FERDI DOBBELAAR EN DE KATER NA HET FEEST JAN, GEEF HET SIGNAAL WATER' GROTE SCHOONMAAK: NIET ZO GOED VOOR U ALS U DENKT ZEEUWSCH-VLAANDEREN ,We gaan straks weer praten met minister Udink, op zijn departement' ZEEUWSCH-VLAANDEREN W0!NSDAG 7 MEI 1969 JSen aardige man'. SINT-JANSTEEN De sfeer in huize Dobbelaar, een niet onaar dige bungalow aan de smalle Heerstraat in Sint-Jansteen, lijkt een tikkeltje mat. Daaraan is ongetwijfeld de onfortuinlijke afloop van het debat tussen zoon Ferdi (21 en voorzitter van de Steen- se .Jongeren-Actiegroep') en minister voor ontwikkelingshulp, drs Udink, vorige week maandag op een teaeh-in, schuld. ,De jongeren op het dorp zijn het wel met Ferdi eens, maar de ouderen kiezen voor de minister', zegt mevrouw Dobbelaar, die haar zoon momenteel lerend voor zijn hoofdakte, waarna hij, om de na derende. dienstplicht te omzeilen, wil werken op een tweemans- school ,een enorme idealist' noemt. Van dat idealisme is. na de confron tatie met de met documentatie goo chelende bewindsman veel. maar niet alles over. De voorgeschiedenis begint enkele maanden geleden. De 11 leden tellende .Jongeren-Actie groep' in Sint Jansteen voortge komen uit een gespreksgroep slaagt er dan in om 5000,- bijeen te brengen in het kader van de bis schoppelijke vasterfhctie. In het pro pagandablad van de groep, ,Geen Fabeltjeskrant', dat de inzameling voor de missie begeleidt, wordt een felle aanval gedaan, op het ontwik kelingsbeleid van de westerse landen, die het. volgens de redacteuren, zou den zoeken in nutteloze incidentele acties en het eigenbelang laten pre valeren bij hulp (leningen, investe ringen etc.) op lange termein. Vlug ger dan ze kunnen vermoeden, krij gen de jongelui uit Sint Jansteen de kans deze bezwaren voor te leggen aan minister Udink, verantwoorde lijk voor het Nederlandse aandeel, in het internationale hulpprogram ma. Maandag 28 april komt hij dankzij de bemoeiingen van de Zeeuwsche KVP en CHU met enke le KVP-kamerleden naar het Steense verenigingsgebouw voor een teach-in over ontwikkelingshulp. Daar blijkt al onmiddelijk, dat de ministeriële archieven uitgebreider zijn, dan die van de .Jongeren-Actiegroep'. Dob belaar en zijn mede-leden, worden ge confronteerd met een stortvloed van gegevens, citaten en grapjes en het kost minister Udink dan ook weinig moeite om de zaal aan zijn kant te krijgen. De teleurstelling van de jon geren uit zich aan het slot van de bijeenkomst, wanneer Dobbelaar de minister toeroept, dat hij alleen de vragen waarop hij een antwoord weet, heeft behandeld. Dat gaat dis cussieleider mr. J. I. M. Reuser, bur gemeester van Sint Jansteen te ver: .Ik vind dat dit van kwade trouw getuigt, het is heel onfatsoenlijk'. AARDIGE MAN .Wij zijn als .Actiegroep' verwonderd over het feit, dat iedereen deze avond heeft gezien in categoriën van winnen of verliezen. Wij hebben he lemaal geen minister onder tafel wil len praten, maar alleen trachten aan te tonen dat er nog veel en veel meer aan ontwikkelingshulp gedaan moet worden, met andere woorden: dat dit kabinet er te weinig aan heeft ge- laan.' zegt Ferdi nu, terwijl hij be hoedzaam een door alle leden van de .Jongeren - Actiegroep' opgesteld communiqué openvouwt. Hij vertelt Udink best een aardige man te vin den en alleen een beetje kwaad te zijn over de .zelfvoldaanheid en het waanzinnige pptimlsme' van de mi nister. ,We hadden verwacht dat hij het met ons eens zou zijn, met dat .te weinig' bedoel ik. Maar nee: hij vond dat we al genoeg deden en dat er aan allerlei oplossingen werd ge werkt.' Dobbelaar jr. (zijn vader is raadslid en zet zich, volgens zijn vrouw, ook voor alle zaken ,voor 100 procent in') heeft die ervaring niet. ,Wij wentelen ons in welvaart, heb ben televisie en auto's. Iedereen krijgt hier 125,- per week in zijn handen, op z'n minst. In Angola is dat ƒ5,- per dag. Er zijn 1400 miljoen men sen ondervoed, 300 miljoen worden met de hongerdood bedreigd. Ziet de minister het absurde van die situatie niet in?' TERUG Ondanks hun grieven tegen minis