EENZAAM AFSCHEID AARDENBURG EN DE SINT-BAAFS DE VOGEL' TREKT NU AL KAMPEERDERS exit* 3 vzoweukouT RECREATIEGEBIED IS EIND DIT JAAR KLAAR ^jfWSQAG 23 APRIL 1969 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hot overheersende beeld van Aarden- burg, de oudste gemeente van West- li eeuwsch-Vlaanderen, is de toren ren de Sint-Baaf. Kerk en toren heb ben door de eeuwen heen de geschie denis van het stadje gemarkeerd. Een lange geschiedenis: volgens de op gravingen van de Nederlandse rijks dienst voor oudheidkundig bodem onderzoek woonden liier al mensen li het Stenen Tijdperk. Ook had den de Romeinen gezien de vele ondsten in Aardenburg aan het begin van onze jaartelling al een deunpunt. De generatie van nu kan nog iets van dit verleden terugvin den in het museum van Aardenburg. Daar komt meer naar voren do ge schiedenis van deze plaats, die in voorgaande eeuwen herhaaldelijk is geconfronteerd met plundering en VAN D'EE TOT HONTENISSE randstichtlug. In 1383 namen d. Jentenaren de stad in, plunderden Ie huizen en stichtten brand. In 393 gebeurde dat laatste opnieuw loor toedoen van Gent, in 1436 werd Vardenburg verwoest door inwoners .'an Brugge en in 145'' en 149/. laken respectievelijk Gent en <luis de stad in brand. De I6e eeuw nacht een bezetting (en plundering) loor de Geuzen (1573), bewoners an Kortrijk deden datzelfde in 581 over. Toen prins Maurits iu 604 Aurdonburg bezette restten er .an de Sint-Baafskerk slechts wat mines. Met behulp van de staten- generaal werden kerk en toren in de loop der jaren weer hersteld. Maar ,n 1944 trof weer een grote ramp de gemeente. Daarbij werd de kerk wederom zwaar beschadigd. Maar de geest van de inwoners was niet gebroken. Tussen 1947 en 1956 zijn toren en kerk, onder leiding van de rijksdienst voor monumentenzorg, hersteld. Jammer dat niet alles zo gerestaureerd kon worden zoals het geweest moet zijn in vroeger jaren. Geldgebrek was hiervan de oorzaak. Maar wat zou Aardenburg zonder Sint-Baafskerk geweest zijn? Wat zou Aardenburg zijn zonder Mat- tliaus-I'a.ssion, waardoor het algeme ne bekendheid kreeg in binnen- en buitenland Bij de restauratie van de Sint- Baafskerk is duidelyk het verschil van de spits van de grote toren te zien, terwijl ook het torentje op de kerk weer zijn oude vorm terug kreeg. Beide spitsen zijn aanmerke lijk slanker opgebouwd. Zeer be kend zijn de grafschilderingen, die in deze kerk zijn gevonden bij de restauratie. Men verzuime niet, wanneer men Aardenburg bezoekt, de Sint-Baafs te bewonderen. Het was een goed idee van de heren J. van Hlnte te St-Kruis en J. J. Rosseel te Aar- deburg om over deze kerk een boek werkje uit te geven, dat eerstdaags van de pers komt. Zoals de kaarten nu liggen, blijl Aardenburg een zelfstandige gemeen te. Zwart zijn de bladzijden in hel boek der historie die het rampjaai 1672 beschrijven. Maar te midden van ai dat zwart staat met gulden letters: ,Doeh de inval der Fran- <en mislukte tengevolge van de heldhaftige verdediging van Aar lenburg. Die kleine zwakke stad van het aloude Vlaanderen gaf het eerste loffelijke voorbeeld van moe dige tegenstand en tevens het be wijs dat de overmoedige Fransen niet onoverwinnelijk waren. In prachtige eensgezindheid en in on derlinge samenwerking kon toch het onmogelijke worden bereikt. De aan val werd afgeslagen'. Zo trots als <le Aardenburgers op dat feit zijn, zo trots mogen zij ook zijn op hun Sint-Baafskerk. H. Prent De laatste weken worden we er weer eens niet onze neus opgedrukt. Gruwelijke ontdekkingen door familie, buren, leveranciers of politie, die, gealarmeerd, een al leenwonende proberen te bereiken. Zij vinden een dode. die, dagen, soms weken tevoren, eenzaam stierf. In 1967 bedroeg dit aantal bejaarde ontdekte doden 108- Het woord eenzaamheid wordt vaak verkeerd geïnter preteerd. Men kan zich soms temidden van velen ont stellend verlaten voelen. Men kan het alleen-zijn ook aanvaarden en er vrede mee hebben. Zolang er mensenleven is op aarde, zal de eenzaamheid bestaan. Er is geen sociaal kruid tegen gewassen. Het Ls een innerlijke toestand van onvrede, evenals de angst Met een alleen-zijnde die plotseling sterft, zou dit ook gebeurd zijn, indien hij of zij niet alleen geweest was. Met opzet gebruiken wij hier het woord alleen-zijnde, want hoewel de trieste ontdekkingen meestal bejaarden betreffen, is het bittere kruid der vereenzaming