Pompidou geeft steeds meer gaullisme prijs Indiërs en Chinezen zijn tweederangs-positie nu beu 13 ,HALLSTEIN-DOCTRINE' EN ODER-NEISSE-GRENS OVERWINNING OPPOSITIE IS GEEN ZWENKING NAAR LINKS Inventum zorgt voor heerlijke Russische publieke opinie in boekvorm Polen en Cambodja maken het de bondsrennhliek moeilijk WOENSDAG 21 MEI 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DÖïEHBE POMPIDOU VERKIEZINGSCAMPAGNE FRANKRIJK: ONVERTEERBARE KOFFIEPRAATJES VOOR TV (Van onze correspondent) PARIJS Negen dagen voor de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen zijn alle zeven kandidaten nu voor de televisie al een of meer keren aan het woord geweest. Per hoofd hebben zij recht op honderd minuten voor de radio en nog eens diezelfde tijd voor de televisie, zodat men zich, halverwege, nu al mag afvragen of zij bij het publiek de belangstelling tot het einde gespannen kun nen houden. Ten aanzien van de grootindustrieel Louis Ducatel, die zich a raison van 10.000 francs de luxe heeft kunnen veroorloven zijn landgenoten via de televisie met zijn onverteerbare politieke koffiepraatjes door te zagen, is die vraag al lang geen vraag meer. Jlaar ook voor de Benjamin onder het zevental, de 27-jarige Trotz- kist Alain Krivine, is het twijfelachtig of hij met zijn oorlogsverkla- rineen in alle politieke richtingen, buiten de kring van zijn minuscule aanhang op veel aandacht zal mogen blijven rekenen. Dat zij, en ook des«retaris-generaal van de links-socialistische dwergpartij de PSU, Michel Rocard, tóch op evenveel zendtijd als de woordvoerders van de belangrijke partijen of stromingen aanspraak konden maken, wijst natuurlijk wel op een fenomenale lacune in de grondwet, die nu trou wens door alle experts publiekelijk wordt erkend. Pompidou gaat bij iedere spreekbeurt nog een stapje verder om de inventa ris van de gaullistische doelstellingen en illusies te liquideren. Nadat Pompidou vorige week al be kend had gemaakt, dat Engeland be slist spoedig bij de Euromarkt moet worden ingelijfd, heeft hij vervolgens ook weer een stuk binnenlandse politiek prijsgegeven. De decentralisatie, die ex- resident De Gaulle per referendum wil- e doorvoeren wenst Pompidou nu over te laten aan de competentie van het parlement, indien tenminste ook de pro vinciale overheden op die vernieuwing nog prijs stellen. Djwtflir* ian de constitutie voor de waarmee dus slechts Pompidou en Po-'Het is een veeg teken voor de gaullis- „,0e republiek hadden indertijd de pro- her iets hebben uit te staan, bhjven de tlsehe kandidaat dat lüj, voor de ogen rig» «oor de presidentsverkiezingen opiniepeilingen nog vrijwel gelijk. Po- van liet ganse kiezersvolk, nu zijn voor al ir VmiTiknaiise tijdschriften ver- hèr iets hebben uit te staan, blijven de malige beschermheer generaal De Gaulle tuil om intussen echter te vergeten ven en zelfs nog iets te verbeteren en zó openlijk moet verguizen. i!it ierenigde Staten het instituut na de primaries, (voorverkiezingen),j kraen. waarbij tevoren een scherpe se- Me uwen de kandidaten wordt door- Beelden van de recente onlusten in Koeala Loemp Voornaamste opponent toto Frmkrijks zes .politieke' kandi daat waartoe de schertsfiguur Duca tel ia net behoort, maken nog slechts Cra it gaullist Pompidou en het pint-vervangend staatshoofd Pohèr een temt kans voor het Elysee. Bij dat Jiitt' dozijn heeft zich, zoals bekend, tova&en nog een soort outsider ge voeg a dt persoon van de vermaarde oud-premier Pierre Mendes-France