Sy-noodkreef wil ogen van gereformeerde synode openen 7 Ds J. Goumare legerpredikant DEMOCRATEN '66 ONDERSCHEIDING Vic Franssen De regenband LOODSEN BLAUWE WEEK COLLECTE 25 GOLDEN FICTION FILTER-KINGS o»c 12 "El '969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ,KERK IS TE BESLUITELOOS' NA BIDSTOND: HEARING MN HAAG (GPD1-.De ge reformeerde kerken rijn te be- slmtelooe. Zij doen geen uitspra ken over vraagstukken van we reldbelang. Dat ligt ook wel m de structuur van de gere formeerde synode. Die verga- Jat tag <K* er alleen maar ouderlingen, die over veel vrije tijd beschikken, lid van kunnen njn. Daarom zijn het ook meest- ,1 betrekkelijk oude afgevaar digden.' Om deze en andere re denon zal een speciale jonge renactie de synode begeleiden. Dat la de mening van enkele gerefor- mperde ïoneeren in Amsterdam. Zij Sn hun oordeel versterkt door de X d van het rapport dat over het maestuk van de moderne bewape- S uitgebracht aan de a s geref «mode, die morgen, dinsdag 13 mei. Ssneek zal worden geopend. De LuUten. dfe dit ranport hebben op- S zijn het onderling met eens m kunnen de synode daarom geen aanbeveling doen. De meningen val- In vier groepen uiteen. Zij va- Jfren van .geweldloze weerbaarheid to- net eebruik van nucleair geweld, a het ook alleen dan wanneer satanische machten zich ongebrei deld op aarde zouden dreigen te ma- asfes'pren.' Dit rapport vinden de Amsterdamse jongelui typerend voor d? gereformeerde kerken.. Er wor den geen concrete richtlijnen ge- ceven, men hult zich in vaagheden. Het «waar dreigt, naar hun mening, dat (fe komende synode op het stand- pan' zal staan dat het niet mogelijk -Is e>n uitspraak te doen, als haar F'en specialisten ook niet uit de kwestie kunnen komen en dat de z=ak dan waarschijnlijk weer zal worden bestudeerd. Dan worden de status-quo gesanctioneerd. In de wijk ran de Amsterdamse gerefor- meerfe predikant ds E. Pijlman heeft een aantal gemeenteleden zich m»! het vraagstuk van de bewape ning b«dggehouden. Daaruit is het initiatief van de jonge gemeentele den gegroeid voor een aktie begin nen waarin zij hun synode, zoals zij he: zelf uitdrukken, kritisch begelei den. Deze aktie hebben zij genoemd 3y-noodkreet'. Hearing Ais de synode deze maand bij eenkomt, willen zij aanwezig zijn. Het is gebruikelijk dat aan de voor avond van de opening van ds svnode een bidstond wordt gehouden. Daar om trekken zij maandagavond 12 mei naar Sneek, waar zij ui aan sluiting op de bidstond een hearing willen houden. Alle synodeleden wor den persoonlijk uitgenodigd deze hea ring bij te wonen. Het is de bedoe ling dat ook enkele synodeleden wor den uitgenodigd om zitting te ne men in het forum. Men wil mer de synodeleden contact opnemen er. men zou het op prijs stellen, als zij ook in discussie vnllen treden. Daarbij den ken zij vooral aan die leden die be noemd zullen worden in commissies) waarin belangrijke vraagstukken worden behandeld Na de open-rig zal de synode enige maanden uiteen gaan en zij zal haar werkzaamheden) voortzetten in Lunteren. Dan wil len de Initiatiefnemers van Sy-nood- ïreet ook naar Lunteren komen en! daar de synode rorcter begeleiden. Natuurlijk betekent dat me: dat zij altijd wanneer de synode vergadert, aanwezig kunnen zijn. Niet alleen VLISSINGEN Ds J. Goumare, pre dikant bij de gereformeerde kerk te kaarden die afgestaan is aan het een-; hum voor gereformeerd jeugdwerk, als staffunctionaris open jeugdwerk en spe- rafc voorzieningen, is benoemd tot lc- prpredikamt ;n vaste dienst. Dit wordt) vs geheel nieuwe functie, hij zal na- priijk optreden als studiesecretaris bij «protestantse em geestelijke verzorging ran de landmacht Ds Goumare werd 21 arober 1926 te Middelharnis geboren, sudeerde aan de vu te Amsterdam en op 22 juli 1951 intrede in Gnjps- r. Op 25 april 1956 vertrok hij naar weik? P'aats hij op 28 ok- Sbe: 19ol verwisselde met Almelo. Ds Goumare is sinds 1965 met de