NIEUWE OPLEIDING GEZINSHELPSTER Uw melkman heeft ze weer! EN /fl CULINAIR AVONTUUR VAN A, VOOR HAAR D VOOR MEISJES DIE VAN WANTEN WETEN: DE CREATIEVE VROUW Zaterdag 26 april 1969 zaterdagnummer l QOES Gezinshelpster... etn beroep voor meisjes die ixm wanten weten. Voor meis jes met een goed humeur, met gevoel voor humor en met een (linke portie werklust en zin in huishouden. Die meisjes zijn er genoeg. Maar welk meisje dat 15 jaren oud van school af komt en geen zin of geen kans meer heelt om verder te gaan', huiam tot voor kort in zo'n beroep terecht? Een hoogst en- hele. Want pas 17-jarigen mochten als gezinshelpster ge plaatst worden. Op de huishoudbeurs in Amsterdam is een tentoon stelling ingericht van collages, wandkleden en hand geknoopte tapijten. Produkten van creatieve vrou wen in Nederland die hebben meegedaan aan een wedstrijd om die creativiteit onder de gewone huis vrouwen anno 1969 aan het licht te brengen. Dat Li aardig gelukt, de kleine expositie geeft een aardig óherzirht v/in wat er met een beetle aardigheid, wat talent, wat materiaal en veel vrije uurtjes te bereiken is. Uit Zeeland was er maar één inzending, en wel van de 18-jarige Hanneke Duvékot uit Borssele. Zij volgt op de vakschool voor meisjes te Goes de opleiding lerares NA. Ze viel met haar wandkleed niet in de prijzen, ze kreeg wel complimentjes van diverse zijden. Scholen konden aan een wedstrijd in het ontwerpen van folkloristische poppengroepen meedoen. Voor elke provincie werd een prijs beschikbaar gesteld. In Zeeland ging die prijs naar de r.k. nijverheidsschool voor meisjes in Goes. Bij de foto: De inzending van Hanneke Duvekot uit Borssele. te zien op de huishoudbeurs in Amsterdam. Bp de foto-V n acz-wxhelpsici* in de vakstliool voor incisies te Goes in de praktijkles: huishouden (nog) op school. (Foto PZC). HUISHOUDING De zoig voor de huishouding is één van de belangrijkste vakken Drie van de twaalf lesuren per week wor den daaraan gewijd De leerlingen moeten niet alleen leren koken, was sen en stof afnemen, veel belangrijker is een doelmatige organisatie van de huishouding, het prijsbewust inkopen doen, de veiligheid in huis en de leef baarheid. Naast die zorg voor de huishouding zijn er de volgende vakken: kinder verzorging en -opvoeding (met onder andere het bezighouden van zieke kinderen, het organiseren van kinder feestjes), maatschappelijke en beroeps vorming (waar een sociaal werker bij voorbeeld de vragen rond de be- laarde mens in de samenleving, de plaats van de gezinshelpster en ge zinsverzorgster en de invloed van de levensbeschouwing op het gezinsleven aan de orde stelt), hygiëne en huise lijke ziekenverzorging, algemene ont wikkeling, lichamelijke oefening en godsdienst/levensvragen. Tenslotte is er nog een keuzeuur. Al met al een experiment waar iedereen nu ja tegen heeft gezegd en het ziet er dan ook wel naar uit dat deze opleiding straks ge prolongeerd wordt en experiment- af is. Voor jonge meisjes die van wan ten weten: gezinshelpster is een beroep met toekomst. MARJOLEIN COPIER. (ADVERTENTIE) Hel tekort aan gezinsverzorgsters en gezinshelpsters werd dan ook groter en groter. Daar is nu een oplossing voor ge vonden. En die oplossing heet school' maar het betekent vooral praktijk'. Wat is het geval? De stichting Opleiding verzorgende en dienstverlenende beroepen, ge vestigd in Utrecht, zette in nauwe samenwerking met de inspectie op het nijverheidsonderwijs een éénjarige cursus op: de opleiding gezinshelpster volgens hef leerlingenstelsel, open voor vijftienjarige meisjes die het ge tuigschrift assistenteklas of kleuterhulp hebben, De opleiding is vorig jaar gestart, de eerste examens worden dit jaar ge houden. Dat betekent dat de cursus nog in een experimenfeerstadium ver keert. Er zijn in heel Nederland nog maar zeven huishoudscholen die in geschakeld zijn voor de schooloplei ding, Meisjes uit Zeeland en n.w.