ZCR-directeur Borst weigert conferentie PvdA in te leiden Laatste doorlaatcaisson gaat vanmorgen in de Volkerakdan Middenstand geeft te gemakkelijk artikelen op rekening weg DOUBLURE VAN CULTURELE DAG ze&uws M. van Poelje legt steen Wemeldingse gymzaal-zwembad ALMANAK Hinderwet procedure /aterfabriek is heel normaal Worgels piano's Hi-fi installaties mossei+ versteege ACHTERSTAND INGEHAALD POLITIE GOES WAARSCHUWT WIMELIERS Meisje van 17 kocht voor 1500 gulden onder valse naam RAADSLID HOL GEBELGD OP REGIONALE PERS 6,95 J. A. Verdonk Zoon Zenuwen weg Perfect werk JAPANNER HIR0YUKI IWAKl LEIDT HET RESIDENTIE-ORKESI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ,PVDA TREKT HET CULTUURPLAN TE DOORZICHTIG IN ÉÉN HOEK; HET UITNODIGINGENBELEID IS DUIDELIJK UIT DE HAND GELOPEN' VLISSINGEN De conferentie .Cultuurpolitiek Zeeland' die het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid voor zaterdag aanstaan de in de Prins van Oranje heeft belegd, is donderdag enige tijd op zeer losse schroeven komen te staan nadat de inleider van deze conferentie, de heer A. L. Borst, adjunct-directeur van de stichting Zeeland en directeur van de Zeeuw se Culturele Raad, het gewestelijk bestuur telegrafisch had laten we ten van het houden van deze inlei ding af te zien. De PvdA is er nu in geslaagd op het laatste mo ment de oud-minister van crm, mr Maarten Vrolijk, een inleiding over cultuurpolitiek te laten hou den. Zowel de heer P. A. Roels, secretaris van het gewest Zeeland van de PvdA, als de heer A. L. Borst, directeur van de ZCR, toonden zich over de gang van zaken rond deze conferentie duidelijk verbolgen. De heer Roels heeft inmid dels in een circulaire aan alle genodig den namens het gewestelijke PvdA-be- stuur gereageerd. De circulaire is ge richt aan: de genodigden voor de con ferentie Cultuurpolitiek Zeeland, belegd door de Partij van de Arbeid, gewes telijke federatie Zeeland, zaterdag 26 april 1969 in de Prins van Oranje te Goes. In het schrijven wordt gezegd: .Hedenmorgen om 12.30 uur, ontving ik via het telegraafkantoor Breda uit Mid delburg het volgende telegram: ,Na overleg met de voorzitter van de Zeeuw se Culturele Raad meen ik de aanstaan de zaterdag toegezegde lezing te moeten annulerenstop gevoerd uitnodigin- genbeleid maakt de PvdA-bijeenkomst tot een doublure van de culturele dag die twee weken daarna plaatsvindt stop eerst na 10 mei kan ik als sec retaris van de Zeeuwse Culturele Raad voor u optreden w.g. A. L. Borst'. Enkele kanttekeningen onzerzijds: a. in oktober 1968 verzochten we de heer Borst een dergelijke bijeenkomst voor ons te spreken; b. op 21 maart 1969 werd de definieve afspraak gemaakt en de datum vast gelegd; uitgenodigd zijn de leden van de Zeeuwse Culturele Raad, raads- en statenleden van de PvdA, afdelingen van de PvdA, leerlingen van de bei de Middelburgse kweekscholen. Wij vermogen niet in te zien dat deze bij eenkomst een doublure zou zijn van de zaterdag over veertien dagen te hou den culturele dag; op deze culturele dag, georganiseerd door de Zeeuwse Cul turele Raad, wordt de problematiek nog in een breder nationaal perspectief ge zet. De conferentie van de PvdA is beslist kleiner van opzet en moet niet gezien worden als een doublure maar als een bijeenkomst die door zijn voorbereidings karakter slechts, zo er van invloed spra ke zou kunnen zijn, gunstig zou kunnen werken voor gedachtenvorming en uit wisseling van denkbeelden. Wij betreuren het dat de voorzitter van de Zeeuwse Culturele Raad, de heer dr A. J. J. M. Mes, klaarblijkelijk heeft ge meend