DE CENT VAN TOEN.... DE GULDEN VAN NU.... MONA verzorgt uw ontdekkingsrit in de nieuwe generatie van Mercedes-Benz VAN OEVEREN verzorgt uw ontdekkingsrit Walcherse bruggen en de scheepvaart in de nieuwe generatie van Mercedes-Benz In 1713 verrees heel dorp voor 34 mille ,0UWE TIJD' LIJKT NU DORADO Wat het kostte in 1927... B ,The Star' kern van ranchedorp Voor Bartimëus PROTESTANTSE GYMNASIALE AFDELING IN MIDDELBURG KIESPIJN? (X> WITTE KRUIS WOENSDAG 16 APRIL 1969 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 ADVERTENTIE f UUNDERDAG' 17 APRII I 1 VRIJDAG 18 april SATERDAG Vj 19 BOUW+VERWARMING 10 t/m 19 APRIL '69 S. UTRECHT Nee Het zij verre van ons te bewaren, dat de cent van vroe ger en de gulden van nu in waarde gelijk zijn, boewei het zo hier en daar die kant al aardig blijkt uit te gaan. Er is een tijd geweest, waarin honderd gulden werd beschouwd als een kapitaal om ,u' tegen te zeggen, maar die ligt al ver achter ons. Tegenwoordig glijdt een lapje van honderd vrijwel ongemerkt tussen de vingers door. In dit verband pleegt men nog wel eens te spreken over die goeie ouwe tijd, maar was die werke lijk zo goed? Ziet men uitslui tend naar de prijzen, dan lijkt het een luilekkerland te zijn ge weest, maar de inkomens die hier tegenover stonden, waren bedroevend laag en van sociale m voorzieningen was nauwelijks sprake. I Eerst In 1913 kregen we hier - om i I maar een voorbeeld te noemen - het 1 [rwetsontwerp-Ialma. dat de 70-jarigen ƒ2,- bood, waarop de heer Duijs een amendement stelde, dat door de mi- i nister werd overgenomen en dat dui- zenden 70-jarigen een wekelijkse on- eten dersteuning gaf van ƒ2.- of ƒ3,- a voor man en vrouw samen. We kla- ft gen thans steen en been over de hoge ïïfjj" prijzen en de geldontwaarding. maar "fc wie zou de wijzers van de klok nog dienü terug willen draalen ii..,.Hoe dieper we in de historie duiken, lRWUï des Ie sterker tekenen de contrasten zich nf, In onze lijd mag 'n wekelijks inkomen van ƒ150,- al aan de lage ITgaiSI kant worden geacht, zonder dat we dan nog denken aan kinderbijslag en andere emolumenten. Een dikke hon derd jaar terug laten de papieren echter heel anders. We referen ons hierbij aan een reglement uit den jare 1852. waarbij de salarissen van de klerken op een kantoor voor scheepslienodigheden werden geregeld en waarop we onze ogen hebben uit gekeken. Arme klerken Voor een normale klerk werd hierbij het (verhoogde) salatjs bepaald op - J o.- per week. Daarbij was de man Sedoemd om zeven uur 's morgens m burele aanwezig te zijn en op zijn post te blijven tot 's avonds zes ■lil Uf' Voor het nuttigen van z'n schraal INIS heiegde boterham mocht het werk PBV1 niet eens worden onderbroken. De stakker diende met zijn collega's bo vendien de kantoren schoon te hou den, zelf zijn schrijfpennen en ge durende de winter ook dagelijks nog vier pond steenkool mee te brengen, s ïS woord .pensioen' stond toen nog -.TT m, de hoeken geschreven, laat art '.ier sPrake was van vakan- •oorV'mVla£0{ 'ets van dien aard. Zo'n V olld en hleef arm, al droeg Gaan we terug naar het begin van de dan komen de cent van Pesr.n. toen en de gulden van nu in waarde al dichter bij elkaar te staan. Het was .in mei van het jaar 1612, dat men in Nederland een groots feit beleefde: de Beemsterpolder was drooggevallen. Dat betekende het einde van een voor die tijd gigantisch werk, waarvoor duizenden arbeiders met kruiwagens en schoppen werden ingezet en waarvoor niet minder dan 26 molens moesten worden gebouwd. Bijna was het karwei voltooid, toen in 1610 een stormvloed de zwakke dijk vernielde en het land weer on wel is de gulden zodanig in waarde gedaald, dat dit bedrag bij lange na niet meer toereikend zal blijken te zijn. UITBREIDING SLUITINGSTIJDEN allerlei lastenverzwaringen te wach ten. Het is de onvermijdelijke spiraalvor ming, waarin we terecht