KERNCENTRALE OBRIGHEIM: VOORBEELD BORSSELE dorpje aan de neckar veerde op uit dommelend bestaan .react0rb0l echt geen atoombom' .siemens op weg naar europese integratie' zaterdagnummer Trfcrdag 26 april 1969 Medio ]ull gaat In het Sloegebied bij Borasela de aerate paal In de grond voor do PZEM- kernenergiecentrale van 400/450 megawatt. Deze centrale zal een getrouwe kopie worden van het nucleair energiebedrijf dat Siemena AG In het dorpje Obrlghelm (omgeving Hei delberg, Did) heeft gebouwd. Enkele weken geleden la de 300 megawatt kerncentrale daar na een gealaagd proefbedrijf aan de exploi terende elektriciteitsbedrijven overgedragen. Een van onze redacteuren bracht er een be zoek en peilde wat de komat van een kern centrale betekent. Ook had hij In de .Siemena- atad' Erlangen (bij Neurenberg) een uitvoerig gesprek met de directie van Kraftwerk Union AG, de pas opgerichte Siemens/AEG-combl- natie, die de opdracht voor de kerncentrale Borssele verwierf. OBRIGHEIM (DLD) Aleen op gedetailleerde au- lokaarten is het te vinden: Obrigheim am Neckar.. aan de rand van het Odenwald, niet ver van Heidel- berg. Een dorp dat tien jaar geleden nog nauwe lijks 2000 Inwoners telde. Het had toen nog geen dokter en geen tandarts. ,Nu hebben we er van beide twee', zegt trots Ernst Ertl (53), de burgemeester van het plaatsje, dat vier jaar terug plotseling uit de dommel van een uitzichtloos bestaan opveerde. Prik kel daartoe was de beslissing van dertien elektrici teitsbedrijven in Baden-Wtirttemberg om aan de oever van de rivier, een paar kilometer bulten het dorp een kernenergiecentrale met een vermogen van 300 megawatt te bouwen. Zes weken geleden heeft Siemens AG deze kerncentrale opgeleverd en aan de exploitanten overgedragen. En daarmee werd don de tot nu toe grootste lichtwater-gekoelde kerncentra le in Europa operationeel. Nog even en de bouwploegen van Siemens zullen het in terrassen verdeelde centraleterrein in Obrig heim verlaten. Het karwei zit er op, de centrale heeft de uiterst strenge testperiode goed doorstaan, de kinderziektes zijn overwonnen en de dagelijkse produktie is verzekerd. Wat blijft ls .een personeels bezetting van ongeveer zestig man, met hun gezin nen de nieuwe inwoners van dit rustiek gelegen dorp. Hun werkterrein ligt op een zestig hectares groot stuk van de rivieroever, waar op niet minder dan zeshonderd verschillende kaveltjes een groepje landbouwers weinig lopende bedrijven hebben opge geven. Toen de grond werd verkocht en onteigend kregen de boeren er per saldo DM S per vierkante meter voor Maar terwijl de bouwers van de centrale t\->breken wordt er in het harte van Obrigheim druk vertim merd en verbouwd aan middenstandszaken, aan ho tels en restaurants. De gemeenteraad heeft het voor elkaar weten te spijkeren dat er een nieuwe school kwam met een regionale functie, een sporthal en een ontspanningscentrum. De woningbouw zette door, er kon worden gesaneerd. Overigens zag het er wel jarenlang naar uit dat de ontwikkeling van het kleine oord hier aan de Neckar beperkt zou blijven tot die van een woonge- meente. Obrigheim werd geconfronteerd met de be kende uitstoot uit de landbouw en het aantal ar beidsplaatsen liep terug. .Dat moeten we niet hebben', redeneerde burgemees ter Ertl obstinaat en hij begon energiek naar nieu we kansen voor zijn gemeente te zoeken. Toen er dan ook sprake van kwam dat m Baden-Württem- berg een kerncentrale zou moeten worden gebouwd en ook in Obrigheim een hoge mast voor meteoro logisch onderzoek werd neergezet snoof de heer Ertl als het ware al de nieuwe kansen op. Angstige denkbeelden dat zo'n kerncentrale door straling de bevolking tot op wijde afstand zou kun nen belagen, dat zo'n bedrijf een haard van nucleair bederf zou kunnen zijn had hij al snel naar het rijk van de Fabeltjeskrant verwezen. De eerste bur ger zag snel in dat zo'n Interessant object als een kernenergiebedrijf de naam van zijn gemeente uit de vergeten hoek zou halen. Tenslotte weet in ons land ook nu pas een wat groter deel