Eerste caisson in Lauwerszee Over en weer beschuldigingen over loon- en prijsspiraal Overheid perst bedrijfsleven uit' IN STROOM VAN PUBLIKATIES: OVERHEID TUSSEN TWEE VUREN Auto te water: twee doden cpn wenst interpellatie verblifa Juni wordt meer vakantiemaand Husak, overlegt in Moskou NEGENTIEN MINUTEN EERDER DAN HET SCHEMA AANGAF VOORZITTER KVO: Jnflatiewals dreigt veel ondernemers te verpletteren Klacht van student tegen Nijmeegse rector-magnificus Minister Udink: Geen onderscheid in bestuursvormen van ontwikkelings landen ANDERE BENADERING DAN JOHNSON Negentig dagen Nixon: voorzichtig ,Veel spreken, beleid veel luisteren WOENSDAG 23 APRIL 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f ADVERTENTIE) den HAAG (GPD) De ontwik keling op het gebied van de lonen en prijzen houdt de gemoederen van politici, ondernemers en vak bondsleiders nog steeds bezig. Een »troom van publikaties is daar over in de laatste weken versche nen, waarbij het opvallend is dat over-en-weer verschillende veroor zakers worden genoemd van de loon- en prijsspiraal, die de rege ring nu met een algemene prijsstop tracht te doorbreken. In het dinsdag verschenen nummer n« Ondernemer', het officieel orgaan vm de Federatie van het Katholiek en het Christelijk Ondernemersverbond in het Midden- en Kleinbedrijf, schrijft «lvemeen secretaris mr H. D. M. Lam- booij; ,De overheid zelf is de laatste di» zich aan deze verantwoordelijkheid (herstel van het economisch evenwicht - rel GPD) kan onttrekken, aangezien haar eigen bijdrage aan de prijsont- wDtkehng blijkens de aan de tweede kamer overlegde pirijsanalyse van de gtijeende prijsindex ten naaste bij te - is op liefst vijftig procent. In situatie verspeelt de over als Bij krampachtig vast blijkt den aan de plannen tot invoering van ten aantal accijnsverhogingen op één juli aanstaande. Het argument van de minimale prijsimpuls van deze verho- rineen is tegelijk treurig en lachwek kend'. Niet verantwoord De Leidse hoogleraar prof. E. H. van Esveld, die voorzitter is van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken, reageert in het jongste nummer van .Economisch-Statisti- sche Berichten' op een eerder ge plaatst artikel waarin felle kritiek geleverd wordt op de regering. Hij schrijft in zijn brief: .Kritiek kan nod g zijn. Een blad van het peil van de EBS draagt met zijn kritisch volgen van de sociaal-economische politiek van de regering ongetwijfeld bij tot bezinning op uitgangspunten en instrumenten, tot afwegen van doelstellingen en resultaten. Kritiek moet echter altijd verantwoord zijn; scherpe kritiek kan men beter voor zich houden, tenzij er notoire fouten zijn gemaakt. De verwijten kunnen deze toets niet doorstaan'. Het uiterst gecompliceerde sociaal-eco- norrcsch beleid met zijn netelige loon- ea prijspolitiek heeft veel meer aspec ten dan schrijver (drs F. A. de Rui ter) in zijn aanval van driekwart ko lom behandelt. En wie de regering he kelt in verband met haar falen in het afbuigen van de loon- en prijsspiraal moet aan een element als de loonvor ming toch ook aandacht schenken. Bo vendien past bij vrije loonvorming niet direct een stringent prijsbeleid'. Plechtig beloofd Prof. Van Esveld wijst er verder op dit het vrijlaten der loonvorming door het bedrijfsleven aan de regering is af gedwongen. ,De Stichting van de Ar beid', die aanvankelijk zelf innerlijk verdeeld was, is in 1967 uiteindelijk erin geslaagd de regering over de streep te trekken, door plechtig en nadrukke- De dood op de weg BAARN (GPD) Rond half twee gis termiddag is op rijksweg nummer 1 bij het viaduct vóór de afslag naar Banrn een auto door de ballustrade