I TV-show Liesbeth List krijgt persprijs Montreux Uw melkman heeft ze weer! I PANDA en de wensduit iet -4J ZWITSERLAND WINT GOUDEN ROOS radio televisie Middelburgs popconcert 25 cent Golden Earrings toch nog naar Amerika hetlkruisverhoor 3VRüDAG 2 MEI 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 I Van onze rtv-redactie sf;;;,r.»r!u5S1u«r' sa£S O»», «op^-v duidelijke redenen hel .«nitter Puenler per jurylid eerst STtómmen inleveren, icor het gc- STJ het niet met hun geweten in ™XnstemminK konden brengen «2£ op een programma (bedoeld ^waarschijnlijk het eigen nat io- Sfe programma te stemmen. Re«tf- t. Marty 27 stemmen, Liesbeth firtSLd 11 Zweden fI. I>e JLiitter kondigde aan dat Marty li«Emet meerderheid van stemmen wmniocn was geworden. Wiskundig Crgen journalisten protesteer- to hi^egen. Doordat iedereen twee tgmnen mocht fourneren vvas de Eerderheid hij 40 stemmen en een 'SSS om'en nabij de 42 er «m das nogmaals gestemd moeten wor- Wat de Nederlandse journalisten, met Temring van vorig jaar al ver- ursrhtten, gebeurde toen. ET de tweede stemming «sommige Sden vielen af) kreeg Marty lo Bomen. Uesbeth List 12. Zwutser- tad 8 en Zweden 4 (nu mocht ïeder- maar één stem inleveren). Lies- beth stoomde dus op. er was nog steeds geen absolute meerderheid. Er kwam een derde stemming, nu tus sen Engeland en Nederland. Resul taat: 40 stemmen, een blanco, abso lute meerderheid 21. List kreeg er 20. Marty 18. Nog geen absolute meerderheid dus. maar dat verlangt het reglement ook niet. Om de een of andere vage reden werd toen toch nog gestemd of men alsnog zou stemmen om een absolute meer derheid te krijgen, maar dit voor stel werd met 15 stemmen voor en 21 tegen verworpen, waarna nog eens gestemd werd of men Liesbeth List resp. Bob Rooyens resp. Nederland de persprijs met relatieve meerder heid zou toekennen. Zesentwintig journalisten waren voor. Nederland had dit jaar de persprijs. (ADVERTENTIE Zwitserland lieefl donderdag op het televisieconcours in Montreux de gouden roos (met een prijs van cir ca 8.500 gulden) voor het beste amu sementsprogramma gekregen voor de produktie .Holiday in Switzerland.' Engeland won de zilveren roos niet .Marthy' en Spanje de bronzen met .Ultima Moda'. VRIJDAG 2 MEI. ZATERDAG Morgen: NCRV7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte muziek met nieuws en actuali teiten. 8.00 Nieuws. 8.11 Muziek van het Leger des Heils lopn) 8.30 Nws 8.32 v.a. huisvrouw 9.00 Theologische etherleergang. 9.35 Waterstand. 9.40 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.50 Muzaïek: klassieke muziek (opn.) 10.55 Kunst- en vliegwerk: tentoon- ;enda. 11.00 Nieuws. 11.02 Middag: 112.00 Van twaalf tot twee: gevari eerd programma. (12.22 Wij van het land:'12.26 Mededelingen tbv land en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 i Actualiteiten; 13.00 Raden maar....). 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Musiësta. licht gevarieerd muziek programma. TROS; 15.00 Stereo; Mensen als U en ik: profiel van een volk: Armeniërs. 15.30 Spotlight op Juliette Greco. 16.00 Nieuws. 16.02 Film-Memo. 16.30 Boem!: pop-show. 16.55 Stereo: Iene miene muze: nieuws over underground en.west- coast music. 17.1o Sportkompas. 17.45 Actualiteiten. NCRV: 18.00 Stereo: Koorzang: amusementsmuziek. 18.19 Uitzending van de Christelijk Historische Unie. NCRV: 18.30 Nieuws en weerpraat- je 18.46 Actualiteiten. 