zijn geko- men en waar tegen vooral ïndi-1 vidueel maar weinig valt te doen. Fatale brand De tijd van veertig Jaar geleden zullen vele ouderen zich nog herinneren. De jongere genera tie kent die alleen van horen zeg gen. Voor beide categorieën is het mogeljjk interessant te weten wat er in die tjjd voor diverse arti kelen en benodigdheden moest worden neergeteld. Vandaar deze kleine bloemlezing, goeddeels op gediept uit de advertentiekolom men van het jaar 1927: Voor pri ma roomboter betaalde men ƒ1,05 per pond, de prijs van een pondje biefstuk bedroeg 0,80, manehes- ter broeken deden 2,25, anthra- Voor 6,90 kon men reeds te recht voor een prima geschilderd 2-persoons houten ledikant, por- celeinen kop en schotels noteer den 14 en porceleinen theepot ten 42 cent. Wie zich te goed wil de doen aan een slagroomgebakje met aardbeien moest daarvoor een dubbeltje offeren. Een gere- nomeerde firma bood colbert kostuums aan vanaf 15.50 en zomerjaponnen vanaf 1,60. Bij de dorpsbarbier kon je je laten scheren voor een stuiver en la ten knippen voor een dubbeltje. Deze tarieven zijn thans verder- tigvoudigd, wat ook ,om nog maar een enkel voorbeeld te noemen' geldt voor de verpleegkosten in een ziekenhuis. Bedroegen die destijds enkele guldens per dag, thans vormen dagtarieven van 60 Èt 70 gulden voor de derde klas se geen uitzondering. Hier staat tegenover, dat de lo nen laag waren en een gerouti neerde arbeider met ƒ25.- per week z'n vinders mocht dichtknij pen. Een dienstbode verdiende meer dan een gulden per dag en er waren er zelfs, die zich alleen tegen kost en inwoning aanboden. Daar zou je nu eens om moeten komen. Er was één lichtpunt. Wo ningproblemen bestonden er nog niet, of het moest zijn, dat men een overschot aan huizen had. Voor zo omstreeks een rijksdaal der tot vijf gulden kon men ze in stad en land te kust en te keur huren. Je kreeg er als het dan moest ook nog een nieuw behan getje bü cadeau. derstroonide, zodat men weer van meet af aan kon beginnen. Toch ble ven de kosten van deze inpoldering nog beneden de twee miljoen. In la. tere tijden zijn er wel andere cijfers uit de bus gekomen. In 1928 bijvoor beeld nog steeds in de goedkope lijd was alleen met de bedijking van de Wieringermeer reeds een be drag van 60 miljoen gulden gemoeid. Dan moet u niet afvragen wat de drooglegging van de Markerwaard nu za.l gaan kosten. Toen in 1961 diit plan gestalte kreeg werd aan waterbouwkundige werken reeds een bedrag van 465 miljoen en voor ontginning en kolonisatie maar liefst 505 miljoen geraamd, dus samen We nemen nu een reuze-stap in de historie, van 1612 naar 1713. Op ae elfde maart van dat jaar werd het oordhoLiand.se dorp Lutjebroek door een catastrofale brand getroffen. Het halve dorp werd een prooi der vlam men en honderden mensen werden dakloos. Niet te verwonderen dat. dit leed in vele delen van het. land weer klank vond. In tal van plaatsen, on der meer in Amsterdam, werden col lectes georganiseerd en ais resultaat hiervan kwam een bedrag van ruim 34 mille op tafel. Daarmee zou men heden ten dage hoogstens één huis van kunnen bouwen. Niet aldus in 1713, want mogen we de. kronieken geloven, dan Het men hiervoor in Lutjebroek niet minder dan negen boerderijen en dertig eenvoudige woonhuizen verrijzen. Voor wat thans één woning kost stampten on ze voorvaderen dus een heel dorp uit de grond. Waar büjven we dan nu met onze gulden Wat dit betreft hebben we een spre kend voorbeeld aan de tunnelbouw. Toen in de herfst van liet vorig jaar de LJtunnel gereed kwam bleek de ze ver boven de 200 miljoen gulden te hebben gekost, een bedrag, waar van we tegenwoordig heus niet meer omvallen. Toch is het interesssant te weten dat reeds in 1841 plannen tot de bouw van deze tunnel werden ontworpen, waarbij de begroting niet meer dan 800.000 beliep. De tonnen zijn inmiddels tot miljoenen