- Noord-Brabant kunnen terecht op de vakschool voor meisjes te Goes. 0* directrice van deze school, mejuf frouw N: V/aalwijk, hèefl hu een klas van 17 leerlingen aan haar school De meisjes zijn dinsdag en donderdag zes uur op school, ruim anderhalve dag dus. Daarnaast gaan ze drie-en- een-halve dag de praktijk in, onder toezicht van alle samenwerkende ge zinsverzorgingsinstituten in de pro vincie. RESULTATEN Over de resultaten van dit eerste jaar kan mejuffrouw Waalwijk alleen zeg gen dat iedereen de opleiding even prettig vindt De meisjes, die nu reeds op vijftienjarige leeftijd de kans krij gen om in dit werk te gaan, die bo vendien nog eens 80,— per maand verdienen en die een afwisselend jaar (school/praktijk) meemaken. Daarnaasi de geholpen huisvrouwen en natuur lijk de gezinsverzorging. Vroeger was er een gat in de op leiding. Nu gaaf een meisje als ze twaalf is van de lagere school naar de huishoudschool. Daar komt ze in de brugklas, wordt tweedejaars en volgt dan de éénjarige assistente-opleiding. Dan is ze vijftien en niet meer leerplichtig. In de ge- vullen en voor doorstroming naar die opleiding gezinsverzorgster zal zor gen. Wat is de taak van de gezinshelpster? ,Zij is', zegt een folder van de cen trale raad voor gezinsverzorging, ,de ruggesteun van de huisvrouw die tijde lijk niet in staat is haar huishouding alleen te besturen. Zij kan herstellende zijn of tijdelijk gehandicapt. De ge zinshelpster werkt onder de deskun dige leiding van een gezinsverzorgster en op aanwijzing van de huisvrouw, zij neemt dus niet (zoals een gezins verzorgster) de hele huishouding tijde- l"k over'. zinsverzorging kon ze vroeger pas als ze zeventien werd en daar werd niet ,op gewacht-uiteraard; ergens anders was geld te verdienen, ergens anders was er al de kans om zelfstandig te worden, op eigen benen te staan. Nu kan zo'n vijftienjarige haar school- leventje verruilen voor de opleiding gezinshelpsters, gaat na die opleiding ruim driehonderd gulden per maand verdienen en kan als ze na een paar jaar in de praktijk 18 is een opleiding voor gezinsverzorgster gaan volgen Een beroep met toekomst dus. Mejuffrouw Waalwijk verwacht wel dat deze nieuwe opleiding het gaf zal Tijdens de opleiding houdt de huis vrouw waar de leerling praktijk doet, samen met de gezinsverzorgster, een werkboekje bij. Op school krijgt ze gewoon driemaal in het jaar een rap port en aan het eind in mei een schriftelijk examen (over hygiëne en huishoudelijke ziekenverzorging) en in juni een mondeling examen waarbij het accent valt op een zogenaamd leergesprek.- de leerling doet in twin tig minuten uir de doeken wat zij in een bepaalde situatie (geschetst door de examinator) zou doen. De examens worden samengesteld door de school zelf in overleg met de stichting in Utrecht. 1 DVF.FTF.NTIF.) WEST-INDISCHE VISSCHOTEL Wrijf ongeveer 1,00 gr ontgrate vis (bijv. diepvriesvisfilets of verse schelvis die u zelf van de graat hebt genomen) in met zout en peper, haal se door bloem en bak ze snel aan weerskanten bruin. Verwarm wat olie, roer er Z kopjes rijst door en een theelepeltje kerrie, en laat de rijst in de olie nachtjes glazig en mooi geel worden. Giet er dan ca. l, kop jes bouillon op en laat de rijst gaar koken. Schep de mooi ■n €en 8c^aai en 8tu'f er> a's u tvel wat pikants wilt hebben, een mespuntje cayennepeper over. Leg op de rijst de visfilets en gehalveerde, in boter gebakken bana nen. Serveer er partjes citroen bij, die ieder naar eigen smaak over rijst en vis kan uitknijpen. U kunt hier nog een bak met frisse sla bij geven. KERRIE-AARDAPPELEN APPEL-MERiNGUE Gegrild vlees ts heel lekker, maar de moeilijkheid is al thans in Nederland dat we er geen jus bij hebben. Meest al eet men bij gegrilleerd vlees pom mes frites, om dit juspro- owem te omzeilen. Een bijzonder fijne combinatie met ge grilleerd vlees vormen ook kerie-aarduppelen (een recept uit inaiaj, die u op deze manier maakt: gebruik kleine aardap peltjes in liun geheel, snijd grote in vieren. Eruit in 25 gr oer (op 1 kg aard.a.ppelen), een gesnipperde ui en S thee- opeis kerrie en 2 theelepels heel. fijn gehakte peterselie. oeg er de aardappelen bij en laut die, goed