van de brug heen gereden en in de 15 nieter lager gelegen Eem gestort. Toen de twee in zittenden, een bejaarde man en een Trouw, uit de nog onder water liggende auto waren gehaald, bleken zij reeds te zijn overleden. De slachtoffers zijn de 72-jarige J. B N.esen uit Dwingelo en zijn èvenoude echtgenote, mevr. Niesen-Vrolijk. Het ongeval gebeurde vermoedelijk doordat de bestuurder, die hartpatiënt was, een hartaanval kreeg. De wagen vloog over de kop en schoot van het talud af de Eem Ss. venaar is maandagavond door onbeken de oorzaak met zijn auto tegen een boom gereden op de rijksweg Zevenaar- Arnhem. nabij Duiven. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ,St-Elisa- beths ziekenhuis' in Arnhem, waar het laat in de avond overleed. De adjudant der rijkspolitie te Zeve naar verzoekt een ieder die inlichtin gen over dit ongeval kan verschaffen, 3100 '1Öm m€flden' Telefoon: 08360- WANROY (ANPi De 54-jarige Jo hannes S. Tülemans uit Wanroy is gs.erochtend bij een verkeersongeluk m zijn woonplaats dodelijk verongelukt. i De man verleende met zijn bestelauto f,ïei.v^9rranS aan een vrachtauto. Het i siactuoffer overleed ter plaatse aan de ten gevolge van de aanrijding opgelo- pen verwondingen. Maastricht <anp> ne so-jange elektricien G. L. Haupts uit Maastricht aep maandag zwaar hersenletsel op u? a 'n Maastricht met zijn fiets werd gegrepen door een personenauto en tegen het wegdek werd gesmakt, hater op de date is de heer Haupts in 't enhu;s St-Annadal aan zijn verwondingen overleden (Van onze parlementaire redactie) i»H|AiA0 De communist Mar- twwvUfc 1 dinsdagmiddag de finite intem Vur'0f gPvraaRd de rege- van He 'n,enK-"eren over de sluiting van de Wrenigde Blikrabrieken (Ver min) van Thomassen en Drijver in Krommenie, l'trecht en Dordreeht. econom!', uakk^' Wl1 de ministers van ra Zaken en soc'ale ««-ken vra- L H „i bedrijfssluitingen slel- re^erml nlo, ;1" ?,eer weten wat de W e doen om de sluitin- Wover Hek0men' De Uani" zal van daag over de aanvraag beslissen. lijk te beloven haar verantwoordelijk heid ernstig te nemen en bij de loons- vormingen matiging te betrachten. Wat de regering dus zou kunnen worden aangerekend is haar vertrouwen in der gelijke beloften. Maar hoe kan zij een behoorlijk sociaal-economisch beleid gaan voeren als zij reeds begon met net bedrijfsleven te wantrouwen', dus prof. Van Esveld. een deel van de geboekte winst van hand blijven wijzen. Op deze manier onthoudt men de vakbeweging een es sentiële voorwaarde waaronder mede verantwoordelijkheid voor de gang van zaken In ons land kan worden e vaard'. Verstandig .Toegevendheid wat de vrije loon- i In hetzelfde verband merkt het N'VT vorming betreft, mag het bedrijfsle-blad ,De Vakbeweging' me» een ver- verwachten, miets het begrijpt wijzing naar de onderhandeling in de Stichting van de Arbeid over de ver schuiving van twee procent-premielast op dat de vakbeweging met dit voor stel is gekomen nit de overweging dat het verstandig zou zijn in één klap iets te doen voor de mensen die hun koopkracht zien aangetast. ,I>at de zwakkere bedrijven en ondernemingen d&armee In een moeilijke positie wor den geplaatst, is in hoofdzaak eerder te wijten aan do «collega's-onderne mers in de royaal winstgevende bedrij ven dan aan de vakbeweging'. dat het zelf op de blaren mo< ten als net zich brandt. En daarom lijkt kritiek op de regering wegens haar prijsbeleid niet in de eerste plaats op de weg van het bedrijfs leven te liggen. De thans zich aan dienende kostenstijgingen van 10 tot 12 procent die de vertegenwoor digers van de vakbonden en de werk geversorganisaties zich met allerlei plezierige