IP PETER STUYVESANT PE1ER STUYVESANT NIKITA KROESJTSJEV 75 JAAR WEEKBLADEN DEZE WEEK Ilseyilrs Stuyvesant Stuyvesant 25 LUXURY LENGTH 7 Scherpe kritiek van Ch'ers op ontwerpprogram RISICOREGELING WONINGBOUW GEWIJZIGD ielpNE KingSize en HAP» 0IS 'I APBIL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT leuke r sets, jes. eling ADVERTENTIE MOSKOU Stalin nam de telefoon van de haak: Ni- sita Kroesjtsjev was aan de lijn. Hij belde uit Kiev om Stalin deelgenoot te maken van het feit, dat het er met de komende oogst wel goed voor stond. Het gesprek duurde maar kort'. Dit telefoontje vond plaats enkele djgen voor de inval van de Duit- troepen in Rusland, begin ro mer 1941. De getuige die het voor al optekende was maarschalk ZJoekov, de overwinnaar van Ber lijn. Hij vermeldde het voorval in rijn meest recente boek, .Her inneringen en overpeinzingen', dat een jaar of twee geleden in Mos kou uitkwam. Het boek bereikte pen oplaag van 600.000 exempla ren en is geheel uitverkocht. Zjoekov schreef dat Stalin zich flink ergerde aan het telefoontje van Kroesjtsjev. omdat het kwam op een moment, waarop hij tot over zijn oren in de zorgen zat om de gang van zaken in Duits land. De Russische dictator kon -.oz maar steeds niet helemaal ge loven dat het werkelijk Hitiers bedoeling was de Sowjet-Unie bin nen le vallen, ondanks het feit dat zijn meest vertrouwde advi seurs niet nalieten hem voortdu rend op de ernst van de situatie 'jzen. En dan komt daar in- Kroesjtsjev een leuterpraatje iiouden over de naderende oogst... Het voorval is tekenend voor de persoon van Nikita Kroesjtsjev die gisteren 17 april 75 ;aar werd en die de laatste vier teit heeft doorgebracht. Het Kremlin is hem vrijwel helemaal vergeten. Soms wordt zijn naam nog "wel eens genoemd, hetzjj door iemand die veel aan hem te dan ken heeft, hetzij door een oude •■3 land van hém. Maar Kroesj tsjev bestaat niet echt meer voor de communistische top in Rusland. De man van de destalinisatie, van de coëxistentie, van de Ouba-crisis. Deze man is geschiedenis gewor- iei en het is meewarig dat men in de partijkringen zo nu en dan oog even over hem spreekt, Verdwijning Het heeft heel lang geduurd voor dat Kroesjtsjev weer in het open baar verscheen na zijn verdwij ning van het politieke toneel op 15 oktober 1964. Op een avond (Van onze parlementaire redactie.) DEN' HAAG Een groep van 18 leden iu de Chrlsteljjk-Hlstorische l'nie, v«r een deel aangesloten bij de zeer betondende centriim-gesreksgroep program, dat enkele maanden geleden t« gepubliceerd. De CH-leden, van wie verschilende sta tenlid of raadslid zijn, hebben in een brochure uiteengezet, wat er allemaal tan het ontwerp van de commissie De Geer van Oudegein ontbreekt. Hun kri tiek gaat grotendeeds in dezelfde rich ting als die van drs D. Schouten die het ontwerp .veel te links en socialis tisch' heeft genoemd. signaleerde men hem plotseling m het Bolsjoi-theater. aan de zijde van zijn echtgenote Nina Petrov- na. Hoewel de wereld al die tijd nauwelijks meer over hem had gesproken, was zijn verschijning in het theater toch nog wel zo veel nieuws voor de enig aanwe zige journalist, dat hij hals over kop naar de telefoon rende om zeer collegiaal zijn vak broeders in te lichten. Maar de theaterdeuren waren reeds herme tisch gesloten, toen een kwartier tje later de eerste correspondenten zich buiten adem aandienden. Sindsdien is de Interesse voor tie handel en wandel van Nikita Kroesjtsjev weliswaar getaand, maar toch nooit helemaal verdwe nen. Met name de westerse pers vermeldt de naam van de voor malige