zijn invloed te moeten gebruiken om deze door de PvdA belegde conferen tie onmogelijk te maken. Tot ons genoegen kunnen wij u mede delen dat wij op het laatste moment mr M. Vrolijk, oud-minister van crm, bereid hebben gevonden voor ons op te treden. De vergadering gaat dus ge woon door. Om alle misverstanden te voorkomen, willen we ieder die onze bijeenkomst voornemens is te bezoeken, opwekken om ook de culturele dag op zaterdag 10 mei in de Middelburgse schouwburg bij te wonen. Deze dag wordt georganiseerd door de Zeeuwse Culturele Raad en wordt ook door ons van groot belang geacht. We hopen u zaterdag aanstaande, 26 april, in Goes te kunnen begroeten (w.g.) A. Roels. secretaris.' A. L. BORST ADVERTENTIE In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst dit weekend beschikbaar: de heer J. Kusse, Sloehaven- straat 5, Nw- en St-Joosland. Telefoon 01182-506. optreden heb ik vanwege die func tievermelding de voorzitter van mijn weigering op de hoogte gesteld. Meer niet. De heer Mes was het daarmee eens. Aan mijn besluit niet te spreken heeft hij niets aan of afgedaan. Ik heb duidelijk gezegd in mijn tele gram dat ik pas vanmorgen kon ver zenden ,na overleg' en niet ,in over leg met de voorzitter'. Men moet dat goed weten'. .Overigens ben ik bereid na 10 mei ten alle tijde voor de PvdA te spreken. Ik heb ook niet afgesteld, alleen maar uit- .esteld. In mijn positie zal en moet dat iuidelijk zijn'. Doublure De heer Borst lichtte zijn terugtreden als volgt toe: .Inderdaad is mij op 2 oktober 1968 schriftelijk ik heb de brief hier voor me gevraagd een scholings-bijeenkomst van raads- en statenleden in te leiden. Let wel, een scholingsbijeenkomst. Nu moet ik don derdag uit de PZC van woensdag ver nemen ik was woensdag in Holland dat het gezelschap helemaal buiten Dm is uitgebreid tot leerlingen van beide kweekscholen, de leden Zeeuwse Culturele Raad (nota bene) en verder ieder die be langstelling heeft. Door middel van uit nodigingen nog wel. Dat is vlak voor de culturele dag net een beetje te **-. Ik geloof dat ik mag vaststellen het uitnodigingenbeleid in deze zaak volledig uit ae hand is gelopen. Culturele dag, zegt men dat tegen be ter weten in. Ieder weet duidelijk dat op die dag het Cultuurplan officieel ter discussie wordt gesteld. Het wordt door de commissie aangeboden aan de culturele raad. En dan komt nu de PvdA twee weken van tevoren met een dergelijke veel uitge breider dan aangekondigde conferentie over hetzelfde plan en nodigt daarvoor de leden van de Zeeuwse Culturele Raad uit. In perstermen heet dat .ie mand een primeur ontstelen'. Het won derlijke is dat men denkt daarvoor de directeur van de ZCR te moeten gebrui ken. Men kondigt mjj althans in die functie aan. Nu, als er iemand de room van de melk moet scheppen, is dat ze ker niet de directeur van de culturele raad'. Die functie-vermelding maakt voor mij de zaak onmogelijk. De PvdA had toch gemakkelijk kunnen zeggen: .partijge noot Borst zal voor u spreken' en par tijgenoot Borst had dat op een scho lingsbijeenkomst voor raads- en staten leden, zoals was afgesproken ook wel redaan.' Dan is er nog iets. Men verwijt de heer Mes dat hij zijn invloed zou hebben ge bruikt om deze PvdA-conferentie onmo gelijk te maken. Niets is minder waar. Toen ik in de PZC las dat ik dis directeur of secretaris zo men wil De heer Borst verklaarde van mening te zijn dat de .PvdA het Cultuurplan hiermee op al te doorzichtige wijze naar één bepaalde hoek trekt'. ,Ik ben overigens wel blij dat men de heer Vrolijk nog bereid heeft kunnen vinden. Het