niet hun lot alleen, maar delen zij dit met mensen uit alle leeftijdsgroepen. Een alleen-wonende die zijn einde vindt na een ziek teproces zonder hulp te hebben doorworsteld, is óf slachtoffer van de onverschilligheid van zijn omgeving, óf door welke oorzaak dan ook. aan de aandacht hier van ontsnapt. Zo langzamerhand begint men zich af te vragen, of er bij alle acties voor alle mogelijke (goede) doelen, bij alle opwinding over grote en kleine gebeurtenissen, ie dereen nu nog niet voldoende voor dit probleem is wak ker geschud. Alle gezellige sociëteiten en bejaard en reizen kunnen niet goed maken, dat er één mens verkommerd op zijn dood ligt te wachten. Gelukkig is er een tendens waar te ne men die in de goede richting wijst. Er wordt in verschillende plaatsen naarstig gezocht naar een waterdicht alarmsysteem. In Tilburg worden 104 nieuwe bejaardenwoningen toegerust, verrijkt zo men wil met een waarschuwingsinstallatie, die op drie plaatsen in het huis in werking kan voorden gesteld De gealarmeerden zijn de bovenbewoners van de .maiso nette". Zeer belangrijk is, dat de woningbouwvereniging m Tilburg, die de apparatuur liet ontwerpen, aan as pirant-bovenbewoners de vraag stelt dag en nacht hur medewerking te willen verlenen. Tot nu toe weigerde nie één. Ook politie en geneeskundige dienst zullen onmid dellijk hulp verlenen, als zij daartoe door een van d> bovenbewoners worden gewaarschuwd. In Diemen kwam de gemeente in het gareel en liet ir honderd woningen van bejaarden een alarminstallatie aanbrengen. Er gebeurt daar nog meer. Het gemeente bestuur zal ook trachten omwonenden bereid te vinden indien nodig, hulp te verlenen. In Haarlem zijn melkbe zorgers ingeschakeld om een oogje ln het zeil te hou den door de aldaar opgerichte stichting nationale be- jaardenwacht. Ideaal zou zijn, als iedere alleenwonende over telefoon zou beschikken en hier ook mee om wist te gaan. De hierboven vermelde zijn allemaal uitstekende Initia tieven en vatbaar voor navolging, want. nietwaar, het verzorgingspeil van de bevolking wordt steeds hoger, toch hiermee ook de vergrijzing groter. De verantwoor delijkheid voor de oudere bevolkingsgroep groeit nave nant. Een alarmsysteem alleen kan echter nooit voldoende zijn. Want bij een alarm wordt een initiatief van de be trokkenen, ln nood verwacht. Doch mensen die alarm slaan, zijn doorgaans niet zo vereenzaamd. Vereenzaamd zijn zij, die, om welke reden ook, in kortsluiting leven met de hen omringende wereld en met die wereld alle contact systematisch mijden. Mensen, die dus eigenlijk tegen zichzelf moeten worden beschermd. Een alarm systeem is natuurlijk een toe te juichen gedeeltelijke «plossing. Het kan dienst doen bij ongevallen binnens huis en in alle andere gevallen waar hulp is vereist. Maar deze uitstekende voorziening moet kunnen steu nen op de attentie van de naasj betrokkenen. De al leen-zijnde, die onze evennaaste is, die misschien niet lief en aardig is, heeft evenmin als wij allen, zelf om het leven gevraagd. Hij heeft ook recht op hulp, hijstand ■n begeleiding naar een waardig einde. Elk plotseling •terfgeval dat niet snel wordt ontdekt, elke zieke die mverzorgd sterft louter door het feit dat hij al- een woont, vormt een bewijs van de liéideloosheid van zijn omgeving. Er wordt genoeg gegluurd en gevorst naar dingen dis ile aandacht minder waard zijn, dat een beetje oplet tendheid voor het welbevinden van een eenzaam mede» nens er nog wel af moet kunnen. JadL Rond dit water, ,De groot Vogelonder Hengstdijk, is het recreatieplan geprojecteerd. Het wate zelf wordt benut voor watersport en sportvisserij. Grote bomen belemmerden het zicht op de ke~ Nu is de beplanting aangepast. (Foto: Torbyn). STOPPELDIJK Er zijn nu al kampeerders die bij het ge meentehuis van Vogelwaarde aankloppen met de vraag of ze hun tent mogen opzetten in het recreatiegebied <De Vogel'. ,We staan daar afwijzend tegenover'zegt gemeentesecretaris B. A. de Schepper. Zolang er geen gebouwen zijn lijkt het ons onverantwoord om al mensen toe te laten.' tisch z:jn we niet. Het is de'bedoe ling dat het bungalowterrein .self supporting* word*, we krijgen geen subsidie voor dit onderdeel van het plan. Het kan beschouwd worden als een bestemmingsplande baten moe ten de kosten volledig dekken'. Wat de andere projecten aangaat: het cultuur-Technisch werk is achter de rug. Afgelopen week