kerk ran kaarden verbonden. stuit dat op praktische moeil'jkhe- den. maar bovendien worden er met elke dag vraagstukken "an wereld belang behandeld. Als de kwesties van de bewapening van de ontwikkelingshulp, van de gelijkheid van de rassen enz. aan de orde komen, dan zullen zij echter present zijn. Zij denken daarbij aan een opzet zoals die ook tijdens de ge reformeerd oecumenische synode in Lunteren vorig jaar is gevolgd. Daar was een tentoonstelling ingericht De jongelui willen een kritisch bul letin uitgeven, zij willen ook dan weer hearings houden en discussiëren De Amsterdamse jongeren vermoe den dat zij niet de enigen zijn die er zo over denken. Er zullen vermoe delijk elders in het land wel geest verwanten zijn. Het liefst zouden wij willen dat men in Sneek ge coördineerd optrad. Zij denken zelf genuanceerd. Het gaat er hun om dat de synode een duidelijke uitspraak doet. Zij zouden willen dat in gereformeerde kring een dis cussie op gang kwam over belang rijke vraagstukken. Christenen moe ten zich met problemen als de kwes tie van de moderne bewapening en hot rassenvraagstuk meer bezighou den. Er zijn naar hun mening nog veel te veel gereformeerden, die er van uitgaan dat zij niets te maken hebben met wat er in Vietnam ge beurt en dat er een leger moet zijn.) Br :s bij veel gereformeerden en! ook bij de gereformeerde synode een chronisch gebrek aan stelling) nemen in concrete vraagstukken.) Dat vinden de mensen van Sy-nood- kreet een ernstig mankement, Verwacht men resultaten van de ac- Veel genuanceerder .In zekere zin wel. Er is al een ver-; andering van mentaliteit in de gere-) 'ormeerde kerken merkbaar. In| 1936 veroordeelde de gereformeerde synode de anti-milltanstische ver werpingen van de oorlog in elke vorm als een onschriftuurlijke dwaling. Niet alleen is het onlangs versche nen rapport veel genuanceerder, om dat het de verschillende meningen naast elkaar zet, maar bovendien be velen de deputaten. die het hebben opgesteld, ,de synode aan zich over de juistheid van die uitspraak te be raden'. ,Ook adviseren de deputaten de sy node terug te komen op het vorig jaar ingenomen standpunt dat dienst plicht geboden zou zijn. Maar er moet nog meer veranderen. We ho pen dat de gereformeerde synode tenminste oog zal krijgen voor het gevoel van onbehagen dat al jaren bij velen leeft'. Het ligt beslist niet in mijn bedoe ling een soort correspondentie via de PZC te houden met de heer H. G. de Ru, die voor de tweede maal de pen greep om zijn bezwaren tegen D '66 in het algemeen en tegen de gang ran zaken rond het P.A.K. in het bij zonder kenbaar te maken. De reden, dat ik toch (en dat voor 't laatst' even wi' reageren op zijn ingezonden stuk van 7-5-'69, ge titeld .Nogmaals D '66', is, dat de heer De Ru mij hierin beschuldigt van verdraaiing der feiten en mij zelfs verdenkt daarin een zekere handigheid te hebben bereikt. Het komt hem voor, dat ik een leerling in de school van prof. Romme (kvp i geweest zou kunnen zijn. Ik weet niet of genoemde professor op het terrein van feiten-verdraaiing een uitblinker was. Het lijkt mij, dat de meeste .oude' polici daar nogal goed in zijn. Het ls éen van de "redenen waarom de meeste Nederlanders de politiek een nare zaak vinden. D '66 probeert daar juist iets tegen te doen. vandaar nog: even kritisch de brief van de heer De Ru beantwoord. 1. Mijn eerste .verdraaiing' zou ge weest zijn, dat ik schreef, dat de heer De Ru een werkvergadering heeft bijgewoond, terwijl hij er 2 be zocht heeft. Ja, maar die 2e keer was dan na het verbreken der bespre kingen, waar geen officiële D '66- vertegenwoordigers meer bij waren. De heer De Ru noemt onze afwezig heid op die laatste vergadering on fatsoenlijk. Waarom? We hebben tijdig een brief aan uw secretaris ge stuurd en bovendien wa> de hele PvdA-gespreksgroep op onze leden vergadering geweest en wist dus, dat het gesprek was afgebroken. We zouden alleen nog een poosje heb ben kunnen bekvechten over de laat ste notulen! 