19.05 wereld- Corama. 19.15 Stereo: Lichte or- muziek met zangsoliste. 19.45 Wijd als de wereld: wekelijkse oriën tatie in kerk, zending en oekumene. 1955Lichte muziek (opn.) 20.15 In: licht gevarieerd platenprogranima. 21.00 Een kwestie van vingerafdruk ken, hoorspel. TROS: 22.00 Jazzmu ziek. 22.30 Nieuws,Nieuwer, Nieuwst gevarieerd programma met om 22.40 Nieuws. 23.55-24.00 Nieuws. Ontwikkelingssamenwerking: het so- ciaüe vraagstuk van de 20ste eeuw, lezing. 11.15 Solistenkamer: muzi kaal vraaggesprek. 11.55 Mededelin gen. Middag: NRU: 12.00 Blik op de wereld: pro gramma over ontwikkelingswerk. 12.26 Mededelingen tbv land- en tuinbouw. 12.29 Overheidsvoorlich ting. Uitzending voor de landbouw. 12.39 Stereo: Lichte gram mof oon- muziek. 12.49 Recht en slecht, praat je. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 Actu aliteiten. 13.20 Stereo: Licht instru mentaal ensemble. NRU: 14.30 Zeeuwse scholieren bezochten psy chiatrische patiënten, klankbeeld. 15.00 Klein chanson. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Thuis: programma voor thuiszittenden. 16.45 Festival van Vlaanderen: moderne muziek. 17.40 Informatie: achtergronden en commentaar. Avond 18.00 Nieuws. 18.10 Berichten. De Vrfie Gedachte: 18.20 Vrijheid. Spre ker: drs. Ger Harmsen. VPRO: 18.30 Hee: een programma voor onvolwas- senen. 19.10 Jazz-rondo. 19.30 Nieuws 19.35 Criterium: kunst nader be schouwd. 20.00 Revolutie, onmbgolijk, nodig, klankbeeld. VARA: 21.00 Ste reo: Omroeporkest met zangsoliste: gevarieerd platenprogramma. 23.55- 22.55 Stereo: Prettig weekend: licht operamuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.42 Actualiteiten. 24.00 Nieuws. ZATERDAG Morgen: VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte grammafoonmu- ziek. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: S.00 Nieuws. Aansluitend: Van de voorpagina. 8.15 Z. 0.135: gevarieerd programma. 10.30 Voor nu en later, Lezing. 10.45 Draaiorgelmuziek (gr.). 10.50 Wegwijs: tips voor trips en va kanties. 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Harmonieorkest (gr): Lichte muziek. 11.25 Oosteuropese kroniek. 11.45 Met naald en slinger: lichte grammofoon- muziek. Middag: VPRO 12.00 Nieuws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nieuws. 13.03 Hans Kemna. 13.30 Help. TROS: Nieuws. 14.03 Lynx (of Los). AVRO: 15.00 Nieuws 15.03 Muziek boetiek. (16.00-16.02 Nieuws.) 17.00 Nieuws. 17.02 Actu aliteiten. 17.05-18.00 Indekraamtepas: verzoekplatenprogramma ZATERDAG Morgen: KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: ge varieerd programma. (10.00 en 11.00 Nieuws.) (ADVERTENTIE) De formule tot plezieriger studeren is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. NEDERLAND-1 KANAAL 7/29 10.10 uur: (xts-xot) nederland in west-europa 1035 uur: kerken in indonesië verkennen en ontdekken 11.35 uur: engelse les 18.50 uur: JNts-klel-R) de fabeltjeskra: journaal 19.05 uur; mo. (kleur) journaal 20.20 uur: 20 50RO) TELEVIZIHR vakantietips 2130 uur: voor de vuist weg 22.40 uur: (nts) journaal 23.00 uur: iteleaci franse les 20.00 uur: (NTS) JOURNAAL 20.20 uur: (NCRV) DE SPAANSE BURGEROORLOG Tweede deel van de gedramatiseerde documentaire. ,Het einde van Valencia'. Commentaar: Jeif Last en A. L. Constandse. 22.00 uur: FARCE MAJEURE Het satyrisch programma van Alexander Pola. 22.20 uur: 'T WINKELTJE Café-chantant van Anaje van Brandenberg. 