die, sinds vorige week, een tandem vormt met de socialistische burgemeerster van Marseille. Gaston Defferre die de offi-1 ciële mededinger is. Defferre, die evenmin veel hoop mag! koesteren, heeft bekend gemaakt dat juj, Indien gekozen, Mendes-France met het premierschap zal belasten. Langs die weg heeft Defferre het peil van de campagne ontegenzeg gelijk verhoogd, want Mendes-France is een man die zijn spreekbeurten alleen gebruikt om de werkelijke problemen van de binnen- en buiten landse politiek, waarvoor Frankrijk zich nu gesteld ziet. even helder als deskundig uit de doeken te doen. Hij heeft zien zo als de voornaamste op ponent van de gaullist Pompidou op geworpen zodat men het nogmaals alleen maar kan betreuren dat PMF niet als de officiële woordvoerder van alt in de ar STANDSVERSCHIL IN MALEISIË OORZAAK ONRUST Derde plaats 3E v-den waarom PMF zijn lot aan de i mjwel kansloze kandidatuur van Def- !rre heeft verbondtn werd door hem Keren m een interview met het week- «i .Nouvel Observateur' uiteengezet, to duo Defferre-Mendes-France noopt tg de eerste ronde op 1 juni, na Poni- jjdou en Pohèr, tenminste de derde pats :e kunnen veroveren, om zo de «tennisten voorbij te streven. Bij een liuwe poging mettertijd het linkse KOc.dsfron: te herstellen, zullen de «nomsen de overige linkse krach- wet niet meer voetstoots op teen leggen. fa overeenkomstige competitie tussen «v directe nvalen voltrekt zich ei- ook voor de Trotzk-.st Krivine 5Lakse socialist Rocard. die zich Wen op de erfenis van de mei-revolu- aran vong jaar beroepen. Veeg leken KOEALA LOEMPOER De Maleisische hoofdstad Koeala Loem- poer is na de verkiezingen nog altijd niet tot rust gekomen. Plunde ring en brandstichting op grote schaal zijn het gevolg van de onrust, die ontstond toen Maleiers en Chinezen elkaar in de haren vlogen. Toen de voornamelijk door Chinezen gesteunde oppositiepartijen, de Gerakan Raayat (het volksfront) en de Democratie Action Party (de democratische actiepartij) na hun verkiezingssuccessen optochten door de straten van Koeala Loempoer hielden, kwam het in een Ma- leise wijk tot een treffen met Maleiers. Daarna trokken bendes jonge lui van beide rassen erop uit, om gewapend met ijzeren stangen, stok ken, parangs (lange messen) en fietskettingen brandstichtend, plun derend en moordend de spanning te vergroten. Het leger moest wor den ingeschakeld. De regering verklaarde de .uitzonderingstoestand' van kracht. ratie valt). Het doel lijkt voorlopig nog] een utopie. De Maleisische Chinese As-j sociatie, wier kandidaten zware neder-] lagen hebben geleden, kan zich name-i lijk nauwelijks meer beschouwen als] een spreekbuis van de Chinese bevol kingsgroep. De associatie heeft daarom, laten welen met deel te zullen nemen1 aan een nieuwe regering, hetgeen de toestand nog moeilijker maakt De democratische actiepartij zijtak van de People's Action Party in Singapore die haar aanhangers voor al onder de Ch nezen en de Indiërs heeft, w.st eveneens dertien zetels te bemach-l tigen Het Volksfront, dat vooral steunt I op Chinese kringen in Koeala Loem poer en Penang, komt met acht afge vaardigden in het nieuwe parlement. Vier zetels komen de progressieve volks partij toe. die haar stemmen dankt aan Chinezen en Indiërs in de mijnstreek van Perak. De hoofdzakelijk Chinese en prii-oommumstische irbeiderspartij, die tot dusver de sterkste oppositiegroep was, had de verkiezingen geboycot om dat haar voormannen in de gevangenis