Synodale discussies over de vredesweek Kosters maken lange weken Grote bouwactiviteit in Terneuzen-Zuid X Veldleeuwerik niet door kou weerhouden MICHELIN ENQUÊTE WIJST UIT: EN WORDEN TE LAAG BETAALD «OPSMS 1969 PROVINCIAIE ZEEUWSE COURANT 15 TERNEUZEN De meest zuidelijke woonwijk van Temeuzen -uiteraard zonder Sluiskil en Driewegen begint aardig vol te geraken. Momenteel zijn in deze woonwijk (officiële benaming .Oudelandse Hoeve') zo'n 700 woningen gereed, 250 bijna klaar, terwijl y daarnaast nog circa 300 in aanbouw zijn. Dat betekent dat aan het eind van 197(J in deze wijk ongeveer 4000 zielen zullen wonen, dat zijn er evenveel als in Oostburg en meer dan in Bres- kens of Sint-Jansteen. De .blokkenddozen' op de voorgrond zijn onderdelen van het complex van 482 woningwetwoningen, welke in deze woonwijk worden gebouwd voor rekening van de woning bouwvereniging .Temeuzen'. Elk van deze' flatgebouwen telt 70 ruime woningen. De eerste zal binnenkort in gebruik worden ge somen, Elders in deze wijk is men met de bouw van soortgelijke flats bezig. Eind vorig jaar is hier ook de laatste van 312 wonin gen met centrale verwarming in gebruik genomen. (Complex rechts-midden op de foto). Verder naar boven op de foto (mid den) de complexen van 176 woningen in vier-hoog flats en 112 juist daaronder. Voorts heerst grote bouwactiviteit tussen de hoogbouwflats en de Bachlaan, waar tal van premie- en vrije- sectorwoningen worden gebouwd. Nog verder naar het noorden (dus naar boven op de foto) is het reedds bouwrijp gemaakt gedeelte van de Zuidpolder te zien. waar men binnenkort hoopt te beginnen aan 156 van vele gemak ken voorziene woningwetwoningen. Nog verder naar boven de begraafplaatsen, de sportterreinen en links daarvan enkele com plexen met nog betrekkelijk nieuwe huizen. Geheel links ziet men de Invalsweg eindigen in de nauwe tweebaansweg, die nu nog steeds door Driewegen naar St-Anna loopt. Inmiddels is het ver lengen van die Invalsweg aanbesteed. Dat verlengde gedeelte zal dan kort langs de hoogbouwflats (dus achter de huisjes links beneden op de foto) naar het kruispunt St-Anna lopen. Tevoren komt eerst de verbinding met de Ceintuurbaan (Katspolderdijk) tot stand. Even rechts boven het hart van de foto is het drietal kort geleden in gebruik genomen noodschooljes te zien, terwijl men rechts daarvan eind april is begonnen met de bouw van drie nieuwe kleuterscholen. Het nog open terrein in het verlengde van de drie hoogbouwflats en links van de vierhoog flats is .bestemdvoor de Terneuzense Weer iets verder naar boven bevindt zich de plaats voor het Weer iets verder naar boven bevinddt zich de plaats voor het winkelcentrum, waar nu forse vorderingen worden gemaakt met de supermarkt van Albert Heijn. (Luchtfoto Wim Riemens) de kou van april hebben we al twee dagen buiten kunnen zitten. Een ongekende weelde voor de bewoner van een pol der, waar de kustwind pleegt te heersen. Meneere de Wind, zoals de Vlamingen plegen te zeggen. Meneere de Wind is een krach tige persoonlijkheid in onze con treien, een manspersoon, die de meerderheid van de dagen des jaars heersen wil. En wanneer hij dan eens verstek laat gaan. ■s het aangenaam buiten in de natuur te vertoeven. ?\5eïe!