,Ze moeten ons niet in de Pipo-hoek schuiven' EMM liet winst glippen De regenband Tweekamp jeygdtitel schaken II Prof. Pouderoyen: Tegenoffensief Thomassenc.s. 3 ZEELANDS ZWEMAGENDA JEUGDTITEL DAMMEN NOG NIET BESLIST DINSDAG 15 APRIL 1969 PROVINCIALE ZEEUV/SE COURANT COMITÉ LEEFBARE DELTA': ADVERTENTIE (Van onze correspondent) OOSTVOORNE (GPD) De gelederen zijn ingesloten, de (latente) krachten gebundeld. Het tegenoffensief van de ver ontrusten is begonnen. «Leefba re delta' is de strijdkreet, die Thomassen c s op de Coolsingel moet doen sidderen. Inzet: geen verdere uitbreiding van havens en industrieterreinen rondom de Nieuwe Waterweg. Aanvoerder is professor ir Henriens Pouderoyen (48) uit Ooslvoorne, hoofd afdelii g technische studie van de Koninklijke Militaire Academie te Breda, die het zij met nadruk gezegd niet vanwege zijn veelvul dige contact mei de Nederlandse strijdkrachten tot voorzitter van het comité is benoemd. .Nog sprekender: .Leefbare delta', die niet geen enkele politieke par tij binding heeft, wil beslist geen pressiegroep worden, maar .alleen de noodklok luiden om de mensen wakker te schuddon, te waarschu wen voor hel gevaar van nog meer industrie, nog meer havens en nog minder recreatieruimte in een ge bied, dat al overvol is'. Hij zegt: ,wat wij willen ia serieus meedenken, deskundig tegenspel ge ven, maar de kans bestaat, aat we met' serieus worden genomen. Als je zulke dingen op tafel legt, wordt je zo gauw m de Pipo-hoek gescho ven. Zo van ,dag vlinders, dag bloe men...' We zijn en dat moei ieder een van ons aannemen eerlijk verontrust over de ontwikkeling, die Rotterdam voor ogen staat. Volgens ons is de grens bereikt. En daarom is liet met eerlijk, dat Rotterdam onze bezorgdheid bagatelliseert'. Door middel van een communiqué heeft het comité kond gedaan van zijn oprichting, zijn doelstellingen en zijn voorgenomen activiteiten. In zijn bungalow, door bomen bijna aan het oog onttrokken, neemt prof. Pouderoyen er ruimschoots de tijd voor om duidelijk te maken, dat hij en de zijnen met open vizier tegen Rotterdam willen strijden, dat hij niet per definitie tegen industrie uitbreiding is en dat hij met voor gj iltgemaal daarvoc Het comité moest een represen tatieve voorzitter hebben. De keus van de grijze hoogleraar lag voor de hand, vond men. Zelf zegt hij hierover; ,Ze denken in dit land nog steeds, dat professoren alles we ten. Ze zeggen: u bent prof. dus u weet het._ maar ik weet het ook met allemaal. Het is wel zo, dat ik al jaren met deze problemen bezig ben. Met een predikant ben ik nota bene een theoloog en een tech nicus economie gaan studeren om de statistieken van het planbureau te kunnen lezen. Als je als gespreks partner wilt worden aanvaard, moet weten waarover je praat', of. Pouderoyen is verontrust over de Rotterdamse plannen, hij spreekt er zakelijk over, zonder een zweem van emoties, waardoor de bezwaren van andere verontrusten zo dikwijls van tafel worden geveegd. En omdat hen dat doet. wal hij dat er naar hem wordt geluisterd. Hij vindt, dat hij daar recht op heeft. Waarom Rotterdam wel en het comité niet? De leefbaarheid in ons land, maar in het bijzonder in het Rijnmond gebied, wordt bedreigd. Leefbaar heid is een begrip met vele