van de bevolking -dat Borssele (1500 Inwoners) op Zuid-Beveland ligt. .Samen met de landsregering ls het ons getókt Obrigheim als verstlgingsplaats voor de kerncentrale aangewezen te krijgen', vertelt de burgemeester ver der. ,We hebben ons georiënteerd In Karlsruhe, waar Siemens de eerste kerncentrale (50 MW) met een researchreactor heeft gebouwd. De gemeenteraad werd van alles op de hoogte gebracht en kreeg te horen wat hij weten wilde Een atoomforum hebben we belegd. Er kwamen 600 belangstellenden. Er werd alleen maar gevraagd: wat komt er nu eigenlijk u:l die pijp? Het was ontzettend belangrijk dat de men sen van Siemens niets te verbergen hadden en niets geheim probeerden te houden. Dat heeft er aan mee gekomen dat de bevolking snel vertrouwen had in het bedrijf aan de Neckar". O ja, er v.' i wat moeilijkheden geweest met eige naars van huizen in een buurgemeenten juist op de andere oever van de rivier tegenover de centrale. De bewoners van deze trapsgewijs in de glooiing van de heuvel gestopte bungalows zagen hun riante uitzicht plotseling belemmerd, ze maakten bezwaar tegen het karakter van de kerncentrale als radio activiteit verspreidend bedrijf en dienden hun klach ten in. Siemens behoefde er zijn veiligheidsvoor schriften niet voor te verscherpen. Het enige waar in men zich verplichtte de bezwaarden tegemoet te komen was dat de turbinehal in de richting van de ze woningen geen glaswand maar een aluminumwand kreeg en dat de stortput voor het af te voeren koelwater met planken werd afgedekt om min of meer hinderlijk geruis te elemineren. Obrigheim Intussen bezigt de kerncentrale als een soort van trekker voor de verdere ontwikkeling van de gemeente. Naast de al bestaande bedrijfjes heb ben zich nog niet zo lang geleden een aantal nieu we industrietjes gevestigd. Intussen is het aantal arbeidsplaatsen gegroeid tot 1200 en de bevolking tot 4000 inwoners, Zoals gezegd: de Sieraens-invasie van de afgelopen vier jaar heeft daar aardig toe bijgedragen. Het financieel-economisch plafond ls een flink stuk verhoogd. Burgemeester Ertl: ,De bouwers van de kerncentrale hebben hier veel geld. achtergelaten. Het is ons veel beter gegaan dan we hadden gedacht'. KEES VAN DER MAAS. Opengewerkt model van de kerncentrale (600 megawatt), die Siemena bouwt te Stade bij Hamburg. ERNST ERTL beter dan gedacht' VEILIGHEID - VEILIGHEID - VEILIGHEID KRAFTWERK-UNION-DIRECTEUR WALTER PILGRAM: le voor het nucleaire proces benodigde installaties bevin den, komen we mannen tegen ui fel gele overalls. Ze laten die kleding achter wanneer ze de hoofdcontrole passeren. Een speciale wasserij binnen de koepel zorgt ervoor, dat van deze werkkleding geen spoor van radioactiviteit naar bulten kan komen. Er zijn was- en douchecabines. Om te verhinderen dat onge controleerd lucht uit het re actorgebouw naar buiten kan ontsnappen heerst in alle ruim ten een onderdruk. Er kan dus alleen maar lucht van buiten naar binnen. We stappen in de luchtsluis, die ons in het hart van het reactorgebouw brengt. Daar is vorig jaar september het proefbedrijf begonnen, toen de drukwaterreactor, zo als dat heet, kritisch werd. .De Duitse atoomwet gaat er van uit dat wel 30 kerncentra les in een kleine omtrek bij elkaar moeten kunnen worden gezet wil men aan de maxi maal toegestane grens van ra dioactiviteit komen', had dr Braun ons nog gezegd. Wat dit m de praktijk aan veilig heidsmaatregelen betekende konden we met eigen ogen zien Alle reactorinstellaties zijn als het ware .verpakt' in een stalen bol, die eind 1966 een drukproef doorstond van 3,35 atmosfeer. En daar om heen is dan weer een dikke betonnen mantel (een koepel) gebouwd. Tussenbeide ontman telingen functioneert het ven tilatiesysteem. De uitstromen de lucht trekt door filters al vorens ze via de luchtschacht (een soort van schoorsteen) wordt afgevoerd Een auto matisch systeem treedt onmid- delijk ln werking wanneer ra dioactiviteit in de af te voeren lucht zou worden gemeten. En wanneer er ooit in het reac torvat Iets mis zou