ter Udink, gaan de jongeren uit Sint Jansteen hem binnenkort in het hol van de leeuw, op zijn departe ment, opzoeken. Daarvoor heeft hij hen uitgenodigd, als troostprijs voor de uit de hand gelopen oppositie. Ferdi: .Eerst wilde ik niet, maar an dere leden van de groep voelden er wel voor, toen heb ik mijn stand punt maar herzien. Nou, de minis ter kan er op rekenen dat we besla gen ten ijs komen. Ik zal me goed do cumenteren en mensen als professor Linneman die ik op de teach-in al citeerde en Piet Rekman, de auteur van een boekje over de arme en rijke landen, schrijven of ze hun opmerkingen zwart op wit willen be vestigen. Dan kan Udink er niet on deruit.' Vragen waarop de leden van de Actiegroep geen of een onvoldoen de antwoord hebben gekregen, zijn er volgens Dobbelaar te over: ,Ik heb gesteld dat 80 procent van de ontwikkelingshulp exportbevorderend is. Dit percentage had ik van Linne man. De minister bestreed dit cijfer, zonder te zeggen op welke gronden. Liegt Linneman dan zomaar? Wat denkt hij aan een stabilisatie van de grondstoffenprijzen te doen, wat zijn er voor concrete voorstellen? Hoe zit het met de overheveling van bedrijfsklassen uit de westerse lan den naar de ontwikkelingslanden? Ja, zegt de minister: we hebben een stuk textielindustrie overgeheveld naar Indonesië. Geen wonder: die ging hier achteruit. Waarom nemen de ontwikkelingslanden geen percen tage van de nationale consumptie- groei voor hun rekening? Als wfl bijvoorbeeld meer sinasappelsap gaan drinken, laten we dat dan uit de ont wikkelingslanden laten komen. En de gunstige leningsvoorwaarden, hoe zit het daar precies mee? De minis ter heeft wel gezegd dat een zake- Ferdi Dobbelaar, voorzitter van de Jonger en-Actiegoep' ,Wanr doe ik het voor' man er zijn vingers bij zou aflikken, maar het percentage ligt op 2JA pro cent, de ontwikkelingslanden vroegen procent. Ik heb nog zoveel punten, maar dat debat liet geen ruimte om te reageren, daar lag de fout.' TELEURGESTELD Ferdi Dobbelaar, momenteel zijn da gen vullend als hospitant aan een huishoudschool in Hulst, kan het moeilijk verkroppen dat hij zo wei nig weerklank heeft gekregen. Over zijn verwijt aan de minister, aan het slot van de teach-in, praat hy niet erg schuldbewust heen. ,Goed: laat hij sommige vragen niet moedwillig hebben overgeslagen, hij heeft er toch een paar vergeten. Onbewust mis- chien. Maar ik ben teleurgesteld over de competitiesfeer op die teach-in. Een KVP-er riep bijvoorbeeld: ,Wïj hebben de overwinning behaald, die geweldige blunder op het laatst, heeft heel de zaal achter de minister en de KVP gesteld.' Dobbelaaris plannen om als onder wijzer naar een ontwikkelingsland te faan hij meldde zich aan bij de tichting Nederlandse Vrijwilligers, maar werd in eerste instantie afge wezen, omdat er geen plaats was en een onderwijzer een acte Engels of Frans moet hebben staan op los se schroeven. Ideeën om zijn doel stellingen in de politiek te verwezen lijken onderdrukt hij sinds 28 april stelselmatig. .Nu ik Udink heb ge hoord, de man die de ontwikkelings hulp richting moet geven, vraag ik me af: waar doe ik het allemaal voor? Wat heeft het voor zin?' Het is duidelijk: in de bungalow van Dob belaar heerst de kater na het feest. De teach-in met minister Udink VAN D'EE TOT HONTENISSE IETS OVER DE AXELSE BRANDWEER Zoals wq destijds aangekondigd hebben, zou den wij nog eens terugkomen op ons markt plein. Rechts op de foto het inmiddels ook al weer verdwenen brandsnuithuis; opslag plaats van de brandblusmiddelen, zuig- en perspompen A. B. en C.. slangenwagen, brand- haken etc. Het uitrukken van de brandweer, zowel bij oefeningen als bij een werkelijke brand, was op zichzelf al een hele gebeurte nis. De alarmering was gebrekkig, vooral als er brand uitbrak in de omliggende buurten en gehuchten; het ontbreken van telefoonaan sluitingen was daaraan niet vreemd en er gine veel kostbare tijd verloren eer de brandweer dan aanwezig was. In de tijd dat de fiets nog niet doorgedrongen was, kwam midden in de nacht een