22.40 uur: UEIKE AS MA, ORGEL 22.45 uur: (NTS) JOURNAAL belgiE-ned. KANAAL II10 NEDERLAND-2 KANAAL 321 1850 uur. 'Kir®™1 DE FABELTJESKRANT JOURNAAL 19 05 uur SCALA W3ruureekendtlps' par'lemenU"a. (NCRV) tweekamp/quiz 18.55 uur: ZANDMANNETJE 20.00 uur: JOURNAAL 20.25 uur: TWELFTH NIGHT Verfilmde opvoering van het Shalteapeare-blijspel met sir Alec Guiness en sir Ralph Rlohardson. 22.15 uur: JOURNAAL 22.20 uur: VITTORIA DE LOS ANGELES BELGIË-FRANS 18.10 Francis au pays des grands fauves. 18.50 Affiches 19.25 Plum-Plüm, 19.30 Les cavaliers de la route. 20.00 Journaal. 20.30 Le comte de Monte-Cristo. 21.55 Film muziek 22.40 Journaal. FR A N li KI J K-RIJ SSEL 12.30 Midi-magazine. 13.00 Journaal. 18.15 Nieuws. 18.25 Total 3000. 18.40 Vivre chez soi. 19.10 Les Poucetofs. 19.15 Regionale actualiteiten. 19.40 Bonaparte. 20.00 Journaal. 21.00 Au thé&tre ce soir. 22.50 Muzikaal pro gramma. 23.20 Journaal. ADVERTENTIE MIDDELBURG Vanavond (vrij dag) begint om acht uur een pop concert in het Middelburgse City theater. Drie bekende Zeeuwse pop groepen, waar men alleen naar be hoeft te kijken en luisteren, treden afwisselend op. Naast .Universal De- light' en .The Dragonfly" neemt ook eenmalig de eens zo populaire groep ADVERTENTIE voorjaars-voordeel Group 69 Sect' het pod:um bracht, omdat er volgens manager Cyril van den Hemel een heimwee naar het vroegere repertoire van de i groep onder veel jongelui leeft. De l reprisenummers worden gespeeld door Carlos van de Berg (basgitaar). I Rudy de Queljoe (sologitaar). Tony; de Queljoe (rithmegitaar). Huib Pouwer (drums) en gezongen door John Caljouw. .The Dragonfly" doet het met een mannetje minder, omdat zanger John Caljouw zich bij .Universal Delight' heeft aangesloten. Zodoende zal .The Dragonfly"' zijn popmuziek in een sessie van twee gitaren en drums spelen. Eén man meer betekent voor .Universal Delight' een bezetting van zes. Het is voor zanger John Caljouw van ,The Dragonfly' een premiere met de .Universal Delight" samen op te treden. Objedens'now Het popconcert is door Cyril van den Hemel in korte tijd in elkaar gezet en vindt ;n feite op het laat ste nippertje doorgang, omdat er aanvankelii* wat organisatorische moeilijkheden waren. Van den He mel vertelde, dat hij alweer grootse plannen heeft een levende objecten show. waaraan ruim honderd mensen meewerken, naar Zeeland te halen. .Van de zomer lijkt me een gunstige tijd om zoiets te maken. Het is lek ker gek en een machtig gezicht al d:e mensen onder een groot stuk plastic en dan ineens...', Cyril van den Hemel wil met voor de tijd de nu nog slapende honden wakker ma ken, .anders is de lol er af'. Tijdelijk 2 flacons Poly-Set haarversteviger van 1.70 voor slechts 1A5 Ontdek nü hoeveel beter en prettiger Poly-Set is. Poly-Set - de ideale haarversteviger op alcohol-basis - is één van de speciale Poly Haarcosmetica- produkten, die geheel zijn af gestemd op de haarverzor- ging thuis. g Poly-Setvoor een soepel kapsel, dat lang in vorm blijft, De Haagse beatgroep, de .Golden Earrings', die vorige week donderdag voor een tournee door Amerika zou vertrekken maar op het laatste mo ment op Schiphol te horen kreeg dat de Amerikaanse bond voor musici de voor de vergunningen vereiste toe stemming niet had vertrekt, heeft deze toch nog verkregen en zal van daag naar New York