was zo zal wel duidelijk zijn echt niet de bedoeling om de PvdA ongerief te verschaffen'. De heer Borst gaf toe ook naar leiding van het optreden van de heer Vrolijk nogmaals in het doublure idee gesterkt te worden. De heer Egas zal als ik goed be grepen heb op de culturele dag een zelfde soort inleiding houden'. Op de opmerking van de heer Roels te- ~enover ons als zou de heer Borst als ■vdA-lid bekend moeten zijn met de omstandigheid dat alle Pvd A-bijeen komsten in Zeeland tegenwoordig open baar zyn, antwoordde ae heer Borst dat het versturen van gerichte uitnodigin gen een andere vorm van openbaarheid inhoudt dan het openbaar zijn van bij eenkomsten zonder meer. Naar de heer Roels nog meedeelde zal de heer Vrolijk spreken over .algemene culturele politiek, maar hij zal ook voor zover dat hem als oud-minister Hagenaar mogelijk is op de Zeeuwse situatie inhaken.' WEMELDINGE Gedeputeerde M. J. van Poelje (sportzaken) zal woensdag 7 mei de eerste steen leggen voor de gymnastiekzaal en het overdekte instructiebad in Wemeldinge, twee projecten, die in feite zijn gecombineerd en eik aars complement vormen. Deze of ficiële start voor het object ach ter het enkele jaren geleden in gebruik genomen dorpshuis en kerkelijk centrum van Wemel dinge wordt gegeten om drie uur. Datf is er een bijeenkomst in het dorpshuis, vanwaar men naar de bouwplaats zal gaan. Zeeuwse Bezig Gevonden op een vrinkei in de Vlvssinffse Bobeinstraotr je gens drukte gesloten.' BURGEMEESTER TERNEUZEN TERNEUZEN De hinderwetproce dure die b en w van Terneuzen vol gen voor de PZEM-zoetwaterfabriek is heel normaal. Als er gegronde be zwaren worden aangevoerd, zullen de hinderwet-voorwaarden daaraan wor den aangepast. Dit kreeg het Terneu- ie raadslid P. J. Huijbrecht don derdagavond van burgemeester Aschoff te horen. De heer Huijbrecht had in een krantenbericht gelezen, dat mensen die bezwaren hebben tegen de waterfabriek deze ter kennis van het college kunnen brengen. Dit ondanks het feit, dat de installatie al (proef) draait. Burgemeester Aschoff zei, dat de waterfabriek is gebouwd volgens stringente eisen van de arbeidsinspec tie. Hij vond dat omwonenden hinder pas kunnen constateren, als de instal latie ln werking is. ,Als de bezwaren dan gegrond zijn, zullen de ook nu a.1 uitgekiende voorwaarden moeten wor den aangepast.' Het allerlaatste woord in de kwestie had het wd-raadslid A. C. S. van Breda Vriesman. .Als ze in Amsterdam zulke procedure's toepas ten', zet hij, .hadden ze daar onmidde- lijk aan Progil kunnen beginnen.' Openbaar (ADVERTENTIE) alle goede merken In één OPERATIE VERLOOPT VLEKKELOOS' (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD Tot vanmorgen haJf twaalf zit er nog een gat van vijftig meter in de dam door het Volkerak. De laatste ope ning, want op dat tijdstip zal de twaalfde doorlaatcaisson (45 x 15x13 m.) op zijn definitieve standplaats in de rij worden ge zet. Het wordt de caisson van het protocol, de officiële. De commissarissen van de koningin uit Zuid-Holland en Noord-Bra bant zullen, zodra de betonkolos is afgezonken, ieder uit eigen richting op elkaar toestappen en elkaar de hand schudden. Het wordt de caisson ook, waar aan minister Bakker van ver keer en waterstaat aan boord van het gastenschip .Pieter Ca- land' een toespraakje zal wijden. En dat mag dan allemaal wel even zo worden gemarkeerd, want de opera tie afsluiting Vollterak is tot op dit moment .vlekkeloos verlopen'. Gis termorgen om 10.45 uur hieven de slepers, vletten, politicboten rondvaartschepen op het water een