verbeteringen en franjes op de hals halen, oefenen direct of indirect, openlijk of verkapt prijs opdrijvende werking uit'. Van de zijde van de vakbeweging wordt de schuld van de loon- en prijs spiraal vooral op de schouders van de werkgevers gelegd. Het NKV-orgaan Ruim Zicht van maandag: ,Van de thans ontstane prijsverwarringen heb ben heel wat ondernemingen gebruik gemaakt om hun winstmarges extra te verhogen. Volgens de ondernemers is hier sprake van een .conjunctureel herstel' terwijl vaststaat dat het winstinkomen in 1968 reeds met 15 procent is toe genomen'. En verder zegt Ruim Zicht: .Het wordt de vakbeweging echter bijzonder moei lijk gemaakt Óm mee te werken aan een doorbreking van de prijs- en loon- spiraal, indien de regering niet bereid is haar koers te wijzigen en de werkge vers gerechtvaardigde aanspraken op GPD De actie van de stichting recreatie om de maand junt als vakantiemaand te propageren, be gint duidelijk vruchten af te wer pen, zo blijkt uit het onlangs ver schenen verslag over de jaren 1966 en 1967 van het bedrijfschap Horeca. Het schap heeft de omzetresu ha ten over de seizoenperiode mei tot en met september in de jaren 1964. 1965 en 1966 vergeleken en kwam daarbH tot de conclusie dat ,de gevonden resulaten een zeer ver rassend en tegelijk verheugend beeld opleverden. De afwijking van de omzet in de maand juni ver geleken met het seizoengemiddel de neemt duidelijk af. De omzet in de maand juni gaat weliswaar in de meeste Horecabedrijven ten koste van de omzet in de maan den augustus en septemer. maar het verslag spreekt .van levens grote importantie' voor deze be drijfstak. Ook het aantal overnachtingen ln de maand juni is in de drie grote steden gedurende de laatste jaren gestegen vergeleken met het to taal aantal overnachtingen. FRANSE MOEDER DOODDE ZEVEN PASGBOREN BABY'S NEMOURS (AP) Een Franse vrouw heeft gisteren aan de politie bekend, dat zij over een periode van ongeveer 15 jaar zeven van haar ei gen kinderen heeft gedood. In haar fnin werden de lichamen van twee kin deren gevonden. De kinderen waren pas geboren, politie tracht de andere lijkjes thans met behulp van honden te vinden. De naam van de moordenares is mevrouw Yvette Lelièvre. Zij is 41 jaar oud en heeft de kinderen onmiddellijk na de geboorte verdronken. Zij kwam tot haar bekentenis nadat er bij de poli tie tal van klachten en aanwijzingen van buren waren binnengekomen. MOSKOU (RTR) Een Tsjechoslo- waakse delegatie onder leiding van de nieuwe partijleider, dr G us tav Husak, is dinsdag in Moskou aangekomen om Duitsland. Hongarije. Polen. Roem* en Mongolië. Kort na aankomst had Husak een be spreking met de Russische leiders die verliep in een sfeer van .eensgezindheid en broederlijke vriendschap-. Er wer den geen bijzonderheden bekendge maakt. De arbeiders van de fabrieken ,CKD-Du- kla' in Praag hebben in een brief Josef Smtfkovsky en Alexander Dubcek hun ongeschokt vertrouwen en erkentelijk heid betuigd. In een brief aan de mi nister van defensie geven zij uiting maatregelen die genomen zijn tegen de olympische kampioen Emil Zatopek. De arbeider» behouden zich het recht voor om eventuele extreme maatregelen met extreme tegenmaatregelen te be antwoorden. MOSKOU: G. Husak (mtdden zon der hoed), brengt voor het eerst in zijn functie van partijleider \"n bezoek aan MoskouOp de foto: Cernik, Breznew, Husak, Kosy- gm en Podgorny. LEEUWARDEN (GPD) Hij staat erin, de eerste van de 25 caissons die het 900 meter brede sluitgat in de Lauwerszee- dijk moeten dichten. Dinsdagmorgen om precies acht minuten over half zeven raakte de landhoofd-caisson aan de Friese kant de