2. Een tweede verwijt van de heer De Ru is, dat hoewel ik pei'soon- lijk de beide gesprekisavonden vrucht baar vond, dit niet op de ledenverga dering naar voren bracht. Alweer, waarom? Er was een motie inge diend om het gesprek voort te zet ten en deze is naar mijn smaak goed verdedigd, door de heer Everaars. Ik heb deze motie dan ook gesteund, zoals u weet. 3. De stemming der Middelburgse leden was 4-4 volgens de heer De Ru. Ik schreef 4 vóór voortzetting en 5 tegen. Het sp.ijt me, heer De Ru we waren allebei mis. Na alles opnieuw even nagegaan te hebben, bleken er 11 (elf) Middelburgse leden geweest te zijn, zodat de Middelburgers 7 legen en 4 vóór voortzetting stem den. (U kunt desgevraagd de namen en adressen van de betrokkenen krij gen, misschien gelooft u anders weer met). Met de opmerking, dat afwe zige leden later ook tegeh voortzet- nng bleken te zijn, wilde ik alleen maar aantonen, dat de overgrote meerderheid der Middelburgse leden iegen verdere samenwerking met de PvdA was. t Een hele lelijkè opmerking vond ik in uw schrijven de insinuatie, dat nog gauw een huisgenoot als lid moest worden ingeschreven om tegen te stemmen! ,Ik weet wie u bedoelt. doch de betrokken mevrouw was op die avond al een maand lid, hetgeen uiteraard gemakkelijk kan worden aangetoond. U moet uw inlichtingen uit iets betrouwbaarder bron zien te krijgen. Dergelijke verdachtmakin gen zijn helaas wel typerend voor ëen bepaalde politieke mentaliteit. 5. Het viel de heer De Ru op, dat de brief, genoemd in punt 1. aan de se cretaris P.A.M., niet door mij, maar door voorzitter Roodenburg is gete kend. Reden? Ik ben afdelingssecre taris sinds l-4-'69. Door afwezigheid der toenmalige secretaresse, mej Elshof. tekenae de voorzitter. Dat is alles. Er zijn nog enkele punten over, maar er is. dacht lk, nu al ge noeg duidelijk geworden. Ik begrijp, dat het afwijzen van het PvdA-aan- zoek door D '66 bij bepaalde n sen onplezierig ls aangekomen; er zulten waarschijnlijk nog wel eens meer ingezonden stukken komen in de trant van de heer De Ru en de heer Gillissen (PZC 3-5-'69). Ons is gebleken, dat de meeste mensen daar wel doorheen kijken en we zul-; ten dan beslist ook niet iedere keer; reageren. Tenslotte dank aan de PZC, die voor deze dicusie de nodige plaatsruimte bood G. .J Swiers, Mosselkreekstraat 3. Middelburg. Met genoegen las ik In de PZC van zaterdag 3 mei, dat adjudant Gerrit sen van Almelose politie de hem verleende koninklijke onderscheiding- op 30 april geweigerd had, uit prin cipiële oveiweging. Ik heb voor deze houding diep respect. Want waarom (als die dingen toch uitgereikt wor den) al dat verschil? Is net eigenlijk niet diep treurig dat in deze geluk kig zo snel. veranderde wereld van 1969 van bepaalde zij'de nog steeds gemeten wordt met dezelfde maten, waarmee destijds bij het instellen der orde gesmeten werd? Waarom nog steeds die poppenkast, de me neer of mevrouw die goud krijgt, en de gewone man (Jan met de pet) brons. Hoe vaak zal het niet voorgekomen zijn, dat personen die goud kregen, eigenlijk maar brons of misschien helemaal mets verdiend hadden, en de mensen die met het brons bedacht werden, goud verdiend hadden. Moge de houding van deze politieman voor veten een voorbeeld zijn. En wat de toekomst betreft, helemaal geen orde, dat is het beste voor alten van hoog tot laag, dezelf de onderscheiding. Oostkapelle. K. Melis L' kent zeker het bordje Ah u dit kan lczxn. bent u te dichtbij Grappig Maar als u ooit zo dichtbij rijdt, dat u de tekst op deze foto kunt lezen, wordt het echt oppassen. Want op de natte weg heeft ccn auto met Regen banden een veel kortere rem weg, dan met welke andere normale banden ook. Bij een snelheid van 50 KM/u. is het 1,5 m. minder en 4,20 m. bij 80 KM/u. Slecht nieuws voor de ik-blijf-er- achtcr-hangen automobilist. Meer ze kerheid voor de