aspec ten; wonen, werken, recreëren, maar ook Industrialisatie. Kernpunt, va.n het probleem is, aldus pror. Poude royen, dat havens- en industrieont wikkeling. hoe essentieel als ele ment ook, de andere aspecten van de leefbaarheid gaat overheersen. Rotterdams initiatieven zijn eenzij dig. Ze komen uit een koker er zit een gemeentelijk belang achter, ter wijl het een nationale zaak moet zijn. Maar op dat niveau is er geen tegenspel. Het gevoel van machte loosheid tegenover de bull-dozer- mentaliteit van de Maasstad is frus trerend. Je ziot het als je om je neen kijkt: boeren en tuinders, die bun bedrijven laten versloffen, om dat ze in de toekomst ervan niet meer geloven. Zij hebben prof. Pou- f ADVERTENTIE) WIJTING LEKKERBEKJES OM TE WATERTANDEN... 1 kg wijting filets, 80 gram bloem, 1 ei, zout, 1 dl melk, slaolie of frituurvet. De wijting filets door een deegje halen van bloem, ei, zout en melk en dan goudbruin bakken in dampende slaolie of frituurvet. Warm opdienen. Kostelijk! Vraag receptor) bij uw deroyen mede gestimuleerd actie te gaan voeren: op basis van over wegingen, die even zakelijk zijn ais die van Rotterdam. Aarzelend een keus makend uit één van de twintig pypen die op zijn bureau in rekken staan uitge stald Sinds ik geen sigaretten meer rook, ben ik aan de pijp en verzamel ik pijpen'), zegt hij: ,Ik ben niet tegen Thomassen als per soon, zeker niet. Ik bewonder hem zoals hij vecht voor Rotterdam, maar wat hij doet is lokaal cliauvinisme. Ik bewonder ook het havenbedrijf van Rotterdam, maar het zou een Nederlands havenbedrijf moeten zijn aangevuld met planologen'. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft de afgelopen weken drie. dik ke rapporten gepubliceerd, die de noodzaak van verdere industrialisa tie moeten aanbonen. Maar de ar gumenten spreken prof. Pouderoyen niet aan. rntegendeel: ,het zijn dure plannen, dat wel. Maar de uitgangs punten en de conclusies zijn onjuist. Het rapport van Harris is met meer dan een gewone marktanalyse. Aan de bedrijven is gevraagd wat ze willen hebben en daarop is gezegd: dat krijgen jullie! Het rapport van Van Tilburg, consolidatie of expan sie? Dat is helemaal geen vraag. Zelfs als we consolideren, houden we nog jarenlang een overspannen ar beidsmarkt. Mijn bezwaar is, dat niet-bewezen stellingen worden ge bruikt. De voorlichting aan het pu bliek klopt niet. Er wordt een een zijdig belicht beeld gegeven'. Wat wil het comité .leefbare delta'? In een paar woorden: geen verdere uitbreiding van het hn'ven- en in dustrie-areaal in de noordelijke del ta, maar in plaats daarvan afleiding van de activiteiten naar het Wester- scheldebekken en in een latei- stadium naar het Eeemshavengebied. Prof. Pouderoyen: .Vele mensen be grijpen het belang van verdere in dustrialisatie niet, het comité wel. Verdere groei van de industrie is nodig gezien de verwachte bevol kingstoename. Maar het Waterweg gebied is uitverkocht, daar mag niets meer bijkomen. Ik begrijp dat de delta een sterke magneet is en de druk van de Industrie groot, maar daarom hoeven we ons aoor de in dustrie de wet nog niet te laten voorschrijven'. .De bevolking moet Industrie-min ded worden gemaakt, maar niet op de manier, waarop Rotterdam zijn plannen verkoopt: die