fluitconcert aan. De eaisson stond op de drempel onder water. Weer was 45 meter van het Hellegat geblokkeerd met zo'n tralieligger. Acht minuten later dan op het of ficiële schema stond aangegeven. Wat betekende dat de achterstand die de storm vorige week in het pro gramma had geblazen, zo goed tot nul was gereduceerd. Voor terstaat en aannemerscombinatie reden om de dag van vandaag en GOES Veel middenstanders geven te gemakkelijk dure arti kelen op rekening mee aan on bekende klanten. Dit is de Goese politie onlangs weer duidelijk geworden, toen men een zeven tienjarig meisje aanhield, dat bij Goese winkeliers voor circa 1500 gulden goederen had mee gekregen na de belofte, dat ze het bedrag zou gireren. Ze gaf in alle gevallen een valse naam en adres op. Naar aanleiding hiervan heeft korps chef J. L de Rave van de Goese po litie een verbaasde brief aan df plaatselijke middenstanders geschre ven. Erg verbaasd is de politie zelfs, want bij navraag bleek, dat vele winkeliers, die slachtoffer van het meisje zijn geworden, nauwe lijks een goede beschrijving van hel meisje en van de door haar gekochte artikelen konden geven. De Inspecteur van politie vraagt de middenstanders in zijn brief dan ook, in de toekomst bij verkoop aan on bekenden, die ,wel zullen gireren', wat nauwkeuriger te werk te gaan en vooral op de koopbon duidelijk merk, maat kleur van het verkochte artikel en, zo dat op zijn plaats lijkt, enige aanduiding van het sig nalement van de koper of koopster te noteren. Het jeugdige meisje is uiteindelijk tegen de lamp gelopen toen een win kelier, die haar op rekening onder goed had verkocht, de rekening te ruggestuurd kreeg, omdat het een vals adres bleek. Deze winkelier herinnerde zich toen, dat het meisje vroeger eens in een andere winkel had gewerkt. Hij ging daar navraag doen en kwam zo achter de juiste naam van de koopster. De politie werd in de zaak gemengd, en omdat daar nog veel meer aan giften lagen van middenstanders, die hun rekeningen met betaald kregen, is de zaak aan het rollen ge komen. Overal bleek men het meisje met het grootste gemak artikelen soms ter waarde van 400 gulden mee te hebben gegeven. Zij be loofde het bedrag te zullen gireren en gaf een valse naam en adres op. Het ging in de meëste gevallen om kleding, sieraden en cosmetica. Nonchalance van de ;eft meer met deze zaken te maken ge had. ,Het is een nonchalance, die men aantreft bij een heleboel mid denstanders', zegt hij. ,Ze zijn blij, dat ze iets groots kunnen verkopen en ze willen de klant niet afschrik ken door om een legitimatie te vra gen'. De meeste klanten voelen zich vol gons de heer Kampman direct bele digd, als ze aan de tand worden gevoeld. De voorzitter van de mid denstandcentrale meent, dat de Goe se winkeliers wat onzeker zijn ge worden, omdat de plaats in de groei is. In grote steden krijgt men nooit kostbare artikelen mee zonder aan betaling. In Goes ligt het anders. Er komen de laatste jaren steeds meer gezin nen wonen. ,AJs een winkelier zo'n nieuwe inwoner in zijn zaak krijgt, is hij daar blij mee en dan gaat hij, aldus de heer Kampman, niet direct zo'n beetje detective uithangen.' Maar als men dan verkoopt, moet er ook een goede administratie ge voerd worden, en daar ontbreekt het nog wel eens aan. De heer Kampman: ,Ik ken zaken in Goes, grote zaken, waar men tegenop kijkt, die verkopen nog noteren in een gewoon kasboekje en die de naam dan doorstrepen, als er be taald is. Dat is geen waterdicht sy steem. De zaak van het 17-jarige meisje staat volgens de Goe se recherche niet op zichzelf. ,Dit gaat 't hele jaar door. Het gaat o zo gemakkelijk om zo maar wat uit een winkel mee te nemen. Er zijn ook winkeliers, die het niet direct komen zeggen, als een rekening niet betaald wordt. Ze komen pas, als ze in de krant lezen, dat er iemand is aangehou den. 