Herdenking op Franse begraafplaats Kapelle Een cultureel Deltaplan voor het nieuwe Zeeland 2 VOOR DE VIJFENTWINTIGSTE MAAL DECK-EENHEID DOOR KANAAL WALCHEREN VEEL PUBLIEKE BELANGSTELLING BOUW PZEM- KERNCENTRALE ALMANAK Districtsraad ANMB neemt motie aan over kerncentrale MOEDERDAG IN DE DIERENWERELD Geld Deltaplan Zeeland PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 12 VUSSINGEN-OOST Vooruit lopend op hot begin van de Britse oefening Cunningham waar 3300 militairen voor zijn ingeschakeld zal vrfmlaag (maandag) een Puck eenheid positie gaan innemen. De verplaatsing van zeventien ducks begint vanmorgen rond twaalf uur. De ducks varen door het kanaal door Walcheren vanaf Vllssingen. Ze passeren daar de sluizen omstreeks 1212.30 uur. De Stationshrug in Middelburg wordt gepasseerd omstreeks 18 13.30 uur. De ducks die velen zich zullen herkennen van de waters- noodperiode toen ze werden inge zet bij de evacuatie zullen in Kort- gene worden opgesteld. Ze zullen straks worden ingezet wanneer in het kader van do oefening op het Veeree Meer coasters zullen moeten worden gelost. De com mandant van de Britse troepen zal in de loop van deze week in liet militaire kampement in het Sloe- gebiod arriveren. KAPELLE In de ogenblikken dat achtenveertig erewachten van het Korps Mariniers tassen de wit te kruizen strain in de bonding de geweren presenteerden, klonk zaterdagmorgen over de Franse militaire begraafplaats te Kapelle opnieuw ,The Last Post' als een eresaluut aan de gesneuvelden uit de meidagen van 1940. Voor deze vijfentwintigste herdenking was een groot aantal Franse autori teiten, oud-strijders en nabestaanden naar liet Bevedandse dorp gekomen om samen met Nederlandse vrienden de ruim zeshonderd gevallenen te eren, waarvan nog ruim tweehonderd op dit ere-kerkhof liggen. Een schril contrast met de sobere her denking vormde evenals in 1940 weer de natuur met zijn sprankelend fris jong igroen en fraaie bloesempracht aJls symbool vam nieuw leven. Somiber was ook het wolkendek, toen het vrij tal rijke gezelschap zich rond elf uur voor het monument verzamelde, nadat het aan de ingang van de begraafplaats was verwelkomd door burgemeester H. G. van Suiilekom en ds M. Jospin, president van de Nederlandse vertegen woordiging van ,Le souvenir Praagais', de organisatie die de herdenking jaar lijks organiseert. Onder de gasten be vonden zich luitenant-kolonel H. van Oordt, als vertegenwoordiger van ko ningin Juliana en prins Bernhard. de Franse ambassadeur in ons land de heer Ohr. de Margerie, baron mr W. J. G. Ge vers, namens het ministerie van bui tenlandse zaken, mr J. van Aartsen, commissaris der koningin in Zeeland, kolonel Perder, commandant van het Franse 271e regiment infanterie en de plaatsvervangend commandant van het korps mariniers. Verder waren er af gevaardigden van onder andere binnen- en buitenlandse oud-strijdersorgani- satdes, vertegenwoordigers van ,Le sou venir Fran galls', de Nederlandse oorlogs gravenstichting, het Nederlands ooöogs. gravencomité, het veberanenlegioen Ne derland, de bond van Nederlandse mi litaire oorlogsslachtoffers, het Neder- landsche Roode Kruis en politie- en lltaire plaatselijke overheid. kom die deze beeldspraak gebruikte door te zeggen, dat de mens mondiaal gezien nog zo weinig geleerd heeft. Ds M. Jospin onderstreepte in zijn toe spraak, dat het tegenwoordig mode is om te vergeten. ,Het is echter onze plicht om dit niet te doen en te blij ven herdenken'. Volgens ds Jospin roept deze herdenking herinneringen op wat