AJAX OVERLEEFT DE HEL VAN TRNAVA: 2-0 BRIESENDE ADAMEC: WE WAREN IN AMSTERDAM TE BANG In de finale maar vraag niet hoe BALS GROEIT NA BLUNDER NAAR GROTE HOOGTE J0HAN CRUYFF: IK WORD MORGEN 32 TRNAVA KIJKT ZICH DE OGEN UIT kaartjes voor madrid nog niet verdeeld HOE AJAX IN FINALE KWAM BOERTJES HANDEL MERKWAARDIGE TAKTIEK VAN VASOVIC LEIDDE TOT ONRUST VRIJDAG 25 APRIL 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 (Van onze speciale verslaggever) TRNAVA (GPD) Ajax heeft de finale van de Europacup voor landskampioenen gehaald. Maar vraag niet hoe Niet als superieure voetballers, die met opgeheven hoofden het strijdperk in Trnava verlieten, maar als een stel moege- beukte spelers, die met een ongekende inspanning overeind bleven, dankzij de 3O-zege, tien dagen geleden in Amster dam behaald. Spartak Trnava won met 20 en werd daar door uitgeschakeld. Maar de hartstochtelijke, onvermoeibare Slowaakse voetballers hadden voor hetzelfde geld met 50 kunnen winnen en daardoor het wonder waar kunnen maken, waar men in Trnava slechts van had gedroomd. Ajax dus op 28 mei naar Madrid tegen Manchester United of AC Milan. zekere Vasovic liet vallen, te dichten. Pronk en Hulshoff konden hun op dracht bovendien niet meer aan om Adamec en Farkas de dekking te ge ven, die dringend nodig was. Er vielen gaten in de tot dan toe hecht lijkende Ajax-defensie. Een defensie, die zo koel in dat eerste kwartier had ge speeld, maar nu een angstige afweer- linle werd. die niet meer zeker wa- van zichzelf. De spelers maakten elk aar verwijten. Maar Spartak bleef komen. Steeds feller, met steeds meer lichamelijke inzet. De spelers wierpen zich in de strijd met een fanatisme en een wils kracht, de zaak van hun nationale vrijheid waardig. Ze knokten, gaven Ajax geen respijt. Ze putten uit een reservoir energie, dat onuitputtelijk leek. Blunder Maar zelden is Madrid verder af ge leken. dan in die zenuwen slopende zes kwartier in het stadion van Spar tak Trnava. waar elf Spartakspelers met een ongekende strijdlust door bleven beuken op de veste van Bals. d-e een afgrijselijke blunder maakte, hetgeen het eerste Spartak-doelpunt opleverde, maar die daarna groeide tot ein hoogte, waarop slechts doelverde- dizers van de allergrootste klasse plegen te verkeren. Trainer Rinus Michels had het zo prachtig voorbereid op papier. Hij had zijn 'ongens verteld, hoe er gespeeld moest worden. Met twee aanvalssplt- sen. Keizer en Cru.vff. Met Muller, Groot en Swart op het middenveld, niet Van Duivenboile, Pronk. Vasovic, HuWioff en Suurbier in de laatste linie l'ronk zou opnieuw Adamec moe ten volgen, als een schaduw en Huls hoff zou zich moeten bekommeren om Farkas. Het leek allemaal te kloppen. Het leek. in dat eerste kwartier, toen Ajax wel onmiddellijk in de verdedi ging werd gedrongen, maar toch met koele tegenzetten Spartak Trnava op veilige afstand hield, precies de weg i te gaan, die Michels had uitge- WW" de Amsterdamse voorhoede, zonder Oruyff was er geen enkel gevaar meer voor het doel van Kosinka, die niet één schot kreeg te verwerken (als we het gevaarloze afstandsschot van Danielsson even vergeten). Na die gemiste kans begon de ellende voor Ajax. Vijf kwartier ellende aan één stuk door. Vijf kwartier van on ophoudelijk bombarderen door Spar. tak. Ajax heeft geen behoorlijke aan val meer kunnen opzetten. Ajax gaf het middenveld vrijwillig prijs, omdat het niet anders kon. Wat