Russische leider nog wel eens. zeer zeker bij een drietal Regelmatig terugkerend gebeurte nissen: de verjaardag van zijn val. die van zijn geboorte, en de verkiezingen. Nog dit jaar verscheen zijn foto in de westerse kranten, toen hij werd opgemerkt op het moment dat hij een verkiezingslokaal wil- oude zwarte auto, weggedoken op de achterbank. Het enige com mentaar dat hij verstrekte was dat hij een rustig teruggetrok ken leven leidde en kranten las. Grijsaard zeer zeker de Russi sche die hem vrijwel nooil meer vermelden, en dat terwijl het nog maar een paar jaar ge leden is dat hij dagelijks voor pagina-nieuws was. Zelfs Kroesj- tsjevs afbraaktheone ten aanzien van Stalin is vergeten en geschie denis geworden, Stalins ster be gint zelfs weer wat te stralen in het Kremlin. Vandaag aan de dag is Nikita een vergeten grijs aard van 75 jaar. Maar, zijn val heeft hem niet beroofd van een zeker comfort. Hij schijnt niet slecht bij kas te zitten, heeft een auto, woont, als hij dat wil. in een vrij luxues appartement in. Moskou, of in een klein buiten huis in Petrovodalnie. een twin tig kilometer van I Moskou verwijderd. van afgezien. Heeft het Kremlin druk op. hem uitgeoefend of was hij gewoon te moe om er mee door te gaan? De eerste veron derstelling wordt algemeen als waar aangenomen. Kroesjtsjev zou zijn gezwicht voor de argu menten van de huidige machts hebbers. die kennelijk wat te vre zen hebben van de herinneringen van de man, die zij tijdens de zo snel en geluidloos uitgevoerde pa leisrevolutie van '65 aan "de kant schoven. Verder schijnt hij nogal eens te vissen en te wandelen. Hij leest veel, speelt graag met zijn kleinkinderen en volgt, zon der twijfel, het wereldgebeuren, Nikita Kroesjtsjev in zijn qlorte- jaren. tijdens een rede voor de op perste Sow jet toont hij foto's van Russisch grondgebied, genomen door een ineergeschoten) Ameri kaans verkenningsvliegtuig, naar aanleiding waarvan het U-S inci dent ontstond. dat hij elf jaar lang mee bepaal de, op de voet. Ook geheel van het toneel is verdwenen Alexis Adjoebei, de schoonzoon van Kroesjtsjev eens hoofdredacteur van de Isvvestia. die tot de inti mi en de persoonlijkste adviseurs van Kroesjtsjev heeft behoord. Hij heeft thans een ondergeschikte re dactionele functie bij een week blad van het tweede plan: ,De Sowjet Unie". Sinds oktober 1964 is ook hij maar zelden in het openbaar verschenen. Molotov wandelt bijna dagelijks met een zakje brood in de hand in de oude wijk Arbat. Boelga- n:n is één keer gesignaleerd toen hij op straat een krant kocht bij een kiosk. Malenkov woont niet in Moskou. En Kroesjtsjev raakt al evenzeer in snel tempo in de vergetelheid. Het communistische regime kent een ijzeren regel: men probeert niet meer aan de macht te komen, of zelfs maar een bestuursfunc tie te bemachtigen, als men een maal van het toneel is verdwe nen. Weg is weg. De kritiek van de 18 CH-ers richt zich vooral tegen de hoofdstukken welvaart en inkomens- en vermogensbeleid. Ge waarschuwd wordt vooral tegen het ge lijkschakelen van het inkomen. Dit heeft niet alleen ernstige economische gevol gen, maar de mentaliteit van de bevol king wordt er ook door beïnvloed. .Menigeen zal trachten te vermijden meer dan f 15.000 per jaar te verdie nen of het land te verlaten', aldus de brochure. De protesterende OH-leden willen een orde van journalisten, die eén erecode vaststelt voor het beroep van journa list. Deze erecode zou dan door het par lement moeten worden goedgekeurd. De orde van journalisten en de justitie krijgen het recht van uitsluiting. De CH'ers willen