bodem. Negentien minuten eerder dan volgens het theo retische schema het geval zou zijn. Tijdens de plaatsingsmanoeuvre bleek onder meer dat de tij-kentering eer der zou vallen dan volgens de boekjes. De caisson staat nu op ruim vijf tien meter afstand van de brug op het Friese landhoofd, ongeveer tien centimeter dichter bij dan eigenlijk zou moeten. De operatie werd zo vlot uitgevoerd met behulp van een ponton en vier sleepboten van de rederij Goekoop dat het publiek nauwelijks in de gaten had, «lat de caisson al aan de grond stond. Hij zakte ongeveer een meter: op de drempel in het sluitgat staat bij de kentering circa vijf meter water. ONGELUK ROTTERDAM BESTUURDER DURFDE ZICH NIET TE MELDEN ROTTERDAM (GPD) BIJ een gara ge aan de Charlolse Lagedijk heeft men maandag de Volkswagencombi gevon den waarmee zondag «ie terreinknecht B. van der Spuy (61) op de Charlolse Lagedijk wordt aangereden. Even daar na kon de bestuurder, de koopman H. S. (21) uit Barendrecht worden aangehou den. De heer Van der Spuy Ls bij het onge luk dodelijk gewond geraakt. Met be hulp van getuigen is het ongeluk ge reconstrueerd. Daaruit bleek dat de heer Van der Spuy vlak voor de combi plot seling de weg overstak. De bestuurder, die door het ongeluk in paniek was ge raakt en doorreed, durfde zich later ook niet te melden. lijst van prioriteiten in de vorm van een meerjarenplan in overleg Lussen rege ring. werkgevers en werknemers. .Zo als he>t er nu voorstaat dreigen duizen den ondernemers te worden verplet terd door de niets en niemand ontziende inflatiewais'. Ook de vakbeweging kreeg een veeg uit de pan. .Zij probeert steeds weer bestedingsruimte voor de Individuele werknemers te vinden en moet dan steeds weer ervaren dat de loonsver beteringen in een steeds sneller tem- DEN HAAG (GPD) - Minstens 3,5 procent van de totale stijging voor a« pry»- en loon- van de kosten van levensonder- spiraal net houd van 5,2 procent sinds 1 ja nuari moeten worden toegeschre ven aan de overheid. Toch steekt de overheid de hand niet in eigen boezem, zij presenteert de rekening: aan het bedrijfsleven in de vorm Hij stelde dat de economische Integra tie van West-Europa voor ons land van steeds grotere betekenis gaat worden en dat in deze ontwikkeling West-Duite- spiraal net verminderen van de «iruk op het bedrijfsleven. Daardoor zal er ruim te vrijkomen voor prijsverlagingen, die ontstaan op het moment dat het aan bod de vraag overtreft. In tegenstel ling tot West-Duitsland geeft men hier echter het bedrijfsleven die kans niet. West-Duitsland van een algemene prijsstop, af schaffing van de investeringsaf trek en verhoging van het disconto van de Nederlandsche Bank. Het vertrouwen van het bedrijfsleven in de regering zal een onherstelba re deuk krijgen wanneer de over heid ook nog de per 1 juli aange kondigde accijnsmaatregelen door voert. Deze onverhukte kritiek op de regering kwam dinsdagmorgen van de heer P. G. van der Weele, voorzatter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers, sprekend op het congres van dit ver bond in Leeuwarden. een toonaangevende rol gaat spe len. Steeds meer wordt de economische ontwikeling in ons land bepaald door West-Duitsland en het lijkt dan ook verstandig daar meer dan tot nu boe rekening mee te houden. NIJMEGEN (GPD) Namens de ac tiegroep .Indonesië' heef gistermorgen de 24-jarige Nijmeegse student ln de „„li??EIo!oS1e' Marcel van Herpen, Mj de lYlaat ES VOl Nijmeegse politie een klacht wegens be lediging ingediend tegen de rector mag- Hij zei dat de regering rich nog eens ni ficus van de Nijmeegse universiteit, ernstig dient te bezinnen op de accijns- Pro"- rnr