<Lma'lnd aPn' hebben we „3 hoofdzaak moeten doen met r£ „ij n en ongele bergeenden. polder wemelde van de paren Men kon &een sloot Moeren of ze gingen op, of zc wag gelden weg over de velden of ze «r ken neer. .Vielen in' heet dat. ge- te ndw jachttermen. Bij de nat- P'OKKen In de vroeggezaaide ak- bergeenden uit een zich verzamelen. ai had zicl1 °veri- KA d£ kou ook rn et laten dw»mK^9p zonnlge dagen steeg bode ,deze typische lente- boven Sp =MWm'ke,lerei1d vrijwel steil Pn m n8, om d<? voorbijga.il- bstero a» veldwerkers de komende rifl te verkondigen. Zijn *ÖdOTS"™en5aarKg1noes en op~ «AwS op. d" b,"lraKe HllS.Voor ons Nederlanders mis- v®rbazingTwekkend dat de leeuweriken in gro- frevangen e„ gegil en l'JniJtoik Werden gelijmd' met ten. De «n,enJ,^es'aSan' "Pet net- fjcs werd de kop SSl.?lfs door Poezele en tere d»SldeTi Duitsland sver- ""S*» van 1200-1500 leeuwe- f ADVERTENTIE) riken venneid en in Leipzig ver koopt men nog gebakjes, die Leip- ziger Lerchen, Leipziger leeuweriken heten. Ondanks wezeltjes en gewas sen-spuiten is de leeuwerik in de polder talrijk. Op zomerdagen vorig jaar zag ik er soms in 't rond vier boven de velden staan of stijgen. Het staan in de lucht is typisch voor deze leeuwerik. Typisch is ook soms gebruikte naam stijgleeuwerik. Het is een lange slanke vogel, die groter is dan men zou denken, name lijk 18 cm. Ze broeden twee keer en brengen 6-10 jongen in snel tempo groot. Bij schrik of opwinding zet de veld leeuwerik soms even de kopveren op en lijkt dan op de kuifleeuwerik, waarmee men hem dientengevolge soms verwart. De kuifleeuwerik zien we in de polder ook steeds meer. Hij is niet zo slank als zijn familielid, plomper en net als de mus is hij een strontpikker en daarmee zelfs straatvogel. Terwijl de veldleeuwe rik een trekvogel is. is de kuifleeu werik grotendeels een standvogel, die aan de mensen gewend is. Zijn korte staart heeft geen wit en hij zingt meestal zittend en niet jubelend maar een eenvoudig liedje. De koekoek hoorden we dit jaar pas voor 't eerst op de le mei, de eerste warme dag. Overigens waren de mel dingen verder het land in er veel eerder. Mijn jongste zoon kwam de kij ker halen voor een mooi geel vogeltje op het grasveld. Het zal wel een kwikstaart zijn, zij hij er al bij. Ben kwikstaart op de grond kan men met zijn wippende beweging van de lange staart niet missen. En het was dan ook de gele kwikstaart, die langzamerhand algemener gewor den is in onze polder. In 1949 was het in de Noordoostpolder zelfs de tal rijkste broédvogel. Het geel is fraai eri helder aan de gehele onderzijdi Fraai is ook het matblauwe hoofd kapje, terwijl de buitenste staart- pennen net als bij de leeuwerik wit zijn. Het is een d-iikloeneri;: type.' m°er scharrelend dan zijn verwant de witte kwikstaart, die dominee's- Knietje geschaafd. Mama kom gauw. Jij hebt jodium. Zonder au. betadine jodium achtiger en deftiger aandoet. Even als deze houdt hij zich in de buurt van water op en dus ook in weilan den. doch dat niet alleen, want op bouwland treft men 't vogeltje even zeer aan. Vaak zie ik ze vliegen in de polder in sierlijk golvende vlucht. POLDERMAN KERKELIJKE MUTATIES NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Poortugaal P. C. Dick te Klooster-ter Apel; te Koudekerke K. den Hartog te IJlst: te Geldermalsen F. J. Goethals te Wolphaartsdijk; te 's-Hertogenbosch C. Balk te Sluis; te Westerlee D. Fostma te Oudega (Fries land) te Heiloo P. de Vries te Drieber gen; te Barneveld C. Treure te Hasselt. Beroepen te Maassluis W. W. Verhoef te Hoenderloo. Beroepen te Meteren Est L. van der Peut te Renswoude. roepen te Oudshoorn P. de Vries te Driebergen. Beroepen te Zwolle J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel. Be roepen