'Sommigen komen helemaal niet meer, omdat ze het niet of ver keerd genoteerd hebben. Wij heb ben de winkeliers wel eens gevraagd om bij verkoop van dure artikelen op rekening de klant om een legi timatie te vragen, maar dat doen ze een klant mogen zeggen, dat die ene kant wel, maar ze willen ook de klant niet wegjagen. Er zijn wel eens middenstanders, die ons vragen, of de een klant mogen zeggen, dat die legitimatie door de politie verplicht is gesteld, maar dat kan natuurlijk TERNEUZEN Het Terneuzense raadslid R. Hol (pvda) wil in do krant niet meer geconfronteerd worden met uitspraken van allerlei ambtenaren over zaken, waarvan de gemeenteraad nog niets weet. Hij wond zich donder dagavond hevig on over een regionaal blad (hij bedoelde do PZC), .steeds voordat een gemeenteraad en trouwens ook een statenvergade ring begint nog gauw even met een artikeltje komt'. Een artikeltje dat, zo veronderstelde hij in één adem door, ontleend wordt aan gegevens van ambtenaren. De heer Hol vond zoiets voor zichzelf ver velend en van het betreffende blad on behoorlijk. ,Men heeft zich te wenden tot het bestuur der gemeente', sprak hij met de vinger geheven. Oorzaak van de uitval was een, mede naar aan leiding van een krantenartikel door de heer P. J. Huijbrecht ((pvda) ge stelde vraag over de bestemming van de Axelsesfraat. Hij kreeg van wet houder M. de Vos te horen dat over (ADVERTENTIE) Aardbeien-, frambozen-, abrikozen-, kersen- en citroenbrandew(jn bessenjenever Alles per liter SLIJTERIJ - WIJNHANDEL Pottenmarkt 13 - Telefoon 2364 MIDDELBURG ,In dit stadium is niemand meer ze nuwachtig', stelde lakoniek het hoofd van de deltadienst-voorlich ting, de heer W. Metzelaar, vast, terwijl in het directiekantoor bij het werk te Willemstad de leiders van de operatie druk gebarend heen en weer liepen. ,Het plaatsen van de caissons is echt routinewerk gewor den. De commando's in de porto foons zijn de laatste dagen zo rus tig als wat.' Er stonden gistermorgen nog maar twee caissons in het bouwdok. De laatste en de reserve-caisson. De voorlaatste was omstreeks acht uur door de zeven slepers met hun ge zamenlijke trekkracht van 7100 pk naar buiten gehaald om volgens de bekende rite op enkele honderden meters van zijn voorgangers te wor den geparkeerd. Tegen de hoogwa terkering begon het manoeuvreren. De caisson scharnierde in de positie, waarin wat later het bevel .afslui ters open' zou worden gegeven. Toen het eenmaal zover was begon een legertje mannen in gele vesten aan de wielen te draalen. Honderden toeschouwers aan de kant en op de schepen zagen de caisson langzaam maar zeker zakken. Kort daarop was het gebeurd. Weer was een reprise geslaagd. Het afwerken kon begin nen. Tot gisteren toe heeft waterstaat sa men met de aannemer bij de afslui ting van het ruim 600 meter meten de sluitgat in de Volkerakdam per fect werk afgeleverd. De aj staan keurig in het gelid, jc te als het ware een liniaal langs; ken. Ontgrondingen komen zo; als niet voor en er is in de lopen weken niets mis gegaan Wanneer het nu ook vandaag nogi maal op rolletjes wil lopen a schuiven in de caissons zaterdij zondag (het tijdstip staat no; vast) zonder strubbelingen 'lie worden neergelaten om de o een halt toe te roepen, ls opi een succesvolle operatie aan (i kende .delta