gedaan is. Het verzet heeft aangetoond dat i al op zeer jonge leeftijd een held kan zijn. Met te wijzen, op een twee tal foto's die over en bij het over lijden van president Eisenhower zijn gepubliceerd, zed hij, dat voor- ail de jonge mensen moeten weten, dat we niet mogen vergeten wat eens gebeurd is. Na korte toespiraken en een gezamen lijk gebed van een rooms-kathodiek en protestants geestelijke, werden terwijl de marinierskapel onder leiding van ma joor J. P. Laro koraadinwizdek speelde uit ,Hoe geüukkdg is mijn land' (Valerius) door verschillende vertegenwoordigers 16 kransen aan de voet van het mo nument gettagd. Assistentie daarbij ver leenden enkele verkenners van de pad- vindersgroep Ridder van de Maalstede' uit Kapelle. Kranslegging Niet vergeten .In zijn welkomstwoord wees burgemees ter H. G. van Suijlekoon er op, dat de herdenking juist plaatsvindt op een dag waarop in Nederland de gedach ten teruggaan naar negenentwintig jaar reden. Verder zei hij, dat het comi- ,Le souvenir Francais zeer erkente lijk is voor de morele ondersteuning die het eik jaar krijgt doordat de bur gerij steeds in grote getale met deze herdenking mee leeft. Met een verwij zing naar de natuur, zei hij dat de aar de waarop we leven, lacht met bloe men. ,Het. is slechts weinigen gegeven om van die bloemen een krans te vlech ten', aldus burgemeester Van Suijle- MIDDELBURG Van de zijde der Nederlandse bedrijven, betrokken bij de bouw van de kerncentrale bij Borssele, wijst men ons erop dat met Siemens géén consortium tot stand is gekomen. D6 verhouding tussen dit Duitse be drijf en de drie Nederlandse industrie- en (VMF, Rijn-Schel de en Bredero) is te vergelijken met die van aannemer en onderaannemer. Overigens zijn de onderhandelingen nog niet afgesloten. Leeuwse Moederdag Een klein meisje, dat zaterdag in verband met moederdag een Mid delburgse bloemisterij bezocht, wildé! per se een ooievaars- plant. De bloemist zat er een beetje mee. ,Wü je soms een zu-sje?' vroeg hijmaar het meis je schudde ernstig neen. Samen zijn ze er toch uitgekomen. Ze had haar moeder wel eens verlangend horen spreken over feUoiteerd. Als eerste legde luitenant-kolonel H. van Oordt namens de koninklijke fa milie een grote krans, gevolgd door de Franse ambassadeur en de commis saris der koningin in Zeeland. Kran sen werden er voorts gelegd door Délé- gué Général du Souvenir Francais aux Pays-Bas; Comité du Souvenir Fran- gads aux Pays-Bas; L'Amacaüe des An ciens Cambattants dus 271e RI; Les Anciens Combattants du 224e RI; Les Anciens Combattants du 307e RAC; Les Anciens Combattants Frangais des Pays- Bas; L'Union des Frangais de L'Etran- ger; Association des Officiers Frangais ae Reserve aux Pays-Bays; Nederland se Oorlogsgravenstichting; Nederlands Oorlogsgraveneomité; Veteranen! egioem Nederland in combinatie met Bond van Nederlandse militaire oorlogsslacht offers en Nederlandse Bond van Oud- strijders; de gemeente Kapelle en het Nederlandsche Roode Kruis, waarvoor dit jaar de afdeling Vtlissingen was aan gewezen. Jongeman (14) reed met wagen de sloot in TERNEUZEN De 14-jarige A. L. van D. uit Terneuzen is zaterdag met de auto van zijn broer. C. J. van D., in een sloot langs de Hei-bert Dowweg gereden. De wagen stond geparkeerd op de nieuwe weg langs de Westhaven- dijk. Volgens een verklaring van C. J. van D. had hij zijn broer de sleutels gegeven, om de autoradio uit de wa gen te halen. A. L. van D. reed echter weg en belandde in de sloot. De gemeen tepolitie van Terneuzen is op zoek naar