Wasmiddelen-chaos wordt steeds groter Landelijke actie tegen woningnood PRIJZEN PER 100 GRAM LOPEN STERK UITEEN Meer auto's in eerste kwartaal verkocht is de zon op visite vromen (K)ROTBRIEF AAN PARLEMENT Kamervraag over schietterreinen LORD KING SIZE fflMC »F'»IL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 (ADVERTENTIE) Op verjaardagen van prinsjes beperk? vlaggen lijk huls een onderscheid wordev ge-, maakt lussen .groot' vlaggen en .bc-l perkt' vlaggen. Onder groot vlaggen wordt verstaan het tot nu toe gebruikelijke vlaggen van alle gemeentegebouwen en alle gemeen telijke vaar- en voertuigen. Het vlag gen is 1H j| "ooruit! s geregeld bij besluit van b litTopend op de wijziging heeft dit college besloten dat op 17 april, de ver jaardag van prins Maurits, en op 28 april, de maandag volgend op de ver jaardag van prins Willem-Alexander van de gemeentegebouwen beperkt zal wor den gevlagd. Dit betekent dat op beide data de vlaggen worden uitgestoken van het stadhuis, de ambtswoning van de burgemeester, de vlaggemast bij het nationale monument op de dag, de stadstorens, de hoofdkantoren van de diensten en bedrijven, het hoofdbureau van politie en van de openbare scholen waar personeel aanwezig is. Keus uit 40 merken, maar slechts aschi maar slechts acht verschillende soorten I DEN HAAG (GPD) Huis- I vrouwen kunnen er zo langza merhand geen wijs meer uit: in de winkels is keus uit meer dan veertig verschillende wasmidde len. Merken die elkaar met hun .reinigende bliksemkracht, revo lutionaire biologische werking, doorlichtend schone eigenschap pen en wolkenzachte allures' fel bestrijden. Zeven fabrikanten en 1 importeurs dingen met in feite niet meer dan acht verschillen de types wasmiddelen naar de gunst van de consument. De 'wijze.waarop zij hun merk, ten koste van enorme bedragen, on der de aandacht van de huis- wouwen proberen te brengen heeft de laatste tijd nogal wat kritiek uitgelokt. Dc Nederlandse vereniging van vrou- wenbelangen, vrouwenarbeid gelijk staatsburgerschap is verontwaardigd over de wijze waarop vrouwen iu bepaalde reclamecampagnes als on benullige, uiterst domme wezens ten tonele worden gevoerd. De directeur van liet Consumenten Contact Orgaan, de heer P. E. M. van de Post, vindt dat men na de niet geheel gevulde standaard, familie- en reuzenpakken zonder gewichtsaan- dulding, nu eens eindelijk moet be ginnen aan de verkoop van volle pak ken met gewichtsaanduiding. De nationale federatie voor huishou delijke- en gezinsvoorllchting wijst er m een kort geleden verschenen in formatieblad op, dat .reuzen' en ,ge- zinspakken' in verhouding lang niet altijd voordeliger dan een klein pak zijn. De grote verscheidenheid in de wasmiddelenbranche, is volgens de directeur van Unilever-Nederland NV. dr J. Bartels, niet alleen het gevolg van de opkomst van steeds meer nieuwe synthetische textielve- zels, maar vloeit ook voort uit de wens van vele huisvrouwen een ex clusief middel te gebruiken. Om wegwijs in het wasmiddelendool hof te kunnen worden gekit volgens de warenwet de verplichting dat op de verpakking van leder merk een soortaanduiding moet staan. Het is soms een heel gezoek om het te vin den omdat het wel eens onopvallend m kleine lettertjes op de zijkant staat. Minder uniform dan de aan duidingen, zijn de gewichten en de prijzen van de wasmiddelen. Om een globaal overzicht van de bij grote supermarkten meest gevraagde mer ken te krijgen, kochten wij van elk de kleinste voorradige verpakking. Op slechts één stond het gewicht van de netto inhoud vermeld. De afme tingen van bijna alle pakken waren anders. De inhoud van sommige gro te dozen woog soms minder dan de veel kleinere, waardoor het voor een keus te doen. De prijzen per 100 gram liepen uiteen van 18 tot 56 cent. Door de aanduidingen op de pakken blijkt dat er in ons land acht verschillende soorten wasmiddelen zijn te verdelen in: WASMIDDELEN OP ZEEPBASIS SYNTHETISCHE WASMIDDELEN 1 biologische week- óf voorwasmid delen met zogenaamd afgeremd schuim, vuil en vlekken lossen snel op bestemd voor trommelwasmachi nes. Er is onder meer keus uit Henc- o-matic 32 cent. Luvil, 34 cent en ariel 38 cent per 100 gram. 2 synthetische wasmiddelen met bleekmiddel en afgeremd schuim voor de gewone was maar geen wol in de trommel wasmachines. Er is ondermeer keus uit Radion 25 cent. Skip 28 cent en Dixan 34 cent per 100 gram. 3 biologisch synthetisch wasmiddel met bleekmiddel met zg afgeremd schuim. Het meest complete wasmid del voor de trommelwasmachine. Een soort twee in één produkt doordat het zowel