bedrijfsverzorging in land van axel komt nog niet op gang extw WIELERVARIA ,WII WERKEN ALTIJD MAAR MET HETZELFDE GR0EP1E' MARBLES BEDREIGEN CATS GLORIA IN OPMARS OOGST VAN GRAAIEN IN DE PLATENREKKEN PLAN ORGANISATIES ONTMOET WEINIG WEERKLANK WKüZ ZAAMSLAG Een plan van de ZLM-kring Axel en de ge westelijke afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de CBTB om in het gebied rond Axel een >bedrijfsverzorgingsdienst' op te zetten is voorlopig in de (klei) grond geboord. Het project, dat beoogt landbouwers die hun bedrijf tqdeiqk niet kunnen leiden aan een vervanger te helpen, vond te weinig weerklank. ,Ik geloof Zaamslag, secretaris van de ZLM- kring Axel. ,We hebben de opzet van een bedrijfsverzorgingsdienst uitvoe rig doorgepraat in de afdelingen en de kring, er is een oproep verschenen in het .Zeeuws land- en tuinbouw blad', maar er heeft zich niemand aangemeld.' Daarmee valt de grond slag van een eventuele bedrijfsver zorgingsdienst volledig weg. Het is namelijk de bedoeling dat een aan tal landbouwers gezamelijk iemand in dienst neemt. In gevallen van nood (ziekte van het bedrijfshoofd, onge val etc) moet deze medewerker in staat zijn een bedrijf volledig te run nen. Als er zich geen moeilijkheden voordoen werkt hij bij toerbeurt bij de aangesloten landbouwers. Dit sys teem functioneert momenteel al *b(j de NBC-kring Hulst, die vier jaar ge leden een .bedrijfshulpdienst' in het leven riep. Er zijn 72 bedrijven bij aangesloten in Oost en Midden ieeuwsch-Vlaanderen. ,We hebben één man in dienst en kunnen als het erg druk wordt een beroep doen op een reserve', vertelt de voorzit ter J. Bruggeman. ,We voorzien ken nelijk wel in een behoefte: onze me dewerker valt 60 procent van de ver plichte werkdagen in voor zieken, de overige 40 procent werkt hij nor maal bij aangesloten bedrijven. We hebben een urgentielijstje opgesteld voor de hulpverlening: een boer kan in het ziekenhuis komen te liggen idan staat hij bovenaan), thuis ziek zijn of bedlegerig, of hij kan met va kantie gaan. In het laatste geval is er natuurlijk niet direkt sprake van een urgentiegeval'. zaak nader te bestuderen, eventueel in samenwerking met de ZLM. De belangstelling was niet erg groot, maar we willen het plan toch nog verder onderzoeken. Ook zullen we onze leden via een brief op het be lang van een bedrijfsverzorgings dienst wijzen. Wellicht stimuleert dit de animo. Wat het gebied aangaat: voorlopig denken we aan het land van Axel, maar er bestaat geen be zwaar om zo'n dienst tot Zeeuwsch- Vlaanderen in zijn totaliteit uit te breiden'. De heer De Kubber ver moedt dat de kosten van het plan veel landbouwers hebben weerhouden om er aan mee te doen. ,Het komt er op neer dat er per bedrijf een con tributie van 50,- per jaar wordt ge heven. Voor dat geld maakt men dan deel uit van de dienst. Wanneer de boer echter vervangen moet worden dient h(j de man die het doet het voi le loon te betalen. Heel veel land bouwers zitten momenteel met hoge lasten, ik kan me dus wel voorstellen dat men even nadenkt voor men tot zo'n dienst toetreedt'. BELANG DUUR Met het NCB-voorbeeld voor ogen kon verwacht worden dat ook in het land van Axel het enthousiasme voor een bedrijfsverzorgingsdienst groot zou zijn. ,Er is van de kant van on ze leden nadrukkelijk naar gevraagd', zegt de heer P. van Hoeve, voorzit ter van de gewestelijke CBTB-afde- ling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. ,Dat was voor het bestuur reden om deze Dat het nuttig zou zijn wanneer er ook in de omgeving van Axel een bedrijfsverzorgingsdienst komt, be- bewijst het feit dat zich de afgelopen periode herhaaldelijk gevallen hebben voorgedaan waarbij landbouwers kor tere of langere tijd de leiding over hun bedrijf moesten opgeven. Zij zijn tot nu toe geholpen door buren en familieleden maar daarmee tevens af hankelijk geworden van