roerend, enkele minuten bakken. Sprenkel er dun wat heet water op, zet het teel op de pan en laat de aardappelen zo in een half uurtje zac tjes gaar smoren. Het beste gaat dat in een matig hete en. Strooi er wat zout op en een eetlepel citroensap en mat nog enkele minuten smoren. Een heerlijk licht, nagerecht, dat er zeer feestelijk uitziet. Zet 150 gr gedroogde abrikozen in de week in water of in een restje witte wijn. Kook ze daarin gaar, onder toevoe ging van een flinke lepel witte basterdsuiker. Houd de vier mooiste abrikozen apart, en wrijf de rest door een zeef. Kook stevig appelmoes van 500 gr moesappelen. Roer appel moes en abrikozenpuree door elkaar en schep dit in een (glazen) vuurvaste schotel. Klop 2 eiwitten zo stijf, dat het in pieken overeind blijft staan en voeg er halverwege de kloptijd een lepel poedersuiker aan toe. Schep dit eiwit over het vruchtenmoes en zet de schotel in een he te oven om het eiwit snel bruin te laten bakken. Garneer de schotel met de achtergehouden abrikozen. Als u van geraffineerde tegenstellingen houdt, dan zorgt u, dat het vruchtenmoes ijskoud is vóór het in de oven gaat. Het eiwit, moet het. moes goed afsluiten, dan blijft het tijdens het bak ken ook goed koud. Heel fijn bij het brokkelige eiwitschuim PRUIMENBEIGNETS Ulcunt dit gerechtje als nagerecht serveren, maar het u ook een bijzonder verrassend hapje om 's avonds bij de ko] fie te snoepen. Laat gedroogde pruimen een nacht, weken in koude thee. Neem de pitten eruit. Maak een dik vloeibaai beslagjc van 150 gr zelfrijzend bakmeel, met wat zout en ruim 2 dl melk. Eventueel kunt u aan dit beslagje een klein scheutje rum toevoegen. Haal de pruimen door dit beslag en bak ze snel in de frituurvet goudbruin. Laat ze even uit lekken op keukenpapier, bestrooi ze met een mengsel van vanillesuiker en cacaopoeder en steek er houten prikkertjes Die verfijnde, porseleinen, rijk gedecoreerde kopjes, die u krijgt bij Lecuvvezegel. Voor niet meer dan vijf entwintig rode leeuwtjes en twee gulden tachtig brengt hij deze drie feestelijk verpakte kopjes bij u thuis. Zo maar, omdat u alleen met de fijnste marga rine tevreden bent. Met Leeuwezegcl. leeuwezegel I Elke dag vers van uw melkman Koningin Juliana men woensdag haar zestigste verjaardag. D>- dam'-.bla den in Nederland besteder, er uim- schoots met reportages van de wrige grootmoeder met kinderen en kleinkin deren aandacht aan. Opvallend is een tekening van Oluv Bijker in de Libelle die de koningin met haar drie klein zoontjes vrolijk lachend op een fraaie grijze bank tekende. Het behangetje had. 'echter een beetje te lijden gehad: het zit vol lelijke plekken. Toch w een vreemde achtergrond voor zo'n feest- portret Trouwens de Libelle weet drie pagi na's te wijden aan een intiem portret van een jarige grootmoeder' waarin wordt verklapt' dat de koningin dol is op haar drie kleinzoontjes, dat het ko ninklijk paar heel kritisch dc televisie programma's uitzoekt, dat de koningin van Chopin en Schubert houdt- en dat ze dol op spelletjes is. .Eeuwen ivandtapijt' is de naam van een tentoonstelling die tot 1 juni te zien is in de k'itholiel;e hogeschool in Tilburg en daar is opgebouwd onder auspiciën ran het Nederlandse textielmuseum in die stad. Modern en oud zi/ii op de ex positie gecombineerd: er worden moder ne tapijten in gobelmtechniek gewei en en er zijn kostbare wandtapijten te zien die de historische ontwikkeling vanaf de vijftiende eeuw illustreren. Openings tijden van de tentoonstelling: op werk dagen van 10 tot 17 uur, op zaterdagen en zondagen van 13 tot 17 uur. en op dinsdag- en donderdagavonden van 19.30 tot 22 uur. Het keukenbontje'Brabants bont) duikt weer eens ut de mode op. Ditmaal van zuiver wollen stof, verwerkt tot heuplange sportjasjes in overhemdmo del voorzien van dikke koordceintuurs. In frisse kleuren /zoals wit met geel) te dragen op lange witte pantalons. Amerikaanse vrouwen voelen zich bedreigd door de toenemende onveilig heid op straat. Een enquête van Ladies' home journal leverde ondermeer