voor de vóór als voor de hoofdwas te gebruiken is: tot 60 gra den c zijn eiwitsplitsende enzymen aanwezig. Er is ondermeer keus uit Dash 26 cent. Witte Reus 29 cent en All 37 cent per 100 gram. 4 biologisch inweek en voorwasmid del. bevat eiwit-afbrekende en zymen en is daardoor geschikt voor het verwijderen van bloed, eiwit- en transpiratievlekken. Biotex 36 cent per 100 gram. 5 synthetisch wasmiddel met bleek middel, geschikt voor de grote was, goed te gebruiken voor syn thetische textiel, ongeschikt voor de trommelwasmachine. Er is keus uit Swift 27 cent, Sunil 29 cent, Omo 33 cent, Dato 36 cent en Ooral 37 cent per 100 gram. 6 synthetisch wol wasmiddel (alka li vrij) ook verkrijgbaar met af geremd schuim voor trommelwasma- chines. Uit de test, van de stich ting vergelijkend warenonderzoek van de wolwasprogramma's van was machines door de stichting vergelij kend warenonderzoek blijkit echter dat men wol het beste met de hand in zeer lauw water kan wassen. Er is ondermeer keus uit Dreft 36 cent en Echfalon 56 cent per 100 gram. terwijl uit Amerika het duur- (ADVERTENTIE) I mie üe wereld Heeft de lentekriebel in het bloed. Alles lacht, alles flirt, alles fluit. Buiten, maar... hoe is dat binnen? Waarom bouwt u niet nu al net als de lente een nieuwe woning om u heen? Het is zo gezellig. En makkelijk. Sla de staalboeken van R&D maar open en kies een fleurig, kleurig behang dat de winterse somberte *'an uw wanden verdrijft. Maak morgen nog een nieuw begin. Met behang van R&D. ziet u ons merk. Uw garantie! Rath Doodeheefver Vijf R&D-boeken boordevol ideeën om von een huis uw thuis te maken. der maar zeer goede Wollithe wordt geïmporteerd, waarvan nadere gege vens nog ontbreken. 7 zelfwerkende zeepwasmiddelen met bleekmiddel, vooral geschikt voor het wassen van lakens maar ook voor de grote was, die echter al leen mag bestaan uit wasecht ge kleurde katoen. Het bleekmiddel werkt pas boven de 60 graden c. Er is keus uit Castella actief wit 24 cent en Persil 29 cent per 100 gram. 8 synthetisch wasmiddel voor mo derne witte weefsels, voorzien van optisch wit en daardoor geschikt voor strijkvrije stoffen zoals terlen- ka, nylon en kreukherstellend katoen. Er is keus uit Dato 36 cent en Coral 37 cent per 100 gram. Uit een onlangs verschenen Informa tieblad van ae nationale federatie voor huishoudelijke- en gezinsvoor lichting bLijkt dat de diverse wasmid delen in de afzonderlijke groepen on derling weinig verschillen. Wel be staat ér verschil tussen de wasmid delen van de diverse groepen, een verschil dat in de warenwet nauw- AMSTERDAM (ANP) De verkoop van personen- en combinatie-au to's heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een lichte vooruitgang ten op zichte van 1968 vertoond. Dc verkoop bedroeg 82.898 wagens tegen 77.280 in de eerste drie maanden van 1968. Dit. is een stijging van iets meer dan 7 pet, aldus een mededeling van de RAI. Er is een duidelijke verschuiving waar neembaar naar de lagere prijsklassen met name naar die van 5.000 tot ƒ6.000, ten koste van de verkoop in de klasse van ƒ6.000 tot ƒ8.000. De RAI ziet hierin de invloed van de voort durende lastenverzwaring op het auto gebruik tot uiting komen. In het ge hele jaar werden 334.675 kentekenbewij zen voor nieuwe personen- en combi natie-auto's uitgereikt. dat het voor het wasgoed beter wanneer men met te vaak van merk veranderd. En ondanks de vele zelf werkend wasmiddelen bereikt men met wat extra hulp meer resultaat. Wasgoed met vlekken krijgt men sneller schoon door het van te voren even met Sunlight of groene zeep. aan te smeren terwijl het in de was verkleuren is te voorkomen door een scheut azijn aan het spoelwater toe te voegen, maar dat kan alleen bij gebruik van een synthetisch wasmid del. Wie meer over wasmiddelen en hun eigenschappen wil weten kan bij de nationale federatie voor huishou delijke- en gezinsvoorlichting. MILITAIREN MOGEN TOCH PROTESTPLAKKER OP AUTO VOEREN DEN HAAG (GPD) Al voor het lid van de tweede kamer, de heer E. R. Wield raai jer (pvda), zijn vragen stel de aan de minister van defensie, was de commandant van het depot elektro nisch materieel te Eist teruggekomen op zijn mening, dat militairen hun par ticuliere auto's niet. zouden moeten voor zien van de oranje plakstrook .Protest' tegen de aangekondigde veriioging van de benzineprijs. Minister Den Toom deelt dit mee :n zijn antwoord aan de heer Wieldraaijer. Met de vragensteller is de minister van mening, dat door de uitlating van de commandant de vrijheid van menings uiting van de tot dit onderdeel behoren