de goede wil van anderen. ,Een pluspunt van een bedrijfsverzorgingsdienst is ook, dat er een vakbekwaam iemand op de boerderij komt. Aan medewerkers van verzorgingsdiensten worden hoge eisen gesteld, ze moeten allround zijn en wel op een gemengd als op een zuiver akkerbouwbedrijf kunnen wer ken. Wanneer ik aan zo'n dienst denk, denk ik voornamelijk aan be drijven van rond 25 ha. Er zijn er heel wat in de omgeving. Als daar de boer wegvalt ligt de zaak stil. Het is dan ook daarom dat zowel ZLM als CBTB de komende periode met het plan bezig blijven. ,Het is gewoon belangrijk voor de landbouw', vinden zowel de heer De Kubber als de heer Van Hoeve. Een boerenbedrijf moet ook doorgaan als de boer ziek is of door een andere oorzaak tijdelijk op non-actief staat. Eindelek kon er in een Wceteuropwte klassieker weer eens iemand an ders worden gehuldigd dan Eddy Merckx. Gelukkig, want het begon eentonig te worden. Bijna alle renners leden de laatste weken onder een .Merckx-complex', een soort jnerckxlsme*. Behalve dan kennelijk Walter Godefroot, de sympathieke Gentenaar die op 2 juli aangaande nog 26 jaar moet worden. Hij reed zondag jongstleden wel onder een paar gunstige omstandigheden waarvan we noemen: zelf in een uitste kende conditie verkeren en twee helpers in een achtervolgende groep hebben waarin een verbeten vechtende Merckx, die een paar dagen te lang uit competitie was geweest om voluit te kunnen meedraaien. Overigens alle lof voor Godefroot die tenslotte, een man Is die be paald niet voor het eerst z'n neus aan het venster heeft gestoken. Wal- ter beleefde vorig jaar al een uitermate goed seizoen met onder andere de bloemen in de Ronde van Vlaanderen en in Gent-Wevelgem, 2e in Parijs-Tours en in Luik-Basfenaken-Lulk, 3e in Parijs-Rouhaix die hij zondag jongstleden op z'n naam bracht en nog een aantal koersen van minder allure. Men kan hem dus beslist niet meer onder de beginners rangschikken. Het twintigtal Nederlanders, dat in ParUs-Roubaix van start ging, heeft weinig potten gebroken. Cees Zoontjes werd 6e op 8 minuten van de winnaar en toen Leo Duindam daarna volgende landgenoot over de streep kwam (als 25e) was Godefroot al ruim 20 minuten bin nen. De rest. capituleerde al bijtijds voor de wel erg helse toestanden om en nab(j Valanciennes waar Post, Dolman, Ottenbros, Den Hartog, Nijdam, Schepers evenals trouwens Altig, Balmanion, Anquetli, Van Springel, Bracke en anderen en -masse in de bezeinwagen stapten. Het was er soms beestachtig weer hetgeen de prestaties van de 35 gefinishten alleen maar vergroot. In zuulke koersen mis je Jansen toch direct en kun je drommels goed merken dat er tussen hem en de andere Neder landers een behoorlijke afstand is. De betrekkelijk goede plaats van Zoontjes betekende dat hij meteen op de ranglijst van de Super Prestige werd opgenomen en daarin de eerste Nederlander is. Overigens is ook die competitie al een uitge maakte zaak. De tweede plaats van Merckx In Parijs-Roubalx weïtd beloond met 45 punten, zodat hij nu de leiding heeft met 220 punten. Godefroot klom naar de 2e plaats met 80 punten en Gimondi bezet na de derde plaats met 65 ipunten, 4e en 5e Roger de Vlaeminck en Bas so, eik 60 punten, 6 en 7 Poulidor en Vekemans elk 35 punten. 8. 9 en 10 Anquetil, Zandegu en Bitossi 20 punten en dan komen Zoontjes en van de Kercbhoven op de 11e en 12e plaats met eik 15 punten. Na onze vaderlandse amateurs er vijf klassiekers hebben opzitten (de Ronde van Zuid-Holland, Ster van Zwolle, Omloop van de Baronie, Omloop van Drenthe en Ronde van Noord-Holland), beginnen de ver houdingen zich een beetje af te tekenen. Vooraan in deze interessante en bepaald zware koersen zie je steeds de namen van een Harry Jan sen, Cor Leunis, Jo Spetgens, Piet van der Kruijs, Jo Vrancken, Louis Westrus, Tlno Tebak, Piet Hoekstra, Zoetemelk, Venrooy, Leferink, Bra- venboer. Waaruit