te Zoetermeer G. Boer te Kat wijk aan Zee. Aangenomen naar Driel (in pastoraal verband met Eist) mr J. W. Koelman te Lichtenvoorden. Be dankt voor IJsselmuiden A. J. Mulder te Nieuwer ter Aa. Bedankt voor Beesd H. J. de Vree te Sleeuwijk. Bedankt voor Bergen op Zoom A. Pijnacker Hordijk te Zevei CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Sliedrecht-Centrum i M. C. Tanis te Barendrecht. VRIJE EVANGELISCHE GEM. Bedankt voor Dordrecht A. J. Buurman i te Bussum. voor elke wagen voor elke rijstijl vooralle rij-omstandigheden is er nu een radiaalband in de serie GEREFORMEERDEN NOG NIET CONTENT, LUTHERANEN STICHTEN EIGEN FONDS SNEEK De gereformeerde synode is afgelopen week ten aan zien van de komende vredesweek met als onderwerp arme-rijke landen niet veel verder gekomen dan praten. Men wilde eerst de vredesbrief lezen, voordat men zich daar eventueel achter zou stellen. De ontwikkelingsproblematiek en de vredesweek kwamen beter uit de verf in de lutherse synode, waar werd besloten tien mille uit de synodale middelen (die bij zo'n kleine kerk niet groot zijn) als eerste bijdrage te storten in een sociaal fonds voor ont wikkelingshulp. jonging tot gevolg gehad. Van de 27 ouderlingen zijn achttien 65 jaar of de overheid en/of de eigen kanalen al doen. D;e eigen kanaien bljjken overi gens onvoldoende. Vla de diaconale raad van de Lu theme Kerk wordt bij zonder weinig aan internationale ker kelijke hulp uitgegeven. Ui! de overvolle dagorder noteerden de synode vindt dat men beet mag weten dat niet iedereen het een» u met uitspraken van h<-t interkerke lijk vredesberaad over internationale politieke vraagstukken. De synode vindt het bekend worden van «tem men verhoudingen verhei/derend. PROF. KUITERT: ,GEEN CENSUUR SVP OP HET WERK VAN ANDEREN' De Nederlandse lutheranen zal boven dien gevraagd worden om één procent van hun inkomsten voor dit fonds. De r-k bisschoppen van Nederland, die in Groningen vergaderen, noemden de vredesactiviteiten de belangrijkste dienst van de kerk aan de wereld. Noch de warmte, noch het schielijk naderen van het uur van vertrek kon den de generale synode van de Gere formeerde Kerken er in de Sneeker Oosterkerk van weerhouden nog een» duchtig de kwesties rond vredes brief en vredeskrant door te praten. Aanleiding: het verzoek van aeputa- ten om instemming met en medewer king aan de activiteiten voor de Vre desweek 1969 onder dezelfde voor waarden als die van vorig jaar. De synode wilde daar, zo bleek na een aanzienlijke disucssie, niet aan. Vorig jaar. aldus stemmen uit de vergadering, bestond er geen ge legenheid om de inhoud van de brief binnen het geheel van de sy node te wegen. Nu wel. Waarom zouden we er niet sémen over gaan praten Praktisch alle leden namen deze gedachte over. zodat ln augustus-september een deel van de tijd zal worden besteed aan het beoordelen van de nieuwe vre desbrief. De reactie van de synode was tame lijk voor de hand liggend. Vredesbrie- ven en vredeskranten vallen immers over het algemeen niet zo goed in ge reformeerde kring. Dominee Th. Boersma uit Grotegast memoreerde, dat in 1967 de beslissingen over het medewerken aan de vredesweek ,met grote pijn' gepaard gingen. Hjj vond de vredesbrief ook zeer onbevredi gend. Dr H. B. Weijland uit Arnhem acht' het wel van belang om erop te wiizeL. dat het rapport over het oorlogs- vraagstuk nogal wat meningen naast elkaar zet. Hij wilde een extra dag aan het rapport wijden ,om de ge dachte weg te nemen dat wij