in het eerste kwartier nog een goed voorbereide taktiek had geleken, werd nu een krampachtig afweren, met als enig uitgangspunt: .Weg is weg en kijk maar wat ervan komt'. .Ik hoop. dat er gevoetbald kan wor den en dat het geen veldslag wordt' had trainer Michels 's middags nog voor radio-Bratislava gezegd. Nu, er werd gevoetbald. Maar alleen door Spartak. Ajax kwam er eenvoudig niet aan toe. Het leek een slachtpar tij op grote schaal te worden, toen doelman Bals zijl) enige fout van de wedstrijd maakte. In de 32ste mi nuut trapte hij de bal te haastig weg. Hij rende terug naar het doel. maar Kuna, die het leer had opgevangen, had koelbloedig in de uiterste hoek gemikt. Bals raakte de bal nog wel, maar kon een doelpunt niet meer voor komen (1-0). De tribunes werden tot heksenketels. De spelers van Spartak Trnava voer den een heksensabbat op, die Ajax op de knieën moest dwingen. Het was triest om naar dit Ajax te kijken, dat ineenschrompelde tot. een angstig team. dat zichzelf niét meer was en het ook niet kon worden. Ajax leek vermorzeld te worden onder de enor me druk. Vaak stonden 21 spelers op de Ajax- hclft en het snel naar voren gaan van de hele Ajax-ploeg. als de bal eens op een zeldzaam moment voor het Spartak-doel was, gaf ook al geen soulaas. Stormaanvallen Verademing Maar hoe ernstig zou de Ajax-trai- ner zich vergissen. Hoe angstig zou het hem te moede worden, hoe klein zijn superioriteitsgevoel, dat toch wel ergens aanwezig was voor de wed strijd. Want Spartak Trnava van Am sterdam was een willig lam vergele ken bii de elf helden, die gisteren in het veld stonden. Een veld, waar om heen afgestampte tribunes met aan een stuk door juichende en soms fel fluitende Spartak-supporters, die wuifden met duizenden zwart-rode vlaggetjes, die vuurwerk afstaken en bengaals vreugdevuur, dat alle hoe ken van het veld in een vieze, kleurige rook hulde. Spartak Trnava wist zich gesteund door een aanhang, die van geen ophouden wist, Spartak Trnava was bezield met een geestdrift, een heilig willen, waartegen slechts heel grote teams overeind kunnen blijven. Niet dezelfde fout Spartak Trnava bleef aanvallen, aan vallen, aanvallen. Maar de Slowaken maakten niet dezelfde fout als in Amsterdam. Hier op eigen grond bleef het middenveld met vaste hand in hun bezit. Hier in Trnava gaven ze de tweemans-spits van Ajax geen cen timeter vrijieid. Cruyff en de later sterk terugvallende, vaak onattente. Keizer hebben in die eerste vijftien minuten slechts één kans gehad. Een levensgrote kans op een doelpunt. Kami] Majernik zag nog slechts één niogelijldieid om Sparlaks aartsvijand nummer één, het scoren te beletten. Met een grove tackle rankle hij truyff. De Ajax-goalgetter bleef op de been maar schoot naast. .Doorspe kt Sebaarde <b' referee, maar hij had beter een penalty kunnen geven. Wat echter nog veel erger was cruyff was gewond geraakt bij deze gemene charge, sukkelde nog wat mee °P de lijn en moest zich toen laten vervangen door Danielsson. Weg was de opzet van Michels om met zijn twee gevaarlijke spitsspelers ue tegenstander te binden. Om de rus- {"|8 van de levensgevaarlijke en uit- Dunkcr Dohias tc verhinderen, zonder aan aparte bewaking te denken. Want met Iruyff verdween elk gevaar uit Reikte de finale op de volgen- Neurenberg 4-0 (1-0) Fehnerbahce - Ajax 0-2 (0-0) Ainv m^ ,Wd,) Aiax 1"1 <1-0) Kr«Lks-Uerenberg 4"° (1-0) iS-JUV '°-2) i^nlö"®"fl <0-0) na verlenging beslissingswedstrijd in Parijs naive finales: fig sPartak Trnava (Tsj-Sl) 3-0 Tn?