verder de zin .daarbij is de vorming van een zelfstandige Eu ropese kernmacht ongewenst' in het ontwerpprogram schrappen. Het is mo gelijk dat voor de verdediging van West- Europa een zelfstandige kernmacht wen selijk wordt, aldus de brochure. DEN HAAG (ANP) De risicorege- iing woningbouw 1964 wordt met in gang van 1 mei as gewijzigd. Voor licti verrekenen van loon- en prijswijzigingen van te bouwen woningen, waarvoor liet ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening subsidie verleent, kan! uitsluitend de gewijzigde risicoregeling worden toegepast, als de aanbesteding; op of na 1 mei 1969 plaatsvindt. De wijzigingen in de door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en dc stich ting Raad van Bestuur Bouwbedrijf op gestelde risicoregeling woningbouw 1964, die door minister Schut werden aanvaard, zijn de volgende: 1 de in de risicoregeling opgenomen beperkende bepalingen ten aanzien van de verreke ning van loonkostenstijgingen zijn aan-i merkelijk verzacht, met dien verstande dat in het vervolg slechts van verreke ning zullen zijn uitgesloten de loonwij- zigingen die optreden in het eerste jaar na de prijsaanbieding en voorzover zij betrekking hebben op dat eerste jaar. Wat het gedeelte van het werk betreft, dat wordt uitgevoerd na het verstrijken van dat eerste jaar, kunnen derhalve alle loonkostenwijzigingen die sinds de peildatum van het werk zijn opgetreden, volledig worden verrekend, en 2e de in de regeling opgenomen variërende per centages voor de bepaling van het loon kostenbestanddeel van de aanneemsom zjjn vervallen; in plaats hiervan is een vast percentage van 29 gesteld. Door de in het eerste punt genoemde wijziging wordt bereikt, dat geen onno dig hoge bedragen ter dekking van ri sico in de begroting behoeven te worden opgenomen, hetgeen uiteraard in een lagere prijsaanbieding van de aannemer tot uitdrukking zal komen. (GPD) Elseviers Weekblad doet een indirecte aanval op Den Haag met een uitvoerig verhaal over de prijzen. De Block en zijn medeschuldigen (p. 77). EW werpt een blik op het budget van 3 (gemiddelde) gezinnen en begint dit overzicht van inkomsten en uitgaven met de woorden: ,Uit het leven ge grepen: drie Nederlandse ge zinnen waarmee EW sprak rond het thema: hoe groot is uw in komen en welke zijn uw uitga ven? Drie gezinnen, die maar net de touwtjes aan elkaar kun nen knopen. Gezinnen, die btw en .bijkomende' prijsverhogin gen als een zware druk voelen. Hun ervaring is: .we kunnen ons zo langzamerhand niets meer permitteren'. In een open brief aaö hoofdredacteur Hoogendijk die onlangs in een commentaar D'66 verweet geen pro gramma te hebben antwoordt D68-ideoloog drs Hans Gruijters op de vraag wat nu eigenlijk de demo erten willen. .Voor de democraten '5 een programma geen verkiezings- stuntje, maar een poging tot formu lering van een politiek die een meer derheid van de kiezers achter zich kan krijgen en daardoor ook uit voerbaar Is', (p. 38). In de Nieuwe Linie haakt Jan Ver- donck n op het intussen al weer gesuste conflict tussen de PvdA- "«iers Den Uyl en Ten Cate tp. 1) ■wat we zien afspelen in de PvdA scheelt eigenlijk niet zoveel van het- geen zich binnen de confessionele partijen afspeelt. De kaders waar in onze politieke groeperingen gevat z'jn, passen niet meer bij de huidi ge maatschappij. Terwijl enerzijds een godsdienst of oecumene niet de basis meer kan zijn voor de doelstel- nngen van een politieke partij, leent do welvaartsstaat zich nog moeilijk voor het instandhouden van de stro- "»ng die zich in eigen land wil in- m i f voor de ln