met twee monden praten'. Prof. dr H. M. Kuitert uit Amsterdam kwam met een open pleidooi voor deelneming aan de nieuwe vredes week: .Vanwege het belang van de zaak en met Dehoud van de bood schap'. De vredesweek is een publieke zaak, zo zei hij, en daarom is ook de deelneming van de Gereformeerde Kerken een publieke zaak". .Laten we wel even goed voor ogen houden hoe onze motivering aankomt, of wij een stuk geloof waardigheid zullen behouden of zullen verspelen. Als we niet mee doen verspelen wij het. Daarom: meedoen met behoud van onze ei gen fundering*. Ds A. C. van Nood uit Velzen wilde ook de vredeskrant onder controle van de synode brengen, maar dat is, zo vertelde deputaat prof. dr A Troost, technisch niet mogelijk. ,Dan moet er uitdrukkelijk op staan, dat we er geen verantwoordelijkheid voor dragen', zo bracht ds P. van Til uit Middelburg in het midden. Prof. Kuitert vond .als we iets te zeggen hebben, moeten we dat probe ren en ons met terugtrekken. Het gaat nu over het hoe bewaren we de vrede. Een vredeskrant is geen evan- felisatiekrant. Het gaat om concrete ingen. Hebben de gereformeerden geen concrete dingen te zeggen? Ik geloof van wel'. Dr F. L. Bos uit Vlaardingen zou een kadertje in de zin van .buiten ver antwoordelijkheid van de Gerefor meerde Kerken' sterk betreuren. Dan hoor je meteen: .zie je wel, die ge reformeerden doen weer niet mee'. Openheid Lutheranen De lutherse synode stort tien mille uit de synodale middelen als eerste bedrag in een speciaal fonds voor ontwikkelingshulp Zij besloot de Ne derlandse lutheranen 1 procent van hun Inkomsten te vragen voor ont wikkelingssamenwerking, naast het geen zij via zending en" werelddiaco- naat voor dit doel afstaan. De synode wil, eventueel samen met andere ker ken, er bij overheid en parlement op (blijven) aandringen om tip basis van vaste grondstoffenprljzen en andere maatregelen van een ontwikkelings politiek voor de arme landen moge lijkheden construeren om hun achter stand in ontwikkeling langzaamaan maar gestadig in te halen'. Aan de Wereldraad van Kerken en de Lutherse Wereldfederatie zal hetzelf de gevraagd worden. Waarom besloot de synode dit? De assemblee van de Wereldraad in Uppsala had het vorig jaar ge vraagd en bovendien ziet de syno de .het als een kerkelijke zaak om, naast de hulp via zending en we- relddiaconaat aan arme landen, te streven naar meer sociale gerech tigheid in de wereld door het oefe nen van druk op de rijke Landen tot het voeren van een rechtvaar dige economische politiek, in het bijzonder handelspolitiek'. Het besluit werd met 24 tegen 12 stemmen genomen. Er waren nogal wat bezwaren. Sommigen waren het wel met het Initiatief eens, maar vonden dat dit met met een speciaal fonds moet, maar door opneming van dergelijke hulp een wezenlijke taak van de kerk met een vast kerk met moest gaan overdoen, wat De openht-id van de r-k studenten parochie in Utrecht om predikanten bij de eucharistieviering te laten voorgaan, werd door de synode be antwoord met de ui tup raak, dat wat haar betreft di>- openheid ook kan worden betracht ten opzichte van be diening van het Avondmaal door voorgangers van andere kerken, ook door pastoors dus. De r-k bisschoppen noemden ln Groningen de vredesactiviteiten ais de .belangrijkste dienst van de kerk aan de wereld'. Het vredes werk moet meer tot leven komen in de hele kerkgemeenschap. Mo rele en financiële steun moet ver leend worden aan concrete vre desactiviteiten, zoals die door de