uitgegroeid. Dit blijkt heel duidelijk als we van de IJLunnel even over springen op de Coentunne). Alleen de toegangsweg vorderde reeds 7.5 miljoen per kilometer, een bedrag, waar onze voorouders zouden heb ben geduizeld. Het leven van nu verschilt hemels breed bij dat van toen. Van de 2 cents sigaar en de borrel van een stuiver weet men alleen nog in de bejaardentehuizen mee te spreken. Wie daarvan hoort denkt onwillekeu rig aan een dorado, waarin het goed lueveu was. We behoeven U eigen lijk niet meer te overtuigen van het tegendeel. Onze voorouders leefden in een tijd van harde arbeid en ze lelden een sober bestaan, geheel ge speend van alle moderen^comfort. Er was geen sprake van een beperkte arbeidsduur, noch voor wie op het land werkten, noch voor hen, die hun bestaan zochten in het zakenleven. De meeste winkels bleven ook 's avonds en vaak ook op zondag geopend om hen die van de vroege ochtend tot de fate avond werkten, in de gelegenheid te stellen hun in kopen te doen. Daarbij moest dan het uurloon bedroeg meest niet meer dan een dubbeltje vooraf elke cent dubbel worden omgekeerd. Er werd in die dagen barre armoe geleden, die alleen maar werd ver. zacht door de verstrekking van wat turf of spek door het armbestuur. Veel is er in de loop van de jaren veranderd. De arbeidvoorwaarden zijn enorm veel beter geworden, de so ciale voorzieningen staan op een hoog peil en het leven biedt een gerief, dat voorheen niet voor mogelijk werd gehouden. De bemoeiingen 'van de overheid namen in sterke mate toe en vereisten steeds meer geld. De duidendsprong werd een miljoenen dans en het is vooral de geldontwaar ding. die velen met grote zorg ver vult, want vragen zij zich af waar moet het bij deze voortgang heen? Zelfs de grootste economen aarzelen in dit opzicht met hun prognoses, want het aantal factoren dat hierop van invloed kan zijn is even wisselvallig a.ls groot. Thans is het weer de btw; die de duimschroe ven wat vaster heeft aangedraaid en in de nabije toekomst staan er nog Advertentie Advertentie uit het jaar 1927 Huisvrouw - voor 2,95 een gehele bezending - matten enz om uw woning ge- - zellig te maken, 1 prima kwali teit chineesche vloermat, fijne matten, I sterke deurslijkmat, - 1 gekleurde zachte badmat, gra- tis 1 fraaie wandversiering. Wie - binnen 8 dagen postwissel zendt - ontvangt dit alles en nog extra - 1 fraai stoelkussen, 1 lampekap, - 1 fijne tafelloper. 1 boodschap- - penmand of 1 flink tafelkleed. MATTENMAGAZIJN Prinsengracht 146 Amsterdam. is v" V 1951, tljn jclhet' beeft1 idar"- i CC' :ente, id van k»* #1*' [dus 4 sebtf- ma»*V| meet?' bijtr ing, K niew assis 3g (ADVERTENTIE) Perfektie is een belevenis. Dat ontdekt u tijdens een proef rit in een Mercedes-Benz. De wagens staan bij ons tot uw beschikking: rijden en informeren verplicht u uiteraard tot niets. Maar u bent wel aan uzelf verplicht om nu kennis te maken met de nieuwe generatie van Mercedes-Benz. En straks met onze perfekte service. N.V. GARAGE VAN OEVEREN Goes, Couwervestraat 51, tel. 01100-61 00 ADVERTENTIEI Perfektie is een belevenis. Dat ontdekt u tijdens een proef rit in een Mercedes-Benz. De wagens staan bij ons tot uw beschikking: rijden en informeren verplicht u uiteraard tot niets. Maar u bent wel aan uzelf verplicht om nu kennis te maken met de nieuwe generatie van Mercedes-Benz. En straks met onze perfekte service. GARAGE MONA Middelburg, St. Janstraat 20-22. tel. 01180-5251 Wachtende automobilisten In dp PZC van 11 april staat op hlz 7 <lat Rijkswaterstaat in Vlfssingen op het ogenblik de vraag bestudeert of er wijzigingen kunnen worden aangebracht in de tijdstippen waar op de Middelburgse (en Vlisslngse) bruggen over het Knnaal door Wal cheren gesloten moeten zijn voor de scheepvaart. .Eindelijk gaat men er dan eens iets aan doen' en ,er kén dus iets aan worden gedaan', is de eerste ge dachte. Bij