boodschapper te paard uit de pol der de opperbrandmeester waarschuwen. De ze sloeg op zijn beurt alarm door de klok te luiden van het stadhuis (de klok die thans in de toren hangt van de kerk a d Pironstraat niet veel meer te blussen viel. Een hele tegen stelling met de tegenwoordige snelle wijze van optreden van onze gemoderniseerde brand- weer.De capaciteit van de pompen was niet zo groot, soms was de afstand te groot tussen de .brandput' en de brand, zodat er een tus- senpomp moest worden ingeschakeld (pomp C.) om de druk van het bluswater enigszins te handhaven. De pompen werden met man kracht bedient en dikwijls werd er een liedje hivriiihll',', 20 ,ncn'l <lp' Axelse brandweer de beschikking groepsfoto voor dc brandweerkazerne. brandwew auto. En dit. Jeil recht, vt bij gezongen, zoals vroeger ook bij het heien werd gedaan. De leiding van de brandweer was ook toen al in handen van bouwkundigen, de technici voor de pompen waren .pompdes- kundigen' (in dit geval dus de loodgieters), de schoenmaker had grote kans te worden inge deeld als .slangenTapper' en een lid van de plaatselijke muziek werd hoornblazer, omdat van hem werd verondersteld (althans) dat hij over een goede .amazuur' beschikte voor het geven van de nodige signalen. Wel kwam r dat, toen de brandmeester bevel gaf richting van de waterput. Onze hoornblazer had juist een verse pruim tabak achter de kie zen gewerkt en vond het risico om dat genot middel in zijn hoorn te blazen te groot. In een politieke ruzie betrokken, werd één onzer hoornblazers genoemd. .Slaker-van-noodkre- ten-bij-de-brandweer'. De pompiers werden ge vormd door ,de rest van Axels' jongelingschap' onder wie het enthousiasme niet erg groot was. bij de brandweer te worden ingedeeld; behal ve bij het uitbetalen van de .soldij'.waarbq het niet denkbeeldig was, dat er meer present wa ren dan bq het blussen van de brand. Na het uitbetalen van de soldij werd nog stevig aan nablussen gedaan. Bij het lezen van oude no tulen, blijken verschillende onwillige brandgas ten in een vergadering van bestuur en brand meesters op hun plichten te zijn gewezen. Mo derniseren van de brandweer was hard nodig en er werd overgegaan tot aankoop van een motorspuit; het slangenmatcriaal werd voor zien van bajonetsluitingen, hetgeen vlugger koppelen van de slangen in de hand werkte dan wanneer dit moest gebeuren met schroef draad. In de overgangsperiode kwam het nog wel eens voor.dat de schroefdraad en de ba jonetsluiting bij elkaar kwamen, hetgeen een nieuwe puzzel gaf. Weliswaar was dit reeds by oefeningen ontdekt, maar er bleek niet vol doende aandacht aan te zijn besteed. De oefe ningen van de brandweer waren een grote zorg voor de Axelse huismoeders. Pijpvoerders zo wel als de jeugd hadden er een groot plezier in. om laatstgenoemde met een nat pak huis waarts te doen keren. Als verlichting dienden bij avond en nacht met petroleum gevulde toortsen, die ook werden gebruikt door de mu- ;iekvereniging(en) als een avondwandeling .verd gemaakt of een serenade werd gebracht. Ret was geen uitzondering een onderwyzer in ie nacht, waarin de brandweer moest optre- len, met een toorts te zien staan. Toen de oorts leeggebrand was, gaf de opperbrand- neester .last' aan omstanders de fakkel op- ïieuw te gaan vullen met petroleum; of het ipzettelijk gebeurt is laten wij buiten be- chouwing, maar in plaats van petroleum werd le fakkel met water gevuld, hetgeen by vele nislukte pogingen een lichtbron té verkrijgen, le brandmeester zuchtend deed opmerken: 'k Begrupen-der-niks van' iind van de 20-er jaren zag het gemeente- lestuur in, dat ook de motorspuit niet meer an redelijk te stellen eisen voldeed en er werd icsloten tot aankoop van een brandweerauto. Het was een .MINERVA' (in Axel afgebouwd) en zo ziet u hierby de foto van Axel's brand weerkorps, dat trots voor de .brandweerka zerne' op het Marktplein poseerde met het nieuwe materiaal. .Hoever ben jij al Met deze woorden richtte zich een struise jonge vrouw tot een wat frêler, eveneens jong vrouwtje. We