blijkt dat ook in deze categorie weer nieuwe gezich ten op het voorplan rijn gekomen. Anderzijds vraag je je af waar sommige renners opeens blijven als ze overgestapt rijn naar de profs. Er zijn er die meteen slagen zoals bijvoorbeeld een Roger de Vlaeminck, een van Tyghem, Leo Duyo- darn, Rini Wagtmans, René Pijnen terwijl je van anderen opeens niets meer hoort. Al geruime tyd zien wy naar een behoorlijke uitslag van een jongen als Jan Krekels, die als amateur van de ene zege naar de andere snelde en ook in de klassiekers een rol van betekenis speelde. Maar je hoort, of ziet er niets van. WiebHennen is een eigenaardig en zwaar beroep. Als je er in slaagt, kun je schatrijk worden, maar lukt het niet of niet méér, beter de spullen maar opbergen. Het is voor ons altijd weer een raadsel waar mannen als Nijdam, Zilverberg, Haast. Swaneveld, Snepvangers en Verdoorn (om er maar een paar te noemen) de moed vandaan halen om opnieuw voor een jaar ,bjj te tekenen', terwijl je ze vergeefs zoekt in de prijzen ja zelfs aankomstlijsten. Vandaag gaan in Helmond zo om en nabij de 140 profs v*»n start in de vierde internationale .Amstel Gold Race'. Start half twa: faan komst omstreeks zes uur in Meersen. Onder de deelnemen* oo.< Eddy Merckx. Zaterdag is er een profwedstrijd in Elsloo, waarvoor ook grote belangstelling bestaat. Verder zijn er de komende dagen weer twee klassiekers, meetellend voor de Super Prestige, namelijk zondag 20 de Waalse Pijl en dinsdag 22 Luik-Bastenaken-Luik. Enkele andere be langrijke koersen: zondag in Zwitserland de Ronde van de Vier Kan tons, terwijl olp donderdag 24 de Ronde van Spanje begint. Neerlands beste amateurs zullen zaterdag ongetwijfeld aanwezig rijn in Leeuwarden waar de Ronde van Friesland wordt verreden. Ama teurs en adspiranten kunnen zaterdag voorts terecht in Heinkenszand. Vier en veertig nieuwelingen hebben verder ingeschreven voor de ronde van Hoek die zaterdag om drie uur begint. Tevoren (om twee uur) zal mevrouw van der Peyl het startschot lossen voor de 22 dames waaronder wereldkampioene Keetie Hage, Nederlands kampioene Belle Hage en de Belgische en Franse kampioene resp. Magriet Dams en Marie The- rèse Bouchet. TH. ACKE, NIEUWE VOORZITTER KNZB-KRING ZEELAND TERNEüZEN Niemand illustreert beter het probleem waarmee de kring Zeeland van de KNZB momenteel te maken heeft, dan de nieuwe kring- voorzitter, de heer Th. Acke uit Terneuxen. Afgelopen zatendag kreeg h(j rijn benoeming toegeschoven op de jaarvergadering van de kring in Bres kens. Achteraf zegt hij: ,Op deze functie heb ik niet bepaald ritten wachten. Ik ben al voorzitter van de zwemvereniging ,De Schelde', hier een club van ïo'n 300 leden, en daaraan heb ik mijn handen vol. Maar ja, wat doe je? Ik was door het bestuur kandidaat gesteld in de veronderstelling dat zich nog Iemand anders zou melden. Dat is niet gebeurd'. En daarmee stipt, hij het kempro- ae Zeeuwse KNZB-krmg aan: er zijn te weinig mensen die zich beschik baar stellen voor een bestuursfunctie L»e knng formeel het overkoepe lend orgaan voor 14 Zeeuwse zwern- r draait in wezen dankzij •5 verenigingen: .De Schelde' uit Ter- Gent^en t.Bnimvis "it Sas van nwr I»t^ïrgse Zwemverem- TeS midden komen dc men- SMrt n SÏ g ^ven aajl de zwenv aport ui de province. Een kwalijke kers' SLZJ? dat is Bres- - het zwemmen zeeland volop kansen krijgt door Th. Acke ...kringetje... de gestage uitbreiding van de acco- modatie. Acke: .Waarom stellen de kleinere clubs geen bestuursleden be schikbaar? Die hebben meer tijd, an dere ideeën wellicht. "We werken al jaren met hetzelfde groepje. Daarbij zitten hele actieve mensen als Sam- pon en Buys, maar vallen zij weg dan houdt het ineens op. Waarom is de jeugd zo slecht vertegen woordigd? Nog een voorbeeld: we wilden een polocommissie samenstel len en het was de bedoeling dat