het verder lezen blijkt evenwel dat het de bedoeling is de tijden dat de brug voor het scheep vaartverkeer gesloten moet zijn terug te brengen, i p v uit te breiden. Een dergelijk voorstel is bijna ongelofe lijk voor wie de situatie bij de sta- Zo varen we mee in hot kielzog van de tijd. Misschien verdienen we over tien jaar wel duizend gulden per week en roken we sigaren van een gulden of sigaretten van een kwartje per stuk. Mogelijk ook roken we wel een zware pijp. Wie zal 't zeggen? NIXON BINDT STRIJD AAN MET MISDAAD EN INFLATIE WASHINGTON (DPA) De toene mende criminaliteit in Amerika en de inflatie zullen met voorrang worden bezien, zegt president Nixon in een boodschap aan het congres. Hij wil met voorzichtigheid te werk gaan, zonder overhaaste maatregelen. De sociale uitkeringen zullen aan de ge stegen kosten van levensonderhoud wor-j den aangepast. Er moeten nieuwe maat regelen worden genomen tegen de geor-l ga niseerde misdaad, afpersers, han-| delaars in verdovende middelen en dej verspreiders van pornografie. De problemen die de grote steden bie den krijgen eveneens voorrang. De pre- sident doet ook een voorstel om belas tingontduiking tegen te gaan. Er is de laatste tijd veel geschreven over men sen met zeer grote inkomens die erin slagen weinig of geen belasting te be-| BELGISCHE LONGPATIËNT BINNENKORT NAAR HUIS BRUSSEL (ANP Alois Vereecken, de 24-jarige Belg bij wie in november' jongstleden een long werd overgeplant, i zal binnen enkele weken uit het Aca demisch Ziekenhuis te Gent kunnen worden ontslagen. Maandag is bekendgemaakt, dat Ver eecken het goed maakt en reeds enkele malen buiten heeft gewandeld. De trans plantatie op Verecken was de eerste, longoverplanting op het Europese vas teland. Portugese premier brengt bezoek aan koloniën in Afrika LISSABON (RTR) De eerste minis-; ter van Portugal, dr Marcello Caetano, is maandag pér vliegtuig uit Lissabon vertrokken voor een tournee van aclit dagen door de Portugese gebieden in Afrika te weten Guinea, Angola en j Mozambique. Kosten dansavonden drukken te zwaar Het feit dat er in de provincie Zee land weinig van overheidswege voor de jeugd wordt gedaan is op zich zelf al erg genoeg, doch dit schijnt niet anders te kunnen. Waarom moeten mensen die uit het oogpunt van hobby zg dansavonden voor de jeugd organiseren, zoveel lasten be talen, dat er soms nog geld uit eigen zak bij moet? Deze mensen doen m i goed werk: men houdt de jeugd nl van de straat en men houdt ze op een plezierige wijze be zig. Doch de overheid tracht dit bewust of onbewust onmogelijk te maken door te hoge vermakelijk heidsbelasting te heffen, naast de Buma-rechten en de omzetbelasting- Ondergetekende organiseert zelf ook regelmatig dansavonden. Zo had ik enkele weken geleden ook een dans avond in Tholen (overigens werd deze avond erg druk bezocht): doch als men bv 500,- bruto-inkomsten van zo'n avond 166,- naar het ge meentehuis moet brengen onder de naam van vermakelijkheidsbelasting, valt deze uitgave zwaar. Temeer daar dit niet de enige onkosten zijn. Er moet ook nog zo'n 25,- Buma af. de onkosten voor een orkest, waar men tegenwoordig ook circa 250,- voor moet betalen, alsmede de omzetbelasting. Laa t de gemeente Middelburg dit sommetje maar eens even uitrekenen. Misschien komt men dan tot andere gedachten be treffende ,de Gouden Poorte' e a. Met alle lof voor de organisatie van de Gouden Poorte, die in handen is van de heren A. J. de Jonge en C. F. van Vliet. P. Jeroense. Tholen. tionsbrug in Middelburg goed kent. Commentaar lijkt daarom niet over bodig. Gaat men er van uit en dat zou kwantitatief moeten worden aan getoond dat enkele jaren geleden de belangen van het weg en het scheepvaartverkeer op juiste wlj- 1 Mede door de bouw van het nieuwe stadsdeel Middelburg - Zuid is de wegverkeersintensiteit sneller toege nomen dan de scheepvaartverkeers intensiteit. 