begon men met civiel-technische werkzaamhe den, zoals de aanleg van riolering en wegen. In mei worden het toi let- en het kleedgebouw aanbesteed De kosten voor de realisering van .De Vogel' kan een betrekkelijk kleine gemeente als Vogelwaarde niet voiledig opbrengen. Dat hoeft ook niet: een belangrijk deel van de 2 miljoen die met het project gemoeid zijn, komt op tafel via sub sidieregelingen. Staatsbosbeheer neemt 100 procent van de beplan- tingskosten en 63 procent in de kos ten van het civi el-technisch werk en de bouwwerken voor zijn reke ning (mede m het kader van de ruilverkaveling) em de DACW-hulp bij de uitvoering van het cultuur technische werk houdt eveneens een bepaald subsidiepercentage in. Voor de gemeente resteert een bedrag voor grondaankopen en andere zaken, die met binnen een bijdragenregeling vallen. Voor deze .onrendabele top' heef*, men intussen een Incoret-sub- sidie aangevraagd, een bijdrage van de Interdepartementale Commissie voor Openluchtrecreatie en Toeris me. Vogelwaarde staat al op de voordracht van gs. Het is alleen de vraag hoe groot de bijdrage zal wor den. Wie nu door ,De Voge!' rijdt, kan zich niet voorstellen dat h.er vol gend jaar een paar duizend mensen ontspanning zullen zoeken. De ter reinen zijn nog kaal en op sommige punten markeren zandhopen en af gravingen de plaats waar straks een speelweide, een strandje of de be heerderswoning komt. Het insteekhaventje krijgt momen teel een beschoeiing. Daarna wordt de dam doorgestoken, die het scheidt van ,De groot vogel'. Eén bootje liigt er al: .Kareikiet'. de gemeentesloep van Vogelwaarde. Op het bungalow terrein "staan reeksen bruine bord jes: 44 in totaal. Middenin een april se sneeuwbui zegt secreiar.s De Schepper: .Een "verdraaid aardig terrein. Maar je moet bes weer mee- hebben1. Ze zullen nog tot volgende zomer moeten wachten, de kampeerders en andere liefhebbers van het zoete bui- enleven. Wél gaat .De Voge!' nog dit jaar officieel open. maar dan is .iet bijna 1970. Daarmee krijgt Vo gelwaarde op de drempel van de her- ndeling de beschikking over een uniek gelegen recreatiepark rond het .vateir ,De groot vogel' bij Hengst dijk. Aan het plan, ontworpen en uitgevoerd door de Koninklijke Ne derlandse Heidemaatschappij in sa- nenwerking met het steaebouwkun- dig adviesbureau Kuyken (v-h Schut) uit Middelburg, is zeker 7 jaar gewerkt. Het omvat een dagre- ureatieterrein, een kampeer- en ca. ravant-errein voor 200 eenheden, een park dat plaats biedt aan 44 bun galows en een restaurant. Van de lotale oppervlakte van ,De Vogel', nngeveer 30 ha, wordt 12.5 ha in beslag genomen door ,De groot vogel', lie benut kan worden door sport- /issers en watersportliefhebbers. Speciaal voor de laatste categorie comt er een haventje, berekend op kano's en andere boten van beschei- len afmetingen. Ook zijn er een zwesnbad en een kleuterbadje gepro- ecteerd. Al met al gaat het om recreatie ruimte voor enkele duizenden men- ;en: met betrekking tot het terrein /oor dagrecreatie spreekt een prog nose van een bezoekersaantal ven J0.000 per jaar, kampeer- en bunga lowterrein bieden ruimte aan een kleine 2000 gasten. Het lag eigenlijk ai jaren in de be doeling om iets met dit gebied te gaan doen', aldus de heer De Schep- oer. .Pas met de komst van burge meester Molthoff. in december '62, .s er schot in de plannen gekomen. In de winter van '66-'67 werd er een begin gemaakt met de uitvoering van het project. Dat gebeurde en ge beurt in DACW-verband: eerst was het handwerk, later kregen we toestemming om het halfimachinaa) te doen'. Het nog kale) bungalowterrein 44 bordjes... Het bungalowpark, een terrein van ongeveer 7 ha. is op dit moment bouwrijp. Riolering en wegen liggen er en hier en daar schieten struiken op. Binnenkort begint men met de aanleg van verlichting en waterlei ding. Bordjes met nummers geven de plaats aan waar de huizen moeten komen. Er blijkt veel belangstel ling voor een stukje grond: alles is in optie gegeven, de eerste kopen worden gesloten. Negen percelen gin gen naar één particulier, de eigenaar van het viswater. Door deze trans, actie kreeg de gemeente de beschik king over een deel van de kreek. De heer De Schepper: ,Je weet na tuurlijk nooit hoe het zich in de toe komst ontwikkelt, maar pessimis- Het jachthaventje krijgt momenteel een beschoeiing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 27