man, die Regcnbandca laat monteren. Er zijn nog meer voordelen Uniroyal heeft het probleem van slippende banden uitvoerig bestudeerd. Het resultaat is, dat Regenbandea u koersvast door de smalste en scherpste bochten brengen al is het wegdek nog zo glad. Regenbanden hebben bovendien een hoog wrijvïngscoëfficiënt. Dat betekent, dat, als u plotseling snelheid vermeerdert om in te halen, u minder het risiko loopt tc gaan slippen. En als u bedenkt hoe veilig de Rcgcn- band op een nat wegdek is, kunt u zich voorstellen hoe hij bij droog weer uw wagen in het goede spoor zal houden. U hoeft ons niet op ons woord te geloven. Denk over Regenbanden wat u wilt tot u op een dag onzacht fï kennis maakt met de wagen vóór u, op Re- 'f gcbantai! UNIROYAL UNIROYAL regenbanden zéér voordelig verkrijgbaar bij ZERO BANDENSERVICE Balanceren en gratis montage MIDDELBURG: Seisstraat 19 - Telefoon 01180- 3510 TERNEUZEN: Mr Haarmanweg 2 - Telefoon 01150- 3828 BERGEN OP ZOOM: Stationsplein 15 - Telefoon 01640- 5879 BREDA: Tramsingel 4 - Telefoon 01600-37247 ZEBO-SERVICE VOOR DE BESTE BANDEN TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN Nu Vic Franssen een goed contract heeft gekregen bij de voetbalclub Ede, wil ik hem langs deze weg hartelijk danken voor de produkiiviteit, die hij aan de dag heeft gelegd, ook buiten zijn werktijd, voor voetbal vereniging Vlissingen Niettemin geldt deze uiting ook voor de heer Burger hof, die jarenlang zijn vrije tijd heeft gegeven als grensrechter bij de VCV. H. J. Hubregtse, Spuistraat 31b, Vlissingen. .Groeiende kloof bussen loodsen en hun directie'. Onder deze sensationele kop, ver scheen er een artikel in uw blad van 24 april jl. Ofschoon ik sinds 1952 loods ben, heb ik van deze zg groei ende kloof niets bemerkt. Ik vraag me dan ook af. of u de nodige zorg vuldigheid bij uw nieuwsgaring, al thans. bij het plaatsen van de kop. betracht hebt. Cqi zijn minst had u daar een vraagteken achter kunnen D. J. Blom, Vlissingen. zetten. Iedereen weet dat je je niet met een grapje van het alcoholprobleem kunt afmaken. aak doet men wel .alsof, maar tenminste éénmaal per jaar blijkt wel, dat verreweg de meeste mensen er anders over den ken. Want als de drankbestrijders gedurende de Blauwe Week, die dit jaar wordt gehouden van 19 tot en met 24 mei aanstaande met hun col lectebussen rammelen of hun inte kenlijsten aanbieden, worden ze vrij wel overal met begrip ontvangen, en al ontbreekt het .grapje' soms niet slechts zelden worden ze met lege handen weggestuurd. Gelukkig! want daaruit blijkt, dat de meeste mensen toch wel beseffen, dat er in niet weinig gevallen met alcohol iets aan de hand is en dat men nog veel te weinig weet. om trent de gevolgen, die alcoholgebruik of -misbruik in bepaalde gevallen kan hebben. En dan zijn ze het met de drankbestrijders eens, dat een ruimere voorlichting geboden blijft. Ze zijn het ook met de drankbe strijders eens. dat de alcohol-patiën ten moeten worden geholpen. Geluk- ering aat ook en werk sultatiebureaus. Maar er Is meer nodig. Bijvoorbeeld: voor de bestude ring van nieuwe mogelijkheden om de alcohol-patiënten te helpen en voor allerlei andere research-doel- einden. Daarvoor moeten de consul tatiebureaus en de drankbestrijding grotendeels zelf zorgen, aarom: Ook u kunt helpen! En daarom: De Blauwe Week Collecte, ook dit jaar weert Ook dit jaar is het onverantwoord om aan het probleem van het alco holisme voorbij te gaan. Weliswaar zijn er de grote wereldproblemen die onze voortdurende aandacht vragen, doch de stijgende verbruikscijfers van alcoholica geven toch ook aan leiding tot waakzaamheid! Uit on derstaand overzicht blijkt het stij gend alcoholgebruik in ons land (res pectievelijk: jaar, gedistilleerd, bier en wijn): 1953 1962 1965 196S 1.08 1.29 1.05 1.34 1.89 12.35 17.31 22.97 ADVERTENTIE extra milde totaal nieuw en mild amerikaans Uit een deskundig onderzoek :s ge bleken