2 Door het optreden van langdurige congesties is de totale wachttijd tinei, de reistijd over de brug) vor het wegverkeer meer dan evenredig aan de verkeersintensiteit toegeno men. De totale wachttijd voor het scheepvaartverkeer nam slechts e- venredig aan de scheepvaartintensi- teit toe. 3 Door het toenemen van het scheep vaartverkeer is de tijd dat de brug voor het scheepvaartverkeer is ge opend, en dus voor het wegverkeer is gesloten, toegenomen ondanks het gelijkblijven van de tijden dat de brug voor het scheepvaartverkeer moet zijn gesloten. Ook in de toe komst zit er voor het scheepvaart verkeer nog .ruimte' in. Het wegver keer wordt verder terruggedrongen, pok zonder dat de tijden voor de brug voor het scheepvaartverkeer fesloten moet zijn worden terrugge- racht. Kortom, in vergelijking tot enkele jaren geleden is de situatie voor de gemiddelde automobilist wél en voor d egemiddelde schipper niet verslechterd. De situatie zal volgens Rijkswaterstaat na de bouw van de nieuwe brug voor de automobilist verbeteren. Of dit gepaard zal moe ten gaan aan een vermindering van de tijden dat de brug(gen) voor het scheepvaartverkeer gesloten moet zijn, betwijfel ik echter. Het is in ie der geval voorbarig om reeds nu tot een vermindering over te gaan. Een ander punt is de onlogische situe ring van de openingstijden: precies vóór en na de meeste werktijden mag de brug voor het scheepvaartverkeer worden geopend, dus juist in de ver- keersspitsen. Nu men toch gaat stu- mjng van de- schepen kan worden verbeterd door van beide vaargeulen gebruik te maken. Tegelijkertijd kun nen dan schepen naar het zuiden en naar het noorden de brug passeren, zodat ze niet meer op elkaar behoe ven te wachten. Dat dit mogelijk is. bleek, toen enige tijd geleden een coaster ondanks stongebaren van de brugwachter van" de oostelijke geul gebruik maakte. drs. S. P. van der Zee Middelburg Op hel stuk .The Star' kern van een ranchdorp uit de PZC van 11 april zouden xve graag willen terug komen. Wie vormt deze kern Zeer zeker de .Star group' niet, daar deze pas enkele maanden geleden op poten is gezet. Laten we het hele jeugddorp aan de Padweg eens uit de doeken doen. Een kleine drie jaar geleden ver huurde de voormalige gemeente Sou burg de noodwoningen aan de Pad- weg aan vijf organisaties op jeugd- gebied, te weten: Het Leger des Heils, De Katholieke Jeugdbeweging met .De Kuip', De Hervormde Jeugdraad met het .Kompas', De Ge reformeerde Jeugdevangel i sa tie en de Stichting voor Gereformeerd Jeugd werk met ,De Pub'. Dit waren de or ganisaties die in deze k(r)otten trok ken. Het is jammer dat de .Star group' onder leiding van hun .India nen Opperhoofd' met op de hoogte was van bovenstaande feiten. Toen tertijd zijn 't Kompas. De Kuip en The Pub begonnen om met laaiend enthousiasme deze k(r)otten leven in te blazen. Door financiële en struc turele moeilijkheden hebben twee or ganisaties het hoofd moeten buigen voor de eisen des tijds. Ook een ge brek aan leiding sp'eelde hierin een belangrijke rol. Zoals de zaken nu staan is alleen The Pub als ontspan ningscentrum overgebleven. Na een fantastisch tweede jaar begon in sep tember het nieuwe seizoen met 's za terdagsavonds beat en discobals. 's zondagsmiddags soos en sinds kort op de vrijdagavond een culturele werkgroep. Ook is een eigen krant in voorbereiding. Daarnaast worden nog allerlei activiteiten ontplooid, zo als viswedstrijden en dergelijke. Te vens zet het hele honk zich nu in om deze zomer 27 weeskinderen uit het Belgische Genk een onbezorgde vakantie te bieden op ons schierei land. Ondanks alle concurrentie van beroepsgelegenheden handhaaft The Pub zich nu al drie jaar. Het zal nu ongeveer vijf maanden geleden zijn dat de Star Group zich ging roeren Mede door een overschot aan publiek, dat in The Pub niet geborgen kon worden, is