sen zitten. Het resultaat van de verkie zingen is voor de opposite een nieuwe stimulans geweest. Volgens de nog niet volledige uitslag i van de verkiezingen (Serawak en Sa- bah ontbreken nogi heeft de regelende alliantie-partij, die een vergaarbak van! de drie in Maleisië levende rassen wil zijn, bij de verkiezingen voor het fede rale parlement en voor de parlemen ten van de Maleisische 3taten een ge-1 voelige nederlaag moeten incasseren. Voor zover op het ogenblik bekend is. keert ze met 76 afgevaardigden terug in het 144 zetels tellende parlement. Tot dusver bezette de partij 125 zetels. De alliantie-partij is gevormd uit de Ve- ren.gde Maleis.sche Nationale Organise-1 tie (umno), de Maleisische Chinese As sociatie (mcai en het Maleisische In-j dische Congres (mie) en heeft zich tot doe! gesteld de basis te leveren voor een harmonieuze samenleving van de! drie rassen op het schiereiland Malak- ka (waar alleen de vroegere Br.tse kroonkolonie Singapore buiten de fede-| Oppositie De oppositiepartijen hebben, in tegen stelling tot de alliantie-party, meer een planl-.elijk en een op rassen gebaseerd: karakter. De Pan-Maleisische Islamï-' tisehe partij, di.e dertien zetels in het federale parlement kon veroveren, is de spreekbuis van het Maleisiche nationa lisme en bepleit de vorming van een Islamitische staat. Van de 8,6 miljoen inwoners aiei West-Male sië heeft, zijn er 4.3 mil-J joen Maleisiërs, 3,1 miljoen Chine zen er eer. m ijoen Ind èrs De Ma-1 leiers hebben tot nu toe de meeste: leden van de regering geleverd Dei Chinezen, van wie de meesten de Maleis.sche nationaliteit bezitten, hebben daarentegen een monopolie positie in de economie van het land. Zij zijn echter min of meer tweede klasburgers en veel beroe pen blijven voor hen gesloten. Hun kinderen ontvangen geen beurzen voor studie in het buitenland. Het miljoen Indiërs bestaat hoofdzake lijk uit arbeiders op de plantages, hoewel men ook onder de handela ren en de intellectuelen in de ste den Indiërs aantreft Een door de regering in het leven ge roepen .Maleisiseringsprogramma'. datj voor de Maleiers ook handel, industrie' en handewerk moet openen, heeft kwaad bloede gezet onder de Chinezen. Het door de regering opgezette .Mars' (or ganisatie ter bevordërong van het Ma-| leise bevolkingsdeel) is een trainings-] programma voor de opleiding van jón-| ge Maleiers in handel en en industrie begonnen. In het kader van een wigendj programma moeten duizend Maleiersi per jaar de gelegenheid krijgen zich te' scholen in allerlei ambachten Voorts moet een nog groter aantal Maleiers! de kans krijgen om in het buitenland tel studeren. Mara wilde Maleiers ook met kredieten en adviezen terzijde staan voor het vestigen van handelsonderne mingen. Voorts behoort tot het Malei- siseringsprogramma het bevorderen van het Maleis, dat al de officiële taal is. In de toekomst zullen tal van promoties mede afhankelijk zijn van kennis van het Maleis. Veel Chinese kinderen, voor al op het platteland spreken thans nog altijd alieen hun Chinese dialect. Met afgunst kijken de Maleiers naar de grotere welstand en de over het al gemeen ook hogere graad van ontwik keling; van de Chinezen. Omdat deze in Maleisië een naar verhouding sterke groep vormen mei eigen scholen, orga nisaties en kranten zijn zij een vreein de. allerminst geassimileerde eenheid gebleven. Het sinds de onafhankelijkheid van de federatie Maleisië toegenomen nationa lisme van de Maleiers heeft de Chine zen