getuigen van dit ongeval. Bromfietser tegen auto in Breskens BRESKENS De bromfietser P. B. uit Breskens is zondagmiddag om streeks half zes met zijn voertuig te gen een achteruitrijdende Belgische per sonenauto gereden. B, werd na eerste hulp te hebben ontvangen van de arts J. E v. d. Maas, overgebracht naar het ziekenhuis in Oostburg. Het onge val gebeurde in de nabijheid van liet voormalige fort Frederik Hendrik. De auto werd bestuurd door P. uit Waar schoot (B.). Zeeuwse Collecte in 1968 ruim 37.768,87 MIDDELBURG De gehouden Zeeuw-1 se collecte heeft in totaal opgebracht 37.768,87. Van dit bruto-bedrag zijn af-1 gegaan administratiekosten ad 2.037,38 18 procent ten behoeve van de plaatse-! lijke commissies ad 6.813,00 en 2 pro- een® voor de provinciale federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening ad ƒ756,00. In totaal gaat dus van de bruto opbrengst ƒ9.606,38 af. waardoor een bedrag van 28.162,49 overblijft, Het verdeelschema, vastgesteld in overleg met de federatie van vrouwelijke vrij willige hulpverlening in Zeeland ziet er als volgt uit: vakantie gehandicapten ƒ8.500,00; vakantie bejaarden ƒ8.500,00: Anjerfonds Zeeland ƒ8.500,00; LOM scholen ƒ2.100,00 en tenslotte als reser ve 562,49. In Kapelle is zaterdag voor de 35ste maal de herdenking gehou,- den van de in de tweede wereld oorlog gesneuvelden. Op de foto legt mr J. van Aartsen een krans bij het monument op de Franse militaire begraafplaats. Foto PZC) Terwijl de vaandels van de oud-strij dersorganisaties zich neigden, blies een marinier zijn trompetsignalen voor het ere-saHuut en werd de plechtigheid be sloten met het spelen van de nationale volksliederen. Bij het gemeentehuis werd vervolgens een défilé afgenomen waar aan deelnamen de marinierskapel, het ©re-detachement en het motorescorte. In de raadzaal was tenslotte een receptie en ontvangst van het gemeentebestuur. Mr J. van Aartsen zei daar dat de ti rannie verdrijven zoals het Nederlands volkslied weergeeft, nog altijd actueel Men mag nimmer vergeten welke offers in 1940 zijn gébracht. Voorts deelde hij mede, dat het in d<5 be doeling ligt om op 1 november in Zeeland een grote herdenking te hou den in verband r >t het feit, dat het dan 25 jaar zal zijn geleden dat Zeeland van de Duitse onderdrukker werd bevrijd. Hij nodigde daarbij ook de Fransen uit tegenwoordig te zijn. Ten-slotte voerde nog het woord de Franse ambassadeur die vertelde in de meidagen van 1940 te hebben gestre den in Belgisch-Limburg. Dank bracht ae ambassadeur aan het Oorlogagraven- comité voor de goede zorg die besteec wordt aan het Kapelse ere-kerkhof. GOES Do districtsraad voor Zeeland! en West-Brabant, van do NYV-metaal- bedrijfsbond ANMB heeft zaterdag tij dens de vergadering van de raad in Goes een motie aangenomen, waarin de opdracht, van de Borsselse kerncentrale aan het Duitse Siemenseoncern wordt afgekeurd. In de motie wordt gezegd dat de bete kenis en de aanwending' van de kennis die opgedaan is en de vele miljoenen, die ïn de proefobjecten Petten en Dode- waard zijn geïnvesteerd in belangrijke mate te niet worden gedaan, als de kerncentrale niet dooir de Nederlandse industrie wordt gebouwd. Als het Nederlandse bedrijfsleven niet achter wil blijven bij het buitenland dan zal het bij de bouw van kerncen trales betrokken moeten zijn en blij ven, zo wordt in de motie verder ge zegd. Als dit niet gebeurt, ziet de di strictsraad volgens cle motie de concur rentiepositie en daarmee de economi- sche-sociale ontwikkeling van ons land in gevaar