vertrekken. Die verfijnde, porseleinen, rijk gedecoreerde kopjes, die u krijgt bij Leeuwezcgel. Voor niet meer dan vijf entwintig rode leeuwtjes en twee gulden tachtig brengt hij deze drie feestelijk verpakte kopjes bij u thuis. Zo maar, omdat u alleen roet de fijnste marga rine tevreden bent. Met Leeuwezegel. Elke dag vers van uw melkman 62-102 .Graaf Izengrun geeft ons reeds lang moeilijkheden', zei de koning. ,Hij wil ons van de troon stoten. Maar we vrezen dat hij niet goed zal zijn voor het volk. Aan de andere kant willem we echter geen oorlog in ons land. Het is héél moeijl ijk....' Hel zag er naar uit dat de vorst het nog veel moeilijker zou krijgen. Want Graaf Izengrim naderde lang zaam maar zeker en zijn volgelin gen waren zwaar bewapend met aller lei onprettige voorwerpen. .Voort, mannen!' riep de ongunstige edel man. .We moeten het land bevrijden. De koning heeft ons al te lang on derdrukt! Daar moet een eind aan komen. Weg met de koning! Leve de vrijheid!' .Lang leve Isemgrim! rie pen zijn volgelingen, terwijl m «1 lopende hun wapens ln orde maak- ten voor het komende gevecht— FEUILLETON DOOR JOHN ROWAN WILSON Ze leefden extravagant, ze schenen allemaal landhuizen, renpaarden, jachten en villa's aan de kust van de Middellandse Zee te hebben ln elk geval werd aangenomen dat iedereen die had., Er werd ook aangenomen dat jonge mensen vaak ,op zwart zaad zaten'. Dat was vermakelijk ofschoon ze natuurlijk later rijk zouden worden doordat ze succes hadden of door dat een of ander familielid hun geld zou nalaten. Op zwart zaad zitten werd nogal vervelend voor mensen die de middelbare leeftijd hadden bereikt maar als ze amusant of elegant waren of goede relaties hadden, kon het er mee door. Gilling voelde dat het vulgair en onwaardig was om onder de indruk van dit alles te komen. Hij was des ondanks onder de indruk en daar hij vond dat men voor zijn beweegrede nen moest uitkomen, besloot hij het feit te erkennen. Hij wist dat de begoocheling door hel element van weelde in Francis'leven oppervlak kig en romantisch was en spoedig zou verdwijnen. Wat dieper ging. wat hij wist nooit te kunnen verge ten, was het zorgeloos accepteren van macht en invloed. Het was Fran cis en zijn vrienden ze hadden praktisch allemaal in Eton gestu deerd al vroeg in hun leven dui delijk geworden dat God hen met zijn eigen speciale bedoelingen in het brandpunt der dingen had geplaatst. Ze waren geboren om het imperium in al zijn aspecten te regeren, om krachtens geboorterecht op elk ge bied de leiding te hebben. Ze kenden iedereen, ze hadden persoonlijk con tact met elite zetel van gezag. Bij hun cocktails spraken ze op vertrou- van de koninklijke familie. Francis, in deze groep de genees kunde vertegenwoordigend, ging op vriendschappelijke voet om met men sen die voor Gilling niet meer dan grote namen waren. Het waren de mensen die in werkelijkheid de lei ding hadden van de medische stand, de voorzitters van genootschappen, verenigingen en colleges, zij wier medische Hulp werd ingeroepen door het hof en de groten der wereld. Voor deze mannen waren de medi sche hovelingen, de grootheden van GfaftondaJe, lichtgeraakte provinci aalse baronnen die tijdens hun be zoeken aan de hoofdstad onthaald en gevleid moesten worden, die men zo nu en dan moest afschepen met imponeerde maar niets betekende onderscheidingen en benoemingen