dat 20 pet. van ons volk nimmer alcohol gebruikt! (onderzoek van prof. Gadourek-Groningen). A. van Eenennaam. secr. Zeeuws Drankweer Comité. Baarsjesstraat 46. Middelburg. Ondermaatse vis Voor de dertiende maal hebben wij onder grote belangstelling onze in ternational' zeehengelwedstrijd ge houden. Enige foutjes daargelaten. ge loof ik. dat wat de organisatie be treft, de wedstrijd als geslaagd kan worden beschouwd. Het vangen van ondermaatse vis. het controleren hier van bezorgt ieder bestuur en voor namelijk de controleurs aan de zee de meeste moeilijkheden. In Schelde- federatie-verband, waarbij praktisch alle verenigingen zijn aangesloten, werd indertijd besloten om per on dermaatse vis 1 punt te geven. La ter veranderd in 10 punten. Het moet mij persoonlijk van het hart. dat ik niet kan begrijpen dat er zeehengel sport-vissers zijn die zich speciali seren om zo veel mogelijk kleine visjes te vangen (kleine haakjes, klein aas) om op deze manier toch nog aan een behoorlijk aantal pun ten te komen, waardoor ze nog in de prijzen komen te vallen (dus elk visje 10 punten). Dat er ondermaat se visjes worden gevangen, is niet te voorkomen, doch hier speciaal op ris sen. nee. dat kan ik persoonlijk geen sport noemen. Iedere hengelaar weet toch dat men ze niet mag vangen, en weer terug in zee moeten. Zeker meer dan de helft gaat dood, gezien de schade aan de kieuwen enz. Dat men de ondermaatse ris per on- akf elk ondermaats visje geen enkel punt meer. wat de controle en de weging enorm zou vergemakkelijken. Het is mij dit jaar opgevallen, dat er nog meer zeevissers zijn die beledigd zijn als hun beugel met ris, waaraan zg bot hangt van 22 cm een schol blijkt te zijn, door de jury en wegens wordt afgekeurd. Ze wisten dan zg niet goed gelezen. Mijn bedoeling van bovenstaand, is om alle sportvissers die dit lezen aan te sporen om hun afgevaardigden naar de eerstvolgen de algemene vergadering van de Schei- de-federatie orp te dragen om hierin verandering te brengen, om onder maatse visjes met geen enkel punt meer te belonen. J. Berin, secr. .zeehengel-comité IJzendijke. Arabische volbloed Ais reactie op uw bericht, betreffen de het Arabisch volbloed paard van drs Lockefeer uit Hulst, wi! ik u er op attent maken, dat niet het eer ste Arabisch volbloedpaard is in Zee land. Er zijn sedert 1967 al twee Arabische volbloeds in Zeeland. Zij zijn in het bezit van de heer Koppe- jan te 's-Gravenpoider. Blijkbaar is drs Lockefeer slecht geïnformeerd, hetgeen met te verwonderen is., want hij is een debutant in de volbloedfok kerij. Nu zijn Arabieren ook ander® paarden dan Haflingers, die via hun bloedopbouw tot de koudbloeds be horen. C. J. Brouwer. Appelstraat 162. Göes. geluk aan de haak Boekje verzorging spastische kinderen DEN HAAG (ANP) De BOSK /bond ter bevordering van de belangen van spastici), Anna Paulownastraat 52, Den Haag, heeft in samenwerking met het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid een boekje uitgegeven, dat ouders wil helpen bij de verzorging van hun jonge gehandicapte kinderen. Het boekje, getiteld .Wat kan ik doen'? is samengesteld uit teksten van het boekje .The hemiplegie child' uit de 3e- rie handboeken voor ouders van de Spastics Society, geschreven door Val- lentine Culloty. en uit het verslag over het werk in het Percy Hedly Centre for spastic children in Newcastle upon Ty- ne. In het Nederlandse boekje staan aan wijzingen voor ouders over bezigheden met en voor gehandicapte kinderen. De gefotografeerde spel-voorbeelden wer- krijgt, akkoord, j den in de eerste plaats bedacht voor maar er zich op specialiseren, nee, i kinderen met Jialfzijdige Verlammingen, dat noem ik geen sport. Het enigeHierbij verleende de staf van het my- is volgens mij (ook mijn mede be-jtylvormingscentrum in Den Haag des- sluursleden delen dezelfde mening),]kundige steun. kkoord,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7