ö'!;tktTrIlaVa - AJax 2-0 (1-0) „stand seizoen 1968-1969: Ajax 9 gespeeld 6 gewonnen 1 geluk 2 verloren ï3 puntS l| Doelpunten van Ajax: aS 2 s"'art 3' Nu" n"tga 2. Kenter 2, Groot 1. Muller 1. Ï£°I?2, IGpD> - Voor tie finale 28 met "l^Pae'jP 1 die op woensdag MadrM il Bernabeu-stadion in kaart en gespeeld, berust de E l'ng h,J °e Spaanse voet- met de T^meoak? eontact opneemt kr v«n SP*-*- Madrid- de bespe- te mn? stadion, heeft er niets mee wordt in Madrid vereo- Snaan^J Zcterts-generaal van de teravotn ^°5tba bnnd verklaarde gis- enkoi t dat, ",f Nederland nog geen Dit Ajax was gedoemd tot verdedigen, tot afweer, tot steeds weer opvangen van stormaanvallen, die in een snel tempo werden gelanceerd. Dobias kwam ongestoord mee naar voren. Dobias. die in de trage en onverschil lige Keizer geen tegenstander van formaat had. Dobias, die een vrijheid genoot, alsof hij met vakantie aan de Middellandse Zee vertoefde. Dobias, die Keizer eenvoudig niet nam zijn zijde heeft gezien. Met dat surplus aan mankracht werd Spartak levens- tevaarlijk. Steeds maar weer golfden e aanvallen aan. Pronk en Hulshoff liepen van het kastje naar de muur, om de gaten, die de toch niet geheel (door Johan Cruijff) TRNAVA (GPD) (LG) Ik word morgen vrijdag 22, maar ik heb het gevoel, dat Ik 32 word. Man, ik kreeg een hartverlamming van spanning op de bank. Ik had het vaalt niet meer. Maar goed, we zijn er, we zitten in de finale van de Europa cup. Ik hoop maar, dat lk dan hersteld ben. Want nu heb ik weer een knieblessure aan mijn rechterbeen. Wat werd ik smerig genomen. Opeens kreeg ik de bal. Ik sprintte in dat gat. Toch demarreerde ik niet zoals andere. Dat komt door die oude verwonding aan mijn linkerkxrit. Ik voelde eni niet meer, maar de eerste meters gingen nog niet. Daarom haalde die Tsjech me nog bijna in. Net binnen het strafschopgebied trapte hij me heel gemeen van achteren. De afdrukken van de nopjes staan in mijn rechterknie, aan de voorkant. Hoe die nummer drie. Ajernlk heet hij, dat presteerde, is mij een raadsel. Het was een zuivere strafscJnop. Als ik niet schiet en roe laat vallen, krijg je hem ook. Maar nu liet de scheidsrechter doorspelen, omdat hij dacht, dat ik nog wel zou scoren. Een begrijpelijke reactie. Maar het scheelt ons een doel punt. Toch heb ik niets dan lof voor de scheidsrechter. Zeer goed. Na dat moment heb ik het nog geprobeerd. Salo Muller en Michels raadden me het ook aan. Maar ik kon mijn been bijna niet meer buigen. Het ging werkelijk niet meer. Ik kreeg even later de bal verkeerd aan gespeeld. Ik pikte 'em toch nog op. maar de pass naar Piet Keizer was onzuiver, Ik besloot te stoppen. Het kostte me wel moeite. Ik heb me nog nooit eerder in de Europa cup laten vervangen. Maar niemand had meer iets aan mij. In de klecdltamer constateerde dokter Rolink een bloeduitstorting voorop het Iwt. Leek hem niet zo ernstig gelukkig. Hij heeft er een drukverbandje opgelegd. Verder niets aan gedaan. Terwijl hij me aan hel behandelen was, maakte Spartak 1-0 een inazzeldoelpunt heb ik my laten vertellen. Een foutje van Bals, dat bekwaam werd afge straft. Wat heeft die Bals zich anders geweerd. Formidabel. Hij heeft ons er doorheen gesle^;»t. Hij heeft zeker drie doelpunten voorkomen. Ik vind het zeker verdiend, dat we de finale hebben gehaald. Het is