katholieke vredesbeweging Pax Christi in samenwerking met an deren wordt ondernomen, aldus de bisschoppen. De Nederlandse bisschoppen zullen tijdens het symposion der Europese bisschoppen, dat van 7 tot 11 Juli in Chur in Zwitserland gehouden wordt en dat gewijd zal zijn aan het thema .het pr.esterbeeld m deze tijd', ook de ceübaatsproblematiek bespreken. Bij de discuss.e over de bestaande ce- llbaatswet zal de betekenis van het celibaat als evangelisch ideaal niet op de achtergrond mogen raken. De na leving van dit Ideaal is met uit de tijd, aldus het episcopaat. De bisschoppen bespraken voorts de ervaringen van de afgelopen vier zit tingen van het pastoraal concilie mede met het oog op de permanente pastorale raad van de Nederlandse kerkprovincie, die na het concilie zal worden ingesteld. De bisschoppen stelden vast dat de er varingen van het concilie de grote be tekenis van een platform, waarop de kerkgemeenschap in haar verschil lende geledingen zich vrij kan uit spreken duidelijk hebben bewezen. Censuur Prof. Kuitert: .in de praktijk komt het erop neer dat we censuur gaan uitoefenen op het werk van anderen en die image moeten we niet hebben' Uiteindelijk bleken maar tien synode leden ook de vredeskrant in de synode te willen doornemen. De brief komt zoals gezegd wel in bespreking. De synode gaat dit keer op een an-l dere manier vergaderen. Totnogtoe was men zeven tot acht weken, ver deeld over twee penoden, bijeen. Een hele kluif, die er onder meer toe leid de, dat niet-predikanten praktisch geen synodelid konden zijn. zolang zij nog in het volle leven stonden. Er kon met andere woorden, eigenlijk al leen een beroep worden gedaan op gepensioneerden en een kleine kring van mensen, die in staat blijken om uit hun werk te breken. Om deze en andere moeilijkheden te omzeilen, werd voorgesteld de synode in zes pe noden bijeen te laten komen: de eer-; ste in augustus-september duur: twee weken, terwijl er volgende perioden van één week vallen m oktober, no vember, januari, februari en maart. Inmiddels heeft de nu aangenomen nieuwe regeling nog niet zoveel ver- UTRECHT (ANP) De kosters van de Ned hervormde en gereformeerde kerken ln Nederland heblien met hun loon- en arbeidsvoorwaarden nog een grote achterstand vergeleken met an dere beroepsgroepen. Üit een door de bij het CNV aangesloten protestants chris telijke vereniging van kosters in Ne derland (I'CVK) ingestelde enquête is gebleken, dat 52 pet van de kosters meer dan 50 uur per week werkt. Som migen werken zelfs 80 uur en meer. De door de vereniging van kerkvoog dijen en het landelijk verband van com missie van beheer in samenwerking met de PCVK vastgestelde algemene richt lijnen voor de loon- en arbeidsvoor waarden zijn met van toepassing voor 46 pet van de hervormde kosters en 35 pet van de gereformeerde kosters. Voor de kosters is niet alleen volledige dienst van de hervormde kerk zijn de cijfers nog ongunstiger: voor 72 pet gelden de algemene richtlijnen niet. en 40 pet knjgt geen vakantietoeslag. Aan de enquête hebben 70 pet van de bij de PCVK georganiseerde kosters (ruim 800) deelgenomen. Voorzitter Van den Bnnk noemt het onbegrijpelijk, dat er kerkvoogdijen zijn die hun mede-wer kers nog zo slecht betalen. Hij verbaast zich er voorts over, dat er nog kosters zijn die dat nemen. .Maar meestal :s het zo, dat zij met dun-en protesteren", voegt secretaris Th. Zeilmaker eraan' toe. Vijf jaar geleden h eld de PCVK ook al eens een dergel.jke enquête. Het bestuur