en die tegen elkaar werden uitgespeeld door de werkelijke heersers. Vanzelfsprekend ontdekte Gilling dit niet op een enkele avond tijdens een dineetje voor twaalf personen. Wat hij ontdekte was een geheel nieuwe sfeer, een bevoorrechte wereld die hem vermoedde bijna de bovenlaag vormde en die hij, als hij de kans kreeg, zou moeten gaan verkennen. En het vreemde was het leek on gelooflijk maar het viel met te ont kennen dat Francis zich tot hen aangetrokken scheen te voelen. Zoiets voelde je altijd. Francis be handelde Gilling eigenlijk zoals hij nooit door een van de consulterende geneesheren in Graftondale was be handeld, bijna alsof hij hem als ge lijke beschouwde. In Graftondale was de hiërarchie absoluut; aan het ge zag, hoe paternalistisch ook. viel niet te tornen en er liep een scherpe scheidslijn tussen de ouderen die re geerden en de jongeren die zich had den te onderwerpen. Deze formele verhoudingen hoorden bij het zieken huisleven en zei fs bevoorrechte figu ren als Benson-Grey hadden zich maar aan te passen Volwassen man- nog behandeid als schooljongens. In zijn verhouding tot Christie had Gilling nooit zijn positie mogen ver geten. Het was een opwindende avond. Ze dronken martini's in de flat en Gil ling werd door Francis voorgesteld aan allerlei mensen wier namen hij onmiddellijk vergat. Hij maakte ken nis met een aardig, donkerharig meisje tegenover wie hij zich aan vankelijk stijf gedroeg, maar na de derde martini merkte hij dat hij vrijmoedig en onderhoudend werd. Ze vond het prettig of deed althans alsof dat hij naar Londen zou komen en gaf hem zelfs haar adres en telefoonnummer. Hij had gehoord dat Londen een stad was waar men zich erg eenzaam kon voelen maar het leek hem dat hij niet een zaam zou zijn. Om de een of andere reden voelde hij zich meer thuis bij deze mensen dan in Graftondale. Misschien omdat hij hier onbekend was. Hier bestond hij zoals hij wens te te bestaan, niet in samenhang met zijn familieachtergrond of zijn opleiding maar zuiver en alleen om wat hij had te bieden. In de loop van de avond werd zijn zelfvertrou wen steeds groter. Nu hij er een hoekje van had gezien, leek de grote wereld hem niet zo moeilijk te ver overen voor een intelligente jonge man met doorzettingsvermogen. Het drong plotseling tot hem door van hoe vitaal belang het voor hem was om uit Graftondalue weg te gaan. In Graftondale heerste nog een pro vinciaalse apathie die men voor flegma wilde laten doorgaan, een zuur pessimisme dat men te veel eer bewees door het nuchterheid te noemen. In Graftondale was hij een jongen uit een gemeentewoning met twee dehands laarzen, ongetwijfeld intelli gent en hard werkend maar veroor deeld om met zijn pet in de hand zijn beurt af te wachten tot zijn meester de tijd kon vinden om hem te roepen. Wie was hij om van groot- lieid te dromen, om zich een toe komst voor te stellen buiten de be grenzingen van zijn noordelijke mest hoop? In Graftondale zouden ze hem tegenhouden tot hij geleerd had zijn dromen te beheersen, tot hij zelf was gaan denken dat ze absurd wa- Toen hij bij Francis was. voelde Gil ling zich piotsehng bevrijd uit da: spinneweb va onjuiste en neerdruk kende opvattingen. oVor deze mensen was hij als iemand uit een vreemd iand en ze keken naar wat hij kon laten zien zonder vooropgezet idee of vooroordeel. Ze waren vertrouwd met grootheid en het kwam