de volgende conclusie op: twee van elke drie vrouwen voelen zich (zelfs overdag) met op hun gemak wanneer ze door een onbekende buurt lopen. Drie van elke vijf vrouwen (in grote steden drie van elke vier) gaan bij avond ool; in hun eigen buurt liever niet alleen over straat. Zes van elke tien geënquêteer den vrezen dat ze vroeg of laat slacht offer zullen worden van misdaad met geweldpleging'. Ze zijn overigens niet allemaal van plan om dit lijdelijk te ondergaan. Eén van elke negen onder vraagden draagt tegenwoordig een alarmapparaatje bij zich, of heeft in ie der geval iets bij de hand wam mee ze zich kan verdedigen. Eén'op elke zes vrouwen is van plan om judo of karate te leren, en één op elke vier vrouwen heeft thuis wel een oj ander wapen waarmee ze zichzelf kan verdedigen.'De overgrote meerderheid vindt dat aan or delievende burgers het bezit van een geweer of een ander zelf verdedigings wapen' moet worden toegestaan. In Parijs (en in nog een aantal grote Franse steden) ts een instituut te vin den dat recherche et rencontre' heet en zich intensief bezighoudt met. wat men het isolement van de moderne mens' noemt. Een probleem dat m de dichtbevolkte steden veel sterker speelt dan op het platteland. Vooral mannen komen naar deze instellingen om hulp; het aantal eenzame mannen is volgens Marie France) ontstellend groot. Ze kunnen niet tegen anonimiteit van de grote stad op, worden in zichzelf ge keerd, verliezen de zin voor de werke lijkheid en verwachten niets meer van het leven. Recherche et renconlret' tracht deze ontmoedigden op allerlei manieren op te vangen. Ze kunnen zich voor diverse cursussen laten inschrijven, geïntroduceerd worden in een bepaalde kennissenkring, of in groepsverband aan creatieve vrijetijdsbesteding doen. Soms is het al voldoende wanneer ze gehol pen worden bij het zoeken naar <^n nieuwe baan of een ander kosthuis. Carlo Ponti junior, alweer enkele maande oud, legt zoveel beslag op zijn beroemde moeder Sophia Loren dat haar beroepsbezigheden in de knel komen. Volgens E-lle heelt Sophia op het ogen blik geen behoefte aan contact met de buitenwereld en denkt ze weinig of he lemaal met aan haar carrière, hoewel ze .een stapel aanbiedingen' voor filmrol len heeft gekregen. Jk doe alsof ik ze met leuk vind en ben dan met verplicht om ze te accepteren' aldus moeder So phia. Ze heeft op het ogenblik maar één wens: leren om een goede moeder te zijn. Over twee jaar wil ze een twee de kind krijgen (of adopteren). En dit zijn een paar uitspraken van Elizabeth Taylor met betrekking tot haar kinderen: ,ik heb nooit voor mijn kinderen hoetien te vechten in een echtscheidingszaak. Als het nodig was zou ik vechten als een panter, en waar schijnlijk doden'. Jk hoop dat geen van mijn kinderen een echtscheiding zal moeten doormaken, k zou het gewet- vinden als ze de ware Richard de eerste keer al vonden'. ,Ik leer mijn kinderen dat sex iets moois is dat voorzichtig en met groot respect moet worden be handeld: (genoteerd door Ladies' Home Journal in een exclusief interview waar bij Liz haar beroemde sabelbontjas en een diamanten ring van driehonderddui zend dollar droeg). Het klimaat van het moederschap is veranderd, er ts tegenwoordig meer be grip tussen moeders en dochters. Het contact is nauwer en ze worden gemak kelijker vriendinnen, al is die vrede al lerminst constant, aldus Alma Birk in Nova Een van de moeilijkste opdrach ten voor een moeder: fHaar mond dichthouden als dat nodig is. Velen proberen het, weinigen slagen enn'. Dat- laatste geldt trouwens ook wel eens voor de dochters. ^Een dochter die haar moeder wil begrijpen moet liefde, ver draagzaamheid en volharding kunnen opbrengen. Er zijn tijden waarin een moeder geen goed kan doen: de meest discrete vraag wordt opgevat als een inbreuk op privacy, ieder goedbedoeld advies als gezanik afgewezen'. ADVERTENTIE en ook sPecia,e Schoonheidsspecialiste HENNY VAN DER VELDE Troelstraweg 339 (Torenflat) Vlissingen - Tel. 01184-6949

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 21