het deze jongelui gelukt een redelijke ontspanning aan te bie den. Voor dit .succes' proficiat. Al- leen deze groep heeft nooit met zulke moeilijkheden te kampen gehad in de beginperiode, ze kwamen in een op geschud bedje en hebben zoals de vo gels de kruimels die na de maaltijd overblijven opgegeten. Dat de Star Group zich op deze wijze in een pu- bliciteitsorgaan presenteert vinden we bijzonder jammer. Het .keiharde' pionierswerk is verricht door De Kuip, 't Kompas en The Pub. Namens de leden van The Pub. J. Jacobse, Kromwcgensingel 46, Souburg. Het blijkt toch nog mogelijk te zijn om in 1969 een ander een plezier te doen, met iets wat je zelf niet meer gebruikt. Met elke .schoonmaak' moest ook mijn accordeon een beurt hebben, tot ik op het idee kwam om hem aan het blindeninstituut Barti mëus cadeau te doen. Ik nam con tact op met de directie, waarop ik het volgende schrijven ontving: In antwoord op uw brief van 10 'maart 11. delen wij u mede, dat wij de accordeon héél graag willen hebben. Onze kanderen houden erg van muziek en ze bespelen ver schillende instrumenten. Wat ver sleten raakt zouden we graag ver vangen. Wij zullen de accordeon, wanneer wij hem in ons bezit hebben niet speciaal aan één kind geven, op deze manier zal het instrument steeds in handen van Bartimëus blijven voor andere muzikantjes. Wij vinden het buitengewoon vriendelijk van u. dat u aan ons instituut heeft gedacht en wij verzekeren u dat u onze kinderen met dit cadeau een groot plezier doet. Hoogachtend, Bartimi'l 3. Sakor-collecte Voor het werk van de kinderbescher ming in ons land is jaarlijks een te kort van enige miljoenen. Dit tekort schuilt in het feit dat de particuliere kinderbeschermingsinstellingen meer en betere hulp noodzakelijk achten dan de bijdragen van de overheid op dit moment toelaten. Inschakeling van meer deskundigen, betere begeleiding van kinderen, goede voorlichting van aspirant- pleegouders, wetenschappelijk onder zoek, ruimere mogelijkheden voor vrijetijdsbesteding: dit zijn zaken, die uit subsidies niet of niet volledig kunnen worden betaald. Daarom organiseren de kinderbe schermingsinstellingen ieder jaar ge zamenlijk een collecte om dit alles mogelijk te maken. Voor dit doel hebben zij zich verenigd in de Stich- I ting Samenwerkende Kinderbescher ming Organisaties, (.SAKOR'). Dit jaar houdt de .SAKOR' voor de tiende maal een nationale collecte, die zal duren tot en met zaterdag ƒ9 april. Deze ruim 400 particuliere instellin gen voor kinderbescherming zijn namelijk niet alleen verantwoordelijk voor de opvoeding van meer dan 40.000 kinderen in ons land, wier ouders het niet alleen redden. De .SAKOR' doet daarom een drin gend beroep het werk van de kinder bescherming financieel te steunen. De bijdragen kunnen worden gege ven aan een van de collectanten of worden gestort op giro 4040 40 ten 1 name van de stichting SAKOR' te 's-He rtogenbosch. De voorzitter van de vereniging voor christelijk YH.MO voor Zeeland, de heer J. A. van Bennekom, stelt tevreden vast (PZC 4-4-1968) dat het ministerie van onderwijs en we tenschappen eindeUjk, i»a 10 vergeef se aanvragen, een gymnasiale afde ling heeft toegekend aan de chris telijke scholengemeenschap voor Walcheren: ,alle kinderen op Wal cheren kan nu die kans worden ge boden. waarop ze in hun oplei dingsmogelijkheden recht hebben'. Het bestaande stedelijk gymnasium kan dus daarvoor niet dienen, er moet een afzonderlijke school van eigen richting komen. Deze opvatting wordt doorgezet ;n een tijd, waarin men, ook :n pro testantse kring, aan het bestaans recht van de verzuiling begint te twijfelen. ,Wij moeten een opvoe ding in isolement volstrekt veroor delen...' Aldus voorzitter prof. dr W. den Boer op de algemene ver gadering van christelijk volksonder wijs in oktober 1968 fPZC 25-10 -1968), waarbesioten werd deel te nemen aan een fusie