data' toegevoegd RADIO EN TV BIJ CAISSONS (Van een onzer verslaggeva WILLEMSTAD Zoals te ve wachten was zal de laatste 6| van de operatie .afsluiting Va lcerak' vandaag heel wat belarf stelling trekken. Rijkswatersla heeft een grote groep gasten k genodigd, van de bevolking w«f aan weerskanten van het sic gat veel bekijks voorzien,; t; jeugd zal zich presenteren ballonnen enzovoorts. Ook radio en televisie zullen te- dacht aan deze waterbouw- beurtenis besteden. De AVRJ zal op Hilversum II (402 m) vb ochtend tussen half negen twaalf uur een aantal rate portages verzorgen, die ook sen de Arbeidsvitaminen worfe gemengd. De televisie geeft q Nederland 1 vanavond tnssi 18.15 en 18.50 uur een ver' van het invaren van de la! Enescu, Tsjaikowski en Dvorak Avondconcert in Vlissingen Het concert dat het Residentie-Or kest donderdag 8 mei in de Sint- Jacobskerk te Vlisslngen zal ge ven, staat niet onder leiding van de vaste dirigent Willem van Olterloo: in de reeks gastconcerten die de Ja panse dirigent Hiroyuki Iwaki mei net RO in Nederland zal geven, is ook het Tlisslngse concert opgeno- Deze 37-jarige Japanner treedt nu voor de tweede maal op met het Re sidentie-Orkest; de eerste maal was ruim een jaar geleden toen hij zijn Nederlands debuut maakte. Hij heeft toen zeer veel succes geoogst, in het bijzonder met zijn hartstochtelij ke interpretaties van Russische ziek. Iwaki, die aanvankelijk beroeps-ba- seballspeler wilde worden, besloot pas op zijn 18e jaar de muziek als vak te kiezen. Na zijn studie in Ja pan was hij enige tijd leerlingvan pan was hij enige tijd leerling van werd hij benoemd tot eerste dirigent van het NHK-Symfonie-orkest te Tokio, Japans grootste en beste or kest. EXAMENS Mejuffrouw A. A. Giiljan uit Tholen is te Utrecht geslaagd voor het apothekers-assistente. Koe gevonden TERNEUZEN De gemeente politie van Terneuzen zit opge scheept met een niet-alledaags fe vonden voorwerp: een ongeveer -jarige zwart-bonte vaars. Het dier werd eind oktober vorig jaar door de heer P. Verbiest uit Sluis kil aangetroffen in zijn weiland in de Dekkerspolder onder Axel. Tot nu toe heeft zich geen ei genaar gemeld. De Terneuzense gemeentepolitie verzoekt iedereen die inlichtingen kan geven over de herkomst van de koe zich met haar in verbinding te stellen. De eigenaar mag het beest, dat nog steeds bij de vinder is, uiteraard ook zelf komen halen... Sinds enige jaren komt Iwalc maanden per jaar naar Europr gastdirecties; onder meer de 8 holmse en de Berljnse PhlIhaS stonden onder zijn leiding. Hiroyuki Iwaki en het Resifó Orkest zullen in de Slnt-Jir kerk uitvoeren: de Rapsodie t van Enescu: het Vioolconcert Tsjaikowsky (met als soliste hlo Unnoi en de SymphosH van Dvorak (8 mei, 20.00 ADVERTENTIEI VERSPREIDE OPKLARINGEN. Verspreide opklaringen en pin*1* enkele buien. Matige tot kracht]#® westelijke wind en dezelfde w turen als donderdag of iets tof Vooruitzichten voor zaterdag en dag: Zacht weer inet zonnige perioden, ook tijdelijk regen of enkele buien. Weersvooruitzichten in cijfers go® over Nederland voor zaterdag: i uren zon: 2 tot 9; min. temp.1 graden boven normaal; max. ot tot 6 graden boven normaal; een droge periode van min*"™ uur: 70 procent: kans op et droog etmaal: 40 procent. Voor zondag: aantal uren zon: min. temp.: 1 tot 6 graden bt maal; max. temp.: 0 tot 6 gra». ven normaal; kans op een drogep»- van minstens 12 uur: 60 procen»'., op een geheel droog etmaal 301 ZON EN MAAN 26 april ,lfls Zon op 05.21 onder'- Maan. op 12.50 onder"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 2