komen, hetgeen belangrijke consequenties voor de werkgelegenheid zal hebben. De motie vindt dat bij een belangrijke beslissing als bouw en gunning PZEM-centrale, die geheel op ciaal niveau is genomen, de rijksover heid ln gebreke is gebleven. De motie noemt de beslissing van de PZEM een doorkruising van liet overheidsbeleid, ook al is diezelfde overheid akkoord ge gaan. Door deze gang van zaken acht de districtsraad van cle NW-metaal- bedrijfsbond de taak van de overheid als coördinator ,voor de energievoorziening en de industrialisatie als onvoldoende gekenschetst. De districtsraad verzoekt het bondsbe- stuur van de NVV-inietaalbedrijfsbond ANMB één en ander bij het verbonds- bestuur van het NVV aan de orde te stellen. INBRAAK IN TERNEUZEN: NIETS VERMIST TERNEUZEN In de nacht Man loopt op rijbaan: gedood VLISSINGEN - De 76-jarige ongehuw de Jan Robijns, verblijf houdend in Vlissingen, is zondagmorgen om tien voor vier toen hij op de rijbaan van de Koudekerksweg liep, door een auto ge- T^pen. De man werd gedood. leri arts kon alleen de dood constateren. Het stoffelijk ovenschot werd per am bulance overgebracht naar het St.-Jo- sephzi'ekenhuis. De personenauto werd bestuurd door M. D. K. uit Vlissingen. Deze reed over de Koudekerksewg in de richting van de Gerbrandystraat. Ter hoogte van de Hogweg zag hij plotse ling de man op de rijbaan lopen. De heer Robijns had geen vaste woonplaats. De laatste tijd was hij in Drente ge weest, voordat hij weer voor enkele da gen naar Vlissingen kwam. MIDDELBURG Zeeuwse Cul turele dag 1969: een beeld, tijdens de discussie. Achter de tafel, van onder naar boven: de heren W. Trimpe Burger, mr W. j,! Messer, A. L. Borst, mr F. W. Bruine, GW. Bergman en it Adrkianse, G. A. de Kok, ir J. A. van Noort. (Foto Ply aan de Industrieweg in Terneuzen. Er wordt niets vermist. De dader is vermoedelijk door 'n raam aan de voorkant van de zaak naar bin nen geklauterd. Hij doorzoüht enkele kasten (waarvan er één werd openge broken met gereedschap uit de fabriek), maajr kon kennelijk niets vinden. In het bedrijf was geen geld aanwezig GEREFORMEERD JEUGDWERK GOES GAST OP ,HEDENESSE' CADZAND De stichting gerefor meerd jeugdwerk Goes en omgeving- heeft zaterdag en zondag een weeleend gehouden op het oecumenisch vormings centrum .Hedenesse' in Cadzand. Er waren 25 jongelui, die ondermeer heb ben gekeken naar enkele diacuss-iefilms en die, opgedeeld in groepjes, de huis- dienst van zondagmorgen voorbereid den. De leiding van het weekend be rustte bij gereformeerd predikant ds A. Heuzeveldt uit Goes en assistent- vormingsleïdster mej. A. van Dorp. VLISSINGEN Moederdag in de dierenwereld. Ome foto graaf knipte zondag aan de rand vun de watergang bij de Willem. Klooslaan te Vlissingen deze prent van een zwanenechtpaar dat de zomer begroette- met een nest jongen. (Foto PZC). Slot van pagina 1 afmoeten en de weg moeten vinden naar strikt territoriale voorzienin gen. De Zeeuwse culturele raad is het instrument voor een dergelijk territoriaal beleid dat voor heel Zeeland moet zijn. Ik acht het daar bij sprekend vanuit het NOGC wenselijk dat de factoi-en autonomie, identiteit, zelfstandigheid, democra tie en inspraak in een optimaal ter ritoriaal welzijnsbeleid worden ge stopt. We moeten af van het ou derwetse cultuuridee dat liefhebbers van pvivé-franje in staat stélde via eigen geld aan hun trekken te kó men. Culturele voorzieningen moe ten als een algemene noodzaak ge accepteerd worden'. De heer Egas duidde twee hoofdwe gen naar de realisering van