in het land nog hechter aaneenge smeed. En van die Chinezen richten er velen hun blik op het communistische China, waarin z.j vooral een macht zien die hen zou kunnen beschermen tegen een hoogopgezweept Maleis nationalis me. Van een integratie van Chinezen en Indiërs moeten de Maleiers niets hebben. Dat is in strijd met hun Mo hammedaanse religie. d;e gemengde hu welijken niet tolereert. AI propageert de regering een racistische harmonie ri werkelijkheid hebben haar program- ma's de rassen eerder verder van el kaar verwijderd. Dat nu de links ge oriënteerde oppositiepartijen aanzien lijke successen boekten :n de verkie zingen. houdt geen zwenking naar links in. maar een uiting van de grote on tevredenheid onder Chinezen en In diërs met de tweede rangsstatus die hun is toebedeeld En uit de stemmen winst van de nationalistische pan-Ma- leisische Islamitische partij zou kun nen worden opgemaakt, dat de Malei ers vrezen in de vrije concurrentie met de Chinezen (welke tenslotte het resul taat moet zijn van de regeringspro gramma's! tegen de muur gedrukt te zullen worden Als nu de rust terugkeert, liggen ook I KOEALA LOEMPOER: De pre mier van Maleisië, Tengu Abdul Rahman houdt een persconferen tie na ne opening van de eerste vergadering van de National Ope rations Council, een bestuurs lichaam dat is opgezet tijdens de receente rassenonlusten. fy raam van de werkelijke •^u^.r.jd om het presidentschap zijn «nog twee, of drie. andere politieke !?*.:jden ingecalculeerd die met het -W zelf mets te maken hebben. Met f.esionj tot de daadwerkelijke inzet. I ADVERTENTIE) Het nieuwe broodrooster van Inventum roostert snel 2 sneetjes tegelijk, precies zo bruin als u wenst, f 48,50 TWEE OUDE DUITSE PROBLEMEN WEER ACTUEEL AMSTERDAM (GPD) .Ik natuurlijk ni<-t hoe ik »-r aankom want dan breng Ik rneiuen in ge vaar". zo liet prof. dr Karei van het Revc dinsdag op e«-n perscon ferentie de oorsprong van .zijn' hoekje .Waarde kameraad' in het ongewisse. .Waarde karna raad' werd dinsdag door de Arb(jder» Pers (met een oplage van driedui zend exemplaren gelanceerd en Is een verzameling brieven en tele grammen viui Kussen aan Pavel Litvlnov, die prof. Van het Reve in handen heeft gekregen. Rum •ch ten cho-Slowakije. Maar e Litvlnov m het nieuws Bvko. door zijn protest-nota'» tegen de procesvoering tegen de schrijvers Ginzberg en Galanskov. Z-jn pro testen werden v.a Westerse radio zenders m Rusland bekend. Van de vele Ruwen die kennelijk naar deze zenders luisteren (vol gens prof Van het Reve zou al leen ae BBC al ongeveer dertien miljoen trouwe luisteraars heb ben in de Sowjet-Unie), zijn er een zestigtal geweest die Litvlnov waarderend of afkeurend brieven hebben geschreven. Op drie brie ven na, zijn alle reacties gebun deld en door prof. Van het Reve van een toelichting voorzien. De eerste Engelse uitgave kwain eind vorig jaar in Engeland en de Ver enigde Staten uit. Binnenkort zal het boek ook in het Duits verschij nen. Volgens prof. Van het Reve is dit boekje een unieke gelegen heid om kennis te maken met een stukje publieke opinie in Rusland die o a door censuur voor het wes ten in grote trekken verborgen blijft. STICHTING Op dezelfde persconferentie dins dagavond maakte prof. Van het Reve bekend, dat eerder die dag bij een Amsterdamse notaris de oprichtingsactie Is gepasseerd vt~ de .Alexander Hrrzensticbtlng'. Deze stichting, waarvan het t» stuur voorlopig alleen nog door prof. Van het Reve. prof. dr J W. Bezemer uit