verdrukking ge- raakten. de .verworpenen der aar. ?f, geeft een indruk van d» 4e a iin» van het pastoraal concilie •en merkt daarbij op (p. 6): .Hoe stenel het katholiek conservatisme intussen geworden is, bleek mis schien nog wel het meest onthul lend op vrijdagmorgen. Er werd toen door de vergadering wanhopig gezocht naar wegen waarlangs con cilie en ambtsdragers de grote mas sa zouden kunnen bereiken, en er kwam een lawine van bruikbare en halfbruikbare suggesties los. Tijdens deze discussie heeft niet een pre cieze het woord gevoerd. Moet ik concluderen da! zo in deze uiterst praktische zaken helemaal niet ge- engageerd zijn, en alleen maar op het concilie komen om paus, wet en een statische orthodoxie te verdedi gen?' Haagse Post In de Haagse Post geeft burgemees ter Samkalden indirect toe. dat de petrochemische industrie gerekend kan worden tot de hinderlijke indus trieën (p. 5) .Petrochemische in dustrie eist natuurlijk een geheel van voorzorgen. En die zijn in Am sterdam sinas de voorbereiding van de vestiging van Mobil Oil het beste in vergelijking met heel Nederland. Deze industrialisatie ligt dus reeds in een planologisch kader vast'. Dominee Taverne, voorganger van de presbyteriaa! hei-vormde kerk, heeft een' eigen visie op de moord op president Kennedy (p. 12. 13). .Oswald zie ik als een soort Van der Lubbe van de Rijksdagbrand. Leg.o moorden op regeerders en vorsten zijn zo in dc loop der eeu wen door Rome gestimuleerd en uit gelokt. neem alleen maar Willen de Zwijger en president Lincoln, alle bei gevallen door het lood van de Jezuïeten'. vtraagd naar zijn mening over het recente prijzenaebat, het volgende zegt (p. 5. ev): .Het heeft een on bevredigende nasmaak gegeven deels omdat men het gevoel "heeft dat met de prijzenstop het laatste woord is gezegd en men de zaak toch niet helemaal in de hand heeft, zoals toch werd verwacht en zoals het ook zou moeten. Het zit hem niet in de minister. Met z'n allen zijn we verantwoordelijk voor de invoering van de btw, de gevolgen hebben ons overvallen'. Accent heeft een vraaggesprek met OHU-voorzitter Tilanus, die, ge- VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland meent (p. 1), dat het kabinet-De Jong klaar voor on der water is. ,Dlt kabinet mist er de kracht toe om aan ernstige so ciale onrust het ho'ofd te bieden.; het kabinet-De Jong zal er met vee! kunst en vliegwerk daarbij met de nek aangekeken door werkgevers, werknemers, vakbonden en opposi tie in moeten slagen om waar maar mogelijk de vuurhaarden te bedwin gen om zo de eindstreep van 1971 te kunnen halen, of het zal plaats moeten maken voor een regering die regeert en wel in die zin. dat een inkomensbeleid wordt gevoerd voor een heel volk van 12 miljoen, de laatsten niet te na gesproken' VN Ir.ert kritiek op het rapport over de mogelijke vestiging van de zwavelkoolstoffabriek Pro gil in Amsterdam (p. 7) en citeert onder meer bioloog W. J. Dekkers: .Wan neer een dergelijke (vestigings-) beslissing moet worden genomen, dan moet dat gebeuren op basis van een totaal-model van de Amster damse agglomeratie en niet volgens de breiwerkmethode, die nu gevolgd wordt. Als de leden van de commis sie (die het rapport aan b en w uit bracht) goede wetenschappers wa ren geweest, dan hadden ze de op dracht van burgemeester en wethou ders, alleen naar Progil te kijken, moeten weigeren'. De Groene toont zich ernstig ver ontrust over het gif, dat wij dage lijks via de chemische bestrijdings middelen naar binnen krijgen (p. 1» .De verspreiding van ddt over de wereld, gevolg van een jarenlange