deze ge dachten aan: openheid, en soepelheid; samenspel, geeh concurrentie maar een relabiè tussen georgani seerd en niet-georganiseerd. De heer Egas stemde in met een algemeen Zeeuws cultuurfonds: .Be kijken we daarbij de omstandigheid dat het budget, van een provincie n,ls Zeeland op het niveau van eert mid delgrote stad ligt, dan zal duidelijk zijn dat ook een dergelijk cultuur fonds slechts een deel van de pro blematiek op kan heffen. De faalt van de provincie op dit gebied is erg groot. Er moeten continue fond sen aanwezig zijn om adequaat te kunnen reageren. Vanuit de provin cie zal druk op regering en parle ment moeten worden uitgeoefend om meer middelen voor een dynamisch flexibel beleid beschikbaar to krij gen. De provincie zal daarin voorop moeten lopen'. wust dat de nieuwe stromingen in menig opzicht ook een mentaliteits verandering met zich meebrengen. Die verandering van denken moet parallel gaan met de nieuwe denk beelden over Zeeland. ,Men moet er zich van bewust zijn dat er eigenlijk nooit een Zeeland hoeft bestaan', aldus de heer De Kok. ,Tot nu toe waren er alleen maar eilanden. We beginnen nu pas aan de vorming van Zeeland, waar bij we zullen moeten denken in de geest van een stadsgewest met, de wijken Terneuzen, Hulst, Goes, Zie- rikzee, Middelburg, enzovoort'. ,ïn het Zeeland van vroeger, het ei landenrijk, hebben we noodzakelij kerwijs óp de tenen moeten lopen, hebben we moeten denken en l'even vam klein naar groot. Nu moeten we ons afvragen of we dat zelfs nog wel mogen. Mijn antwoord is: nee. We mogen niet voortgaan met van klein naar groot te gaan. Daarvoor is e'en mentale omschakeling van grootbelang'.- De heer De Kok herinnerde in dit verband aan de enorme souplesse, die xle Zeeuwse watènsohapjpen hebben getoond toen ze meewerkten om zichzelf op te heffen teneinde In een groter geheel samen te gaan werken. ,Het zal duidelijk zijn dat ook op het gebied van de cultuur om een dergelijke soepelheid zal worden ge vraagd'. die van een voortdurend ope voor en ingaan op elke zich i» aankondigende mogelijkheid is k cultuurplan en deze aanvullend cussie ontstaan. Het is daarom een werkstuk en beslist geen at, omlijnd plan'. Discus» De tweede inleiding op deze Zeeuw se culturele dag was meer toelich tend en kwam dan ook uit de com missie uit de ZCR, die zich met de opstelling van het cultuurplan heeft bezighouden. De héér G. A. de Kok, lid van de ZCR, stelde in zijn inleiding .Plan? Werkstuk!' met na druk vast dat het plan is opgbsteld met op de adhtergrond een duidelij ke ideologie. ,Het zou onjuist zijn te beweren - - zoals al is gebeurd dat dit alleen maar een Inrichtings plan is. Er is een .ingebouwde' ideo logie'. Spreker zette uiteen dat de commissie voor de grote moeilijkheid stond om lijnen in de toekomst te trekken. .We hébben gepoogd na te gaan welke oude stromingen in het culturele patroon zouden blijven en welke nieuwe er optreden en gaan optreden en op basis daarvan aan gegeven welke voorzieningen in deze Srovineie nodig zouden zijn'. ie heer De Kok was zich ervan be- De heer De Kok entte de benaming .cultureel deltaplan' op wat Zeeland direct kan aanspreken. .Vroeger werd na, élke watersnood de dijk op het nieuwe vereiste verdedigingspeil gebracht. Dat was de tijd van het defensieve waterstaatsdenken. Sinds 1953 is er een totaal nieuwe bena dering. Het deltaplan palet de za ken offensief'aan. Dit offensieve denken nu is ook dui delijk van toepassing op de cultuur. We moeten lokale ideologieën et.)ge ven voor regionale'. De