die- gevormd werd uit waterpoloscheids- rechters. Die zijn er toch In de pro vincie? Het lukte niet: twee menser uit het kringbestuur hebben de boe weer moeten aanvullen'. Optimistischer is hij over het afge lopen zwemseizoen in de mogelijk heden die nu er overdekte bader in zicht zijn de diverse takker van de zwemsport worden geboden Waterpolo bijvoorbeeld. .Het is me', om op te scheppen, maar daarin blinkt ,De Schelde uit. Iemand heefl tijdens de jaarvergadering geopperd om een centrale training te begin nen waarvoor zo'n 15 spelers gese leoteerd zouden moeten worden. Op die manier zouden ook de andere teams kansen krijgen. Momenteel zit dat er volgens mij niet in: zoiets moet 's-winters gebeuren en Zeeland heeft op dit moment nu eenmaal geen overdekt bad. Of het instructie- bad in Terneuzen geschikt is voor centrale training lijkt me niet waarschijnlijk. Het voldoet zelfs nog niet aan de eisen voor het diploma- zwemmen: het is te klein, al moet je daarbij natuurlijk bedenken dat het tn de eerste plaats is opgezet om de scholleren te laten zwemmen. Nee ik zie op dit moment alleen kansen in Belgnë. ,De Schelde' traint al één keer per week in Sint-Niklaas er het is vrij zeker dat we in de toe komst twee avonden in de week d-. beschikking krijgen over het over dekte zwembad daar. Dat komt om dat onze trainer, de heer J. Leeman ook in St-Niklaas gaat oefenen. Wal le andere clubs aangaat: het lijk' me toch wel. dat ook zij ultwijkmo gelijkheden hebben. Sas gaat al naa Zelzaete. de Braakman naar Eeklc en voor Breskens staat Brugge ol en voor Breskens slaat Brugge of Sint-Niklaas open. dacht ik zo'. In de verenigingssector was '68 be pa aid goed: er meldden zich 3 nieuwe clubs aan (Koewacht, IJzendijke en Serooskerke) en één vereniging (Zee hond, Vh asm gen 1 kwam na een stil le periode weer op gang. Daar staat tegenover dat ,De Starters', de club van Aardenburg volledig stilligt. Een ander punt is bet .recreatief- eienientair' zwemmen, waarbij leden zonder start vergunning zich kunnen meiten tijdens wedstrijden. Acke: .Ik ben het er volledig mee eens dat daar wat aan gebeurt, maar we rijn er niet in geslaagd om iemand in het bestuur te krijgen die zich met re- creatief-elementair zwemmen bezig houdt. De heer Buys, een van onze bestuursleden en daarnaast competi tieleider en secretaris van de tech nische commissie, heeft geweigerd im nog eens een extra taak op zijn chouders te nemen. Nogmaals: het kernprobleem bij de kring is het ge- >re-k aan voldoende bestuurskandiaa- en. En dat, terwijl jonge vereni- pngen, als er geen mogelijkheden zijn om iemand" in het bestuur te trijgen, klagen over gebrek aan in spraak. terwijl, als zich die moge lijkheden wel voordoen, niemand iets van zich laa.t horen.' Kortom: de Zeeuwse zwepikring is tot ver- 1riet van de mensen die het vormen eigenlijk een kringetje JAZZ - R&B - ZANG- BEAT-JAZZ-R&B ONZE TOPTIEN 1. Why (Cats) 2. The walls fell down (Marbles). 3. Don Juan (Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick Tieh). 4. First of may (BeeGees). 5. Tlie last seven days (Gloria). 6. Where do you go to my lovely (Peter Sar- stedt). 7. Good times (better times) (Cliff Richarfl). 8. Sorry Suzanne (Hollies). 9. Ensemble (Mireille Matthieu). 10. I can hear music (Beach Boys). GRAAIEN Mireille zingt er haar bekendste nummers groepjes van h- IKE EN TINA Er rammelt wat aan de hitlijst. De Volendamse, paling- rissende (uiteraard) Cats mogen dan nog wel 1 staan, ditmaal schijnen ze werkehrijk concurrentie te krijgen. Van The Marbles om precies te zijn. Met hun The Walls fell down hebben ze binnen heel korte tijd een doorbraak weten te forceren naar de bovenste plaatsen van de hitparade. Don Juan van Dave Dee, Dozy. Beaky, Mick Tich handhaafde zdeh op 3, maar de BeeGees zakten met hun meiliedje van 2 naar 4. Op 5 een ge weldige binnenkomer: The