der tot dusver derwijs, later afgerond door de op richting van één het gehele prote stants onderwijs overkoepelende stichting. Dat eenheidsstreven bin nen het christelijk onderwijs waar deert de regering zéér, had staats secretaris Grosheide reeds vroeger verzekerd. (PZC 23-4-1968). H:J vermeldde daarbij de buitenlandse kritiek op onze verscheidenheid .n scholen, die leidt tot omslachtigheid en conservatisme. In zijn voet spoor ijvert de r.jksinspecteur van het lager onderwijs hier ter plaatse voor fusies van scholen, die dicht bi] elkaar liggen wat richting betreft en werkt mede aan pogingen om uit een situatie te komen, die niet meer van deze tijd is. (PZC 16-9-1968) Een situatie, zou men kunnen op merken die vastgelegd is in de nog steeds van kracht zijnde wet op het lager onderwijs van 1920. welke een ongeremde scholenstichting mo gelijk maakt. Ook in onze eigen omgeving is het uitwissen van de verschillen tussen de verschillende richtingen van protestants onder wijs ;n. voile gang. Concentraties vonden plaats in Vlissingen (PZC 23-4-1968) en in Middelburg (PZC 18-1-1969). De verzwakking van de verzuiling blijft niet beperkt binnen hc*. raam van het protestants onderwijs. De PZC van 23-2-1968 bracht het be richt. dat met instemming van het ministerie van onderwijs de stich ting werd voorbereid van een alge meen christelijke school voor havo en atheneum voor protestanten en katholieken in Den Heider. omdat afzonderlijke scholen voor de beide richtingen geen levensvatbaarheid zouden hebben. Zelfs wordt de schei ding tussen protestants en openbaar onderwijs doorbroken. Bij de ope ning van een scholencomplex te Sluis, dat een openbare en een chris telijke lagere school onder één dak verenigde, (PZC 25-4-1968) riep de voorzitter van het bestuur der chris telijke school, ds C. Balk. uit: .We beginnen langzaam maar zeker over de zuilen heen te groeien.' Hij sprak de hoop uit dat het onderwijs i.e. het protestantse en het open bare) nog verder zouden integreren. Hoever de liefde voor het eigen con fessioneel onderwijs is geblust, wordt bewezen door het feit, dat het kamerlid J. A. van Bennekom, in vragen aan de minister de hulp moest inroepem van de overheid (die zich overigens niet met het bijzon der onderwijs mag bemoeien) om ouders van leerlingen van bijzonde re kleuterscholen die geen school geld wilden betalen te dwingen tot net nakomen van hun verplichtingen. (PZC 11-9-1968 en 14-2-1969). Maar toch blijkt, deze verdwijnende begeerte naar afzonderlijk confes sioneel onderwijs nog steeds een voldoende motivering op te leveren om het gebruik van een bestaande algemene schoot die nimmer af breuk heeft gedaan aan de van huis meegebrachte overtuiging, te weigeren en een eigen school te ei sen en te verkrijgen. Door deze ministeriële beslissing wordt de in staat van ontbinding verkerende verzuiling nieuw leven ingeblazen. Deze verzuiling, die vol gens een raadadviseur van het mi nisterie van onderwijs op een onder- wijsdag in Nijmegen, scheppen geld kost. waardoor, naar de directeur van het katholiek pedagogisch bu reau het uitdrukte, bijna overal drie parallelie instituten optreden en waarvan de reden ligt in de vrij heid van onderwijs, .die we zo hebben geïnterpreteerd, dat je beter van losbandigheid kunt spreken'. Hierbij zou men kunnen opmerken, dat er over enkele jaren waarschijn lijk géén twee parallelle gymnasia zullen zijn. Het, gemeentebestuur van Middelburg zal dan vanuit Den Haag wel de wenk krijgen de door de stichting van de gymnasiale af deling van de christelijke scholen gemeenschap Walcheren bloedarm geworden gymnasiale afdeling van de gemeentelijke scholengemeenschap op te heffen. A. M. v d. Giezen, MIDDELBURG. (ADVERTENTIE) Weg pijnT t Want helpt (en spaart bovendien de maag) i 5. Poeders, tabletten, cachets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 9