heer De Kok achtte voorts liet Algemeen Zeeuws Cultuurfonds .on vermijdelijk voor een soepele en on middellijke reactie'. .Het is een goed gebruik dat Indu strieën bij vestiging een flink be drag naar de gemeente laten vloeien. Dat moet dan gebruikt worden voor sportvelden of een zwembad. Het zou aanbeveling verdienen dat de indu strie daarvan een periodieke gewoon te zou maken door dergelijke bedra gen in het cultuurfonds te storten. We zouden dan enige kans maken om wat beter in de .slappe was'- te raken'. De heer De Kok besloot zijn inlei ding: Boven alles zal gehecht rr - - ten worden aan een zo groot me lijke inspraak van werkelijk alle trokkenen. Slechts op die manier kap de Zeeuwse Culturele Raad zich zelf maken lot een werkelijk instru ment in een. cultuurbeleid naast in spraak "een revolving voortrollen deplanning. Uit deze gedachte, Na beide inleidingen werd ondttU ding van mr F. W. Adriaans, v:r zitter van de commissie cultuuitiu een omstandige discussie gehoafc De commissie cultuurplan zat te bij achter de .groene'tafel'en te geerde als forum. Het was een a altijd even heldere discussie -y zo vreemd, gelet op het onderen - - waarbij al spoedig bleelt dm - twee stromingen waren te ondei» nen. Er was een groep ondsl deelnemers, voor wie cultuur giton den was aan traditionele bt$wt en daan-naast een groep, dtefcwt denkbeelden propageerde, Onder fr ze laafcsten weerden zich iw! sjim de Middelburgse beeldhouw? R» van den Boezem en de BroirKifc vense burgemeester mr J. P. Bw* Mede door diens opmerkingen Su ook het ondevwijs-element «tl naar voren, waarbij toneeiafee Ad van Noort en de rector ra It Middelburgse rijksscholen! schap drs E. Kuiper nog ei drukkelijk wezen moelUJkhek om in het lesrooster' een brede ti turele vorming op te nemen. Toe de c «ti begon te i zijn voor de receptie in de i waar liet provinciaal b"* nemers wachtte. Poelje, die <L in do schouwburg geopend had, to de de sfeer uitmuntend aan en 1» aan de receptie maar op te schort* om met de discussie voort te gin dan wel tijdens de receptie te «te torren. Dat laatste geschiedde van de zalen van het n Onder leiding van directeur II, Ik torval van He een soort Hyde-Park-nchtigc bi)» komst, waar alleen de zeepkist mi ontbrak. Maar plezier luidden Jj deelnemers In van debatteren HET Barcelona, half bew. Belgrado, zwaar bew. Berlijn, half bew. Brussel, half bew. Frankfort, zwaar bew. Genève, zwaar bew. Grenoble, half bew. Innsbruck, zwaar bew. Kopenhagen, onbew. Lissabon, onbew. Londen, licht bew. Luxemburg, half bewolkt Madrid, licht bew. Mallorca, licht bew. München, zwaar bew, Nice, zwaar bew. Parijs, half bew. Ronie, licht bew. Wenen, zwaar bew. Zürich, zwaar bew. HOGERE TEMPERATUREN Droog weer mot zonnige perioden, ke tot matige zuidelijke wind en Hop" temperaturen dan zondag. Vooruitzichten dag r dinsdag en W°' Zonnige perioden met later toenen«j£ kans op oen regen of oniveerebul peraturen aanhoudend boven no s, Weersvooruitzichten in cijfers genw over Nederland, voor dinsdag' a- uren zon: meer dan 4; min. *5, tot 7 graden boven normaal; max.^. 1 tot 6 graden boven normaal, aan een droge periode van minstens i.- 90 procent; kans op een geheel etmaal: 70 procent. «td! Voor woensdag: aantal uren 9; min. temp: 2 tot normaal; max. temp: van ongcv maal tot 4 graden boven normaal op een droge periode van nuns e „ïr: 70 procentlans op m droog etmaal: 40 procent. 13 mei ZON EN MAAN Zon op 04.50 Maa.n op 03.34 onder' JJjj onderItü

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2