a. F. L. Baron van Wijnber- maatregelen. Het bedrijfsleven moet on- der de citroenpers aldus de heer Van directe gevolg van een der Weele, maar de maat is langzamer hand vol voor het bedrijfsleven. Hij pleitte voor een opstelling van een (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Udink (ont wikkelingshulp) wil de financiële hulp aan ontwikkelingslanden pragmatisch bekijken en niet in de eerste plaats vitalistische eerste kamer trouwens, g in de meer «ociallstisch geregeer- ontwikkelingslanden niet noemens waardig vlotter is dan in andere lan den. De minister reageerde op opmer kingen van de PSP-er Boetes, bij de behandeling van het wetsontwerp her verzekeringen van investeringen :n ont wikkelingslanden. De heer Boetes pleit te voor een wat hij noemde .socialis tisch model' voor deze landen. Hij noem de Tanzania als voorbeeld. Voor de her verzekering stelt de Nederlandse rege ring voorlopig 30 miljoen gulden be schikbaar. Minister Vitteveen (finan ciën) zei dat de regeling commercieel ls, dat wil zeggen kostendekkend. Tegen het wetsontwerp stemden ln de senaat de fracties van de PSP en de CPN. WASHINGTON (AP) Als Richard M. Nixon, de nieuwe president van de VS, in de 90 dagen welke hij het ambt heeft be kleed een persoonlijke benadering van het presidentschap heeft ontwikkeld, dan kan die benadering voorzichtig worden ge noemd. Hij heeft geen harde woorden ge bruikt en gaat langzaam te werk in situa ties, welke tot een crisis kunnen leiden. In zijn installatierede zei Nixon: ,We kun nen alleen maar van elkaar leren als we niet tegen elkaar schreeuwen, als we rustig genoeg spreken opdat zowel onze woorden als onze stemmen gehoord kunnen worden. Hiermee kondigde Nixon een gedempte stijl aan, in tegenstelling tot die van zijn voorganger Lyndon B. Johnson. Het is de officiële toon geworden van de nieuwe republikeinse regering van het Witte Huis tot de laagste post bij de ambtenaren. Een paar dagen geleden, zag de Amerikaanse rege ring zich geconfronteerd met een groot interna tionaal 'incident. Een marine-verkenningsvlieg tuig met 31 man en moderne elektronische ap paratuur aan boord, werd boven de Zee van Ja pan door Noordkoreaanae vliegtuigen neerge schoten. Tijdens zijn campagne van 1968 had kandidaat Nixon de behandeling door Johnson veroordeeld van de crisis die ontstond door de Noordkoreaanae in beslag neming van het Ame rikaanse verkenningsschip Pueblo. Nixon zei toen: .Als de eerbied voor de Verenigde Staten zo laag is gedaald, dat een vierde rangs militaire mo gendheid zoals Noord-Korea een Amerikaans ma rinevaartuig in volle zee in beslag kan nemen, dan wordt het tijd voor een nieuwe leiding. JU verzeker u, dat de Amerikaanse vlag voor nie mand ln eigen land en dnrbuiten een voetveeg zal worden'. Hoewel Nixon de inflatie ale net meest acute binnenlandse probleem ziet. hebben buitenlandse zaken m de eerste 90 dagen het grootste deel van rijn aandacht opgeëist. De verhouding van het aantal zittingen van de nationale veilig heidsraad tot die van de door Nixon ingestelde raad voor stedelijke zaken was bijna precies twee tegen één. Dit was logisch, aangezien Ni xon meent dat zijn bewegingsvrijheid op binnen lands terrein beperkt zal blijven door budget taire grenzen totdat de inflatie onder c-ontrole is gebracht en het land zich kan losmaken uit de Vietnamese oorlog. In zijn Installatierede wees Nixon reeds op zijn voornemen om buitenlandse aangelegenheden bo venaan zijn agenda te plaatsen. Binnen een paar dagen etiketteerde hfl zich op drie fronten als vredestichter, een bewering die nog ten volle op elk ogenblik nog andere punten ter sprake waargemaakt