beslist geen ontluistering, dat we in Trnava met 2-0 hebben verloren. Is ledereen dan al vergeten wat we ln de drie voorgaande ronden voor stunts hebben uitgehaald? Bovendien, als ik niet was gepakt, had het 4-0 voor ons gestaan. En dan krijg je een heel andere wedstrijd. Trouwens, hadden we in Amsterdam eigenlijk niet al veel meer afstand moeten nemen. Neen, wanneer ik ln deze ronde fit was geweest, had het nog wel eens heel anders kunnen zijn uitgepakt. Overigens, alle waardering en complimenten voor Spartak. Ik beschouw deze ploeg als de beste, die we ooit hebben ontmoet. Die jongens speel den met een geweldige variatie. Iedereen schoot op het doel. of het nu Dobias de rechtsback was, of de spil of Adamec, steeds dreigde er gevaar. De druk was ontzettend. Dat hebben we volgens mij nog nooit zo sterk meegemaakt. Soms leek het een beetje op de uit wedstrijd tegen Fenerbahce, maar meestal was het nog veel er ger. Ik kreeg het aan mijn hart, zo benauwd had ik het. De achterhoede heeft het gefikst. En dan in het bijzonder doelman Bals. Die druk hebben we natuurlijk zelf in de hand gewerkt door onze defensieve instelling. We konden er niet uitkomen, maar dat is niet abnormaal op dit harde en hobbelige vedd. Daar zijn we niet aan ge wend Je merkte het aan het plaatsen. Dat was veel minder ver zorgd dan normaal. Maar dat ts uitsluitend aan het slechte veld te wijten. Ik weet niet ol het anders was gelopen, als lk gebleven was. Daniels son stond voor een overmacht. Bij een dergelijke afweerslag is een aanvaller op zichzelf aangewezen. Hij kan aan niemand de bal kwijt. Maar het is toch ook zonder mij gelukt. Ik zat hem wel tc knijpen, maar ik was overtuigd, dat we het zouden redden. Spartak heeft toch geen normaal doelpunt gemaakt. Het waren alle twee inozzelgoals. Ook die tweede. Groot wilde de hal wegkappen en toen bleef le door de wind plotseling hangen. Zand er verder over. We zijn de finale binnengestapt. Een mooier mo ment kan je je nauwelijks voorstellen. In die wedstrijd is aller aandacht op je gericht, ledereen wil dan opvallen. Om zijn marktwaarde te vergroten. Je begrijpt hoe geladen lk op 28 mei zal spelen. Op wie ik i.in hoop'' Laten we dit met een grapje afdoen, op het feit. dat de tegenstander niet opkomt.. Maar dat gaat natuurlijk niet. Ik Jenk wel, dat het Milan wordt We hebben gisteravond niet kunnen zien, hoe ze speelden. De Tsje chische tv deed er niets aan. Twee-nul moet voldoende voor Milan zijn om de finale te pakken. En ik weet nog zo net niet of we kansloos zijn tegen die Italianen. Dacht men dat eigenlijk ook niet, toen we tegen Benflca lootten JOHAN CRUYFF. ,weg met die bal'. Ze kregen adempauze en Spartak leek onver moeibaar. Ze bleven komen. Bah groeide naar een hoogte, die niet mo gelijk leek. Hij was overal waar ge vaar was. Hij dook op de benen van Adamec, hu verrichtte reddingen, die zelfs de Spartak-supporters kreten van bewondering deden slaken. In de vierde minuut van de tweede helft werd het 2-0. Hoe het mogelijk was, dat Kuna helemaal ongehinderd de bal in het net kon koppen uit een vrije schop van Dobias is nu nog voor alle Ajacieden een raadsel. Maar het doelpunt zat en Spartak Trnava was nog maar één goal van een ex tra-duel af. U hebt gezien wat er toen gebeurde. Hoe het enthousiasme op de tribunes tot een nieuw hoogtepunt steeg, hoe de spelers zich over de aansluipende vermoeidheid heenworstelden en tot