stonden in de rij voor de kassa van een levensmidde lenzaak, als met volle boodschappenmandjes beladen pakezelinnen. Bij die vrijmoedige vraag, gesteld in bijzijn van vreemden, voelde ik een zekere gêne, die mij het hoofd deed afwenden. Ook al, omdat ik van mening ben, dat ontboezemingen over het tijdsverloop van het embryo tot voldragen nakonielingenschap, tot de intiemere zaken behoren die men zo maar niet te hooi en te graas gaat spuien tijdens het winke len in supermarkten. Het met nauw verholen trots uitgesproken antwoord, luidde echter tot mijn verbazing niet: ,In de derde maand of daaromtrent zwevend', doch: ,Ik ben hele. maal klaar, behalve de keuken,, maar daar moet mijn man een snipperdag voor nemen'. De reactie van de andere wachtenden was ver schrikkelijk en verbazingwekken tegelijk. Met een élan als stonden zijn op de barricaden ter verdedi ging van een betere wereldorde, vlogen de mede delingen over en weer van achter naar voren in de rij en omgekeerd. Er klonk een stem triomfanteiyk: ,Ik ben helemaal klaar, al veertien dagen', .vinnig snauwde een ande re vrouw: ,Ja zeg, ik ben me daar gek, met die kou'. Het werd daar aan die kassa een gekwetter over het al of niet klaar of begonnen zijn. Een ding was duidelijk: De snelle, vooruitstrevenden wekten het misnoegen en de naqver van de mooi-weer wachters op. Gelukkig was er een vlugge caissière die de dames vakkundig en resoluut aan hun afre kening hielp. Maar, er is goed nieuws voor de bedaagden en de nie luie doch voorzichtige naturen, waar het erop aan komt huis en inrichting een metamorfose te later, ondergaan door wat in oud-vaderlands heet .grote schoonmaak', -wat erop wijst dat er ook nog een kleine is. Want schoonmaak vrienden, is behalve een myth; en een gewoonte die stamt uit ver teruggaande overlevering, een ongezonde bezigheid waarvan eer, groot aantal vrouwen en een kleiner aantal man nen de andelige gevolgen ondervindt. Een crnst.ge waarschuwing richt de Almelose zenuwarts P. J. van der Burg tot alle vrouwen die nog moeten be ginnen of die het karwei al hebben geklaard. Dit zijn de trotsen, de triomferenden over hun min der agressieve mede-zusters doch ook in dit geval zuilen de eersten de laatsten zijn. ,Want na de schoonmaak', zegt deze arts, lopen de vrouwen vaak met nek-rug-hoofd en armpynen rond'. Het is nu eenmaal zo. dat wij ons leven Inrichten via beïnvloeding door anderen. Ook met de schoon maak is dit zo. Dokter Van der Burg noemt de grote schoonmaak gewoon een kwestie van na-apen. .Als in een bepaalde straat geen enkele vrouw het in haar hoofd zou halen om dekens te kloppen, doet de rest van de buurt het ook niet. ,Deze arts meent dan ook dat de fagade aan de buitenkant voor som mige vrouwen die zich aan schoonmaakdrift te bui ten gaan, belangrijker is. dan het fundament van hun leven. Daar kunnen deze vrouwen het dan wel mee doen, vind ik. M3ar nu met de voortschrijdende emancipatie van de vrouw de scheidingslijn tossen vrouwen- en man nen-werk terecht met meer zo scherp ge markeerd is, zijn de meeste mannen ook niet te beroerd om het huishoudschort aan te trekken als er schoonmaak geblazen is. Dan is het niet als zij van hun werk thuiskomen: Na gedane arbeid is het goed te rusten, doch andersom. Dit nu, vindt de hierboven geciteerde zenuwarts een kwalijke zaak. .Deze mannen hebben weken rijd om bij te komen, de werkgever is dan duideiijk de dupe van de schoonmaakdrift.' Mevr. professor C. W. Visser, hoogleraar In de huishoudkundige in Wageningen, is van mening dat die grote schoonmaak, met de huidige stofloze ver warming veelal niet metr nodig is. Een beetje schoonmaak kan er volgens deze hooggeleerde vrouw wel af, maar ,de vrouw hoeft nu toch niet meteen het hele huis overhoop te halen Kernachtige uitspraken, vindt u ook niet? Bent u al begonnen, of, zo de goed-vaderlandse traditie het wil. was u al met Pasen schoon'? In ieder geval sterkte en weinig mankement. JADI van Axel met rechts het Brandspuithi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 25