Leiden en de Engels man Peter Reddaway wordt ge vormd. heeft tot doel Russische handschriften die literaire en his torische waarde bezitten uit te geven, zowel in Westerse landen ais in Rusland indien mogelijk. Als eerste zal de stichting het manuscript van Martsjenko. dat in Rusland niet gepiubliceerd kon worden, laten drukken en uitge ven. Het boek za' in de handel ko men via de Amsterdamse uitgeve rij Van Olrschot De eventuele op brengst zal ten goede komen aan de stichting, die daardoor weer de middelen krijgt voor andere publikaties. (ADVERTENTIE) de lonten voor volgende conflicten ge reed. En het gevaar voor nieuwe ex plosies, die weer de stabiliteit van de jonge staat Maleisië zullen bedreigen, hlijTt bestaan. Alleen pakjes thee waarop de CEYLON-leeuw staat afgebeeld waarborgen u dat de melange geheel is samengesteld uit de fijnste theesoorten ter wereld CEYLON de thee met de gouden smaak (Van onze correspondent) BONN Na Irak heeft nu ook Cambodja de regering van de DDR officieel erkend. De bonds regering komt hierdoor in een lastig parket. Wanneer de fa meuze Hallstein-doctrine (de beslissing, dat de bondsrepu bliek geen diplomatieke betrek kingen onderhoudt met landen die Oost-Duitsland als zelfstan dige natie erkennen) nog onbe perkt zou gelden, zou men in Bonn nu verplicht zijn onmiddel lijk de diplomatieke betrekkin gen met de beide landen af te breken. In het geval van Irak is dat eenvoudig, omdat er geen diplomatieke betrekkingen be staan. Deze werden indertijd af gebroken in de strijd om de wa penleveranties aan Israël, toen ook president Nasser van Egyp te zijn relatie met Bonn verbrak. Wat Cambodja betreft is de situatie anders. De gloednieuwe Duitse am bassadeur was nog maar negen da gen in Pnompenh, toen hij door zijn hoogste chef eind vorige week al weer werd teruggeroepen. Hij wacht nu in een Bonner hotel op de dingen die komen gaan en die zeker in een terugkeer naar Cambodja zullen re sulteren. Intussen is zijn verhuisboe- del nog naar het verre land onder weg. Brandt probeert het plotseling hoog- opgelopen drama te sussen. Hij ver klaarde deze week op een perscon ferentie in Bonn. dat hij goede hoop heeft dat de relatie met Pnompenh behouden zal blijven en dat de strub belingen van de laatste dagen op een misverstand berusten. Dit misverstand zoals dat in di plomatentaal heet had ook tot ge volg dat Brandt gistermiddag tever geefs op een bezoek van de Cambod jaanse ambassadeur in Bonn moest wachten. Deze ambassadeur is tevens vertegenwoordiger van zijn land in Frankrijk en hij woont in Parijs, waar hij wel een gesprek met de Duitse ambassadeur aldaar had. De misverstanden ontstonden ook door verkeerde, of verkeerd begrepen persberichten, als zou de Cambod jaanse staatschef prins Sihanoek hebben verklaard de betrekkingen met Bonn als afgebroken te beschou wen. Ruzie regel hoewel geheel in de lijn van de overjarige Hallstein-doctrine als men bedenkt dat nog meer rege ringen waarschijnlijk van plan z.jn met het Ulbricht-regime diplomatie ke vertegenwoordigers uit te wis selen. Men spreekt onder meer van Laos, Birma en India. Op het mini sterie van buitenlandse zaken zegt men dan ook, dat bij het varen van deze harde Kiesinger-koers de DDR- zou gaan bepalen waar de bondsre publiek diplomatieke vertegenwoor digingen bezit en waar niet. Het definitieve einde, van de Hall stein-doctrine is echter wel in zicht En in de overgangsfase zal op voor stel van het ministerie van buiten landse