moet worden. Maar als het pogen kon brengen, die hem nuttig leken. De door Nixon minst minimaal normale betrekkingen tussen hun twee landen te herstellen, om met alle leiders te praten over de mogelijke benadering van een doorbraak in het Midden-Oosten, om in Parijs te praten met de belangrijkste ondertiandelaren van de Verenigde Staten en Saigon, om de pau selijke zegen te krijgen voor zijn streven naar vrede en, niet in het allerminst, om Amerika's sterkste Europese bondgenoten te verzekeren, dat hun vitale belangen niet zouden worden op geofferd in rechtstreekse Amerikaans-Russische onderhandelingen. op zichzelf all iets betekent en Nixon is op het terrein van de buitenlandse politiek opvallend gevrijwaard gebleven van kritiek dan is hij snel te werk gegaan om een nog geheim pro gram te ontwikkelen voor beëindiging van de Vietnamese oorlog, om de basis te leggen voor vier mogendheden-besprekingen welke naar hij hoopt een regeling in het Midden-Oosten kunnen versnellen en om aan te sturen «»p eventuele be sprekingen met de Sow jet-Unie om de bewape ningswedloop af te koelen. De Amerikanen moeten het Vietnamese deel van Nixon's vredesstrategie op zijn woord geloven. Hij heeft gezegd, dat hij een plan voor het einde van de oorlog heeft, maar dat de waarde ervan zou vernietigd worden als er over gepraat werd Nixon zei: .Wat vrede door onderhandelingen be treft, za! dit eerder afhangen van particuliere dan van openbare besprekingen, omdat beide par tijen en ik bedoel nu speciaal de Noord- en de Zutd-Vietnamezen een prestlge-probleem nebben en een probleem om hun gezicht te bewa ren dit soort onderhandelingen kunnen niet plaatsvinden in een goudvissenkom. Als particu liere besprekingen particulier willen zijn, dan moeten ze ook particulier blijven'. Nixon deed begin februari zijn eerste en enige spectaculaire stap gedurende zijn eerste dr o maanden als president, toen hij zijn reis naai België. West-Duitsland, Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië en het Vaticaan bekendmaakte. Zijn motieven hiervoor waren veelvoudig: d< NATO te steunen en de geallieerde leiders te verzekeren, dat hij een partner en geen dictator wilde zijn. te streven naar de goodwill van pre sident De Gaulle van Frankrijk en om op zijn met veel nadruk uitgesproken verklaring, dat het hem te doen was om ernstige en rustige bespre kingen te voeren, waarin men hem van alles kon - vragen werd onderstreept in de opmerking, die Hoe dit probleem wordt geregeld ls nog twijfel hij op 23 februari bij zijn vertrek maakte: ,Het T--*~ fi jnj |j|j| een reis die niet bedoeld is om alle problemen. grote steden te verdedigen en de tegen-argumen ten, «lat hieruit escalatie van de bewapenings wedloop met de Sow jets zou voortvloeien en bovendien dat het abm-stelsel zijn betrouwbaar heid niet bewezen heeft. Nixon besloot bot een voorzichtig «xxnpromis een dun schild rond offensieve raketbases ln schaars bevolkte gebitsden in plaats van John son's plan om ABM's te ontplooien in voorste den met kritische verenigingen van burgers. Bij dit probleem bleek de beginnelingen-status van Nixon's regering. Minister Rogers sprak de mi nister van verdediging Meivin R. Laird rustig tegen, terwijl deze redeneerde dat de .safeguard', zoals de ABM door Nixon werd herdoopt, nodig was om een Sowjet-dreiging tegen Amerika's of fensieve stoot met een .eerste actie' naar het voorbeeld van Pearl Harbour af te schrikken. Ro gers van zijn kant zag zulk een dreiging niet. achtig. lederen is het er op dit ogenblik over eens, dat de toestemming van de senaat over die wij ln de wereld hebben, te regelen. De het toestaan