hun niet ab surd voor dat een jongeman daar naar veria gde en er naar streefde. Ze konden hem accepteren of ze kon don hem verwerpen en vergeten. Ze zouden echter nooit om hem lachen. Dat dacht h(j althans, terwijl z(jn geest koortsachtig werkte onder in vloed van de martini's en de Rijn wijn. de cognac en de sigaren, het lachen en het praten, de dranken ma kende invloed van het als gelijke worden behandeld door aanzienlijk over een toekomst zonder begren- z.ngen. kwam Francis naar hem to a .Ik had het al eerder willen vra. gen', zei hij. .maar wat heb je Klei ne Jezus toch aangedaan?' Gilling stond voor een raadsel. Het was een beetje laat op de avond voor cryptische opmerkingen. Fran cis lachte en ging verder: .Je ge tuigschrift. beste jongen, 't Was ver schrikkelijk, onvoorstelbaar slecht'. .O ja?' Hij ging verbijsterd recht op zitten. Toen herinnerde hij zich dat hij de betrekking toch had ge kregen. Het deed er niet meer toe. Met Kleine Jezus had hij van nu af aan mets meer te maken. Het was een verrukkelijke gedachte. Maar hóe had hij de betrekking gekregen? .Ik wist werkelijk niet hoe ik het had*, zei Francis. .Zie je, hij vertelde me een paar maanden geleden in ver trouwen dat jij de beste assistent was die hij in tien jaar had gehad. Op basis van wat hij zei, heb ik je aan het bestuur weten te verkopen. Het kwam niet in mijn hoofd op dat hij zo iets zou kunnen schrijven'! Wat had hij geschreven0 Gilliag wilde mets liever dan het vragen maar hij voelde dat dat fataal zou kunnen zijn. Zo indiscreet zou Fran- woordingen gestelde getuigschriften die vernietigend zijn, zonder dat ze werkelijk als smaad kunnen worden aangemerkt. De kleine ellendeling, dacht Gilling, hij heeft me noo:t ver geven dat hij me die avond met Gwen aantrof hij zal het me nooit vergeven. Maar wat kan het me nu nog schelen. Van nu af aan heb ik met Francis te maken. Hij lachte. .Het verbaast me r.:©r zo heel erg1. I"ij begon Franc.s het verhaal te vert 'en. Terwijl hij ver telde. voelde hij dat Francis met ge noegen luisterde, dat hij het relaas in zijn geheugen prentte om het na tuurlijk strikt vertrouwelijk, als een amusante anekdote aan zijn vrien den over te vertellen; Klaarblijke lijk wist hij dat Christie homosek sueel was. Hij werd niet kwaad over wat Gilling hem vertelde, hij werd er alleen maar door geamuseerd Gil ling paste zich aan bij zijn gehoor en vertelde zijn verhaal als een amu sante ziekenhuisgeschiedenis, een slaapka.merklucht. En als zodanig wera het aangehoord. Maar binnen in him zei een zachte stem dat zijn verhaal een leugen was, dat het niet een toevallig avontuurtje was ge weest. dat het g.ng om het meisje van wie hij hield. Het was op het ogenblik zelf met in het minst amu sant geweest, maar voor be:den sme rig en vernederend. En daarna, toen hij alleen in zijn kamer was. had hij gehuJd van Schaamte en van angst, angst omdat hij meende zijn leven geruïïneerd te nebben, zijn betrek king en toekomst te zullen verlie zen. Hij had overwogen Christie om genade te sn eken. om zich te ver ontschuldigen en te vernederen. Het was 'n schandelijke episode geweest- En er was nu iets schandelijks. :ets beledigends voor Gwen in de manier waarop hij er een grap van maakte, waarop hij praatte"alsof ze een siet was, een meisje dat hij terloops had opgepikt. (wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17