toepassin»; en ophoping in organis men is thans zover gevorderd, dat nagenoeg alle mensen en dieren een zekere hoeveelheid ddt letterlijk met de moedermelk en het dagelijks brood binnenkrijgen'. winnaar te bestempelen, (p. 3). ,De strijd om de macht is gewonnen, nu moet er een vorm gegeven wor den aan de opvattingen die Mao uitdroeg. Het onderwijs moet wer kelijk worden herzien en herbegon nen, de landbouwproduktie opge voerd, de industrialisatie aangevat, het militaire apparaat versterkt. Het bijeenroepen van het 9de con gres demonstreert het verlangen naar stabilisatie van de overwinning De rode garden moeten aan het werk of naar sohool. Mao leeft lang!' In Panorama's rubriek .Mijns In ziens' komt ontwikkelingshulp-des kundige prof. dr Jan Tinbergen aan het woord (p. 12, 13), die ons voor de keuze stelt samen te leven of samen onder te gaan. .Wij zitten in de tegenwoordige wereld nu eenmaal m dezelfde boot en we moeten deze boot i veilige haven brengen, ter- wille van hen die na ons komen, of ze nu blank, bruin of zwart zijn en of ze nu conservatief, vooruitstre vend of revolutionair zijn'. Verder een gesprek met actrice Andrea Domburg (p. 34, 35). die van plan is binnenkort ons land te verlaten, een kleurrijke reportage over Bali lp. 4.1. ev). en een terugblik op het leven van Hitier (p. 48, e v), wiens 80ste geboortedag ,wij deze week betreuren' Spiegel herinnert aan de Nederland se oud-Spanje-strijders en hun moei zame strijd weer hun Nede-land- schap terug te krijgen (p. 6 ev). derlanderschap een ware lijdensweg geworden. Met de komst van de kou de oorlog werden ze als links-ex tremisten in de wachtkamer gezet. Kranten schreven zelfs, dat wij ons weliswaar moedig in de oorlog had den gedragen, maar dan toch eigen lijk meer als goede Russen dan als goede Nederlanders'. Zestig jaar leden werd koningin Juliana g< ren Spiegel laat êen aantal beken de Nederlanders iets vertellen over die periode (p. 15. ev). Arte Kley- wegt. eens deel uitmakend van actu aliteitenrubriek .achter het nieuws', vindt Nieuw Links onder de maat en bekent zich vroeger wel eens te veel te hebben opgewonden, (p. ev). Nieu^' Er is een nieuwe wereld van filtersigaretten. De fascinerende wereld van Luxury Length. Veel langer dan King Size. 100 mm. lang! Het wereldmerk Peter Stuyvesant geeft als Europa's bekendste filtersigaret de toon aan: daarom is er ook in Nederland Peter Stuyvesant Luxury Length, de "Gouden Peter Stuyvesant". In de luxueuze lengte van 100 mm. Geniet van de superlange, elegante Peter Stuyvesant in zijn gouden verpakking. Koop vandaag nog de "Gouden Peter Stuyvesant". U geniet zoveel mée'r. 20 Luxury Length 1.75 De filtermarkt groeit, en groeit snel. En om aan de steeds stijgende vraag van de kwaliteitsbewuste roker te voldoen, is Peter Stuyvesant nu in 25 King Size verpakking. In de befaamde kwaliteit van Europa's bekendste filtersigaret. Peter Stuyvesant, nu 5 sigaretten me'ér. Peter Stuyvesant. u geniet zoveel méér. 25 King Size 1.75 Vragen kamerlid Van der Peijl over pont Diemen DEN HAAG (GPD) Het lid van de tweede kamer, de heer C. F. van der Peijl (chu), heeft in schriftelijke xra-l gen de minister van verkeer en water staat erop gewezen, dat het pontveer over het Amsterdam-Rijnkanaal onder Diemen tussen de Oud-Diemerlaan en de Buitenkerkerweg op of omstreeks S april defect ia geraakt en tot nu toe nog niet is hersteld. De heer Van der Peijl vraagt of de minister niet van mening is, dat herstel en instandhou ding van dit pontveer dringend nood zakelijk zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 7