de militairen is beperkt en dat dit in de Nederlandse strijdkrachten niet be hoort voor te komen. Uit het onderzoek van de zaak is geble ken, aldus de minister, dat de depot commandant in de mening verkeerde, dat de accijnsverhoging deel uitmaakt van reeds door het parlement aanvaarde maatregelen ter dekking van de lopende begroting. Uit dien hoofde achtte hij het niet juist, dat personeelu in dienst van de overheid tegen deze maatregel jzou protesteren met behulp van een plakstrook op hun particuliere auto' te- meer waar deze auto's ook worden ge bruikt voor het maken van dienstreizen. DEN HAAG (GPD) Een actiegroep, bestaande uit geestelijken, maatschappelijk werkers, artsen en jeugdleiders, is in Den Haag begonnen met het verzamelen van handtekeningen onder een ,(k)rot- brief', die zal worden gezonden aan de ministerraad, het parlement, het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, de landelijke besturen van de politieke partgen en een groot aantal verenigingen en orga nisaties. In de brief wordt er de allergrootste zorg over uitgesproken, dat het zilveren jubileum van de woningnood in Nederland voor de deur staat en geconsta teerd. dat meer dan een miljoen Nederlanders in krotwoningen woont. De regering wordt gevraagd zich voor te bereiden op een soepeler sanering»- beleid, waarbij per jaar 100.000 krotten worden opgeruimd. ,Wij constateren een groeiende moedeloosheid en een toenemend wantrouwen in de oprechtheid van het overheidsbeleid', aldus staat in de brief. In een vergadering in de Haagse schilderswijk grootste krottenwijk van Nederland zijn in deze wijk werkzame geestelijken, maatschappelijke wer kers etc. de actie gestart, die naar men hoopt landelijke weerslag zal hebben. In een aantal Haagse kerken zaïl zondag de woningnood onderwerp van de preek uitmaken. Minister Schut zal worden uitgenodigd om in oktober in de Haagse krotten- buurt te komen spreken. Vijfhonderd leden van de actiegroep willen door bur gemeester Marijnen ontvangen worden, men denkt aan het organiseren van protestmarsen en voor bewoners van slecht onderhouden huizen eventueel aan het organiseren van een massale huurdersstaking. DEN HAAG (ANP) ,Op korte ter mijn' eist liet PvdA-kamerlid Wiel-i dr.iaijer klaarheid over de plannen met1 bel rekking tot de oefen- en schietter reinen. Hij bepleit dit in schriftelijke; vragen aan de ministers Schut (volks-: huisvesting en ruimtelijke ordening) eni Den Toom (defensie). In deze vragen dringt hij er bij beide bewindslieden op| aan, de kamer ln de gelegenheid te' stellen haar oordeel over deze plannen te geven, nog voordat besluiten worden fenomen. n zijn vragen Informeert de heer Wiel draaijer of de overheid vrijwel afge ronde plannen heeft om grote militaire oefenterreinen te vestigen in Oirschot en in de Harskamp (gemeente Ede) en of de betrokken gemeenten van de ze plannen geen kennis dragen. Js het een juiste toepassing van de procedure, indien gemeenten en andere betrokke nen pas over de plannen ingelicht wor den in het allerlaatste stadium'? aldus de heer Wieldraaijer. Hij vraagt voorts of bedoelde plannen getoetst zijn aan de uitgangspunten van de tweede nota over de ruimtelijke ordening, waarin wordt gesteld dat voor de situering van vier regionale oefenterreinen gedacht wordt aan minder geschikte landbouw gronden. Protest politieke partijen: Kuinderbos geen oefenterrein EMMELOORD (ANP) De tien po litieke partijen in de Noord-Oostpolder zijn zeer geschokt over de wijze waarop minister Schut te werk is gegaan zijn pogingen het Kuinderbos te stemmen tot militair oefenterrein. Door het nalaten van overleg is generlei in spraak van de bevolking mogelijk ge weest, zo schrijven zij in een brief aan de raad voor de ruimtelijke ordening. volkshuisvesting. ruamteiyke orde ning, erm en defensie, alsmede naar de voorzitters van de tweede kamerfrac ties en een aantal provinciale instan ties. De politieke partijen dringen er bij de raad, die in deze zaak advies heeft uitgebracht aan de minister, op aan de plannen ten aanzien van het Kuinder bos op te schorten en te zoeken naar alternatieve mogelijkheden. Zij gaan daarbij vanuit dat nieuwe bespreking in overleg met het provinciaal bestuur van Overijssel, de Provinciale Planolo gische Dienst en het gemeentebestuur van de Noord-Oostpolder zullen plaats vinden. Leef er liever beter van En geniet van 'n kostelijke sigaret. Licht en mild. En rijk van smaak. •LORD KING SIZE In de stijl van deze tijd 20 sigaretten 1,75 jAt-ixai,ju.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 17