maakt de mensen doodsbang. Ondanks de be loften van burgemeester Thomassen. Hier in Oostvoorne heeft hij be weerd. dat er tijdens zijn ambts periode geen bulldozer in de duinen komt. Hij heeft mooi praten. Over een paar jaar gaat hij al weg... Zul ke opmerkingen zetten een hoop kwaad bloed. Maar industrie dus, zegt het co mité. Maar niet bij de Water weg, in de Hoeksche Waard of op Voome-Putten. En als er gegadig den zijn. moet zorgvuldig worden nagegaan wat ze ons kosten en wat ze ons opbrengen. Aan geldennan werkgelegenheid. «Rotterdam «11 havens In de Hoek- sclte Waard. Hoeveel kost de aanleg daarvan? Hoe groot zijn de verdien sten Dat zijn punten, die je je moet afvragen. Heeft Rotterdam dat gedaan? Of heeft het alleen maar gezegd dat er hoe dan ook in de buurt van de Waterweg nieuwe ruimte voor de industrie moet komen? Omdat cLie industrie dat zo graag wil? Zijn alle overwegingen nagegaan? Of is al leen maar de economie voorop ge steld? Als dat is gebeurd, moeten we op onze tellen passen. We mo gen het kind niet met het badwater 'weggooien. Begrijp me goed: ik ben altijd bereid tot een compromis, maar dan moet worden bewezen, dat industrievestiging op een bepaalde E laats inderdaad "noodzakelijk is. e technicus Pouderoyen denkt in PROF. IR. H. POUDEROYEN ...aanvoerder... en werkt met exacte gegevens. Daar om zet hij veel vraagtekens achter beweringen, die volgens hem uit de lucht zijn gegrepen. Uit de vuile lucht. .Beweerd wordt, dat we ver ontreinigde lucht weer kunnen schoonmaken. Afgezien van de ka- Ïutalen, die daarmee zijn gemoeid: Vie is daar nu al mee bezig? Een enkele industrie misschien. Maar collectief wordt er nog niets onder nomen. Dat is beangstigend, temeer daar we dichtbij de drempelwaarde zijn, bij het punt, waarop we niet meer terugkunnen'. En daar hij exact is Ingesteld, praat hij met grole reserve over de moge lijke resultaten van hel comité. Ik hoop, dat «!e Iets zullen bereiken, dat onze stem wordt gehoord. Maar ver nachten doe ik niets. Ik durf het woord verwachting zelfs niet in mijn mond te nemen...' Het heeft lang geduurd, in feite vanaf bet moment dat de eerste auto rondreed. Eindelijk heeft een handenfabrikant zich gerealiseerd dal natte wegen uu eenmaal gevaar lijker zijn dan droge. Dat vraagt een hele nieuwe aanpak. Uniroyal heeft daarom een band gemaakt, die zich op de natte weg thuis voeltDe Regenband. We hebben hem zo gemaakt, dat hij in verraderlijke bochten aan de weg blijft kleven. Als u plotseling meer gas moet geven, blijkt UNIROYAL regenbanden zéér voordelig verkrijgbaar b(j ZEBO BANDEN SERVICE Balanceren en gratis montage hij grip genoeg fc hebben. Ook als u plot seling moet remmen. Zo kunnen kostbare mensenlevens (mis schien zelfs het uwe) gespaard worden. Bij tests bleek met Regenbanden de remweg korter dan met welke andere normale band ook1,5 m. bij een snelheid van 50 KM'u. cn 4,20 m. bij 80 KM 'u. Maar iaat dit voor u geen reden Zijn om risiko's te nemen. {Zelfs niet bij droog weer, als de Regenband nog beter is.) Er blijft altijd een verschil tussen een test en een echte noodsituatie. De gedachte achter de Regenband is, m minder in noodsituaties te laten komen. En tenslotte was zo'n C band wel de moeite var. IJ het wachten waard. Zelfs 