schrok van de resultaten, hoe wel er gelukkig veel goedwillende kerk besturen zijn van de recente resultaten is het bestuur van de PCVK ook weer geschrokken; vooral, omdat er nos zo veel kerkvoogdijen zijn die de algemene richtlijnen niet toepassen. Als hoofd oorzaken worden genoemd: de grote on bekendheid en het feit dat de kerk voogdijen zelfstandig zijn. Meer dan richtlijnen geven kan men niet. Het al gemeen verbindend verklaren van de loon- en arbeidsvoorwaarden is niet mo gelijk. Toch welen de kosters zich daar door een beetje ged. scrum neerd in ver gelijking bijvoorbeeld met de dom mees, voor wie wel een algemeen geaccepteer de landelijke regeling geldt Beier getroffen f De kosters in volledige er. met voted;w dienst van de gereformeerde kerken tref fen het met hun werkgevers overigens beter dan hun hervormde collega's. De algemene richtlijnen zijn voor 65 pet van de gereformeerde kosters in volle dige dienst en 20 pet van degenen in met volledige dienst van toepassing. Bij de hervormde kosters werken meer lan ger dan de hervormde (68 pet resp. 52 pet meer dan 50 uur). ,We hopen op een regeling, waarmee de onkunde kan wor den bestreden en waardoor ons beroep met langer als een ere baantje worm beschouwd, aldus de heer Van den Brink. Hij noemde het voorbeeld van een collega, die de zorg heeft voor een kerk met 500 zitplaatsen en hou ten vloeren, met kolen verwarming, grote gazons om de kerk en 30 hu welijken per jaar. Deze man is niet in volledige dienst. Voor het schoon houden en verzorgen ontvangt hij 25.- per week. zijn vrouw die hem wel moet helpen 10.- maar het ge zin mag dan wel vrij **- sc.hakei.ag van de PCV bedragen verdubbeld. Ander voorbeeld: een koster die bij PTT in dienst is verzorgt samen met vrouw en kinderen de kerk. Het gezin werkt daarvoor 50 uur per week in de vrije tijd en ontvangt 80. De PCVK heeft ervaren, dat net beroep koster steeds meer wordt opgevat als een schnabbel, hetgeen de werkgelegenheid voor de kosters in gevaar brengt. En het is de kerk die deze schnabbel aan biedt. want met zeldzaam zijn de voor beelden dat een koster in volledige dienst na pensioner ng wordt vervangen door een koster in niet volledige dienst. Het uurloon van een koster bedraagt thans ongeveer ƒ3.88, hetgeen de PCVK ook veel te laag vindt. Hij moet het vaak hebben van consumpties, bruiloften en andere gelegenheden in de kerkelijke lokalen, maar de heer Van den Brink vindt dat een ongezonde ba- s.s. Daarom vindt hij de salarissen afgezien van de gegeven richtlijnen, waarvan hij zegt dat het goed is dat ze er zijn veel te laag. In juni gaat de PCVK weer over de lonen praten, want een bruto jaarsalaris van 9900 op bas s van een werkweek van 50 uur acht hij veel te laag. Vooral a_s men beseft, dat d-t salaris pas na tien dienst jaren wordt bereikt. .Als kosters naast hur. normale werkzaamheden andere diensten verrichten, moeten ze er ook voor betaald worden, maar ze mogen niet van de school gaan leven', is het standpunt van de heer Van den Brink, die daaraan nadrukkelijk toevoegt dat er ook hee' wat .goede werkgevers' on der de kerkvoogdijen zijn. ADVERTENTIEI doe deze bon in een enve- lop zonder postzegel, (die betalen wij). Niet dichtplakken. adresseer als volgt: MICHELIN antwoordnummer 3159 AMSTERDAM STUUR MIJ GEGEVENS OVER radiaalbanden in de serie 'X' voor mijn wagen. naam adres plaats wagenmerk typeJ ik rijd per jaar bandenleverancier ...km

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 15