gaan, dan ls er een zo grondige hoeveel heden voorzorgen, dat zelfs het maximaal geloofwaardige ongeluk kan worden bedwon gen. De meters dikke beton nen wanden rond de kritische Installaties staan daarvoor borg. Dipl. mg. Wilhelm Breltwie- ser (45), de montageleider van Siemens AG bij de kerncen trale van Obrigheim heeft ons bij de rondleiding door .zijn jongste werkstuk uit de doe ken gedaan, dat aan de vei ligheid en bedrijfszekerheid zoveel kosten en moeite zijn besteed dat een stevig deel van de bouwsom daarin wordt gestoken. Groot voordeel bij een drukwaterreactor, zoals Siemens die in Obrigheim heeft gebouwd en in Borssele gaat bouwen is de elementaire scheiding tussen alles wat zich in net reactorgebouw en in het turbinegebouw afspeelt. Het gesloten circuit, waarin de warmte uit de reactor wordt opgewekt zorgt ervoor dat alle radioactiviteit binnen blijft. Alle wanden en vloeren in het r eactorgebouw zijn glad en van naadloze kunst stof. zodat geen radioactivi teit in de betonconstructie kan kruipen. Onder de fundamen ten van de reactorbol is een bak gebouw met een binnen wand van bitumen, alumini umfolie en een kunststof om te voorkomen dat ook maa: iets van radioactiviteit in het grondwater terecht komt. En dan tenslotte het water uit de Neckar dat als koelmedium wordt gebruikt. Via speciale installaties wordt het na ge bruik eerst vrijgemaakt van radioactiviteit. De overblij vende vloeibare radioactieve afvalstoffen worden ingedikt en in speciale vaten verpakt en opgeslagen. Het water dat terugstroomt naar de rivier heeft niet meer dan één pet radioactiviteit van wat nor maal in de rivierwater aan wezig is. .Wanneer het water van de Westerschelde niet zo veront reinigd zou zijn als het nu al normaal is zou u het uit de kerncentrale Borssele afkoms tige koelwater rustog kunnen drinken', verzekerde dr Braun ons nog toen we afscheid van hem namen. ERLANGEN (DLD) ,Wat Nederland, Duitsland en Engeland hebben gedaan bij de opzet van het ultracentrifugeproject, ddt is de geest van samenwerking die we ook in de turbinebouw en op het gebied van installa ties voor opwekking van kernenergie moe ten zien te krijgen'. We staan naast dipL ing. Walter Pilgram, directeur van Kraftwerk Union AG, de recent opgerichte combinatie, die de opdracht voor de PZEM-kernenergie- centrale Borssele heeft bemachtigd, op het dakterras van het Siemens-hoofdkantoor in Erlangen bij Neurenberg. Aan onze voeten de stad waar de naam Siemens hetzelfde be tekent als Philips in Eindhoven. In de verte een 25 meter hoog flatgebouw: het centrum voor kernenergieresearch van het huis Siemens. Daarin de proefinstallaties, de controle-apparatuur en de afdeling reactor ontwikkeling. Meer dan 400 wetenschapsmen sen en ingenieurs zijn in die laatste afde ling te werk gesteld. Resultaat van het researchwerk daar wordt gemarkeerd in het volgende rijtje: MZFR Karlsruhe, een 50 mw kerncentrale met een zwaar-wat er gekoelde research-reactor; Atu- cha, Argentinië, een 300 mw centrale met een zwaar-water gekoelde reactor, beide met als brandstof natuurlijk uranium; Obrigheim (Did), een centrale van 300 mw met een lichtwater-reactor op verrijkt uranium; Nie- deraichbach (Did), een 100 mw centrale met het prototjlpe van een Druckrörhenreactor, die met gas gekoeld en met zwaar-water ge moderniseerd wordt; Stada (Did), een 600 mw centrale, licht-water en ven-ijkt uranium; Borssele 400-450 mw, licht-water, verrijkt ura nium. .We kunnen spreken van een grote ervaring Op het ogenblik hebben we dert-g verschil lende centrales (conventioneel thermisch en kernenergie) tegelijk in aanbouw. Onze orga nisatie is op de bouw van grote centrales ïngesteld'. Directeur Pilgram vindt het een mooi succes voor de pas opgerichte combina tie Kraftwerk Union van Siemens en AEG. dat zij de opdracht van de PZEM in Zeeland heeft gekregen. Maar hij wil niet bij dit resul taat blijven stilstaan. Hij brengt het gesprek op de vier weken geleden gevonden vorm van samenwerking tussen Siemens AG en de Ne derlandse Machinefabriek