van fondsen om de safeguard te problemen waarvoor wij geplaatst zijn. zijn te Ufil 1 j" ingewikkeld en te moeilijk om te worden gere geld door wat ik zou willen noemen de show- boot-diplomatie'. ezenlijken discustabel is. Maar. wat mis schien nog belangrijker is voor Nixon: een se nator, genaamd Edward M. Kennedy, heeft zich zelf opgeworpen tot leider van het verzet tegen de ABM. Maar met een groot aantal kiezers die Desondanks bestuurde Nixon een succesvolle geen oordeel hebben over de arm, lijkt er wei- showboot. De Gaulle gaf te kennen, dat hij het met de Amerikaanse president kon vinden, waarvan zijn belofte getuigde om Washington begin 1970 officieel te bezoeken een belofte die John F. Kennedy en Lyndon B. Johnson nooit kregen. De paus gaf zijn zegen. Boven dien maakten de Russen geen deining, inte gendeel. een dreigende Berlijnse crisis verwaterde binnen enkele dagen. Nixon verklaarde tot de NATO-raad in Brussel, dat de Verenigde Sta- *en te zijner tijd met de Sowjet-Ume over eer groot aantal problemen zal gaan onderhandelen De reactie was gunstig. Tot nu toe zijn er geen aanwijzingen dat de bondgenoten verontrust zijn geworden door wat Nixon heeft gezegd, ook niet door de vooruitzichten op een Amerikaans-Rus sische topconferentie. De verwachting is. dat de ze inderdaad zal plaatsvinden, misschien nog wel dit jaar. In plaats van verslag uit te brenger over zijn reis Ln een redevoering koos Nixon net middel van een persconferentie voor televisie en radio. Het was een goede keuze, aangezien hij reeds indruk had gemaakt met zijn vrijmoedig optreden voor de camera, waarbij hij gemakkelijk •n zonder aantekeningen sprak. rentie dit keer om de oplossing bekend te maken, die hij aanbeval voor de controverse in de ant-.-raket affaire een moeilijke keuze tussen het voorstel van Johnson om op die wijze nig reden om te geloven, dat deze kwestie over 41 maanden nog van overheersend belang zou zijn. Het is de vraag, of men zich haar dan nog herinnert. NI uitspraak vorige week 3oor de rector gedaan tijdens het lustrumcongres van de universiteit. Baron van Wijnbergen verweet toen de studenten een fas cistisch optreden, nadat zij de Indonesi sche minister Seda het spreken hadden belet. Minister Seda wilde op het congres spreken over de hervormingen in het hoger onderwijs in Indonesië, maar het merendeel van de aanwezige 400 con- gTesdeelnemers vond praten over een dergelijk onschuld, g" onderwerp Dutte- loos en wilde een debat over de politie ke situatie in Indonesië. Er ontstond daarop een groot tumult, dat culmineerde in schorsing van het congres en het spoorslags verdwijnen van minister Seda. Prof. Van Wijnber gen beklom daarop het spreekgestoel te en noemde in een felle rede het stu«lentenoptreden fascistisch. Marcel van Herpen vindt deze beledi ging bepaald te ver gaan. .Achter een fascistisch optreden staan in de ge schiedenis namen ais Hitler en Musso lini. Met deze mensen kan hij ons toch moeilijk vergelijken. Wij wilden slechts minister Seda ter verantwoording roe pen voor zijn eventuele medeverant woordelijkheid in de massamoorden en andere misdaden tegen de mens in In donesië. Doordat wij dat niet hebben Jcunnen bereiken, is ééns te meer duide lijk geworden, dat democratie op de uni versiteit uitsluitend is toegestaan als dit de plannen van de huidige machtheb bers niet doorkruist', aldus de Nijmeeg se sociologiestudent. BISSCHOP MOORS: .ONGEHOORZAAMHEID IS ONTOELAATBAAR' ROERMOND (GPD) Bisschop mgr P. Moors van Roermond heeft In een brief aan alle parochianen van het Eikske nog eens geprobeerd duidelijk te maken waarom «Ie houding van pastoor E. D. Mi edema