nieuwe heldendaden in staat bleken. Triest verdedigd en het was toch ergens wel erg triest, dat onze landgenoten op een dergelijke wijze de finale :n Ma. drid moesten halen. Ajax haalde het. Het ongelooflijke werd waar. Ajax werd niet onder de voet gelopen in die resterende 41 lange minuten. Ajax bleef op de been. Er werd gevallen, er werd opgestaan. Er word geboft en er werd gewanhoopt. Maar doelpun ten vielen er niet meer. De Ajax-sup- porlers, van wie verschillenden gehuld in lange roodwitte .soepjurken' hadden het eenvoudig niet meer. Wat zich voor het doel van Bals afspeelde, is eenvoudig niet met een pen te be schrijven. Niemand dacht meer seri eus aan het dekken van een tegenstan der. Iedereen was er op bedacht die bal maar een eind weg te schoppen. Er was geen lijn in de verdediging, er was nieïs dan alleen de vaste wil Madrid te halen. En vooral Barry Hulshoff \.as op de grond en in de lucht indrukwekkend in zijn afweer Het lukte, omdat eindelijk de ver moeidheid bij Spartak toch wel een rol begon te spelen. Omdat eindelijk I>obias Ineenstortte na rijm onmoge lijke hoeveelheid werk, die h)j had verricht. Nadat Adamec levensgrote kansen had gemist. Eén ervan, alleen voor doelman Bals. toen de Ajax-de- fensie was blijven staan voor ver meend buitenspel. Ajax haalde het, terwijl Adamec als een gebroken man wegstrompelde langs de kant van het vela vlak voor het einde na het missen van die dr oomkans. Nog nooit gebeurd Ajax zonder Keizer, die terecht we gens zijn ongeïnteresseerdheid een kwartier voor tijd werd vervangen door Suurendonk. Maar mét doelman Bals, die een voorbeeld was voor zijn mannen, die één grote fout maakte, maar daarover heen groeide op een i wijze, die aller bewondering afdwong Ajax haalde Madrid met veel moeite en veel pijn. Hoog gingen de armen de Ajacieden vielen elkaar om de hals. Ze vielen haast om van vermoeidheid. Ze werden op de schouders gehesen van hun supporters. Ze wuifden naar hun aanbidders op de tribunes. Na de moeilijkste wedstrijd, die Ajax ooit voor de Europa cup heeft gespeeld. Wij denken terug aan de woorden van Spartak-trainer Jan Hucko: .jam mer, dat het 3-0 is gpworden in Am- sterdapi. Het* zal precies teveel blij ken voor ons'. Een trieste dag voor Trnava, ondanks de glorieuze en dik verdiende 2-0 over winning. Gelaten gingen de spelers het veld af en verliet het publiek het stadion. Spartak was uit de cup... Ajax in de finale. Het is nog nooit gebeurd. Het is een enorme triomf voor de Amsterdammers en het Ne derlandse voetbal. Het Is jammer dat het op deze weinig glorieuze manier moest gebeuren. Want Ajax werd in dit duel volledig aan banden gelegd door Spartak Trnava. Uitblinker in de verdediging Barry Hulshof wordt onmiddelijk na de wedstrijd door uitgelaten sup porters op de schouders geno men. Ajax haalde de rust met die 1-0 ach terstand. het kon even verlicht ade men, maar daarna zou het opnieuw beginnen. Opnieuw Spartak Trnava, dat alles dicteerde. Opnieuw een Ajax. dat slechts kon denken aan .hoe haal ik de eindstreep met een kleinere nederlaag dan 3-0'. De .boertjes van buuten', die tijdens de rust in het stadion speelden, waren origineel, toen ze het .geef mij maar Amsterdam' lieten horen. Met een Ajax-team, dat Spartak Trnava naar een 3-0 neder laag speelde. Geef Ajax maar Am sterdam. De spelers hadden niet eens de gelegenheid om eraan te denken. Ze konden slechts één ding doen: TRNAVA (GPD) Met weinig ver tier verwend maakt het boerse Trna va zich al vroeg op de donderdag op als een landjuffer die een zeldzame visite verbeidt. Om drie uur beieren met traag geluid vele klokken van de 14 voorhanden katholieke ker ken. Voor muzikale oren niet zelden in mineur worden daaraan de schrille toeterklanken van het hevig opgewon den Nederlandse legioen toegevoegd. De 2500, vanaf het vliegveld m We nen in bussen aangevoerde Ajax-ge- trouwen, overvallen Trnava vroeg in de middag. De plaatselijke bevolking, huis en werkplaats in de steek latend, stelt zich in lange rijen langs de cen trumstraten op en kijkt zich de ogen uit naar het voor plaatselijke begrip- Sn merkwaardige schouwspel dat er geboden wordt. De Trnava-gan- gera trekken, vaderlandse liederen ver tolkend, in dikke drommen voort, als altijd in de bizarre kledij uitgedost, die wil getuigen hoeveel aanhanke lijkheid er ten opzichte van Ajax be staat. Verbazing wekt vooral de plot selinge verschijning van een tiental worst etende heren, die gehuld in lan ge witte gewaden met daarop het ro de middenrif, naar het stadion voort schrijden: hilariteit verwekkende hoogpriester es van de supportersscha- het spel staat, natuurlijk niet van pas. Vandaar dat de speldjes Ijlings in de binnenzakken verdwijnen en de hoe den bedeesd achter de rug verborgen het stadion blnnengemoffeld worden, zonder dat hier al te veel sprake is van verraad aan een goede zaak. Handel wordt ondertussen ook volop waargenomen rond en op het stadion- terrein. Alom zijn morsige kraampjes verrezen, waarin ln grootmoederlijke dracht gestoken vrouwspersonen ba nanen, worst en uit kartonnen beker tje* te consumeren bier aanprijzen. Het legioen kent als altijd zijn plaat» en wenst voornamelijk in het bezit van de bekertjes te r^raken. Johan Cruijff: zo ging ik met verzorger Salo Muller van het veld. Op het plein wordt ondertussen een levendige handel bedreven. Overstel pend zijn de verzoeken van de inge zetenen om enig aandenken aan dit bezoek te mogen ontvangen. Gelukkig wordt er met gul gemoed geschonken. Ajax-speldjec en -hoeden verdwijnen zonder bedenking in Tsjechoslowaaks bezit. De honderden nieuwe eigenaars weten zich dan voor een dilemma ge plaatst. Het torsen van enige Ajax- reltkwieën komt op een middag als deze, waarop zo het een en ander op iroep uitgezonden Boer tjes van Buut'n. Trnava is vanaf vier uur ln de ban van het voetbalspek- takefl. Als de eigen spelers om kwart voor vier voor een lichte training het veld opkomen blijkt de 3-0 achter stand niemand tot gelatenheid te be wegen. Donderend is het gejuich, tu- multeus blijven daarna tot kwart voor zes de aanmoedigingen. Dan heeft Spartak" verloren. De Ne derlanders stappen schreeuwend en hossend weer in de bussen, ln een voudig Duits de Trnavanen niet zel den duidelijk makend dat de beste ploeg in de finale is gekomen. De busstoet zet weer koers naar Wenen. In Trnava valt dan al gauw de stilte weer in. Bekomend van een dagje Ajax blijft ondertussen niet op gemerkt dat hier van een volk sprake is dat een nederlaag kan verwerken. Desgevraagd wordt door alle Spartak- supporters op uiterst opgetogen wijze meegedeeld: .Spartak zit niet In de finale. Maar het was de beste ploeg. Daarom zijn wij trots". TRNAVA (GPD) Terwijl Ajax zich stilletjes aan zijn geluk warmde, hoonde het diep bedroef de Spartak gisteravond de Euro pacupfinalist. De nukkige ster speler