70 jaar. MIDDELBURG TERNEUZEN BERGEN OP ZOOM BREDA Seisstraat 19 - Telefoon 01180 - 3510 Mr Haarmanweg 2- Telefoon 01150- 3828 Stationsplein 15 - Telefoon 01640 - 5879 Tramsingel 4 - Telefoon 01600 - 37247 ZEBO-SERVICE VOOR DE BESTE BANDEN TEGENDE LAAGSTE PRIJZEN BRES KENS De Zeeuwse zwem- agenda is zaterdagmiddag in ,Het Wa pen van Breskens- tijdens de jaarver gadering van de kring Zeeland van de KXZB vastgesteld. Dankzij het ver-! warmde water in het Middelburgse zwembad kan dit jaar vroeger begon nen «'orden en later worden geëindigd. Eén van de gevolgen: cle kringzwem- competitle kon worden uitgebreid van vijf tot zes zaterdagen. De volgende agenda's kwamen tenslotte uit de bus: Vlissingen. 15-19 mei sport uit wisseling met Neunkirchen; Middelburg zater dag 31 mei kringzwemcompetitie 1; De Braakman zaterdag 7 juni kring-1 zwemcompetitie 2: Breskens zaterdag 14 jun: kringzwem competitie 3; Goes vrijdag 20 en zaterdag 21 juni kring- zwemkampioenschappen: Temeuzen vrijdag 27 en zaterdag 28 juni kring- zwemkampioenschappen 2; Sas van' Gent zaterdag 5 juli kringzwemcom-1 petitie 4; Terneuzen zaterdag 12 juli i waterpolotoernooi; Breda zondag 20 en zaterdag 26 juli nationale kam-; pioenschappen: Sas van Gent zater dag 2 augustus waterpolotoernooi; LJ-: zendijke zaterdag 9 augustus kring- zwemcompetitie 5: Breskens zaterdag' 16 augustus havenwedstrijd: Terneu zen zondag. 17 augustus Zeeland- Limburg-Brabant (geen waterpolo),! Terneuzen zaterdag 23 augustus1 i<reekrace: Goes zaterdag 23 augus tus internationaal waterpolotoernooi: i zondag 24 augustus Vlaanderen - Zee-; land (onder voorbehoud): Zierikzee' zaterdag 30 augustus 2-km-wedstrijd 1 Sas van Gent zaterdag 6 september Ronde van Sas: Vlissingen zaterdag- 13 september Scheldebekervvedstrijd; Middelburg zaterdag 13 september kringzvvemcompetitie 6 (alleen voor deelnemers onder de 14 jaar). OLYMPUS-SOA Hoewel het nu direct ideaal «'eer om voor dames elfhandbal te spelen «'as de wedstrijd Olympus - S. O. A. beslist het aanzien waard. De wed strijd ging goed gelijk op maar de wind deed de bal rare capcrlolen ma ken en van goed richten op liet doel was bijna geen sprake. Met dc rust was de stand 0 -1 door een doelpunt van Erna de Jong, doch Lenie Jansen scoorde vlak daarna tegen. 1-2. S. O. A. ging beter draaien en kwam door doelpunten van Wil Schoenma kers en Erna de Jong op rozen te zit ten. (1-4). De Vlisslngse dames- dachten daar echter anders over en vla Ineke Siereveld en Lenle Jansen werd het 3-4. In de laatste minuten vielen er echter geen doelpunten meer en S. O. A. bleef overwinnaar. OLYMPUS - RAPID Op een koud en winderig Keersluisveld hebben de Olympusheren een verdien de overwinning behaald op een te hard spelend Rapid. Begrijpelijk dat aan een shirt wordt getrokken en vastgehou den. maar als de scheidsrechter mei kijkt een tegenspeler een trap geven hoort niet thuis op een handbalveld. Tjeerd de Vrie-s. zonder meer de ge vaarlijkste speler van Olympus heeft heel wat trappen moeten incasseren, doch hij kon op een sportieve manier wraak nemen, want hij scoorde vijf van de negen .Olympus'doelpunten Bij de rust hadden de Vlissingers een 5 - 3 voorsprong en het zag er niet naar uil dat de heren van Rapid na de Üiee iets