zaken de bondsregering duidelijk maken dat het aangaan van diplomatieke relaties met de DDR als een vriendelijke daad van het be trokken land zal worden beschouwd. Geval voor geval zal dan nagegaan moeten worden welke verdere maat regelen nodig zijn. Misverstand Minister van buitenlandse zaken Het geval Irak en het geval Cam bodja hebben echter alweer tot he vige ruzie in de coalitieregering ge leid. Kanselier Kiesinger. in het ver kiezingsjaar bang om door zijn vol gelingen als te zwak te worden aan gezien. was voor directe afbreking van de betrekkingen met Pnompenh. Dit is echter een desastreuze maat ■-Neisse Bonn kampt met nog een probleem De Westduitse regering onderzoek: de tekst van een rede, die de Poolse partijchef Gomoelka het af^opeD weekend heeft uitgesproken, in deze rede stelt Gomoelka voor om tot een internationaal verdrag tussen Polen en de bondsrepubliek Te komen, waar in de loop van de rivieren de Oder en de Neisse als de definitieve west grens van Polen ook door de West duitsers wordt erkend. De Ocstduitse regering deed dit al 19 jaar geleden in het zogenaamde verdrag van Goerlitz. Minister van buitenlandse zaken Willy Brandt noemde maandagmor- fen op een persconferentie in Bonn e toespraak van Gomoelka .opmer kelijk' Het opmerkelijke in de rede zag Brandt vooral hierin, dat er niet de gebruikelijke scheldkanonnades n voorkwamen. Deze richtten zich doorgaans tegen de Bonner-revan- chistcn en militairistcn, zoals de Westduitse regering door de oost- blokstaten wordt gebrandmerkt. Minister Brandt zag een mogelijkheid om tot een gesprek met de Polen te komen en wel over een wederzijds non-egressiepact. De bondsrepubliek peroert al enige jaren met deze for mule, tot nog toe overigens met wei nig succes bij de Oosteuropese rege ringen. voor wie ze in eerste instan tie bestemd is. De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken was van mening, dat hiertoe ook de kwestie vande grenzen kan worden betrok ken. Brandt wees tijdens de persconferen tie nadrukkelijk op de bereidheid van de bondsregering met Polen tot een .verzoening te komen voor het leed dat de Duitsers dit land in de tweede wereldoorlog hebben aangedaan. De ze verzoening is voor ons even belang rijk als de verzoening, die wij met Frankrijk tot stand hebben gebracht, aldus de minister, maar zal nog meer moeite en nog meer tijd van ons ver- Eenheid Brandt wees er echter op dat een de finitieve grensregeling diende te wachten totdat een vredesconferen tie kon worden gehouden, waarop Duitsland als eenheid vertegenwoor digd zou zijn. Dit is de formule waarvan de opeenvolgende bondsregeringen zch steeds hebben bediend. Het vorig jaar baarde Brandt enig opzien, toen hij op een partijbijeenkomst van de so ciaal-democraten wier voorzitter hij is verklaarde dat de huidige Poolse westgrenzen ook nu al .erkend, respectievelijk gerespecteerd' zouden kunnen worden. Naar deze uitlating gevraagd, antwoordde Brandt thans in Bonn dat uitlatingen op partijcon gressen werden achterhaald door nieuwe partijcongressen. Op het re cente SPD-congres in Bad-Godesberg herhaalde Brandt de formule, die hij vong jaar in Neurenberg sprak, niet Over de aanleiding tot Gomoelka** opmerkelijke initiatief tast men In Bonn in het duister. Minister Brandt verklaarde desgevraagd dat hij wel de indruk had. dat in Warschau de voorstanders van een harde koers te genover Bonn langzamerhand in ge tal afnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 13