Jozef Adamec, een gebalde vuist woedend omhoog heffend, sputterde zijn gramschap als mi trailleurkogeltjes uit. ,Wij hebben ons in Amsterdaam op Ajax ver keken. Wij waren toen te bang. Vandaag heeft Ajax bewezen geen echt topniveau te bezitten. Het speelde verdedigend. Dat mag. Maar het was destructief voetbal. Slaan en trappen, meer niet. Maar waarom in hemels naam mocht Ajax zoveel gelnk hebben? Het is niet te geloven. Ajax is geen Real Madrid, geen Milan, geen Manchester United. Lang niet. Ook geen Spartak. Het speelde systeemloos. Het gokte mar wat. Dat is toch geen voet bal meer'. Ajax otsnapte inderdaad aan de ca tastrofe van de uitschakeling. Dat wilden de spelers later best erkennen .Maar', zo liet Rinus Michels noteren. ,dat A'partak zo onophoudelijk in de aanval kon zijn was voor mij een verrassing. Ik meen het: als één ploeg het verdient naast Ajax in de finale te komen is dat Spartak. Dit elftal heeft geweldig ges dan tegelijkertijd ei Ajax. Geloof me: ploegen zouden het hier gehouden heb ben zoals ons dat gelukt is". Zo wenste de van voldoening glimmen de -Michels de Amsterdamse eer hoog te houden. De trainer wenste eveneens vast te stellen dat één op drift geraakt aspect in de slotbeschouwing over Ajax' teleurstellende optreden niet o- ver het hoofd mag worden gezien. .Spartak speelde alles of niets. Het veroorloofde zich daarmee belangrijke risico's. Daar waren w(j dan ook op in gesteld. Maar toen Cruyff het veld uit moest was het met. de mogelijk heden, die je dan hebt, afgelopen'. Adamec echter: .Dat ls gemakkelijk praten achteraf. Cruyff had geen en kele steun. Ajax was met hem es-en goed ln moeilijkheden gebleven'. Spartaks enige speler, die niet zonder theatraal vertoon een showelement aan het gedisciplineerde qptreden van de schitterende kampioensformatie schenkt, bekritiseerde daarna opnieuw het .lukrake' optreden van de Amster damse defensie. Die korzelige taal mocht zeker gesproken worden, ook al hield Micheis zich daarover glim lachend op de vlakte met deze ver klaring: ,lk ben tevreden over de or ganisatie zoals die in de verdediging verliep. Natuurlijk, er werden foutjes gemaakt, maar dat is logisch als je zo enorm onder druk staat'. ooit hebben gespeeld. Niet alleen de verdediging, maar de hele ploeg. Mis schien was het inderdaad wel fout dat Vasovic veel voor de achterste lijn ging spelen. In al die situaties werd het extra moeilijk voor ons'. Barry Hulshoff, die in Ajax' laatste cupwedstrijden naar internationaal niveau is opgeklommen, over het merkwaardige geavonturier van de Zuidslaaf: .Vasco bepaalt zoiets na tuurlijk zelf. Hij alleen weet wanneer hij als vrije man voor ons gaat spe len. Maar inderdaad, dan werd het voor ons ineens veel moeilijker. Uit eindelijk zijn we helemaal met de ge dachte het veld ingegaan dat we een zwaar verdedigende wedstrijd zouden gaan spelen. Toch moest Vasco ook in het middenveld aanspeelbaar zijn. Dat had Inderdaad beter niet gekund'. VERGOELIJKEND Dat was te vergoelijkende taal. Mi chels wenste niet te erkennen dat Ajax' defensie spel zeer vaak door een hevige wanorde werd gekenmerkt. Daarvoor was met name de rol aan sprakelijk die de teruggekeerde Va sovic speelde. Michels: .Vasovic had een vrije opdracht. H:j mocht ausput- zer spelen, maar ook als vrije mar. optreaen. Hij heeft dat goed gedaan' Maar zo was dat niet helemaal. Va- de opdracht consciëntieus uitvoerend, te