anders op het veld zouden brengen. Erg jammer dat een zeven tal minuten voor het einde scheids- MIDDELBURGSpelmoment ut. EaIMWere Di: de Brabanders- on dementen liter een aanval op het Mid delburgse doel (foto PZC). rechter Franke uil Vlissingen genood zaakt was eerst een Rapïdspèler en daarna doelman Cees de Ridder van Olympus voor vijf minuten aan de lijn móest zetten. Uiteindelijk won Olym pus verdiend met 9-4, door 5 doel punten van Tjeerd cle Vries, 2 van Jo Post, 1 van Toby Lammers en 1 van Giel Nortier. Voor Rapid scoorden Jos Denis 3 maal en Berry Rijnen 1 maal. 1-WERE Dl Were Dl. dat met slechts 9 man de strijd tegen E. M. M. aanbond is nog bijna mét de zege naar Tilburg ter uggegaan. Het zag er In het begin l liet naar uit. want de EMM-ers .rokken fel van leer en hadden op een; gegeven moment een 7-2 voorsprong. Hel werd niet bereikt door fraai spel. maar meer door individuele akties van enkele spelers Na de rust. die aangebroken was met een 7-4 voor sprong voor E. M. M. hadden de Mid delburgers de wedstrijd in hun voor deel moeten beslissen, maar Were Di I hield stand en wist een 9-6 achter-j stand om te zetten In een 10-11 voor-' sprong. E. M. M. kwam op 11-11 en lutelc seconden voor het einde rondde Jan Jongepier een solo af met eenl doelpunt, wat echter door de scheids-1 rechter werd afgekeurd wegens een, te groot aantal passen. Zo zagen de EMM-ers dan toch de toch wel nodige zege wegglippen. Voor E M. M. scoorden: Jan Jongepier 5. Piet Buys1 2, Jaap de Loof. Yntze Zijlstra 1. Ad Lultwieler 1 en Jaap Consemultier 1. De Tilburgse doelpunten kwamn van: WH van der Poel 8 en Jan v. d Meys' OOSTVOORNE (ANP) De strijd om het nationale jeugdkampioenschap schaken Ls nog niet ten einde. Welis waar werden zaterdag de partijen voor de dertiende en laatste ronde gespeeld, maar zowel Boeltni aLs Ligterink won nen. zodat ze beiden elf punten be haalden. Ze zulen nu op 2 en 3 mei in een tweekamp gaan uitmaken wie Ne derland in Malind zal vertegenwoordi gen bij de strijd om de wereldtitel. SnreetsBoehm 01: PliesterWitt '-j SoesiloKorviaus 10; Ligte rinkVan den Bosch 10: De Wolf Wierama 0—l; OdinkHofstra >414. De eindstand luidt: I en 2 Boehm en Ligterink 11 pnt; 3 Odink 914; -t Wiersma 814; 5 en 8 Korvinus en Hof- st.ra 7 Vz7 Viergever 6V4; 8 Van de Bosch 6: 9 Soesilo 5%; .10 Witit 5; 11 en 12 Smeets en Pliester 414; 13 De Wolf 3; 14 Doe vel aar 1. APELDOORN (ANP) De 17-jarige Geurts int Lent en de 18-jarige Haven uit Marknesse zijn gezamelijk op de eerste plaats geëindigd .n het aam- toernooi om hét jeugdkampioenschap van Nederland. Zij behaalden vijftien punten u:t elf partijen. In de zaterdag te Apeldoorn gespeelde elfde en laats te ronde verspeelde Geurts een punt aan de laag geklasseerde Hordijk. Haven versloeg met zwart Goedhart. Geurts en Haven zullen nu in een be- slissingstweekamp van drie partijen, die vermoedelijk volgend weekeind® :n Zwolle zal beginnen, moeten uitma ken wie zich Nederlands jeugdkam pioen 1969 mag noemen. De eindstand s. 1 Geurts en Haven 15 punten, 3. De Bruvn, Kok en Riupassa 14. 6 J Janssen en Teer 11. 8 Maertzdorf en Passchier 10, 10. steenbergen 8, LL Goedhart en Hordijk 6 punten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1969 | | pagina 11