voor hem onaanvaard baar Is. De bisschop wilde daarmee ge- central e commissie van de pastorale raad «lie hi het rapport van de commis sie van goede diensten liad ontdekt «lat voor velen de redenen voor het ontslag van de vroegere pastoor van het Eik ske niet duidelijk zouden rijn geformu leerd. Mgr Moors zet uiteen dat het procea van vernieuwing zijn volledige instem ming heeft. .Het is duidelijk «lat bij het streven naar vernieuwing het expe riment een belangrijke rol speelt. Ook is het duidelijk dat daaruit spanningen kunnen voortkomen, mogelijk zelfs een conflict. Door bezinning en overleg moet altijd weer ruimte groeien om sa men verder te gaan. Wanner de bereid heid daartoe ontbreekt is een gezonde vernieuwing uitgesloten', aldus de bis schop van Roermond, VERVREEMDING De bisschop meent dat vorm en tempo van de ontwikkeling in het EJcske steeds minder ruimte voor overleg in breder verband en voor reële inbreng van de bisschop open hebben gelaten en zo geleid hebben tot isolement en ver vreemding. De disciplinaire maatregel van het ontslag bleef naar de mening van de bisschop als enige uitweg over om de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling in het Eikske te dragen. NIET VOLHARDEN Mgr Moors ln Roermond meent «lat de oplossing van het conflict alleen ge vonden za) worden als de heer Mi ede ma niet volhardt in zijn voortdurende weigering tot toenaden ng er. overleg. De opstelling van de heer Miedema en zijn aanhang rijn een grote zorg voor de Limburgse bisschop. .Het :s voor mij ontoelaatbaar dat een priester te gen de wil van zijn bisschop kerkelijke diensten verricht en andere pastorale aktiviteiten uitoefent. Wie «lat doet stelt zich op tegen de bisschop en plaatst zich buiten de gemeenschap met de bisschop. Daarom moet er een einde komen aan de afzonderlijke kerkvierin- ~m waarmee in maart vorig jaar werd gonnen'. staat in de brief van de txs- [ixon is er na drie maanden in geslaagd een redelijk goede verstandhouding met het con- gres te hebben en deze verstandhouding zal waar schijnlijk met de kiezers nog langer duren. Toch gaat hij voorzichtig en met ingehouden stem te werk. Het duurt nog 41 maanden tot de volgen- je presidentscampagne en te oordelen empo van Nixon in de eerste 90 dagen is hij erl niet van overtuigd, dat de race versneld moet '-orden Terwijl twee democratische tegenstan-l Iers. de senatoren Ted Kennedy en Edmund 8. Muskie, als splinters door het land huppelen, DFN H.Af! ,r.Pn» mk ertoont Nixon de lugzan» Bang ran een schild- |stmIr D .6|j •i'd. Men moet aannemen, dat de president op- dat de afdeling-Wassenaar van deze nar- zetelijk en overdacht Sprak, toen hij de dag na,tij zelf dient te beslissen over een mo- :.jn installatie op een bijeenkomst van republi-1 gelijke samenwerking van deze afdeling <einse medewerkers een anekdote vertelde over 55* de Plaatselijke afdeling van de president James Buchanan, een democraat die'F*1^" HOOFDBESTUUR D'66: Afdeling Wassenaar zelf beslissen over samenwerking meende dat het hoogste ambt, dat de VS te bie den heeft, hem te laat was toegevallen. Rijdend van het Kapitool naar het Witte Huis, zo vertelde Nixon, zei Buchanan tot zijn gezel schap in het rijtuig, dat ,al zijn vrienden, hij had willen belonen, gestorven Dit bhjkt uit een communiqué, dat gis teren is uitgegeven door de beide par tij-afdelingen. De besprekingen tussen de afdelingen worden voortgezet. Zij hebben tot doel de vorm te bepalen van een nieuwe lijst en dat ~oor gemeentepolitiek. Een eventuele opheffing van de afdeiin- straffen, nu rijn vrienden waren'. [voornemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 3