vaak stappen naar voren. Daarmee raakte een nij Ajax vastgeroeste spel opvatting uit balans. Wim Suurbier: .Dit Is de zwaarste wedstrijd die we BLIJDE VASOVIC Vellbor Vasovic, na afloop de meest blijde speler in liet van opgetogen ge voelens doortrokken Ajax-gezelschap, zelf aan het woord: .Michels zei dat ik geen ausputzer, maar vrij man moest zijn. Ik mocht zelf In-palen of ik achter zou blijven of dat ik mee zou oprukken tot de middellijn. Ik be gon als ausputzer, maar na één kwar tier vond ik dat dat niet goed was. Ik voelde dat de druk van Spartak te groot werd. Daarom ging ik meer naar voren. Ik trachtte de organisatie op het middenveld te verbeteren, voor al ook om Dobias. de gevaarlijkste man van Spartak, af te stoppen'. Aan het tegenhouden van de Tsjecho- slowaakse aanval, voordat deze zich tot het doelgebied had gemanoeu vreerd, klopte inderdaad weinig. Henk Groot: .Onze zwaarste taak lag op het middenveld. Er waren daar steeds te veel Spartakspelers om ze te kun- nen tegenhouden Daarom ook kwamen wij niet aan aanvallen toe'. TEMPO-VOETBAL Het vooral ook :n het positiespel op het middenveld uiterst vaardige Spar tak was daar, met bliksemend tempo voetbal voordurend nieuwe openingen aanborend, inderdaad heer en meester. Vasovic- .Misschien was het wel niet niet meer. Twee jaar geleden verloren we van Dukla omdat geprobeerd werd goed voetbal te spelen. Ajax heeft veel van die wedstrijd geleerd. Daar om verliet ik mijn vaste plaats. Dt wilde opluchting brengen'. Wim Suurbier echter: AI aar als Je na twee van zulke pogingen ziet dat het foute gevolgen heeft moet je dat juist in zo'n wedstrijd natuurlijk niet meer doen'. Bennie Muller: ,\asovic bleef teveel voor de achterhoede hangen. Dat was ergens onbegrijpeljjk. Er kwam teveel onrust'. Michels' vrije* opdracht voor Vasovic had voor Ajax geen desastreuze gevolgen, al was dat volgens de wetten van de voetbal logica niet helemaal begrijpelijk. Maar', glunderde Bennie Muller, ,\Vo zijn ontsnapt a*n iets ergs. Laat nie mand zich op fnartak verkijken. Het is de beste ploeg waartegen ik ooit heb gespeeld'. De ijverige middenvelder, als bijna alle Ajacieden door het wervelend» Spartak in een volled-.ge defensieve rol teruggedrongen, wenste Ajax" ram melende optreden nog met dit excuu» goed te praten: .Het veld was hard én hobbelig. Wij zijn aan zo'n terrein niet gewend. Je opdracht is op bal bezit spelen, maar door dat rare veld ben je de bal kwijt voordat je het .n de gaten hebt. Die jongens van Spartak kennen natuurlijk met be- IN DE FINALE Ajax had in het drukke Trnava, waar het lawaai maar langzaam aan vei> stierf, overigens niet al te veel behoef te aan een napraatje. Vasovic: .He* enige waaraan ik denk is het feit dat we in de finale zijn. Dat is het mooist» wat er bestaat'. Zulke woorden kwa men er maar al te graag over de Am sterdamse lippen. Groot: .Wat kun j» nog zeggen. Je hebt het gehaald. Ein delijk is het gelukt. Op zo'n moment ben je stil van geluk'. En Barry Huls hoff .Echt. ik oen er een beetje ka- g>t van. Ajax :n de finale van d» uropa cup. Het lijkt wel een droom'. Onderwijl vlei even verderop het g». bries van Adamec alweer te vernemen. In Tsjecho-slowakije bestaat veel on rechtvaardigheid. Adamec: .Hadden we het niet verdiend om op zijn min st met 3-0 te winnen?' De vraag kon. daag speel je geen voetbal. Zo is Ajax

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 15