Stork NV' op hel gebied van projectering en vervaardiging van stoomturbines. .Wanneer we een analyse ma ken van de wereldmarkt in de sector van de energiecentrales, dan moeten we ons afvra gen hoe de toekomst eruit zal zien wanneei de capaciteit van de centrales steeds word! opgevoerd van 400 naar 600 naar 1200 mega watt en verder. Wat betekent dat voor onze fabrieken? Hoe moeten die worden ingericht? Hoe hoog zijn de investeringen, daarmee ge moeid?' Dipl. ing Pilgram zou graag willen weten in welke richting de bedrijven van de 17 Westeuropese turbinebouwers zich ont- 0BR1GHEIM (DLD) 'Laat tofh niemand denken dat een kerncentrale zoiets is als een die op een kwude dag kaa ontploffen. De veiligheids eisen zijn zo scherp, dat er echt helemaal niets lean ge beuren, In de kerntechniek worden steeds zoveel zeker heden ingebouwd, dat er edge- ÜJk geen wczenb'jk onderscheid fa tussen een kerncentrale en een conventionele centrale'. Dr Wolfgang Braun. procu- nüehoud.T bij de afdeling teaktor-entwicklung van Sie mens AG had ons bijzonder overtuigd toegesproken voor- dot we bij Obrigheim aan de Necknr de reactorbol van de 800 MW-kerncentrale In het vhier kregen. Met een witte jas aan, helm ®P, plastic hoezen om de •choaien en een zogenaamde pendos!meter in de zak zijn we de deuren binnengestapt, waarachter zich de constant op radioactiviteit gecontro leerde sector bevindt. In een soort van gastenboek wordt de stand van de meter met de tijd van verblijf voor en na het bezoek genoteerd. Stra- lingsdoses worden aangege ven ln milllrem. Internatio naal ls vastgesteld, dat het personeel in een kernenergie centrale jaarlijks maximaal vijfduizend millirem mag op nemen, verdeeld ln porties. Een paar cijfers ter verge lijking: een röntgenfoto le vert honderd miUllrem, een polshorloge met lichtgevende wijzerplaat tien milllrem per jaar. In het labyrrinth van gangen binnen de 44 meter ln diame ter stalen bol. waarin zich al wlkkelen. ,WiJ hebben ons hier bij Siemens op het standpunt gesteld dat we niet wach ten totdat anderen het maar opgeven. In vesteringen op plaatsen waar dat niet gebo den. Samenwerking en uitwisseling lijkt ons dat we in de raad van bestuur van Stork mensen vonden die deze mening van ons deel den. Samenwerking en uitwisseling lljt ons een vorm van Europese economische integra tie, die nog maar al te weinig in praktijk wordt gebracht'. De directeur van Kraftwerk Union legt er even de nadruk op, dat Siemens in het recen te verleden zeer bewust opdrachten voor on derdelen ten behoeve van de bouw van (kern)- centrales bij Nederlandse bedrijven heeft uit besteed. .Daaruit weten we nu dat de Neder landse Industrie de concurrentie op Europees niveau aankan. We wilden dat wel eens uit pluizen, uit ervaring leren'. En daarom is de heer Pilgram het beslist niet eens met de in kringen van Neratoom gehuldige opvatting als zou de Nederlandse industrie de beroemde 76 procent van de leveringen voor de bouw van de kerncentrale te Borssele tegen uitga- knepen prijzen aan Siemens waar moeten ma ken. ,Wij werken met een interessante com binatietechniek. Met minder kosten bereiken we hetzelfde effect: wij behoeven geen in genieursbureau voor de engeneering in te schakelen, aangezien we onze eigen ingenieurs- capaciteit zo doelmatig mogelijk hebben oj>- gesteld'. Het turbine-verdrag van Siemena met Stork ls volgens de heer Pilgram een voorbeeld voor de toekomstige bedrijfspolitiek van het Duitse concern, ook op het gebied van de bouw van kernenergiecentrales. Zoals al eerder deze week gemeld ontbrak het Sie mens bij de offerte voor de PZEM-kerncen- trale Borssele aan een Nederlandse partner, aangezien alle op dit terrein bekwame bedrij ven al een andere binding hadden. Directeur Pilgram: .We kunnen ons in Europa op dit terrein niet langer permitteren om verdeeld te blijven opereren. Laten we dat toch vooral ?oed bedenken'. Het reactordrukvat van de kerncentrale Obrigheim na de geslaagde proefnemingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17