emmer hebben de tweehonderd stad en land afgegraasd met verbluffend resultaat. De vrekkigen onder ons moet het water uit de mond zijn gelopen bij het zien van al dat geld. In een tijdsverloop van 5 uur werd rond 5 miljoen in con tanten uit de emmertjes gestort voor de stichting monseigneur Bekkers. De inzameling voor Biafra, enkele weken geleden, bracht, met kunst- en vliegwerk een half miljoen gulden op. Niet, dat wij via de tv el niet meer dere malen werden geconfronteerd met de kleine donkere hongerlijders. Misschien zelfs al te vaak en zijn we daardoor voor hnn lot enigszins immuun ge worden. Voor de emmer-uitzending n»oesten we trouwens ook wel een beetje worden opgewarmd en aan de oren van ons geweten worden getrokken. Hiertoe diende een korte film: Kinderen van ons volk. Bij het zien ran deze korte flitsen uit het leven van geestelijk misdeelde kinderen was er één die geweldig schokte. Een volwassen man van in de dertig die samenwoonde met zijn oude moeder en die vastgebonden zat op de grond, in een kamer met gaas en tralies. Dat dit in het Nederland anno I960 nog mogelijk is heeft- niets met welvaart doch alles met welzijn te maken. 't Is waar, een mens hecht zich aan zijn krüis, ze ker, waar het zijn eigen bloed betreft. Want ook :lit was een merkwaardig aspect van de uitzending, lat bijna alle ouders verklaarden hun extra-hulp behoevende kind bij zich te willen houden. Er zijl mensen die tegen zichzelf beschermd moeten wor len en ik vraag mij af of dit niet zo was in he boven geschetste geval: een woonkamer met gaa jn tralies. Kansen op een minimum dosis geiuk zijn in ons lam ook voor dit ,gekrookte riet' aanwezig. Ook daar van zagen we iets in het filmpje. Deze kansen wor den benut en uitgebuit in tehuizen en inrichtingen door mensen die hier een opleiding voor volgen en wier dagtaak onder andere bestaat kinderen te le ren spelen met een bal. Verbazingwekkend is dat. de doorsneeburger het doel van de by elkaar gebrachte gelden slechts zeer vaag weet te omschrijven. Het geld is natuurlijk bestemd voor iets, wat de geestelijk misdeelde kinderen tekort komen en dat hnn gegeven kan worden of voor hen kan wor den g Eén enkele mogelijkheid hiertoe een onzedelijk vergrijp tegen de samenleving zijn. Dat de overheid deze massale actie zou hebben ont ketend door grove nalatigheid is echter beslist niet zo. Men wilde een monument voor een tijdens zijn leven geëerde persoonlijkheid oprichten en men koos hierbij voor deze actie. De rijksoverheid subsidieert de exploitatie van dag verblijven voor gehandicapten voor 75 procent, de resterende 25 procent nemen de gemeenten voor hun rekening. Gezinsvervangende tehuizen ontvangen van de rijksoverheid een garantie voor de totale stich- tingskosten en zo nodig dat is ln de meeste gevallen betaalt de algemene bijstandswet de verpleegprijs. Gehandicapten die in gezinsverband le ven ontvangen vanzelfsprekend een uitkering van de bijstandswet Er blijven echter nog altijd lacunes ln de sociale voorzieningen die diverse verenigingen trachten op te vullen niet een beroep op de burger lijke liefdadigheid. Niet alle leed is ambtelijk gere gistreerd. rauwelijks was de emmeractie achter de rug of er meldden zich aan de Terneuzense hulsdeuren mi nuscule collectanten nare en verboden gewoonte om kinderen met een bus de hort op te sturen ■voor de weeskinderen', kort daarop rammelde de ■olleetebus voor de tbc-bestrijding. Het zij zo. De ontvangst in Carré van de Zilvervloot was ple zierig, opwindend en tegelijk ontroerend. Dit laat ïte niet vanwege de B.P. doch door die afgematte ■articulieren, die waren getroffen door het pen- ïingske van de weduwe en de spaarpot van de kin leren. Ze wilden er zo graag allemaal iets over ver tellen en ze wilden bovenal verrassen met hun op brengst, Het kon allemaal niet. Als een paar mil joen grilden gepasseerd zijn in enkele uren, valt er niet zoveel meer te verrassen. En zelfs aan een ma- rathon-tv-uitzending voor de armen van geest, die Immers zalig zijn? moet eens een einde ko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 29