last seven days, een Gloria- produkt. We geven het volop kansen. Peter Sarstedt doet toch niet wat we van hem verwachtten: stijgen, stijgen en nog eens stijgen. Hij zakt: van 4 naar 6 nogal liefst. Cliff is één mager plaatsje omhoog ge gaan: zijn Good times staat nu 7. Op 8 vinden we Sorry Suzanne van The Hollies terug. Niet zo'n beste beurt: 't nummer stond 5. Op 9 een binnenkomertje van Mireille MatthieuEnsemble en dat is altijd beter dan in je eentje. Op 10 I can hear music van de Beach Boys. Ze stonden 7. Graaien in platenrekken kan een inspirerende bt zigheid zijn. Omdat we 't genoegen niet voor onszei) hebben willen houden, is deze aflevering van onze ru briek gewijd aan ervaringen, opgedaan bij speurders activiteiten. Miriam Makeba de vrouw van Stokely Camxichael - kan, sinds haar fata pata' en haar ceer be-soulde op treden tijdens het Grand Gala op een dikke schare Nederlandse supporters rekenen. De platenmaatschap pijen hebben daar maar al te gretig op ingehaakt. Oi. drie langspelers te noemen: Click song', ,Thp. hes of Miriam Makeba' en fata pata'. Ze verschenen oude. respectievelijk het Fontana, RCA en Repriselabel. F on- tana is verreweg het voordeligst: f 12.80. De andere platen kosten zo om en nabij de 19. Het Franse merk Barclay brengt een aardige serie EP's van Mireille Matthieu op de markt. Voorzover een EP'tje je nog niet ie min is: te kosten f T cn fo fine" heet de onlangs verschenen Tangspeler van Ike Tina Turner. London bracht hem uit. Enkele nummers: It- sho ain't me, Bet 'cha can 't kiss me, 't Aint nobody's business en Too hot to hold. Kosten dezes-, zo om en nabij de twee tientjes. Een heel lief sentimenteel elpeetje van Cliff Richard en zijn Shadows. Established 1958' heet het en je hoort nummers als Don't, forget to catch me', Voyage to the bottom of the bath', ftot the way it should be-'t kortom het geluid- dat scheen te horen bij het eind van de roemruchte jaren vijftig. Columbia bracht de plaat uit en hij kost 18,50. Onder hetzelfde label verschenen Jeff Beck .Truth' Shapes of things. Let me love you etc. 18£0) en Don Partridge (Following your fancy. Keep your hands off her en meer dergelijk werk, eveneens voor f 18f90). Natuurlijk: we hebben ook een langspeler voor smelten de moederen meisjesharten. Decca perste het sonore stemgeluid van Engelbert Humperdinck in de minigroe- ven van een elpe die simpelweg fngelbert' heet, f 19,50 kost en nummers als .Les bicyclettes de Belsize', Release me1 en E- man without lovef bevat. NINA Een langspeler die nauwelijks nog een aanbeveling nodig heeft is Nina Simone's ,Nuff said', uitgebracht, door RCA. Hij staat al wekenlang op de elpee-bestsel lerslijst. De plaat kost f 19^0. Enkele nummers: Ain't got no 1 got life, In the morning, Sunday in the Savan nah, The backflash blues en I love you Porgy. Mary Hopkin die zo schielijk verscheen en verdween is terug met een langspeler onder het Apple-label. Kosten: 19.90. En daarvoor zingt, ze dan ondermeer: There's no business like show businessYoung love en The puppy song. UNDERGROUND •Zonder nu te pretenderen dat we met sensationeel xieuws komen te doen hebben, vielen de volgende un- tergroundplaten ons toch min of meer op. Columbia tracht voor de waarlijk ondergrondse prijs van f 20.80 de langspeler furple Simon moves the pink tarum' op de markt, een toegegeven nogal com- nerciële verzameling undergroundbands. Pink Floyd itaat erop met Arnold Lain, Procol Harum prbdimem* Repent. Walpurgis, The Move is er met Fire brigade en Hush vertegenwoordigt Deep Purple, immediate lets you in various artists' heet de elpee van immediate' waarop John Mayall en zijn Bluesbreakers de Telepho ne blues zingen, The Nice fappy Freuds' feu gehore brengt en Eric Clapton with Jimmy Page Dragazif my tail zingt «peelt. Kosten 108£%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 31